A1 g s a 8 0 a Hieuws- an Advartantieblad SaauTsch-Vlaaadaraa, Aankondiging. 43e iNo. 4375. Dinsdag 5 Mei 11)03. '700f JAC1T El VISS0H53U. Onveiligheid Vaarwater. wegen en voetpaden met de kunstwerken. abonnement Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Honing Edward te Parijs. Hij heeft het vaste vertrouwen, dat de dagen van vijandschap gelukkig geeiudigd zijn. De geschiedenis zal, ten opzichte van de Anglo Fransche betrekkingen gedurende de eeuw waarin wij thans leven, geen gewag kunnen uiaken dan van een loffelijken naijver op haudels- eu indus trial gebied. Mantsjoerije. Zuid-Afrika. SEIIZESSOHB (IIIRUT. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—. Franco per poat: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,824. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirectearen en Brieven- bushouders. ADVESTERTIfilf: Van 1 tot 4 regel* 0,40. Voor alken regal mast 0,10. Bjj directs opgaaf van driemaal plaatsing dwseifde adverteutita ?ordi do prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaataraimtc berekend. MI4 blad .erMhyai tlanndaf, Woeoidaf- en Vrljdat{av«nd, nltgeaonderd *p Feeatdaaea, bfj dc Ktrinn P. J. VAST ffl» #i»»l t# TPn* De Burgemeester van TER NEIL ZEN, brengt door deze ter kennis van de belanghebbenden in deze gemeente datop de werkdagen in Mei 1903 van des voormiddags 9, tot des namiddaga ten 6 ure, op de gemeente-secretarie albier voor een ieder verkrijgbaar zijn gesteld bianco verzoekscbriften, ter bekoming van Jacht- en Vischakten, alsmede aanvrage ter bekoming van kostelooze vergunnmgen tot uitoefening der Visscherij met een viechtuig voor het aanstaande seizoen 1903/1904. Ter Neuzen, den 2 Mei 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL. De Bnrgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kenni9 van zeevarenden dat op den 4den Mei 1903 en vol- gende dagen schietoeieningen zullen plaats hebben van nit eene opstelling naast de kuatbatterij r.abij Diemerdam in de richting van het punt, liggende op ongeveer 1300 M. Zuid van het fort Pampus. Verdere inlichtingen omtrent bcdoelde schietoeieningen knnnen door belanghebbenden worden verkregen ter Secretarie der gemeente op de uren, waarop deze is geopend. Ter Neuzan, den 4 Mei 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG, brengen ter algemeene kennis, dat, te beginnen op Dinsdag 12 dezer, vanwege de gemeente eene algemeene opnemiug zal worden gehouden van de Zaamsiag, 1 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. K. DE KRAKER, Wethouder. Er zijn geen betoogingen geweest, toen de Koning van Engeland te Parijs aankwam. De campagne van de ,/Patrie" is mislukt. En hieruit is alweer eens geblekeu, dat de natioualisten, die hun grootste triomfeu hebben gevierd in de groote dagen van de Dreyfus-zaak, voor het oogenblik heelemaal afgedaau hebben De treiu met den Koning kwam Vrijdag om 8 uur te Parijs aan. President Loubet bevond zich aan het station met zijn secretaris-generaal. Een groote menigte was op de been. Koning Edward droeg de Engelsche generaals- uniform. De president trad deu Koning tegemoet en drukte hem de hand. De Koning merkte daarbij op, dat het alweer 3 jaren geleden is sedert hij 't laatst Fraukrijk bezocht. De voorzitters van de Kamer en den Seuaat, de Minister", burgerlijke en militaire autoriteiten waren bij de begroeting aanwezig. De stoet kwam om half 4 aan het gebouw der Britsche ambassade aan. Den gebeelen weg langs werd Koning Edward toegejuicbf, tnaar slechts uiatig. Iucidenten vielen niet voor. Kouing Edward trad om 5 uur het Elysee binnen. President Loubet verzocht hem plaats te nemen op een fauteuil naast de zijne. Het onderhoud tusscheu beide staatshoofdeu, dat een half uur duurde, was hartelijk. Koning Edward verzocht den president zijn hulde over te brengen aan mevrouw Lonbet. Toen Loubet den Koning uitgeleide deed, zei deze ;/Tot vanavond in het Theatre Fraixjais". Bij zijn terugrit werd de Koning weer toegejuicht. Geen