A 1 g e m e e n Uieuws* ea Advertentieblad Zeeuwsch-V'UaniUroa, No. 4374. Zaterdag 2 Mei 1903. 43e Jaargang. 7 0 0 f Gemengde berichten. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ZE3EHE6STIE] BLAD. De Fransche regeering en de Congregation. Toen Edward in Rome kwam. Bevrijdingswerk. RECHTSZAKEN. Arroudissements-rechtbank te Middelburg. TEI SEIIZMSCME (MRAI'f. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,-—. Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVUTH TIES; Van 1 tot 4 regels 0,40. Vooi eiken regel nicer f O.Iti Bin directe opgaaf ran driemaal plaatsing derzelfde advsrtantie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. HII bind verithyat Haandac, Woeoidic en Veljdngnvond, ■Hgeaonderd op FeeitJaaen, blj de Firm. 1». M. W AM BS »1IH Wmw Over het geheel gaat de uitvoering van het regeeringsbesluit, betreffende de uitzetting der geestelijke ordeu, zij het dan al onder het rumoer van luidruchtige betoogiugen, zonder erustige incidenten. Woensdag was de beurt aan de monniken van de Grande Chartreuse, nabij St. Laurent-de-Pont, bij Grenoble, docb de uitzetting geschiedde niet zonder moeite en nam eenige uren in beslag. In het hoist van den nacht waren alle naar het klooster leidende wegen door militairen afgezet, maar toch verzameldeu zich ongeveer 1500 mannen en vrouwen voor de kloosterpoort. Om half drie in deu nacht werd de militaire macht versterkt door de aankomst van genie-soldaten, een bataljon infauterie eu een escadron dragonders, alles onder bevel van den luitenaut-kolonel d'Hauteville. Bij de aankomst van de troepeu zong een gedeelte vau de menigte de ^Marseillaise" en riep ,/Leve het leger", terwijl anderen schreeuwden »Weg met Combes Ongeveer 200 aanhaugers der kloosterlingen hieldeu den voornaamsten toegang bezet, en, toen in den vroegen morgen de procureur der Republiek en andere magistraatspersonen uit Grenoble onder gewapend geleide naderden, trachtten deze 200 man den gendarmes eu soldaten verder voort- dringen te beletten. Met geweld werd bun tegeu- staud gebroken, waarbij een kapitein der gendar merie en een soldaat gewond werden. Oih 4 uur was de kloosterpoort vrij. De procureur der Republiek en een rechter van instructie eischteu daarop toegaug in uaam der wet en toen daaraau geen gevolg werd gegeven, braken genie- soldaten met bijleu de poort open. De rechterlijke ambteuaren, de gendarmes en een sectie infanterie drougen dan htl klooster binnen. Twaalf deuren moesteu met geweld geopend worden voor men de kapel bereikte, waar 23 monniken en de Kamerafgevaardigde voor het district, Pichat ge- naamd, achter een 5 meter hoog traliehek bijeen waren. De monniken werden een voor een door de gendarmes weggebracht en, na door den rechter van instrHCtie te zijn gehoord, op vrije voeten gesteld. Zij vertrokken le voet naar St. Laurent- du-Pont en van daar naar Pignerol, een vesting aan de grens, waar zij voorloopig opgesloten zullen blijven. Voor het klooster van de Kapucijners te Marseille duurden Woensdag de ongeregeldheden voort. Langs een lange ladder, die van het venster van een belendend perceel naar een venster van het klooster was gclegd, waren de monniken en de talrijke vrouwen, die binnen in het klooster geeste lijke liederen zongen, matrassen, dekens en levens- middelen eergistereu gebracht. Voor het klooster bewoog zich een groote menigte, grootendeels bestaande uit socialisten die de Inter nationale zongen. 100 gendarmes te paard en 40 te voet handhaafden de orde. In den loop van den nacht van Woensdag verlieten de vrouwen het klooster, waarin zich nu 600 man bevinden. De superieur van het klooster heeft aan d»*n prefect geschreven, dat bij zijn aanhangers heeft verzocht, deu tegeustand op te geven, om bloedver- gieten te voorkomen, maar dat de monniken zelf vast besloteu zijn alleen voor geweld te wijken. Woensdagavond begaven zich 2000 manifestan- ten naar het klooster. De politie verzette zich tegen den doortocht van deze betoogers. Een vechtparlij ontstond. De politie drong de mani- festanten terug. 