A 1 g s m 8 s n Hieuws- ea AdvertsaUeblad Zeeuwscb'Tl&aadorsa H I M D a a W B T. Bekendmaking. VERPACHTING Haven- en Kaaigelden. No. 4371. Z-aterdag 25sApril 1903. TOO? f PB1I0 AT1B. Gemengde berichten. 43® Jaargang. OPBRENGST De OPBRENGST der HA VEN- en KAAIGELDEN te WALS00RDEN. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EBRSTB BXjj^XD- op Zaterdag den 25 April 1903, De zaak Dreyfus. De kloosterorden in Frankrijk. De grot van Lourdes. Van den Balkan. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. SECfflSCHE COURMT. A B 0 N N E M E N T Voor Per drie maauden bmneu Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abormeert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. a D VEST OTI^S; Van 1 tot 4 regeis 0,40. Voor elken rcgel m#«r 0,10 direct# opgaaf ran driemaal plaataing deraelfd# advcrtenti* worrit de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimtii berekend. Dit blMd semhyat IHitnnriwv-, Wnennl.a- en VrlJ<l»n»von«l. wliaeaonderit op Peeitdaaeo, !»1J «le Flrma P. J. VAW B» gAWTIIIt t» ft. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. ~2~ van 1896,) maken bekend dat op heden ter gemeente vocretarie ter visie is gelegd een verzoek van J. LEENHOUTS, te Ter Neuzen. om eene definitieve vergunning voor zijne bakkeri;, voor welker op- riehting hem bij beslnit van 22 Maart 1902 vergunning is verleend voor een proeftijd van een jaar en dat op Maandag 4 Mei 1903, des namiddags 3 uren, ten raadhuize dez< r gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 20 April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILT,. Burgemeester. L. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis dat het voornemen bestaat een gedeelte grand, gelegen in de Lange Kerkstraat, kadastraal bekend sectie C no. 3944, voor de perceelen, wijk D nos. 10, II on 12, aan den openbaren dienst te onttrekken, en dien grand in erfpacht uittegeven aan G. J. SCHOONAKKER voor het leggen van stoepen. Bezwaren hiertegen knnnen worden ingebracht voor 6 Mei 1903. Tor Neuzen, 23 April 1903. Burgemeester en Wethonders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van HOEK, Gelet op artikel 28 1 van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, maken bekend, dat een ontwerp tot wijziging van den ligger der wegen eu voetpaden in deze gemeente met de kaart, van af 25 dezer tot en met 25 Mei a. s. ten gemeentehuize voor een ieder ter inzage liggen, en dat binnen dien termiju schriftelijk bezwaren kunneu worden ingebracht bij den Raad. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 18 April 1908. Burgemeester en Wethonders voornoemd, A. WOLEERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente HONTEN1SSE zullen des namiddags 4,15 uur, ten gemeentehuize VER- PACHTEN De voorvraarden van verpachtiug zullen van af MAANDAG den 20 April e. k. teH Gemeente huize ter lezing liggen. Hontenisse, den 17 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. P. J. VAN BRABAND, Secretaris. Parijs, 22 April. Dreyfus heeft aan den Minister ♦an Oorlng een brief geschreven, waarin hij ver- zoekt, om een onderzoek naar het stuk dat, naar beweerd vrnrdt, een kantteekeniug zou dragen van Keizer Wilhe] m. Dreyfus brengt in hennnering, dat de wet van 17 December 1900 hem uitsluit van de amnestic, zoodat hij in staat gesteld wordt, zich te reha- biliteeren. Hij voert de feilen aan, waarover het onderzoek zou moeten loopen, herinnert aan het getuigenis van Czernusky voor den krijgsraad van Rennes, enz. Hij beroept zich voorts op al het leed, dat hij sedert 1894 heeft moeten verduren, en op zijn tweede veroordeeling te Rennes, geschied op valsche stukken, terwijl het erkend was dat Esterhazy de verrader was. Dreyfus eindigl zijn brief aldus „Ik, die het slachtotfer ben van misdadige knoeierijen en wets- verkrachting, tot twee malen toe, wend mij, in vol vertrouwen, tot de hoogste rechterlijke mili- taire antoiiteit, Ik grond dit vertrouwen op een nieuw feit, waardoor het bestaan van het borderel met de kantteekeningen vaststaat. Ik vraag u een onderzoek te doen openen, ten eerste over het gebruik van dit valsche stuk te Rennes gemaakt, ten tweede over het leugenachlige karakter van de verklaringen van Csernusky." De pauselijke curie heeft last gegeven, dat die nonnen, die na het sluiten harer kloosters in haar reeds overvolle moederhuizen niet onderdak kunnen komen, bij verwanten of eerbare vrouwen een toevlucht mogen zoeken. In dit geval mogen zij haar kloosterdracht afleggen, maar moeten toch waardige kleederen en in huis teekenen van haar kloosterdracht dragen. Van de gelofte van armoed en gehoorzaamheid kunnen zjj gedeeltelijk vrijge- steld worden. De inwoners der dorpen in Bretagne