enkel incident van beteekenis is voor- gevallen. Bij de ontvangst van de Engelsche kamer van koophandel zei Koning Edward, dat hij hoopte dat de gevoelens van vriendschap en wederzijdschen eerbied tusschen de beide naties voortdurend inogen toeuemen. In de toekomst, zoowel als in het verleden van bijna een eeuw kunnen Frankrijk en Engeland beschouwd worden als de kampioeuen van be- schaving en vredelievendeu vooruitgang. Er kun nen vroeger misverstanden geweest zijn, of zaken, welke aanleiding gaven tot eenige gedachten- wisseling, maar dat alles is, naar miju meening, gelukkig voorbij en vergeten, zei de vorst. Rusland heeft aan China een reeks eischen ge steld, waaraan voldaan rnoet worden alvorens de Russen Mantsjoerije kunnen ontruimeu. Die eischen komen er feitelijk op neer, dat Mantsjoerije een Russische satrapie wordt. Daartegen nu wordt door verschillende mogendheden, die belangen in China hebben, krachtig geprotesteerd. In de eerste plaats al dadelijk Engeland en Japan, die nu eenmaal de politiek der open deur in China voorstaan, en niet kunnen gedoogen, dat Rusland in Mantsjoerije elke andere mogendheid wil buiten sluiten. De gezanten van Engeland en Japan hebben den Chineescben gevolmachtigde Prins Tsjing aan- geraden,\ den eisch te stellen dat in Mantsjoerije de states quo ante hersteld zal wordeu en dus alle door Rusland gestelde eischen af te wijzen. De Standard, de Morniug Post en de Daily Chronicle dringen er bij de Engelsche Regeering op aan, dat deze een vastbesloten houding zal aannemen, en desnoods met den Japanschen bond- genoot in overleg zal treden over de te volgen gedragslijn. De Standard verwacbt verder, dat de Engelsche Regeering in Petersburg duidelijk zal aantoonen, dat deze in-bezit-neming van Mantsjoe rije het gevolg zal hebben, dat de geheele Chi- neesche quaestie weder aan de orde komt, een quaestie, waarbij de geheele beschaafde wereld be- trokken is. Uit Washington wordt verder gemeld, dat tusschen de Regeeringen van Engeland en van de Vereenigde Staten onderhandelingen zijn aange- kuoopt over een gemeenschappelijk optreden tegen Ruslands houding in Mantsjoerije, die beschouwd wordt als een directe schending van de overeenkomst betreffende de ontruiming van Mantsjoerije. Aan de Ver. Staten werd medegedeeld, dat Japan de- zelfde inzichten heeft. Japan heeft drie oorlogsschepen naar Nioetsch- wang gezonden, en neeint maatregelen om zoo uoodig China te beletten de Russische voorwaarden aan te nemen. De Vereenigde Staten hadden de aanmaning van Engeland niet noodig om te protesteeren tegen de Russische eisschen. Zij willen zich niet laten uitsluiten door Rusland, uit een groot handels- gebied, met een toekomst. Zoodra de gezant te Peking de eischen van Rusland aan de Regeering te Washington had meegedeeld, stelde Minister Hay zich in verbinding met President Roosevelt, om diens meening over de te volgen houding te vernemen. De president, die in Ruslands optreden een schending van vertrouwen tegenover de Vereenigde Staten ziet, deed den gezaut te Petersburg een last- geving toekomen, om onder den schijn, inlichtingen te vragen betreffende de ontvangen berichten, te doen uitkomen dat de Vereenigde Staten met het sluiten eeuer dergelijke overeenkomst zeer weinig ingenomen zouden zijn. En tevens werd deu heer Conger last gegeven om bij Prins Tsjing aan te dringen op ver- werping van de Russische eigcheu en tenminste te protesteeren tegen de sluitiug van Mantsjoerije voor andere natien dan Rusland en tegen het uitsluitend plaatsen van Russische ambtenaren iu Mantsjoerijschen dienst. Gesteund door het optreden van Engeland, Japan en de Vereenigde Staten, heeft nu da Regeering te Peking kennis gegeven aan den Russischeu gezant, dat zij de gestelde eischen voor de ont- ruitniug van Mantsjoerije onaaunemelijk acht. Of de Keizer aller Russen en zijn raadslieden, politici, ervaren genoeg om een zoodanig protest te hebben voorzieu, zich wel om dit geroep en geprotesteer