Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 9 Mei 1903. 43" Jaargang. DE TWEKBE VEQUW. No. 4377. Binnenland. FEUILLETON. T~W"IE]IE3JD:E1 IBX-iA-XD- 18) Januari februari Maart April 33 28 34 18 s., 3 ij., 2 k., 2 h., 2 pa., 6 1. 13 s., 4 ij., 1 k., 1 h., 1 pa., 8 1. 16 s., 5 ij., 2 k., 1 pa., 7 1. 17 s., 5 h., 2 ij., 1 pa., 1 pp., .8 1., 65765 47878 55835 71519 126 240997 Het Hbl. kan thans mededeelen dat de tijd voor hot Koninklijk bezoek aan de hoofdsiad is vastgesteld. Het Koninklijk echtpaar komt Vrijdag 22 Mei daar aan en vertrekt Donderdag 28 Mei. Zal dus de Koningin in persoon de Nieuwe Beura openen, gelijk gehoopt en verwacht wordt, dan zal de opening tusschen deze beide dagen vallen. Naar Het Volksdagblad verueemt, bestaat bij de slachtoffers der algemeene werkstaking het voornemen een deputatie te zeuden naar H. M. de Koningin tijdens Haar aanstaand bezoek aan de hoofdstad ten einde Haar te verzoeken Haar invloed bij de Spoorweg-Maatschappijen en de gemeente Amsterdam aan te wenden, om de uit- geslotenen weder in hun vorigen werkkringgeplaatst te krijgen. Een verzoek aau den burgemeester van Amsterdam zal worden gedaan om toestemming voor een demonstrate, waartoe de geheele burgerij tot deelname zal worden uitgenoodigd. Het //Hbl." verueemt uit Mentone, dat President Kruger het goed maakt en dat zij, die hem in enkele maanden uietzageu, getroffen werdeu door zijn vermeerderde kracht, Z Ed. gaat 15 Mei naar Nederland, waar hij zich de villa Djemuah" te Hilversum tot verblijf heeft gekozeu. Blijkens het afdeelingsverslag der 1'weede Kamer over het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd meenden vele leden dat er op dit oogenblik geen nood- zakelijkheid bestaat om tot versterking der mid- delen over te gaan. De financieele toestand laat zich thans veel beter aanzien dan in het laatst van het vorige jaar. Men berekende dat wanneer in alle gewone en buitengewone uitgaven zal zijn voorzien, op den dienst van 1902 nog een batige saldo van 16 ton zal overblijven. Gaat de opbrengst der gewone middelen niet achteruit, dan verwachtte men dat bovendien nog meer dan een millioen beschikbaar zal blijven voor eventueele andere credieten dan die voor uitvoering van de Beroepswet, de Kinder- wetten en het Technisch Onderwijs. Ook op arond van de progressie der middelen in het foopende jaar achtte men het ontijdig thans tot verhooging van belastingen te besluiten. Blijkens later ingrypende wijzingen in het belastingstelsel noodig, dan is het wenschelijk met partieele wijzigingen te wachten, totdat ook herzieniugs- voorstellen van meer belang zijn ingediend. Gesteld echter er ware versterking van de middelen thans noodig, dan verdiende de voor- gestelde verhooging van den accijns op gedistil leerd toch geen aanbeveling. Deze accijns is te beschouwen als een belasting op de zonde en immorreel handelt de Staat, door uit zonde geld te slaan. Het had daarom sommigen leden verwonderd, dat dit Ministerie een verhooging van den accijns heeft ingediend. Het misbruik van sterken drank zal door een betrekkelijk geringe verhooging niet worden onmogelyk gemaakt of bemoeielijkt. Hierop werd geantwoord, dat de accijns alle webruik van sterken drank en niet enkel het misbruik treft en dat het gebruik niet als zonde is te beschouwen, ware dit zoo, dan zou de accijns geheel en evenzeer de wijnaccijns moeten vervallen. Naar het Duitsch. Corswald, 20 Augustus. rnij De baron heeft Voorts werd tegen het ltegeeringsvoorstel aangevoerd 1". dat daardoor de band tusschen de financien des Rijks