Gemengde berichten. getracht een groot mnziekfestival te organiseeren, en wel op Maandag 29 Juni e. k. Zeer veel ver- eenigingen, zoowel in het binnen als in het buiten- land zijn daartoe uitgenoodigd, terwijl door hoogge- plaafste personen, reeds prachtige medailles voor dat doel zijn beschikbaar gesteld. Naar men ons meldt hebben de onder- handelingen tusscben de RegeeriDg en het gemeente- bestuur van Vlissingen, omtrent een gebouw tot huisvesting van eene aldaar te stationeeren brigade marechaussee, niet het gewenschte gevolg gehad. De Regeering schijnt thans de onderhandelingeu met dat bestuur te hebben afgebroken en moet het bouwen van een geheele nieuwe kazerne nu aan een particulier hebben opgedragen. Deze zou te. Vlissingen daarvoor reeds terrein hebben aangekocht. Axel. Door de zangvereeniging //Excelsior" alhier, is besloten deel te nemen aan het door de vereeuiging tt Vlissingen Yooruit" uitgeschreven festival op 29 Juni a. s. Koowacllt. Bij gelegenheid van de kermis gaf de handboogmaatschappij //St. Sebastiaan" eene tweedaagsche schieting. Zondag waren er 65 en Maandag 74 schutters. Zondag werd de hoog- vogel geschoten door den heer E. Martens te Overslag, de zijvogels door de heeren D. de Smet alhier en C. Behiels te Stekene, en de kallen door de heeren E. IJsebaert te Moerbeke en E. Poppe alhier. Maandag werd de hoogvogel geschoten door den heer E. Poppe alhier en de zijvogels door de heeren J. de Kort te Hulst en Aug. Baes alhier. Middelburg, 6 Mei. Heden werd alhier aan het gebouw van het provinciaal bestuur aanbesteed het leveren en verwerken van materialen tot voorzieniug en herstel van de daaamen van het havenkanaal van Philippine (raming 2010). Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer Jan Jansen te Ter Neuzea voor 1787. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht J. M., vroeger te Groede, thans brievengaarder te Overasselt, Grave, verdacht ran verduisteriug in zijn vorige betrekking. Dinsrlagnacht ontstond brand bij den win- kelier H. K. te Almelo. Door het krachtig en vlug optreden der brandweer, brandde het huis slechis gedeeltelijk uit. De daken van twee aan het winkelhuis gebouwde arbeiderswoningen leden schade. Een der bewoners van deze arbeiders woningen, een 80jarig man, stierf van den schrik. Terwijl Zaterdagnacht de drukker-uitgever van de te Vaals in Limburg uitkomende Grens- bode bezig was met het vouwen van couranten, werd er op eens hevig op een venster zijner restauratie geklopt. De man, zich naar het venster begevende on naar de oorzaak biervan te zien, hoorde op eens een schot vallen. De ruit met de gordijnen, waarachter hij stond, werd doorboord, eveneens 6 bladen, die hij in de handen hield, totdat eindelijk de kogel van een nogal tamelijk zwaar revolverkaliber in zijn boezelaar terecht kwarn, alwaar hij in de vezels verward bleef zitten. Alhoewel de politie dadelijk gewaarschuwd werd, is van den dader of de daders geen spoor. Dat moederliefde ook 't vreesachtigste dier geheel van natuur doet veranderen, als 't er op aankomt zijn jongen te verdedigen, is bekend doch dat een haas, die als voorbeeld van schuwheid geldt op een gegeven oogenblik een held wordt en zijn aanvallers dapper afweert, is toch zeker niet alledaagsch, zegt de ,/Nijm. Ct." Zulk een voorbeeld van hazenmoed zagen we dezer dagen op een waudeling door't veld. In een korenakker, dicht bij een boschje rijshout, bemerkten we dat eenige kraaien in 't gevecht waren met een haas de kraaien wilden op langoor inhakken, maar deze, die de houding had aangenomen van een hond, die op schildwacht staat, weerde zich met de voorpooten zoo dapper, dat de aanvallers moesten afdeinsen. Toen we naderbij kwaraen, vlogen de kraaien weg en de haas verdween in het rijshout op de kampplaats vonden we een paar jonge haasjes, welke zeker den moordlust der kraaien hadden opgewekt. We verwijderden ons spoedig en tot onze groote voldoening kwamen de kraaien niet terug, terwijl de heldhaftige moeder wel omzichtig rondkijkende, maar toch vrij spoedig naar haar kroost was teruggekeerd. Te Nieuwendijk heeft men in den tuin van den heer A. den Dekker bij het graven van een put 13 groote en 3 kleine goudstukken gevonden, respectievelijk elk ter waarde van 14 en 7. 