Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. Afwijkende bepalingen worden gemaakt omtrent herstellen of reinigen van stoomketels en omtrent inricbtingen tot bereiding van boter of kaas, en voor bepaalde bij alg. maatr. van bestuur te noemen fabrieken en werkplaatsen; terwijl de Minister ook in bepaalde gevallen voor een bepaaldeu tijd dispensatie kan geven. De militaire meewerker der ,/Arnh. Ct." schrijft z/IIet bericht in zake het tegenhouden van bet massale rekest van miliciens der lichtingen 1900 en 1901 aan de Koningin kan in den vorm, waarin het de ronde doet in de pers, onmogelijk jaist zijn. Immers het is ondenkbaar dat de militaire autoriteit het grondwettig recht van petitie zoo zeer zou miskennen dat ze van de rekwes- tranten den hierarchieken weg zou eischen op poene van provoost of gat. Trouwens, in het reglement op den inwendigen dienst wordt die militaire omweg slechts aanbevolen, en dan nog maar alleen waar het verzoekschriften betreft, die op den militairen dienst betrekking hebben. En ten tweede waar staat het geschreven, dat geen collectieve verzoekschriften tot de bevoegde maoht mogen worden gericht Immers nergens. Het eenige wat niet geschieden mag en dan ook in art. 8 onzer Grondwet nadrukkelijk is verboden, dat isonderteekening uit naam van anderen zonder schriftelijke volmacht. Het is een in militaire kringen veelzins voorkomende dwaling, dat een militair slechts voor zich alleen rekest zou mogen indienen. Natuurlijk is het in geen enkel opzicht met de wet in strijd, als de dertien h veertienhonderd miliciens, waarvan in het kranten- bericht sprake is, gezamenlijk het adres indienen, mits slechts ieder er zijn handteekening onder zet. z/Wij hopen dan ook voor de reputatie van het militair gezag, dat er van heel het verhaal geen woord waar is. Mocht er toch iets van die kracht gebeurd zijn, dan zou de Kamer bij de eerstvolgende openbare zitting terstoud inlichting deswege van den Minister van Oorlog hebben te vragen. De tijden zijn er waarlijk niet naar om maar rustig te blijven toekijken, als grondwettige rechten klakkeloos worden aangetast Er is al zoo veel wat kwaad bloed zet." TER NEUZEN, 25 Maart 1903. Bij de gisteren alhier gehouden aanbesteding van het metselwerk voor het bouwen van 4 woon- huizen in de verbindingsstraat tusschen de Nieuwediep- en Donze-Visserstraat, werd inge- schreven door de heeren F. van der Peijl voor f 2415, D. de Smidt voor f 2897, W. P. Nieuwe- link voor 2390, J. van der Velden voor 2280, H. van der Yelden voor 2270 en Joris Kolijn voor f 2230. Aan den laagsten inschrijver gegund. Door de arrondissements-rechtbank fe Middel- burg werd tot deskundige voor de schatting der pachtwaarde van de landen in den calamiteuzen polder Nieuw Neuzen benoemd de heer G. Minder- houd Pz. te Borssele. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot notaris te Hulst, de heer H. A. van Dalsum, candidaat-notaris te Arnhem tot griffier bij het kantongerecht te Sliedrecht, de heer Mr. S. Th. A. Hermsen, thans te Hulst. Vanwege het bestuur der Domeinen zijn weder opmetingen gedaan op de schouw, gelegen ten oosten van de Slaakdam, onder de gemeente Rilland-Bath. Deze opmetingen moeten in verband staan met een indijking dier gronden, welke binnenkort verwacht kan worden. Voor het examen nuttige handwerken slaagden gisteren te 's Gravenhage de dames C. P. J. van Ham en A. M. Voorhout, beiden van Oostburg, C. S. Risseeuw van Retranchemeut en C. Elias van Sluis. verwijderde zich van het rijtuig, en met de teederste zorg waakte Percy voor den gewonde. Waarheen P vroeg de koetsier, toen ook Lucile en haar ouders in het rijtuig hadden plaats genomen. Naar mijn huis, riep Waldbeck dringend, ik wil deu beschermer mijner dochter zelf verplegen. Percy nam uaast den koetsier op den bok plaats, en