A i g e c e e a ITieuws* en Admteatieblad Zeeuwsch-Vlaaacsre No. 4378. Dinsdag* 12 Mei 1903. t c e AANKOHDIQING. DE TWEEDS VBOUW. 43* Jaar^sn^. FEtJILLETON. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitga ve, Bij deze courant belioort een bijvoegsel. De Fransche politiek. ■wwe De Somaliland-expeditie. Een persproces. Op den Balkan. Een Fransch convooi buitgemaakt. TER SECZEKSCHE UI KIYT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerik* 1,82$. Men abonneert zich bjj slle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouderg. ADVERTS ITIjEK: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Vcor eiken regsi mscr f 0,10. Bjj direct# opgaaf van drismaal plaatsing d«rselfd» adverte.itij ord» de prijs slechts tweema&l berekend, Grootere letters worden naar plaatsraimts berekend. IMt hud veiMhRal Ha«nda|-, Woemdag- ea VirlJda8»voiB<M»ttse««nd«'''» PeeitilageB, Ut| tm Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te begmnen op Juni 1903 vanwege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de kunstwerken. Ter Neazen, 11 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J A. P. GEILL, Burgemeester. J*. L. OOSTERHOFF, Secretaris. In het interview met een redacteur van de Figaro", naar aanleiding van Koning Edward's bezoek, heeft de Fransche Minister van Buiten- landsche Zaken, Delcasse verklaard, in de betui- gingen van welwillendheid, die Frankrijk dezer dagen van verschillende zijden ontving, het be- wijs te zien, dat men de Fransche poiitiek naar waarde schat. De politiek is eeuvoudig en gaat recht door zee, zei de Minister. Ik zei het reeds eenige weken geleden in de Kamer het verbond met Rusland is voor ons de onveranderlijke grond- slag, het punt waarom onze geheele buitenlandsche politiek draait. Maar al voelen wij ons sterk door dat verbond, en al hebben wij daar genoeg aan, wij zijn des te raeer geneigd om in Europa elke toenadering van belangeu en gevoelens, die zich voordoet, in de hand te werken. VVij zijn een steun voor het stoffelijke en zedelijke even- wicht, en wij hopen dat te blijven. Onze nationale kracht dient deze denkbeelden. Delcasse' geloofde dat de Regeeringen dat be- grepen. Het sprak van zelf dat een oprecht goede nabuurschap tusschen Engeland en Irankrijk van het hoogste belang is, nu de economische belangen tegenwoordig zoo groot zijn, dat zij vaak de staatkundige belangen beheerschen. Ik voeg er bij, verklaarde Delcasse, dat het wenschelijk is zonder dat daartoe bepaalde verbintenisseu noodig zijn dat twee volkeren, die in elkaars nabuurschap leven, elkaar welwillend gezind zijn aldus zullen vraagstukken, die zich in eenig deel der wereld, waar beide natien belangen hebben, kunuen voordoen, gemakkelijker worden opgelost. En de reis van Koning Edward heeft tot het ontstaan van die verhouding bijgedragen. Naar het Duitsch. Twee avonden komt hij elke week bij ons door- brengen. Hij leest mevrouw Kaulfuss en mij voor uit boeken, die zij daartoe uitkiest. .Wat zijn dat voor boeken zal je vrageu en je verwacht, dat ik de verslagen van Engelsche en Duitsche zeudelingen zal noemen of andere werken van godsdienstigen inhoud. Maar dan vergis je je erg. Het zijn werken van Dumas-fils enz., tot Zola incluis, met de meest gewaagde uitdrukkiugeu. „En leest hij dat voor vraagt gij zeker. Hoort ge dat aan,J" Ach hemelde goede man leest de gevaarlijkste passages met zoo'n volmaakt ODSchnldig gezicht dat het zelfs mevrouw Kaulfuss Diet hinderde. Bhjkbaar denkt zij nu ook minder kwaad van de verhouding tusschen mij en Bauer. ,/En geeft hij daarbij soms uitleggiugeu .J zult ge vragftu. Natuurlijk, maar zoo beschroomd, als een man als Bauer alleen kan doen. Iutusschen heeft hij als dokter meer beteekenis. Zijn methode om