'tZijn prachtige nieuwe geldstukken, aangemunt tusschen 1750 en 1763 door de vijf gewesten Utrecht, Groningen, Overijsel, Zeelarrd, Holland en door West-Friesland. Het was diep in den nacht, toen eensklaps een smidsknecht, bewoner van de Palisanderstraat, half gewurgd met een strop om zijn nek het politiebureau in de Meermansstraat te Rotterdam kwam binrienloopen, het volgende mededeelende Omstreeks 12 uur thuis komende en zijn huis binnengaande, voelde hij in eens een strop om zijn hals vallen de deur werd dichtgehouden en aan de andere zijde uit alle macht aan het touw getrokken, dat hem zoodoende meer en meer den hals toekueep. Door het schnren van het touw langs de deHr, gepaard aan de pogingen van den man om van den strop bevrijd te geraken, brak gelukkig het touw. Hiermede ging aan de keerzijde van de deur een plof gepaard, want door den schok, op het breken gevolgd, viel de persoon, die aan die zijde aan den strop stond te trekken tegen den grond. Dit bleek te zijn de vrouw van den half gewurgden smidsknecht, van wie hij van tafel en bed gescheiden leeft. Dadelijk snelde de vrouw den half versuften man voorbij, de deur uit en de straat op, het hazenpad kiezende. Toen volgde tot slot de ren van den man naar het politiebureau, om aangifte van het gebeurde te doen. Een vreemde beslissing meldt men aan /tNieuws". Te Sluis bestaat een onderlinge vereeniging om bij het sterven van varkens uitkeering te doen aan hem, wien bet verlies treft. Voorzitter van die vereeniging is een onderwijzer aan de openbare school. Voor dit ambt ontvangt hij geen bezoldiging. Jaarlijks houdt die vereeniging een vergaderiug op een Zaterdagavond om 7 uur, waarin de secretaris verslag uitbrengt, de penningmeester rekening doet en de voorzitter niets doet dan de vergadering leiden. Nu heeft de onderwijzer verlof gevraagd aan Gedep. Staten van Zeeland, om dat voorzitterschap te mogen bekleedende burgemeester van Sluis heeft daarop ongunstig geadviseerd, omdat 't den onderwijzer te veel in aanraking brengt met den werkmanen Gedeputeerden hebben beslist, dat de onderwijzer niet mag zijn voorzitter van boven- genoemde vereeniging, omdat zulks tot nadeel zou kunnen strekken van het onderwijs Een maand of drie geleden verkwanselde eene moeder, die destijds woonde op een schuit liggende met andere woonschuitea van kermis- reizigers en dergelijke in de Rotte bij Crooswijk, te Rotterdam haar 2jarig dochtertje voor een halve flesch jenever aan menschen, die daar ook in de buurt met een dergelijke schuit lagen. Toen die lieden genoeg van het kind kregen, zetten zij het gewoonweg op den wal neer en keken er verder niet naar om. Het 2jarige kind kwam gelukkig met andere kinderen in aanraking en zoo in handen der politie. Door hare be- middeling kwam het kind toen weder bij de moeder, doch dit ontaarde vrouwmensch zocht en vond spoedig gelegenheid zich opnieuw van het kind te ontdoen. Het kwam nu in handen van de sehippersfamilie Van der V., te Schiedam liggende. Doch ook hier ging de liefhebberij er spoedig af en Zondag werd het meisje uit Schiedam, gebracht bij een schipper, liggende met zijn vaartuig in de Rotte, met verzoek om het aan //De Kromme" te geven. //De Kromme" is namelijk de man, met wien de moeder van het kind buiten echt leefde. Ongelukkigerwijs was //De Kromme" ook al weder van deze vrouw weggeloopen, en wilde hij niets meer met haar te maken hebben. Zoo stond dus de 2jarige weder geheel hulpeloos, en de schipper bij wien het uit Schiedam gebracht was, wist niet beter te doen, dan het maar weer bij de politie te breugen. Thans is het kind door tusschenkomst van de politie ten laatste onder dak gekomen bij eene weduwe in de Pleretstraat, die de zorg voor de kleine op zich heeft genomen. De politie spoort nu de ontaarde moeder op, die verdweneu is. Komende uit eene machineloods, staande op het