Gemengde berichten. Telegrafische berichten. De vrederechter ging toen naar het klooster zelf en begon zijn werk daar. Maar toen hij eindelijk bij de kapel kwatn ontstond er een alge- meene opgewondenheid. Alle deuren van de kapel werden uitgelicht en weggedragen om den magistraat te beletten ze te verzegelen Ter- zelfder tijd begonnen de klokken weer te luiden en de kerkbezoekers namen een dreigende hooding aan tegen den vrederechter, die echter, dank zjj de hulp der paters zich kon terugtrekken door over den kloostermuur te klimmen. Boiten werd hij echter weer door de manifes- tanten omringd van wieu er £en gearresteerd werd. Dat gaf aanleiding tot nieuwe opstootjes voor het eomtnissariaat van de wijk van de Notre Dame. De politic dreef hen uiteen, waarna de menigte naar de griffie van den vrederechter trok. Toen ze daar met ruinoer begonnen werden ze weer uiteen gedreven en verscheidene personen werden aangehouden. De gendarmerie is er nu met twee compagnieu versterkt en de genie is geconsigneerd. TER NEUZEN, 27 April 1903. In verband met het bericht dat de heer Mr. J. G. van Deinse, te Hulst, deze provincie gaat verlaten en daardoor eene vacature in de Proviuciale Staten zal ontstaan, worden reeds candidaten genoemd. Zooals reeds voor dezen wordt de heer Dumo- leyn, notaris te Hontenisse, als de gewenschte candidant van Katholieke zijde aangewezen. Voorts werd aan //De Tijd" uit Hulst gemeld Wij vernemen uit zeer goede bron, dat eenige vooruitstrevende katholieke kiezers in dit district, als candidaat voor de Provinciale Staten, bij de eerlang in de vacature Van Deinse plaats te hebben verkie/.ing, zal gesteld worden de Zeer Eerwaarde heer Kerstens, pastoor te Ter Neuzen. Uit de in dezen 't meest goed ingelichte bron wordt oris medegedeeld dat het bericht in yDe Tijd" afkomstig moet zijn van een grappenmaker of een domoor. Een dag later werd 't bericht in //De Tijd" weder tegengesproken, 't Zou trouwens bij eenig nadenken niet aan te nemen zijn dat Z.Eerw. zijn ambt zon neerleggen voor eene betrekking als die van lid der Prov. Staten. (Art. 21 der Prov. wet verbiedt de waar- neming van het lidmaatschap door geestelijken.) In de commissie tot het afnemen van het exameri B volgens art. 60 en C volgens art. 61 65 der wet, die voor het jaar 1903 zitting zal houden te Delft, is o. a. als lid benoemd de heer J. Nelemans, ingenieur 1° klas van 's rijks waterstaat te Ter Neuzen. Bij Kon. besluit is bij het 3" regiment infauterie bevorderd tot kapilein, de 1* luitenant J. M. C. Vermaude, adjudant bij het corps, vroeger alhier gedetacheerd. De spoorweg-maatschappij MechelenTer Neuzen keert over 1902 een dividend van 5,6 percent nit. Naar men ons mededeelt was de waterstaud in de polders sedert 1880 niet zoo hoog als thaus het geval is. Een gevolg van de aanhoudende lente regens. De uadeelige gevolgen daarvan ondervonden jl. Vrijdag ook de bewoners van de Elleboog en den Achterweg alhier, terwijl ook toen voor de zoo- veelste rnaal in die buort wederom bleek, dat de afwateriug van de gemeenteriolen nog niet dkt is, wat ze zon moeten zijn. Het komt daar bij overvloedige stortbuien meermalen voor, dat in die laaggelegen buurt de straat, onder water staat, maar nu was het toch al bizonder erg. Nu bleef het niet bepaald tot de straat alleen, doch, daar de riolen geen, of althans niet voldoeude, loozing gaven en het aanhouclend bleef regenen, steeg de waterstand steeds en drong dit ook in de huizen. Dit had tengevolge dat enkele gezinneD, volgens gerucht, op den zolder een verblijfplaats moesten zoeken. Voorts staan daar in die omgeving een aantal varkenshokken en, bevreesd voor het welzijn der krulstaarten, brachten sommige eigenaars hunne beestjes uit hunne door het water bedreigde hokken naar veiliger oord over, waarvan ze, naar we ver- namen, met gehavende ooren zijn teruggekeerd, een gevolg van den strijd met hunne rasgenooten bij wie ze werden