en dezen accijns nog nauwer zal worden toegehaald2°. dat verhoo ging van den accijns vooral ten laste van den mingegoede zal komen 3°. dat zij tot smokke- arij aan de Duitsche grenzen zal leiden 4° dat de vervalsching van sterken drank ten nadeele der volksgezondheid nog meer zou toenemen 5° dat op andere wijze in het verkrijgen van de benoodigde gelden behoort voorzien te worden. Te dien opzichte drongen sommigen aan op herziening van de vermogensbelasting, zoodat let minimum van aanslagplichtigheid van 13,000 op 10,000 werd gebracht. Eenige andere leden wenschten een tabaks- belasting, terwijl men ook wees, op de mogelijk- leid van maatregelen tot het tegengaan van fraude bij het doen van aangifte voor de suc- cessiebelasting, of op verhooging van deze be- asting. Een en ander vond echter tegenspraak. Zeer veel leden wenschten onmiddellijk ver- band gelegd te hebben tusschen dit wetsontwerp en dat betreffende den suikeraccyns. Eener- zijds werd betoogd, dat de verhooging van het gedistilleerd kan vervallen, wanneer afgezien wordt van het voorstel tot verlaging van den suikeraccijns. Anderzijds werd aangevoerd dat een aanmerkelijke verlaging van de belasting op een gezond voedingsmiddel als de suiker over de bezwaren van een belangrijke verhooging van den accijns op sterken drank moet doen leenstappen. Sommige leden vestigen de aandacht op het veelvuldig gebruik van brandspiritus als drank. Deze houtgeest bevattende vloeistof is vrij van accijns en daardoor wordt een belangrijk bedrag aan de keffing onttrokken. Eenige anderen wenschten als compensatie voor de moutwynin- dustrie het invoerrecht op gedistilleerd te ver- hoogen. Voorts werd door deze leden aangedron- gen op het heffen van invoerrecht op melasse. Enkelen drongen aan op de verhooging van den bieraccyns, zoodat van een gelijk percentage alcohol een gelijk bedrag als voor de jenever worde geheven. Voor het turnfeest met festival, op a. s. 2en Piuksterdag te Goes te houden, hebben zich 28 vereenigingen aangemeld, ill. 14 muziek-, 5 zang- en 9 gyinnastiek-gezelschappen, waaronder een dames-gymnastiek-vereeniging, die ook in het publiek zal optreden. Waaischijnlijk zal het aanlal deelnemende vereenigingen nog vermeerderen, daar de gelegeuheid tot aanmeldiug niet defiaitief is gesloten. l)e optocht, waarmede het feest wordt geopend, zal uit ongeveer 900 personen bestaan. TER NEUZEN, 8 Mei 1903. Heden namiddag werd alhier door den heer W. de Peijter, landbouwer te Axel, aanbesteed het bouwen van een woonhuis met bergplaats en eenige bijkomende werken, in de De Feijterstraat alhier. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. Butler te Axel voor 2650, J. A. Rijnberg voor 2498, P. J. de Bree voor 2492, A. Ver linde voor 2485, G. J. E. Rijnberg voor 2470, W. Verlinde Jz. voor f 2406,50, P. L. Boogaard Beste Therese Wat een genoegen voor geschreven. Als Armgard 's avonds de handen vouwde om te bidden en ik haar een gebed voor haar vader voorzei, moest ik met bezorgdheid aan hem deuken. Toevallig nam ik dezen morgen zelfde brieven van den postbode aan. Ik kende het schrift van den baron niet, maar toch onderkende ik het dadelijk. Wil je zijn korten brief hooren P Hij is vluchtig in een notitieboekje met potlood geschreven en daarna is het blad uitgescheurd, dat is duidehjk te zien. Ik schrijf den brief hier nauwkeurig af. „Uit het hartje van Noorwegen zend ikje mijn groet, Marie O, die zeeWij kondeu ons gedurende de vaart niet zat zien aan de bruiseude golven, die diep tusschen de besneeuwde rotsen aau de woeste kust