A 1 g e n e 0 n Hieuws* sn Adverteatieblad 2eeuwsch«Ylaaade?$t HERBESTEDING. TOOf No. 4361. Dinsdasr 31 Maart 1903. 43e »1aar$rang. herbesteden: Binnenland. Stakingswetten. ABONNEMENT: iDTllTl* TUli Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. het onderhouden wan- en het doen wan herstellingen aan de gebouwen en andere ge- meente-eigendommen, gedu- rende 1903, woor wat betreft het 5e perceel wan het bestek. F rankrijk. De Keizerin wan Duitschland. De spanning tusschen Duitsch land en de V. S. De gemeenteraad wan Pretoria. Wijziging en aanvulling Strafwetboek. TER SEEZEKSCHE I0IR1YT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen I,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich b$j alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Van 1 tot 4 regeis 0,40. Voor elken regel meer f 0,1b. Bjj direct® opgaaf van driemaal plaatsing dcrzelfde advertent!* wore de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. »it hli.ll verifhtjal naamlKf-, Woenidac en Vrijdnwnvond, altfezonderil tip feeitd»ee», hij de Flrna 1». jr. TH BE 8JWOT tm g«» Km.eii Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN sullen op Hlaandag, 6 April 1903, des namiddags 8 uren, op bet gemeentehuis in het Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie. De iDschrijvingsbiljetteu, op zegel gesteld, kunnen ter gemeente-secretarie in eene verzegelde bus tot het oogenblik der besteding worden ingeleverd. Ter Neuzen, 80 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Er beeft zich een nienwe groep gevormd in de Fransche Earner, die der Internationale Arbitrage. D'Estournelles de Constant, die Frankrijk hier vertegeuwoordigde bij de Vredescouferentie, is er de leider van. In zijn openingswoord op de eerste vergadering •wees d'Estouruelles er op, dat de volkeren hoe langer hoe rneer gestemd zijn voor arbitrale tus- schenkomst, terwijl de meeste regeeringen een on- verschillige of vijandige houding aannemen legen- over de arbitrage. De Fransche Kamer weigerde met 322 tegen 222 stemmen de autorisatie, gevraagd door de orde der Karthuizers, de beroemde fabrikanten der chartreuse. De Paus heeft, in antwoord op de betreffende verzoeken van Katholieke Fransche Kamerleden, verklaard, dat 't hem niet mogelijk was, in de kwestie der congregation tnsschenbeide te treden. De Keizerin van Duitschland heeft bij een ritdoor 't Griinewald, ten gevolge van een val vau haar paard, haar arm gebroken. De Keizer en prins Adalbert schoten toe. De Keizerin werd naar 't jachtslot Griinewald gebracbt, en daar werd telefonisch een auto ontboden, die de Keizerin naar 't paleis terugbracht. Een Reuter-telegram uit Washington bevestigd, dat loen het gerucht liep dat het Amerikaansche eskader van den Noord Atlantischen Oceaan een bezoek zou brengen aan Europa, Keizer Wilhelm pre sident Roosevelt een eigenhaudigen brief zond met het verzoek, de Amerikaansche vloot een Duitsche haven te laten aandoen. ;/Aangezien echter het reisplan van het eskader gewijzigd was", zoo schreef president Roosevelt terug, zag hij zich genoodzaakt, deze uitnoodiging af te slaan. De Keizer zou het verzoek tot twee malen toe berhaald hebben. Eerst door middel van de gezanten, langs den officieeleu weg, en daarna, toen een beleefd weigerend antwoord was in inge- komen, in het bedoelde eigenhandig schrijven. De wijziging het maken van de Azoren tot einddoel van de reis schijnt intusschen juist te wijten aan Keizers Wilhelm's invit.atie. Te Berlijn beweert men, dat dit gerucht absoluut uit de lucht is gegrepen, en dat 't niet moeilijk is na te gaan, aan wie Duitschland weer dezen nieuwen streek dankt. Natuurlijk aan het perfide Engeland. Reuter's correspondent te Pretoria meldt, dat alle leden van den gemeenteraad vaD Pretoria hun oatslag genomen hebben, om te protesteeren tegen de vervreemding van zekerr