A 1 g e a e e a Hieuws- ea Adverteatieblad 2e©uwsci«71aaad®?sa. No. 4359. Donderdap: 26 Maart 1903. 43e daar^ang. aankondigingen van den proYincialen stoomboot- dienst over de maand April 1903. Binnenland. Een geel gelaat, een blank geinoed. 7 0 0 f FETJILLETON. ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave De nieuwe Rrbeidswet. IE II2 EM) HE <01 RUT. Per drie inaanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Voor Nederknd 1,10. V0or Belgia 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. OUBTOTllS: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voo? elken regel mwt f 0,3 y B^j directe opgaaf yan driemaal plaatsiag darielfrit advorSgni!* worcU de prijs slechts tveemul berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. p|) mB< Tr-.fc«j.t MaanJa;-, Wneaadag- en VtlJdagaTOBd, attgeiwaderj^op PeeatdaKea^^^irMFJI^AII^IIUKDin^rnJIcu^ De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter kennis van logeuient-, koffie- en bierhuis- houaer« en verdere ondernemers van voor bet publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter secretaire Jer gemeente op de gewone kantooruren gratis verkrijg- baar zijn Ter Neuzen, 25 Maart 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De N. R. C. deelt nog enkele bepaliugen uit het voor-ontwerp eener nieuwe Arbeidswet mede, met weglating van die, welke reeds zijn over- genomen uit //Het Volk Over den arbeid door leerlingen verricht, handelt Hoofdstuk II (art. 18—72). Enkele bepalingen laten wij Lier volgeu. Bij algeineene maatregel van bestuur kan volgens art. 18 worden bepaald welke werkzaamheden in daarbij aan te wijzen ondernemingen niet door een jongen of meisje (jonger dan jaar) mogeu worden verricht, tenzij als leerling of na tengevolge van een afgelegd exarnen een diploma als gezel te hebben verkregen. Hij, die bij het in werking treden van een algemeenen maatregel van bestuur als bovenbedoeld den leefiijd van 23 jaar nog niet voleind heeft en geen hoofd of bestuurder is van eene onderueming als in den algemeenen maatregel genoemd, mag niet als hoofd of be stuurder daarvan werkzaam ziju en geen leer- overeenkomst sluiteu dan nadat hij een diploma als gezel heeft verkregen. Een leerling mag in eene onderneming, als bedoeld in art. 18 de daar bedoelde werkzaam heden niet verrichten dan nadat te zijneu aanzien eene leerovereenkomst is gesloten en die over- eenkomst door eene door Gedep. Staten te benoemeu commissie is goedgekeurd. Eene leerovereenkomst mag niet worden gesloten met een hoofd of bestuurder van eene onderneming, wauueer deze commissie heeft beslist, dat dal hoofd of die bestuurder of geeu goede opleiding kan geven of als persoon geen genoegzameu waarborg oplevert tegen gevaar voor de zedelijke ontwikkeling van den jongen of het meisje. 28) "r Lucile's zoo vreeselijk bleek en strak gelaat begon plotseling weder levendig te worden. Angst en hoop, schrik en verbszing waren er beurtelings op te lezen. Zij kon haar ouden weldoener niet verlaten, om hem weder aan de volkswoede ten prooi te geven, maar dan dreigde datgene wat haar tot in de ziel ontroerde als een visioen uit haar oog te verdwijnen. Haar boezern zwoegde als van een stikkende, een donkere gloed kleurde haar gelaat, haar zenuweu waren vreeselijk ge- spannen, en haar hand omklemde die van Fo Chung zoo vast, dat hij, als door een pijnlijke drukking ontwaakt, de oogen weder opende en tot het afgewend gelaat zijner lieveliuge opzag. Nu bewoog zij de lippen. Met verwondering merkten Philip en de achter hem staanden op dat zij met een uitdrukking van woeste vertwijfeliug naar adem hijgde. Nog slechts een schemering van het kleed der door haar man outvoerde vrouw was zichtbaar. Een zware zucht ontglipte Luciles borst. Moe klonk het zacht en tnllend, ver- volgens luid, hclder en doordringend Moe—der Moederl zoodat ieder die het hoorde een rilling door de leden voer. 't Was een kreet, die veertien lauge jaren in een stip des tijds veranderdeeen kreet, die aan de gefolterde moederborst nienw leven schonk een onmiskenbare, ondubbelzinnige kreet, die geheimzinnig aaa weerszijden een band herstelde, die men reeds zoo lang als reddeloos De leerovereenkomst moet bevatten de namen enz. van hoofd of bestuurder, leerling en diens vertegenwoordiger in rechte, den duur, de ver- goediug aan hoofd of bestuurder of het loon aan leerling, de tijdstippen van ontbering van vergoeding of loon, het bedrijf of onderdeel van het bedrijf waarin de leerling zal worden opgeleid, den duur van den proeftijd, gedurende welken hoofd of bestuurders en ook de vertegenwoordiger van den leerling in rechte de overeenkomst kan opzeggeu, de wijze waarop de leerovereenkomst kan eindigen, de uitdrukkelijke verklaring