een WINKELHUIS, Ad vertentien H. Landbouwers Te huur met I Mei a s. MAAIKE KUINE VAN DER HOFF, i J. B. dooms. zij hun woord braken, //een anker goeden wijn te zullen schenken, wist zich nog altijd staande te houden, nieuwe leden te winnen entot slachtoffers te maken. Maar ook dat comite, op dit oogenblik nog maar een lid tellende alle andere bezweken, getroffen door Amor s pijlen is zjjn einde nabij. De justitie te Breda heeft zich naar Sprundel begeven, om een onderzoek in te stellen naar een aldaar gepleegden moord op een kind, waar- van eene vrouw verdacht wordt, aan welke het kind was toevertrouwd. Een straattype van een dag. Waarkomen op feestdagen toch plotseling die etrangers, die tvpen vandaan, vraagt men zich we] eens af. Het „Haagsche Dgbl." geeft, wat Den Haag betreft, in antwoord daarop de volgeude duidelijke schets Als gewoonlijk wemelde het Maandagmiddag van toegetakelde typen. Zagen wij verleden jaar 31 Aug. een Indiaan, nu wandelde o. a. een inboorling van Madagascar rond. Hij was barre- voeis en zvjn met gele oker beschilderde beenen waren tot de knieen zichtbaar. Om het midden droeg hij een blauwe tunick, meer afkomstig van een onden vrouwenrok. Voor de koude had hij het anders naakte bovenlijf nu met een oude tricot bedekt. Hauden en gelaat waren ook dik met gele oker besmeerd. De Madagascarees was blootsboofds, doch hij dekte ziju zwarte kroeskop voor de April-zon met een kleiue damesparasol met onranjekleurige serpentines behangen. Zoo schuifelde de man met doorgezakte knieen rood, een soort van dans uitvoerend en daarbij met een potlepel slaande op een botervaatje, dat om ziju hals hing, Madagascarsche liederen zingend in voor ons onsamenhangende klanken. Een enkelen keer zong hij een Eransch-Madagascarsch krijgs- gezangdan sloeg hij met den potlepel nog wilder en riep //Allons, allons, marsjons Telkens schoot de man op de belangstellenden toe en hield hen dan plotseling een oude kolen- schop voor den neus met de vraag //Sie ve plee, mesjeu pour l'etransjee". Dan trokken de kiuderen aan zijn blauwe tunica en namen een loopje met hem. In Madagascarsch snauwde de man den kleintjes dan toe. Alles goed en wel, Mar van me lfef af bleve Een ieder was verbaasd van den belangwekken- den man, die op ethnografisch gebied ook de aandacht trok vau ernstig door hun bril kijkende heeren, toen plotseling een kleine dreumes uitriep He, wat een sjinees dat ken je begrijpen, 't is Oome Dirk uit de Bagijnestraat De man uit Madagascar hield plotseling dreigend den potlepel omhoog en snelde in dolle vaart van het Voorhout het Comediestraalje in Er blijkt nader, geeu vervolging tegen Van Emmenes te zijn ingesteld, maar nog alleen te ziju geverbaliseerd en zeer onwaarschijnlijk, min- stens, is 't dat nu op grond van het nieuwe art. 284- van het Strafwetboek een vervolging zou ingesteld worden. Immers dat artikel bedreigt straf tegen hem, die door eenige ^feitelijkheid of door de bedreiging daarmede wederrechtelijk een ander tot iets dwingt. Het spreekt vanzelf, dat die //feitelijkheid" in de macht moet liggen van wie er mee dreigten daar an Emmenes enkel meedeelde dat derden een voorwaarde stellen, bij welker niet inwilliging zij den arbeid zouden neerleggen, wat ook onder de nieuwe Strafwet geoorloofd is daar is art. 284 inderdaad niet van toepassing op zijn briefje. (H. Crt.) Te Hanoi waren in't begin van Maart zestien Europeanen en een dertigtal inlanders in het hospitaal in behandeling wegens dollehondsbeet. Een hond, behoorende aan een officier, was do! geworden, had een anderen onbeheerden hond gebeten en deze droeg de dolheid over op andere hondeu. Zes officieren der artillerie stierven reeds aan de vreeselijke ziekte. In den omtrek van Luik