zullen bekommeren, zoolaug nog geen zwaarder geschut wordt gebruikt dan opgeblazen wraakgeroep, verontwaardigde couranten-artikelen eu officieele protest-nota's, valt te betwijfelen. Ruslaud is, vooral in het Oosten, te voorzichtig en te behoedzaam geweest bij elken stap dien Let deed, om ook hier niet met de gevolgen rekening te hebben gehouden, en waar eenmaal de beer zijn klauw opgelegd had, is tot nu voor anderen de kans steeds verkeken geweestJ'y suis et 'y reste", heette het te St. Petersburg en waarschijnlijk zal er ook ditmaal maar weinig te doen zijn aan de annexatie in naam of in de daad van Mantsjoerije door Rusland. Daarbij, niet alle mogendheden protesteeren De Engelsche regeering heeft een Blauwboek gepubliceerd, waarin mededeeling gedaan wordt vau de maatregelen, genomen in de Zuid-Afri- kaansche kolouien na den oorlog. Wat betreft de krijgsgevangen Boeren ontleenen wij aan dit Blauwboek het volgende. Krachtens de voorwaar den te Vereenigiug getroffen, moesten in vrijheid gesteld wordeu 33,000 gevangenen. Bevonden deze gevangenen zich in ballingschap buiten Zuid- Afrika, dan moesten zij kosteloos teruggebracht worden naar dit land. Tot het einde van het afgeloopeu jaar werden op deze wijze 20,000 gevangenen naar Zuid-Afrika vervoerd. Op den 24 Maart 1903, toen het Blauwboek gesloten werd, waren alien terruggebracht, behalve een twintigtal, dat zich hier en elders weuschte te vestigen. Ongeveer 1000 gevangenen weigerden nog steeds den eed van trouw af te leggen. De regeering weet nog niet wat zij met dezen doen moet. De meesten hunner zijn in Indie en op de Bermuda-eilanden. Generaal Botha was van meening, dat deze weigerachtigen zich wel zouden onderwerpen, wanneer hun de stand van zaken duidelijk gemaakt werd. Lord Milner verklaarde, dat de regeering wel de kosten zou willen dragen voor de uitzending van eenige Boeren, die dat lOOOtal gevangenen tot andere gedachten zouden willen brengen. Aldus is geschied en twee Boeren vertrokken »naar Iudie en de Bermuda-eilanden. Onze Koningin te Biickeburg In een beschrijving, die de Lokal Anzeiger wijdt aan de huwelijksfeesten te Biickeburg, treffen eenige passages, waarin sprake is van den indruk, dien onze Koningin daar maakte „Het middelpunt der belangstelling van het publiek voor de talrijke hooge feestgasten vormde ongetwijfeld Koningin Wilhelmiua. De Neder- landsche Koningin, die door deu Prins-Gemaal en een groot gevolg vergezeld was, werd hier met alle praal en met de Haar als Souvereine toe- komende eer ontvangen. De Koningin is nu eenmaal de lieveling der bevolking hier, die Haar bij elke gelegenheid die bijzondere genegen- heid door de warmste geestdrift doet blijken. De Schamburg-Lipper is anders volstrekt niet zoo lawaaiig uitgevallen, hetgeen geheel tegen zijn terughoudeude natuur indruischt. De jonge fris- sche Koningin echter, die er nu weer volmaakt goed uitziet en op even vriendelijke als flinke manier optreedt, heeft het hem gedaan. Doch niet alleeu het volk, doch ook in hofkringen valt de bewuste verschijning dezer aanminnige en ver- standige persoonlijkheid op. Vorst George had bij het diner in de groote feestzaal van het residentieslot op Maandagavoud een dronk in- gesteld op zijn doorluchtige Gast, de Koningin en Haar voor de bijwoning van het familiefeest bedankt. Nauwelijks was het laatste woord van den toost verstomt, of uWilhelminchen" tikte tegen het glas en antwoordde frisch en prompt in een Duitsche toespraak. Men was allerwegen verrukt. wSchneidiger kann auch ein Korpsstudent nicht antreteu merkte een der aanwezigen op. De leden der Tweede Kamer zijn bijeen- geroepen tegen 12 Mei des namiddags twee uur. Naar het Hbl. verneemt, zullen de miliciens der lichting 1902, die thans krachtens art. 110 der Militiewet 1901 onder de wapenen zijn, niet met groot verlof vertrekken, voor dat de ter vol- ledige oefening ingelijfden der lichting 1908 bij de korpseu teruggekeerd en vier maauden geoefenc zijn. Dindsdag