Armgard van de bleekzucht te genezen, blijkt voortreiTelijk te zijn. Dat bemerkt zij zelf eu stelt uu groot vertrouwen in haar nieuwe mama. Ik heb het reeds zoover gebracht, dat zij aan mij alle snoeperijen uitlevert die zij van haar groot mama krijgt, niettegenstaande de dokter herhaal- delijk heeft aangetoond, hoe schadelijk die zoetig- Het laatste gedeelte van het gevecht, waarbij de afdeeling van kolonel Plunkett vernietigd werd heeft zich volgens de verhalen van overlevenden en gevangen genomen spionnen aldus toegedragen Toeu de kapiteins Me Kinnon en Yesey gesneuveld waren, leidde de kolonel zelf het vuur uit een van de maxims. Nadat alle munitie opgeschoten was, werd aan de overblijvende 50 man bevel gegeven, zich zoo goed mogelijk door den vijand heen te slaan. Kolonel Plunkett was op dat oogen- blik nog niet gewond, maar kort daarna viel hij dood neer. De laatste aanval der Somali's, die moorddadiger was dan een der vroegere, moet door den Moellah zelf geleid zijn. Door het bekende groote Amerikaansche blad .Newyork Herald" is een klacht wegens laster ingediend tegen de Berlijnsche bladen .Post" en Deutsche Tageszeitung", omdat zij beweerd hebben, dat de .zoogeuaamde particuliere telegrammen van de .Herald" uit Berlijn, te Parijs gefabri- ceerd worden." Ook zou de gewezen Berlijnsche correspondent van de .Herald", Gordon Smith, zich schuldig gemaakt hebben aan vervalsching van beurstelegrammen, enz. De advocaat der beklaagden stelt zicb voor, niet alleen de waarheid van deze beweriDgen te bewijzen, maar ook met de stukken aan te toonen, hoe de .Herald" sedert jaren in het belang van Rusland en in overleg met den Russischen ge- heimen agent Wesselitzky, stelselmatig ophitst tegen Duitschland, eu den Keizer persoonlijk be- lasterd. De advocaat beroept zich op stukken van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken en op het getuigenis van den staats-secretaris. Het is dus niet onwaarschijnlijk, dat er bij dit proces belangwekkende politieke onthullingen zullen worden gedaan. Toulon, 8 Mei.Bevestigd wordt, dat de pantserschepen „Latouche", .Treville" en „Pot- huau" zich dezen nacht voor Saloniki zeilvaardig maakten, waar zij Frankrijk zullen vertegenwoor- digen met het oog op de gebeurtenissen. De .Galilee" is eveneens tot vertrek gereed. Parijs, 8 Mei. De bladen bevatten een telegram uit Konstantinopel, meldeude dat generaal Zont- sjeff, een der leiders van het Boelgaarsch-Mace- donische comite, in een gevecht in de buurt van Saloniki gedood is. heden op de zwakke maag van de kleine werken. Gisteren kwam mevrouw Kaulfuss onverwacht bij ons, juist toen ik van Armgard weer een doosje snoeperij in bewaring had gekregen. Zij zag het wel, maar zij hield zich, alsof zij daarvan niets had bemerkt. Een paar uur later kwam Armgard echter snikkende bij me en stamelde bewogen .Grootmama schreit, grootmama schreit al door, omdat ik aan u overgeef, wat zij mij heeft ge- schonken en omdat ik aan u meer gehoorzaam ben, dan aan haar." Ik stelde het bedroefde kind gerust, zoo goed ik kon. Miju toon van spreken moest hier alles doen, want met redeneeringen kon ik niet beginnen, ik kon den tempel der kinderlijke liefde niet af- breken, dien zij in haar hartje heeft opgericht voor haar grootmama. Zoover had ik geschreven, toen ik wegens den komst van den postbode naar benedeu ging. Wat doet de gewoonte uiet ik kan het geluid van zijn voetstappen dadelijk herkennen. Hij bracht mij een brief van Tiefort, dien ik hier voor je overschrijf, omdat je deelneemt in mijn lief en leed. De brief is alweder op een blaadje uit een notitieboekje geschreven. Hij luidt „Wij bereiken voor zonsopgang de metsneeuw bedekte Lofodden. Gedurende de vaart van Trondh- jem naar hier hadden