zijn in den laatsten tijd herhaaldelijk kerkdiefstallen gepleegd en wel blijkbaar door een goed georganiseerde bende. Te Vise zijn thans twee mannen (broeders) gevat, die de aanvoerders dier bende moeten zijn. De koster van de kerk te Ruei, Frankrijk, hoorde 's uachts een verdacht gerucht en toen hij ging kijken, zag hij eenige mannen, die een deur van de kerk openbraken. Toen hij er bij kwarn, haHdpn de dieven zich reeds meester gemaakt van verscheidene kostbaarheden, waarmede zij de vlucht, namen. De wakkere koster vervolgde hen, maar een der dieven keeTde zich om en loste een revolverechot op hem, waardoor hij zwaar gewond werd. Wij hebben onzen lezers dezer dagen het geval meegedeeld van den vaandrig Hiissener, die te Essen den artillerist Hartmann heeft doorstoken, omdat laatstgenoemde hem niet behoorlijk had gesalueerd en hem ontloopen wilde, nadat hij hem gearresteerd had. Deze vaandrig nu heeft in zijn voorarrest, dat hij ondergaat, den volgeuden brief geschreven aan de familie van zijn slachtoffer //In de diepste verslagenheid en rouw over uwen zoon, wend ik mij tot u, geeerde familie Hartmann, om u mijp innigste deelneming te betnigen voor het u door mij veroorzaakte verlies. Wees er van verzekerd, dat ik niet uit haat of afkeer tegen uwen zoon gehandeld hebhet was mijn harde, harde soldatenplicht. Ik moest mij gehoorzaamheid verschaffeu, het was mijn harde plicht en tot mijn grooten spijt leidde het nood- lot mijn staal zoo ongelukkig. Ik had niet het voornemen, een bloeiend leven aan den staal, aan de ouders, aan de vrienden te ontrukken. Aunt gij mij vergeven Een woord van vergeving van mevrouw, zou mij een grooten troost zijn. Want, wanneer de moeder, wier liefde voor den zoon alles overtreft, vergiffenis scheukt, kan geen sterveling langer boos op mij zijn. Als het niet anders kan, ook uwen zeer verklaarbaren haat aanvaardeud, bin ich ganz ergebenst uw mede voelende Hiissener, vaandrig ter zee." Daar staat iemands verstaud voor stil. Dat doorsteekt iemand van achteren die n. b. nog wel eenigszins boven zijn bier was, naar het bericht luidt als een lafaard en noemt dat vharde, harde soldatenplicht." Toen onlangs een groote Chineesche jouk uit zee Hongkong naderde, braudden de opvarenden dankbaar voor de behouden aankomst, als offer aan den god der zee het voorgeschreven offerpapier staken tevens eenig vuurwerk af. Enkele en een vonken daarvan vielen op de matten, waarin deel der lading verpakt was en welhaast stonden de zeilen in vlam. De brand werd aangewakkerd door een fellen wind. Passagiers en bemaoning vochten om een plaats in de sloepen, velen werden neergeslagen en vertrapt. In de booten ontstond eveneens een woedenden strijd de een wierp den ander overboord om zelf plaats te krijgen. Slechts twee booten, met 30 man, konden zich van het brandende schip loswerken. Den volgenden morgen werden nog 8 man opgevischt. De andere 26 menscheu, meest vrouweu en kinderen, ziju ver- dronken. - De maand Februari vertoont twee eigenJ aardigheden, die op de verbeeldingskracht van het volk indruk gemaakt hebben en waarvoor het volk dus een verklaring heeft trachten te vinden. De eerste is, dat op het eind van Fe bruari dikwijls opnieuw koude intreedt, die aanhoudt tijdens de eerste dagen van Maart de andere, dat Februari van alle maanden de eenige is, die maar 28 dagen heeft. De eerste van deze eigenaardigheden heeft het volk in bijna geheel Europa trachten te verklaren door een legende, volgens welke de laatste dagen van Februari ook den naam w dagen der oude vrouw" of //geleende dagen" gekregen hebben. Zonder nader in te gaan op de bijzon- derheden welke in ieder land verschillend luiden laat de bedoelde legende zich, als volgt samen- vatten