Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Van de miliciens van de lichtingen 1900 en 1901, die tot den Minister van Oorlog het verzoek richtten om naar huis te worden gezonden, is Maandag de afwijzende beschikking van den Minister voorgelezen. Te Goes is na een ziekte van slechts enkele dagen overleden, 70 jaar oud, de heer Van der Bilt La Motthe, gemeente-ontvanger van Goes, oud burgeineester en secretaris van 's Heer Abts- kerke. In hem is een van de beste en van de meest bekende Goesenaars heengegaan. Met een zeld- zaine toewijding heeft deze man ziju heele leven pal gestaan voor wat hij goed achtte, Behalve aan vele openbare betrekkingen gaf hij zich gaarne en dan geheel aan allerlei goede en nuttige in- stellingen en zaken. En het feit, dat hij vaak het initiatief nam om jongelieden, die iets be- loofderi, doch geen middelen hadden, voort te helpen, zal maken, dat zijn overlijden door niet weinigen met diep leedwezen zal worden vernomen. De Doofstommen-inrichting te Rotterdam heeft een zwaar verlies geleden door het overlijden van den heer Isaac Bikkers. Vijftien jaar geleden volgde hij den waardigen Hirsch als directeur op en den 28en Mei a. s. zou hij tegelijk met de inrichting, waaraan hij de beste krachten zijns levens wijdde, een gouden jubile vieren. De overledene had de voldoening, dat door zijn optreden de Rotterdamsche Doofslom men-school een model-inrichting is geworden, welke tot zelfs in het buitenland bekend was. Voor de doof- stommen was hij meer dan een ouderwijzer, een weldoener en vader in de volste beteekenis van het woord. Zijn heengaan zal daarom bij velen in gezegend aandenken blijven. Omlrent het voor-ontwerp der nieuwe tarief- wet, verneemt het N. v. N. nog, dat de Minister de koffie belasten wil met een recht van f 5 per 100 K.G. De belasting zal echter in den vorm van accijns geheven worden, daar alleen de in het laud ge- bruikte koffie belast mag worden, zoodat zij, ge- rekend op een jaarlijks gebruik van 300,000 balen, ongeveer 1£ millioen per jaar aan's lands schatkist zal opbrengen. Intusschen een accijns eischt heel wat aan administratiekosten voor heffing en controle, en op een bijeeukomst van koffiehandelaars, onder leiding van den heer Reghbock te Amsterdam gehoudeu, is dan ook betoogd, dat voor al den last, dien de koffie-accijns zou veroorzaken, slechts #een schijntje" in 's lands schatkist zou komen. Ook de tabak wordt met een invoerrecht bedreigd. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Financien in het voor-ontwerp voor de nieuwe tariefwet, dat om advies o. a. aan onze Kamer van Koophandel is gezonden, voorgesteld een recht van f 20 per 100 K.G., terwijl op het binnenlatidsch product een accijns tot hetzelfde bedrag zou worden gelegd. De prijs van de tabak in binnenlandsche con- sumptie zal daardoor niet belangrijk stijgen, in het bijzonder niet wat sigaren bet reft, lmmers, dooreen genomen zijn uit 100 K.G. tabak onge veer 15,000 sigaren te maken, zoodat het invoer recht ll7 cent per sigaar zou bedragen. Maar voor onzen internationalen tabakshandel beteekent die belasting natuurlijk heel wat meer en het is te begrijpen, dat de Amsterdamsche tabakshandelaars een #Comite van Verweer" hebben in het leven geroepen, dat zal trachten den Minister van Financien tot betere gedachten te brengen. (N. v. N.) De correspondent van de Petit Bleu te Parijs meldt aan zijn blad »Het Nederlaudsche socialistische Kamerlid, de beer H. van Kol, is hier aangekomen uit Den Haag via Brussel, op reis naar de West-Indien, waar hij een vergelijkende studie zal maken van de Fransche, Eugelsche en Nederlandsche be- zittingen. De Fransche Minister van Kolonien heeft welwillend een oorlogsschip ter beschikking gesteld van den Nederlandschen volksvertegen- woordiger om hem over te brengen naar de ver- schillende eilanden, die hij wenscht te bezoeken, en