Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Dp verplaalsingen van de kommiezen T. B. Tag van Oud-Beijerland naar Sas van Gent, A. Sonne- vijlle vau Afferden naar Aardenburg, V. A. van Aerde van Aardenburg naar Hoedekenskerke, M. A. van der Bliek van Goirle naar Zuiddorpe, M. D. J. H. van den Brink van Eede naar Veidzigt en R. van Hurck van Zuiddorpe naar Eede zijn ingetrokken. Door de heeren Ph. J. van Dixhoorn, Jac® Dekker, S. de Eeijter, Er. van Hoeve en Jules Vogelvanger, is eeu adres verzonden aau Z.Exc. den Minister van Justitie, waarbij dank wordt betuigd voor de uitbreiding der politie aan de Belgische grens van Zeeuwsch-Vlaanderens Oostelijk deel, door versterking der marechaussee met 17 man gedurende den afgeloopen winter. Adresaanten geven verder te kennen dat deze maatregel, bij wijze van proef genomen, met schittereuden uitslag is bekroond geworden, daar toeh gedurende de afgeloopen wintermaanden de nachtelijke diefstallen en strooptochten niet meer voorkwamen, en de dieven aan gene zijde der grensscbeiding bleven, om het daar den Belgen even lastig te maken als ons, Nederlauders, in den voorgaanden winter dat ongetwijfeld het meerdere personeel bij de Rijkspolitie de oorzaak is geweest, dat den dieven schrik iu het hart is geslagen, en zij ter wille van hunne veiligheid, hun snood bedrijf aan de andere zijde van de grens, waar het politietoezicht niet zoo scherp is, hebben voortgezet dat ook hierdoor de gewone klopjachten, door heele benden wildstroopers, die de schrik onzer landbouwers waren, tot een minimum zijn gere- dnceerd dat, wanneer het detachement met 1 Mei a. s. weer wordt opgeheven, en de versterking ophoudt te bestaan, het te verwachten is, dat de dieven weer op Nederlandscheu bodem zullen terugkeeren dat het vee langzamerhand den stal met de weide weer zal verwisselen, en vele landbouwers dan door gebrek aan politietoezicht in de mogelijk- heid verkeeren in een enkelen nacht een groot verlies te lijden, doordat hun uil hunne weide eenige rundereu worden ontstolen dat zulks kan worden voorkomen door de politiemacht te laten blijven zooals ze tegen- woordig is. Redenen waarom adressanten den Minister dringend verzoeken de detacheeriug met 1 Mei a. s. op te heffen en te willen veranderen in definitieve vestiging. Adrpssanten roepen voor hun verzoek den steun in van gemeentebesturen en andere autoriteiten in de omgeving. Twee opgeschoten jongens uit deze gemeente, zekere Z. en H., hebben zich gisteravond in het bierhuis van De L., in de Tholensstraat eens recht ridderlijk gedragen. Omdat een der bewoners van dat bierhuis niet wenschte te voldoen aan hun verlangen, werden ze zoo kwaad, dat zij ieder een itiel opnamen en daarmede den boel zoo wat kort en klein sloegen. Toen zij bemerkten dat men de hulp der politie was gaan inroepeu, kozen zij het hazenpad. Ook tegen dit heldhaftig tweetal zal zeker wel proces-vetbaal worden opgemaakt. De vrouw van eeu landbouwer onder deze gemeente klaagde onlangs haar man, dat zij in den laatsten tijd, in tegenstelling met vroeger, zoo weinig eieren van hare kippen raapte. De man, overtuigd dat hij zijn gevleugeld gedierte evengoed verzorgde als zijn ander vee, en het dus aan eene minder goede beharideling niet kon liggen, begon te vermoeden, te goeder trouw als hij is, dat hem het een of ander ongedierte in deze parten speelde. Hij peinsde daarom op wraak. Jl. Vrijdaga7ond legde hij n. 1. op zekere plaats een aantal kippen- eieren in zijne schuur en wachtle daarbij, ge- wapend met een knuppel, den onbeschaamden eierdief af, natuurlijk om hem, als hij kwam, eens op gevoelige wijze met den knuppel kennis te doen maken. Wie echter schetst zijne verbazing, toen hij des avonds, na enkele uren wachtens in plaats van een bunsing of ander ongedierte, «ijn 15jarige koewarhter zag naderen en dezen met de eieren, nadat ze in een zakdoek wareu geborgen, vau de hofstede zag verwijderen. Hoe