Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 4 April 1903. 43« Jaargang, No. 4363. BE TWEEDE VROUW. Gemengde berichten. T"W"!K1IHjXDIEj blad. Binnenland. FEUILLETON. Telegrafische berichten. I. In een der grootste huizen van de Postdammer- straat te Berliju, wooude op de vierde verdiepiug de weduwe van den overste Ruscheweyh. Vermogen had ze niet en haar weduwe-toelage was klein. Tien jaren van ongestoord geluk had zij met hareu echtgeuoot op de bel-6tage doorgebracht; na zijn dood was ze naar de vierde verdieping verhuisd, waar zij nu arie kamers iu gebruik had. Bedieuden had zij niet, een werkster verrichlte het grove werk. Wat er meer te doen viel in de kleine huishouding kwam voor rekening van een juffrouw van gezelschap, Maria Zemplin geheeten. Deze, een blondine van ongeveer vijf-en-twintig jaren, kwam zoo juist zacht de wooukamer binnen, waar haar meesteres iu een gemakkelijken fauteuil haar middagslaapje scheeu te doen. De deuren, die tot het kleine balkon toegang verleenden, stonden wijd open en de heerlijke Meilucht drong ver- frisschend de kamer binnen. Indische toovenaars of goochelaans. Iu de zitting der Tweede Kamer van gisteren kwamen de wdsontwerpen op staking aau de orde. Inleider was de heer Mees, die zijn stem moti- veerde voor de wetsontwerpeu, nu de Regeering tegemoet gekomen is aan gewichtige bezwaren tegen de eerst ingediende ontwerpeu. In het uu ge- wijzigde artikel ziet hij een beschermende strekking tegen den dwaug bij werkstakingen uitgeoefeud, waartegeu inderdaad spoedig maatregelen dienen te worden genomen. De wetgever beproeve hier het mogelijke. Een toestaud als de jongste mag toch niet worden geduld. Evenmin had spr. bezwaar tegen het beginsel van verzekeriug van den arbeid bij het openbaar spoorwegverkeer, aangezien de handel bij staking zooveel nadeel onderviudt. Ongestoord spoorwegverkeer is derhalve een nationale plicht, maar de straffen tegen dienst- weigering moeten gepaard gaan met regeling van de arbeidsvoorwaardeu, trouwens door de Regeering toegezegd, en waardoor spreker gerust gesteld wordt, al had hij ze ook gaarne gewild voor gemeentebedrijven, al zijn dan reeds verschillende gemeenteradeu de rechtspositie hunner werklieden aan 't regelen. Spreker achtte de bezwaren tegen de oorsproukelijke wetsoutwerpen gegrond, maar ontkende stellig, dat zij voortkwameu uit politieke beweegredenen. De tweede spreker was Mr. Troelstra, die een. protest deed hooren tegen de eenzijdige houding der Regeering bij de spoorwegstakiDg, een houding waaruit uoch christeiijke barmhartigheid, noch humaniteit sprak, integendeel een toon, steuneude op kanonnen en geweren, ook door Minister Kuyper volgehouden bij de jongste interpellatie over de staking en niet minder heerschende iu de memorie van antwoord. Van een outwaken van een sociaal politiek gevoel is geen sprake. Daarentegen wendt de Regeering alles aau om met overdreven voor- stelling de gedachte te wekken, alsof de revolu- tionaire Staatsalmacht moet worden tegengegaan, een macht die gansch niet bestaat. De Regeering voert de politiek van de ijzeren vuist, zooals Bismarck indertijd in zijn strijd tegen de sociaal-demokratie, waarvoor, evenals thans hidr, de nationaal-liberalen in Duitschland zich aauvankelijk niet, later wel lieten vinden. En als een miniatuur Bismarck treedt thans de Minister Kuyper tegen de socialisten op, louter uit politieke berekeniug, o. a. bierin bestaande, dat de liberalen moeten worden geprest voor een auii-sociaal-demo- kratische politiek der Regeering, ten einde Dr. Kuyper te maken lot 't centrum van de bour geoisie. Verdediging van het gezag tegenover de revo- lutionaireu is het wachtwoord der Regeering bij deze wetsontwerpeu. Spreker wraakte uitdrukkelijk die voorstelling. Alleen is zij toepasselijk