Ter Neuzensche Courant Zaterdag 2 Mei 1903. No. 4374. Belastiag op Bedrijfs- en andere intomsten, DE TWEEBE VB0UW. 43e iaarganci. TWEJIEIDIE] blad. Binnenland. FEUILLETON. Brieven uit St. Jansteen. U) Philippine, 30 April. Hedenmorgen speelde een zoontje van den landbouwer Taalman op den vuilnisput, gleed uit en vie] in de vest. Zijne moeder, daaromtrent zijnde, kwam haastig toege- loopen om het knaapje te redden, maar gleed ook in de diepte. Een schipper J. van Hurck waagde zich nu, greep de hand der vrouw en had het geluk beiden op het droge te brengen. Zonder hem waren stellig moeder en kind verdronkeu. De Burgvmeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat de door den Directeur der Direete Belastingen enz., te Middelburg, den 28 April 1903 invorderbaar verklaardekohieren van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer <remeente, over het jaar 1902/3 nos. 5 en 6, op heden aan den Ontvanger der Direete Belastingen, ter invordering, zijn ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 1 Mei 1903. De Burgemeester voornoemd, P. MOES, 1° Burgemeeater. Het moet in de bedoeling der Regeering liggen het blijvend gedeelte der lichtiDg van 1902 deu 25en Juli in het genot van onbepaald verlof te stellen. Te voren zouden dan, den 20en Juli, de miliciens der lichting van 1897 voor 3 weken voor her- halingsoefeningen ooder de wapenen koraen, terwijl de lichting van 1898 voor hetzelfde doel in Sep tember zou worden opgeroepen. Van geachte zijde wordt aan de //Tijd" uit Rome geschreven. Tot mijn genoegen kan ik u uit de beste bron melden, dat al de praatjes over 's Pausen minder gunstigen gezondheidstoestand volstrekt onwaar zijn. Omtrent 3 Maart gaf de verkoudheid van Z. H. reden tot ongerustheid. Deze heeft eenigen tijd aangehouden, doch is reeds geruimen tijd geheel geweken. Ten bewijze moge 't volgende nog dienen Zondag verleende Z. H. aan enkele aanzienlijke families, die in afzonderlijke groepjes in de anti- chambre verdeeld waren, een soort van privaat- audientie. Tot groote verbazing van alle aan- wezigen kwam Z. H., niet gedragen, doch geheel alleen gaande, zonder door iemand oudersteund te worden, de zaal binnen, en ging van de eene familie naar de andere, zich staande met alien onderhoudende. Volgens ooggetuigeu gaf Z. H. niet het geringste teeken van vermoeienis. TER NEUZEN, 1 Mei 1903. De VI. Ct. vermeldt, //dat haar van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat de heer J. Adriaanse, deurwaarder te Hulst, die reeds bij een vorige verkiezing candidaat was voor de Provinciale Staten in het district Hulst, en toen een flink aantal stemmen op zich vereenigde, nu van vooruitstrevend katholieke zijde zal worden aanbevolen tegenover den candidaat van de R. K. kiesvereeniging te Hulst." Aan dit bericht wordt nog toegevoegd dat die kiesvereeniging den heer E. B. Dumoleyn, zal stellen. Wat van deze geruchten is, kunnen wij niet uitmaken, wel de geruchten vermeerdereu met eene mededeeling van enkele //men's", dat er onder de katholieke partij eene strooming bestaat om den even- tueel vacant komenden zetel aan de anti-revolu- tionairen over te laten indieu dezen een candidaat stellen. De tijd zal wel leeren wat van hiervan waar iswe gelooven echter dat de mannen der politiek alien tjjd hebben om de zaak op hun Naar het Duitsch. Ik heb reeds bemerkt, dat in Armgard het goede nog niet vernieligd is alleen is er door mevrouw Kaulfuss wat veel onkruid tusschen het koren ge- komen en het is inderdaad niet gemakkelijk dat uit te roeien. Wat ik ten goede werk, wordt zooveel mogelijk door mevrouw Kaulfuss vernietigd. En toch ik doe mijn best, want ik begin van het kind te houden. 