gaarne de man toen ook den knuppel zou gebruikt hebben, roocht hij dat natuurlijk in dit geval niet doen, maar ging hij zijne ontdekking aan de politie mededeelen. Dize haalden den jongen des avonds nog van zijn bed en liet zich de plaats aanwijzen waar de eieren zich bevonden. Het bleek toen dat de jongen, toen hij zich door zijn meester ontdekt zag, in zijn vlucht, de zakdoek met eieren tusschen eenige boomstammen had geworpen, waar ze op zijne aanwijzing werden teruggevonden. Hoe de collectie er toen uitzag, laat zich denken. Tegen den ontrouwen koe- wachter is natuurlijk proces-verbaal opgemaakt. Heden werd alhier door den bouwkundige P. C. van der Hooft in het openbaar aanbesteed het afbreken vau een woonhuis aan de Heerengracht en het ter plaatse bouwen van 2 woonhuizen en een automobielbergplaats met verdere bijkomende werken. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. J. de Bree voor f 5937, Ch. M. Jansen voor f 5658, G. J. Rijnberg voor 5313, I. P. Cas- teleijn voor 5283, D. de Smidt voor 5186, A. J. de Kort voor f 5079, H. van der Velden voor 5072, W. P. Nieuwelink voor 4990, Joris Kolijn voor 4985, P. L. Boogaard voor f 4892 en J. A. Rijnberg voor 4700. Een biljet van G. J. Balkenstein, die ingeschreven had voor 3980 werd, als niet voldoende aau de voorschriften der A. V., ter zijde gelegd. Het werk is gegund aan J. A. Rijnberg. Zaterdag werd alhier vanwege de genie aanbesteed het eenjarig onderhoud der militaire gebouwen en werken te Ter Neuzen en te Elle- woutsdijk (ramiug f 3105). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren M. A. Verschelling voor f 3195 en G. J. Bal kenstein voor f 2991. Naar men verneemt heeft de heerMr. J. G. van Deinse, advocaat en notaris te Hulst, tegen 15 Mei a.s. eervol ontslag als zoodauig aangevraagd. Daar de heer Mr. Van Deinse ook het voornemen heeft zich buiten deze provincie te vestigen, ontstaat er alsdan eene vacature voor de Provinciale Staten, in het district Hulst, waarvoor hij sedert 1874 zitting heeft. De heer Mr. Van Deinse is het volgend jaar aan de beurt van aftreding. In tegenwoordigheid van een aantal daartoe te 's Hertogenbosch saamgetrokken manschappen der 1® divisie kon. marechaussee, werd aldaar Donderdag j 1. door den luitenant-kommandant der divisie, op plechtige wijze het ridderkruis der Oranje- Nassauorde uitgereikt aan den 1® luitenant, de heer G. J. P. A. Thomsom, commandant der marechaussee in het district Zeeland. Naar verluid is dit ridderkruis aan genoemden officier toegekend, o. m. voor zijn herhaaldelijk bemiddelend optreden bij werkstakingen in deze provincie, wat meermalen tot een bevredigende oplossing leidde. Het Staatsblad no. 97 bevat een Kon. besluit van den 7den April 1903, tot schorsing van het be-luit van den raad der gemeente Breskens, d.d 24 Februari 1903, waarbij mejuffrouw M. P. de Huliu is benoemd tot onderwijzeres aan de 1st® openbare lagere school aldaar. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen worden de kleuren in de roode en witte lichtsectoren van het roode en witte vaste licht van den verklikker van den Nieuw-Neuzenpolder, met ingang van den zons- ondergang op Maandag 27 April a. s., omge- wisseld. De verklikker toont dan een wit licht van benedenwaarts over de platen van den Springer tot in N166°0.een rood licht in N166®0, door Zuid, tot iu N217°0. Ligging ongeveer51° 21' 0" N.b. en 1° 6' 46" W.I. (3° 46' 18" O.l. volgens Greenwich.) De rood en zwart horizontaa] gestreepte kogelton No. 26 met ruit is ongeveer 700 M. om de Zuid verlegd in 73 d.M. water naar ongeveer 51° 25' 11" N.b. en 0" 51' 46" W.l. De stompe ton No. 27 is opgenomen. Op verzoek van het bestuur der vereeniging yZeevaartschool", die blijkens achterstaande adver- tentie op 1 Mei a s., te Vlissingen eene Zeevaart- school zal openen, deelen wij het volgende mede De Zeevaartschool te Vlissingen zal, evenals de vele soort gelijke inrichtingen in het Noorden