op de anarchisten. De strijd van sociaal-democratie heeft met het gezagsbegrip niets te maken, bekend als 't is dat de sociaal-demokraten het gezag erkennen en alleen de volksregeering weuschen op econo- miach en politiek gebied. Spreker deed uitkomen dat de Regeeringsmaat- regelen z. i. gericht zijn tegen de onzijdige vak- beweging die de Regeering op christeiijke banen wil brengen. Maar de Regeering kent blijkbaar de groote beteekenis der vakorganisatie niet. Anders zou zij zich haasteu, een enquete daarnaar in te stellen, vdor die vakbeweging te nekken, als met deze strafwetvoorstellen. Bij de ontwikkeling van dat punt werd spreker i) Naar het Duitsch. Zorgvuldig spreidde Maria een lichte slaapdeken over de kuieen der oude dame, want het was wat koel. Door die zachte aauraking ontwaakte mevrouw Ruscheweyh, en richtte zich een weinig op. Haar voorkomen was eeuvoudig, haar gelaat bleek. #Brn je zoo bezorgd voor me, Marie?" vroeg z\j vriendelijk weemoedig. yMaak toch onze schei- ding niet pgnlijker dan noodig is." door den Voorzitter tot beknoptheid aaugespoord, maar de heer Troelstra bletf gelegenheid verzoeken, uiteen te zetten, hoe hier de arbeidersbeweging in haar vrijheid wordt belemmerd. Men raakt de vak organisatie met de strafwetvoorstellen in het hart. Intusschen geeft spreker toe, dat bij het op- treden der vakvereenii_'ingen bij de werkstaking veel gebeurd is wat niet had moeten voorkomen, maar toch veel laat zich verklaren, o. a. het be- werken van ongeorganiseerden, de actie tegen de onderkruipers, ook gevoerd door christeiijke vak- vereenigingen. Spreker sommeert de Regeering feiten te noemen van terrorisme, wil haar wetsontwerp gegrond zijn. De arbeiders zagen in het vroegere strafartikel terecht een aanslag op het vereenigingsrecht en spr. protesteert dan ook krachtig tegen de ver- dachtmaking van de regeeringsvrienden en christe- lijken, dat de leiders den arbeiders maar wat op de mouw spelden, toen zij het artikel tegen de vreesaanjagiug als den grootsten stoot aan de vakvereeniging toegebracht voorstelden. Ten opzichte der strafbepalingen vroeg hij nog, of de Regeering heeft teruggenomen de strafbaarheid van gemeente-werklieden. Hij zou die concessie aan de redelijkheid zeer toejuichen. Doch overigens zullen de bepaliogen er toe leiden het stakingsrecht hoe langer hoe meer aan de arbeiders te ontnemen. De heer Heemskerk achtte de wetsontwerpen alleszins rechtvaardig, omdat stremming van het spoorwegverkeer is een nationaal gevaar. Hij betreurt ook, dat de regeling der rechtspositie er nog niet is, maar meent toch dat zij geheel ligt in het program van deze Regeering. Heden Vrijdag voortzetting. TER NEUZEN, 3 April 1903. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, de 1® luitenant G. J. P. A. Thomson, van de Kon. marechaussee. Blijkens achterstaande advertentie zal alhier in de Paaschweek in het //Hotel des Pays-Bas" weder eene tooneelvoorstelling worden gegeven, ouder leiding van den heer Van den Heuvel, regisseur bij het Nederlandsch tooneel te Gent. Het succes dat de uitvoering op 26 Dec. be- haalde, mag voorzeker doen verwachten dat het ook ditmaal weder niet aan belangstelling zal ontbreken. Blijkens de op 23 Maart 1903 vastgestelde kiezerlijst zijn in de gemeente Stoppeldijk 218 kiezers voor de Tweede Kamer, 218 voor de Provin cial Staten en 216 voor den Gemeenteraad. Sluiskil, 3 April. Hedenmiddag had het negen- jarig dochtertje van den politieagent Meulbroek het ongeluk onder 't spelen in het kanaal te vallen. Dank zij de hulp van den onderwijzer Scheffelaar Klots, werd de kleine gered. Clinge. Het aantal kiezers in deze gemeente is als volgtTweede Kamer 283, Provinciale Staten 280, Gemeenteraad 280. In het vorig jaar bedroeg het getal respectievelijk 268, 268, 260. 