gemeeute-eigendommen door bet gouvernement. Door de regeering is een gewijzigd ontwerp van wet ingedieud tot aanvulling en wijziging van bet Wetboek van Strafrecht. Zij stelt thans voor, art. 284 van voormeld wetboek te lezen als volgt Met gevangenisstraf van ten boogste negen maanden of geldboete van ten hoogste f 300, wordt gestraft 1°. hij die een ander door geweld of eenige feitelijkheid of door bedreiging met geweld, of eenige andere feitelijkheid gericht, hetzij tegen dien ander, hetzij tegen derden, wederrechtelijk dwingt iets te doen, niet te doen of te dulden 2°. hij die een ander door bedreiging met smaad of smaadschrift dwingt iets te doen, niet te doen of te dulden. In het geval onder 2 omschreven wordt het misdrijf niet vervolgd dan op klachte van hem, tegen wien het gepleegd is. Verder wordt voorgesteld na art. 426 van voormeld wetboek een nieuw artikel in te voegen, luidende Art. 426bis. Hij die wederrechtelijk op den openbaren weg een ander in zijue vrijheid van beweging belemmert, of met een of meeranderen zicb aan een ander, tegen diens uitdrukkelijk ver- klaarden wil, blijft opdringen of hem op hinder- lijke wijze blijft volgeu, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Yoorts wordt voorgesteldna art. 358 van voormeld wetboek worden drie nieuwe artikelen ingevoegd, luidende Art. 358bis. De ambtenaar of eenig in het openbaar spoorwegverkeer voortdnrend of tijdelijk werkzaam gesteld persoon, niet behooreude tot het personeel van een spoorweg, waarop uit- sluitend met beperkte snelbeid wordt vervoerd, die met 't oogmerk om in de uitoefeniug van een openbaren dienst of in het openbaar spoorweg verkeer stremming te veroorzaken of te doen voortduren, nalaat of, wettig daartoe gelast, weigert werkzaamheden te verrichten, waartoe hij zich uitdrukkelijk of uit kracht van zijue dienstbe- trekking heeft verbonden, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste 300. Art. 358ter. Indien twee of naeer persouen tengevolge vau samenspanning het misdrijf plegen, in bet vorig artikel omschreven, worden de schuldigen, zoomede de leiders of aanleggers der samenspanning, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren. Art. 358quater. Indien het oogmerk, bij art. S58bi8 omschreveu, wordt bereikt, wordtgevangenis- straf opgelegd in het geval van art. 858bis van ten hoogste een jaar in het geval van artikel 358ter van ten hoogste vier jaren. Art. 380 van voormeld wetboek wordt voor gesteld te lezen Bij veroordeeling wegeus een der in de artt. 359, 363, 364, 366, 373 laatste lid en 879 eerste lid omschreven misdrijven, kan ontzetting van de in art. 28, nos. 3 en 4 bij veroordeeling wegens een der in de artt. 358bis, S58ter en 858quater omschreven misdrijven, ontzetting van de in dat art. 28, nos. 1—3, vermelde rechten worden uit- gesproken. De slotbepaling loidt Deze wet treedt in werking op den dag harer afkondiging. Aan de Memorie van Antwoord op bet Yoor- loopig Verslag, betreffende het oorsprokelijk ont werp, is het volgende ontleend In de vergaderingen der Tweede Kamer van 25 Februari en 10 en 11 Maart j.l. heeft de Regeering zoo openhartig en volledig als haar dit geoorloofd scheen, alles medegedeeld, wat harerzijds over hetgeen op de spoorwegstaking van 29—81 Janusri j.l. betrekking had, licht kon verspreideu. Zij wenscht hierover niet in herhaling te treden. De Regeering zet uiteen, dat h. i. het eerste .-.'