van ons land, ten doel hebben om hen, die reeds ter zee gevaren hebben of hen, die van plan zijn te gaan varen, in de gelegenheid te stellen om de theoretische kennis te verwerven, noodig voor het examen ter verkrijging van het diploma als derden-, tweeden- of eersten stuurman ter koopvaardij, stoom- of zeilvaart. Een der eischen om toegelaten te worden tot het afleggen van examen voor derden stuurman is, dat men 12 maanden buitengaats gevaren hebbe. De meesten gaan dus eerst naar zee om den ver- eischten tijd te varen en komen dan aan de Zee vaartschool om zich verder theoretisch voor het examen te bekwamen. Het onderwijs wordt verdeeld in twee afdeelingen. In de eerste daarvan wordt alleen voorbereidend onderwijs gegeven in die vakken, waarvan de kennis voor de volgende vakstudie onmisbaar is n. I. rekenkunde, algebra, meetkunde, gonio- en trigonometric, aardrijkskunde, Engelsch. Het is voor de toelating tot deze afdeeling niet noodig, dat men gevaren hebbe, maar wel, dat men met vrucht het onderwijs aan eene lagere school hebbe gevolgd. Na het doorloopen der eerste afdeeling moeten de jongelui, die hun vollen vaartijd nog niet achter den rug hebben, gaan varen. (Voor de plaatsing op een boot, of schip kan de Zeevaartschool niet zorgen.) Wanneer deze jongelui den vereischten tijd gevaren hebben, kunnen zij naar de school terugkomen om het onderwijs in de tweede afdeeling te volgen. Het onderwijs in deze afdeeling (stuur- hedenafdeeling) is geheel gericht op de eischen van het programma der examens voor stuurman ter koopvaardij. In de tweede of stuurlieden- afdeeling kunuen alleen jongelui geplaatst worden die aan deze of eene andere school voldoende voorbereidend onderwijs hebben genoten. De school uren zullen zooveel mogelijk zoo gesteld worden, dat ook jongelui niet te Vlissingen woouachtig, in de gelegenheid zullen zijn dagelijks heen en weer reizende, de school te bezoeken. Hit spreekt van zelf, dat de vereeniging Zee vaartschool" bereid zal bevonden worden om, voor zoover de plaatsruimte op de school toelaat, even- tueel ook bijzonder begaafde, doch onbemiddelde jongelui op de school toe te laten zonder betaling of voor een lager schoolgeld. Eene gelukkige omstandigheid voor deze school is, dat thans bij de oprichting de gelegenheid tot het verkrijgen van eene plaats als stuurman op een Nederlandsch schip bijzonder gunstig is. Er heerscht bepaald gebrek aan stuurlieden. Axel. Tot onderwijzer aan de R. C. school is benoemd de heer P. Bernard alhier. Koewacht. Z. D. H. de bisschop van Breda zal den 13®n Mei a. s. in de kerk alhier het H. Vormsel toedienen aan de kinderen uit deze gemeente en die van Zuiddorpe en Axel. Zuiddorpe. De ZeerEerw. heer A. Mies sinds vele jaren pastoor dezer gemeente is door Z. D. H. den bisschop van Breda benoemd tot pastoor te Ter- heijden bij Breda. Velen zullen den braven, ijverigen priester niet gaarne zien vertrekken. Iu zijne plaats is tot pastoor alhier benoemd de ZeerEerw. heer Pr. Plasschaert, geboreu te Koe- wacht, thans kapelaan te Bergen op Zoom. 's Gravenhage, 20 April. De bewaking der spoorwegen door militairen is opgeheven in ftoord- Braband. Deze bewaking zal daarna ingetrokken worden in Limburg en de Noordelijke provincien. Daardoor kan een deel der militie huiswaarts keeren, want te Amsterdam wordt de militaire versterking nog gehandhaafd. Het plan bestaat om daar het garnizoen blijvend uit te breiden. De beide schildwachtrn uit het garnizoen Middelburg aan wie op verzoek van den auditeur militair te 's Gravenhage voorloopig arrest in het kwartier was opgelegd, zijn na het gevoerde ouder- zoek daaruit ontslagen. Er moet gebleken zijn dat door de schildwachtsn, geheel volgens het consigne is gehandeld, terwijl bovendien geen van de twee kan worden aangewezen als degeen, wiens schot den werkman De Jong te Rotterdam op zoo noodlottige wijze heeft getroffen. Een onbekende ^soldatenvriend" te