onderdak gebracht. Thins zijn de waterstroomen van de straat verdwenen en wijzen alleen enkele plasjes er op, dat we in een regenperiode verkeeren. Velen bouwden op de Nieuwe Maan, van heden 1.51 *8 nam., dat die ons ander en beter weer brengen zou, maar, al brak de zon al even door, de o*#r het algemeen doukergrijze wolken beloven nog weinig goeds. Hedennamiddag kwamen alhier in bet kanaal in aanvaring de Noorsche bark #Hedda," gesleept door de //Concurrent," bestemd voor-en het ijzeren petroleumtankscbip //Jenny" gesleept door de //Cosmopolite," komende van Gent. De bark ge- raakte met de kluiverboom en de daaraan ver- bonden t u igage onklaar met de mast van de //Jenny," tengevolge waarvan en kluiverboom en top van den mast braken en de boegspriet van de //Jennj" achterorer werd gehaald, in zijn val eene lier be- schadigende. De //Jenny" bekwarn verder eenige deuken aan de verschansiog. Wei toevallig zijn beide schepen ook het vorig jaar met elkaar in aanvaring geweest. Met het bouwen van het ziekenhuis alhier, op het terrein van de hofstede //de Leeuwtjes" is een aanvang gemaakt. Heden werd alhier door een roeier aan het Westelijk havenhoofd in de haven eene flesch ge- vonden, die bij opening een brief je bleek te be- vatten, waarin Jan Pieters en Pieter Vermeulen, opvarenden van het barkschip jOrelana", onder dagteekening van 20 Maart 1903, kennis geven van het zinken van dat schip en van ouders en familie afscheid nemen. Een hier niet onbekend barkschip //Orelanc" is eerst 28 Jan. uit Sidney in Australia uitge- varen, en daarvan kan de flesch dus niet af komstig zijn. Ofsehoon de mogelijkheid dat men met een ecbt stuk te doen heeft vanzelf niet is buiten- gesloten, bestaat er toch een sterk vermoeden, dat men in deze te doen heeft met het werk van iemand die eens //grappig" heeft willen zijn. Jl. Zaterdag had de werkman G. K., werk- zaam aan het lossen van bazaltsteen, het ongeluk bij het verplaatsen van wagons met zijn rechter- schouder tusschen de buffers te geraken, waardoor hij aan dien schouder ernstig gekwetst werd. Door mej. A. Yooren, onderwijzeres aan de openbare school te Zniddorpe, is tegen 1 Mei a.j. uit die betrekking eervol ontslag aangevraagd. Vrijdag slaagden te Middelburg voor het examen vrije en ordeoefeningen der gymnastiek o. m. de dames R. M. Maldeghem van Sluis en C. van Dixboorn van Waterlandkerkje. Zaamslag, 24 April. Door de vele regen in de laatste dagen zijn alhier verschillende landerijen onder water gezet en het is te voorzien, dat hierdoor aan vele veldvruchten groote schade is toegebracht, terwijl zeer zeker sommige partijen aardappelen aan verrotting zijn blootgesteld. Op enkele plaatsen was zoo'n toevloed van water, dat de weg in den Aan- en Genderdijkepolder, nabij de Poonhaven, over een groote uitgestrekt- heid onder water staat, terwijl het Kampersche voetpad om dezelfde redenen niet kan worden be- loopen. Iedere landbouwer is dan ook ijverrg in de weer om door het laten delven van greppels, het water zoo vlug mogelijk kwijt te raken. In den Huissenspolder drong het water in de huizen, waardoor een oude vrouw uit haar huisje moest worden gedragen. Naar men verneemt is thans voor het ge- meentebuis een bod gedaan van f 6000, zoodat thaus het bouwen van een nieuw gemeentehuis, zeer waarschijnlijk tot uitvoering komt. 's Gravenhage, 27 April. