A1 g e a e o a Uieuws* ea Adrertentieblad Seeuwsch-Ylaaadersa, No. 4380. Zaterdag lfi Mei 1903. 43e Jaar^aiig. 7 0 0 t IATIQ M ALE M1LITIE. INSPECT1E van VERLOFGANGERS. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave HEERBTll BLAD. u- Op den Balkan. De Dreyfus-zaak. De Jodenverwolging in Rusland. Een land in ondergang. Kantongerecht to Ter Neuzen. KEllZEKSCHE (III BAST. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32}. Men abouneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTEMTlSN: Van 1 tot 4 regela f 0,40. Voor elken regel m«u f 0,10, Bjj directs opgaaf ran driemaal plaatsing darxelfda adrartentia wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsnximta berekend, nit bind iCTMhtjal liaandaa-i WoeaatUf- en Vrl]daaavoad, altgeionderd op btj de Flrma P. i iMiMMiM-TiTrT-f~—MTrTWrtrrMTrmrrrmriiMTiTTf-m rm-MMii-'—"mm -m- rr■>-WHMH—MM Burgemeester en Wethouders van de Gemeente TER NEUZEN roepen bij deze op a! de in deze gemeente zich ievindende verlof gangers der militie te landmet uitzondering van hen, die in dit jaar voor na te noemen dag uit anderen hoofde dan krachtens art 124 of art. 131 der wet onder de wanenen zijn geweestof die bestemd zijn om in dit jaar krachtens art. 108, art. 109 of art. Ill der wet onder de wapenen of in werkelijken dienst te worden geroepen, en van ken bedoeld bij de laatste zinsnede van art. 99 van het A"o- ninklijk besluit van 2 December 1901 Staatsblad no. 230), om op Zaterdag 6 Juni 1903, des voormiddags te 10 uren, Am- sterdamschen tijd, voor het gemeentehuis te Ter Neuzen tegcuwoordig te zijn ten einde overeenkomstig art. 125 der Militiewet 1901 door den Militie-commissaris te worden ©nderzocht en herinneren hen aan de volgende bepalingen der Militiewet 2e. 3e. 4e. 5e. tie. de verlofganger meldt zich binnen derlig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 120); de verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burge meester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij konit in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den burgemeester dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 121) de verlofganger mag zich, zonder toesteraming van den Minister van Oorlog, niet langer dan gedurende tlrie achtereenvolgende inaaniienbuiteu 's lands begeven (Art. 123); de verloiganger, die de art. 120, 121 of 123 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste twee maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog (Art. 124); -LfestS de verlofganger, die bij openbare kennisgeving is op- geroepen om door den Militie-commissaris te worden onderzocht, verschijnt bij het onderzoek in unilorm gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting- stukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van z\jn zakboekje en van zijn verlofpas (Art. 127); de verlofganger is aan de militaire rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, welken het onderzoek voor den Militie-commissaris duurt, en in het algemeen, wanneer hij in uniform gekleed is (Art. 117); 7e. behoudens het bepaalde bij art. 117, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van be waring door den Militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger: a. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt b. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 127 vermelde voorwerpen c. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be- vonden d. die kleeding- of uitrus'ingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont (Art. 128); 8e. onverminderd de straf, in art. 128 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den Militie-commissaris te bepalen tijd en plants, en op de in art. 127 voorgeschreven wijze, voor hem te ver schijnen om te worden onderzocht (Art. 130) 9e. de verlofganger die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4e van art. 128, bedoeld, of niet overeenkomstig art. 130 voor de Militie-commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde in het geval verkeert sub 2e en 3e van art 128 vermeld, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald (Art. 131). Ter Neuzen, 15 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Parijs, 13 Mei. Volgeus een telegram uit Konslanlinopel van de //Fran^ais" hebben een 60tal Macedonische opstandelingen te Koendeis bomrnen geworpen op een afdeeling vau 2000 basjibozoeks, die 150 doodeu en evenveel gewouden hadden. De opstandelingen vluchten het woud in. Konstantinopel, 13 Mei. