Handeisberichten. Gemengde berichten. Moordaanslag te Kuitaart. Telegrafische berichten. a s tot Oprichting en Exploitatie van Volkssanatoria voor borstlijders in Nederland". Uit het verslag van den l,teD secretaris over het afgelooperi vereenigingsjaar blijkt In het sanatorium der vereeniging te Hellen- doorn werden de eerste patienten op den28Juni 1902 opgenomen. Kosteloos werden tot 1 Januari 1903 7 patienten opgenomen. De begrooting van den geneesheer-directenr over 1903 geeft aan een bedrag van 38,189,50 aan uitgaveu. Voor de exploitatie in 1903 zal 15,000 volgens mede- deeling van den penuingmeester beschikbaar zijn. Na aftrek hiervan van f 5000 ten gebruike van een reservekapitaal, kunnen f 10,000 bestemd worden voor exploitatiekosten. Daardoor kan het aantal vrijbedden uitgebreid worden tot 8 en de prijs voor de betalende patienten op f 2 per dag gesteld worden. H. M. de Koningin-Moeder schonfc onlangs 250 aan de vereeniging. De Israelietische kerk is in gebruik genomen. Het hoofdbestuur besloot geen patienten beneden den leeftijd van 16 jaren te doen opnemen. De Roomsch-Katholieken en de Hervormden vinden in 't sanatorium gelegenheid hun godsdieu- stige plichten te vervullen. Verpleegd werden in 1902 in't geheel 82 patien ten, waarvan 47 mannen en 35 vrouwen, terwijl de gemiddelde verpleegtijd 4 a 5 maanden bedroeg. Van de 82 opgenomen patienten vertrokken in 1902 21 mannen en 18 vrouwen, waardoor er op 1 Januari nog 26 mannen en 17 vrouwen in be- handeliDg bleven. Drie patienten overleden. Tot de Regeering zal het verzoek gericht worden stappen te doen tot de instelling van een Centralen Raad tot bestrijding der tuberculose in Nederland, terwijl de voorzitter mededeelde, dat t verzoek aan de Regeering gedaan is om finaocieelen steun. Aan 't hoofdbestuur werd voorts machtiging verleend om zich voor den rechter te verzetten tegen een aanspraak in rechten van den architect Roelof Kuipers, die de noodige plannen en teeke- ningen voor den bouw van 't sanatorium gemaakt en toezicht uitgeoefend heeft op dien bouw. Aan dezen architect zijn voor deze werkzaamheden reeds 10,000 uitbetaald, hij vraagt echter nog pl.m. 6000 daarvoor. Met den heer Kuipers is ge- tracht de zaak in der minne te schikken, doch zonder resultaat. Als hoofdbestuursleden werden gekozen de heeren Mr. P. C. J. Hennequin, lid der Tweede Kamer, Dr. K. A. T. van Deelen te Tilburg, Mr. L. baron Mackay te's Gravenhage, prof. P. K. Pel te Amster dam, F. H. Schreve te Rotterdam, prof. S. Talma te Utrecht. TER NEUZEN, 13 Mei 1903. Met ingang van 16 dezer is verplaatst naar het telegraafkantoor te Amsterdam de klerk der posterijen en telegrafie B. H. Blommers, van het post- en telegraafkantoor te Ter Neuzen, en wordt aldaar overgeplaatst mej. W. Tengeler, van het telegraafkantoor te Schiedam. Te Groede zal de volgende maand op een weide van den heer Van Dijk het zomerfeest worden gehouden van de Christelijke Jongeliugs- vereenigiugen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Slniskil. Ten nadeele van den visscher Dellaert van Westdorpe is dezer dagen uit een vischkorf op de Vlakte alhier, een groote partij visch, ongeveer een 50 K. G. gestolen. Philippine, 12 Mei. Gisteren voormiddag omstreeks kwart voor twaalf barstte boven onze gemeerte een zwaar onweder los, vergezeld van veel regen. Een zware slag deed de geheele ge- meente opschrikken en toch waren er geene sporen van brand te zien. Bij nader onderzoek bleek dat de bliksem in den schoorsteen van den hoef- smid Pieters was ingeslagen en zich een weg door het huis had gebaaud zonder brand te ver- oorzaken. Het huis echter toebehoorende aan den mosseihandelaar Arbroscheer heeft veel geleden. De schade is door verzekering gedekt. Koewacht. Maandagmiddag ontlastte zich boven een gedeelte dezer gemeente een hevig