Algemeen Nieuws* ea Adverteatieblad 2eeuwscb*VUaade?sa, Aanbesteding. No. 4366. Zaterdag 11 April 1903. SSMIEKTERAA0. 43e Jaargang. V 0 0 t aanbesteden: Binnenland. DE STAKING. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per poat: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. aDVERTEHTIEN: Van 1 tot 4 regeli 0,40. Voor elken regel maar 0,lO. Bij direct* opgaaf ran driemaal plaataing dcrzelfda advsrtantis wordt de prijs alechta tveemaal berekend. Grootere letter* worden naar plaatarnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave EBRSTB BLAD. Wegens het Paaschfeest zal a.s. Maandag geen nummer van dit blad verschijnen. Bnrgemeester en Wethouder9 van ZU1DDORPE zullen op Donderdag 30 Appil a. s.j des namiddags 3 ure, ter Secretarie bij inschrijving het vepbouwen dep open- bape lagere school met bijle- weping der benoodigdeschool- meubelen. Bestek en voorwaarden, alsmede teekening, zyn van af heden ter Secretarie verkrijgbaar tegen betzliug van een gulden en worden na ontvangst van dat bedrag franco toegezonden. Aanwijs 24 April, nm. 2 ure, door den bouw- knndige J. WISSE te Zaamslag. Zuiddorpe, 1 April 1908. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, C. VAN WAES, Bnrgemeester. A. MOERDIJK, Secretaris. Woensdag werd door het Comite van Verweer ceu algemeene staking door geheel Nederland ge- proclameerd. Doch daarmee was, blijkens de uit alle streken komende berichten de staking nog verre van algemeen. Men lean die proclameering vrijwel beschoowen als het laatste noodscbot, terwjjl verschilleude teekens er op wijzen dat de staking zai verloopen, en niets zal hebben uitgewerkt dan onberstelbaar nadeel voor een groot aantal dergenen, die aan de roepstem van de leiders der agitatie hebben gehoot gegeven. Door het #Comite tot Organisatie van den Spoorwegdienst bij Staking" is de volgende circulaire verspreid Kameraden Het pleit is beslist. De staking heeft kolossaal fiasco geleden. De verdeeldheid onder de stakers heeft hen, zooals te voorzien was, ten val gebracht. Trouwens uiemand dnrfdc de verantwoordelijk- heid van dezen tweeden aanval op het rustig verkeer op zich nemen. De leiders van de Algemeene Nederl. Vereeniging van Spoorwegpersoneel hebben er wel toe aaoge- hitst, maar nu zij zien dat zij lam geslagen zijn en zich den kop te pletter hebben geloopen tegen uw standvastige tronw, laten zij hun schapen aan hun lot over. Menig huisgezin is zijn broodwinning kwijt. De maatschappijen kunnen al die stakers missen en onderhouden het personenverkeer om weer spoedig het goederenvervoer te hervatten. Dringend verzoeken wij u de dwalende kameraden nog tijdig tot andere gevoelens te brengen en te zorgcn dat zij hun brood niet weggooien. Duizenden gelukwenschen met uw naderende zegepraal. Het Vaderland maakte gisteren bij bulletin openbaar, dat Oudegeast en Petter tot de Staats- apoorwegmaatschappij het verzoek hebben gericht om onderhandelingen te openen, teneinde tot over- eeustemming te geraken en het geschorste en ontslagen personeel weder in dienst te stellen. Men meldt nit Den Haag Op eene vraag om inlichtingen over de bereid- verklaring tot toegeven wordt van zeer bevoegde zijde het volgende medegedecld#Zeggende te handelen namens het hoofdbestuur van zekere algemeene vereeniging, hebben Oudegeest en Van den Berg bij telegram eenige vragen gedaan over weder indienstneming van het gestaakt hebbend personeel." De directie der Staatsspoorwegmaat- schappij heeft, naar wij vernemen, hierop terug- geseind dat de vragen niet worden beantwoord. De directie der H. IJ. S. M. heeft het aanbod van Oudegeest en Petter voorshands afgeslagen en zal publiceeren, dat voor de Paaschdagen