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat dynamiet uit Belgie over Griekenland wordt ingevoerd. De Porte weigert aan vreemdelingen schadeloos- stelling te verleenen wegens de gebeurteuissen te Saloniki. Dezer dagen zal de nog altijd uit de woeligste Dreyfus-dagen dateereude zaak ran de weduwe Henry tegen Joseph Reinach voor het hof van appel komen. De advokaten van Reinach en de #Siecle" zullen een onderzoek vragen over ver- schillende punten waaromtrent zij getuigenissen en scbriftelijke bescheiden zullen kunnen over- leggeno. a. vragen zij opheldering in de vol gende aangelegenheid. Den avond vau 31 Augustus 1898 heeft Henry uit de gevangenis een briefje geschreven en op de post laten doen aan het sdres van generaal Gonse. In dat briefje vraagt Henry dringend om een onderhoud met Gonse, daar hij hem bepaald moet spreken. Voor het hof van cassatie heeft generaal Roget bevestigd, dat dat briefje aan het adres was gekomen. Dat is inderdaad gescbied, zeggen de advokaten van Reinach en de #Siecle", maar pas na den dood van Henry en de chef van het kabinet van den Minister vau Oorlog was loentertijd generaal Roget Men verwachtte den zelfmoord van Henryhij mocht niet spreken. Zoo hoopte men de waarheid te verstikken. Uit Kief wordt nu een en ander gemeld over de paniek, die daar onder de Israelitische bevolking heeft geheerscht, toen de moorden vau Kisjinef er bekend werden. Sedert enkele dagen werden daar ook manifesten verspreid, waarbij het publiek werd opgewekt tot een jacht op de Israelieten, waarop een deputatie van dezen zich tot de overheid wendde. De vice-gou- verneur zou toen hebben geantwoord het is nauwelijks te gelooven dat hij dat plan niet op zulk een uitgebreide schaal als te Kisjinef zou lateu uitvoeren. Deze woorden brachten de Israelieten er toe om elders hun heil te zoeken. De stations werden door hen overstroomd, het getal treinen moest verdubbeld worden en den len Mei wachtten's nachts om 12 uur nog duizend personen om te vertrekken. De autoriteiten hadden ook het hunne gedaan om elken tegenstand der Israelieten onmogelijk te maken bij de huiszoekiugen bij hen gedaan waren alle wapens weggenomen. Over de jongste gebeurtenissen in Marokko wordt in de /Times" een uitvoerige beschrijving gegeven. Zoudag was het nog rustig te Tetuan, toen de Engelsche consul zich op de //Renown" inscheepte. Deu volgenden dag werd door de bergstammen een bijeenkomst gehouden, en daar besloot men toen Tetuan onmiddellijk aan te vallen. De stammen, die oorlog wilden, hadden dus de over hand gekregen op de vredelievende en deze laatste moesten gemeene zaak maken met de andere. Het gevecht begon nog dienzelfden middag, en er werd hevig geschoten toen de bode, die het bericht naar Tanger bracht, vertrok. De voorsteden van Tetuan staan in brand en de beroemde boom- gaarden van oranjeboomen zijn vernield. Dank zij het krachtig optreden van den Engelscheu gezant hebben alle Engelsche onderdanen intijds Tetuan kunnen verlaten. Maar er moeten behalve deu consul, nog een paar honderd Spanjaarden en veischeideu Eranscheu in de stad achtergebleven zijn. De aanval werd uitgevoerd door zes stammen, te zamen vermoedelijk 12,000 man sterk. Ook uit de districten in den omtrek van Tanger zijn hulptroepen voor de opstandelingen gekomen. Moelei Arafa, de oom van den sultan, bevond zich te Tetuan, hij is eenige oogeablikken voor het uitbreken der vijaudelijkheden uit Tetuan vertrokken en over zee te Tanger aangekomen. De Marokkaansche overheid heeft renbodeu uit- gezonden om de troepen die naar men zeide uit Fez naar Tetuan oprukten, aan te sporen zich te haasten. De bezettingen van verscheiden na- burige steden zijn opgeroepen naar Tetuan. Die van Tanger weigerde echter uit te rukken. De munitie, uit Tanger naar Tetuan gezonden, is gebleken onbruikbaar te zijn. Volgens een bericht uit Madrid zouden de versterkingen, door de Marokkaansche regeering naar Tetuan gezonden, waarschijulijk