Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 28 Maart 1903. 43» Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. No. 4360. TWBBDB -BXjJLJD. FEUILLETON. Een geel gelaat, een blank gemoed. Onder de wapenen houden der lichtingen 1900 en 1901. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. (Slot volgt.) Ingediend is een wetsontwerp waarvan het eenig artikel luidt ,/De ingelijfden bij de militie te land van de lichtingen van 1901 en 1900, die ingevolge de bepaling van de eerste zinsnede van art. 110 der Militiewet 1901 krachtens Ons besluit van den 5den Februari 1903 (Staatsblad no. 68) onder de wapenen zijn geroepen, blijven onder de wapenen zoolang Wij znlks raadzaam oordeelen." In de toelichting tot dit wetsontwerp wordt gezegd, dat de gebeurtenissen, welke aanleiding gaven tot het order de wapenen roepen krachtens art. 110 van de Militiewet 1901 van de verlof- gangers der lichtingen van 1900 en 1901, nog niet zoodanig verloop geuomen hebben, dat het zich laat aanzien, dat genoemde miliciens, nadat zij zes weken onder de wapenen zullen hebben door- gebracht, met verlof huiswaarts kunnen worden gezonden. Het Hbld. meldt Naar wij vernemen is hedenvoormiddag van de Regeering bij de Tweede Kamer ingekomen de Memorie van Antwoord op het verslag over de Stakingswetten. Het stuk zal worden gedrukt en vermoedelijk hedenavond verschijnen. Nader seint men ons: De verschijniug van de Memorie vdn Antwoord over de Stakingswetten is, naar wij nader vernemen, nog afhankelijk van de overlegging daarbij van een overzicht der buitenlandsche wetgevingen te dier zake, waardoor nog wel eenige dagen kunnen verloopen alvorens het stuk wordt rondgedeeld. De Tweede Kamer is opgeroepen tegen Dins- dagochtend 11 uur, vermoedelijk ter behande- ling van een wetsontwerp tot het in dienst houden van de militielichtingen 1900 en 1901. Zijn de stakingswetten alsdan zoo ver in staat van wijzen, dat de commissie van rapporteurs haar eindverslag kan uitbrengen, dan zou tevens voor het uiteengaan der Kamer de dag van beraadslaging worden bepaald, welke dan na het Paaschreces zou aanvangen. TER NEUZEN, 27 Maart 1903. In de Woensdag gehoudeu openbare ver- gadering van den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, werdeu behandeld Het beroep van het gemeentebestuur van Ter Neuzen, tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, dd. 4 Oct. 1902, waarbij op een verzoek van P. J. Scheele, A. Visser en P. J. Versluijs door dat college is beslist, dat zij geen verlof behoeven om woningen te bouwen binnen 50 M. afstand van een tot begraafplaats bestemd terrein in die gemeente. Rapporteur over deze zaak was de staatsraad Mr. De Neree van Babberich. Gisteravond gaf de muziekvereeniging „De Volharding" hare laatste soiree in dit seizoen, op de bovenzaal van het ffH6tel des Pay-Bas." 't Was voor de dames en heeren die hun tijd en moeite hadden beschikbaar gesteld om deze soirde te doen slagen, te betreuren, dat de leden in zoo geringen getale waren opgekomen. Zij vonden echter in de aanwezigen een dankbaar publiek, dat herhaaldelijk door applaus zijne tevredenheid te kennen gaf over de uitvoering der verschillende Aller blikken werden op den man gericht, die met over elkander geslagen armen op de bovenste trede van den stoep des schouwburgs stond, van waar hij over de dreigend golvende menigte rondzag. Velen herkenden in hem dengene die bij het in het rijtuig plaatsen van den doodelijk gewonden Chinees de behulpzame hand had geboden, en enkele stemmen prezen hem voor zijn mensch- lievendheid. Maar Philip lachte spottend. Ge verklaart dat ik een goede kerel ben, klonk zijn luide stem. Een uur geleden zou het mij misschien aangenaam geweest zijn, maar nu verdien ik dat niet, zijn verweerd gelaat nam een