Telegrafische berichten. Ban de patroons, waardoor iedere krachtige loonbe- weging onmogelijk zal worden gemaakt. Waardoor het niet mogelijk zijn zal onze vrouwen wat meer weekgrld te geven. Waardoor onze kiuderen zul- len moeten leven in dezelfde treurige omstandig heden als waarin wij zijn opgevoed. Mannen en vrouwen Heden is de algemeene werkstakiog afgekondigd voor alle werkers in de transportbedrijven te water en te land, zoowel spoor- als havenarbeiders. Hed»n is de dag, dat het gansehe Nederlandsche proletariaat zal opstaan tegen zijn ouderdrukkers Op dan, gij alien die onderworpen zijt aan patroons-willekeur en tyrannie. Op dan, gij mannen die, als vrije Nederlander, weet, dat slechts 6en idiaal levend voor u is, het ideaal der vrijheid, om u te verweren tegen onrecht en uitbuiting. Op dan, gij vrouwen die uw kroost liefhebt, die wilt dat uwe kinderen zullen zijn in gelukkiger omstandigheden dan gij. Op dan, gij alien die weet dat de toestand van de arbeiders verbetering behoeft en dat die verbetering wordt tegengehouden door de worg- wetten der Regeering. Heden is de dag van verweer Heden zullen de Nederlandsche arbeiders toonen geen slaven te zijn geen willooze werktuigen in de handen van de patroons, maar menschen, denkend en levend en gevoelend den nood, die zal blijven bestaan als deze wetten worden aangenomen. Wij roepen u op met ons te strijden het gaat om welvaart, om ons geluk, om onze vrijheid. Welnu schaart u aan onze zijde. De Transport-arbeiders legden het werk neer en morgen zullen er meer volgen. Wat zult gij doen Het licht van den dag der vrijheid straalt ons tegen. Wenscht gij het kotnen van dien dageraad te verhaaslen Maar als gij dit doet, weet dan dat gij, bij het neerleggen van het werk moet zijn kalmUw daad meet zijn grootsch en krachtig. Als gij dat doet, dau behoort gij te zijn op de vergaderingen die zullen worden belegd. Maar als gij daar niet behoeft te zijn, dan behoort gij thuis. De bourgeoisie zou mischien graag zien, dat gij optochten hield of in grooten getale u op straat vertoondet. Dat mag niet De bourgeoisie zou misschien willen, dat door het aanrichten van een bloedbad de beweging kon wordm gesmoord. Dat mag niet Hoe men ook tracht om u te verleiden tot daden, waardoor slachtoffers kunnen vallen, gij alien hebt te zorgen, dat deze gelegenheid niet gegeven wordt. Gij hebt kalm te blijven en sterk Gij hebt te strijden voor u en uw gezin. Gij hebt te strijden voor uwe vrijheid Gij hebt er voor te waken, kalm en voomchtig, maar met kracht, dat het Nederlandsche proletariaat niet wordt geknecht. Maar dat de Nederlandsche arbeiders fier en vrij het hoofd kunnen opheffen en zeggen //Men heeft ons willen krenken in onze rechten." »Men heeft 01 s tot slaaf willen maken van het kapitaal". »Wij, wij, de mannen, wij zullen pal staan voor onze vrijheid en onze toekomst." Leve de arbeidersbeweging Het navolgende tegen-mauifest is verspreid Arbeiders Gij hebt het vernomen, dat het comite van verweer de algemeene staking voor de transport bedrijven heeft geproclameerd. Toont thans, hoe gering de invloed is van dit comite. Toont, dat gij mannen zijt, die u niet door de anarchisten en socialisten laat gebruiken, om revolutie te maken, Wie thans het werk staakt, brengt het vaderland in gevaar, staat op tegen het wettelijk gezag. Neen, wat het comite van verweer wil, dat is geen werkstaking meer, maar dat is de georganiseerde opstand. Arbeiders Moogt. gij daaraan mee doen Moeten de miliciens dan nog langer onder de wapenen blijven Laat u niet opruien, door de leugens, welke in het manifest van het comite van verweer voorkomen. Gij leest daarin „Er