Lord Lansdowne, de Engelsche Minister van Buitenlandsche zaken, heeft zich gehaast dit voorbeeld na te volgen. #Daar de regeering van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden geen oorlogsbodem beschikbaar had, heeft zij er zich toe moeten bepahn den vertegenwoordiger der socialistische oppositie een bescbeiden schoener aan te bieden zij heeft het wakkere Kamerlid evenwel warm aanbevolen bij de autoriteiten in de Nederlandsche kolonien pn op die wijze haar ingenomenheid met dezen onderzoekingstocht te kennen gegeven. ffBij zijn terugkeer tegen de komende Julimaand zal de heer Van Kol het verhaal van zijn reis in verschillende talen in het licht geven." TEIt NEUZEN, 1 April 1903. Tot kweekelingenj aan de Rijkskweekschool te Middelburg zijn o. m. benoemd W. H. Balken- stein te Ter Neuzen en J. D. Bareman te Hoek. Bij de Koningin Wilhelminaschool te Bata- via is benoemd tot leeraar in de wiskunde, de heer A. P. Vooren, vroeger te Ter Neuzen, thans be- last met de waarneming der betrekking van tijde- lijk leeraar in genoemd vak. Nadat Maandagnamiddag alhier bericht werd ontvangen dat de heer Medaets, aannemer der sluiswerken, zich te Sas van Gent bevond, begaf de heer Thomson, luitenant der marechaussde, zich derwaarts, om van hem te vernemen of hij genegen was toe te stem men in den eisch der stakende grondwerkers, dat alien weer zouden worden aan- genomeu. De heer Medaets verklaarde de ontslagen ploeg van Cornd niet meer te willen aannemen. Deze beslissing werd door den heer Thomson ter kennis van de werklieden gebracht. Met het oog op mogelijke gebeurlijkheden werd de marechaussee versterkt voor bewaking van het terrein. De werklieden hebben zich bij de beslissing van den heer Medaets neergelegd de outslagenen zijn Dinsdag huiswaarts gekeerd en de overigen hebben het werk hervat op de oude voorwaarden. Tijdens den hevigen storm in den nacht van Maandag op Dinsdag is een groot deel der ijzeren dakbedekking van de langs het kanaal staande kalkloods der heeren Medaets k De Clercq afgerukt en groolendeels in het water terecht gekomen. Heden werd alhier door de vereeniging Door Eendracht Sterk" aanbesteed de levering van 29,800 Kg. Ghilisalpeter, levering 10—20 April 1903, en 75,700 Kg., levering 10^-20 Mei 1903. De levering is gegund aan de eenige inschrijvers de heeren A. Wieland en M. Verbrugge te Ter Neuzen, de 1" levering ad f 10,59 en de 2" levering ad f 10,85 per 100 Kg. Gisteren werd alhier door den bouwkundige L. de Bruijne aanbesteed het sloopen van twee woonhuizen aan de Dijkstraat (hoek Douze-Visser- straat), en het ter plaatse opbouwen van een woon- eu wiukelhuis met pakhuis. Ingeschreven werd als volgt Voor het metselwerk door de heeren: J. v. d. Velden voor f 2850,H. v. d. Vel- dan voar f 2747,18; J. Kolijn voor f 2630W. P. Nieuwelink voor f 2429F. v. d. Peijl voor 2275 D. de Smidt voor 2245. Voor het timmerwerk door de heeren J. A. Rijnberg voor f 2452 Ch. M. Jansen voor 2317A. C. Rijnberg voor 2082 I. P. Casteleijn voor 1684. Voor het ijzerwerk door de heeren A. Dhaeze voor /115; J. Harte voor f 95. Voor bet loodgieterswerk door de heeren Wed. Guequierre voor 240J. Knijff te Zaamslag voor f 218 A. Dhaeze voor 188. Voor het glas- en schilderwerk door de heeren O. de Pauw voor /519; P. van Jole en A. van Duijse voor f 488 A. Guilliet voor f 450. Voor de massa door de heeren J. Kolijn voor f 5945 W. P. Nieuwelink voor f 5745 J. A. Rijnberg voor f 5504 A. J. de Kort voor f 5483A. C. Rijnberg voor /5143; I. P. Casteleijn voor f 5185 alien wier woouplaats niet is vermeld, wonen te Ter Neuzen. Men schrijft ons Een vreeselijk voorval heeft veel opschudding gebracht in de naburige Belgische stad St. Nicolaas. Zondagavoud omstreeks 7 uur werden op de Groote Markt aldaar een lOtal jongelingen van 18 tot 20 jaar door vijf personen overvallen, die met messen als wilden in