woeste uitdrukking aan toen hij dit zeide, want hoort, ge ziet in mij een vervloekteu avon- turier, die zich steeds tegen de wetten van het land verzctte, en zoo het jelui pleizier kan doen, me daarvoor op te hangen, doet het, ik bekommer me even weinig om mijn leven als om een stroohalm. Hij is krankzinnig of wil praatjes maken, om zich voor onze billijke woede te beveiligeu, riep een stem, en toen Philip bet oog wendde in de richting van waar dit kwam, herkende hij Standby die getracht had uit het gedrang te komeu, maar nu, vreezende zich daardoor bij het verbitterde volk in veidenking te brengen, de vlucht niet durfde voortzetten. De senora stond achter hem haar oogen gloeiden van haat, een onverzoenlijke wraakzucht lag op haar gelaat te lezen. Kun je hem niet doen zwijgen, fluisterde muziekstukken en ook zeer voldaan was over de opvoering van Hosier Fasssen's tooneelspel wDe Werkstaking" alsook het door Servaas de Bruin bewerkte blijspel *De auonyme briefwisseling. Na alloop van het programma hield een onderling georganiseerd bal het grootste deel der bezoekers nog geruimeu tijd bijeen. Gisteren werd alhier door het »Comite tot oprichting van een ziekenhuis te Ter Neuzen" aanbesteed het bouwen van een ziekenhuis, met bijlevering van alle benoodigde materialen. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren K. P. Melis te Vlissingen voor f 10487, A. Hanewinkel te Vlissingen voor f 8882, P. Fraanje voor f 8599,99, G. J. Balkenstein voor 8485, A. C. Rijnberg voor f 8469, A. J. de Korte voor f 8356, H. F. Kaijser voor f 8318, P. L. Boogaard voor 8250, F. van der Peijl voor 8218, C. J. en P. J. de Bree voor 7961, D. de Smidt en J. A. Rijnberg voor f 7927, W. P. Nieuwelink voor 7723, Joris Kolijn voor 7560, F. C. Herrebout voor f 7400 en Joh. van der Velden voor f 7266 de inschrijvers bij wier naam geen woonplaats is vermeld, zijn woonachtig te Ter Neuzen. De gunning is alsnog voorbehouden. Bedankt voor het beroep naar de Gerefor- meerde Kerk te Zaamslag door Ds. J. Visser te Oostkapelle. Voor de akte-examens in Zeeland hebben zich 40 vrouwelijke en 67 mannelijke candidaten aangemeld. Als deskundigen zijn benoemd de heeren Nederl. taal en lezen W. H. Hasselbach te Middelburg en A. 8. Breetvelt te Goesrekenen D. H. C. Ittmann te Goesnatuurkennis P. Barentsen te Schoondijke en F. Mays te Wilhelminadorp vaderlandsche geschiedeuis P. van der Have te Zierikzeeaardnjkskunde H. Koelmans te Ter Neuzen; schrijven en teekenen J. Swart te's Gra- venpolder paedagogiek A. Luyendijk te Tholen zang A. Lysen te Middelburg nuttige handwerken de dames M. J. de Haan te Middelburg en W. P. Bal te Tholenvrije- en ordeoefeningen mej. S. A. Beugel en de heer J. H. van der Bel, beiden te Middelburg. Hoek, 26 Maart. Door de vereeniging /,Doel- matige Samenwerking" alhier, werd aanbesteed de levering van a. 50,400 Kg. superphosphaat van 18 waarvoor werd ingeschreven door de heeren A. J. Alph. Adam te Ossendrecht voor 3,87, P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 3,60 en P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 3,23 en b. 29,500 Kg. chilisalpeter, waarvoor werd ingeschreven door de heerenP. J. Scheele te Ter Neuzen voor 10,81, A. J. Alph. Adam te Ossendrecht voor f 10,78, P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 10,64 en W. Adriaansens Van Gassen te Kloosterzande voor f 10,60. Aan de laagste inschrijvers werd de levering gegund. Zaamslag, 27 Maart. Op de door burge- meester en wethouders vastgestelde kiezerslijst komen voor 519 kiezers, waaronder 512 voor den gemeenteraad. Het vorige jaar waren kiezers voor de 2® Kamer en Provinciate Staten 522 personen en voor den gemeenteraad 513. Daar voor den volgenden dienst de buiten- gewone werken aan de waterkeering der