en Woensdag wordt de lichting der militia 1901 snet groot verlaf huiswaarts gezonden, waartoe de korpscommandanten vanwege let Ministerie van Oorlog Zaterdag telegrafisch gemachtigd zijn. De Zeevaartschool te Vlissingen is Vrijdag geopend met een toespraak van den voorzitter der Vereeniging, den heer C. L. van Woelderen, die dank bracht aan de Regeering, de Provinciale Staten en het gemeentebestuur voor den ouder- vonden steun, en den wensch uitsprak, dat de school ouder de leiding van directeur en leeraren teD voile aan de gekoesterde verwachtingen zal beantwoorden. Hij deelde mede, dat het eeu ver- ilijdend teeken was, dat zich reeds uit verschillende deelen der provincie leerlingen hadden naugemeld. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den burgemeester, die eveneens zijn beste weuschen voor den bloei uitsprak, terwijl de directeur de heer S. Visser, dank bracht voor de welwillend woorden tot hem en de leeraren gericht, en de verzekering gaf, zijn beste krachten aan de school te zullen wijden. Voorloopig hebben zich 12 leerlingen voor het admissie-examen aangemeld, terwijl hoven- dien enkele jongelui, die thans ter vaart zijn, den wensch hebben te kennen gegeven, tot de school toegelaten te worden. TER NEUZEN, 4 Mei 1903. Door Gedep. Staten van Zeeland zijn in de Raden van beroep in zake de Ongevallenwet iu deze provincie benoemd, uit Zeeuwsch-Vlaauderen Als leden-werkgevers de heeren P. Malotaux te Sas van Gent, P. van Wijck te Ter Neuzen, B. H. Reuling te Hulst, J. Catsman te IJzendijke, P. C. van Caere te IJzendijke en D. van den Berge te Ter Neuzen. Als plaatsvervangendeleden-werkgevers de heeren C. P. A. Pauwels te Sas van Gent, Alpb. Janssens te Hulst, M. J. Wauters te Hulst, J. van de Ree te Ter Neuzen, V. Verschaffel te Sas van Gent, H. W. Vollenhoven van Daalen te Sasj/au Gent, J. iN. van Gijsel te Hulst, A. C. Rijnberg te Ter Neuzen en F. van der Peijl te Ter Neuzen. Verder als leden-werklieden de heeren A. Vervaet te Sas van Gent, V. Janssens te Hulst, J. F. Geeraard te IJzendijke, A. P. Doens te IJzendijke, Adr. Meeusen te Ter Neuzen en H. Verwilghen te Hulst. Als plaatsvervangende leden-werklieden de heeren A. van Agtmaal te Sas van Gent, C. F. C. Ver- kruijsse te IJzendijke, P. F. Wauters te Hulst, J. A. J. de Ruijter te Ter Neuzen, A. A. Marquinie te Sas van Gent en P. J. Andriessen te Ter Neuzen In de laatste maauden van het vorig jaar werd door ons, zooals men zich zal herir.neren, gemeld dat pogingen werden aangewend, uitgaande van een aautal beoefenaars der rnuziek, om alhier een harmoniegezelschap op te richten. Men hoorde daarvan niets meer, wat zijn oorzaak daarin voud, dat het benoemde comite zich in verbinding stelde met het bestuur van het faDfaren- gezelschap n Apollo" dat eene reorganisatie wenschte tot stand te brengen, om gezamenlijk te trachten het doel te bereiken. Dezer dagen heeft het bestuur van Apollo" en het comite zich per circulaire tot de ingezetenen gewend, om te onderzoekeu of voor het doel voldoenden financieelen steun zal te vinden zijn. En die is, wil het plan slagen, noodig en niet in geringe mate. Wil men een goed gezelschap verkrijgen, dan mag een directeur die zich daaraan meer bepaald wijden kan, niet ontbreken, doch dan behoort ook een behoorlijk salaris te kunnen wordeu verzekerd. Aanschaffiug en reparatie van instrumented is ook een post op de begrooting van een muziekgezel- schap, die een tamelijk bedrag moet aanwijzen. Waar een aantal beoefenaars der muziek eveuwel met goeden wil bezield zijn, om te trachteu iets goeds tot stand te brengen, is het te hopeu dat de financieele steun in voldoeude mate zal worden verleend. Bij verschillende gelegenheden toch bewijst een muziekgezelschap zijn goede diensten, b. v. opluis- tering van Oranje- en andere feesten, tot genoegen van de burgerij, en als men nagaat dat tot zelfs de kleinste plaatsen tegenwoordig hun rnuziek-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1