het ronde staken. Spoedig wareu er drie gekwetsten, welke naar het politiebureau werden overgebrachtwaar zij be- wusteloos nederstortten. Drie geneesheeren der stad, de heeren De Decker, Burghgraeve en Onghenae verleenden de eerste geneeskundige hulp. De toestand van twee gekwetsten was zoo ernstig, dat zij op het politiebureau de sacramenten der stervenden ontvingen en vervolgens naar het hospitaal werden overgebracht. Een daarvan, genaamd Antoon Syx, had een gapende wonde in den buik, waaruit de ingewanden hingen, zijn neef Alouis Syx was gekwetst in den rug, terwijl de derde een minder gevaarlijke wonde in den hals had bekomen. Nog denzelfden avond werden drie der verdachten gearresteerd, terwijl den volgenden morgen nog 2 personen in hechtenis werden genomen. Maandag was het parket van Dendermonde reeds ter plaatse. De verdachten moesten een scherp gehoor oudergaan en ook de gewonden werden onderhoord. Eenige minuten na het verhoor stierf reeds een hunner, namelijk Antoon Syx, een oppassend jongeling van 22 jaar en blauwverver van beroep. Zijn neef is ook nog niet buiten gevaar. Twee der verdachten zijn in vrijheid gesteld, terwijl de drie anderen naar de gevangenis van Dendermonde zijn overgebracht. Westdorpe, 81 Maart. Heden werd het stoffe- lijk overschot van onzen dierbren overledene, de WelEerwaarde heer Fl. B. C. Cortvriendt, sedert 1889 kapelaan in deze gemeente, op de R.-K. begraafplaats alhier ter aarde besteld, nadat dit gisternamiddag in priestergewaad en in een prachtige lijkkist in de kerk voor een ieder te b;zichtigen was geweest. Door onzen ZeerEerwaarden heer pastoor werd een plecbtigp H. Mis tot lafenis der zielerusl van den overledene opgadragen, waarbij ZijuEerw. door een drietal geestelijken werd geassisteerd. Het hoofdaltaar was in rouw gehuld, de kerk was vol van belangstellenden. Voorafgegaan door de leden en eereleden der H. familie, waarvan de overledene directeur was, van de leden der congregalie, het gemeentebestuur, het R.-K. parochiaal- en algemeeu armbestuur en R.-K. kerkbestuur en gevolgd door de familieleden van den ontslapene, tal vau heeren geestelijken en verdere belangstellenden, werd daarna het lijk grafwaarts gedragen. Dien doodenakker waar reeds honderden geliefden ter laatste rust zijn heengebracht, omvat uu ook het stoffelijk omhulsel van onzen onvergetelijken kape laan Cortvriendt. De algemeene deelneming om den overledene de laatste eer te bewijzen, gaf blijk van de ware achting den in alien eenvoud zoo Godvreezenden en ijverigen priester toegedaan. Dat den dierbren overledene voor zijn onver- moeiden arbeid tot het geestelijk welzijn zijner parochianen, reeds de kroon der eeuwige vergelding geniete, is aller bede. St. Jansteen. Volgens de nieuwe kiezers- lijsten bedraagt het aantal kiezers voor Kamer, Staten en Raad respectievelijk 283, 283 en 280. Het vorige jaar waren deze cijfers 282, 281 en 280. Vergelijkt men deze cijfers met het aantal inwoners, dan blijkt dat pi. m. 10 °/0 der bevolking kiezers zijn. Borssele, 81 Maart. Een enkele maal gebeurt het, dat op een voorbijkomende zeeboot de vee- stallen afgebroken en buiten boord geworpen worden. Een dergelijk geval heeft zich weer voorgedaan. In den avond van jl. Zondag kwam er met de ebbe een massa hout, bestaande uit plankeu en ribben aandrijven, die weldra den oever van den Noord- tot den Zuidnol als het ware bedekten. Zoodra zulks bemerkt werd, togen velen aan het werk om van het aangespoelde zooveel mogelijk te verzamelen en thuis te brengen. Gedurende den nacht zelfs was menigeen bezig. Den daar- opvolgenden morgen heerschte er eene ongekende bedrijvigheid aan den zeedijk. Mannen en jongens, zelfs vrouwen en meisjes beijverden zich om strijd om vrachtjes bijeen te krijgen en die dragende of kruiende huiswaarts te voeren. Velen geraakten in het bezit van een flinken voorraad hout. Sommigen verkochten een deel en maakten daarmede een goede week, terwijl anderen het als brand- en timmerhout zullen gebruiken. 