wij niets dan een vochtigen zwaren nevel en donkeren nacht, terwijl de zee dreigend om ons schip bruiste. Maar nu die zonsopgang op de Lofodden, Marie. Welke pen kau dat beschrijven Voor ons ligtOost- Yagoe. Hier stijgen de spitsen van Hitidoe omhoog, daar glinsteren de gletschers van Tjelloe ons tegen. T'istovatz, 8 Mei. Woensdagavond vielen Boel- garen van Mostir de troepen en de bevolking aan. Zij wierpen bommen in de moskeeen. Er vielen 11 dooden en 29 gewonden. De Moha- medanen dreigden met christenmoorden. De be- dreigde cousulaten worden door troepen bewaakt. Konstantinopel, 9 Mei. Uit Monastir wordt gemeld, dat oproerige Boelgaren een aanval deden op de buskruitfabriek en twee bommen in mos keeen wierpen deze ontplofteu evenwel niet. Bij het hierop gevolgde gevecht werden 11 christenen gedood en 19 verwond eu verder 3 muzelmannen gedood. Nabij het dorp Zapari zouden 6 dezer bij een gevecht tusschen opstaudelingen en troepen 11 Boelgaren gedood, 2 gewond en 14 gevangen genomen zijn. Algiers, 8 Mei. Een Fransch convooi is in den nacht van Donderdag buitgemaakt op ongeveer 25 K. M. van Taghia en ongeveer 100 K. M. van Figuig. De aanvallers waren 600 ruiters en 900 man te voet. Er vielen verscheiden dooden. Het convooi was zonder militaire geleide. .Naar Apeldoorn," Vereenigiug ter Bevorde- ring van het Vreemdelingenverkeer te Apeldoorn, heeft dit jaar in een oplage van 70,000 stuks wederom een prachtige Geill. circulaire doen drukken, om door verspreiding daarvan de aan- dacht op de Parel der Veluwe te doen vestigen. Op de voorzijde prijken fraaie afbeeldingen der gemeente en omstreken, o. m. de Koninkl. H. B. S., Koninkl. Paleis 't Loo, de Gedenknaald, de beroemde Echoput te Hoog-Soeren enz., terwijl de achterzijde een aanbeveling vermeldt om Apeldoorn als vast of tijdelijk verblijf te kiezen. De Secretaris der afd. Reclame, Dorpstr. 542, is gaarne bereid meerdere inlichtingen te ver- schaffen en zijn op aanvrage meerdere circulaires kosteloos verkrijgbaar. TER NEUZEN, 11 Mei 1903. Heden avond zou door Ds. L. Boone alhier te Haamstede een kerkgebouw worden geopend van de daar gevormde oud-Gereformeerde ge meente. Met vlammende stralen boort de zon door den wolkensluier heen. Als door een tooverwoord stort zij haren goudvloed over de onmetelijke rotsen, de bochten en eilanden zonder tal. Het is dag geworden. Uw blik reikt twintig mijlen ver over land en zee. Aan alle kanten ziet ge donkere rotsen van verschillende kleur en gedaante, zoo hoog en scherpgekant, dat geen menschenvoet ze ooit betreden heeft. De adelaar en eenige valken en meeuwen fladderen er om heen. De golven bruisen tusschen de klippen, alsof zij zich van alien dwang willeu bevrijden en huilend slingeren zij hun schuim tegen de rotsen. Meeuwen, zeeganzen en gieren verlevendigen het tooneel; ik sta er bij en gevoel mij nietig en klein, terwijl ik naar den blauwen hemel het oog opsla. De lucht is frisch en scherp, dat maakt ons wak- ker. Zich wijdende aan den dienst der wetenschap, zwerven mijne vrienden vroolijk rond, terwijl ik dweep en verbaasd sta. Bij de blauwe meertjes der Jokuln denk ik aan u, Marie Uit de vert.e zendt papa zijn hartelijken groet aan Armgard en duizend groeten aan u, Marie, die ons aller zonden draagt. Als ik in Tromsbe bericht van je ontvang, zal ik waarschijnlijk een paar vel dicht in elkander beschreven reisbeschrij- vingeu zeuden. Wil mijne vriendin die aannemen Uw man, Koert Tiefort." Niet waar, je wenscht me veel geluk met de betrekking van zondenbok Die uitdrukking, .die ons aller zonden draagt", heeft me getroffen. De geheele brief is grillig van stijl. Ilerhaalde De aanbeveling voor ingenieur van den provincialen waterstaat te Leeuwarden bestaat uit de heeren