15 Menschen werden gewond, onder wie eenige agenten. De kapel van de Redemptoristen te Sables d Olon- ne is gistermorgen vroeg gesloten. Een aantal vrouwen, die. er zich in bevonden, moesten met geweld verwijderd worden. Te Parijs is tegen zeven Redemptoristen, die hun klooster, boulevard de Menilmontant, niet ontruimd hadden, proces-verbaal opgemaakt. De oplaten van Blachere (Ardeche) hebben van den preekstoel afgeroepen dat zij eukel voor het geweld zullen zwichten. Toen de rechterlijke ambtenaren van Le Puy het klooster der Paradijsbroeders te Epsaly-St. Martin wilden binnendriugen, werd hun dat door 200 vrouwen belet, die een formeelen aanval op hen deden, zoodat zij onverrichterzake moesten terugkeeren. Het uitzetten van de monniken van de Grande Chartreuse heeft vooral sensatie gewekt door de houding van den bevelhebber van het dragonder- regimeut te Chambery, kolonel De Coubertin, die, toen hem gelast werd, aan het hoofd van twee escadrons aan het uitzettingswerk te gaan deel- nemen, telegrafisch zijn peusioen heeft aangevraagd aan den Minister van oorlog. Kolonel De Cou bertin, die 54 jaar oud is, 36 dienstjaren heeft, ridder in het Legioen van Eer is eu verscheideue veldtochteu heeft meegemaakt, staat, wat zijn ge- hoorzaamheid aan de regeering betreft, al van vroeger als niet zuiver op de graat bekend. Reeds onder het kabinet Waldeck-Rousseau heeft hij eens een geduchten officieelen uitbrauder gehad, omdot hij aan zijn officieren had gezegd, dat hij er niets ongepasts in zag, als officieren buiten den dienst protesteerden tegeu beleedigingen, het leger aangedaan. De geheele anti-regeeringsgezinde pers viert natuurlijk den weerspannigen kolonel als 'n held en de Figaro schrijft zelfs dat 't leger er niet is om kloosterdeuren te forceeren en oorlog te voeren tegeu monniken en dat de ongelukkige soldaten, wien zulk een rol is toegedeeld, te beklagen zijn. Het voorbeeld van De Coubertin heeft reeds aanstekelijk gewerkt. De voorzitter der rechtbank te Compiegne, De Maintenant, heeft ontslag ge- vraagd aan den Minister van Justitie, opdat hij niet zal behoeven rechi te spreken tegen weer- spannige geestelijken. Te Nantes heeft de vrederechter Francheteau geweigerd tegen een klooster op te treden en zijn plaatsvervaugers weigerden eveneens. De prefect van Haute Loire heeft vier burge- meesters uit hun ambt ontzet, die weigerden de uitwijzingsbevelen aan de geestelijke orden door te zenden. De Italiaausche overheid is vreeselijk benauwd geweest, dat den Koning van Engeland bij zijn bezoek aan Rome iets onaangenaams zou kuuuen passeeren. Zij heeft haast belachelijke voorzorgeu er tegen genomen. Zoo stond langs den weg van het station naar het Quirinaal het publiek achter een zesdubbele rij van soldaten. Ter eere van het bezoek zijn tweeduizend menschen in het cachot gestopt. A He menschen, die zich in den loop der laatste jareu hadden schuldig gemaakt aan Pro-Boer- betoogingen, konden niet in aaninerking komen voor toegangskaarten voor de officieele recepties of de galavoorstelling in den schouwburg. Alle journalisten, Pro-Boer of niet, waren bovendien uitgesloten. In de Kamer zal de regeering waarschijnlijk wel over deze overdreven bezorgdheid worden geinterpelleerd. Hoe de Amerikanen hebben huisgehouden toen zij de Filippijnen gingen bevrijden, wordt ons aog weer eens herinnerd door een rapport, dat thans door deu opperbevelhebber van het leger der Ver. Staten, generaal Miles, over deze kwestie uitgebracht is. Op zijn tocht van Calamba naar Batangas merkte de generaal, dat de bewoners er verslagen en troosteloos uitzagen. Te Lipa sprak hem een groep burgers aan. Zij klaagden over de be- handeling die zij hadden ondergaan. Vijftien hunner hadden