het rijtuig verwijderde zich langzaam. ACHTSTE HOOFDSTUK. Om de rust van den gewonde niet te storen en niet opnieuw zijn geleiders te verschrikken, onthielden de omstanders aich van alle luidruch- tige betuigingen en oogden zwijgend het rijtuig na. Maar nauwelijks was het uit hun oogeu verdwenen, toen een dof gedruisch onder de volks- menigte werd vernomea en langzamerhand tot een nieuwen storm aangroeide. Men onderzocht en vroeg naar de aanleggers der schandelijke daad, naar de personen, die met allerlei listen en laster- lijke aantijgingen de volkswoede tegen een niet alleen onschuldtg, maar zelfs braaf en rechtschapen man hadden opgewekt. Men hield het oog op verscheidene personen, die zich uit het g-draug trachtten te verwijderen. De een meende dezen als den opruier te herkennen, een andere wilde genen er voor houden. Nog stond alien het beeld van de door doodsangst gefolterde schoone danseres voor den geest; nog scheen in aller oor /de doordringende kreet te weergalmen, die het Zaterdagmiddag werd te Axel het eind-examen van den landbouwcursus gehouden. Elf jongens namen hieraan deel. Het examen werd afgenomen door den heer Le Feber, landbouwonderwijzer aldaar, en werd bijgewoond door de commissie van toezicht, het dagelijksch bestHur van Axel en den heer Kakebeeke, Rijkslandbouwleeraar te Goes. Aan alien kon het diploma worden uitgereikt aan 6 dat van zeer goed, aan 1 dat van goed en aan 4 dat van voldoende. Aan een leerling, die wegens ziekte niet aan het examen kon deelnemen, zal later gelegenheid gegeven worden, een diploma te behalen. De Rijkslandbouwleeraar bracht dank aan den onderwijzer en wenschte de jongelui geluk met hunne diploma's. Ook de burgemeester voerde het woord en daarna de heer Le Feber. Deze ontving van zijn leerlingen een bewijs van waardeering en ver- klaarde nog dat hij met genoegen een cursus zou willen vormen als die te Zaamslag bestaat. Men schrijft uit St. Kruis Den eersten Maart j.l. was het 25 jaar geleden dat de heer Mr. P. C. J. Hennequin, lid van de Tweede Kamer, tot burgemeester der gemeente St. Kruis benoemd werd. Maandag werd door de ingezetenen dien dig feestehjk herdacht. Al zeer vroeg in den morgen wapperde de driekleur van alle woningende straten waren rijkelijk beplant en versierd met dennegroen. Omstreeks een uur werd de burge meester aan de grens der gemeente afgehaald door de feestcommissie, een 60tal ruiters te paard en het muziekgezelschap, dat zich verder den geheelen middag lustig liet hooren. Van gemeentewege werd den jubilaris een diner ten gemeentehuize aangeboden. De armen werden door den heer Hennequin rijkelijk bedacht met krentenbrood, boter, koffie en suiker. Den geheelen middag heerschte eene opgewekte stemming in de gemeente, welke door tal van personen van buiten werd bezocht. Dat de heer Hennequin nog vele jaren zijn ambt mag bekleeden, is zeker de wensch van de ingezetenen. Axel, 23 Maart. De heden door Burg, en Weth. vastgestelde kiezerslijst bevat 656 kiezers voor de Tweede Kamer, 655 voor de Provinciale Staten en 637 voor den Gemeenteraad. De directeur van de spoorwegmaatschappij GentTer Neuzen is in appel gekomen tegen de twee vonuissen van het kantongerecht teTerNeuzen, waarbij deze maatschappij veroordeeld is tot twee boeten van 100, omdat zij niet binnen den wettelijken termijn de remboursementen had uit- betaald van mosselen, verzonden door een handelaar te Philippine. Deze zaak zal op 7 April a. s. voor de arron dissements-rechtbank te Middelburg behandeld worden. Te Vlissingen zijn weer twee nieuwe Engelsche bookmakerskantoreu geopend. Zaterdagavond is onder Oude Tonge een hofstede geheel afgebrand, waarbij 14 koeien en 5 paarden omkwameu. Alles was tegen brand- schade verzekerd. Men meldt uit Doetinchem In de omstreken van deze plaats kwam her- haaldelijk