.nifest van het Hoofdbestuur der Ned. Yereeni- ging van Spoor- en Tramwegpersoneel, (waarin wordt gezegd, dat de meest nauwgezette voorzorgs- maatregelen moeten worden genomeu, om in staat te zijn oogenblikkelijk bet werk neder te leggen, zoodra er bericht koint van het Hoofdbestuur, wat in de allereerste piaats geldt voor het personeel te Den Haag, terwijl de personeelen van de lijn HaarlemRotterdam en GoudaDen Haag zicb gereed moeten houden op de eerste aanmaning naar Den Haag te vertrekkeneen en ander om te voorkomen, dat de Volksvertegenwoordiging een wet aanneemt, waarbij het recht tot staken wordt ontnomen, allerminst het kenmerk draagt van een in overhaasting of overspanning gestelde publicatie, en dat er wel degelijk beteekenis aan is te bechten. De leden die dit bestreden, zouden hun standpunt bondiger verdedigd hebben, door aan te toonen, dat men bij het gebeurde uitsluitend stond voor een uit het rechte spoor geraakte werklieden- beweging en niet tegelijkertijd te doen had gehad met een politieke machtsproeve, waarbij men zich ter bevordering van revolutionnaire bedoeliugen van de wykliedenbeweging poogde meester te maken. Dat na 31 Januari geen spoorwegstaking te duchten zou zijn is een bewering, in lijnrechten strijd met hetgeen in de bladen, die de eerste staking uitbundig loofden, te lezen stoud. Yan ,/wraakueming" van het beleedigde gezag is van de zijde der Regeering geen sprake. Handhaving gelijkt in niets op wraakneming. Bovendien heeft dit wetsontwerp geen terugwerkeude kracht. Tegenover de opmerking, dat zelfs door de Protestantsche Christelijke Yereeniging van Spoor weg- en Trampersoneel te Zwolle tegen de aan- neming van dit ontwerp geprotesteerd wordt, verwijst de Regeering naar een bij haar sedert ingekomen schrijven dier Vereeuiging, waarin deze verklaart zich geroepen te achten op haar verzoek tot opschortiDg der aanbangige wetsvoorstellen terug te komen. De Regeering verklaart uitdrukkelijk, bet gevaar voor een spoorwegstaking niet tot de kleinst mogelijke afmetiugen te kunnen terugbrengen zonder strafbepaling. Ook tot het tegengaan van intimidatie van arbeidswilligen acht zij een strafbepaling volstrekt noodig. De bewering, dat vele arbeiders de voorgestelde strafbepalingen niet met huu rechtsbewustzijn zouden kuunen overeenbrengen, mag niet van de invoering terughouden, waar met niet minder reden vele arbeiders door de tegenwoordige ver- houdingen hun rechtsbewustzijn geschokt gevoelen. Terugneining van de strafrecbtsvoorstellen zon geen uitzicht openen op eene op den duur vreed- zame, voor de Regeering aannemenlijke beslechting der ontstane maatschappelijke geschillen, maar slechts bevorderlijk kunnen zijn aan het begonnen openbare proces van moreele verwording. Hare strafrechtsnovelle terug nemen is voor de Regeering uit dien hoofde volstrekt onmogelijk. Voor alles rnoet op dit oogenblik de suprematie van bet Staatsgezag boven alle maatschappelijke woelingen wettelijk worden verzekerd. De spoorwegbrigade zal de rechtmatige macht, de strafrechtnovelle het machtige recht van den Staat stellen tegenover de macht van het onrecht. Bij den strijd van plicbten bij die leden der Kamer, die ten deze principieel aau de zijde der Regeering staande alleen de opportuniteit van het voorgestelde betwisten, hangt de beslissing geheel af van bet antwoord op de vraag, wat zwaarder moet wegen, de plicht om de Regeering tegenover de bedreigingen uit den revolutionnairen hoek te steunen, ook al kan daarbij eigen inzicht over opportuniteit niet geheel tot zijn recht komen, of wel de plicht om zijn eigen inzicht omtrent opportuniteit zoo voor alle dingen te doen gelden, dat men het deswege geoorloofd acht, de Regeering tegenover die bedreigingen in den steek te laten. Op de volkomen vrijheid van de Staten-Gene- raal bij het nemen van hare beslissiugen mag nu noch ooit ook maar iets worden afgedongen. Maar neemt dit weg, dat de practische verant- woordelijkheid voor den toestand, gelijk die tenge volge van het besluit der Kamer worden za], in de eerste piaats voor rekcniug vau liet Kobinet komtdat de Kamer bij het nemen van haar besluit met deze omstandigheid te rekenen heeft, en dat deswege de verklaring der Regeering, dat de opportnniteit naar haar stellige overtuiging noch afstemming