Een oude vrouw was er in geslaagd, den winter door te brengen zonder gebrek te lijden en zij maakte zich vroolijk over de maand Februari, omdat deze haar en haar kudde vee niets kwaads had kunnen doen. Om zich te wreken, leende Februari aan Maart twee dagen tijdens welke het oudje door slagregens en stormvlagen ge- plaagd werd. In sommige dier legenden ontmoet men reeds pogingen, om den korten duur van Februari te verklaren. Zoo bericht de in Macedonia en Roemenie bekende vorm der legende, dat de maanden vroeger in deze orde op elkaar volgden Januari, Maart, Februari enz. De oude vrouw maakte zich over Maart vroolijk en deze ver- zocht, om haar te straffen, aan Februari om twee dagen ter leen. Februari stemde toe en kwam sedert dien voor Maart te staan, doch had voortaan slechts 28 dagen. De Nieuwgrieksche vorm der legende vertoont dezelfde eigenaardigheid. Tweemaal leent Maart telkens een dag van Februari met de bedoeling. zich te wreken, en Februari is sinds dien tijd twee dagen korter geworden. Een Noorsche legend# tracht het feit op een andere manier te verklaren Februari l dolle speler. Ofschoon hij onophoudelijk verloor, mengde hij telkens opnieuw de domino- steenen voor een nieuw spel. Op zekeren dag toen hij reeds alles verloren had, begon hij met zijn makkers Januari en Maart een laatste partij, welke hij ook verloor. En nu moest hij ieder hunner een dag afstaan. Daarom hebben Januari en Maart 31 dagen terwijl Februari er slechts 28 heeft. Een Amerikaansch botanist, de heer Bailey deelt het volgende over een soort gras dat slapen doet mee in de Science van 6 Maart 1903. In September van het vorig jaar reisde hij met eenige vrienden in het gebergte Sacramento Het was avond, het kamp werd voor den nacht ingericht, de paarden maakten van hun vrijheid gebruik om in het welige gras hun honger te stillen. Daar komt een inlander voorbij, die den reizigers toeroept//Geeft acht, uw paardetn eten van het gras, dat doet slapen. Wanneer ze zoo voortgaan zult gij ze in geen acht dagen kunnen gebruiken." De heer Bailey was er niet op gesteld acht dagen in het gebergte te blijven, maar daar hij wenschte dit verschijnsel waar te nemein, liet hij de paarden nog een half uur in die weide, daarna veranderde hij van plaats en bon d ze op een plek vast, waar dit bijzondere grtfs niet groeide. Den volgenden morgen zag hid, dat de inlander waarheid gesproken had, wamt hoewel de dieren slechts zeer weinig er vain gegeten hadden, vond hij een der paarden tie reenen wijd uitgestrekt, het hoofd in de hoogte, in een diepen slaap daarbij hingen zijn ooren en zijn onderlip als dood aan zjjn kop. De andere paarden sliepen ook, maar niet zoo diep en niet in zulk een gekke houding. Men had groote moeite hen aan het loopen te brengen. ze wilden nog eten, noch drinken en zoodra men ophield hen met de zweep wakker te houden, stonden ze stil en sliepen ze in. Drie dagen duurde deze toestand. Het gras, dat slapen doet, draagt dus met recht dezen naam het dier, dat er van eet, is gedurende acht dagen onbruikbaar, vermagert onrustbarend, daar het in acht of tien dagen geen voedsel gebruikt en gedurende dien tijd altijd zweet. De inlandsche dieren kennen deze plant zoowel de paarden, als koeien en schapen laten haar staan. - Ehii knaap te Hasselt (Belgie), speelde lus- schen de perriboomen van eene zwaar geladen mestkar. Eensklaps raakte de steunstok onder de kar uit en deze laatste, voorover vallende, begroef het kind onder geheel de zware massa. De dood was oogenblikkelijk. - Een treurig ongeval overkwam deu heer Zacharoff, medisch hoogleeraar en directeur van de Veeartsenijschool te Warschau. Bij de sectie van een aan dolheid gestorven hond kwetste de proffessor zich aan een