zich moeten onderwerpen aan de zoogenaamde ^waterproef". Een grijsaard, die nog bewusteloos was tengevolge van de folteringen die hij had moeten verduren, was naar zijn huis gesleept en daama had men het dak boven zijn hoofd in brand gestoken. Zeshonderd menschen waren in een enkel gebouw opgesloten. Een geneesheer verklaarde zich bereid om te getuigen dat enkelen hunner den verstikkingsdood waren gestorven. Inlichtingen uit andere bron bevestig- den de mishandeling van den grijsaard. Ook de andere beweriugen verdieuen, volgeus generaal Miles, geloof. Een aantal gevangenen zijn op last vau officieren dood geschoten, priesters zijn uit- geplunderd en gemarteld en inlanders zijn met zweepslagen dood geranseld. En zoo voorts. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 Mei de volgende vonnissen uitgesproken L. d. S., oud 35 j., voddenkoopman, geboren te Eede, zonder vaste woon- of verblijfplaats, thans te Middelburg in hechtenis, is wegens diefstal veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met in minderinghrenging der doorgebrachte hechtenis. H. d. B., oud 87 j., metselaar en herbergier te Hulst, is wegens mishandeling van een ambte- naar enz. veroord. tot 4 maanden gevang. 1°. A. M., oud 29 j., vrachtrijder, 2°. F. W., oud 33 j., werkman, beiden te Hulst, 3°. H. V., oud 25 j., klompenmaker te Honteuisse, en 4°. P. A. L., oud 81 j., koopman te Hulst, zijn wegens wederspannigheid de le, 2e en 4e veroord. ieder tot zes maanden gevang., de 3« veroord. tot 4 maanden gevang. De ontslagen en geschorste spoorwegbeambten te Arnhem hebben Dinsdag aan de Koningin en aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres gezonden, waarin zij meedeelen dat van de 37 van de H. IJ. S. M. er 32 gehuwd zijn, hebbende 119 vrouwen en kinderen ten hunnen laste en van de 54 van de S. S. 35 met 175 vrouwen en kinderen, terwijl sommige der onge- huwden nog voor een oude moeder moeten zorgen j dat zij tot 6 April de maalschappijeu altijd trouw en eerlijk hebben gediend, de meesten gedureude tal van jaren dat het hun thans vrij wel onmogelijk is, werk te vinden en de kans daarop ook in de toekomst zeer gering is. Voorts verklaren zij, dat de meesten hunner, zoo niet alien, misleid zijn door het Comite van Verweer te Amsterdam, dat hun diets maakte dat over het geheele land het werk gestaakt was en, zoo zij bleven door- werken, de georganiseerde werklieden niet weer aan het werk zouden gaan alvorens de niet-stakers waren ontslagen. Zij erkennen alien, zich schuldig gemaakt te hebben aan een daad, die was af te keuren en waarvoor straf niet kou uitblijven, en met het oog op hun toestand en op hun berouw roepen zij dan de beiniddeling en de voorspraak vau de Koningin en van den Minister bij de directies der maatschappijen in. Het stuk is geteekend door 94 van de 96 ontslagenen en geschorsten. Naar men verneemt, heeft de directie der H. IJ. S. M. aan den burgemeester vau Amsterdam een bedrag van f 2500 doen ter hand stellen ten behoeve van de politie, onder dankbetuiging voor de gedurende de staking betoonde diensten. Aan den burgemeester van Haarlem is een bedrag van f 500 ter hand gesteld ten behoeve der' Haarlemsche politie. Naar wij vernemen is den officier van ge- zondheid G. M. van der Wal, die vroeger te Middelburg in garnizoen heeft gelegen en thans in Atjeh werkzaam is, een zeer droevig ongeluk overkomen. Hij zelf, zijn vrouw en zijn kind werden door zijn hond, bij wie zich verschijnselen van honds- dolheid voordeden, gebeten. Het gansche gezin is daarop naar de Pasteur-inrichting te Batavia vertrokken. (M. Ct.). In de Van Beuningenstraat te Amsterdam had een ernstig ongeluk plaats. Een meisje van ongeveer anderhalf jaar glipte door de ijzeren tralies van een veranda van N°. 