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester van Graauw en Langendam de heer P. A. Baart. De Staatscommissie voor de spoorweg-enqu£te is Vrijdagmiddag door den Minister van Water staat, Handel en N(jverheid in zijn departement gei'n8talleerd. Vrijdagmiddag werd aan de commissie, be- staande uit 5 personen, die 11. Dinsdag door de ont- slageuen bij de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij is gekozen, het gevraagde ondeiboud met den heer Van Hasselt toegestaan. De besprekingen liepen over de mogelijkheid van weder-indieustnemiBg van het outslagen personeel. De heer Van Hasselt deelde der commissie mede, dat voor het meerendeal van het personeel iiimmer kans zal bestaan weder bij de Maatschappij in dienst te komen, doch dat nog niet kan bepaald worden wie al en wie niet in aanmerking komen. De zaak vau hen, die in aanmerking komen, wordt aan een groudig onderzoek onderworpeu. Het in Amsterdam wonend personeel, dat even- tneel weder tot den dienst zou worden toegelaten, aldus rnerkte de heer Van Hasselt op, zou in geen geval hier kunnen gevestigd blijven. Overwegingen van emstigen aard hebben de Maatschappij ge- leid hiertoe te besluiten. De heer Van Hasselt gaf der commissie den raad aan den ontslagenen mede te deelen, hun hoop niet op de Maatschappij te bouwen, maar zoo spoedig mogelijk zich van een andere positie te voorzien. Van het ontslagen personeel, dat werkzaam is geweest iD de Rietlanden, zouden weinigen meer in aanmerking komen. De uitslag van het referendum over het voorstel om f 10,000 beschikbaar te stellen uit de kas van den A. N. D. B., als steun voor de slachtoffers der jongste stakingen, is thans bekend gemaakt. Het voorstel is met overgroote meerderheid aangenomen. (N. v. N.) Het orgaan van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel is sedert Zaterdag 4 April niet meer verschenen. Te Utrecht zijn tot nu toe van het tractie- personeel S. S. slechts een zest.al beambten tijde- lijk en met verlaging van rang weder door de Staasspoorwegen in dienst genomen. Uit de voor weder-aanneming meest geschikte beambten heeft men die gekozen, welke het grootste gezin te ver- zorgen hebben. In het te Groningen verschijnend weekblad De Arbeider, vrij commnnistisch orgaan van bet Noorden, wordt in een stuk, onderteekend F. A. Sluyters te Rotterdam, het denkbeeld geopperd om hier of daar, liefst midden in ons land, epn groote fabriek op te richten, waar de ontslagen spoorbeambten werk zouden kunnen vinden. Op de vereeniging #Gemeenschappelijk Grondbezit" wordt in het stuk een beroep gedaan om het denkbeeld te helpen verwezenlijken. In //Het Volk" komt de heer Ondegeest op tegen een voorstelling, oDlangs door pater Weyers gegeven van ,de plannen tot omwenteling door het Comity van Verweer", bij de jongste staking. Er was zegt de heer Oudegeest geen sprake van een samenzweriDg, alleen van een werkstaking. Er was geen kwestie van oproer. De heer F. J. Oudens, stations-adsistent bij de Maafsch. tot Expl. van Staatssp. te Rozen- daal, en voorzitter van de Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel aldaar, is eervol uit die be trekking onlslagen. In verband met de op 2en Paaschdag te Blaricum plaats gehad hebbende ongeregeldheden is een inwoner van Eemnes, Malestein genaamd, door de politie uit zijn huis gehaaid. Door hem werd een zekere Arents, een inwoner van Blaricum aangewezen als degeen die het huis van De Vries heeft in brand gestoken. Hij werd daarop gevan- kelijk naar Amsterdam gevoerd. Men schrijft uit Brielle Tijdens de werkstakingen waarvan alhier al niet veel meer gemerkt werd, dan dat de couran- ten en de brieven later aankwamen dan gewoon- lijk was ook een militaire post uitgezet bij het Tuighuis. Een daar in de nabijheid wonende vrouw, echtgenoote van den stoker Sjouwke op de touwslagerij van de firma Holland, had erg te doen met de militairen, die gedurende de barre dagen der laatste weken aldaar de wacht moesten betrekken en zorgde er op moederlijke wijze voor dat de soldaat steeds een kop warme koffie of thee kreeg. De soldaten waren door deze handel- wijze zoo getroffen, dat, toen de miliciens vau 1902 eindelijk met groot verlof mochten gaan, zij voor hun vertrek elk een kleinigheid bijdroegeu om vrouw Sjouwke een stoffelijk bewijs van erkentelijkheid aan te bieden, terwijl een Rotter- dammer, die wat vlugger met de pen was dan zijn krijgsmakkers, althans hun de baas was in het stelien, op papiei bracht wat het hart onzer krijgers vervulde. Beide, cadeau en adres, werden aan de goede vrouw overhandigd, die heel en al op zoo iets niet gerekend had en er zeer gevoelig op was. Te Laren (N.