A 1 g e a e e a Uieuws* en Admtentieblad too r ZeeuTrsck-Ylaaaderen. Herhaalde__Oproepiiig. Oiiderwijzer No. 4362. Donderdas: 2 April 1903. 43e Jaargang. BIMBiBWil. FEUILLETON." Eeu geei gelaat, eeu blank gemoed. Binnenland. ABONNEMENT: OTUf Hf Hi, Generaal Macdonald. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Hoe Chamberlain te Paarl ontvangen werd De toestand op den Balkan. TEH SEUMSCHE COIIRAST. Per drie maanden binnea Ter Neuzen f 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert rich bjj alle Boekhandelaar*, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor alien regel meer /0,1ft. Bjj direote opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adrertentie wordt de prija slechts tveemul berekend. Grootere letters worden naar plaatsmimte berekend. ■Kit bind Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepeD op sollicitanten voor de betrekking van met verplichte hoofdacte en 23jarigen leeft.ijd, op eene aanvangsjaarwedde van f 7U0,met iubegrip der bezoldiging voor de hoofdacte en voorts overeenkomstig het wettelijk minimum voor het aantal dienstjaren. Sollicitatiestukken franco in te zenden aan den Burgemeester VOOP 20 April 1903. Ter Neuzen, 31 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders vooruoemd, M. VAN DEN HOEK, Lu. Burgemeester. J. L. OOSTERHOFE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet op artikel 8 der Hinderwet, doen te weten dat voorwaardelijk vergunning is verleend aan GERARD WIELAND, handelaar te Ter Neuzen, tot oprichting eener bewaarplaats van benzine op een gedeelte van het perceel wijk A 58, kadastraal sectie C 3ill4 en i. aan JOZIAS ZEGERS, slachter te Ter Neuzen, tot eprichting eener slachterij in een gedeelte van het perceel wijk H 2, sectie C 8160. Ter Neuzen, 30 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOEE, Secretaris. Generaal Macdonald is zouder eenige plechtig- heid te Ediuburg begraven. Bij aankouist van de ljjkkist aan het station werd de overledene door een 400 vrienden gehuldigd. Na het vertrek van den trein uit Louden hielden daar een aautal Scbotten aan het station een vergadering. Er werd hulde gebracht aan Mac- donald's nagedachtenis en verzet aangeteekend tegen de behandeling van zijn lijk te Parijs en het besluit van de familie om het hedenochtend te Edinburg in alle stilte te begraven. De ver gadering besloot aan den bnrgemeester van Edin burg te seinen, met verzoek de begrafenis zoo mogelijk te verdagen, opdat zij opeubaar en plechtig zou kunnen geschiedeu. De burgemeester 30) Percy verwijderde zich geen oogenblik van de spoude vau den zwaar misbandelde engekwetsle; hij liet geen middel oubeproefd om zijn pijuen te verzachten, hem in 't leveu te behouden. Doch alles was vruchteloosmaar al te spoedig zag hij dat de toestand hopelous was. De onder de voeten der onbarmhartige vervolgers bekomen kneuzingen waren te zwaarde oude trouwe beschermei vau Lucile zou spoedig den laatsten adem uitblazeu. Zoo was de namiddag verstreken, en de avoud daalde. Waldbeck en de drie jougere kindereu hadden zich uit de kamer verwijderd. Lucile en haar moeder zaten band in hand aan Eo Chungs bed, aandachtig luistereud naar de zacbte adembaling van den scbijubaar rustig slapende. Aan de andere zijde van het bed zat Percy, bij hield de band vau den gewonde in de zijne en onderzocht bestendig den langzamerhand verzwakkenden polsslag. Op zacht fluisterenden toon richtte de moeder nu en dan eenige teedere woorden tot haar weder gevondea dochter, die er liefderijk met licht be- grijpelyke teekens en gebaren op antwoordde. Minder uit gewooute dan wel uit mistrouwen in het terruggekeerde spraakvermogen, en beseffende dat het haar aanvankclijk moeilijk zou valleu, aarzelde zij haar gedachteu in woorden te kleeden. Met diepe aandoeniug sloeg Percy op haar lief gelaat de uitdrukking van bezorgdheid en steeds zwakker wordende hoop gade. Si mis de ver ge- waande als een reddende engel voor haar verscheneu was, scheen het alsof zij zijn tegen- woordigheid als zeer natuurlijk beschouwde. Maar waunper haar blikken de zijne ontmuetten, of hij vevishijat naaadaa-, WoenMl.