's Gravenhage, 8 April. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de stakingswetten laakte de heer Schaper de houding der Christeiijke vak- vereenigingen bij de staking en noemde hunne leiders politieke onderkruipers, die hunne demo- cratische beginselen loslieten, om de Regeering door dik en dun te volgen. De heer Talma aanvaardde de wetten als noodig voor den Staat, om zich te verweeren tegen de anarchistische uiting. i i i i— z/Och, mevrouw, dat zal voor u wel schikken, want u gaat naar uwe liefhebbende kinderen, maar ik Ik weet niet of lk een vriendelijk huisdak zal vinden vodr den vijftienden Juli. Mij alleen treft het moeielijke van ons scheiden." Het meisje boog haar lief, blond kopje nadenkend over haar handwerkje, dat zij zooeven had ter hand genomen. Een lichte zucht ontsnapte haar daarbij. vKind, wat praat je daar weer dwaasWe zijn nu twee jaar bij elkaar en altijd vriendelijk en goed. Met de opoffering van eene dochter zorg je voor mijn gemak en een opgeruimd humeur. rDeuk nu niet slechter van me dan ik ben. Waarfijk het scheiden valt mij ook heel zwaar vO, mevrouw!" riep de frissche stem der blon dine nu schertsend, „schrei nu maar nietik geloof u wel zonder dat. Om Gods wil, maak mijn hart niet week. Den geheelen dag preek ik me zelven voor, dat ik me tegen die teer- gevoeligheid moet verzetten. Breng daar nu geen verandering in, ik heb werkelijk moed noodig. ^Gisteren bracht de post mij een brief van juffrouw Devall zij beeft nog geen passende be- trekkiug voor me gevonden". »Nog niet?" vroeg de dame langzaam. »Als de menschen je maar kenden, ze zouden om je vechten. Het is wel jammer dat ik zoo terug- getrokken leef en je deugden niet kan uitbazuinen #Er zal zich wel wat opdoen," sprak Marie getroosd, en ijverig hanteerde zij weer de naald. ylk bewonder je gemoedelijke kalmte op zoo'n jeugdigen leeftijd." Dat was eene oprecht gemeeude bekentenis van de oude dame, wier oogen met welgevallen op bet slanke, schoone meisje ruslten. De heer Drucker wil, met de Regeeiing, het arezag hamlbaven, maar heeft ernstige bezwaren tegen de strafnovelle. De heer De Visser beschouwde het gebeurde als eene daad, niet van vak-actie, maar van ou- bezonnenheid, van roekeloosheid en van willekeur, waartegen maatregelen noodig zijn in het belang van vrijheid van arbeid en hooghouden van het gezag. De heer Kolkman verdedigde de wetsontwerpen. De heer Rink achtte ze veel verbeterd, maar verklaarde zijn stem over art. 358bis afhankelijk van den inhoud der aangekondigde bestuurs- maatregelen. Bij het afbreken van een gebouw te Rot terdam, waariu een bank geweest is, vond een der werklieden in de kluis een verzegeld couvert, dat bij onderzoek 30,000 aan effecten bevatte. De betrokken bankdirectie is niet genegen om zonder meer den vinder een vierde als vindersloon uit te keeren, daar toch dit pakket niet aan de bank ioebehoorde, maar door den eigenaar in bewaring was gegeven zonder vermelding van inhoud en waarde. De eigenaar is ook niet genegen zooveel van zijn eigendom af te staan, zoodat het oordeel van de rechters gevraagd zal mojten worden if men een stuk vinden kan als ffvinder" in een kluis, waarin dit met opzet is nedergelegd, hoewel er grond bestaat voor het vermoeden, dat het zeer zeker van daar verwijderd had moeten worden bij het ontruimen van het gebouw als kantoor. Men meldt uit Haarlem Omstreeks 8 uur Woensdagmorgen had op de Gedempte Gracht te Haarlem een benzine- ontploffing plaats in de strijkkamer van de chemi- sche wasscherij en ververij der firma Hoeiing. Oorzaak was het open laten staan van de deur der droogkamer, waardoor de dampen der chemisch gezuiverde karpetten in de strijkkamer konden doordringen, en daar door het aanwezige vuur ontploften. Vier meisjes die in de strijkkamer werkzaam