Algemeen Hieuws- en Adver'tentieblad Zeeuwsch-yUaaderen. jaarmarkt No. 4360. Zaterdag: 28 Maart 1903. lferhuurders van woningen. op Woensdag 1 April 1903, Gemengde berichten. 43e JaarjKang. 7 0 0 S PUINSTORTPLAATS. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—. Franco per post: Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekbandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. IDVEETBITIJMi Van 1 tot 4 regela 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj direct® opgaaf ran driemaal plaatsing darzelfd# advertenti# words de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsmimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BBRSTB BXj-AJD. TE KOBWACHT, Begin 9 ure voormiddag. Eindigeude 1 ure namiddag. De Burgemeester, C. D1ERICK. ENGELAND. Lord Landsdowue heeft op audientie ontvangen een deputatie van Schotsche zendeliugen, die kwameu protesteeren tegen het in dieust nemen van duizenden inboorlingen uit Uganda voor den arbeid in de Trausvaalsche goudmijnen. Dit moet beschouwd worden als een verkapte slavernij, daar deze inboorlingen nauwelijks er toe te brengen zijn, eenigszins geregeld op de koffie-plautages in bun land te werken, en dus door onware voorstelliogen naar Transvaal zijn gelokt. Men zal tot geweld zijn toevlucht moeten nemen om hen in de mijnen aan het vrerk te houden, en daa zullen zij ook niet tegen het klimaat bestand zijn. Lord Rosebery heeft blijkens een Woensdag reeds meegedeeld Reuter-telegram, de instelling van den nieuwen Britschen oorlogsraad zeer toe- gejuicht. Minder goed vond hij 't, dat het presi dium waargenomen zou worden door den premier. Hij drong er op aan, dat lord Kitchener geroepen zou worden om deze betrekking te vervullen, en om tevens den Ministers van advies te dienen. Lord Rosebery maakte zich zeer ongerust over de voortdurende toename van de nationale schuld. Niettegenstaande de oorlog geeindigd is, slijgen de belastingen steeds, ter wij 1 de inkomsten der bevolking niet toenemeu, zij hij. Dit is de regeering bekend, en haar ant.woord op deze kritiek luidde steeds#Wij kunnen niet minder uitgeven". Wanneer dit zoo is, dan verkeert het land in een gevaarlijken toestand, meende lord Rosebery. De lersche Landwet. Londen, 25 Maart. Wyndham heeft in het Lagerhuis, dat stampvol was, de lersche landwet ingediend. Het wetsontwerp bevat bepalingen tot het ver- strekken van voorschotten in geld aan pachters, om dezen in staat te stellen, eigenaar te worden van de door hen gehuurde boerderij, en bepaalt voorts, dat het geld voor die voorschotten gevonden zal worden uit een staatsleening, die bekend zal staan als de 23/4 pCt. gewaarborgde leening, en die niet ailosbaar zal zijn dan over dertig jaren. Deze leening zal gewaarborgd worden door een jaarlijksche storting uit de schalkist, ten behoeve van bet fonds voor den Ierschen landbouw, welke stortingen bij wanbetaling gestaakt kunnen worden. Wyndham dacht niet, dat meer dan 1200 mil- lioen gulden nsodig zouden zijn. Gedurende de eerste drie jaren zou van deze leening 60 millioen 'sjaars uitgegeven worden. Dan zou ook een som van 144 millioen louter gegeven worden. De regeering, zoo zei Wyndham nog, was door- drongen van het onzaglijke belang dezer zaak. De voorgestelde maatregel had geen voorbeeld in de geschiedenis, en een gelegenheid als deze zou zich misschieu uooit weer voordoeu. Alleen door een oplossing te geven aan de land-kwestie, kon men komen tot maatschappelijke verzoening in Ierland. (Toejuichingen.) John Redmond erkende ofschoon hij zich outhield van het uitspreken eener bepaalde over- tuiging ten aanzien van het voorstel dat de regeering inderdaad streefde naar oplossing van de land-kwestie. Campbell-Bannerman zei, dat de financieele zijde van het voorstel zorgvuldig onderzocht moest worden. Na verder debat