calamiteuze polders onder deze gemeente alleen bestaan in aanleg van steenglooiing tot een bedrag van ruim zij haar outrouwen minnaar toe, dan zal het gevolg zijn, dat mijn lieve Standby om een onnoozele tortelduif en een schurkachtigen Chinees gelyncht wordt. En met een spotlach om de wellustige lippen verdween zij in het gedrang. Aanvankelijk in verwarring door Standby's uit- roep, had Philip zich echter weer spoedig hersteld. Neen ik ben niet krankzinnig, antwoordde hij woest op de aanmerking van zijn vroegeren vriend, en mocht ik mijn leven laug gelogen hebben, dan heb ik nu toch de waarheid gezegd. Ja, gentlemen, gij zoekt degenen die u tegen John Chinaman opruiden. Welnu, hier staat er een van, en hebt ge er schik in, me daarvoor de keel dicht te knijpen, ik herhaal het, ik bekommer me er niets om, nu de arme drommel van een Chinees me de hand gereikt en mealies vergeven heeft. Maar evenals gij, gentlemen, wordt opgeruid, werd ik het met al de anderen die hun stem tegen den verslagen Chinees verhieven. Hij werd van de schandelijkst6 handelingen beschuldigd, en wel door iemand die de laagste oogmerken met het lieve meisje had. Had hij een dozijn paarden gestolen of in een gevecht een half dozijn kerels de keel afgesneden, ik zou me liever de tong uit de keel rukken dan dat ik me een enkel woord liet ontglippen, om hem te ver- raden, maar in dit geval is het geheel iets anders. Tk heb nauwkeurig opgelet hoe miss Lucile zich pijnigde het was vreeselijk om aan te zieu om een woord voort te brengen, hetgeen haar eindelijk gelukte. Van al hetgeen ons van ver- minking van haar tong was verteld is dus niet waar. En toen ik verwachtte dat zij John China man zou beschuldigen, beschermde zij hem met haar lichaam als ware hij haar vader. Gij alien hebt het gezien. En doet nu wat ge wilt, gent lemen Hier sta ik, en ddar staat hij die ons f 8000,zullen, onvoorziene omstaudigheden daargelaten, de aangreDzende polders geen bijdragen aan de waterkeering behooren te betalen, wat sommige dier polders een uitgaaf bespaard van 1,50 a 2,per hectare. Westdorpe. De toestand van den heer Cort- vriendt, kapelaan alhier, is zeer zorgelijk; hem zijn reeds de laatste H. sacramenten toegediend. Boschkapelle, 26 Maart. Nog eene tweede verbetering zal de nieuwe postregeling ons brengen. Naar wij vernemen, zal de eerste bestelling hier circa elf uur geschieden, terwijl een uur daarna de bus zal gelicht worden zoodat, wanneer zulks noodig is, beantwoording van het ontvangene ter- stond kan volgen. Koewacht. De door burgemeester en wet houders vastgestelde kiezerslijst bevat 287 kiezers voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten en 277 voor den Gemeenteraad tegen 281 kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten in 1902 en 271 voor den Gemeenteraad. In de openbare school te St. Andries werd het eind-examen van den landbouwcursus ge houdeu. Zeven van de acht leerlingen namen er aan deel. Het examen werd afgenomen door den heer Fl. Remerij, landbouwonderwijzer en werd bijgewoond door de commissie van toezicht en den heer Kakebeeke, Rijkslandbouwleeraar te Goes. Aan alien kon het diploma worden uitgereikt. De Rijkslandbouwleeraar bracht dank aan den heer Remerij en wenschte de jongelui geluk met de behaalde diploma's. St. Jansteen, 26 Maart. Een geacht inge- zetene, van ons dorp de heer A. J. Blijenbergh in leven brievengaarder alhier, werd heden onder treffende blijken van belangstelling naar zijne laatste rustplaats gebracht. Groot waren ontroering, droef- heid en rouw, die bij de vervulling van dezen treurigen plicht door bijna alien aan den dag werden gelegd. En geen wonder, het gold immers een jong, ijverig en bemind ambtenaar, die plotseling aan zijnen werkkring, zijne familie en echtgenoote