's Gravenhage, 1 April. Tweede Kamer. Op voorstel van den voorzitter is besloten om morgen 11 ure aan te vangen met de beraadslaging over de stakingswetten. Vrijdag en Zaterdag zal de vergadering om 10 ure aanvangen. Overeenkomstig den wensch van den heer Willinge zal Maandag geen zitting worden gehouden. De heer Troelstra had namens zijue partij be- handeling der wetten vddr Paschen krachtig be- streden. Tusschen den heer Lohman, de voorzitter en den heer Troelstra had een gedachtenwisseling plaats over klappen uit de afdeelingen, naar aan- leidiug van een verkeerde gevolgtrekking door den heer Van Kol gemaakt. De heer Troelstra reserveerde zich het recht voor om, wanneer werkelijk eens in de afc(eelingen gezegd zou worden vdat er dan maar op de arbeiders moet worden geschoten", zulk een gezegde aan de groote klok te hangen. De Veetentoonstelling welke gisteren te Rotterdam is gehouden door de Hollandsche Maat- schappij van Landbouw was grooter dan verleden jaar. Er waren ruim honderd inzendingen meer. O. a. werd de derde prijs toegekend aan den zwaren Paaschos van J. Flohil te Elkerzee bij Zierikzee. Uit den Haag wordt gemeld, dat naar van bevoegde zijde vernomen wordt, de netto opbrengst van de Pro-Boer-verloting ruim 60,000 zal be dragen, hetgeen, met het oog op het feit dat kort voor de uitgifte der loten de vrede gesloten werd, waardoor de algemeene offervaardigheid zoozeer verminderde, niet onbevredigend genoemd mag worden. Aan het secretariaat Noordeinde 140a aldaar komen, met het oog op de a. s. trekking op 15 April, steeds aanvragen om loten in. De Rijnlandsche stoomtram heeft Zondag tusschen Katwijk a/Rijn en Katwijk a/Zee een meisje van 4 jaar overreden. Naar de ouderlijke woning gebracht, is het kind korten tijd daarna overleden. Bij Achlum schrikte Maandag een paard voor de stoomtram. De berijder, v. M. uit Welsrijp, viel er af en bezeerde zich z6o ernstig, dat hij spoedig overleed. In het perceel Rubeudwarsstraat no. 6 te Rotterdam is gevestigd een waterstokerij. Daarin woont de 66jarige H. B., sedert eenige jaren gehuwd met de 33jarige weduwe C. B. Dit echtpaar heeft 6 kinderen en ook de moeder der vrouw woont bij het echtpaar in. Nu is de man sinds eenigen tijd lijdende, reeds eerder in het Sint Franciscusgasthuis op de Schiekade verpleegd geweest en Zondagmorgeu zou hij naar het zieken- huis op den Coolsinge) gaan om daar voor zijn kwaal opgenomen te worden. Omstreeks zeven uur Zondagmorgen kreeg hij met zijn vrouw woorden over een kleinigheid, een boezeroen dat hij aan wilde trekken. Het kwam tot groote woorden en de zich meer en meer opwindende man nam ten laatste een scherpe driekante vijl, ging daarmede zijn vrouw te lijf en trachtte haar te steken. Op dit oogenblik kwam de schoon- moeder tusschenbeide. De oude vrouw springt voor haar dochter en tracht haar#te beschermen voor de steken van haar woesten man. Al vechtende bereikte men de straat en daar daagde de tapper W. L., een overbuur tot hulp op. Hij ontzette de vrouw, inmiddels verwond, en bracht haar met haar moeder in zijn huis, terwijl B. het zijne binnenvluchtte. Politie en geneej- kundige hulp werden gehaald en toen bleek dm, B. zijn vrouw vier steken had toegebracht, nl. twee in den rug, een in den hals en een in den rechterarm, waaronder vrij ernstige. De politie zou zich nu bij B. binnenshuis begeven en vernam toen van een lOjarig zooutje dat zijn vader naar den zolder was gegaan. Werkelijk trof men hem daar aan, doch hangende aan een balk. Hij had zelfmoord gepleegd en hoewel onmiddellijk afge- sneden, bleek geen hulp meer mogelijk. Te Krommenie heeft men voor een gas- houder aan de gasfabriek, doordat er /600 moesten bezuinigd worden om een andere te laag geraamde posten te