A 1 g e m e e a Hieuws- en Adrertentieblad 2eeuwsch*7Uand«r9 a. root No. 4377. Zaterdag 9 Mei 1903 Gemengde berichten. 43e Jaar^ang. ABONNEMENT: Per drie ui&anden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Beigie 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandeiaars, Poatdirecteuren en Brieven- bushouderg. ADVIBTBNTlSM: Van 1 tot 4 regela 0,40. Voor elken regei meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing deraelfda adverientia wordt slechts tveemttl berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimt* berekend. de prijs Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. nit blad vefithyat n«an<lag-, Woeaidaf- en Vfl]dega*QBil, ultitMiiailerd op Fee»«d»gea, bij de Klrmn P^JI^illBBjAWPa »emaen. BEBSTE BLAD. De Transvaalsche leening. Londen, 6 Mei. Minister Chamberlain heeft in het Lagerhuis een voorstel ingediend tot waarborging van den interest en de hoofdsom van de Transvaalsche leening, die binnenkort tot een bedrag van 420 millioen gulden zal worden uitgegeven. Hij verklaarde, dat de waarborging van deze leening voorwaarde was voor de betaling van een oorlogsschatting van 360 millioen gulden door Transvaal. Dit bedrag zal betaalbaar zijn in 3 jaarlijksche termijnen van 120 millioen en zou verkregen worden door een leening, alleeu gewaarborgd door de Transvaalsche hulpmiddelen. Men moest niet meenen, dat deze leening tegen 4 pCt. zou worden uitgegeven, hoewel onderhandelingen op dezen grondslag zijn gevoerd, omdat de algemeene toestand der Transvaalsche financien mogelijk de uitgifte tegen een lager percentage zou rechtvaardigen. De bijdrage was billijk en een edelmoedig bewijs van solidariteit tusschen de kolonien en het moederland. De Minister kan het rente- bedrag van de gewaarborgde leening van 420 millioen niet opgeven. Een deel der leening zou worden gebruikt ter afdoening der op Transvaal rustende ver- plichtingen de conversie der oude Transvaalsche schuld zou 30 millioen eischende aankoop van bestaande spoorwegen werd geschat 156 millioen te zullen eischen60 millioen zou noodig zijn voor de uitbreiding van het spoor- wegsysteem, 30 millioen zou worden gebruikt voor landaankoopen en 24 millioen voor publieke werken. Chamberlain merkte verder op, dat de buiten- gewone toename van maand tot maand der Transvaalsche inkomsten verbazingwekkend is. Betreffende de stichting van een gemeenschappe- lijk fonds voor Transvaal en de Oranje-kolonie voor verschillende doeleinden, zeide de minister, dat dit een begin was van een politiek van federatie, waarop de regeering het oog gevestigd hield, al wilde hij niet beweren dat federatie het onmiddellijk gevolg van den maatregel zou zijn. Ten aanzien van de op de Bloemfonteinsche conlerentie gegeven aanbeveling tot het ver- leenen van preferentieele rechten voor Britsche waren, zeide de Minister, dat de aanbeveling bewijs was van oprechte loyaliteit. De leiders der Afrikaanderpartij in de Kaapkolonie ver- zekerden hem van de loyaliteit van de meerder- heid der Hollandsehe bevolking. (Toejuichiugen) Hij aanvaardde de verzekering als volkomen oprecht. Al was het onmogelijk en ook niet wenschelijk geheel en al de Hollandsehe en Britsche rassen te assimileeren, zou het toch mogelijk zijn voor beide rassen een vereenigings- schakel te vinden in bun gemeenschappelijke toewijding aan de rijksbelangen. (Toejuichingen.) Hij raadde de aanneming van zijn voorstel aan, niet alleen als een wijze maatregel van staatsbeleid, maar ook als een vervullling van een plicht jegens het rijk. (Toejuichingen.) In den loop der verdere beraadslaging ver klaarde Chamberlain, dat de regeering in onder- kandeling was met de Portugeesche regeering over den aankoop van de eigendommen der Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Maatschappij aan de Delagoabaai. Het voorstel werd aangenomen. De troebelen op het Balkan- Schiereiland. Door de bijzonderheden, welke langzamerhand