is de eerste lezing van het wetsontwerp aangenomen. De kerkelijke strijd in Frankrijk. De afgevaardigde Lazies diende bij de Fransche Kamer een voorstel in, der regeering verzoekend, alvorens over te gaan tot de sluiting der congre- ganistische scholen, een referendum in de gemeenten te houden, waar deze scholen gevestigd zijn. ffHet is noodig te weten of werkelijk de belang- hebbenden op de hand zijn van de vijanden der cougregatie8, zei deze afgevaardigde. Ik verdedig geen misbruiken, maar als ik hier onder anderen betichtingen van onzedelijkheid tegen de klooster- orden in het algemeen hoor verkondigen, dan kom ik in verzet." De heer Lazies werd in de rede gevallen door De Pressense, die »den aanhaugers van fussiladeu en verbauningen, bet recht ontzegt te spreken over vrijheid." Na een heftig debat werd het voorstel-Lazies verworpen met 877 tegen 156 stemmen. In antwoord op een groot aantal sprekers hield Minister Combes een nieuwe redevoering in de Kamer, gericht tegen de congregaties. Hij ontzegt hun het recht van prediken, want zij predikeu den oorlog tegen de republiek en vragen om een staatsgreep. De Minister doet een beruep op de fiinkheid van de Kamernu zwakheid toonen, zou het land twintig jaren achteruit zetten. Daarna wordt de algemeene beraadslaging gesloten. De hertog van Orleans heeft den katholieken afgevaardigde De Lamarzelle een open brief ge- schreven, waarin bij ook zijn inzichten in den strijd tusschen de regeering en de kerk kenbaar rnaakt. Deze brief eindigt met de volgende zin- snede„De tijd is niet ver meer, dat de kerk van Frankrijk, door de achtervolgingen gebracht tot een juiste waardeeriDg van onze historische tradities, zal erkennen, dat onafhankelijkheid en heil voor haar slechts zijn bij de Monarchie. Dit moet steeds op den voorgrond gesteld worden." Te Vreeswijk werd Dinsdagavond in de Koninginnesluis het 13jarig dochtertje van een schipper uit Gouderak door een ongelukkig toeval zoodanig door een lier getroffen, dat ze bewmteloos op het dek sloeg en korten tijd daarna overleed. Woensdagmiddag is het 6jarig zoontje van den arbeider H. 8., te Oosterhout, terwijl het bij een diepen leempnt nabij het Slotbesch te Ooster hout spelende was, door een ongelnkkig toeval daarin geraakt en jammerlijk verdronken. Door de politie werd het lijkje met een dreg iu bijzijn der bedroefde familieleden uit het water opgehaald. Uit Lonneker meldt men Dinsdagnamiddag van de school huiswaarts keerende, geraakte het 6jarig zoontje van den fabrieksarbeider E. onder een neervallend hek van een boerenerve en werd zoo aan het hoofd ver- wond, dat de dood spoedig intrad. Men meldt uit Sneek aan de N. R. Ct. Te Sneek raakte Dinsdagmiddag een rijke boer met zijn fiets te water. Terstond waren rappe handen aanwezig om man en tweewieler op't droge te helpen. De landbouwer was nog flink bij zijn stukken, de fiets mankeerde niets. Onze boer stood op 't punt zijn weg te vervolgen, toen de portemonnaie voor den dag kwam met de woorden »nou, dat maatte jimme mar parte, hear, dat is for jimme moeite en de hoofdman van de redders kreeg 5 centen". Men schrijft uit Deventer De proefnemingen met den goudhoudenden grond bij den Hellendoornschen en Naesselerberg zijn gestaakt, daar zij ten slotte geen gunstig resultaat hebben opgeleverd. Mogen er ook sporen van goud zijn gevonden, gebleken is, dat het in on- voldoende boeveelbeid aanwezig was om een exploitatie loonend te kunnen maken. Het con sortium, dat zich deze ontginning ten doel heeft gesteld, heeft er f 12,000 in lateu zitten. In een aan De Kaap de Goede Hoop ver- schijnend ^Landbouw Journaal" wordt door ^Setter" de vraag gedaanof ook iemand een middel weet om te beletten dat een paar kostbare jonge hondea het eieren eten afleeren. Dat honden ook van een versch eitje hielden, was ons