Vlissingen laat voor de militairen, die de spoorlijn bij Vlis singen bewaken, elken avond een kistje sigaren bezorgen, waarop geschreven staat: //voor de wacht- hebbenden van het station Vlissingen, van een soldatenvriend," Een treurig en gevaarlijk mensch in wording. Een Rotterdamsche jongen, 16 jaar oud, heeft in het abattoir uit wreedaardigheid en belust op het zien van bloed, aan twee geiten met een mes zulke steken en sneden over het gansche lichaam toegebracht, dat de ingewanden over den grond sleepten. Natuurlijk is proces-verbaal opgemaaktmaar die onmensch zal nog wel andere boosaardigheden uithalen. Donderdag was het te Brielle alles vol drukte van garnalenvisschers, die de opgevischte planken binnenbrachten, welke het vrachtgoed uitmaakten van het dien nacht op de kust gestrande vaartuig. Hierbij had een droevig ongeluk plaats. Dicht bij de Brielsche haven sloeg van een der visch- scheepjes de knecht H. van Hoorn, een man van ruim 50 jaar, overboord. Hoewel hij spoedig opgehaald werd en de in alleiijl toegesuelde arts, Dr. Kerbert, alle pogingen in het werk stelde om het leveu te doen terugkeeren, bleek de man reeds overleden te zijn. Naar men verneemt, zijn de kolonisten van de Internationale Broederschap te Blaricum voor- nemens, de aan hunne gemeenschap toebehoorende gronden te verkoopen om zich in een andere streek, zoo mogelijk eveneens iu Noord-Holland, te vestigen. De gewezen predikant, de heer Kijlstra, die tot de kolonie behoort, zoekt daartoe grond te koopen. Door de Duitsche regeering is aan den agent- majoor van politie Wijuen en aan den hoofdagent Peters, beiden te Venlo, ieder een gratificatie toegekend van 100 mark, als bewijs van waardeering voor bewezen diensten bij de opeporing van Duitsche misdadigers. Terwijl Vrijdagmiddag half drie de stoomtram van Schijndel door St. Michielsgestel reed, wilde P. van S., uit Olland, gem. St. Oedenrode, met haar hondenkar de rails nog oversteken. Zij struikelde, en kwam onder de tram terecht. Nadat zij nog een uur geleefd had, trad de dood in. Een landbouwer aan de Bilt, bij Utrecht, vond dezer dagen toen hij 's morgens vroeg iu zijn schuur kwam een van zijn jonge kalveren stervende. De ratten, die in grooten getale in die schuur aanwezig zijn, waren het dier gewoonweg bij levende lijve begonneu op te eten. De Voiendammer hotter van Veerman die Vrijdag omsloeg in de Zuiderzee nabij Urk, werd door een hevige bui getroffen. Een andere schippe'-, Tuyp, was in de nabijheid en redde Veermanhet schip van laatstgemelde bleef ge- spaard. Veerman hield zich eenigen tijd boven door een hout te grijpen. Een van de twee mannen, die verdrouken, zou over zeer korten tijd huwen. Uit eeu woning in de Dijkstraat te Rotterdam heeft de politie een 7jarig meisje gehaald, dat door de spoorloos verdwenen moeder daar was achtergelaten. Het kind was indertijd door de moeder tegen de uitspraak der rechtbank te Amsterdam, waarbij het kind bij echtscheiding aan den vader werd toegewezeu, outvoerd en mee- genomen naar Duitschland, waar het zoo lang vertoefde dat het uu geen woord Hollandsch meer spreekt. Het meisje is nu teruggegeven aan den vader, die te Amsterdam woout. Men schrijft aan de N. R. Ct. In de omstreken van Oranjewoud (Fr.) hadden de landbouwers veel last en schade van de outel- bare konijnen, die in de bosschen vau Oranjewoud eene vei.'ige schuilplaats vonden. Er waren er duizendeu, doch die zijn er nu niet meer, tenge- volge van de spoorwegstaking Naast de heeren, die buitengewone machtiging kregeu om op dit schadelijk wild te jagen en de frettenjagers, die vergunning kregen van de erven Bieuis en Oosting om op hun eigendommen dit wild te vangen, traden thans de stroopers op, en duchtig ook De politie was ter bewaking aan de spoorlijnen gedetacheerd, de beschermers van het konijn konden dus niet optreden tegen de wilddieverij. De heeren en frettenjagers vingen gezamenlijk pi. m. 800 sluksvolgens