zullen wetten worden aangenomen, waardoor de arbeiders geheel zullen worden onderworpen aan de patroons, waardoor iedere krachtige loonbe- weging on mogelijk zal worden gemaakt." Arbeiders Dit is een grove onwaarheid. Wat de regeering wil, is alleeu strafbaar tc stellen 1°. de buitensporigheid bij het posten en 2°. contractbreuk van ambtenaren en spoor- wegpersoneel. Vooral om het eerste nu, wil men u opzweepen tot werkstaking. Doch bedenkt, dat in Engeland al sinds 1875 een veel strenger wet op het posten bestaat. En is er een land waar krachtiger vakorganisatie, is dan juist Engeland Daarom ziet gij, hoezeer men u bedriegt, wanneer men u ophitst door te zeggen de regeering pleegt een aanslag op de vakorganisatie. Niets is minder waar. Wat alleen zal gebeuren, wanneer deze wetten zijn aangenomen, is ditdat gij bij werkstakingen onder den druk der aDarchisten en sociaal-demo- craten uitkomt. Dat gij zelf, als ^prije mannen, en niet door enkele oproerkraaiers gedwongen, zult kunnen beslissen, of gij een werkstaking wilt, ja cf neen Ziedaar alles. Ziedaar, hoe men u door leugens thans tracht op te hitsen tegen de regeering, tegen de orde en het gezag. Neen, nu moogt gij niet staken, Dat ware meedoen, om een zee van rampen over ons land uit te storten. Arbeiders Bedenkt, dat zelfs de sociaal-democraat Mr. Troelstra in //Het Volk" van 17 Maart 1.1. ver- klaarde, dat de algemeene werkstaking was een //onverantwoordelijke" daad, welke niet te ver- wachten was van mannen, met ,nuchteren zin." Daarom steunt de regeering, handhaaft de orde, eerbiedigt het gezag en doet thans niet mee aan welke werkstaking ook Katholiek Comite van Actie. De N. R. Ct. schrijft De onweerswolk, die lang dreigde, is bezig zich te ontlasten De tweede spoorwegstaking is uitgebroken En de aanvoerders trachten andere bedrijven in de staking mee te sleepen. Dit is in den vollen zin des woords een poli- tieke staking. Zij heeft het kennelijk politieke doel, de wet- gevende macht te dwingen, wetten, die zij in het belang van het land acht, niet tot stand te brengen. Het gaat thans om de levensvraag, of de wettige machten in de Staat het heft in handen zullen houden, dan wel bun beslissingen ondergeschikt hebben te maken aan het welnemen van een be- paalde groep in de maatschappij. Hier valt voor alle welgezinde burgers niet te twijfelen. Zoo ooit, dan is het thans voor hen onafwiisbare plicht, eendrachtig het gezag te steunen. Het gaat thans niet om looueischen en opheffing van grieven. Een algemeene maatregel van bestuur is aange- kondigd, waarbij aan het spoorwegpersoneel waarborgen tegen willekeur zullen gegeven worden. Boveudien ligt ter aanneming gereed het wets- voorstel tot het honden van een euquete, met het doel om grieven te onderzoeken en op te heffen. Voor het mengen van looneischen en grieven in deze staking ontbreekt dus een redelijke grond. Al werden deze punten in de Donderdagavond te Amsterdam aangenomen motie er bij gehaald, zij kunnen ter zijde worden gelaten. Geen grieven betreffende loon en behandeling zouden thans tot deze staking geleid hebben. Hooger wordt gemiktop het gezag heeft men het gemunt. Door vreesaanjaging moet dit worden afgebracht van zijn voornemen om in de toekomst de bij een geregeld spoorwegverkeer voor het geheele volk betrokken groote belangen beter te verzekeren. In die omstandigheden heeft de wetgevende macht geen keus. Toegeven zou zijn het opofferen, ook voor de toekomst, van de regelmatige uitoefeuing van het staatsgezag. Ook voor de toekomst. Want gelukte het thans, de wetgevende macht te doen bukken voor den gestelden eisch, men kan er van verzekerd zijn, dat de