4 fill 4'A pet EEN HUIS te huur, UIT V00RZ0R& Huiden en Vellen. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Advertentien. „Doortrappen en recht voornit kijken" Nlej.W.HI.ELSING, Openbare Verkooping 1 1oop;watergetij te Ter Neuzen. DANKBKTUIOING. Gevestigd te Sluiskil Verloskundig-e. VOOR GELDBELEGGING Intercommunale Hypotheekbank, Amsterdam. Met I Mei a. s. Begrafenis-Maatschappij Kantongerecht to Ter Neuzen. Iirvloed van het diep of ondiep poten en zaaien. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter NenzeD. 51 Deen. s.s. |£era 41 AGE N. Voorm. Nam. DonJerdag 16 April 4.20 4.38 Vrijdas: 17 4 57 5.15 Zaterda^ 18 n 5.36 5.59 Zonriag 19 6.22 6.52 MaAndag 20 7.23 8.— Dinsdag 21 N 8.42 9.24 Woensdag 22 H 10.3 10.39 Getronwd P. A. C. II OF MAN FRANCOIS JAN PLADDET, FRANCOIS JAN PLADDET, WIELEKCLUB 99 99 Zitting 9 April 1903. Veroordeeltl zijn L. d. S., zonder berocp te Steken ter zake van overtreding der Jachtwet; tot eene boete ran 10, subsidiair 4 dagen hecht. P. d. V., werkman te Axel, J. K., veldarbeider te Zaam slag, F. B. D., wa-chvrouw te Ter Neuzen, M. d.J., werk- vrouw te tloek, ter zake van overtreding der Leerphchtwet ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. K, landbouwer te Axel, J. v. A., J. d. D., arhetders te Zaamslag, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. D„ bootwerker te Ter Nenzen, ter zake als voren tot eene boete van 2, subs. 1 dag hecht. J A. D., landbouwersknecht te Zaamslag, ter zake van met' een tolplichtig beest een tol passeeren zondet het ver- schnldigde tolgeld te betalentot eene boete van 2, smbs. 1 dag hecht. M. R.,M. v. K., J. R-, J- L- T- d- R- G., P. d. J J. H C. M., S. B landbouwersknechten te Zaam slag, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. C. D. d. R, W. d. D., W. C. H.. G. J. K., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het loopen op den spoorweg zonder vergunningieder tot eene boete van J 1, subs. dag hecht. 4 j) q d. p. d. D„ zonder beroep aldaar, ter zake als voren; ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. L. d. G., zonder beroep te Hoek, ter zake van het bevisschen der Schelde zonder conseDt; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. T. P.. voermansknecht te Ter Nenzen, ter zake van een vuur aanleggen op zoo korten afstand van gebouwen of goederen, dat daardoor brandgevaar kan ontstaan J. M. D., landbouwer te Axel, ter zake van het rijden op een velocipede zonder lichttot eene boete van f 1subs. 1 d g hecht. J. F. H., bakkersknecht te Axel, ter zake van op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder de noodtge voorzorgsinaatrcgelen tot eene boete van 1, subs. 1 dag necht. P. d. D., werkman, S. G., visscher te Bouchaute, ter zake van het bevisschen der Schelde zonder consent; ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. v. P., schipper te Assenede, J. D., werkman te ler Nenzen, ter zake als voren ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. A. A. G, schipper te Ter Neuzen, B. d. J., arbetder te Axel, A, d. F., werkman te t-toppeldijk, A. d. W., arbeider te Selzaete, ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van 2, snbs. 2 dagen hecht. A. M., koopman te Ter Neuzen, W. d. V., schippersknecht te Dordrecht, ter zake als voren ieder tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. C. A. V., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. A. F. L werkman te Sas van Gent, ter zake als voren tweemaal gepleegd; tot 2 boeten elk van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. d. L., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van epenbare dronkenschap bij eerste herhaling; tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. G. d. K., gep. O.