0 ja, ik moet je wat vertellen. Zoolang Tiefort hier was, durfde ik zijn kamer niet te be- treden zelfs gisteren ontbrak mij daartoe bijna den moed. Een onweerstaaubaar verlangen om het portret van Armgard's moeder te zien, dreef mij echter aan. Vooral werd ik ook aangespoord door het opflikkeren in de donkerbruine oogen der kleine gedurende mijn vertellingen. Ik wilde wsten of hare oogen op die van hare moeder ge- leken. Het was dwaas, dat mijne knieen knikten toen ik het voorhangsel ter zijde schoof en daarbij de immortellenkraus op mijn hoofd vie]. Wat een bekoorlijk gezichtje Zoo frisch als een Mei-morgen Hoe kinderlijk Hoe langer ik het blonde jonge gelaat aanstaarde, hoe kalmer mijn hart begou te kloppen. Neen, zulke oogen had Armgard niet; dus de oogen gelijken op die van haren vader. Elsa heeft scherp blauwe kijkers zonder diepte of warmte. Het zijn ook niet de trekken van Armgaid als ik tenminste verstand heb van gelijkenis. Handig hing ik het voorhangsel weer voor de schilderij en bevestigde deu krans weer op zijne gemak tot eene oplossing te brengeu, daar ons werd verzekerd dat de heer Mr. J. G. van Deiuse eerst in 't laatst van dit jaar Zeeuwsch-Vlaanderen, en daarmede Zeeland, zal verlaten, en het dus ook nog {zeer de {vraag is of dit jaar nog wel eene verkiezing voor de Provinciale Staten zal noodig zijn. Men bericht ons, dat de uitgave van een anti-revolutionair blad thans is verzekerd. De courant zal te Ter Neuzen worden gedrukt en vermoedelijk met 5 Juni a. s. verschijnen. Woensdag werd te Middelburg namens Ged. Staten van Zeeland aanbesteed het maken bij de westelijke buitenhaven te Ter Neuzen, van een een wachtkamer, ten gebruike van den Provinciaien stoombootdienst op de Wester-Schelde. Hiervoor werd, zooals reeds in ons vorig nummer is vermeld, het laagst ingeschreven door den heer G. J. Balkenstein voor 1789 verder schreven in de heeren J. Simons voor f 1800, H. I. Kaijser voor f 1890, G. F. J. Rijnberg voor I960, Ch. M. Jansen voor 2071 en A. Ver- linde voor f 2156. Al de inschrijvers zijn alhier woonachtig. Bij Kon. besluit is aan Mr. J. G. van Deinse, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 15 Mei, een eervol ontslag verleend als notaris te Hulst. (Nog in een deel der oplaag van ons vorig nummer vermeld.) Tot de leden van het Nederlandsch Land- bouwconaite, behoort voor het jaar 1903 tot de afdeeling ^Landhuishoudkunde" de heer Mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg. Gisteren slaagden te Middelburg voor het examen vrije- en ordeoefeniugeu de heeren J. Butler te Schoondijke, B. M. van der Hart te Hoofdplaat en J. A. van Houte te Oostburg. Nluiskil. Twee vrouwen op 't Stroodorp, kregen Dinsdag j. 1. twist over een hoop zand. Die twist liep zoo hoog, dat woorden verauderden in daden. Zij werden handgemeen met elkaar en wel zoo hevig, dat een een bloedende wonde aan 't hoofd opliep door een slag met een spade. Natuurlijk werd bij de politie aangifte gedaan van deze wel wat al te harde bestraffing, en waarvoor de daderes ongetwijfeld met de justitie zal moeten kennis maken. Zaamslag, 30 April. Heden had alhier in de buurtschap Veer een lljarige jougen het ongeluk met zijn hand in aanraking te komen met een snijmolen, waardoor hem een vinger werd afgesneden en een tweede vinger erg werd verwond. Door den heer Dr. J. C. M. Hartman werd hem terstond geneeskundige hulp verleend. Koewacht. In deze gemeente bestaat nog het oude gebruik van Meizingen; dit is: eenige vrouwen trekken op den avond voor den eersten Mei met troepjes van 2 a 3 rond om langs de deuren »de Mei