-H.) had Zaterdagvoormiddag een droevig ougeluk plaats. De voerman J. F. H., van de firma A. Vierkens, stoomgrutterij te Hilversnm, liep naast zijn zwaar met graan beladen wageD, toen een rijtuig hem passeerde, waardoor zijn paard schichtig werd. Hij viel en geraakte met zijn beenen in de leidsels verward, werd een eind medegesleurd, wist echter weder op de been te komen, viel nogmaals, doch ongelukkig geraakte hij thans onder de wielen, welke hem dwars over de borst gingen, tenge volge waarvan hij onmiddellijk dood was. Het was een nog jeugdig man van 23 jaar en laat eene weduwe met een kindje na. Te Buinen (Dr.) is op circa M. diepte in het veen gevonden een aarden pot of urn, waarin houtskool en overblijfselen van beenderen. Deze urn was eene der grootste soorten die men in deze streken vindt, want de hoogte was ongeveer 8 en de middellijn 4 d. M. De urn is echter door de turfgravers, die haar vonden, aan stukken gestooten. Omtrent het vermoedelijke geval van kinder- moord te Sprundel (N.-B.) wordt aan het Hbld. gemeld, dat de in hechtenis genomen vrouw, naar het schijnt, het kind, aan hare zorgen toevertrouwd, voor eene aanzienlijke som geld uit den weg heeft geruimd. Te Rozendaal wilde Donderdagochtend een jongen eenige spreenwen schieten. Bij het afgaan van het schot sprong het geweer uit elkaar en verwondde den onvoorzichtigen knaap zo<5 hevig, dat men voor zijn leven vreest. Nabij de Hoornbrug te 's Gravenhage is Vrijdagmiddag een schipper van zijn schuit in de Trekvaart gevallen. Alle in het werk gestelde pogingen om den man te redden, mislukten, zoodat hij verdronk. Trots het ruwe weer in den laatsten tijd is te Oosterwolde op een akker bouwland reeds een neslje gevonden met jonge leeuwerikken. Het nestje bevatte 3 levende joDgen en een ei. Men schrijft uit Veendam aan de N. R. C. Geheel met boos opzet heeft een 17jarige smids- knecht alhier een ijzerdraad tusschen het geleidings- net van het electrisch licht gevlochten, waardoor een niet geringe storing in de lijn kwam. Een groot deel van de gemeente zat daardoor in't duister gehuld Woensdag. Een dusdanige stoornis ver- wekt veel misnoegen en verbazend veel hinder. In 't kanaal, waarlangs de geleiding defect was, is dien avond de heer B. W. verdronken. De politie heeft den dader gesnapt. Dit is niet de eerste keer, dat men aldus de electrische centrale hier schade berokkent. Dinsdag 7 April is de veekooper J. Gierveld, uit Wierden, te Zwolle aangekomen, met het doel den volgeriden dag de weekmarkt te bezoeken. Om 7 uur 's avonds is hij in het hotel #De Veelading", waar hij altijd logeerde, afgestapt, heeft tegen 10 uur zijn eten besteld en is daarna uitge- gaan zonder weder te keeren. Op het vermoeden dat G., onder den invloed van sterken drank, te water zou geraakt en ver dronken zijn, is de Willemsvaart herhaaldeliji af gedregd zonder resultaat. Vau achteren blijkt dat G. dien avond ruzie moet hebben gehad. De verdwenene had ongeveer 1800 bij zich toen hij zijn hotel verliet. De ongelukkige is 40 jaar, vader van 6 kinderen en staat heel gunstig bekend. De justitie doet onderzoek. Begrijpelijker wijs verkeert de familie in vreeselijke spanning. Bij het vervoeren van putringen op het terrein vau het in aanbouw zijnde fraterhuis Steenwijk, te Vught, gleed Donderdagavond de werkman v. S. uit en geraakte, terwijl het paard aantrok, onder het voorwiel van den wagen, dat hem over de borst ging. De getroffene werd naar een nabijgelegen boerderij gebracht, alwaar hij Vrijdagmorgen tengevolge vaninwendige verwonding overleed. In het vakblad ^Christiaan Huygens" deelt de heer H. Koetscheidt het volgende mede #Een zwendelaar maakt er tegenwoordig zijn werk van om de zilveren Engelsche knollen zwaar te vergulden en deze