werd ontrukt. Na Maandag .nog met zijne ge- wone stiptheid zijn dienst te hebben verricht, maakte de dood op het aller onverwachtst Dinsdag ochtend een eind aan zijn nuttig leven. Door de duivensocieteit de Zwaluw, waarvande overledene de ziel was, werd een prachtige krans immortellen op zijn graf neergelegd. Hij ruste in vrede. Walsoorden. Deze week Dinsdag had op de Westerschelde nabrj de kuat een treurig ongeluk plaats. Door den krachtigen golfslag van een naar Antwerpen stoomende Red Star Line boot sloeg van een nabij liggend vaartuig een man over boord. Het was de 69jarige visscher Ver- mondl uit Nieuw-Namen. Dadelijk werden alle pogingen in het werk gesteld om den ongelukkige te reddendoch tevergeefsch. Een tijdje later werd zijn lijk opgehaald en per schip naar Nieuw- Namen overgebracht. Borssele, 25 Maart. Door wijlen den Ambachts- heer dezer gemeente, Jhr. A. W. van Borssele, wonende te Oosterbeek op den huize De Oorsprong" en aldaar den 15 dezer kinderloos overleden, is bij uiterste wilsbeschikking gelegateerd vrij van successierechten Aan de gemeente Borssele Alle dijken met het houtgewas, behalve d e dijken van den Van Citterspolder rondom en Noordnol. Geheel de jacht en visscherij, beplanting aan wegen, cijnzen en het dorpsplein met koetshuis. Aan de Ned. Herv. kerk De landerijen in den door 8chandelijke leugens misleid en opgeruid en het ongeluk berokkend heeft. Hij keerde zich naar Standby, die hem van ter zijde op weinige schreden afstands genaderd was. Bij het zien van den valschen speler, wiens oogen onheilspellend op hem gericht waren, ontstelde hij eenigszins, doch zich dadelijk herstellend, wees hij op hem. Maar vdordat hij nog een woord er bij had kunnen voegen, riep Standby op gillenden toon Hij is den aanlegger van den moordaanslag en verdient daarvoor ter helle te varen. En bliksemsnel een revolver uit de plooien van zijn wollen hemd te voorschijn halende, loste hij voordat iemand het had kunnen verhinderen, tweemaal een schot op zijn vroegeren kameraad. Toen Philip niet viel, maar nog met zijn rug tegen den muur bleef staan, wilde hij hem een kogel door het hoofd jagen doch eensklaps werd hem door een der omstauders, wier meening reeds ten gunste van den doodelijk getroffen Philip veranderd was, het wapen uit de hand geslagen. Nu ontstond een akelige stilte, een stilte, zooals die een storm voorafgaat. Standby zag ontsteld om zich heen. In alle op hem gerichte blikken las hij ziju veroordeeling, en lafhartig rilde h(j toen hij bespeurde dat er geen mogelijkheid was om aan de hem omringendw onbarmhartige rechters te ontkomeu. Nog een schemericg van hoop bleef hem over Philip had zijn naam niet ge- noemd en kon op een ander gewezen hebben. In dit oogenblik liet Philip een afgrijselijken spotlach hooren, waardoor het uitbarsten vau een storm vertraagd werd. Strak richtte hij zijn woest rollende oogen op Staudby, die het bovenlijf voorover gebogen, op zijn slachtoffer staarde als een wild dier, dat door een ketting wordt belet op zijn prooi los te springen. Van Citterspolder onder Borssele met de dijken rondom en Noordnol, schor, ambachtsheerenhuis met tuin, weide achter het dorp met daarop staande boomen, benevens de draai- en stoofweide. Aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente 17,7320 Hectaren bouwland in den Zuid-O tsthoek van den polder Borssele, en ongeveer 8,0300 Hec taren bouwland in Oud-Borssele. Gronden, dijken, wegen en visscherijen zijn nog vijf jaar in pacht, de jacht tot 1905. De waarde dezer goederen bedraagt meer dan een ton gouds. Door deze grootsehe en edele schenking, waar door gemeente, kerk en diaconie, alzoo de gansche gemeente ongemeen bevoordeeld wordt, zal hier de nagedachtenis aan den ambachtsheer Jhr. A. W. van Borssele, den laatste van zijn geslacht, door tijdgedoot en nakomelingschap steeds in hooge eere gehouden worden. De rechtbank heeft in hare zitting van 27 Maart, de volgende vonnissen uitgesprokeu M. C. B., oud 23 j., huisvrouw van L. d. K., zonder beroep te Clinge, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. d. W., oud 18 j., koopman te St. Jansteen, is wegens mishandeling veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. 