vinger. Hij verwaarloosde het wondje en is nu door de vreeselijke ziekte aaugetast.. Zijn toestand is hopeloos. Hoe eenvoulige lieden worden beetgenomen. De //Serawak Gazette" verhaalt van een viu- dingrijk zwendelaarafkomstig van Singapore. Deze, Inche Itarn geheeten, bracht, geholpen door zijn vrouw, het praatje aan den man, dat hij het geheim bezat om dollars (rijksdaalders) uit een bijzonder soort aarde te maken. De prijs voor het geheim was 25 en voor de aarde 15 dollars. De menschen hadden niets anders te doen dan het ruwe materiaal in een boot te doen, deze boot te begraven en na drie en dertig dagen weer op te graven dan zou men het vaartuig geheel gevuld met dollars terugvinden. Niet minder dan zestien goedgeloovige inlanders van Serawak storten hun 40 dollars per persoon in de onderneming. Zij waren wel eenigszins teleurgesteld, toen It.am berichtte, dat hij zich naar Singapore moest be- geveu voor een dringende zaak en wel met een stoomschip dat juist was aangekomen, en dreigden het bestuur op de hoogte van de zaak te stellen maar Ilam antwoordde, dat, indien zij dit deden, het bestuur ongetwijfeld niet alleen hem, maar hen alien zou gevangen zetten wegens het maken van valsche muntstukken, en won daarmede het pleithij kon in vrede vertrekken. De Russische bladen bevatten een treurig verhaal over een drama, dat zich te Krement- schang heeft afgespeeld. Een dezer dagen ont- moette een politieagent twee mannen, die met een bedekte handkar de stad wilden verlaten. Den agent kwam dit verdacht voor en hield de mannen staande. Door zijn vragen in't nauw gebracht, wilden ze vluchten, waarna de agent het kleed van de kar trok. Zijn blik viel nu op het vreeselijk verminkte lijk van een jonge vrouwhet hoofd van den romp gescheiden. De twee mannen werden in hechtenis genomen en ondervraagd. Ze verklaarden, dat daags te voren een deftig uitziend heer bij hen was gekomen met het verzoek een lijk buiten de stad te brengen, om het daarna in 't geheim te begraven //'tis mijn vrouw," zei hij, //die aan de pest is gestorven, en ik wil haar lijk niet door de geneesheeren laten verminken." Als belooning bood hij hun 100 roebel aan. Ze moesten echter zweren geen woord van alles te vertellen voordat ze de doode hadden begraven. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat een vreemdeling in een hotel der stad was afgestapt met een elegante dame in den namid- dag moet hij zijn metgezellin vermoord hebben, want tegen 7 uur 's avonds had hp de mannen aangesproken. Tegen middernacht verliet de onbekende het het hotel, zonder eenig spoor achter te laten. De identiteit van het slacht offer heeft men nog niet kunnen vaststellen. De ,/lnd. Beige" geeft een verhaal van een smokkelpartij aan de Hollandsch-Belgische grens bij Esschen. Men vermoedde reeds lang, dat daar ter plaatse veel vee gesmokkeld werd de. greuswachters zagen dus ter dege toe, en deden ten slotte een inval in de woning van zekeren B., wiens huis vlak bij de grens staat. Men was niet weinig verwonderd, toen men in den kelder van de woning een soort tunnel ontdekte, die ergens op Hollandsch grondgebied uitkwam. Langs dezen onderaardschen weg had men in den laatsten tijd ongestraft gesmokkeld goed kunnen vervoeren, en zoo vond men nog zes vette varktns, die lang8 dezen duisteren weg over de grens waren geleid. De Kaiser Wilhelm II, het nieuwe schip van de Noord-Duitsche Lloyd, op dit oogenblik het langste van de wereld, werd Dinsdagavond te halfacht te Sandy Hook verwacht. Zij heeft de reis van Cherbourg naar Nieuw-York gedaau in 5 dagen en 23 uur, dat is record voor de eerste vaart van een schip. Wanneer het schip eenmaal is ingeloopen, zal het de reis nog wet aauzienlijk korter doen. Er is nu