onweder vergezeld van een verschrikkelijke hagel- bui. Er vielen steenen ter grootte van een duivenei, die op vele plaatsen aan te velde staande gewas^en en tuingroenten veel schade berokkend hebben. Op sommige plaatsen lagen de hagel- steenen zoo dicht, alsof het gesneeuwd had. Ver- schillende boomen werden door den bliksem getroff n. Op de hagel- volgde een hevige regenbui, welke wel een uur aanhield en enkele lauderijen geheel onder water zette. Een onzer correspondenten die gisteren de plaats der misda&d bezocht, schrijft ons Dinsdagmorgen omstreeks 8 uur is de on- gelukkige schoondochter van den landbouwer Prans Koole geboren Laurina de Visser onder vreeselijk lijden aan hare verwondingen overleden. Zij herkende vddr haar dood noch hare kiuderen, noch hare naaste bloedverwanteo en heeft geen enkel woord gesproken. De toestand van de oude vrouw Koole is allertreurigst. Zij lijdt vreeselijke pijnen en kan spijs noch drank nuttigenzoodat zij sinds Vrijdagnamiddag niels gebruikt heeft. Men ver- wacht spoedig het einde. De landbouwer Koole heeft Dinsdag voor bet eerst gesproken doch zijne woorden waren zoo verward, dat men aan zijne verklaringen geen waarde kan bechten. Hij noemt personen, die in bet geheel met de misdaad niet in betrekking kunnen staan. Het zijn meest namen van menschen met wie hij vroeger zaken gedaan heeft tn die nu door ziju hoofd malen. Nu eens zegt hij //ja", dan weer j/neen", op de- zelfde vraag. Daar de hersenen zoo ernstig aan- gedaau zijn, vreest men, dat ook al mocht hij genezen, waarvoor weinig hoop bestaat, zijn verstand gekrenkt zal blijven. Dinsdag heeft hij wat melk kunnen gebruiken. Duidelijk is het te zien, dat hij ook veel pijn lijdt. Van daders nog niets met zekerheid bekend. Volgens Koole zijn er twee man geweest, die hem overvallen hebben. Heden, Woensdagmorgen, is de justitie uit Middelburg weer naar Kuitaart vertrokken. Hedennamiddag seint men ons uit Knitftart De schouwing van het lijk der jonge vrouw heeft zooeven plaats gehad. Het noodlottig einde van de echtelieden Koole kan ieder oogenblik verwacht worden. Omtrent de daders is nog niets bekend. De justitie heeft te Kuitaart op twee plaatsen huis- zoeking gedaan, doch heeft niets gevonden. middellijn tot op de huid, zonder dat deze brand- J wonden hadden veroorzaakt, alleen een sterke prikkeling. De bewoners zijn gelukkig met den schrik vrijgekomen. De bliksem schijnt op den hoek van het dak, waarvan een vijftal pannen vernield zijn, naar binnen te zijn gekomen, en na hier alles vernield te hebben, overal uitwegen te hebben gezocht, tot zelfs door den muur, waar een stuk pleister afgeslagen was en tusschen twee steenen de kalk losgerukt had, zoodat men door de voeg naar buiten kon zien. De schade voor den huiseigenaar, W. Vermeer, is nogal aanzienlijk. Men meldtIn 't Meer bij Heerenveen zwaar beladen, groote verhuiswagen uit den Haag. Vier paarden trekken het gevaarte. Tram komt in zicht. Wagen moet uitwijken, komt op drassigen berm en zakt er in weg. Tram kan niet passeeren. Paarden voor verhuiswagen worden aangezet twintig menschen duwen opgeen beweging in te krijgen. Tram-ingenieur geeft last machine er voor te spannen. Publiek glimlacht*zoon machientje doet 't toch niet". Kettiug vast machinist haalt handel overlocomotief gaat achteruit en haalt heel kalm wagen uit den dras- boel. Omstanders respect voor hun locomotief. Nu glimlacht ingenieur. Generaal Gilet kwam met den schedel op eeh steeu terecht en werd op den slag gedood. Uit Capetown wordt aan de „Rappel" ge- meld, dat kapitein Mann, van Ceylon teruggekeerd, mededeelde, hoe de Boeren-gevangenen, die zich nog op dit eilaud bevinden, weigeren te gelooven, dat de oorlog geeindigd is. Zij wantrouwen ook de brieven van vrienden, die den raad geven om den eed van trouw af te leggen. Deze