diefstal van kippen voor, zonder dat men den dader kon ontdekken. Toen de wed. Jausen te Didam deze week Hit haar kippenhok 27 stuks vermiste, vond zij een hechtpleister in het hok, waardoor de verdenking onmiddellijk viel op zekeren D. D. aldaar, die bij eene vechtpartij aan den duim was gewond. De dokter had er toen een hechtpleister opgelegd en D. kwam den dag na den diefstal om een andere vragen, en liep zoodoende in de fuik. Hij is gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Men meldt ons uit Den Haag Aan het Kortenbosch waren eergisterenavond op straat eenige knapen aan bet vechten, waarbij een der jongens, een knaapje van 12 jaar, nog al woest gebruik maakte van een degeu uit een degenstok welkeu hij van een der andere jongens had afgenomen. Een weesjongen, die aan het gevaar- lijke spelletje een einde wilde makenen de vechtende dnidelijkste bewijs was, dat het gernis der spraak volstrekt niet het gevolg eener gruwelijke ver- minking was en met steeds toenernende verbit- tering verlangden de over hun eigen lage hande- ling ontstelde gemoederen zich te wreken op degenen die hen er toe hadden aangevuurd men wilde hen doen boeten voor hetgeen men aan deu Chinees en ziju beschermeling misdreven had hun bloed moest de schande uitwisschen, na de smartkreten van een erbarnuelijk vermoorde met afgrijselijke spotternij beantwoord te hebben. Op nieuw ontstond een vreeselijk tumult, een schel gefluit en gegil galmden door de straten, toen eensklaps een enkel persoon door zijn luide en op trillenden toon geuitte uitroepeu de aandacht tot zich trok en een zekere doffe stilte veroorzaakte. (Wordt vervolgd.) trachtte te scheiden, ontving van den deugniet, die het wapen hanteerde, een diepen gevaarlijxen steek in den buik. Per raderbaar werd de gewonde naar het weeshuis vervoerd, vanwaar hij later op last van de geneesheeren naar het gemeente-ziekenhuis werd overgebracht. Zijn toestand was gisteren niet zonder gevaar. Een andere jongen, nog wel een kameraadje van den dader, had bij bedoelde vechtpartij eveneens een steekwonde met den degen bekomen, en is eergisterenavond in het R. K. ziekenhuis opge- nomen. De jeugdige vechtersbaas is door de politie aan- gehouden. Eergisteren heeft in de Coehoornkazerne te Arnhem een treurig ongeval plaats gehad, waarvan de milicien E. uit L., behoorende tot de lichtiug 1900 en ingedeeld bij de 1" comp. van het 4® bataillon, het onschuldig slachtoffer werd. Bij het koffiedrinken was hij nl. met zijn makker op vriendschappelijke wijze aan het stoeien. E. gaf K. een klap waarop K. antwoorde met een koffie- kom in de richting van E. te werpen. Deze werd daardoor zoodanig aan den slaap getroffen, dat een bloedende woud ontstond, die zijn overbreuging naar het militair hospitaal noodig maakte. Daar deden zich verschijnselen voor die wezen op hersenschudding en 's avonds half negen reeds was E. een lijk. Voor zijn dood heeft E. nog kunnen verklaren, dat hier aan een ongelukkig toeval moet worden gedacht en in geen geval aan boos opzet. De milicien K., die gehuwd is, is in arrest gesteld. Midden op den dag is te Zu^phen bij iemand ingebroken, terwijl de familie op de wandeling was. Na door de deur aan de straat binneu- gekomen te zijn, hebben de dief of dieven de raamgordijnen in de voorkamer laten vallen om door de vele Zondags-wandelaars niet te worden gezien. Daarna hebben ze alles onderstboven gehaald en wat gesloten was, losgebroken. Geld en verschillende sieraden worden vermist. Te Winschoten had Maandag een ongeluk plaats, dat de ernstigste gevolgen had kunnen hebben. Terwijl de trein van Groningen in aantocht was en de wisselwachter de spoorhekken juist had gesloten, kwam een paard dat op hoi was geslagen in razenden galop met een rijtuig waarin 3 vrouwen en 2 mannen zaten, in de richting