ook niet probeerd het record van de Kronprinz Wilhelm 5 dagen en 11 uur te slaan om de vele ijsbergen werd geruimen tijd zuidelijk gehouden. De storm, die Zondag over een groot deel van Duitschland is gaan woeden, duurde Woensdag in de oostelijk provincien voort, zij het ook minder hevig. Het spoorwegverkeer was gisteren zoo goed als hersteld; alleen rondom Frankfurt aan den Oder, waar de aangerichte schade ceweldig groot is, circu- leeren de treinen nog onregelmatig. Te Landsberg, aan de W'arthe, zijn alle tenten van den circus Blumenfeld door den sneeuwstorm vernield. De circus is nu een puinhoop. Onder de paarden ontstond een paniek zij konden eerst na verschei dene uren worden opgevangen. In het park Schbn- brunn, dat den Keizer van Oostenrijk toebehoort, heeft de storm 80 boomen ontworteld of gebroken en vele bloeiende en groenende struiken vernield. De in bloesem staande vruchtboomen zijn geheel afgevroren, de bloesems zijn zwart. Ook elders in en rondom Weenen hebben plantsoenen en par- ken het geducht moeten ontgelden. De schade, in Beneden-Oo8tenrijk toegebracht aan de telegraaf en de telefoongeleidingen, is zoo groot, dat ruim 500 lijnwerkers, die voor het herstel der schade waren uitgezonden, niet voldoende bleken, zoodat tnanschappen van hetspoorweg- en telegraafregiment moesten worden gerequireerd. Uit Kopenhagen komt nu bericht, dat aldaar Zondag en Maandag een sneeuworkaan heeft ge- woed. Vele schepen zijn gestrand. Bijna het geheele telegrafisch en telefonisch verkeer is ge- stoord en Maandag was Kopenhagen geheel afge- sloteu van het spoorwegverkeer. Volgens den bekenden weerprofeet professor Falb is een even abnormale zomer te verwachten als het vorig jaar, wat hij in hoofdzaak toeschrijft aan de eigenaardige standen van den maan ten ipzichte van de aarde in dit en het vorig jaar. In het vorig jaar bedroeg het aantal critieke lagen van de eerste orde 14, A. i. het hoogst mogelijke maximum, dit jaar bedraagt het 13. Profesor Kremser, afdeelingschef aan het Kon. Meteorologisch Institnut te Berlijn, is daarentegen van meening, dat de abnormale koude tusschen 10 en 18 April het gevolg is van het ongewoon laag afdrijven van ijsbergen en sneeuwvelden uit de Noordpoolzeeen en het langdurig heerschen n noordenwinden. Hij verwacht nu normale temperatuur en warmer dagen. P O L. I T I E. Aan het bureau van politie alhier is als ge- vonden gedeponeerd een portefeaille. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. Bevallen van een flinken zoon L. C. M. KOENE—Bliek. Ter Neuzen, 23 April 1903. Maandag j. 1. overleed tot onze droefheid onze geliefde echtgenoote, moeder, behuwd-, groot en overgrootmoeder in den ouderdom van bijna 81 jaren. Uit aller naam, Ter Neuzen, 24 April 1903. Door omstandigheden eerst heden geplaatst). Ondergeteekende betuigt zijnen op- rechten clank aan de Paarden- en Veeverzekering-Maatschappij teZwolle, Agent ALPHONS PIETERS te Kloosterzande, voor de prompte en vlugge uitbetaling van mijn onteigend paard. E. SERGEANT. Lamswaarde, 18 April 1903. genegen deel te nemen in gemeenschappelijken aankoop NITRATE, levering eerste helft Mei, gelieven voor 30 April opgave te doen bij een der ondergeteekenden. Westdorpe, 22 April 1903. D. B. VAN ACKER. C. VAN WAES. Ondergeteekende heeft bij deze de eer het geachte publiek in kennis te stellen, dat hij van af heden (wegens vertrek van den heer BURM) den handel in heeft overgenomen en mitsdien voor eigen rekening hoopt voort te zetten. Belovende eene prompte en nette bediening, beveelt hij zich ten zeerste aan. Ter Neuzen, 24 April 1903. P. RENIIJ N. op den besten stand. Te bevragen bij J. DE SMIDT— POTHOVEN, Ter Neuzen. .k*1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 6