zetten betoogingen op touw voor heden, wanneer de termijn vervalt, die aan de Benedictijnen verleend is om uiteen te gaan. De paters zouden geen verzet bieden, doch in de abdij blijven tot men hen er uitjaagt. Te Folgoet is het verzet gepredikt, naar aan- leiding van de uitdrijving der broeders. Alle gemeenten uit den omtrek komen manifesteeren te Lesneven en Folgoet. Te Parijs, bij de paters van het Heilige Hart, stelde de commissaris van politie het feit vast, dat de paters nog niet uiteen waren gegaan. De overste en vier paters verklaarden dat zij weigerden zich te onderwerpen en alleen voor het geweld zouden bukken. Proces-verbaal van deze verklaring werd opge- maakt en meegedeeld aan het parket. De burgemeester van Lourdes, aan wien door den prefect van het departement was megedeeld, dat de beroemde grot binneukort afgesloten zou worden, verklaarde, dat hij in dat geval voor de handhaving van de orde niet kon instaan. De stad leefde uitsluitend van de pelgrimstochten. Hij vreesde dat het tot bloedige rustverstoringen zon komen. De prefect en de burgemeester begaven zich naar Parijs om met den Minister-President over deze kwestie te onderhandelen. Een *Times"-correspondent heeft een bezoek aan Mitrovitsa gebracht en meldt dat de onder- handetingen der commissie voor de hervormingen in Macedonia en Albanie, die zich nog te Ipek bevindt, niet geslaagd zijn. Men zegt dat eenige invloedrijke hoofden wel tot toegeven geneigd zijn, maar dat de overigen onverzettelijk blijven. De Sultan tracht op hun godsdienstige gevoelens te werken, door te laten betoogen dat de hervor mingen in overeenstemming zijn met den Koran, maar de Albaneezen weigeren de hervormingen en verzetten zich tegen de instelling van consulaten ten noorden van Uskjub. Zij zeggen dat zij niet tegen de Turken verlangen te vechten, aangezien dezen niet verantwoordelijk zijn voor de hervor- miugsplannen, maar zij verzoeken der. Sultan, hen bij te staan bij een aanval op de Serviers. In het vilajet Kossovo moet het fanatisme hoe lauger hoe erger worden. De christenen hebbea geen wapenen en vreezen een algemeenen moord. De Russische en Servische consuls te Uskjub ontvingen dreigbrieven. In de nabijheid van Saloniki moet, volgens te Koustantinopel ontvangen berichten, een groot ge- vecht tusschen opstandelingen en Turksche troepen hebben plaats gevouden. Bijzonderheden ontbreken nog. Kenmerkend voor de zenuwachtigheid van den Sultan is, dat op het laatste bericht, ondanks de groote troepenmassa, die er zich reeds bevinden naar Saloniki het bevel ging nog weer 4 bataillons uit het aanvullingsdistrict daar te mobiliseeren. Tegen de Albaneezen bij Ipek wordt thans een drijfjacht op touw gezet, maar waarschjjnlijk zal bij de langzame operaties de muis uit de val ont- suappen. Eenige voorname Albaneezen in de omgeving van den Sultan, die tot de Noord-Albaneesche stam- men behooren, zijn sedert eenige dagen uit Yildiz- kiosk verwijderd. De rechtbank heeft in hare zitting van 24 April de volgende vonnissen uitgesproken C. I., oud 22 j., voerman te Sint Jansteen, is wegens huisvredebreuk veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. M. K., oud 29 j., beurtschipper te Sas van Gent, is wegens wederspannigheid veroord. tot 6 wekeu gevangenisstraf. J. J. M., oud 29 j., stoker te Ter Neuzen is wegens wederspannigheid veroord. tot 1 maand gevang. 1°. K. C. K., oud 21 j., 2°. J. C. L., oud 25 j., beiden varensgezel te Ter Neuzen, zijn wegens huisvredebreuk ieder veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis P. J. d. B., oud 49 j., landbouwer te Clinge, is wegens overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden veroord. tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Bij de stormen der vorige week lieten 17 personen op de Zuiderzee het leven. Een werkman aan de suikerfabriek te Breda werd Woensdagmiddag door een drijfriem gegrepen, rondgesleurd en tegen een muur geslingerd. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Te Hem (gem. Veenhuizen, N.