voldoende zijn om de aanvallers terug te slaan. Tetuan wordt belegerd door Kabylen van de stammen Wadras, Ben Ider, Beni Ilosmar en Anguera. Zitting van 14 Mei 1903. Veroordeeld zijn: E. R., stalknecht te Westdorpe, ter zake van overtreding der Jachtwettot eene boete van f 3, snbsidiair 3 dagen hechtenis P. v. C., werkman te Sas van Gent, ter zake van visscherij- overtredingtot twee boeten van 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete, met verbeurdverklaring van het krui9net en stok. E. H., bierhuishondster te Sas van Gent, ter zake van overtreding der Drankwettot eene boete van f 5, subs, 5 dagen hecht. J. K., werkman te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Leerplichtwettot eene boete van 3, snbs. 3 dagen hecht. P. G.t bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van zonder recht loopen over eens anders grond; tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. P. B. M. en E. J. P. K., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van straatschenderij no. 1 tot eene boete van f 1 en no. 2 tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. D. J., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. v. d. B., koopman, D. G. R., arbeider, L. M. R., arbeidster, alien te Hoek, C. d. P., dienstbode te Hulst, ter zake van het verwekken van rumoer, waardoor de nachtrnst kan worden verstoord ieder tot eene boete van f 1, snbs. 1 dag hecht. voor elke boete. C. P. K., herbergier te Ter Nenzen, ter zake van het niet sluiten van zijn herberg op tijdtot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. P. E. F. D. G., arbeider te Sas van Gent, ter zake van in staat van dronkenschap de orde verstoren tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. R. V., arbeider, K. R., molenaarsknecht, te Ter Neuzen en P. v. d. C., klerk te Selzaete, ter zake ran het rijden met een velocipede zonder lichtieder tot eene boete van J 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. E. J. S., sehippersknecht te Axel, ter zake van overtreding der politieverordening van Sas van Genttot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. d. L„ opkooper te Stekene, ter zake van het rijden met ongemuilkorfde hondentot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. B., zonder beroep te Philippine, ter zake van het be- visschen der Schelde zonder consent; tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. A. d. F., landbonwersknecht te Axel, ter zake van openbare dronkenschap; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. W. B., werkman, J. J. J., bootwerker, beiden te Ter Neuzen, J. R., leurder, A. C. d. B., knecht, beiden te Zaamslag, P. d. B.arbeider te Sas van Gent, R. J. F. R., sehippersknecht te Philippine, C. L. v. d. A., visscher te Westdorpe, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 2, subs. 1 en 2 dagen hecht. P. A. R., sehippersknecht, M. J. v. D., werkman, beiden te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 3, subs. 3 en 2 dagen hecht. A. D. v. A., koopman te Ter Neuzen, ter zake als voren tweemaal gepleegdtot 2 boeten van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. D J-, bootwerker, A. P. v. D., varensgezel, beiden te Ter Neuzen, D. J. K., arbeider te Hoek, ter zake van open- bare dronkenschap bij eerste herhalingieder tot eene boete van f 3, snbs. 3 dagen hecht. I. B. D., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij tweede herhaling; tot hechtenis van 3 dagen. A. S., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij vierde herhaling tot hechtenis van 3 dagen en tot plaatsing in eene Rijkswerkinrichting voor den tijd van drie maanden. l rijges)iroken J. F. d. C., opzichter, S. R. E., photograaf, P. J. V., kruidcnier, alien te Ter Neuzen, ter zake van het verblijven in een herberg na het sluitingsuur. A. B., landbouwersknecht te Hoek, ter zake van het los en onbeheerd laten staan van aangespannen paarden op den openbaren weg. Zaterdag is te Amersfoort de lOjarige Jacob W. verdronken, terwijl hij, met zijn broertje en eenige kameraadjes bloemen plukkende langs den waterkant, een boodschap voor moeder zou gaan doen. Zonder de lOjarige Jacob kwamen de kleinen thuis, doch vertelden niets. Toen de ouders on- gerust werden