*- en Vrijdatravamd, »Ugeznnderd op Peestdagea, htjj de Flrina IP. VM.W r0i seinde terug, dat hij 't niet doen kon tegenover den uitdrukkelijken wil van de familie, Geheel Schotiand blijft nu verontwaardigd aan- dringen op een open bare, militaire begrafenis van Macdonald, alsook op een commissie van ouderzoek. In te Louden ontvangen particnliere brieven uit de Kaapkolonie worden bijzonderheden mee- gedeeld omtrent Chamberlain's reis in Zuid-Afrika, van welke bijzonderheden de Kaapsche bladen geen melding hebben durven maken. Toen de Minister b. v. te Paarl kwam, bevonden zich alle inwoners op den drempel hunner huizen. Bij het naderen van den stoet begaven zij zich echter alien naar binnen en sloegen de deuren hard achter zich dicht. Te Graaf Reynet droegen de bewoners op hun hoeden een cocarde, met den naam ^Scheepers" er op, ter herinneriug aan den kommandant die, ziek zijnde, door de Engelschen werd gevangen genomen, veroordeeld en gefusileerd. In het district Monastir, in 't hartje van Mace donia, zijn de revolutiouaire comites nog nooit zoo actief opgetreden als thaus. Talrijke moorden op Tnrken hebben er op last dier comites dagelijks plaats, en de Turken betalen die met gelijke munt. De geheimziunige organisaties hebben ook elders eeu grooten invloed op de Boelgaarsche bevolking. Een groot aantal boeren zijn gewapend, voor het grootste deel met geweren uit Griekenland af- komatig. Eenige leiders der beweging hebben reeds verklaard, dat zij de opstandelingen niet meer in bedwaDg kunnen houden. De krachtige waarschuwingen door en namens de Boelgaarsche regeering gedaan, hebben niet den minstenduvloed gehad. De revolutionnaire bewegiDg gevoelt zich los van alle banden en wenscht niet in te gaan op welke kalmeerende raadgevingen ook. De consulaten hebben alien invloed, aien zij eertijds oefenden op de Slavische bevolking ver- loren. De bevolking gelooft niet meer aan de bevtijding van het Ottomaansche juk door de Russische regeering. De voorgestelde hervormingen worden als een loode letter beschouwd. In een audientie bij den Sultan heeft de Rus- met hartelijke woorden zich tot haar wendde, om haar te bemoedigen en op te beuren, dan verried een zekere schroomvalligheid, dat zij zich bet laatste met hem gevoerde onderhoud herinnerde. Een zacbte beweging van den Chinees stoorde haar in haar overdenkingen, en zich tot hem keereud, zag zij hem in de wijd geopende oogen. Eerst zag Fo Chung Lucile en haar moeder aan, toen sprak hij laugzaam, als moest hij zijn gedachten verzameien, en met de aan zijn volk eigene doodsverachling, tot Percy Het zal spoedig met mij gedaan zijn. En even rustig vroeg hij Is 't zoo niet, dokter Perte knikte toestemmen Ge zijt een man, voegde Percy er ernstig bij, en hem die zoo als gij gehandeld heeft, be- hoeft de waarheid niet verzwegen te wordenhij beeft niet terug voor den laatsten stap. Wat is sterven hernam Fo Chung met zekere onverschilligheid. Niets auders dan ter ruste gaan na zwaren arbeid en dat is goed. Maar ik denk over alles na, en dit zeggende, zweefden zijn blikken met innige teederheid naar Lacile en haar moeder. Hoe kwam het dat Lucile mijn kind werd? 