staking, als dwangmiddel tegen het gezag aangewend, ook bij volgende gelegenheden niet ongebruikt zou worden gelaten. lndien eenmaal gebleken was, dat een groep uit de maatschappij haar wil kon doen heerschen over dien van het wettig gezag, dan zou dit ook voortaan de speelbal worden van wie meenen krachtig genoeg te zijn het te weerstaan. Z >o is geen geordende maatschappij bestaanbaar. Daarom sluite in deze ernstige tijden alle man van goeden wille zich eendrachtig aaneen tot steun voor de handhaving van het gezag in den Staat De ,/Siandaard" schrijft onder het opschrift „Kalm zijn" het volgende De afgekondigde werkstaking van de arbeiders bij het transportwezen te water en te land verstoort eensklaps de kalmte, die laugzamerhand begon terug te keeren. Toch make niemand zich noodeloos ongerust, en vermeerdere men de opwinding niet, die nood- wendig ontstaan moet. Wij, en velen met ons, hebben geen oogenblik den ernst van deu toestand uit het oog verloren ons artikel //Geen valsche gerustheid" wees nog voor enkele dagen er op, hoe verkeerd hij zag, die meende, dat ieder wolkje van de lucht was. Daar stonden de zaken niet naar. De mannen van de revolutie waren niet van plan rustig de zaken aan te zien dat kon iedereen op zijn vingers wel uitrekenen. En niet alleen hebben dat alle lieden ingezien, die erustig deu loop van zaken volgden, maar, het is o. m. in de vergadering der Kamer op Zaterdag jl. duidelijk gebleken ook de Regeering heeft zich geen oogenblik den ernst vau den toestand ontveinsd. En dat is het voornaamste. We staan niet voor deze staking als op 31 Januariwe zijn nu voorbereid. Ernstige verstoring der orde is vermoedelijk niet te vreezen. De uitgebreidste maatregelen zijn door de Overheid genomende vrijheid van arbeid zal worden beschermd, rust en orde zullen met kracht worden gehandhaafd. Dat er dus kalmte zij. Kalmte en bezadigdheid bij ieder, die in deze roerige dagen tot optreden geroepen is. Maar ook kalmte en bezadigdheid bij het publiek. Ieder man van goeden wille heeft nu een heilige roeping te vervullen. Dat alien dan wedewerken, om de Overheid te steunen, en in deze moeilijke dagen gezag en orde te schragen. z/Het Centrum" zegt van het manifest van het Co nite van Verweer Het bevat de snorkende volzinnen, welke men van die zijde gewoon is de heftige, opzweepende taal en jaramerlijke voorstellingen, waarmede de ounadenkende en niet behoorlijk ingelichte menigte op een dwaslspoor wordt gebracht. Men vindt in dit manifest dau ook niets anders dan de onwi.ardige phrasen van de leiders der agitatie, aan me de werklieden blindelings hebben te gehoorzamen. Dat nosmt men het ^ideaal der vrijheid" Vooral na de wijzigingen, door de regeering in hare voorstellen aangebracht en den aangekondigden maatregel van bestuur, is dit manifest een verfoeilijk stuk, dat niet anders dan de schromelijkste gevolgen kan hebben, ten nadeele van het algemeen belang, niet het minst van de betrokken arbeiders zelven. Zo6 tastbaar onwaar is de inhoud van dit z/eerste sein", dat wij meenen het verder zonder eenig commentaar te kunnen mededeelen. Voor alien, die de feiten kennen, puilt de leugen in dit stuk naar alle zijden uit. Een woord van protest moet ons echter nog uit de pen over de stuitende tirade, waarin onder het voorgeven de menigte tot kalmte aan te sporen, een afschuwelijke insinuatie tegen de //bourgeoisie" wordt geuit. u De bourgeoisie zou misschien willen," zoo luidt het, //dat door het aanrichten van een bloedbad (dit woord vet gedrnktde beweging kon worden gesmoord." Zoo trachten de drijvers bij voorbaat zich van de verantwoordelijkheid af te schuiven van de droe- vige