waren, kregen zulke hevige brandwonden, voor- namelijk aan het gezicht, dat hun onmiddellijke overbrenging naar het gasthuis noodzakelijk werd geacht. Haar namen zijn Lina Deenen, Marie en Antonia Dernisson en Trijntje Groot. De ontploffing had intusschen ook brand veroorzaakt en de vlammen kregen weldra reeds zulk een uitbreiding, dat de brandweer de fabrieksgebouwen niet behouden kon. Deper- ceelen brandden geheel uit en honderden kleeding- stukken, die ter verzending gereed lagen of nog moesten worden geverfd, gingen daarbij ver- loren. De fabriek was laag verzekerdde kleeding- stukken in 't geheel niet. Als een bewijs van de hevigheid der ontploffing wordt opgegeven, dat li/i steensmuur doorge- slagen werd. Hoewel het treurig is moet toch worden medegedeeld dat de ramp geheel en al is te wijten aan de slachtoffers zelf. Het elken dag omgaan met gevaar heeft haar zorgeloos ge- maakt. Wat toch is het geval. De werksters mochten nooit een kachel aanmaken in hun strijkkamer als in de belende droogkamer goe- deren hingen. Toch deden zij dit, althans zij die er het langst werkten, reeds geruimen tijd, totdat nu de ramp volgde. Het is de politie gebleken dat in het gebouw alles precies was ingericht zooals de vergunning luidde. Dat is door een der inspecteurs op zeer miniteuse wijze nagegaan met de vergunning in de hand. In wWij zijn reeds zoo lang bij elkander," ging zij peiuzend voort, »en ik weet eigenlijk niets van je, als dat je vroeg je ouders hebt verloren, dat een tante je op een kostschool plaatste en zij kort daarna stierf." Dat ik eindelijk een slechte onderwijzeres ben geworden," viel Marie nu met een glimlach in, „en dat ik met genoegen mijn betrekking bij de zeven kinderen van den bankier Salzmann ver- wisselde tegen die, welke n mij aanbood." /Juist zoo, en dat je verzwakte gezondheid bij mij herstelde. Verder weet ik nog dat je een onhedwingbaar verlangen koestert naar je vroegere moeilijke betrekking, die je alleen ter wille van mij nog Diet aanvaard heb." Nu gleed er een weemoedig lachje over de lieve trekken der schoone blondine maar daar werd gescheld. Marie stond op. wis de werkster al weg vroeg mevrouw ver- strooid. Maria knikte en ging om de deur te openen. Als het eens goede tijding was voor haar een goed engagement in de provincie of in het buiten- land Haar hart klopte vol verwachtingmet vlugge hand opende zij deur. Zij zagniet het bekende gezicht van juffrouw Devall, de bricven- besteller was het ook niet. vNeen een wild- vreemde man keek haar met groote oogen aan. Voor die onverwachte verschijning deed zij een paar schreden achteruit, maar de man naderde haar driftig ffWoont hier mevrouw Ruscheweyh vroeg hij kortaf. ffJawel mijnheerantwoordde zij weer in haar gewonen toon. #Zal ik u aanmelden het isoleerhok was pi. m. 54 K. G. benzine, terwijl er 140 K. G. mocht zijn. Donderdagochtend was de toestand der slacht offers nog onveranderd. In aen dierentuin te Bonn is Zondag brand eeweest. Een luipaard, 5 leeuwrn, 17 a yen, een hond en een dwerg-antiloop zijn in de vlammen omgekomen. De schade wordt geraamd op 40,000 a 45,000 mark. Er was niets verzekerd. De dierentemmer heeft al zijn have en een bedrag van 375 mark verloren. Een man uit Ke«jenich, die in den dierentuin werkzaam was, wordt verdacht van brandstichting en is in hechtenis genomen. Een reiziger, die Britsch-Indie bezocht heeft, verhaalt van de verbazingwekkende toeren van Indische toovenaars, die hij zelf bijgewoond heeft. Hij was bij een rijken Engelschman te diueeren gevraagd en toen het gezelschap zich na den maaltijd op de veranda verzamelde, had de gast- heer, ten genoegen der gasten, eeuige -toovenaars laten komen. De troep bestond uit twee mannen, een vrouw, een knaap en een kind van driejaar. De knaap moest voor aller