der gesloten hekken aanholleu. Nadat eerst een der mannen uit het rijtuig was geslingerd, kwamen paard en rijtuig met een geweldigen slag tegen de hekken terecht. Het paard geraakte met de pooten door het latwerk en sloeg onderste boven, waardoor het gelukte de beangste passagiers uit hun benarde positie te verlossen. Niemand kreeg, als door een wonder, letsel, ook het paard niet. Alleen het rijtuig werd vernield. Waar men in een groote stad al niet toe komt in de stalhouderij van de wed. Leenen in de Korle Houtstraat te 's Hage zijn de paarden op een bovenverdieping gestald. Door onteigening ten behoeve van de uitbreiding van het departement van Oorlog zag de stalhoud- ster zich een flink stuk grond ontnomen, waardoor het haar onmogelijk werd, in de stalling van een twintigtal paarden beneden te voorzien. In plaats van daarover te gaan procedeeren, zocht de wed. Leenen 't liever in dien zin //hooger op" dat zjj besloot, voor de paarden dan maar de eerste etage in te richten; en nu staan de 18 paarden op den daartoe verbouwden hooizolder. Een lange, vrij steile brug leidt naar dien bovenstal, maar zonder eenig spoor van angst gaan de paarden daarlangs op en af naar beneden gaat 't nog wat lastig, maar *dat went wel", zeggen de stalknechts. Zondagavond circa negen uur ging zekere C. v. d. L., dienstbode aan het Van Coothplein, te Breda, een familielid te Ginnekeu bezoeken, iets wat zij gewoon was meer te doen. Tegenover de Cooperatieve Winkelvereeniging //Eigen Hulp", in de Nieuwe Ginnekenstraat, werd zij aangesproken door een haar onbekend persoon, die haar de toestemming vroeg, het meisje een eindweegs op haar wandeling te vergezellen. C. v. d. L. heeft dit niet toegestaan, doch ook niet geweigerd, en zoo gingen beiden de richting Ginneken in. Al dadelijk slaagde de man er in een gemoedelijk gesprek met het meisje aan te knoopen. Hij zag er oogenschijnlijk, naar kleeding en manieren te oordeelen, als een net persoon uit. Hij sprak over Ginneken, over verschillende bekeude inge zetenen, waarmee hij voorgaf om te gaan, en die het meisje ook heel goed kende. Zoo wist hij bij de dienstbode al meer en meer het vertrouwen te winnen. Daar zij aanheteind der Schoolstraat moest zijn, gaf zij gehoor aan zijn raad om de Karnemelkstraat in te slaan. Het meisje dacht niet anders, dan dat deze man haar alleen een dienst wilde bewijzen, opdat zij niet alleen zoo ver zou behoeven te loopen. Zonder het minste vermoeden volgde zij hem dan ook, toen hij haar zeide //het binnendoorpaadje" te zullen nemen. Daar, op eene eenzame plaats gekomen, bleek de geleider een zeer onbetrouwbaar persoon, die het gemunt had op de goedgeloovigheid van zijn slachtoffer. In de hevige worsteling, welke volgda, dreigde de ellendeling het meisje te verraoorden, haar toebijtenda //Ik smoor je als je schreeuwt Maar het meisje wist toch te ontvluchten en bij dichtbij wouende menschen in te loopen, welke onmiddellijk naar buiten vlogen, en den aanrander, die snel vluchtte, nog herkenden. Onder geleide is C. v. d. L. naar huis gebracht en, naar wij vernemen, moet haar meester van dit geval zelf aangifte gedaan hebben bij de raarechaussee. Deze zijn direct op onderzoek uitgegaan en hebben deu ellendeling opgespoord, die eerst nog een valschen naam opgaf, doch later herkend' werd als te zijn zekere F. Sch. uit Ginneken. Naar een in loco ingesteld onderzoek is ons ter oore gekomen, dat de aanrander ter plaatste is geconfronteerd met de daar wonende menschen. Daarna moet hij zijn schandelijke daad hebben bekend. Thans zit hij in preveutieve hechtenis. (N.B.) De aardbeienhandel zal waarschijnlijk dit jaar in 't Westland niet veel te beduiden hebben. 