-I. M. te Ter Neuzen, ter zake als voren tot hecht. van 8 dagen. M. A. D., verlaten huisvrouw van L. G., ter zake van openbare dronkenschap bij tweede herhaling tot hecht. van twee weken. C. P. K., tijman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij vijfde herhaling tot hecht. van drie weken. Herhaaldelijk zijn bij verschillende gewassen proeven geuowen met het doel on den invloed vast te stellen, welken het diep of ondiep planten en zaaien teweeg brengt op den groei en de ont- wikkeliug dier gewassen. Het is toch duidelijk, dat het voor den landbouwer van zeer groot nut is het zaad en pootgoed zoodanig in den grond te brengen, dat het behoudens guustige om- itandigheden spoedig ontkiemt en opschiet en de meeste vruchten oplevert. Nu men volop bezig is met het poten van aardappelen, kan het zijn nut hebben op zoo n proefneming te wijzen, waarbij het voornatne doel was den invloed te weten te komen, die het al of niet diep poten had op den groei en de op- brengst van den aardappel. Allieht heeft men gelegenheid zelf een en ander Da te gaan of zijne ondervinding eraan te toetseu. In een licht, kleiachtigeu, vrij vruchtbaren en goed bewerkten grond werden in t voorjaar de aardappels gelegd. De poters hadden eene middel- matige grootte. De knollen werden bij gelijken afstand op drie verschillende diepten gelegd en wel op 5, op 10 en op 15 c. M. De verschillende aardappcdvelden ondergingen gedurende den groei gelijke zorgzame behandeling. Reeds bij //bet opkomen" bemerkte men het verschil in tijd niet alleen, maar ook in andere opzichten. Van de diepst gepote bleven er meer achter dan van de minder diepe en van deze weer meer dan van de ondiepst gepote waarvau alle opkwamen. Diepte der planting. Kiemkracht. 5 c. M. 190 procent. 10 c. M. 96 procent. 15 c. M. 68 procent. Bij bet rooien in September bemerkte men, dat de ligging der onderste knollen in het eerste geval 6 c. M., in het tweede 9 c. M. en in bet derde geval 13 c. M. bedroeg. Het gewicbt van de knollen verhield zich op de drie aangegeven diepten als 29 tot 31 tot 17 Daaruit bleek das, dat bij eene poting van 15 c M. diepte de minst gunstigste resultaten werden verkregen. Bij het leggen op 5 c. M. diepte was de opbrengst der knollen heel wat betermaar bij de planting op 10 c. M. diepte bekwatu men de grootste en beste opbrengst. Al moet natuurlijk in aanmerking worden ge- nomen, dat de oogst ook aan ineerdere invloeden afhangt, dan van de diepte van het poten, toch kunnen we nit deze proefnemingen alvast het besluit trekken, dat een middelmatige diepte zeer is aan te bevelen. Ook bij het koren verdient eene minder diepe zaaiing aanbeveling, omdat het ontkiemde zaad in den meer vruchtbaren bovengrond spoediger let noodige voedsel vindt, waardoor reeds on- middellijk de Stengel en wortels zich krachtig kunnen ontwikkelen. Als gemiddelde diepte van grootkorrelig graan kan men aanuemen 3 tot 4 c. M. Met het afnemen der grootte vermindert ook de diepte en kan dalen tot 1 c. M. Uiterst fijne zaden, zooals bijvoorbeeld van spurrie, eischen slechts eene aardlaag, die ze maar juist even bedekt. Natuurlijk houde men in het oog, dat men moeilijk geheel naar bepaalde opgaven kan te werk gaan. Zoo is onder andere bij ma'is (een grootkorrelige graansoort) door proefnemingen bevonden, dat onder gunstige omstandigheden een zaaddiepte van 2 c. M. voldoeode is. Daarenboven moet men rekening bouden met de gesteldheid des bodems. Op lichten grond, in een lossen, drogen bodem zaaie men dieper dan op een taaien, vochtigen bodem. In het eerste geval bestaat dan geen gevaar voor gebrek aan water en gedeeltelijken overvloed van lucht en warrnte en in het laatste geval aan te veel vocht en te weinig lucht en warmte. Ten laatste is ook het weder gedurende den tijd van de zaaiing een factor, waarmede rekening gehonden moet worden. Bij droog weder moet namelijk dieper gezaaid worden dan wanneer de temperatuur voortdurend vochtig en koad of men8chelijker wijze gesproken zoo kan verwacht worden. Het bericht dat te Abcoude een staker zon zijn doodgeschoten, is gebleken een verziusel te zijn. Van Texel schrijft men Hebben de meeste menschen schade van de verschillende stakingen, de kievietseierenzoekers profiteeren er van. De politie toch is bijna voortdurend afwezig, zoodat men maar //raak" kan loopen, zonder dat men voor bekeuringen bevreesd behoeft te zijn. In de vorige week werden van bier groote hoeveelheden dezer eieren verzonden. De zoekers ontvangen hiervoor 13 si 17 cents per stuk. Na Paschen worden de prijzen aanmerkelijk minder. Vrijdagmiddag werd te Amsterdam den plaatselijken commandant telefonisch gevraagd om militaire