bekend worden, aangaande dynamietaanslagen, welke in den loop der vorige week te Saloniki van Macedonische zijde hebben plaats gehad, wordt men er hoe lauger hoe meer van over- tuigd, dat de belagers gehandeld hebben naar een te voren zorgvuldig beraamd en bestudeerd uitgebreid plan. Dat blijkt ook uit het vol- gende Tegen het vallen van den avond sneden de 3aamgezworenen de water- en gasleidingen door en lieten de brug in de lncht vliegen, die van het station te Saloniki toegang geeft tot de stad. Bovendien trachtten anderen de opslagplaats van petroleum in brand te steken. Aldus werd de stad in duisternis gedompeld op hetzelfde oogenblik, dat getracht werd, de stad onder water te doen loopen en haar in brand te steken. Vervolgens werden in alle richtmgen bommen geworpen. Door de voornaamste straten reden in dolle vaart rijtuigen, waarin samenzweerders zaten, die al maar met bommen wierpen. In de afgelegen wijken opereerden zij te voet, waarbij zij hun speciale aandacht wijdden aan de openbare plaatsen, die door Europeanen bezocht worden, in het bijzonder aan de ver- eenigingslokalen der Duitschers, die, als beste vrienden van de Turken, gehaat zijn, en aan de Ottomaansche Bank, die de Europeesche financierswereld vertegenwoordigt. Terwijl de aandacht van de politie en de troepen werd afgeleid door ontploffingen in alle deelen der stad, werd de hoofdaanval gedaan op de Ottomaansche Bank. Later is onder het bankgebouw een groote mijn ontdekt, die bestemd was, om de Bank, het Turksche postkantoor en de geheele Europeesche wijk in de lucht te laten vliegen. Van een vleeschhouwerswinkel tegenover de Bank leidde een onderaardsche gang, die bijna twee meter hoog en een meter breed was en met hout was bekleed, onder het bankgebouw en van daar verder onder de huizen van de Europeesche wijk. Onder de Bank vond men een groote hoeveelheid dynamiet, een elec- trische batterij, werktuigen van allerlei aard en een electrische geleiding. Bij den aanval op de Bank werden verschei- dene bommen in de tuinen geworpen, nadat den directe ur op het laatste oogenblik was aan- gezegd, dat hij zich met vrouw en kinderen had te verwijderen. Toch werd het gezin later met groote moeite uit het brandende gebouw gered. Bij de ontploffing van een buitengewoon groote bom stortte een muur van het gebouw in en waarschijnlijk is daardoor de onderaardsche electrische geleiding vernield, waardoor een ontploffing van de mijn is voorkomen. Uit de vensters van een Bulgaarsch hotel tegenover de Bank werden inmiddels kleine bommen met brandende lonten op straat ge worpen. Een gendarme, die op wacht stond, werd met een revolverkogel gedood. Een stuk muur, dat door de ontploffingen omstortte, maakte slachtoffers in de Duitsche Club, die reeds door de samenzweerders was gebom- bardeerd. Drie aanvallers werden door hun eigen helsche machines gedood. Inmiddels werden de ontploffingen in andere straten voortdurend menigvuldiger. Zij richtten zich tegen de Duitsche school, de Katholieke kerk en andere Europeesche gebouwen. Tot middernacht duurde deze toestand van anarchie voort, toen volgden afzonderlijke straatgevechten met de troepen. Deze laatsten moeten geweldig hebben huisgehouden en zich zelfs hebben vergrepen aan vreedzame bewoners, die zich in hun huizen hadden gebarricadeerd tegen eventueele aanvallen van de samenzweerders. Van hun kant verdedigden de Macedoniers zich wanhopig. De Servische bladen gewagen van ergelijke en gruwelijke repressalien, welke de Turksche troepen op de opstandelingen zouden hebben genomen. De Turken zouden namelijk de Bulgaren, die hun in handen vielen, eerst met sabels gemar- teld, hen daarop doodgeschoten hebben met revolvers en ten slotte de lijken als aas voor de honden en de roofvogels hebben geworpen op het Bulgaarsche kerkhof. Eenige honderden Bulgaren zouden op deze wijze omgekomen zijn en afschuwelijke bizonderheden worden er van verteld. De