brieven beschouwen ze als vervalschingen van de Engel- schen Zoolang de generaals bun niet persooulijk hebben verzekerd, dat de oorlog uit is, zullen zij 't niet aannemen. De rechter van instructie Leydet heeft Zater- dag Theiese Humbert een slotverhoor laten onder- gaan in tegenwoordigheid van haar advocaat. De rechter gaf een volledig overzicht van de oplichting en kon niet nalaten de door haar echtgenoot uitgedachte procedure verwikkeliugen een meester- werk te noemen. Mevrouw Humbert verklaarde aan haar vorige verklaringen niets te hebben toe te voegen, waarop de heer Leydet haar meedeelde, dat zij vervolgd zou worden wegens vervalsching door onderschuiving van een ander persoon, van vervalsching en gebruikmaking daarvan per pro- curatie en oplichting. Te haren laste worden 24 vervalschingen genoemd. Als eenig teeken van belangstelling heeft Mevr. Humbert toen de schouders opgehaald. De Servische Koningin heeft al dadelijk bij haar huwelijk met Koning Alexander oudervonden dat verscheidene dames uit de Servische hooge kringen haar niet wilden eerbiedigen. Dit is wel verbeterd na haar erkenning door den Czaar, maar er zijn er nog altijd eenige die niet met haar in aanraking willen komen. Een van haar, een vrouw van een ex-minister, moest onlangs als presidente van een comite toch bij Koningin Draga komen. Op de audientie deed ze echter of ze geheel onbekend was met de ge- woonten van het hof en ontkwam daardoor aan den kus op de hand van de Koningin. Den volgenden dag ging ze echter die daad uitbazuinen en pochte ze dat ze nooit de hand zou kussen van die (een Servisch woord dat niet vleiend is). Die bluf deed spoedig de rondte en kwam der Koningin ter oore. Twee dagen na het gebeurde kwam er een leeg hofrijtuig voor het huis van de dame en kreeg zij een schriftelijk bevel dadelijk ten paleize te verschijnen. Dat moest gehoorzaamd worden. Ze kwam, maar vond op den drempel vau dereceptiezaal plotseling de Koningin tegenover zich, die haar zonder een woord haar hand toestak om die te laten kussen. De dame had geen andere keuze en deed het. Toen zei Koningin Draga stampvoetend //En nu, ga heen." De vernederde bezoekster ging weg, maar vond beneden geen hofrijtuig meer, zoodat ze naar huis moest loopen. Even voordat de //Umbria" van de Cunard-lijn Zaterdag uit New-York zou vertrekken, ondekte de politie, door een ontvangen schrijven gewaarschuwd, een kist met honderd pond dynamiet en een helsche machine. Op de landingspier werd de kist te water dompeld. Geen ontploffing had plaats, maar het bleek dat de buis verteerd was. In het schrijven aan de politie werd verklaard, dat er een mafia-complot bestond met het doel van New-York afvarende Engelscbe stoombooten te vernielen. De kist was door twee Italianen bezorgd. Geen arrestaties hadden plaats. ZEETIJDINGEN. Van 8 tot en met 10 Mei. SB B VLAG. NAAM. M'. Van en naar. Lading. Voor Tor Vr«ient 12 Eng. 8.9. River Lagan 2272 Londen stnkg. idem Golfer 1066 idem' ledig Van Tor Weaieu I 12 Eng. barge Major 239 iRije macadam Voor Wool 11 Eng. 9.8. Armourer 2047 Goole kolen Deen. 8.8. N. G. Petersen 3628 Lappvig hout Duits. 8.8. Nentral 2227 Windau viae 12 Noor. 8.s. Allie 3210 Sjord phosph. Deen. s.s. Kallendborg 4499 Riga hout&vl. Duits. 8.8. AlbertU8 2778 Koningsb. idem Eng. s.8. Tadorna 3730 Rotterdam stukg. Deen. s.s. Carbonia 1 4227 Riga bout Von *wO«t 12 Noor. brik Ellida 749 New-Castle ballast Rus. s.s. Olga 4483 1 idem ledig Voor lelzaete 12 Eng. sch. Alembic j 721 [Hamburg creosoot Van 11 tot en met 12 Mei werden langs de Oostsluizen alhier 28 binnenvaartuigeu op- en 36 afgeschutdoor de Westsl. 14 op- en 9 afgeschut. Hulst, 11 Mei. Middenprija per 100 kilo: Tarwe J 7,75; Rogge /6,50; Wintergerst f 8,Zomtrgerst Haver /6.50Erwten f 9,Paardenboonea 8,Duivenboonen 8,50 Witteboonen Bruineboonen Boekweit fLijnzaad f 13,Aardappels f 6,Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 0,95 Eieren per 26 stuka /0,75. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld9 atuks hoorn- vee, 44 varkens. Verkocht 8 stnks hoornvee, 10 varkens. 's Gravenhage, 13 Mei. Bij Kon. besluit is gehaDdhaafd het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, beslisseude dat P. J. Scheele c. s. geen verlof behoeven tot het bouwen van woningen binnen 50 meter van een tot begraafplaats be stemd terrein te Ter Neuzen. Als oorzaak van bet plotseling sterven van het lOjarig knaapje te Vlissingen, zoontje van zekeren S., wordt toegeschreven aan het gebruik van be- dorven water uit eeu sloot, zooals door zijn broertjes wordt verklaard. Deze twee broertjes toch hadden ook van dat water gedroukeu en zijn eveneens ongesteld geweest. Het lijkje is, alvorens begraven te wordeu, ge- schouwd en enkele ingewauden zijn voor een scheikundig onderzoek naar Middelburg opgezonden. Men meld uit Eindhoven Te Gestel was Zondag van wege het handboogge- zelschap Zomer- en Winteruitspanning concours, dat door het slechte weer niet kon worden voleindigd. Even vbor het vertrek van den trein werd zekere Junkers, een oppassend gehuwd man uit Helmond, plotseling door eenige personen aangegrepen, op den grond geworpen en hevig over het hoofd uabij de hersens gesneden, zoodat zijn toestand zorg- wekkeud is, en hij niet kon vertrekken. De vfer- moedeiijke dader, de 17jarige V. uit Woensel, is met den getroffene geconfronleerd en door de rijkspolitie in arrest genomen. Zekere Vervoort, op den Kleinen Berg alhier, werd Zoudagavond door zijuen zwager v. R,. een bekend vechtersbaas, met een scheermes over het hoofd en den tong gesneden. Ook deze dader is gearresteerd. Te Son heeft Zoudagavond zekere T. een dorpsge- noot, Van Kemenade geheeten, onverhoeds aange- valleu eu met een mes over het gelaat en aange- zicht gesnedende toestand van den gewonde is niet buiten gevaar. T. is door de politie in ver- hoor genomen, doch op vrije voeten gelaten. Drankmisbruik moet in alle opgesomde geval- leu de naaste oorzaak zijn. Een nader bericht meidt De verwondingen zijn zeer ernstig. Van Kene- made te Son is ook nog hevig met een knnppel gestagen. Omtrent het geval Vervoort, verwond door v. R. alhier, kan nog worden medegedeeldD. zuster van Vervoort is met v. R., gehuwd, vau wie zij ongeveer vier weken gescheiden leeftv. R. kwam nu Zondagavond zijn kind opeischen, en teen hem dat riiet direct werd medegegeveu, viel hij ziju zwager aan en verwonde hem met eeu scheermes. Zaterdagavond ongeveer 6 uur trok over de gemeente Nijmegen en hare omstreken een zwaar onweder, vergezeld van stortregeti en hagel. Te Neerbosch, achter Boschlust, hoek Kerkpad, 10 a 14 minuten gaans van de Weesinrichting, slotg de bliksem in een grooten notenboom, staande voor de wouiug van den klompenmaker Kok, die juist op dat moment zich in huis wilde begeven, maar, als aan den grond genageld, niet naar binnen kon gaan. Toen hij na eenige oogenblikken zijne bezinning terug bad, trad hij zijn woning binnen en aauschouwde daar een groot tooneel van ver- woestirig. Zijne vrouw en eeu vijftal kinderen lagen bewusteloos over den vlcer, twee raam- kozijnen waren totaal vernield en versplinterd, van de glazendeuren voor de alkoof was geen ruit meer heel, een zolderbalk was versplinterd, van den spiegel was de ruit stuk, de limpen waren van hunne hangers op den vloer geworpen. Zijne echtgenoote en kinderen kwamen achter- eenvolgens wederom tot bewustzijn, en bleken als door een wonder niet gedeerd te zijn. Een doch- tertje, een lljarig meisje, was een der schoenen aan een voet geheel uit elkaar gerukt, alsmede de zool der kous, en ter hoogte van de maagstreek waren in haar kleeding twee gaatjes van een c.M. Dat de