1°. E. P. B., oud 12 j., zonder beroep, 2°. A. B., oud 16 j., veldarbeidster, 3°. C. d. S., oud 13 j., veldarbeidster, alien te St. Jansteen, zijn wegens strooperij veroord., de 1® en 3e ieder tot 1 boete of 1 dag hecht., de 2e tot 3 boete of 3 dagen hecbt. J. R., oud 59 j., arbeider en koopman te Axel, is wegens beleedigingen enz. veroord. tot 6 weken gevangenisstraf. A. A. G., oud 25 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 1 maand gevang. A. v. D., oud 34 j., heibaas te Sas van Gent, is wegens diefstal verotfrd. tot 14 dagen gevang. 1°. C. N., oud 19 j., dienstknecht, 2a. A. C. v. P., oud 20 j., dienstknecht, 3°. A. v. P., oud 18 j., werkman, 4,°. B. J. B., oud 19 j., werkman, alien te Zuiddorpe, 5°. C. D., oud 16 j., dienst knecht, 6°. A. d. J., oud 19 j., dienstknecht, beiden te Axel, 7°. P. F. D., oud 16 j., koe- wachter te Zuiddorpe zijn wegens huisvredebreuk vrijgesproken. In zake 0. F. v. H., oud 16 j., dienstknecht, geboren te St. Jansteen, wonende te Stoppeldijk, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van brana- stichting, tegen wien door het O. M. een jaar gevangenisstraf was gevorderd, is een nader onder- zoek naar de verstandelijke vermogens van den beklaagde bevolen. Bij bevelschrift der bovengenoemde recht bank is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen A. W., oud 27 j., handelaar te Hoek, ter zake dat hij in October en November 1902 te Ter Neuzen, Hoek en Sas van Gent op rijwiel'gebied bedriegelijke handelingen heeft gepleegd. Bij de eerlang behandeling dezer zaak zullen van wege het O. M. 5 getuigen worden gedagvaard. Dunderdag vertrok van Bergen op Zoom een extratrein naar Nieuwersluis en Abcoude met het 5e bat. van het 3® regiment inf., onder Ik heb den dood verdiend, stamelde hij met inspanning van al zijn krachten, die hem reeds begonnen te begeven, maar hij en hij wees weer op Standby hij die mij vermoordde mijn vroegere kameraad Standby hij was het die het doodvonnis over den beschermer der schoone Lucile Zijn stem bestierf, zijn armen sloegen in de lucht als wilde hij naar een steunpunt grijpen en als een gevelde eik stortte de forsche gestalte ter aarde. Weer een oogenblik stilte, terwijl Standby be- vend naar een uitweg gluurdetoen ontstond om hem heen een onheilspellend, dof gebrom. Meer en meer groeide de storm aan, luider werden de stemmen, die om wraak riepen. Slechts met moeite gelukte 't den meer bedaarden, de onmiddellijke terechtstellipg van den booswicht te voorkomen en hem naar de gevangenis te brengen. Terwijl de verbitterde volkshoop, den gevangen misdadiger in zijn midden, brullend en tierend de stratend doortrok, was de arme Fo Chung ten huize van den werktuigkundige te bed gelegd, en Lucile en haar ouders zaten bij hem. Hoe verlangeud men aan weerszijden ook was, elkander hun gevoelens mede te deelen, het zien van den lijder, aan wien alien zich door de innigste dankbaarheid gehecht gevoelden, drong steed8 terug, wat op de lippen zweefde. Alleen in de blikken openbaarde zich wat in de harten omgingin den innigen druk, waarmede de moederhand die der eindelijk wedergevonden dochter gevat hieldin de zachte aanraking van het schoone hoofd, waardoor de vader zich van de werkelijkheid der hem een droom gelijkende ge- beurtenis overtuigde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 5