en de kinderen ondervroegen, zeide een der kleinen //dat Jacob in de beek was gevallen, dat zij lang op hem gewacht hadden, maar dat hij maar niet ternggekomen was." In de buurt van de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam speelde Dinsdag een tragisch geval. In perceel 45 op die gracht bespeurden de buren rook en een vreemde lucht. Men stelde een onderzoek in en vond in een alkoof een buurman, die in bed lag t6 midden van rook en vlammen. Met een emmer water werd het vuur gedoofd en toen bleek dat de man ernstige brandwonden had bekomen. Dr. Spanjaard die juist tegenover het perceel de kliniek waarnam, van de vereenigiug Zieken- zorg, werd te hnlp geroepen en deze legde met een verpleger het eerste verband, waarna de man naar het O. L. Y. Gasthuis werd overgebracht. Later is gebleken, dat de man, zekere D., kleermaker, zenuwlijder, door zich met petroleum te begieten en zich daarna in brand te steken, poging tot zelfmoord had beproefd. Het is gebleken, dat bij den rijks-ontvanger te Brouwershaven, bij wien in den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken, een ijzeren kistje met geld ontvreemd is, dat later stukge- slagen op het plateau bij de bergplaats der red- dingsboot is gevonden. Tengevolge van tijdelijke afwezigheid was er dien nacht niemand in huis en werden de inbraak en ontvreemding eerst ontdekt, toen de bewoners Zondagmiddag thuis kwamen. Tegen den boekdrukker S. te Amsterdam, die Dinsdag voor de recbtbank aldaar terecht stond wegens het achter zijn venster ten toon haDgen der bekende plaat van Het Yolk, waarop Minister Kuyper werd voorgesteld een werkman worgend, is f 25 boete subs. 40 dagen hechtenis geeischt. De beklaagde verklaarde niets ougeoorloofds gezien te hebben in bet ten toon hangen der prent. De verdediger achtte het O. M. niet ontvau- kelijkhij meende dat de prent niet beleedigend voor Dr. Kuyper was. De bedoeling van de plaat was niet te kennen te geveu dat de Minister den werkman worgt. Geenszins. De bedoeling is, dat de Minister de arbeidersbeweging den kop tracht in te drukken. Het is een eenvoudige allegorische, symboliscbe voorstelling, minder aangenaam voorzeker, maar niet beleedigend. Ook betwiste Bpreker de juistbeid van de uit- drukking in de dagvaarding, dat door Minister Kuyper is deelgenomen aan de indiening der wetten. Dit kan niet bewezen worden. Art. 271 heeft in ons vrije Nederland nog nooit toepassing gevonden. Pleiter hoopt dat de rechtbank, zoo zij het O. M. ontvankelijk verklaart, als protest tegen deze vervolging door het O. M., beklaagde zal opleggen een boete van 0,50. Uitspraak 19 Mei. De politic te Scbeveningen stelt een onderzoek in naar de oorzaak van den dood van een 6-jarig meisje, dat daar heden werd brgraven en vermoede lijk stierf aan de gevolgen van een slag, haar Zondag door een 10-jarigen jongen toegebracht. Aan den Kethelpolder vreest men dat de veengrond geen genoegzame draagkracht bezit om zwaarderen grond te dragen, zoodat a] het werk, dat men tot beden heeft verricht ter keering van het water, te vergeefs zal zijn geweest en, als op de zelfde wijze wordt voortgewerkt, nooit goede nitkomsten zullen worden verkregen. Blijven de verzakkingen aanbouden, dan zal men waarschijulijk overgaan tot het afdammen van de poldervaart, teneinde zich ten voile op de hoogte te kunnen stellen van den grondtoestaud van dat gedeelte der vaart. Versterkiug vau den ondergrond schijnt in alle opzichten noodig. De Harweg heeft veel te lijden het water staat steeds hoog tegen den weg en men vreest dat hij niet lang tegen zulk een hoogen waterstand bestand zal zijn. Aangezien vele boeren voor hun vee nocb stalling noch voer hebben, zijn reeds op de markten te Delft en te Rotterdam tachtig stuks vee in publieke veiling verkocht. De schade, door de bewoners geleden, wordt nu al op een f 60,000 gescbat. De heer J. R. Jacobs, ond-luit.-kol. Nederl- Indisch leger, directeur der Ned. Eabr. van Oorlogsmateriaal, heeft een uitvinding gedaan, die, beantwoord zij aan de verwachtingen (en de ge- nomen proeven hebben zeer gunstige resultaten opgeleverd) van groote beteekenis zal blijken voor onze scheepvaart.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1