dief of dieven, die verleden Vrijdag- nacht eene som van ruim 5000 aan bankpapier en specie uit de brandkast van notaris Van de Mortel te 's Hertogenbosch hebben ontvreemd, op diens kantoor niet ten eenenmale vreemd zijn te achten, kan worden opgemaakt uit het fe.it, dat zij deu sleutel van die brandkast wisten machtig te worden uit een? kast, waar deze geborgen werd. Coupons en effecten, mede in de brandkast geborgen en ook daaruit weggenomen, werden door hen achtergelaten; een pak effecten is in den tuin gevonden. Naar men vermoedt zijn de dieven het erf van deu kant der Korenscraat binnengekomen en hebben zij het door het koetshuis aan de zijde van de Doode Nieuwstraat verlaten. I In een hotel te Utrecht werd Vrijdagmorgen door de politie een jeugdige Duitscher aange- troffen, in gezelschap van een vrouwelijke land- genoote. Daar het jongmensch zich niet kon legitimeeren, werd hij uitgenoodigd mede naar bet politiebureau te gaan, waaraan hij, zij het dan ook al schoorvoetend, voldeed, nadat hem vooraf de verzekering was gegeven, dat zijn nichlje niet in moeilijkheden zou geraken. Na eerst allerlei verhalen te hebben opgedischt, kwam hij eindelijk met de waarheid voor den dag, welke op het volgende neerkwam Als 18jarige zoon van welgestelde ouders was hij sedert eenigen tijd als volontair op een indus- trieele inrichting te Hanover en had al heel spoedig een vnrige liefde opgevat voor de 24-jarige dochter van zijn patroon. Zijn liefde beantwoord ziende, trok hij de stoute schoenen aan en deed officieel aanzoek om de hand zijner geliefde, doch kreeg een afwijzend antwoord en daarbij den raad zich eerst een positie te verzekeren. Niet voomemens om zoolang te wachten, maakte het verliefde paartje Dinsdag j.l van de gelegenheid, dat papa afwezig was, gebrnik om samen er van door te gaan, na zich vooraf uit diens kas van de noodige fondsen te hebben voorzien. Een deel van het geld werd nog in het bezit van den verliefden jonker gevonden, terwijl terstond door de politie de vereischte stappen werden gedaan om de ouders met een en auder in keunis te stellen, die onge- twijfeld in de grootste onrust zullen hebben ver- keerd. Het systeem Marconi van draadlooze tele grafie schijnt van de verre afstanden tenminste niet aan de aanvankelijk zoo hoog gespannen verwachtingen te beantwoorden. De Canadeesche Minister van financien heeft dit rondweg medegedeeld. De regeering, zeide hij, was niet voomemens er meer geld aan te besteden. De ingenieur van Marconi verklaart, dat het systeem goed blijft voldoen. Wel is waar was er stremming in den dienst, maar die was enkel.aan een ongeval vart mechanischen aard te wijten. De Times, die een poos geleden zeide een contract met de Marconi-maatschappij te hebben gesloten voor het overbrengen van ,/Marconi- grammen" uit Amerika, heeft er uooit meer dan een paar kunnen opnemen. Sedert lang zocht men er tevergeefs naar in haar kolommen. Zonder behoeven aan te nemen, gelijk door zekere Eugelsche bladen is gedaan, dat het geheele verhaal van het overbrengen van berichten langs draadloozen weg tusschen Cornwall en Canada op bedrog berustte, mag men het er toch gerust voor houden, dat de technische bezwaren voor- loopig te groot zijn dan dat van Marconi's uit- vinding voor een geregelden dienst tusschen de beide werelddeelen voorloopig gebruik zal kunnen worden gemaakt. Maandag zijn bij een onweder te St. Truyen (Belgie) vier personen door den bliksem gedood. De generaal-majoor Gilet, bevelhebber over de vestingartillerie van de versterkte stelling Antwerpen, heeft door een ongeluk den dood ge vonden, toen hij Maandag, in gezelschap van zijn adjudant, een rit te paard deed. Tengevolge van een toeval verschrok het paard, steigerde en wierp den ruiter uit den zadel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2