ongeregeldheden, die weder dreigen. Voor Mr. Troelstra, zegt het blad verder, is de proclamatie dezer staking na de uitdrukkelijke watrschuwingen, welke hij onlangs in zijn blad daartegen deed hooren, een nieuwe en zware ne- derlaag. De anarchistisch gezinde heeren en da mes, Domela Nieuwenhuis, Dr. Gorter, mevrouw Roland Hoist en anderen, zijn hem wederom de baas gebleven. Zijn zenuwachtigheid der laatste dagen wordt daardoor verklaard. De vereeniging van werkgevers op scheepvaart- gebied en aanverwante vakken in Amsterdam hebben de volgende kennisgeving door aanplakking verspreid z/De Vereeniging van werkgevers op scheepvaart- gebied, de Vereeniging van werkgevers in het veembedrijf, de Amsterdamsche Expediteurs-ver eeniging, de Schuitenvoerderspatroon8-vereeniging overwegende dat de toestand in de haven van Amsterdam, in het leven geroepen door de houdiug der werklieden, thans van dien aard is, dat verdere werkzaamheden in de bedrijven harer leden oumoge- lijk zijn geworden; dat, ook al mocht de afge kondigde algemeene staking van de werklieden in de transportbedrijveu weder spoedig worden opgeheveu, het te voorzien is, dat ondanks alle pogingen van de zijde der werkgevers om aan hunrie verplichtingen tegenover den handel en andere betrokkenen te voldoentelkens nieuwe conflicten met alle daaruit voortvloeiende gevolgen zullen ontstaan, omdat voortdurende om het geringste feit in eenig nevenbedrijf de werkzaam heden voor de scheepvaart en den goederenhandel met geheelen of gedeeltelijken stilstand worden bedreigd overwegende voorts, dat onder deze omstandigheden handel en scheepvaart toch zullen verloopen verklaren dat de bij haar aangesloten werk gevers genoodzaakt zijn vanaf Woensdag 8 April 1903, des morgens 6 uur, alle werkzaamheden, verbonden aan het lossen en laden van schepen en vaartuigen, aan het vervoeren, afhalen, bezorgen, afleveren, opslaan en verwerken vau goederen te doen ophouden, totdat een betere toestand zal zijn ingetreden." Uit de berichten van verschillende plaatsen blijkt, dat, zij het ook met eenige vertraging en beperking het personenvervoer vrij geregeld plaats had. Door de militaire overheid werden Maandag terstond maatregelen genomen om de spoorlijuen te bewaken en te beschermen tegen mogelijke kwaadwilligheid. Gisteren ontvingen wij uit 's Gravenhage, het volgende telegram Alhier is bericht ontvangen van Ten Boekhorst, secretaris van den Bakkersgezellenbond, dat op last van het Comite van Verweer zooveel mogelijk staking in het bakkersvak moet geproclameerd worden. Te kwart over vieren Maandagmorgen stonden voor het administratiegebouw der H. S. M., op het droogbak, een tiental werklieden, verbonden aan dpze maatschappij. Zij wildeu de Dap op, voerende naar het stationsemplacement. Hier stond echter een soldaat. Deze hoorde de mannen zeggen //Wij zullen allemaal maar in eens doorloopeu." De schildwacht waarschuwde dit niet te doen. Hij sommeerde tot vier malen toe. /.Halt, of ik schiet Het schot viel en de lampenist D. A. Huising kreeg een schampschot aan de heup. Hij werd verbonden in bet stationsgebouw en per rijtuig gebracht naar het binnen-gasthuis." Maandagavond is een gedeelte van het garni- zoen te Middelburg, ongeveer 250 man en de noodige officieren, per trein vau 7,22 uur naar Rotterdam vertrokken. Zeer vele personen en opge- schoten jongens die de militairen hinderden, werden teruggedreven. loen de trein vertrokken was, ging de menigte in optocht naar de Varkensmarkt naar de woniDg van het Tweede Kamerlid, den heer Mr. C. Lucasse, en werden daar enkele ruiten ingeworpen. De politie, bestaande uit een lOtal agenten met den