horloges een goed oud aanzien te geven, door oude kastbodembriefjes en een ouderwetsch bepiakt doosje euz. er bij te laten. Hij komt vertellen dat het niet goed meer loopen wil eu hij het, alhoewel het een erfstuk is, maar wil ruilen (dus niet verkoopen, wat wei een nauwkeuriger onderzoek zoude uitlokken.) De horlogemaker, gerustgesteld door de keuren, niet al te zwaar toetsend, loopt er in, waarvan mij reeds 8 gevallen bekend zijn, en twee aan- biedingen waarvan het bij den eerste door toeval mislukte, de tweede was inmiddels door den eerste gewaarschuwd." Door den hevigen wind sloeg Vrijdagmiddag bij de R. K. kerk te Loosduinen een broodkar omver en stortte met paard, voerman en knecht van de Witbrug in de diepe vaart. Door zand- schippers wer.d alles opgevischl en behouden aan wal gebracht. Verleden week was te Rotterdam uit Londen aangekomen een Engelsche dame, die als bagage met zich voerde, 20 krokodillen. Deze lieve diertjes waren bestemd om in Duitschland in circussen kunsten te verrichten. De politie zorgde er voor dat de krokodillen ongehinderd per spoor de reis naar Dusseldorf konden voortzetten. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft met 20 tegen 16 stemmen besloten om de kermis op den onden voet te doeu voortbestaan. Met 84 tegen 6 stemmen werd eveneens be sloten om de concessie vau den stoomtram naar Delfsthaven op te zeggen. Op de ijzergieterij van de firma Boddaert te Middelburg kreeg Zaterdagmorgen de werkman J. K., bij het afhakken van een stuk gietijzer, een stukje ijzer in het oog, waardoor dit verwond werd. Ofsehoon de kwetsuur niet gevaarlijk is te achten, is de patient, die reeds een oog mist, naar Utrecht vertrokken, om zich daar onder oogheelknndige behandeling te stellen. In Friesland is tegenwoordig veel vraag naar mollen om de huidjes. Was gewoonlijk de prijs per stnk een stuiver, nu wordt al 71/g cent be- taald. Een koopman kocht er reeds ver over de 1000. Men zegt, dat men de velletjes gebruikt om er hooge hoeden van te maken De N. R. C. van gisteren meldt o. m. Wanneer men nu spoort van Schiedam naar Delft, het traject waarvoor de vreemdelingen zoo- veel belangstelling hebben, om de eindelooze vlakte van laaggelegen weilandeD, waar de vaarten hoog bovenuit.^ liggen, dan gelooft men zijn oogen niet. V\ ant daar rijdt men thans door een eindeloos meer, met den spoordijk er midden in de noord- wester bries slaat het water tot golven op, en hier en daar ziet men als op een eilandje tusschen boomen een eenzame boerehoeve liggen, met het huis, den stal en de schuren, waar de golven tegen aan kabbelen. De wilgenboomen staan tot hun kruinen in het drabberige nateen enkel slijkerig dijkje loopt er als een groece kam door- been. Vrijdagnamiddag omstreeks 5 ure, is een der waterkeeringeu van den Kethelpolder bezweken en de polder is ODdergeloopen. Den heelen dag had het water van de polder- vaart abnormaal hoog gestaan, een halven meter bo^en Delftlandsch peil. Het reikte tot aan de kruin der poldervaartkaden, en de boereu, die aan die aan de buitenste kade wonen, welke zij Broek- kade noemen, waren zeer ongerust. Toch maalden de watermolens door. Op den binnensten dijk, de Noordpolderkade, werd wacht gehouden door vijf man, die hier en daar den 1,25 M. breeden dijk versterkten. Maar het water bleef klimmen en plotseling sloeg er een stuk uit. Het hooge water stroomde er als een woeste waterval door, den lagen polder in. Aan hulp viel niet te denken. Even werden er zakken zand ingeworpen, die wegspoeldener werd zelfs een tjalk ingezet, maar die sloeg door het gat heen. En men moest bet woedende water zijn loop laten. Aanvankelijk werd het gestuit door den spoor dijk; door de duikerkolken spoot het heen, en dit bolwerk had het zwaar te verantwoorden. Er werden groote brokken uitgevreten, een eind voorbij de halte Kethel en onder leiding van den burge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2