't Moest zoo zijn. Mijn Leveling was stom en nu kau zij weder spreken. Tk be- grijp alles dokter. Indien ik haar plotseling haar ouders in de verte had aangewezen, zou zij hen zijn nagesneld. Maar toen zij kiezen moest tusschen haar ouden Fo en haar ouders, moet zij, om geeD van alien te verliezen, haar stem gebruiken. Is 't zoo niet dokter? Was 't niet een geluk voor mijn lief kind, dat de menschen mij onder hun voeten vertrapten Zeg, dokter, ik hoor 't zoo gaarne, zeg Fo Chung, de oorzaak van uw dood heeft uw lieveliDg de spraak teruggegeven 1 Ja, Fo Chung, antwoordde Percy plechtig, de hand van den onden man drukkeud, die ge- dachte moge a tot aw laatste oogenblik een troost .riscjie gezant, ZiuoviefF, gevraagd of hij krachtiger iljie optreden tegen het verzet der Albaneezen. De Sultan beloofde dit. Vooral in Turkije zijn beloften goedkoop. De Minister van Marine, schout bij nacht Ellis, verscheen gisteren voor de eerste maal ua zijn optreden, in de Tweede Kamer, waar hij door tal van leden gecompiimenteerd werd. De heer De W aal Malefijt, afgevaardigde van Breukelen, die sedert het laatst des vorigen jaars door onge- steldheid belet werd aan de wetgevende werk- zaamheden deel te nemen, was gisteren in de Kamer aanwezig. Men meldt uit Den Haag aan de N. R. Ct. Naar wij vernemen zijn de wijzigingen, die de regeering gebracht heeft in de stakingswetten, onder de vooruitstrevend-liberale partij in de Kamer in verzoenende geest beoordeeld. Vooral de toegezegde bestuursmaatregel tot regeling der rechtspositie van het spoorweg- personeel heeft een meer gunstige stemming voor de wetsontwerpen teweeggebracht. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het district A Ik maar (8090 kiezers) werden uitgebracht 6592 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid dus 3297. Mr. J. G. Sybrandi (autir.) kreeg 2645 stemmen, Jhr. Mr. P. van Foreest (lib.) 1706, de heerC. A. Zel- velder (vrijz. dem.) 1585 en de heer J. G. van Kuijkhof (soc. dem.) 656. Herstemming dus tusschen Mr. 3. G. Sybrandi en Jhr. Mr. P. van Foreest. Bij de algemeene verkiezingen in Juli 1901, toen er in het district Alkmaar 7824 kiezers waren, werden uitgebracht 6182 geldige stemmen. Daarvan kreeg Mr. E. Fokker (vrijz. dem. aftr.) 2589, de heer N. Oosterbaan (antirev.) 2175, Mr. W. C. Bosman (lib.) 941 en de heer J. G. van Kuijkhof (soc. dem.) 427 stemmen. Bij de herstemming werd toen Mr. E. Fokker, gekozen. Het Volk bevat het volgend schrijren In het verslag van de rede vau den heer Troel- stra, gehouden in Bellevue, voorkomende in Het Volk van 26 Maart, wordt medegedeeld, dat ik in de afdeeling der Tweede Kamer zou gezegd zijn; waar menschelijke kunst en kennis oumachtig waren, was het voor u weggelegd, een genezing te bewerken. Fo Chung glimlachte te vreden. Hebt ge 't gehoord, Lucile vroeg hij haar blijmoedig. Ja, beste Fo, antwoordde Lacile langzaam, doch zich inspannende om haar stervenden vader- lijken vriend een laatst bewija van haar innige verknochtheid te geren. Haar moeder weende in stilte. Percy luisterde met ingehouden adem naar deze nieuwe proefneming. John Chinaman lachte vergenoegd. Hoe lieflijk kliukt uw stem, sprak hij al* in een droorn, en ge zult haar niet meer verliezen. Ge behoeft niet langer danseres te zijn ge kunt een echt- genoot kiezen docter Percy Lucile, hij bemiut u even hartelijk als gij hem bemint. Lucile, denk altoos aan uw ouden Fo. Hij sloot de oogen en ging fluisterend voort Panama het dondert en bliksemt. Ik zie een meisje met golvend zwart haar haar teere handjes woelen het zand om, haar gelaat is met bloed bedekl zij i* stom maar nu kan zij weer spreken. Lucile, hoe inuig heeft de verachte John Chinaman u liefgehad Nu hebt ge den ouden man niet meer noodig ge hebt uw ouders uw spraak weder en docter Percy. Een lange pauze volgde. Daarna opende Fo Chung weer w(jd de oogen. Zijn blikken richtten zich beurtelings op de hem omringenden als trof hem de smartelijke een medelijdende uitdrukking, die op hun gelaat