emplacement, behooreude bij het station Delftsche poort te Rotterdam, stak de leerling- machinist L. K., 18 jaar oud, Zoudagnamiddag omstreeks 5 uren de rails over, in plaats van er langs te loopen. Op dat oogenblik kwam juist de sneltrein no. 6 van Roosendaal naar Amster dam, met voile vaart langs gereden, greep hem en sleurde hem een eind mede tot voorbij den overweg. Dddr werd de trein tot stilstand ge bracht en viel de leerling-machinist, inmiddels gedood, er af. Zijn achterhoofd was verbrijzeld, vermoedelijk door een slag van een zuigerstang, zijn vingers waren afgereden en het lichaam ge- kneusd. Onder den trein zelf is hij niet geweest. Het lijk van den ongelukkige, eerst sedert een 8tal dagen in dienst van de Staatsspoor, is naar Crooswijk overgebracht. Eenige Nederlandsche Bcerenvrienden hebben zich verzekerd van een der beste plaatsen van Zuid-Afrika met de bedoeling de helft er van in perceelen aan door den oorlog verarmde Boeren- families, die haar gronden hebben verloren, in huur uit te geven voor den tijd van twintig jaren, waarna die perceelen het eigendom der huurders zullen wezen. De andere helft van de plaats, die een oppervlakte heeft van enkele duizenden Rijn- landsche morgens, zal voor rekening van de onder- nemers worden geexploiteerd. De huurders van de perceelen kunnen tegen een billijk loon hun hulp daarbij verleenen, voor zoover zij hun tijd niet noodig hebben voor de bewerking van hun eigen perceelen. Voor het overige zal de onder- neming haar gronden laten bewerken voor verarmde Afrikaanders, die geen perceelen kunnen huren, tegen een derde deel van de opbrengst of tegen gewoon dagloon. Zooveel mogelijk zullen de menschen, die zich op den grond vestigen, vanwege de onderneming worden bijgestaan, bij v. met materiaal voor den bouw hunner huizen op de perceelen. De bedoeling is om later ook aan eenige Hollandsche boeren de gelegenheid te openen zich daar onder de Afri kaanders te vestigen. De gronden der onderneming moeten van de vruchtbaarste wezen, die in Zuid- Afrika voorkomen, en aan volop water, de daar te lande voornaamste voorwaarde, is geen gebrek. Deze onderneming gaat niet uit van een of andere Zuid-Afrikaansche vereeniging, maar van enkele practische Boerenvrienden, die daarvoor het noodige kapitaal bijeengebracht hebben. Hoe- wel dit kapitaal nog niet het een duizendste be- draagt van wat de Engelschen alleen in 1902 aan ponden sterling in Zuid-Afrika hebben belegd, is hiermede toch eindelijk ook in Nederland iets practisch begonnen, dat ongetwiifeld navolging verdient. (N. Ct.) Zondagavond heeft zich buiten de Muider- poort te Amsterdam een vreeselijk familie-drama afgespeeld. In de Wagenaarstraat werd het be- nedengedeelte van perceel 53 bewoond door A. J. W. Bieseman, die daarin een welbeklanten grutters- winkel hield en als welgesteld bekend stond. Deze man, 58 jaar oud, was voor de tweede maal gehuwd met Cornelia Wallenberg, 64 jaar oud. Uit zijn eerste huwelijk had hij een dochter, die echter, omdat vader dikwijls zeer slecht gehumeurd was en daardoor vaak huiselijke twisten voorkwamen reeds sedert eenigen tijd de deur uit was en dienstbode was geworden bij een familie in de Watergraafsmeer. Bieseman deed, als hij zijn kwade buien had vaak dwaze dingen zoo was hij o. a. verleden jaar in October na een twist met zijn vrouw plotseling verdwenen, en eerst een maand later teruggekomenhij had toen eenige dagen te New-York getoefd om daar zijn kwade buien kwijt te raken. Zondag scheen alles echter in huis pais en vree te zijnBieseman was althans met zijn vrouw naar de Funenkerk geweest, daarna hadden beiden samen thuis koffie gedronken en vervolgens was hij tegen een uur of twee de deur uitgegaan. Hij had toen een tapperij en een paar vrienden bezocht en hier en daar een borrel gedronken, en kwam ongeveer kwartier over vier thuis. Aangezien het in het gezin gewoonte was dat Zondags om vier uur werd gemiddagmaald, maakte de vrouw haar man een verwijt over zijn late thuiskomst. Biese man daardoor geprikkeld en nog prikkelbaarder dan