oogen een in water opgelost poeder drinken, hetgeen hij met een zeer ontevreden gezicht deed. Al spoedig werd hij overvallen door krampachtige trekkingen, waar- na er een groote platte steen uit zijn mond viel. De samentrekkiDg van zijn maag herhaalde zich op een nog sterker in het oog vallende wijze en nu kreeg hij zulk een grooten steen in den mond, dat deze slechts met moeite verwijderd kon worden. lk nam de steenen in de hand, zegt de reiziger, en voelde, dat het inderdaad steenen waren. Merk- waardiger nog was de toer, die nu volgde. Een lederen riem werd op der. grond gelegd, de troep zong met gedempte slemmen een wijsje en de riem scheen zich met lichte trekkingen te bewegen. Een der mannen riep: ffDekt haar toeDekt haar toe Anders bijt zij ons." De andere man nam nu een mand en wierp die over den trekkenden riem en legde er toen een doek over. Hierop blies hij op een komkommervormig instrument en bracht daarmede een eigenaardig woest klinkend geluid voortZijn metgezel lichtte nu de mand op en in plaats van een lederen riem zagen wij een groote brilslang, die den kop in de hoogte stak en ijverig met haar dubbele tong werkte, terwijl het overige deel van haar lichaam spiraalvormig opgerold lag. Alle gasten deinsden verschrikt achterwaarts. Blijkbaar onder den invloed der muziek staande, hield de slang den blik onverwrikt gericht op de toovenaars, die zij als hare natuurlijke vijauden scheen te beschouwen. De vrouw begon haar eer-t te plagen door haar zachtjes in den staart te knijpen. Sissend schoot het dier in de hoogte om de vrouw in de hand te bijten, maar deze wist behendig aan dit gevaar te ontkomen. Even- eens de knaap, toen hij de slang plaagde. Ook de man, die geen muziek maakte, ging nu de slang plagen en wist aan hare aanvallen een tijd lang te ontkomen. Eindelijk echter beet zij hem in de hand, zoodat het bloed uit de wond druppelde. Hierop haalde men kalm een kleinen, donker- kleurigen steen uit een zak en drukte hiermede tegen de wond, die nu een oogenblik later ophield te bloeden. De slang werd een mand voorge- houden en zij kroop er onmiddellijk in. Pijnlijk om aan te zien, was de volgende toer. Het kleine kind werd op den grond gezet en de ouders deden alsof zij twist kregen. De man dreigde zijn vrouw met een sabel en het kind brak in een luid angstgeschrei uit, waarop de woede van den vader zich tegen het kind richtte. z/Wees zoo goed" antwoordde hij en volgde haar op den voet. Nogmaals zag zij naar hem om het was een vreemde verschijning, voud zij. z/Wien moet ik aanmelden?" vroeg zij glim- lachend. z/Baron Tiefort", antwoordde hij zichtbaar ver- drietig over dit kleine oponthoud. Hij was een man, die door het ongeluk ruw was geworden, een man, die nu vastberaden zijn geluk zocht en geen minuut wilde verliezen. Jaren geleden diende hij als eerste luitenant onder den overste Ruscheweyh, die hem wegens zijn begaafdheid een schoone toekomst voorspelde. Het oog van menige hoog-aristocratische schoone rustte destijds met welgevallen op hem, doch hij huwde, ten spijt van alle familie-traditien, de dochter van een niet-adelijken geheimraad. Zij was onbemiddeld, maar zeer verwend en begon aan zijne zijde het leven eeuer dame uit de groote wereld. De eerste winter van hun huwelijksleven werd in allerlei vermaken doorgebracht, maar toen nam hij tot groote verrassing van alien, zijn ontslag uit het leger. Hij trok zich terug op zijn klein landgoed in de provincie en sedert dien tijd hoorden zijne vrienden in de iesidentie niets meer van hem. z/Baron Tiefort", herhaalde de dame peinzend. Ja, nu herinnerde zij zich zijrier reeds stond hii voor haar. z/Ik ben het mevrouw. Herkent u uw ouden beschermeling niet meer?" De oude dame was opgesprongen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 5