te zingen". Er wordt een of ander lied uitgehaald en tot belooning ontvaugen de zange- ressen wat eieren of enkele centen. Douderdagavoud was het bijzonder druk. Door het oiiKimsiige weder der laatste dagen hebben velen weinig of niets kunnen verdienen, geen wonder dus dat enkelen door het Meizingen hun treurige toestand wat trachten te verbeteren. Velen keerden met een goed gevulde korf huiswaarts. Nu, wij gunnen dat die meuschen wel stoppeldijk. Een treurig ongeluk is van hier te melden. Bij het waterscheppen viel de vrouw van zekeren v. d. Bosch in den regenput. Daar men de ongelukkige miste, aangezicn zij bij een begrafenis moest tegenwoordig zijn, zocht men haar en vond haar jammerlijk verdronken. De verslagen- heid der familie kan men zich gemakkelijk voor- stellen. Hengstdijk. Een landbouwersknecht, dieschool- kinderen haalde wegens het slechte weer, raakte met paard en rijtuig in een diepen sloot, daar het dier schrok, toen een hevige wind de kap van het voertuig rukte. Gelukkig was men spoedig bij de hand om hulp te verleenen, anders zouden er stellig ongevallen te betreuren zijn geweest. Zuiddorpe, 30 April. Ter secretarie werd heden alhier aanbesteedhet vergrooten en ge- deeltelijk vernieuwen der openbare school in deze gemeente. Ingeschreven werd door P. van de Voorde te Sas van Gent, voor f 7735, H. J. Everaert te Sas van Gent, voor 6400, A. de Meijer te Selzaete, voor 6290, C. van den Broeke te Axel, voor 6275, G. 1. Kamoen te Westdorpe, voor f 6182, A. Lippens te Sas van Gent, voor f 6025, L. de Meijer te Selzaete, voor J 5993, J. K. Vink en F. Deij te Axel, voor 5582, P. Duive- stein te Zaamslag, voor f 5467, H. van Luijk en A. van 't Hof te Axel, voor 5300, C. Bleijen- bergh te St. Jansteen, voor f 5103. Het werk is, behoudens uadere goedkeuring, aan den laagsten inschrijver gegund. Met dezen wil ik eene poging wagen om in mijne omgeving belangstelling te wekken voor onze gemeente door het plaatsen van eene kleine serie brieven in de Ter Neuzensche Courant. Dat deze poging slagen mag, dat er wat goeds uit moge voortkomen, m. a. w. dat mijn arbeid moge strekken tot nut van gewest- en landgenoot, is mijn vurigen wensch. In dezen wil ik een voorbeeld geven aan mijne collega's met dit in deze courant nog nieuwe Ik begin er mee het eerst en doe het op mijne manier. Ik vraag, waar het de moeite waard kan zijn, navolging, niet wat de manier betreft, maar van de zaak zelve. In deze rij schetsen zal ik mij niet bepalen tot het opsommen van grieven, deugden of ondeugden van de bevolking onzer gemeente. Ik wil liever, datgene wat ik in mijne omgeving zie, vergelijken met datgene wat ik in de wijde wereld zie en omgekeerd. Wat hier groeit wil ik inten op vreemde stammen. Wat ik in den vreemde aanschouw, wil ik in eene rij plaatsen met het gelijknamig of gelijksoortige ten onzent, eigen toestanden vergelijken met vreemde enz. Ik zal den lezer niet vervelen met dorre rijen cijfers of namen, noch de courant plunderen met ellenlange frasen, die alleen zouden gelezen worden door den controleur der drukproeven. Ik wil echter ook niet beweren, dat ik iets grootsch zal leveren of dat ik extra mooi zal schrijven. Volstrekt niet Maar het zal los, bevattelijk en dus genietbaar zijn en niet drnog wetenschappelijk. Ik weet niet veel en zal dus het geduld der lezers van den Neuzenaar niet op de proef stellen. Als ik gezegd heb, wat mij op het hai't ligt, leg ik de pen neder, gedachtig aan de woorden van De Genestet z/Wanneer U 'thart tot spreken dringt zoo spreek, kort, krachtig zij uw lied, uw toost, uw preek" en laat de ruimte aan anderen over. Als ik mijne pijlen