W. J. Burgersdijk te Leidschendam en C. F. Vijverberg te Ter Nenzen. Bij de directe belastingen zijn o. m. be- vorderd tot kommies der 2® klasse de kommiezen 3e klasse A. C. L. Polak teTerNeuzen, G.N. A. van de Burgt te Aardenburg en K. Spijkerman te Ter Neuzen. Aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, is het volgende adres verzonden Geven beleefd te kennen, onderget.eekenden, korenmolenaars te Ter iNeuzen, dat zij kennis genomen hebben van het voor- ontwerp der nieuwe tariefwet, waariri door de Regeering wordt voorgesteld, het heffen van een inkomend recht op tarwemeel, terwijl tarwe en bewerkt veevoeder onbelast blijft; dat door het heffen van een recht op tarwemeel, zonder een evenredig recht op tarwe, aan de molenaars de concurrentie tegen de meelfabrieken geheel onmogelijk zal worden gemaakt; dat de kleine molenaars hun bestaan hoofd- zakelijk vinden in het malen van veevoeder, daar zij door de meelfabriek bijna geheel zijn in den hoek gedrongen dat de groot-maalderij, die uitsluitend van dien maatregel zou profiteeren, door zijne automatische inrichtingen, slechts aan tientallen werk verschaft, terwijl het klein bedrijf zijn honderdtallen telt dat zij daarin zien een voortrekken van het groot bedrijf en een voorbijzien der belangen van den kleinen molenaarsstand, daar die door den vrijen invoer der Amerikaansche krachtvoeders en andere bewerkte veevoeder-artikelen nog meer de concurrentie van het buitenland gevoelen, dan de groot-maalderij dat de billijkheid vordert, dat, waar ter be- scherming der nationale industrie, de bewerkte tarwe (tarwemeel) zou worden belast, het bewerkt veevoeder niet zou mogen worden vrijgesteld; redenen waarom ondergeteekeuden de Kamer beleeft en dringend verzoeken, de Regeering te adviseeren, dat, mogt het beschermen der groot- maalderij beslist noodzakelijk zijn, de kleine maal- derij in gelijke mate moge begunstigd worden. Blijkens acbterstaande advertentie is door den bekenden orgel- en pianohandel van A. S. J. Dekker te Goes een nieuw magazijn geopend. Daarooitrent schrijft men van daar Het magazijn is opgetrokken in modernen stijl, met een der grootste spiegelruiten hier malen heb ik die paar regels overgelezen om ze goed te begrijpen er spreekt of berouw of nieuwe hoop uit die woorden. Ik ben verlegen om een gepast antwoord te vinden, maar dralen helpt niet. Dus met flinken moed de pen opgevat en geschreveD, al is het voorloopig een kladproef. Geen Koert of zoo iets aan het begin, dat zijn wij nu eenmaal niet gewoon. Vooruit dus „Of wij uwe reisbeschrijvingen willen lezen Heel gaarne. Wij zullen de dagen telleri, tot wij ze ontvangen. Ik schrijf .wij", want Arm gard en ik zijn nu een in onzen ijver ora dat schoone land te leeren kennen. Je moet je dochter eens zien, als zij vol ijver de kaart van Nuorwegen be8tudeert, gedurende de aardrijkskundige les. Zij weet zeer goed, dat de Noordpoolcirkel over Kaap Kunnen gaat en alle belangrijke plaatsen kan zij mij aanwijzen, ja over den handel enz. weet zij ook reeds iets te zeggen. Ik overlaad haar hoofdje niet, doch zoo ongemerkt komt het een na het ander aan de beurt en zij onthoudt alles flink. Dat doet me juist veel genoegen, omdat zij iu den beginne zoo weinig lust toonde. Armgard neemt veel beweging in de buitenlucht. Wij spelen met elkaar als goede kameraden in het park, doch de gehoorzaamheid wordt daarbij niet geheel uit het oog verloren. Hare wangen kleuren zich daarbij frisch rood en hare oogen straleu van levenslust. Ik kan echter niet verzwijgen, dat zij hoe langer hoe meer lijdt onder de verdeeliug van haar liefde tusschen mij en hare grootmama en dit wordt erger, hoe meer zij zich bij mij aansluit. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1