gewoonlijk, vermoedelijk doordat hij, hoewel niet beschonken, toch een flinken borrel had ge- bruikt, gebood toen zijn vrouw haar mond te houden en voor het eten te zorgen, //want anders zou hij haar den nek afsnijden". De vrouw, door deze hedreiging beangst ge worden, vluchtte in den tuin achter het huis, en was, hoewel haar man haar uit de keukendeur herhaaldelijk toeroep in huis te komen, daartoe niet te bewegen. Van weerszijden klonken ver- wijten, de buren kozen over de schutting partij voor de vrouw en raden haar aan over te klimmen en bij hen een toevlucht te zoeken. Het was zoo ongeveer half zes geworden Biese man verliet op een gegeven oogenblik zijn post in de keukendeur en ging naar de eerste ver- dieping, waar de slaapkamer was. Daar nam hij een revolver, die hij steeds tegen inbrekers geladen gereed had liggen, en begaf zich met dit wapen opnieuw naar de keuken. Hij riep zijn vrouw toe om binnen te komen, haar bedreigende anders te zullen schieten, en toen de vrouw niet kwam, deed hij als waarschuwing een schot in de lucht. Weer riep hij zijn vrouw toe den tuin te verlateu, en toen zij dit niet deed, loste Bieseman opnieuw twee schoten, thans regelrecht op haar gericht. Een kogel trof haar in de dij, de tweede trof haar in het hoofd en deed haar dadelijk levenloos ter aarde storten. Bieseman begaf zich toen in het huis en werd daar in zijn winkeldeur door de inmiddels toe- geschoten buren, die ook dadelijk de politie waarschuwden, vastgehouden. Door de politie werd hij kort daarop gearresteerd. Naar het politiebureau Muiderpoort gebracht, was Bieseman zeer aangedaan, toen hij daar vernam dat de dood zijner vrouw geconstateerd was hij was zich nog niet bewust dat zijn schot op zoo vreeselijke wijze doel had getroffen. Geheel den avond was de Muiderpoortbuurt vol over het geval, en vooral in de Wagenaarstraat bespraken groepen menschen in de omgeving van het huis waar het drama was afgespeeld, het gebeurde. Wij zijn niet verwend ten aanzien van de nauwkeurigheid der berichten, die in de buiten- landsche pers over ons land verschijnen. Allerlei dwaze beweringen en beschouwingeu over Nederland en de Nederlandsche toestanden vinden in het buitenland gereedelijk geloof. Zoo staat er in het zeer verspreide tijdschrift Harper's Weekly iets over de jongste groote werkstaking. Het artikeltje begint al met de verzekering dat//Gelijk men zich herinneren zal," alle spoorwegen in Nederland het eigendom van den staat zijn, en door den Staat geexploiteerd worden. Het staat te bezien, meent de schrijver, (de aflevering is van 25 April of de Nederlandsche regeering zelf de beroering, door de nieuwe wet teweeg gebracht, zal kunnen bedwingen, of dat zij genood- zaakt zal zijn, //het aanbod te aanvaarden van Keizer Wilhelm, oro den dienst op de spoorwegen in stand te houden met behnlp van Duitsche soldaten." Gebeurt dit laatste, dan zal er een groote stap gedaan zijn (inderdaad!) tot de opneming van Nederland in het Duitsche rijk, op den voet van S*ksen of Wurtemberg bijvoorbeeld. De schrijver stelt ons dan gerust ten aanzien van de bevoegdheden die Koningin Wilhelmina zou be- ouden, en weidt, teu slotte uit over den bijzonderen lust van de Detachers, om ons land in te palmen, mitsgaders onze kolonien in Oost en West. De 8>* Kamer der Rechtbank te Parijs heeft deze week een bejaard en gebrekkig man die geen werk meer kon vinden en om weder in e gevangenis te komen een nagenoeg waardeloos >oek van een stalletje had weggekaapt, vrijge- sproken. Bij het vonuis werd overwogen, dat de ongelukkige reeds eenige malen tot zulk een middel zijn toevlucht had genomen om althans kost en mwoning, zij 't dan ook in de gevangenis, te erlangendat bij gebreke van een armeuhuis, waar de opneming vaak op moeilijkheden afstuit, de gevangenis met mag strekken als hulpmiddel tenzij werkelijk een misdrijf is gepleegddat echter voor het misdrijf van diefstai de bedoeling om te stolen vereischt wordt, welke niet aanwezig is, als diefstai enkel geveinsd wordt, gelijk in dit geval, waar de wegneming is geschied