77 en viel op bet plaatsje van het huis. Spoedig werd het kind opgenomen en men snelde er mee naar een dokter in de Willem- straat, doch onderweg bliea het arme kind den laatsten adem uit. Te Oosterwijk zakte een jongmensch, dat in een koffiehuis danste, plotseling ineenkort daarop overleed hij. De week van zelfverloochening van het Leger des Heils bracht dit jaar f 15,006 op tegen 11,231 in 1902. Uit goede bron verneemt men dat het Duit- sche Noord- en Oostzee-eskader, te zamen uit- makende een zeer aanzienlijk deel der Duitsche oorlogsvloot, weldra een bezoek aan ons land zal brengen. De havens Nieuwediep, Amsterdam en Rotterdam zullen in de eerste plaats worden be- zocht. Daama zal de vloot Antwerpen aaudoen. Te Rolde (Dr.) is een bruiloftswagen, waarin tien personen zaten, tengevolge van de duisternis op een grooten zandhoop gereden en omgeslagen. Twee personen braken daarhij de ledematen, doch wanneer men in aanmerking neemt, dat het omge- cantelde voertuig op den rand van een diepen welwaterput lag, dan mag men wel van een ge- ukkigen afloop spreken van dit nachtelijk ongeval. Woensdagavond zag de agent van politie Smit, op zijne ronde op de Nieuwmarkt te Amster dam, een persoon die zich op verdachte wijze ophield bij verschillende groepjes menschen. Hij volgde den verdachte geruimen tijd en zag dat hij een onderzoek instelde in de zakken van een daar wandelend beer. Toen Smit daama zag dat de verdachte iets wegstopte in den binnenzak van zijn jas, greep aij hem vast en bracht hem aan het politiepost- huis. Hier werd de aangehoudene gefouilleerd en bleek het dat een goed voorziene portemonnaie in zijn bezit was. Later op het politiebureel St. Pietershal ondervraagd, bekende hij de porte monnaie te hebben gerold van den wandelaar die even later aangifte kwam doen van de vermissing van zijn portemonnaie. Donderdag werd de aau- gehoudene ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Tweeledige opvatting. Deze week had te Eindhoven op de gehouden Dinsdagsche markl een leuk geval plaats. Een koopman, staande op een tafel, gooide bij wijze van begin, allerlei artikelen als messen, pirtefeuilles, portemounaies enz. op een hoop, het bekende gezegde roepende Alles maar 5 cent." Een zekere S., welke zich onder de verzamelde toeschouwers bevond, roept in eens »'t Is allang genoeg", gooit 5 cent op de tafel en neemt den geheelen boel, tot groote verbazing en hilariteit der omstanders, mede. Natuurlijk werd hier de politie mede gemoeid en werd proces- verbaal opgemaakt, zoodat binnen kort een curieus geval te beslissen staat. F. Matthijsen, de man, die in het laatst van de vorige maand door middel van valsche wissels de Nederlandsche Bank te Amsterdam oplichtte voor een bedrag van f 12,000, is te Marseille aangehonden. Hij was aanvankelijk, in gezelschap van een vrouw, naar Athene vertrokken, waar hij, omdat er tusschen Nederland en Grieken- land geen tractaat van uitlevering bestaat, door de Nederlandsche justitie niet achterhaald kon worden. De bovenbedoelde dame echter scheen 't in het klassieke Grieksche land niet al te zeer te bevallen, zoodat 't paar, onder beschutting van de uoodige vermomming en onder aangenomen namen, naar 't meer moderne Marseille stoomde. Ook hier was echter de aandacht der politie op 't weetal gevestigd, tengevolge waarvan zeal spoedig ontmaskerd werden. Eerstdaags wordt de opzending van Matthijsen naar Amsterdam verwacht. Berucht Tilburg Te Tilburg gingen twee mannen rustig huns weegs, toen zij onverhoeds door een viertal onbe- kende personen werden aangevallen en deerlijk mishandeld, waarbij de een twee messteken in den rug opliep. De lage aanranders maakteu zich uit de voeten. Den volgenden avond werd zekere v. O. te Korvel verraderlijk aangevallen door zekereu R. De snoodaard ging v. O. met een mes te lijf, bracht hem een steek in de borst toe en snerd hem in het aangezicht. De wonden waren niet gevaarlijk en zijn aan het ziekenhuis verbonden,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1