indringen. Een onifzienbare menigte klippen, reusachtige steenmassa's, hreidt zich houderden mijlen ver uit laugs d" zwarle, getande rotsen, die zich dreigend tot de wolken verhtffen. Hier zijn in Fjorden en Sonden woesienijeu te viuden, zooals nergens elders. De natnur stemt ons tot verheven gedachten, als wij van de hooge, Fjelden onzen blik lateu weiden over de trotsche ijsvlakten van het Noorden. Veel hooger nog vliegeu een paar adelaars om hun nest, dat in de rotsen een plaats vindt. Zwer- men meeuwen vliegen met veel geschreeuw weg en de eiderganzen fladderen over het bruisende water. Kus mijn kind, Marie; hondt je goed. In Trondhjem poste restante verwacht ik tijdiug. Uw man, Koert Tiefort." Zie je, Rese, hij is goed, wees dus gerust. Alleen goede menschen houden van de natuur, edele zielen alleen traehten haar te begrijpen, een rein hart alleen kan om haar juichen. Eu zou hij me ongelukkig maken Neen, door hem zal ik het niet worden En mevrouw Kaulfuss zal mij ook niet ongelukkig maken, daar zal ik op passen, Zeg, Rese, je kunt niet begrijpen, hoe ik nu met mijn autwoord verlegen zat. Ik wilde daarmee niet draleu en greep daarom haastig naar de pen, doch ik moest mij wat beteugelen zoo zonder voorberei ding kon ik toch niet schrijven. Lk moest eens overleggen. Hoe zou ik, bijvoorbeeld, hem aanspre ken En de brief rnocht niet sentimenteel zijn dan zou hij zich slechts ergeren of misschien er spottend om giimlacheu. Dat laatste vooral weuschte ik te voorkomen. lk legde dus de pen neer en ging naar het park om eerst het rapport van mijnheer Habel op te vragen. De tuiuman riep hem bij mijik wachtte hem ourustig aan den vijver, mijn lieveli ngsplekje. Gelukkigerwijs was hij bij de hand en kwam dadelijk. *Wat is er vau uw orders, mevrouw?" ,/0, niet veel, mijnheer Habel, ik weuschte alleen uw rapport te ontvangen om het aan den baron te zendeii," yHeeft mijnheer de baron geschreven? Eu is hij welvarena vroeg hij vergenoegd. ,/Zeer welvarende, mijn waarde heer Habel De Nuorweegsche lucht verfrischt hem Habel knikte toestemmend en zei z/Vergeef het mij, ouden man, als ik zeg, wat voor f 2390, J. Simons voor f 2385, Joris Kolijn voor f 2352, C. J. de Bree voor f 2300, F. van der Peijl voor 2279, A. J. de Kort voor f 2259, FI. van der Velden voor 2150 en H. Kaijser voor f 2139. Met nitzondering van den heer Butler woneu alle inschrijvers te Ter Neuzen. De raming bedroeg 2200. Aan den minsten nschrijver is het werk gegund. Woensdag werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg aanbesteed het everen en verwerkeu van materialen tot voor- ziening en herstel van de dammen van het haven- canaal vau Philippine. (Raming f 2010). Hiervoor werd, zooals wij in ons vorig nnmmer meldden het minst ingeschreven door den heer Jan Jansen en verder door de heeren K. de Vos voor f 1964 en A. Tholens Dz. voor f 1900. Alle inschrijvers wonen te Ter Neuzen, Door de commissie tot het instellen van een vergelijkend onderzoek naar de sollicitanten voor schrijver bij het gevangeniswezen is bij den Minister o. a. onvoorwaardelijk aanbevolen de heer J. C. aber van Ter Neuzen. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeescliepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de Ieters s. stukgoederen, ij. ijzer, k. kolen, h. hont, pa. pijpaarde, pp. papierpap, 1. ledig. Uitgevaren zijn: in Januari 29, in Februari 23, in Maart 29 eu in April 26, totaal 107 zeeschepen, De Commissaris der KoniDgin in Zeeland heeft bepaald dat het jaarlijks onderzoek van de verlofgangers der militie te land in 1903 o. m. in onderstaande gemeenten zal plaats hebben te Houtenisse, Woensdag 3 Juni lO1,^ ureu voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te B osch- kappelle, Heugstdijk, Huntenisse, Ossenisse en Stoppeldijk te Hulst, Donderdag 4 Juni 10 uren voorm. voor de verlofgangers, gevestigd te Clinge, Graauw eu Langendam, Hulst, St. Jansteen eu Koewacht te Axel, Vrijdag 5 Juni 10 uren voorm. voor de verlofgangers gevestigd te Axel, Overslag, Sas van Gent, Westdorpe en Zuiddorpe te Ter Neuzen, Zaterdag 6 Juni 10 uren voorm voor de verlofgangers, gevestigd te Hoek, Ter Neuzen, Philippine en Zaamslag te Sluis, Donderdag 18 Juni lO1^ uren voorm. voor de verlofgangers, gevestigd te Aardenburg, Cadzand, Eede, St. Kruis, Retranchement eu Sluis te IJzendijke, Vrijdag 19 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Schoondijke en Waterland- kerkje te Oostburg, Zalerdag 20 Juni 10 uren voorm., ik meen, mevrouw maar de baron had out- spanning, noodig, zeer noodig. En als hij terugkomt, zal hij het huiselijke leven niet meer afschuwelijk viuden, het is nu werkelijk huiselijk geworden daar in zijn huis. Hoe ver- heugde ik mij gisteren, toen ik u met de kleine jonkvrcuw op het grasperk zag spelen Armgard ziet er veel beter uit tegenwoordig Bewogen drukte ik den ouden man de hand. Hij begreep, wat er in mij omging en sprak daarop van iets anders. „Wil mevrouw hier een oogenblik wachten Het rapport heb ik week na week ingeschreven het ligt gereed. Ziet u voor mevrouw Kaul fuss voegde hij er beschroomd bij. //Het is beter, dat de correspondentie niet door hare handen gaat daarmee is de baron het best gedieud Ik begreep Rem maar al te goed meermalen had ik hetzelfde gedacht. Geduldig wachtte ik op zijn terugkomst en ging daarop weer naar mijn kamer. Eindelijk schreef ik den volgenden brief, natuurlijk zonder opschrift daarover was ik het niet eens inet mezelven. „Je kunt met alle gerustheid genieten van het natuurschoon; hier is alles in orde. Langzamer- hand begin ik hier gewoon te worden. Ik doe mijn best om Armgard's hartje te winnen. Mevrouw Kaulfuss werkt mij wel tegen, maar ik houd vol. Armgard laat haar papa groeteuik groet hem ook. Marie." voor de verlofgangers, gevestigd te Oostburg, Bres- kens, Groede, Nieuwvliet en Zuidzaude (De uren zijn Daar den Amsterdamschen tijd berekend). Den 6en Juni wordt te Hulst eene aDemeene vergadering gehouden van de afdeeling //Zeeland" der vereeniging //Het Nederiaudsch Paarden- stamboek". Daarop zal een commissaris-lid van het hoofd- bestuur moeten gekozen worden, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer 0. A. H. Wagtlio. Verder moeten drie bestuursleden verkozen worden, noodig doordat de heeren J. J. van Gorsel te Rilland-Bath, J. van der Have Az. te Ooster- land en L. J. Roggeband te Groede, periodiek moeten aftreden. Een voorstel komt in behandeling om f 200 uit de kas der afdeeliDg beschikbaar te stellen ter voorziening in de kosten en ter bevordering der collectieve inzending van Zeeuwsche paarden naar de nationale Paardententoonstelling, van 1417 September te 's Gravenhage te houden, vanwege de Vereeniging tot bevordering der paarden- fokkerij in Nederland. De heer J. Z. Risch, rijksveearts te Goes, zal eene voordracht houden over De dikwerf voor- komende ziekte-verschijnselen bij het paard en de toepassing der eerste hulpmiddelen bij voorknmende ziekten, in afwachting van veeartsenijkundige hulp." Na afloop der vergadering zullen de leden, die dit wenschen, naar Brussel vertrekken tot een gezamenlijk bezoek aan d* daar den 