beschermingwil men weten door wie Door geen bakker, lantaarnopsteker, straatreiniger, Btratenmaker, door geen goedgezinde, geen aarzelend, geen onderkruipermaar door het Coinitd van Verweer zelf. De heeren waren ter vergadering ten Paleize (van Volksvlijt, wel te verstaau en voelden zich ongerust worden bij de dreigende houding, die een deel van de vergaderden aannatn. En men zocht zijn toevlucht tothet gezag Woensdag was op de markt te Assen iemand nit een klein Drentsch gehucht, dabr een man van beteekenis, die van de staking nog Diets wist en te Assen er voor het eerst van hoorde, dat er een spoorwegstaking was. Bij Oldenzaal heeft een strooper zijn kameraad doodelijk verwond. Beide mannen liepen achter elkaar in het veld, toen het geweer van den achtersten bij ongeluk afging. De voorste werd onder in den rug getroffen en is, eenige uren nadat hij in het ziekenhuis was opgenomen, over- leden. Vergadering van Donderdag 9 April 1903. Voorzitter de heer J. A. van Rompu. Met den Voorzitter aanwezig de heeren Tholens, Versluijs, Blankers en Kramer. Afwezig de heeren Van de Velde en Kolijn. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goed- gekeurd. Mededeeling wordt gedaan van een ingekomen schrijven van den Raad van Toezicbt op de spoorwegen, dat door de spoorwegmaatschappij Mechelen—Ter Neuzen ter goedkeuring is in- gezonden een ontwerp voor bet bouwen van een nieuwe goederen-, tevens douanenloods, op het spoorwegemplacement. Dit schrijven is ontvangen in antwoord op een desbetreffende klacht, 25 Juli van het vorig jaar door de Kamer tot den Kaad van T-oeziebt gericht. Door het bestuur der Kamer is aan den Raad van Toezicht in antwoordt op het meegedeelde schrijven verzocht, al het mogelijke aan te wenden, om te zorgen dat dit plan geen plan blijft. Aan het bestuur wordt overgelaten om, ge- hoord de besprekingen, een antwoord in te zenden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, over bet voor-ontwerp Arbeidswet. Met algemeene stemmen wordt besloten adhaesie te betuigen aan het adres, door de Nederlandsche Kamer te Londen gericht tot onzen Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, in zake bet vaststellen van regelen roor bet internationaal telegraafverkeer. In het adres aan den Minister wijst de Kamer er op dat het vaststellen dier regelen nog steeds is geschiedt door personen niet bij den hande betrokken, dat zij dus niet op de hoogte zijn met de behoeften van den handel, en waarom er op aangedrongen wordt den handel bij de vaststelling der bepalingen gelegenheid te geven zich nit te spreken. Na mededeeling van de verdere ingekomeD periodieke stukken, komt in behandeling het voorstel van den heer Blankers, om pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van gelegenheid tot het wisselen van telegrammen, ook op de sluitingsuren, aan de langs de Wester-Schelde gelegen telegraaf- of telefoonkantoren, evenals daartoe thans gelegenheid bestaat op Belgisch gebied, bij maritime ongevallen. De heer Blankers heeft omtrent die op Belgisch gebied bestaande gelegenheid niets anders kunnen vernemen dan dat er een circulaire verspreid is, dat er op de kantoren te Antwerpen, Calloo en Lillo bij gelegenheid van ongevallen met de zeevaart gelegenheid tot seinen bestaat, en dat voorts de directeuren een aanschrijving hebben gekregen, dat die telegrammen moeten worden aangenomen en verzonden. Men zou in Antwerpen gaarne zien dat die gelegenheid ook op Nederlandsch gebied bestond. Spreker acht het ook zeer nuttig. Bij een ongeval met een schip is dikwijls spoedig handelen noodig en kunnen er menschenlevens mee gepaard gaan. Nu zou hij eene voort- durende openstelling der kantoren ook voor andere zaken wel goed achten, maar men kan alles niet opeens vragen. Na breedvoerige besprekingen, waarbij de heer Versluijs o. m. opmerkt hierin geen belang voor Ter Neuzen of de omgeving te zien, daar het een maatregel is in het belang van den Antwerpschen handel, en deze Kamer zich daarmede dus niet behoeft te bemoeien, en de heer Blankers betoogt dat het voor Ter Neuzen ook van belang is, terwijl hij meent dat de Kamer ook, als zij dit kan doen, anderen in de hand mag werken, wordt op voorstel van den Voorzitter besloten aan den Minister van Waterstaat te verzoeken aan de telegraaf- of telefoonkantoren te Ter Neuzen, Walsoorden, Hansweert en Bath, des Zondags den geheelen dag gelegenheid te geven tot het wisselen van telegrammen, ingeval van maritime ongevallen. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten. ZEETIJDINGEN. Van 10 tot en met 14 April. B 0 VLAG. NAAM. Van en naar. Lading. leer fer Keneu t 10 Eng. 8.8. Ann Webster 2241 Londen stnkg. Deen. s.s. Kai 3936 Greaker boat 11 Duits. zeel. Reichsanxeiger 1902 Koningsb. idem Duits. 8.8. Hercules 476 Cuxhaven ledig 12 Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stakg. idem Golfer 1066 idem ledig Ian Ter l'e«ra t 10 Eng. s.s. Golfer 1066 Londen macadam 11 Eng. 8.8. River Lagan 2272 Londen stnkg. Dnits. >.8. Hercules 476 Vlissingen ledig 18 Eng. s.s. Golfer 1066 Londen macadam V»»r Gem I 10 Eng. s.s. Mitigate 1139 Dover ledig Duits. 8.8. Minna 2727 Windau hout Eng. a.s. Torbryan 1835 Londen ledig Deen. s.s. Vera 3110 Liban stukg. 12 Eng. s.s. Sea Serpent 2553 Londen idem 13 Eng. s.s. Ptarmigan 3492 Manchester idem idem Cuxhaven 2141 Goole idem Dnits. a.s. Herma 1136 Cardiff hout Belg. 8.8. Ganda 1341 Granville ledig 14 Eng. s.s. Mugford 3730 Glasgow stukg. Deen. s.s. Ansgar 3911 Windau idem Noor. brik Hardi 967 lArendal hout Vhu Gem )0 Eng. s.s. Whimbrel 2514 Manchester stukg. 11 idem Millgate 1139 Mercombe eement idem Astrologer 2580 Leith stukg. idem Sea Hound 3085 Londen idem idem Aire 1969 Goole idem idem Flandria 1248 idem idem idem Truro 3366 Hull idem 12 3110 Grangemouth ledig 14 Duits. 8.8. Saxonia 2772 Stettin phosph. Van Sielzaetei 10 Eng. sch. Alembic 1 721 Amsterdam ledig Van 10 tot en met 14 April werden langs de Oostsluizen alhier 64 binnenvaartuigen op-en 54 afgeschutdoor de Westsl.13 op-en 19 afgeschut. EN S. R. L. FA AS, die mede namens wederzijdsche familie hnn harte- lijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Dordrecht, 15 April 1903. Hedetimiddag OVOrleed na een langdurig doch geduldig lijden, mijn innig geliefden echt- genoot in den jeugdigen leeftijd van bijna 30 jaren, na een gelukkig, doch kort huwelijk van bijna 3 jaren. Zijn bedroefde echtgenoote, Wed. F. J. PLADDETRuster. Ter Nenzen, 13 April 1903. Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden onze geliefde zoon, broeder en bebuwdbroeder in den jeugdigen leeftijd van bijna 30 jaren. Moge de hoop, om hem eenmaal weder te zien in de eeuwige vreugde, ons troosten in ons verlies. H. VAN DE SANDEHamelink. C. VAN PIENBROEK-Pladdet. J. PLADDET. CATH. PLADDET. Ter Neuzen, 13 April 1903. Door Gods goedheid mogen wij onzen harte- lijken dank betuigen aan den WelEdelen heer Spruitenburg, voor het wegsturen van mijn vrouw naar Leiden voor een verlossing. En ook aan alien die mij hulp en bijstand hebben verleend. M. DE FEIJTER P.zoon Hoek. en Vrouw. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het infcoopen van Door een goede bediening hoopt hij zich het vertrouwen van een ieder waardig te maken. Ter Neuzen. E. A. YSEBAERT. te TER, NEUZEN. Zij, die lid wenschen te worden van bovenge- noemde Wielerclub, kunnen zich daartoe aanmelden voor den 19 April bij den Secretaris G. G. PETERSE. Minzaam aanbevelend. in stukken van f 1000,/500,en/100, Nadere inlichtingrn te bekomen bij den ver- tegenwoordiger F. S. ROZENGA, Inspecteur /Eerste Nederlandsche", Middelburg, Loskade n°. 147. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van JAN DIELEMAtN Fz., landbouwer, op de door hem nog bewoonde hofstede in den Nieuw-Westenrijkpolder, gemeenle Hoek, op Vrij- dag den 17 April 1903, des namiddags ten 1 ure, verkoopen ®2 VARKENS met Biggen, 1 dik van Biggen, 30 HOENDERS en HANEN, CHAIS, ZAAIMA- CHINE, 2 WAALSCHE PLOEGEN, 2 ijze- ren EGGEN en KARNMACHINE. VOORTS: Eenepartij VOEDERBEETEN, puik HOOI, 1200 groene MUTSAARD, 100 STAKEN, onde PALEN en PLANKEN enz., enz. bewoond door Jan de Jonge. Te bevragen bij H. RIEIVIENS Hz. te Zaamslag. TE MIDDELBURG. Zij die lid wemchen te worden van boven- genoemde Maatschappij gelieve zich te vervoegen bij den Agent A. C. VAN DER PEIJL, Vlooswijkstraat G 18. Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2