-H.) is het vierjarig dochtertje van den heer J. van der J., dat bloempjes plukte aan den kant der sloot, in het water geraakt en verdronken. Woensdagmorgen, even na 7 uur, heeft op het viaduct bij de Planciusstraat te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats gehad. Er stond daar op post een infanterist, zekere Swarts van het 5* regiment. Plotseling weerklinkt er een stoomfluit, het was een trein die naderde uit de richting Haarlem. Doordat de spoorbaan hier een kromming maakt zag de soldaat hoogstwaarschijnlijk niet dat de trein uit deze richting naderdealthans, in plaats van zich van de rails te verwijderen spoedde hij zich juist in die richting. De machinist zag den man komen, hij remde uit alle macnt, doch toen de trein stilstond was het reeds te laat, de ongelukkige lag onder de locomotief. Men waarschuwde aanstonds de politie. De politie-autoriteiten spoedden zich toen naar de plek des onheils. Hier werd geconstateerd, dat de schuld geheel aan den infanterist lag, ten minste dat de machinist er hoegeuaamd geen schuld aan heeft. Het moet een vreeselijk schouwspel zijn geweest, het hoofd van den verongelukte was geheel stuk gereden, de hersens lagen op den wegook was nog een arm afgeredea. De bloederige overblijfselen werden in een lijken- mand gepakt en naar het militair hospitaal ge- transporteerd. Een huismoeder te Amsterdam, die in ver- legenheid zat en geen brood had voor haar kinderen, terwijl ze wist dat in haar muntgasmeter honderd- 2estig halvestuiverstukken achter het zegel lagen, verbrak dat zegel en nam het geld, waarmee zij haar gas had betaald, er uit. Daar 't een onont- wikkelde vrouw is, die in gemoede meende, haar eigen geld te hebben genomen, zou zij niet ver- volgd zijn; maar toen zij, na herhaaldelijk te zijn aangemaand, ook zelfs nog door de Justitie op den dag voor de terechtzitting, bleef weigeren, om haar schuld van f 4 aan de gasfabriek aan te zuireren, kwam zij Dinsdag voor de rechtbank die haar verzachtende omstandigheden aanne- mende wegens diefstal tot 3 dagen gevangeuis- straf veroordeelde. De brugwachtera van de brug over het Heusdensche kanaal hebben tijdens een windvlaag een hachelijk oogenblik beleefd. Toen zij voor een stoomboot de brng open draaiden, vloog deze door den hevigen wind met zulk een kracht open dat het gevaarte over de pal sloeg. De brug bleef ronddraaien en kreeg een ontzettende vaart. Met bijna bovenmenschelijke inspanning werd eindelijk de brug met touwen en haken gevangen en vastgelegd. Naar het „Nbl. v. Ned." uit vertrouwbare bron verneemt, hebben in het geheel ongeveer 1100 heambten der H. 1J. S. M. aan de staking deelgenomen en zijn er hiervan om verschillende redenen ongeveer 1000 definitief ontslagen. Maandagmorgen werd door een 300tal ont- slagenen een vergadering gehouden te Amsterdam waarin een commissie van 5 leden werd benoemd die des middags een schrijven richtte aan den heer Van Hasselt gedelegeerd lid van den raad van administratie der H. IJ. S. M., waarin de nood onder de ontslagenen werd uiteengezeten verzocht, aan de commissie een onderhoud te willen ver- leenen, teneinde over de mogelijkheid van weder- indienstneming te spreken, Woensdag was daarop nog geen antwoord in- gekomen, zegt de „Tel." Hetzelfde blad meldt, dat aan de ontslagen be- mbten, die wonen in hnizen, aan de maatschappij toebehoorende, was aangezegd dat deze moesten worden ontruimd op 14 April daarna werd ge- noemd 21 Aprilthans is de datum gesteld op Dinsdag 28 April. Men schrijt aan de Tel. In het begin der volgende maand zal ten overstaan van notaris Bakker te Oosterwolde (Fr.) een hoogst zeldzame inboedel in veiling worden gebracht hij bestaat nit eene geheel volledige autieke meubileeriug van eene gezeten boereufamilie uabij Oosterwolde, die sinds een paar eeuwen huis en inboedel volkomen in den ouden vorm behouden heeft. Men vindt er fraaie eikenhouten kasten, porse- lein, merkwaardig aarde- en tinwerk en hoogst zelden rneer voorkomende voorwerpen van huis- hondelijk gebruik. Ook het vertrek, waarin een en ander is opgesteld en nog in dagelijks gebruik is, geeft een volledig beeld van den bouw der oude boerenwoningen in het Zuid-Oosteu van Friesland. Het is breed en lang; de oude schouw is nog aanwezigmidden in het vertrek vindt men nog de haken, waaraan bij den slacht, het vee werd opgehangen de stal, die vroeger met de waanruimte 6ea geheel uitmaakte en van waaruit de koeien tusschen de stalpalen door de koppen in de kamer staken, is nu echter door een houten wand daarvan afgescheiden. Tusschen de oude kasten in, vindt men in de zjjwanden kleine deurtjes, die toegang geven tot de bedsteden, die onder bet afloopende dak zijn a&ngebracht. Wanneer men de ruimte Sinnentreedt, staat men een oogenblik verbijsterd en waant zich in een soort museum van oudheden, terwijl de groote ruimte in werkelijkheid de woonstede is, waarin He nog levende generatie tal van voorgegane geslachten is opgevolgd en al die merkwaardige zaken ge- bruikt en onderhoudt. Het geheel is stellig in ons land een unicum en een bezoek overwaardhet is inderdaad te betreuren, dat de familie tot verkoop heeft be- sloten, doch het schijnt, dat het groot aantal kinderen het ondoenlijk maakt dezen boeren- familie-zetel langer ongeschonden en ouverdeeld te behouden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1