niet bekend. Zeker Berlijnsch jongmensch, Alfred F. genaamd, had om de rene of andere reden een haat opgevat tegen een gewezen buurman, den heer R. Hij nam zich voor dezen het leven lastig te maken en hierin ontwikkelde hij een ingeniositeit, die men niet bij een zoo jong mensch (de haat- dragende telde 14 jaren) zou verwacht hebben. Hij begon zijue campagne met het zenden van smadelijke briefkaarten en brieven, alleonderteekend door zekeren Dr. Lang, een persoon, die niet te vinden was. Op een goeden morgen krijgt de heer R. bezoek van een paar heeren, die een brief toonen van Dr. Lang, waarin hun wordt verzocht den heer R., een gevaarlijken gek, naar een gesticht te transporteeren. De geplaagde man kon gelukkig bewijzen, dat hij hoegenaamd niet gek wasde heeren trokken dus af, ook niet erg tevreden, zooals men zich voorstellen kan. Op een anderen morgen, zeer vroeg, worden de bewoners van het huis van den heer R. met schrik wakker. Vo6r hun deur heeft zich een troepje srraatmuzikanten opgesteld. Den radeloozen heer R. wordt medegedeeld, dat de virtuozen door zekeren Dr. Lang namens hem waren besteld. Mevrouw R. was jarig, de heer R. zou wel voor betaling en versnaperiDgen zorgen. Men kan begrijpen, hoe de familie R. onder die hatelijkheden leed. Het vreeselijkste werd men echter getroffen, toen op zekeren dag een lijkkoets voor de woning stil hieldmen had de opdracht het lrjk van den heer R. te halen. Eindelijk gelukte het den dader te ontdekken deze had, onvoorzichtig genoeg, aan een kennis het geval verteld. De heer R. klaagde het jongmensch natuurlijk aan. De rechtbank was van oordeel, dat een verstaudig mensch zulke handeliugen niet kon doenzij beval een onderzoek naar beklaagde's geestvermogens. De dokter, hiermede belast, concludeerde, dat het jongmensch erfelijk gek was en hij dus niet strafrechtelijk kon worden vervolgd INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Vergun mij s. v. p. de aandacht te vestigen op een artikel in de Bakkerscourant, onder het opschriftyHet bestaan der bakkerij in gevaar." Daarin wordt gezegd, dat het drijven van de vereeniging van meelfabrikanten het daarheen geleid heeft, dat de ziel van deze vereeniging, de secretaris, benoemd is als opvolger van den tegeu- woordigen Minister van Financien tot lid van de commissie van handelspolitiek en dat het zeker dank diens voorlichting is, dat in het voorgestelde taiief van invoerrechten voorgesteld wordt een invoerrecht op meel van 80 cents per 100 kilo, terwijl graan onbelast blijft. Het blad stelt op den voorgrond, dat dit voorstel nog maar een begin is, maar dat het al voldoende is om de bakkerij te wurgen. Het meel zal onder douaneopzicht komen, en de importeur kan niet zonder kosten het meel offreeren, zoodat niet een recht van 30 cent alleen zal moeten betaald worden, maar de verhooging minstens 40 cent zal be- dragen. Of de bakkers die verhooging op de verbruikers kunnen verhalen is de groote vraag. Tegenwoordig is het moeilijk veelal die prijsverhooging te ver- krijgen, indien de groote fabrieken het niet wenschen. Maar thans zal het nog heel iets anders worden. De broodfabrieken, die tevens meelfabrieken zijn, kuopen dan onbelaste tarwe en zoodra deze in meel is veranderd, gaat ze onbelast naar de brood- fabriek derzelfde firma, terwijl de bakkers de belasting hebben te betalen. De brood- en meel fabrikanten hebben dus een voordeel van 40 cent per 100 kilo, wat juist voldoende is om de 7erhoogiDg tegen te houden, waardoor binnen zeer korten tijd de bakkers gedwongen worden hnn zaak te sluiten en zich met den hoed in de hand bij de fabrieken als knecht hebben aan te bieden. Daarna hebben de brood- en meelfabrikanten vrij spel, en kunnen de broodprijzen opdrijven zooveel zij verkiezen, en het publiek betaalt dan driedubbel en meer het