de treinenloop zal blijven zooals die nu is. Uit Amsterdam. Eene kennisgeving is gisteren aangeplakt van den volgenden iuhoud Burgemeester en Wethouders van Amsterdam, tot de ervaring gekomen zijnde, dat verscbillende gemeentewerklieden, die bereid zijn hunne ver- plichtingen na te komen, daarvan worden afge- houden uit vrees, dat zij later op aandrang van hen, die thans staked, uit den dienst zullen worden verwijderd, verklaren dat die vrees ten eenenmale ongegrond is. Aan bovenbedoelde werklieden werd alsoog de gelegenheid gegeven zich, uiterlijk heden den 10 dezer, te 12 uur des middags, bp de hun bekende plaatsen tot hervatting van den arbeid aan te melden. Ofschoon de staking verre van algemeen is, gaat er toch zeer veel volk, dat den arbeid heeft neergelegd, langs de straat. Het wa» gister- morgen druk en rumoerig by den weg, en er heerschte zekere lichte agitatie bij de burgerij, al bleek voor 't oogenblik de geproclameerde staking niet in te grjjpen in de alledaagsche maatschappelijke samenleving. Stellig moet men ook bedenken, dat het beden Goede Vnjdag is; dat daarop een Zaterdag en twee Paaschdagen volgen. Houdt men dat in het oog, dan treedt toch bijvoorbeeld de staking der diamantbewerkers, voor de helft christenen voor de andere belft Israelieten, in een ander licht. De groote vergadering in het Paleis voor Volksvlijt werd zoo druk bezocht, dat reeds voor twaalven de zaal eivol was en nog honderden en honderden in den tuin moesten blijven, waar zij door verscbillende woordvoerders werden toege- sproken. Aan de stations was door de algemeene stakings- proclamatie geen verandering, eer eenige ver- betering op te merken. Bij de Staatsspoor en H. IJ. S. boden zich wederom eenige beambten aan, die voorloopig werden aangenomen. Over hunne positie zal later worden beslist. Voorts vernam men dat het hoofdbestuur van den Bond van Spoorweg- en Trampersoneel aan de beide direction heeft aangeboden de staking op te heffen, onder voorwaarde, dat alle stakers weder in dienst zouden worden gesteld en artikel 113 van bet Spoorwegreglement, regslende de rusttijden van het personeel met gestrengheid en nauwgezetheid zou worden uitgevoerd. De beide spoorweg- directien onderhaudelen over dit aanbod ouderling. Onder de gemeentebedrijven zijn het voornamelijk de gasfabrieken die onder de staking lijden. lu de fabriek aan de Linnaeusstraat kwatn ongeveer de helft op het werk, maar aan den Haarlemmerweg gingen in het geheel slechts 135 man door bet hek; van de dagploeg, die in gewone oinstandig- heden 72 man telt, kwamen er slechts 16 op. De directie stelt zich voor in de eerste plaats te zorgen voor de straatverlichting. Men heeft in de laatste dagen een zoo groot mogelijk quantum gas geproduceerd. Gisteravond zou bljjken in hoeverre het beoogde doel werd bereikt. Bij de stadsreinigiDg staken 400 van de 600 maa. De directeur raadt hen, bij wie de faecalie-tonnen plegen te worden opgehaald aan, het vuil te begraven of te verbranden. Bij de hydraulische inrichting zijn slechts 8 van de 52 werklieden weggebleven. De electrische centrale zal slechts stroom leveren voor de tram en de verlicktiDg het Handelsterrein. Tram, waterleiding, van brandweer, ondervinden geenerlei bemoeielijking Gistermiddag werd eene waarschuwing van den burgemeester aangeplakt met de aanzegging dat alle stakende gemeentewerklieden die niet binnen 24 uren tijd zicb wederom zullen hebben aange- meld, uit den dienst der gemeente zullen worden ontslagen. Men schat het totaal aantal stakers op ongeveer 20,000. In den morgen scheen de kans voor de ver- schijning der groote dagbladen niet gunstig te staan. Het personeel der drukkerij Roeloffzen