lag. Lucile vaarwel sprak hij nog zachter dan te voren. Ik heb n liefgehad, voor u heb ik gewerkt en gezorgd, en nn kunt ge mjj daar- voor beloonen. Als de oude Fo dood is, verzoek hebben „ik wou maar dat er eene nieuwe staking nitbrak, dan konden wij er ecus op schieten." In het verslag dier rede, voorkomende in het ochtendblad der Nieuwe Courant van 25 Maart wordt dit ook in nagenoeg dezelfde bewoordingen vermeld, doch hierbij is gevoegd, dat spreker (de heer Troelstra) zeide, dit van zijn vriend Van Kol te hebben vernomen. Naar aanleiding liiervan heb ik mij per brief tot den heer van Kol gewend en daarop het volgend antwoord ontvangen Princenhage, 28/3 '03 Mijnheer Vergun mij op 't punt van langen tijd op reis te gaan kort te zijn. Enkele dagen na de afdeelingszamenkomst op straat mijn vriend Troelstra sprekende, meende ik hem te moeten mededeelen uw uitlating wik wou maar dat de werkstaking kwam, hoe eerder zij komt hoe beter En ik liet daarop volgen de ontboezeming„Zij willen er blijkbaar op los schieten Ofschoon mijn doel geenszins was dit feit voor publicatie te bestemmen, achtte ik 't toch ken- schetsend genoeg om dit Troelstra mede te deelen en vroeg ik hem geenszins om geheimhouding. Want 'tis en blijft mijne overtuiging, al zegt men het niet in 't openbaar, dat vele reactionaire elementen dezer regeeriugsmeerderheid er aldns over denken. Achtend, Uw dw. dn., (was geteekend) H. van Kol. Uit dit antwoord blijkt, dat de heer Van Kol het laatste gedeelte van de mij ten laste gelegde woorden zelf heeft bedachtdoch ook het eerste ge deelte is volkomen onjuist vermeld, hetgeen ik uit brieven van den rapporteur der afdeeling en aDdere leden der Kamer, die het afdeelings- onderzoek hebben bijgewoond zou kunnen aan- toonen. Ik meen reeht te hebben te verlangen, dat het hier vermelde in het eerstvolgende nummer van uw blad worde opgenomen. UEd. Dw. Dn. A. van Dedem. Den Haag, 80 Maart 1903. (Zie telegrafische berichten.) dan uw aaustaauden man, dat hij daarvan in de Chineesche wijk laat kennis geven opdat mijn gebeente overgebracht worde naar het Hemelscha Rijk het mag nergens anders rusten. Docter Percy, nu ga ik. Ge zijt een rechtschapen man en Lucile zal het sieraad vau uw huis zijn. Dit waren de laatste woorden van den trouwen Fo Chung. Hij sloot de oogen als om te slapen. Zwakker en langzamer werd zijn ademhaling. Uren verstreken en toen de zonnestralen de ontwakende stad vergulden en westwaaris over den onmetelijken Oceaan gleden, was het alsof Fo Chung zijn ziel er aan had toevertrouwd, om naar zijn vaderland terug te voeren. ZooaU Fo Chung gewenscht had, geschiedde. Percy zorgde zelf voor de behoorlijke overbrenging van bet stoffelijk overschot naar den doodenakker van Fo's landgenooten, van waar het met de eerst volgende plechtige scheepsgelegenheid naar het Hemelsche rijk zou worden overgebracht. Lucile verliet voor altijd het tooneel. Op grond van het gebeurde, dat de dood van ouden beschermer tengevolge bad, gelukte het haar het bestaande contract te ontbinden. Zooals Percy het haar vroeger had vergemak- kelijkt om zich schriftelijk uit te drukken, hielp hij haar nu met de grootste zorg de moeilijkheden overwinneu, die door een veertienjarige sprake- loosheid ontstaan waren. Vaak herinnerde hij haar daarbij aan het onderhoud, dat haar had doen besluiten New-Orleans te verlaten. En Lucile ontweek die herinnering niet; integendeel, een lieve aanminnige glimlach en een maagdelijke bios ver- sierden haar schoon gelaaten toen zij eenige maanden later met Percy voor het huwelijksaltaar geknield lag, had niemand kunnen vermoeden dat aan het beschroomd aitgesproken ffja" een bijna veertienjarig zwijgen was voorafgegaan. E I N D E.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1