matige berekening zijn er meer dan 1000 door de stroopers gedood. Elk kouijntje bracht 40 a 50 ct. op, zoodat er goed met het werk verdiend wordt. Natuurlijk zijn de landbouwers zeer ingenomen met deze opruimiug, die echter nog verre van finaal is. De konijnen spelen nog krijgertje op de paden en laantjes En de vermenigvuldiging van het konijn gaat zoo suel dat, waar men er nu een tiental op de akkers ziet, dit in het najaar wel 200 jongen zal hebben. De landbouwers wenschen dan ook gaarne, dat de jachtwet in deze zin gewijzigd wordt, dat zij tenminste de konijnen op hun akkers mogen schieten of wegvangen. Half Februari diende een gehuwde, onder de wapenen geroepen verlofganger te's-Hertogen bosch een request in aan de Koningin om ouder- steuning ten behoeve zijner vrouw, die nu zonder eenige verdienste is en met haar kind aan alles gebrek heeft. Zaterdagmiddag dus 2 maanden later ontvangt de vrouw een beschikking van den Miuister van Oorlog waarin haar wordt medegedeeld dat zij zelve een request aan H. M. moet indieneu om ondersteuning, zoo aan haar man geen onthefhng uit den dienst kan worden verleend. Tot het nemen dier beschikking was de Minister reeds gemachtigd door den directeur van het kabiuet der Koningin den 2en Maart jl. dus auderhalve maand geleden. Als alles dus goed gaat zal misscbien de vrouw, die met haar kind zelfs aan het hoogst noodige gebrek heeft, over een maand in het genot vau de haar bij de wet verzekerde oudersteuniug zijn. (Noordbr.) Te Harderwijk heeft zich aangemeld om als koloniaal te gaan dienen bij het Indische leger een gewezen 1® luitenant van het Oosteurijksche leger, die daar ontslag had gekregen, na voor den Raad van Eer te zijn verscheneu. Het gebeurd zelden dat een vacantiedag van de bank in Engeland zonder het een of ander ernstig ongeval op het spoor voorbijgaat. Maandsg- avond had een spoorwegongeluk plaats even buiten bet Talbot-road-station te Blackpool. Een plezier- trein, die niet zeer vol was, vertrok uit Oldham en omliggende steden. Een machinist uit Stockport vergiste zich in het sein en meende dat het op veilig stond. Hij ontdekte zijn fout te laat om het rijden op het stootblok te verhinderen. De buffer werd zeventig meter weggeslingerd, de tender en bagagewagen om verge worpen. De machinist werd dood op zijn post gevonden, tusschen de machine en tender verpletterd. De stoker ontsnapte met een ernstige wood. Verscheidene passagiers werden gekwetst en naar het hospitaal vervoerd. De n Daily Telegraph" geeft bijzonderheden over het lynchen van een neger te Joplin, een stad van ruim 25,000 inwoners. De gelyuchte zat in de gevangenis onder be- schtildigiug een politiebeambte te hebben dood- geschoten. Een volksmenigte haalde hem uit de eel en hing hem aan een lantaarnpaal op. Na het lynchen trok de menigte weder naar de gevangenis, eischende de invrijheidstelling van een blanke, die in hechtenis was, beschuldigd van mishandeling van een neger. In de hoop het volk te kalmeeren, werd de man in vrijheid gesteld, maar het middel hielp niet. Integendeel een jacht op de negers begon en ten slotte werd een aanval gedaan op de wijk waar de negers in hoofdzaak woonden. Vele huizen werden in brand gestoken. De politie was machteloos. Te Shreveport is onlangs eveneens een neger gelyncht. Hij werd beschuldigd van moord op een blanke vrouw. Achteraf is thans gebleken dat de man volkomen onschuldig was. Een schoenmaker te Brussel was twee roessen gaan slijpen. Hij had zijn kind bij zich. Terug- komende ging hij voor het kind lekkernij koopen en opeens liet het kind zijn suikerbol vallen. De man bukte zich om hem op te rapen, maar bij deze bewegiug drongen de geslepen raessen, die hij in den broekzak had gestoken, in zijn buik. De ongelukkige had nog de kracht de messen uit te trekken maar weldra zakte hij ineen, veel bloed verliezende. Spoedig werd hij naar het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2