en Huebne vergaderde binnenshuis en besloot aan den arbeid te blijven 66k Handelsblad, Telegraaf, en Nieuwsblad voor Nederland komen uit. Het Comite van Verweer heeft besloten dat in geen geval gestaakt mag worden bij Het Volk, Volks- dagblad en De Vrije Socialist. Gestaakt is bij de De Bussy, Wiersma, Ipenbnrg en Van Seldam en De Vesta. De verschijning der effectennoteering is niettemin verzekerd. (Zie verder het tweede blad.) In het Volksdagblad deelt het Hogerhuis- comite het volgende mede rNadat een voorstel tot ontbinding van het comite aan de aangesloten organisaties was ver- zoodeu, is in de Vrijdag jl. gehouden vergadering met algemeene stemmen besloten tot ontbinding van het Joandelijk Hogerhuis-comitd. De redenen, die daartoe geleid hebben, zijn in hoofdzaak deze, dat alle middelen om in deze zaak tot een goed einde te komen naar het oordeel van het comitd waren uitgepnt. Al de pogiugen, aangewend nm de wijziging der revisiewet, zijn vruchteloos gebleken, daar de Hooge Raad de revisie-aanvrageu heeft afgewezeu en ook de pogingen om onze christelijke regeering tot barmhartigheid te brengen, om van haar althans recht te verkrjjgen, zijn niet geslaagd. Daarnevens is de publieke belangsteliing door den langen duur zoo zeer verflauwd, dat ons tenslotte niets anders overbleef dan bet comit6 te ontbinden." Een veertien dagen geleden brandde te Colijnsplaat een dertienjarig meisje zich de linker- hand aan den damp van een ketel. De brandwonde genas, doch later vertoonden zich blaren op de hand. Hand en arm zwollen op, zoodat genees- kundige hulp moest worden ingeroepen. De arts constateerde bloedvergiftiging en thans verkeert het kind in hopeloozen toestand. Maandagmiddag had een zonderling voorval plaats in de Nederstraat te Middelburg. Een paar kinderen werden met een touw nit het raam op straat gelaten. Dit was noodig, want de man, die huisvader heet, had op de trap plaats genomen in een dreigende houding om zijne familie het weggaan te beletten. Waarom hij dit deedof Bacchus daarbij een rol vervulde, of huiselijke twist daartoe aanleiding gaf, is ons niet bekend. Vijf agenten van politic, van wie twee langs den voorkant door het raam waren binnengekomen, narnen den man in arrest. Het was een droevig familietooneeltje. (M.C.) Dinsdagmiddag gingen twee visschers van Harderwyk per boot de Zuiderzee op, teneinde na te gaan of de uitgezette netted niet door de onstuimige golven waren weggeslagen. Nauwelijks waren zij de haven uit, of door een rukwind sloeg de boot om, met het ongelukkig gevolg dat een hunner, de visscher Bakker, verdronkde ander werd met moeite gered, Een inwoner van Groningen, de schipper J. van W., heeft een adres gericht aan den Duitschen Keizer, waarin hij betoogt, dat door de tegenwoor- dige scheepvaartregeling voortdurend Gods gebod overtreden wordt, wijl men in de charterpartijen de schippers verplicht ook op Zon- en feestdagen te laden en te lossen. Hij hoopt, dat de Keizer met onze Koningin in overleg zal treden om daaraan, zoowel in ons land als in Duitschland, een einde te maken. Vermoedelijk bij vergissing heeft deze Neder- lander het sdres. onderteekend als .Zyner Majes- teits zeer getrouwe ouderdaan." Volgens de Bakkerscourant wsigert het gros der solide bakkers te Amaterdam meel te koopen van twee molens, welker eigeaaars tot de groote voorstanders van de invoering van meelrechten behooren. Het blad geeft alle bakkers in over- weging dit voorbeeld te volgen en bij den inkoop van meel eerst zwart op wit te vragen, of de betreffende fabriek tegen meelrechten is. Naar aanleiding van het bericht, dat de Nederlandsche bombooten Noordster, van Schiedam, en Rebecca, van