van het wetsontwerp, nocb uit- stel van behandeling gedoogt, bij het nader wikken van zijn oordeel over de opportuniteit ditmaal buitengewoon gewicht in de schaal legt? Splitsing van het wetsontwerp in twee deelen ontmoet overwegend bezwaar. Terwijl van uitstel van behandeling geen oogen blik sprake kan zijn, is daarentegen de regeering, wat den teksl van het wetsontwerp betreft, zoover dit eenigszins zonder prijsgeving van begiusel en doel mogelijk was, aan de leden, die opbouwende critiek leverden, tegemoet gekomen. Naar aanleiding van de verklaring der Regeering op 11 Maart j.l., dat door haar reeds sinds eenigen tijd overwogen wordt in hoeverre art. 27 der spoorwegwet haar in staat kon stellen, om reeds nu, in afwachting van de uitkomsten van het door eene Staatscommissie in te stellen onderzoek te voorzien in de nadere rechtsbescherming, die ook h. i. voor het spoorwegpersoneel gewenscht is te achten, wordt medegedeeld, dat een coucept-alge- meene maatregel van bestuur van bedoelde strekking reeds van den Raad van State terug werd ontvangen en vermoedelijk binnen zeer korten tijd zal worden uitgevaardigd. De Regeering zal doen wat in haar vermogen is om dien algemeenen maatregel, althans nog eer de beslissing der Kamer over het wets ontwerp staat te vallen, in het Staatsblad te brengen. Het doel door de uitbreiding van art. 284 beoogd, kan niet behoorlijk worden bereikt langs den weg van loepassing van art. 138 en door uitoefeniug van politiezorg. De bedoeling van het voorstel was volstrekt niet om het uitzetten van posten als zoodanig strafbaar te stellen en evenmin het gebruiken vau middelen van vreedzame overrediug om iemand te bewegen iets te doen of te laten. Daaromtrent zal door de gewijzigde redactie alle twijfel worden opgeheven. //Dwingt" in het artikel is sjnoniem met ?er toe brengt", n.l. tegen zijn wil. De uitdrukking //wederrechtelijk" heeft in de thans voorgestelde uitbreiding geen andere beteekenis dan zij heeft in bet bestaande art. 284. De vraag, of de dwaDg door geweld of bedreiging met geweld wederrechtelijk is, is eene quaestio facti. De Regeering is te rade gewordeu het advies, van hen, die de Regeering in overweging geven art. 284 zelf aan te vullen door daarin onder de middelen van dwang #feitelijkheden" en »be- dreigiug met feitelijkheden" gericht hetzij tegen iemand in persoon, hetzij tegen diens gezin, op te nemen en in verband daarmede art. 426 te wijzigen, in het algemeen, wat zijn strekking tot splitsing der voorgestelde bepaling betreft, te kunnen volgen, ofschoon zij daarbij niet al de daarvoor aangevoerde motieven kan onderschrijven. Mede op grond dat het niet wenschelijk is, den schijn te doen ontstaan alsof men door toepassing van de strafwet, zonder hooge noodzakelijkheid, op de kiezerslijst invloed zou willen oefenen, wordt de voorgestelde wijziging in art 286 teruggenomen. Art. 858bis is, naar de meening der Regeering, geheel in overeenstemming met het recht, gelijk dit nog steeds door de volksovertuiging gedrageu wordt. De leer, dat zoowel den ambtenaar als den arbeider het recbt zou toekomen, zoolang hun dienstbetrekkiDg duurt, het ambt of den arbeid neder te leggen zonder voorafgaand ontslag aan te vragen, is volkomen valsch en voor wat den ambtenaar betreft bovendien zuiver revolutionnair. Hoe beweerd kan worden dat tusschen den ambtenaar en den arbeider geen principieel onder- scheid bestaat, is der Regeering niet duidelijk. De Regeering wil allerminst inbreuk maken op het vereenigingsrecbt voor de arbeiders, mits het zich blijve bewegen binnen de grenzen, door Grondwet en wetten des Rijks daar omheen ge- trokken. Dat de bepaling niet toepasselijk is gemaakt op dienstweigering van arbeiders in bakkerijen, koleu- handel en alle transportbedrijven, is hieraan toe

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1