7 Juni te houden tentoonstelling van het zware Belgische paard. (M. Ct.) Met ingang van 15 dezer is de kommies bij 's Rijks belastingen F. van Hurck verplaatst vau Zuiddorpe naar Caberg. Te Sluis zal den 29 Juni een internatiouaal festival gehouden worden ter gelegenheid vau het 25jarig bestaau vau het muziekgezelschap Apollo. Er zijn ruirn dertig vereenigingen uitgenoodigd. Dinsdag voormiddag kwam Hr. Ms. lorpe- doboot Hekla in de haven van Cadzand om de Engelsche torpedo, die daar onlangs is aangespoeld, af te halen. Nadat de commandant bevondeu had, dat zij niet geladen was, werd zij op een wagen naar de haven gevoerd en op de Hekla gebracht, die dadelijk daarop wegstoomde. Als bijzonderheid mag wel gemeld, dat dit de eerste oorlogsbodem is, die de nieuwe haven bezocht. (M. Ct.) Sluiskil. Het zoontje van J. de Vrieze alhier had Woensdag j.]., toen het van de school te Axel huiswaarts keerde, het ongeluk van de Buthsluis, dicht bij de Axelsche Sassing, onder het spelen in het water te vallen. Weldra was het door het stprk stroomen een heel eind van den kaut afgedreven. Met veel moeite mocht het evenwel Th. van der Bilt van Sluiskil, die zich tot den hals in het water waagde, gelukken het van een wissen dood te redden. Zaamslag, 7 Mei. Dezer dagen ging alhier als naar gewoonte de koopman-leurder K. K. H. des morgens van huis en bevond zich oogenschijnlijk in een normalen toestand. Des avonds bij het terugkeeren naar huiB werd hij op eens zoo goed als blind en moet men hem bij het in huis gaan behulpzaam zijn, terwijl hij niet kon onderscheideu waar hij zich bevond. Thans is de toestand van dezen man niet zonder gevaar. VI. Dus koel en afgemeten, zelfs niet geheel natuur lijk. Ik was er echter mee tevreden, vouwde hem samen met het rapport van Habel en sloot den omslag dicht. Als Bauer morgen komt, geef ik hem den brief mee naar het postkantoordat is de veiligste mariier. Nu, vele groeten! Schrijf mij spoedig terug eu meld dan iets van je lotgevalleu of heb je heelemaal niets meer te vertellen aan je vriendin Marie //Corswald, 20 Sept. Beste Therese Heb je mijn langdnrig zwijgen begrepen Je brief*liet lang op zich wachten en was vreeselijk kort. Hoe zal ik nu moed scheppen om je ellen- lauge berichteu te zenden en je zelf zoo dicht wordt Nu, dat is wel wat bitter maar in het leven rust alles op wederkeerigheid en het vertrouwen allermeestimmers is dat de edelste bloesem der vriendschap Ik heb in dien tijd een groote vreugde beleefd. Den eersten September schreef ik aau de lieve mevrouw Ruscheweyh kort, levendig, joist zooals zij het 'tliefst heeft. Wel eerder had ik geschreven, maar bij ons scheiden zei ze //Schrijf inij eerst over twee maanden, kind, dan zal je op Corswald gewoon zijn en ik in Lotharingen." Gisteren ontving ik van haar een lieven, langen brief, met eenige regels van haar dochter Francisca er bij. Mevrouw Rucheweyh wenscht mij in ieder opzicht genoegen en geluk. Het schrijven van Francisca is kalmer van toon. Maar wat zijn beiden toch goedhartig en beminnenswaardig. Het verheft mij in mijn eigen oogen, dat ik op haar voortdureude, vriendelijke belangstelling mag rekeneu. Om mij te wrekeu op je korten brief, moest ik hier den mijne maar eiudigen, doch ik kan het niet. In je laatsten brief vraag je naar dokter Bauer. Je bent nieuwsgierig om te weten, hoe hij zich later gehouden heeft en ge schijut te twijfelen aan de goede uitwerking van mijn open- lurtig ge3prek. Je kunt gerust zijn, zich voorbeeldig. hii houdt (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 5