niet om zicn eens anders zaak toe te eigenen, maar om in de gevangenis te komen. Dit vonms is gewezen nadat de uitspraak 8 dagen was verdaagd op verzoek van een advocaat Mr. Rollet, die voorzitter is van een vereeniging welke zich het lot van verlaten kinderen aantrekt. Mr. R. die de terechtzitting toevallig bijwoonde, waar de vervolging tegen den ouden man aan de orde kwam, deelde aan de Rechtbank mede, dat hij wellicht voor den ongelukkige tijdelijk een onderkomen zou kunnen vinden. Inderdaad zal de man nu, gelijk mede in het vonnis wordt opge- merkt, tjjdelijk in het kinderhuis worden opge- nomen totdat het Burgerlijk Armbestuur de zorg overneemt. Teveus kon Mr. Rollet hem 235 francs overhandigeu, welke eenige Iiefdadige per sonen, na het lezen van het geval, hadden toe- gezonden. ^en te Parijs, waaraan zeer droevige hennneiingen zijn verbonden, zal thans weldra een geheel ander aanzien krijgen. Reeds eenige jaren geleden is de gevangenis La Roquette, niet ver van de begraafplaats Pere Lachaise, buiten gebruik gesteld en allengs afgebroken. Thans is daar ook de barak weggeruimd, waar de guillotine sedert 18ol werd geborgen. In de halve eeuw, sedert verloopen, heeft dit toestel gemiddeld twee keeren elk jaar dienst gedaan. Het terrein is voor 93,000 francs verkocht aan twee bouwondernemers, die er woonhuizen op zullen doen verrijzen. In New-York is een dame bezig lezingen te houden over de geneeskracht van muziek. Zij zegt, dat vermoeide zenuwen en verwarde hersenen genezen worden door een dosis Beethoven, Meijer- beer, Mendelssohn, Wagner, Verdi of Mascagni en zelfs bij zuiver physieke kwalen werden hierdoor goede resultaten verkregen. De trillingen, die ontstaan bij de hartstochte- lijke muziek van Wagner, veroorzaken trauspiratie, snellere hartkloppingen en beteren bloedsomloop zoo dragen ze iets bij voor de genezing van bloedarmoede, verlamming en dergelijke ziekten. Bij koorts kunnen twee voorschriften gevolgd worden, die volgens haar bewering onfeilbaar een goede uitwerking hebben. Het eerste recept is het begin van Beethoven's Mondschein-Sonate. De eerste melodie moet, zoo dikwijls als noodig is, herhaald worden. De patient zal dan tot rust komen en gaan slapen. Het andere recept is Schubert's Serenade. Door de kalme rhythmische beweging komen de zinnen tot rust. Zoo heeft misschien het bijwonen van een concert meer genezing voor zenuwzieken dan een maaud in een sanatorium 1 Te Londen, in Holborn vind men tegen- woordig het grootste gebouw van Europa. Het getal vertrekken is 6153. Dertig liften brengen de bewoners naar de elf verdiepingen. In het midden heeft men een restaurant opgericht, waar de 8600 bewoners komen eten en drinken. De kosten van deze kolossale inrichting hebben den eigenaar een uitgave veroorzaakt van ongeveer dertig millioen gulden. Te Hamburg is dezer dagen een algemeene tentoonstelling voor hvgienische melkverzorging geopend. Al wat theorie en praktijk op dit gebied geleverd hebben om de melk zindelijk en kiemvrij te maken en ze lang te kunnen bewaren, is daar te zien. De beteekenis van de melk als volks- voedsel volgt reeds uit de enkele opgaaf over het verbruik van melk te Hamburg (met Altona en Wandsbek, ong. 935,000 inwoners) dat dagelijks gemiddeld 280,000 liters beloopt. De opbrengst van de melk en de melkproducten in Duitschland wordt jaarlijks op 1625 millioen mark geschat bijna een vierde van alle baten die landbouw en veeleelt in Duitschland afwerpen. De tentoonstelling blijft open lot den 10en dezer. Een gouden medaille is door de Keizerin uitge- loofd voor de beste inzending. Bij de tentoon stelling behoort een zaal, waar dranken en spijzen, uit melk bereid, te krijgen zijn. Waarom Waarom worden de spinnekoppen in huis, op 't erf en in de stallen bestookt, hoewel ze honderden vliegen vangen, die het u en uw vee lastig maken Waarom de koekoek met het geweer verjaagd en gedood, wier beste voedsel bestaat uit lang- harige rupsen Waarom met den voet den krekel getrapt, die

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2