commissaris, was verplicht een charge met den wapenstok te maken, waarbij nog al harde klappen vielen. De rust keerde echter geleidelijk terug. Ter voorkoming van mogelijke verdere onge regeldheden werden voor de woning van den heer Lucasse den geheelen nacht een paar politieagenten geposteerd. Uit Rotterdam wordt ons gemeld dat de beweging door de socialisten aldaar op touw gezet, op een fiasco zal uitloopen, natuurljjk ten nadeele van het stakende spoorwegpersoneel. Op deu marktdag van gisteren (Dinsdag) had Rotterdam zijn gewoon druk aanzieu. De sleepers reden wagens vol met goederen naar de beurt- schippers, die op tijd vertrokken. Aan alle groote vaste booten als de Londensche boot, de Java- en Amerikaansche booten werd druk gewerkt en ook de ertswerkers, die eerst zouden staken, waren aan het werk getogen. Zelfs de heer Spiekman, die als socialistische leider en woord- voerder het voorbeeld moest geven om te staken, vervulde zijn betrekking als meesterknecht der drukkerij van den heer F. B. van Ditmar. Ook waren verscheidene spoorbeambten weder terug- gekeerd, zoodat van de 51 te Rotterdam vertoeveude machinisten 36 in dienst waren. Nogthans is de militaire macht noodig om een oog in 't zeil te houden, Te Rotterdam zijn thans circa 1000 man infanterie en 100 man cavalerie in functie, terwijl ook Hr. Ms. pantserdekschip //Holland" er dienst doet. Een misdadige poging om op de grens der gemeente een trein te doen derailleeren is mislukt. Door den Chr. Bestuurdersbond en de R. K. Volksbond is een manifest verspreid om deRegeering te steuuen. TER NEUZEN, 8 April 1903. De voordracht voor wateibouwkundig ambte- naar aan den ,/Oud Noord-Beveland-polder", bestaat uit de heeren P. J. Visser Az. te Ter Neuzen, M. P. de Looff te Scharendijke en M. J. Krijger te Wissekerke. 's Gravenhage, 8 April. Tweede Kamer. Na afdoenmg van eenige wetsontwerpen, o. a. dat, be treffende de arbitrage-overeenkom8t met Venezuela, de uitkeeriugeu door China, de toekenning van een renteloos voorschot voor den aauleg vau een tramweg Middelburg—Domburg, met een zijtak KoudekerkeVlissingen, werd de beraadslaging over de stakingswetten hervat. De heer Schaper stelde eene ffiotie voor, om, met het oog op de spanning in het land, de verdere behandeling uit te stellen, om de Regeering gelegenheid te geven de wetten in te trekken. De Voorzitter stelde dadelijke behandeling der motie voor, waartegen de heer Lohmaii zich ver- zette, omdat hij in de motie eene obstructie zag van de zijde der socialisten. Hierop volgde een heftig tooneel en werd het zeer rumoerig. De heer Troelstra werd tot de orde geroepen, toen hij riep /t Is een schurkenstreek De heer Schaper verweet den heer Lohman een smerige boevenstreek. Onder geroep van „jaja stelde de Voor zitter voor den heer Schaper het woord te ontnemen. Dit voorstel kwam niet in behandeling, daar de heer Schaper de beleedigende uitdrukkingen teruguam. De motie-Schaper werd verworpen met 84 tegen 6 sternmen. Na verwerping van een amendement van den heer Marchant om de strafmate te verminderen, werd artikel 1 der strafnovelle aangeno nen. De heer Troelstra stelde eene motie voor tot schorsiug van de behandeling van artikel 2, tot dat de rechtspositie van het spoorwegpersoneel is geregeld. Aangenomen werd echter het voorstel van den Voorzitter om deze inotie niet te behandelen. Daarna ving het debat over artikel 2 der straf- rechtnovelle aan. De heer Schaper bestrecd de strafbedreiging met ontzetting van passief en actief kiesreeht. 's Gravenhage, 8 April, v. m. 10 uur. De bakkersstaking alhier is voorloopig mislukt. De

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2