slachting moet bijna de bloederigheid hebben bereikt van de beruchte Armenische gruwelen. De berichten in de Servische bladen, die op zichzelf al zeer tendenzieus lijken, worden echter beslist door correspondenten van Euro peesche bladen van gezag tegengesproken. Een vreeselijk tooneel moet tijdens de aan- slagen zijn afgespeeld in een klein huis, nabij de Ottomaansche Bank. Zekere Georges, die zich onder den naam Jourdan verborg, had er een volledig atelier voor bommen ingericht. Hij woonde daar sedert een jaar gestoffeerd bij een oude Italiaansche vrouw. Hij zeide, Servier te zijn, sprak Turksch en Fransch, en droeg Turksche kleeren. Men meent, dat hij vroeger officier in Bulgaarschen dienst, of schoolmeester is geweest. In ieder geval beschouwt men hem als een van de hoofden der samenzwering. Op aangifte van zijn hospita omsingelde een troep Turksche soldaten ter sterkte van ongeveer 30 man het huisje, op het oogenblik, dat Georges er zich met drie zijner vrienden bevond. De weerstand, die den Turken werd geboden, was buitengewoon hardnekkig. Georges wierp van een balcon af bommen onder de Turken, terwijl zijn vrienden de soldaten aanvielen met hun revolvers. Langen tijd werd van weerszijden geschoten. Toen Georges eindelijk gewond was, schoot hij zich een revolverkogel door het hoofd, onder den uitroepwDe vrijheid of de dood." Een zijner vrienden deed hetzelfde, terwijl hij riep//Zoo sterft een BulgaarDe twee overige samenzweerders zetten den strijd nog eenigen tijd van het dak af voort. Ten slotte vielen zij omlaag, doorboord door kogels. Nog wordt uit Saloniki gemeld Goedgekleede jongelieden hebben getracht het gebouw van de Ottomaansche Bank binnen te dringen. Zij werden aangehouden en gefouilleerd en men vond bommen bij hen. De huiszoekingen te Saloniki worden nu dage- lijksch voortgezet. In enkele gevallen werden dynamietpatronen zelfs bij vrouwen en kinderen gevonden. Tal van arrestatien hebben plaats gehad. De meeste personen, wier schuld vast- staat, zijn Bulgaren uit Macedonie, die geholpen zijn door te Saloniki woonachtige landgenooten. De rapporten van de consuls te Saloniki heeten de aanslagen voor te stellen als een laatste wanhopige daad van de opstandelingen, maar menschen, die met den toestand volkomen op de hoogte zijn, meenen, dat zij de eerste uiting zijn van een algemeenen opstand. Zooveel is zeker, dat nu ook uit andere deelen van Turkije weder onrustbare berichten komen. Te Okarida heeft Zaterdag der vorige week een treffen plaats gehad tusschen een sterke bende opstandelingen en een Turksch bataljon. 70 opstandelingen zouden bij die gelegenheid gedood en 21 gewond zijn, terwijl aan Turksche zijde 10 officieren en 6 soldaten gewond werden. Een honderdtal Turksche soldaten werd gedood. Te Boergas moeten ernstige ongeregeldheden zijn uitgebroken en de Bulgaren zouden er verscheidene Turken en Grieken hebben ver- moord. Terwijl de gezanten van Frankrijk, Italie, Engeland en Duitschland te Konstantinopel der Porte hebben medegedeeld, dat zij voornemens zijn aanspraken op schadevergoeding voor hun landgenooten te Saloniki te zullen doen gelden, heeft de Turksche commissaris te Sofia den Minister-president Danneff een nota over- handigd, waarin de Porte voor de eerste maal zich over den invoer van ontplofbare stoffen uit Bulgarije beklaagt. Daneff weigerde, de nota aan te nemen. Hij verklaarde aan den correspondent van de Frank furter Ztg., dat hij elke verantwoordelijkheid, hoe gering ook, die men Bulgarije zou willen opleggen voor de gebeurtenissen in Saloniki, zeer beslist van de hand wijst. De groote hoe veelheid dynamiet, welke bij de aanslagen in Saloniki werd gebezigd, kon onmogelijk uit Bulgarije zijn gekomen. De telkens herhaalde beschuldigingen, tegen Bulgarije gericht, zijn onuitstaanbaar. Daneff beweert zeker te weten, dat de te Saloniki gepleegde aanslag niet op bevel van de revolutionnaire comite's zijn