dekken, een fundeering gebouwd die den gashouder niet kan dragen. Men wil de fout nu verhalen op de architect en zal daarom een rechtskundig advies inwinnen. Zondagnamiddag om vier uur reed een pakhuis- knecht uit de Almondestraat te Rotterdam met een dogkar, waarin ook zijn zooutje gezeten was, op den Spoorsingel. Nabij den overweg van het spoor schrikte het paard, zooals hij later verklaarde voor een locomotief, waardoor hij het dier niet meer in ziju macht had en dit op hoi sloeg. Juist waren daar eenige kinderen aan het spelen. Een hunner, de 8jarige C. van Haren, wonende op den Spoorsingel, kon niet spoedig genoeg uit de voeten komen, werd door de dogkar overreden, bekwam een schedelbreuk en overleed kort daarna. Het lijk van het meisje is naar de ouderlijke woning gebracht. De pakhuisknecht was intusschen doorgeredeu, doch een wielrijder ging hem achterna, zoo werd hij bekend en kon Zondagavond op het politiebureau in de Pauwensteeg in verhoor ge nomen worden. Toen gisterenmorgen de ploegbaas Vos de lijn bij Vogeleuzaug ging schouwen, vond hij het lijk van zijn ruim 20jarige dochter Bertba. Het hoofd was van den romp gescheiden en een been was mede afgereden. Eergisteravond was zij op bezoek gegaan bij haar zuster, die spoorwegwachteres is. De ouders wisten niet beter of zij zou daar den nacht door- brengen toch blijkt zij vannacht nog teruggegaan te zijn met gemeld noodlottig gevolg. Eenigen tijd geleden werd meegedeeld, dat in verband met den moord op de weduwe Dijckx- hoorn te Amsterdam een gedeelte van het Voudel- park, tegenover de woning van de verraoorde, op last der Justitie en onder haar leiding was om- gegraven om te zoeken naar een mes, dat bij dat misdrijf moest zijn gebruikt. Naar het ^Nbl. v. Ned." verneemt, moet nu door een parkwachter, nabij een boom bij een uitgang van het park, een broodmes in den grond gestoken zijn gevonden, dat waarschijnlijk bij het plegen van den moord is gebruikt. Zooals men weet, is het O. M. in hooger be roep gegaan van het vonnis der rechtbank, waarbij Muiselaar en Frans Groot veroordeeld werden tot 15 en 12 jaren gevangenis, terwijl v. d. Dool ontslagen werd van rechtsvervolging. De beide eerste beklaagden wareu eveneens in hooger beroep gekomen. In de stedelijke gasfabriek te Trier is Zaterdag- morgen een ernstig ongeluk gebeurd. Naast den gashouder met een iuhoud van 6200 kub. meter is een 8 meter diepe ruimte, waarin verscheidene gaspijpen uitkomeu. In die ruimte waren twee arbeiders aan 't werk, toen er plotseling een groote hoeveelheid gas binnendrong. Zij riepen nog om hulp, maar werden zeer spoedig bewusteloos. Diie andere arbeiders gingen naar binnen om hun kame- raden te helpen. Ook zij verloren dadelijk het bewustzijn. Het gas verspreidde zich ook in de omgeving zoo sterk, dat de directeur, de ingenieur en nog eenige werklieden flauw vielen. De vijf arbeiders hebben er het leven bij ingeschoten. Toen verleden Zaterdag het Nederlandsche tankstoomschip Sultan van Langkat, van Rotter dam naar Batoem bestemd, tot het innemen van eene lading petroleum te Konstantinopel ter reede kwam heerschte er onder een groot deel der bemanniug zulk een ontevredenheid, dat de kapiteiu het geraden vond het consulaat er van in kennis te stellen alvorens de reis voort te zetten. Dank zij de tusschenkomst van den consul, Mr. Th. J. J. van Uije Pieterse, die zich tot dat einde persoonlijk heeft aan boord begeven, zijn de ontevredenen tot bedaren gebracht, en heeft het schip Zondag in den namiddag zijne bestemming kuunen op- volgen. Onlangs kregen in een cafe te Parijs een bezoeker en de kellner ruzie. De twist liep z66 hoog, dat men handgemeen werd en /rJau" den gast een stuk van een van diens ooren af- beetDe verwonde stelde een eisch tot schade- vergoeding in. Dezer dagen werd de zaak behandeld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2