't Kwaad zit er in. Waarin dit kwaad bestaat, weet geen enkelen tuinder te zeggen, maar zeker is het, dat er zijn, die bijna twee duizend ramen met aardbeien telen waarvan er nog geen tien goed zjjn. De plant is met de vorige mooie dagen beginnen te groeien, maar daarna blijven staan zonder verderen wasdom. Men vermoedt dat bij de plotselinge vroege en strenge vorst in den voorwinter de plant het te kwaad gekregen heeft, doordat het plantsap nog niet tot rust was gekomen. Maar hoe dit ook zij, stellig wordt er voor eenige duizen- den guldens schade geleden. Zondag zijn bij een uitstap naar de Reither- spitze twee mannen en een schooljongen uit Innsbruck door een lawine bedolven. In de plaatsen Worth, Kandel, Hagenbach en Jockgrim, in de Palts, zijn weer hevige aard- schokken waargenomen, gepaard gaande met onder- aardsch gerommel. Het huisraad trilde, kasten vlogen open en allerlei voorwerpen vielen naar beneden. De menschen snelden doodelijk verschrikt de straat op. Ook te Karlsruhe zijn dezelfde schokken gevoeld. Een parapluie als reddingsboei. Aan boord van het stoomschip ,/La ville d'Oran", dat dezer dagen te Marseille is binnengeloopen, komende van Algiers, bevond zich de scheepsdokter Dr. Glais die de held is van het vo.'gend voorval j Op den morgen, dat het schip Algiers zou verlaten, was het vreeselijk donker en stormachtig weder. De sloep van het stoomschip wachtte in de haven op eenige passagiers, waaronder ook den dokter. Toen een paar der passagiers in de sloep waren, meenden de matrozen, die door de duisternis de inzjttenden niet goed konden onderscheiden, dat alien zich thans ter plaat.se bevonaen. Zij roeiden toen naar de nLa ville d'Oran" toe. Maar daar klinkt een noodkreet, de sloep keert terug, men onderscheidt op het water iets zwarts, een para pluie. Naderbij gekomen bemerkt men, dat het regenscherm dienst doet als reddingsboei. De dokter, die niet zwemmen kon, houdt zich zoo boven water. Juist op het oogenblik, dat de loopplank in de sloep was gehaald, was de aesculaap aan^komen stappen, en, door de duisternis misleid, in het water terecht gekomen. Een flink ontwikkelde knaap is Camille Ferriere te Gournay (Frankrijk), die 13 jaar oud is en bij een lengte van 1,85 M. een gewicht van 164 pond heeft. In sommige gemeenten van het Zwitsersehe kanton Bern zijn reglementen vastgesteld betreffende een oorlog, dien men daar dit jaar voeren wil tegen de meikevers. Meestal wordt bij deze reglementen het verzamelen en dooden der mei kevers voor het heele groudgebied der gemeente verplichtend gesteld. Per hectare moeten 5 kilogram kevers worden verzameld, op het kilo gaan ongeveer 2000 stuks. Voor het inleveren van meikevers boven de 5 kilogram per hectare worden premies uitgeloofdwie daarentegen de voorge- schreven hoeveelheid kevers niet inlevert, vervalt in een boete en moet bovendien voor elk kilo, dat hij te weinig heeft, 40 rappen in de gemeente- kas storten. De zeeschuimers schijnen weer 't hoofd op te steken, schrijft de //Soerabaja Ct."in de laatste dagen hoort men weer van plundering en roof op de buitenreedekleine prauwen worden tusschen hier en Grissee door een verdacht vaartuig aaugehouden en de opvarenden moeten dan het een en ander afstaan. Men weet zelfs te vertellen, dat de bemanning ran de rooversprauw bestaat uit vijf Madoereezen en ze tegen den avond veelal voor de monding der Moro-rivier kruist om ook de binnenvareude prauwen, meestal beladeu met brandhout eu van Mengare afkomstig, te exploiieeren. Is vroegere jaren gebeurde zoo iets meermalen, tot een zeepatrpuille georganiseerd werdeen inlandsch ambtenaar ging dan elken avond met eenig gewapend volk in een fliuke prauw op de reede en langs het strand kruisen, en toen was het uit met de zeeschuimerij. Te Sydney is het pakhuis van de firma Hentsch verbrand, waarbij naar schatting een schade is geleden van f 6,000,000.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2