ge- schiedt, maar op rekening van een groep driftige heethoofden moeten worden geschreven. Wat de betrekkingen tusschen Turkije en Bulgarije aangaat, is de Minister overtuigd, dat de Porte er in 't geheel niet aan denkt, om Bulgarije den oorlog te verklaren. Te Sofia is men zeer ontstemd over de pogingen, welke van Turksche zijde worden aan- gewend, om de Bulgaarsche regeering aan- sprakelijk te stellen voor het gebeurde te Salo niki. Men verklaart, dat het kabinet Daneff getracht heeft naar handhaving van orde en rust, zelfs ten koste van zijn populariteit en dat het de grens zorgvuldig heeft doen bewaken. De Bulgaarsche regeering moet voorts zeer ver- wonderd zijn, dat de Turken, die over zooveel meer strijdkrachten beschikken dan de Bulgaren, er niet in geslaagd zijn de Macedoniers tegen te houden, welken zij den Bulgaren verwijten te hebben doorgelaten. De nota, door de Porte aan de Bulgaarsche regeering gericht, wordt door sommigen be- schouwd als een demonstratie van Turksche zijde, dat men tot een gewapend conflict bereid is en het zal dus nu de taak der vredesengelen- spelende mogendheden zijn, Sultan Abdul-Aziz te kalmeeren. Saloniki, 6 Mei. Er heeft een gevecht plaats gehad in het dorp Banitza bij Serres. De Boelgaarsche bende had 50 dooden, ook de aanvoerder sneuvelde. De Turken hadden 5 dooden en 3 gewonden. Dertig huizen werden verbrand. Een bende van 12 man onder Petrof is ver- jaagd in den omtrek van Krapetitza bij Fiorina met een verlies van 7 man aan dooden, en achter- lating van buit en ook van dynamietbommen. Konstantinopel, 6 Mei. Hassan Femir pasja seint dat rust en orde teruggekeerd zijn te Saloniki. Ristovatz, 7 Mei. Een telegram uit Saloniki zegt, dat er van verscheiden botsingen in Monastir gewag wordt gemaakt. De stad Bania is door de Turksche troepen in brand gestoken na een waren veldslag tegen een zeer talrijke bende. Uit den Qaag meldt men Tegen een persoon, Uijttenbogaardt genaamd, die reeds herhaaldelijk door de justitie werd ge- hoord als verdacht van den moord eenige jaren geleden op een bejaarden man en diens huis- hondster te Berkel gepleegd, is thans te dezer zake een bevel tot gevangenneming verleend. De verdachte zou Dinsdag nit de strafgevaDgenis te Scheveningen zijn ontslagen waar hij uit anderen hoofde een straf van vier jaar gevangenis onder- ging. Hij is nu naar het huis van bewaring te 's Hage overgebracht. Yalsch geld. Het Vad. bevat het vol- gende bericht Oppassen Er zijn valsche guldens in omloop, wel 10,000 wordt er beweerd. Men herkent ze hieraan, dat de y in het randschrift (in het zy") geen Grieksche y is, maar gevormd wordt door een i en een j. Bij het Hbl. kwam tot dusver in als een hulde aan de plichtsvervulling van wie bij de jongste spoorwegstaking het werk niet neerlegden totaal f 16,545,22^. Uit een mededeeling van het Landelijk Comite tot ondersteuning van de slachtoffers der algemeene werkstaking, blijkt, dat bij de eerste opgave het aantal slachtoffers was 4495 met 7655 kinderen. Amsterdam komt in die lijst voor met 2663 slachtoffers en 4763 kinderen. De tweede lijst gaf aan 3383 slachtoffers, van wie alleen te Amsterdam 2177. Er waren toen dus ongeveer 1000 weder aan den arbeid gegaan. Daar niet alle plaatsen inzonden, acht het comite bovenstaande getallen niet overschat. De eerste uitkeering geschiedde 22 April. Op 30 April kon per hoofd f 2,50 worden uitgekeerd. Naar »Het Yolk" mededeelt, heeft het partijbestuur der Duitsche sociaal-democratische partij 5000 Mark beschikbaar gesteld voor de slachtoffers der algemeene werkstaking hier te lande. Een twee weken geleden sneed een kappers- hediende te Haarlem zich in de hand, waardoor een hevig bloedende wonde ontstond. Een ver- bandje werd gelegd, dat de jongeman echter den volgenden dag verwijderde. Hij liep nu eenigen tijd met de open wondeer ontstond bloedver- COURAlf

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1