verschoten heb, span ik mijn boog af en laat al het wild aan mijne kameraden, die nog amunitie hebben. Ik wil beginnen met het zevende Gebod. Rechtvaardigheid en waarheid. Want leugen is ook diefstal. In onze strafwetten hebben de verschillende soorten van diefstal alle kwaad is diefstal naar hunnen aard onderscheidene benamingen. Zooals men later zien zal, kan men alles, wat niet goed is, met den naam diefstal bestempelen. //Alles komt op rang- schikken neer," zegt een beroemd schrijver, wiens naam ik voorloopig nog verzwijgen zal. Bij nauwkeurige rangschikking van alles wat tot het boven meer genoemde begrip behoort is het mij gebleken, dat er zeer veel te brengen is, onder het zevende Gebod, ja, dat dit eigen lijk het hart is van het zedelijk organisme, dat maatschappij heet. Het is het groote struikelblok voor alien in alles. Zoo onder andere de vorige week weer. Een voerman alhier verruilde zijn paard op zeer voordeelige wijze. Niet te veel toe moeten geven en een eerste klas paard in de plaats van het vorige knolletje, dat was een buiten- kansje. Toen de man er echter mee om steen- kool reed, werd het goede beest door de politie in beslag genomen. Afkomstig van diefstal, meent ge Ja en neen. Eigenlijk gestolen was het niet. Het was ffgerold" op de manier, waarop men eene beurs weg neemt. De knecht van een ambachtsman of werkbaas te Z.(ele) had het verkocht, terwijl zijn meester afwezig was voor een goed drinkgeld. Door verschillende plaatsen en handen gegaan, vond het een nieuwen meester te St. Jansteen die er echter niet lang plezier van had. Hoeveel personen zouden er in deze zaak wel gezondigd hebben tegen 't zevende Intusschen zijn zulke gevalletjes goede lesjes voor politie en justitie. Enorm veel valt er uit te leeren, uit zoo'n eenvoudig zaakje, dat natuurlijk dadelijk aan het licht moest komen. Wat ik hier eigenlijk mee zeggen wil zal ik door het volgende kleine vertellinkje duidelijk maken en dan eindig ik. Bij een veehandelaar te Sinaay werd een koe gestolen. Het spoor volgende vond men ze alhier bij een smokkelaar, die echter van den prins geen kwaad wilde weten. Een jaar later werd echter dezelfde persoon te Hemixem gearresteerd met zich voerende eene koe, welke den vorigen nacht ontvreemd was, bij den landbouwer IJsebaert, onder onze gemeente. Niettegenstaande hij ook thans be- weerde, dat de prins een heel goed mensch was, werd hjj toch met zijn zoon ingerekend. Begrepen merig en van geen beteekenis. Ik zat op heele kolen, waarom nam hij geen afscheid Ondertusschen tluisterde Aringard met hare grootmama en daarna naderde het kind schoor- voetend den dokter met de vraag //Heb js mijn nieuwe mama lief?" Bauer kleurde tot over de ooren. z/Heb jij me lief?" viel ik in en trok haar tegen mij aan. Door de uitdrukkiug van mijn oogen verschrikt stamelde zij schuw Dat mag ik nietgrootmama zegt, dan schreit mama iu den hemel en stuurt geen engel meer om mij te beschermen." »Dat zal ik je wel anders leeren, Armgard," troostte ik haar en drukte het kind aan mijn hart. Toen ik opkeek, speelde een sarconische lach om de dunne lippen der oude, maar zij sloeg de oogen voor mij neer. Eindelijk stood Bauer op. Het voorval, waar- van hij getuige was geweest, scheen hem wakker te hebben geschud, hij was boos en opge- wonden. #Ik heb de eer de dames te groeten", zij hij en na een onbeholpen buiging verdween hij achter de portiere. //Dokter!" riep mevrouw Kaulfuss. Toen hij het niet hoorde, liep zij hem na. On- middelhjk ging ik met Armgard naar boven. lederen dag kan Bauer ziju bezoek herhalen. Wat zou die valsche oude toch met hem gesproken hebben Raad