hier, te Grimsby waren opgebracht omdat zij met belastbare waren in de Eugelsche wateren handel dreven, schrijft ons defirraaOsse- drijver Roelofs alhier, dat haar kotter Rebecca en de lading, volgens ontvangen telegram, reeds zijn vrijgelaten, dhar het schip niet binnen de verboden grens was geweest en het geen whisky of andere sterke drank aan boord had. De Duitsche Keizer wil bij zijn reis naar Rome de kleine Italianen eens overbluffen met lange Germanen. Onder degenen die hem verge- zellen is namely k zijn vleugeladjudant Von Pliis- kow, de laDgste officier van het Duitsche leger, die reeds indertijd te Parijs bij de begrafenis van Faure veel bekijks heeft gehad verder de luitenant generaal Von Scholl en de ritmeester Von Kleist, van den grooten staf, beide officieren van meer dan twee meter lengte. Bovendien gaan op bevel van den Keizer nog twee onderofficieren van het regiment der garde da korps mee, van wie de langste 2,07 M. lang en de langste onderofficier van het Duitsche leger is. Onder de lijfgendarmes zijn eveneens de grootste mannen voor de reis naar Rome uitgekozen. Een fortnin door mnizen opgegeten. Eenige weken geleden is de gravin Onigno door haar tuinman in haar villa te Treviso vermoord. Nu heeft men in een lade van haar schrijftafel 500,000 francs in bankbiljetten ontdekt, waaraan de mnizen zoo geknabbeld hadden, dat ze geen waarde meer hebben. D« gravin, die erg armoedig leefde, heeft bovendien ongeveer vier millioen francs nagelaten. Ook op de wielerbaan Rotherbanm bij Ham burg is Zondag een ongeluk gebenrd. De wielrij- der Roszler reed hij het einde van een wedstrijd, toen hij reeds zeker was van de overwinning, in voile vaart op de gangmaker, de motor. Met een grooten boog werd hij omhoog geslingerd en kwam terecht tegen een kant van een ijzeren pilaar. Met gespleten schedel werd hij in hopeloozen toestand naar het ziekenhnis gebracht. De Cake-Walk, de naar Europa overgewaaide negerdans, is te Parijs voor het gerecht gebracht. Iemand in de rue Meyerbeer kreeg er genoeg van, niet van het dansen maar van het hooren. Zijn buurvrouv vergast hem er nacht en dag op en niet ver van zijn huis is een cafe-concert waar dezelfde dans minstens vijftig maal per dag wordt gespeeld. Hij heeft nu bij de rechtbank een eisch tegen beiden ingesteld om hen te beboeten met 100 frc. voor iedere Cake-Walk die zij nog zullen laten hooren. ZEETIJDINGEN. Van 8 tot en met 9 April. Van 8 Oostsluizen afgeschut tot en met 9 April werden langs de alhier 12 binnenvaartaigen op-en 10 door de Weatsl. 7 op- en 4 afgeschut. TER SEIIZESSCHE (OIRAVT. mt bind venthyat Haandag-, woeBI op Ceeitdaaen, blj de flrina P. I, TAI DP MIDI la far Inaei. Da Burgemeester der gemeente TER NEUZEN rnaakt bekend, datOpenbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Zaterdag den tt April l»oa, des namiddags te 2 nre. Ter Nevuen, den 10 April 1903. De Bnrgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. 2 VLAG. NAAM. M*. Van en naar. Lading. 8 Eng. idem Eng. Zweed. s.s. Duits. Eng. Belg. Eng. s.s. idem Voor Tor Neeien i River Lagan j 2272 London Golfer 1066 idem Vmm Ver Heaaea I Flailing 2199 I.onden Baltzer v. Platen 2021 Hull Voor <hi«nt i Eng. a .a. idem Duita. a.a. Eng. a.a. idam idem Duita. a.a. Rocklands Sea Hound Flandria Truro Aire 2697 Poragrund 3085 Londen 1248 Goole 8366 Hull 1969 Goole stukg. ledig atukg. ledig hout atukg. idem idem idem Van Sdotal t Sea Serpent 2518 Londen atukg. Cuxhavea 2141 Goole idem Ariadne 175S Bremen lodig Ijobn O. Scott 2482 iNew-Castle idem Egret 3492 Liverpool atukg. Torbay 3769 Burntisland ledig Diamond 2656 Stettin cement

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1