inkomend recht. Het blad is overtuigd dat de regeering dit niet wenscht, maar zij wordt eenzijdig voorgelicht, en daarom is het beslist noodzakelijk een beweging op touw te zetten, die zich zoo krachtig uit, dat het de regeering eens en vooral duidelijk zal zijn dat zij niet mag voorstellen een belasting op meel, ongeevenredigd aan een belasting op graan. Na opgemerkt te hebben, dat in het algemeen eeu broodbelasting de meest afschuwelijke belasting is, die men zich voorstellen kan, maar dat aan sociologen en theologen moet overgelaten worden het onzedelijke van een dergelijke belasting aan te toonen, zegt het blad dat zij a taak is het: tfVerzamelen blazen" te doen hooreu voor de bakkerij en alien, die daarbij belang hebben, dat zijn niet alleen de bakkers, maar ook de meelhandelaren en handelaren in bakkersartikelen. De Bakkerscourant wil dat er gehandeld worde in de eerste plaats wil zij de fabrieken, die geen voorstanders zijn van invoerrechten op meel, scheiden van de andere. Zij zendt een exemplaar van de courant, waarin het hier geresumeerde hoofdartikel is opgeDomen, aan alle meelfabrikanten met de vraag of zij geneigd zijn met haar een adres aan de regeering te richten, waarin zij zich uitspreken tegen meelrechten. De fabrikanten, die de bakkers steunen wil zij begunstigen, de anderen mijden. Zij zendt het artikel ook aan Dr. J. Th. de Visser, Mr. P. J. Aalberse en Dr. H. F. Hubrecht, leden der Tweede Kamer, die bij het Middenstands- congres zoo warm voor den middenstand pleitten en noodigt hen uit openlijk te verklaren, dat zij thans door de daad zullen voorkomen den onder- gang van een groote groep Middenstanders. En de collega's noodigt het blad uit zich te verbinden met belanghebbende handelaars, politieke mannen, onverschillig van welke richting, en overal plaatse- lijke comites te vormen, opdat eens en vooral op krachtdadige wijze blijke, dat een belasting op meel een dusdanig verzet hier te lande ondervindt, dat geen wetgever zich ooit weer zal laten misleiden, om met een dergelijk voorstel voor den dsg te komen. X. TEB SECZESSCHE COURMT. Olt blad wersakyat JIaaDdag-, Woenadag- eu Vrljduamyond, altwezunderit op Feeildagen, blj de Firm. P, a. VAX DH MIDI ta Tw Burgemeester en Wethouders van TEB NEUZEN makon bekend 1« dat vanaf 1 April a. s. ter secretarie kosteloos verkrijg- baar zrjn, formulieren voor aangiften van verhuurders van woningen, welke drie of minder ter bewonmg bestemde rer- trekken bevatten 2°. dat verhuurders van zoodanige woningen verpliclit xijn dit formulier ingevnld aan Bnrgemeester en Wethouders in te leveren voor 1 Juli a. s. 3» dat niet voldoening aan de hier omsclireven verplich- tineen welke voortvloeien uit art. 9 der Woningwet en de in verband hiermede uitgevaardigde beslniten ter uitvoenng, krachtens art 39 van voornoemde wet wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogite vijf en t wintig gulden. Ter Nenzen, 25 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTEBHOFF, Secretaris. Naar aanleiding van bij ons ingekomen klaebten uver het storten van puin enz. huiUn de daarvoor aangewezen plaats. op de bermen van den weg, in de sloot enz., brengen wij artikel 5 der verordening tot handhaving van orde en veiligheid an openbare wegen enz. in herinnering, 't welk luidt -Het is verboden voorwerpen of stoflen, hoe ook genaamd, •op den openbaren weg, in de goten, in de gemeentehaven, .openbare wateren, op de bermen van den weg of op ge- niecntegronden te werpen of uit te storten Overtreding van de bepalingen van dit artikel wordt gestraft met geldboete van ten hoogste 25 gulden of met hechtenia van ten hoogste us dagen. Ter Nenzen, 26 Maart 1903. Bnrgemeester en Wethouders van Ter Nenzen, J. A. P. GEILL, Bnrgemeester. J. L. OOSTERHOFE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1