mij nu, Rese 1 Ik wil niet te haastig zijn, maar ik gevoel me gedrongen om eens openhartig met Bauer te spreken. Maar wat Raadt mij loch 1 Als altijd Je vriendin, Marie. (Wordt vervolgd.) plaats. Toen ik me omdraaide stel je voor daar stond mevrouw Kaulfuss voor me. z/Elsa was schoon, niet waar?" vroeg zij zacht. z/Eu haar man heeft zoo afgodisch van haar gehou- den Grooter liefde was er op aarde niet mogelijk Dat liegt zij. Tiefort kan niet zooveel van Elsa gehouden hebbenanders had hij zich niet zoo ongelukkig gevoeld. Dezen middag komt de dokter, naar wien de baron mij verwezen heeft voor alle gevaar. Vroeg in den morgen heeft hij zijn kaartje reeds aan mevrouw Kaulfuss gezonden. Met een soort vau glimlach liet zij het met minachting in haar taschje gleiden, met de woorden //Die armzalige knoeier". z/Heeft hij ougelukken in zijn praktijk gehad vroeg ik zouder erg. En nu kwam er een stroom van welsprekeudheid los de eene onwaarschiju- lijkheid werd op de andere gestapeld, alles zoo boosaardig mogelijk voorgesteld. Nu, we zulleu zien. Dat Tiefort hem op prijs stelt en dat me vrouw Kaulfuss hem belastert, is voor mij reden geuoeg om in ziju karakter vertrouwen te stellen. Ik verheug mij reeds den man te leeren keuneu. Hartelijk groetend, Marie. Corswald, 28 Juli. Lieve Theresa Voor dezen keer kan ik je antwoord niet afwach- ten. Mijn verstand raakt verward; je moet me raad geven, ik ben in groote verlegenheid. Eergisteren, toen ik mijn vorigen brief had ge- sloten, ging ik naar beneden om Armgard te halen elken middag geef ik haar twee uren onderricht, Ik vind het kind niet ea kom eindelijk in de kamer van haar grootmama, waar zij wel zou zijn, naar ik dacht, Het kind is er ook, maar behalve haar en haai grootmama, is er nog iemand. z/Ei, daar komt de barones," zei de oude onacht- zaam, //dokter, laat ik u aan haar voorstellen Een slank blond heer komt laugzaam, zeer lang- zaarn naar mij toe en een paar bekeude blauwe oogen zien mij onzeker aan. Rese, denk eens het is Willem Bauer, mijn eerste lief-le. Als eeu loerende hyena hield mevrouw Kaulfuss het oog op mij gericht. Hier was tegenwoordig- heid van geest alles waard. Ik houd van oprecht- heid, maar hier was de gelegenheid niet geschikt om ze te toonen, dat gevoelde ik. Met geweld bedwong ik me. Op dat pijnlijk oogenblik sprak ik voor het eerst van //mijn man." »Mijn man," zei ik, en het klonk me vreemd iu de ooren, //heeft mij zooveel voortreffelijks vau u verteld, dokter, dat bet mij een groot genoegen ver- schaft u te leeren kennen." Hij zag nog meer ontsteld dan ikzijn gelaat vertoonde zeuuwachtige trekken en daarbij sloeg hij de oogen voor mij neer. z/Hebt u de barones reeds vroeger gezien vroeg mevrouw Kaulfuss, zacht, schijnbaar geheel zonder erg. De ezel hij kleurde als een kuaap van achter zijn bril zagen zijne blauwe oogen mij ontsteld aan. Ik verachtte hem op dat oogenblik. Ach," zei ik, voor het eerst vau mijn leven, een toon van neerbuigende goedheid aansiaande, #u is de kleine student uit P Zeker, de jaren veran- deren eeu mensch. U is, geloof ik, laugeu tijd voor uw genoegen op reis geweest?" ,/Drie weken, ik kwam gisteren terug," ant- woordde hij meer mannelijk en ferm. //Hoe viudt u onze kleine Armgard P" Dat alles had ik suel achter elkander gesproken om te voorkomen, dat mijne vijandin er tusschen kwam met hare venijuige opmerkingen. Om daar nog verder iu te slagen, raadpleegde ik met Bauer over hetgeen gedaan moest worden om Armgard's zwakke gezondbeid te verbeteren. Wij hadden daar bij plaats genomen. Zijn antwoorden waren droo-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 5