van elk der paitijen, dat de verbintenis geacht wordt op te houden in de gevallen en op de wijzen, in de wet bepaald ingeval de leerling bij het hoofd of dea bestuurder zal inwonen eD overeengekomen wordt, dat hij voor het verrichten van huiselijke diensten zal mogen worden gebezigd, de uren welke per dag aan opleidiDg moeten worden besteed. De duur van den leertijd wordt vastgesteld bij alg. maatr. van bestuur de duur van den proeftijd maakt deel uit van den leertijd en mag in de leerovereenkomst op niet langer dan 3 maanden worden bepaald. Het hoofd of de bestuurder is verplicht zooveel in zijn vermogen is den leerling bekend te maken met het bedrijf of onderdeel daarvan en op zijn zedelijk gedrag toezicht te houden; hij mag den leerling, tenzij dat is overeengekomen, niet bezigen voor het verrichten van huiselijke diensten. In het wetsoutwerp wordt ook bepaald, dat het bezoeken van een inrichting van vakonderwijs in de avonduren voor deze leerlingen verplichtend is als aan die inrichting onderwijs wordt gegeveu in het bedrijf waarin de leerling werkzaam is. Van de verdere bepalingen deelen wij het volgende mede Jongens, meisjes en vrouwen, die, zij het niet voortdurend, in fabrieken en werkplaatsen werk zaam zijn, of wier arbeid bestaat in het vervoeren van lasten door handenarbeid, mogen niet langer dan gedurende 10 uren per etmaal arbeid ver richten, de gehuwde vrouwen Zaterdags niet meer dan 8 uren. Bij alg. maatr. van bestuur kan voor jongens, meisjes en vrouwen, die aan bepaalde schadelijke invloeden zijn bloot.gesteld, het aantal werkuren per etmaal op 7, 8 of 9 worden bepaald voor de gehuwde vrouwen Zaterdags op niet meer dan 7. De in de 2 vorige aliuea's bedoelde werkuren moeten gelegen zijn tusschen 5 uur vm. en 7 uur tpai i m ijiiJiu gebroken waande. Ook indien de verbeelding der ouders niet opgewekt, zij niet eeuiijermate voorbereid geweest waren op de mogelijkheid der vervulling van de dierbaarste hoop, ook dan had zulk een kreet niet zonder uitwerking kunnen blijven. Maar alsof door de geweldige inspan- ning, waartoe Lucile zich had gedwongtn en die haar verstijfde tong losmaakte, tegelijk haar levens- draden gesprongen waren, alsof met het eerste woord, dat na veeljarig zwijgen zich uit haar borst wrong, ook haar ziel het lichaam verlaten had, zonk zij onmachtig naast den ongelukkigen Fo Chung ter aarde. In hetzelfde oogenblik opende zich de muur der opnieuw opeeugedrongen volksmenigte, en Percy stoud naast haar. Zacht hief hij haar hoofd op, en met een op gevoelvollen toon ge- sproken en haar iunig aaugrijpend God zegene u, lief, trouw kind riep hij haar weder tot bewustzijn. Vervolgens week hij van haar zijde, om zijn plaats te doen iunemen door de met verjongde kracht toesnellende moeder, die luid weenend de wedergevonden dochter in de armeu klemde en door vreugde buiten staat was een woord te uiten, terwijl de werktuigkundige met door tranen benevelde oogen naderde en insge- lijks zijn dierbare dochter aan zijn hevig kloppeud hart drukte. Percy gaf zich slechts eenige oogenblikken aan het gevoel der vreugde overmet het inuigste medelijden boog hij zich over den armen Fo Chung, die zoodra hij voor het eerst Luciles stem gehoord had geen pijn meer scheen te gevoelen. Docter, sprak hij glimlachend, nu is 't goed. Wat is er aan den armen Johau Chinaman ge legen Zij heeft _de spraak, haar ouders terug, John Chinaman is overbodig geworden. n.m. De arbeid van gehuwde vrouwen moet Zsterdags uiterlijk 3 uur nm. zijn geeindigd. Jongens, meisjes en vrouwen, die, zij het niet voortdurend in een winkel werkzaam zijn, mogen niet langer arbeid verrichten dan gedurende 11 uren per etmaal, terwijl de arbeid uiterlijk om 9 uur des namiddags moet ziju geeindigd. Een- maal in de week mag de arbeid gedurende 13 uren per etmaal worden verricht en mag deze tot 10 uur nm. voortduren. Door den gemeenteraad kan onder koninklijke goedkeuriug worden bepaald het uur van aanvang van de iu de vorige alinea bedoelde werkuren en het uur van einde van de werkuren worden ge- steld hetzij voor alle werkdagen, hetzij voor 5 werkdagen in de week op vroeger dan 9 uur des namiddags. Daarbij wordt bepaald, dat gedurende de werkuren rusttijden van aan te geven duur moeten worden toegekeud. Door een ambtenaar, daartoe aan te wijzen door den bij de wet betrokken Minister, kan voor een winkel onvoorwaardelijk of voorwaardelijk en voor een bepaalden tijd schriftelijk vergunuing worden verleend om voor in de vergunuing aar. te duiden persoon of personen a. het nur van aanvang van den arbeid twee uren vroeger, of b. het uur van einde van den arbeid twee uur later, of c. het uur van aanvang een uur vroeger eu dat van eiiide een uur later te stellen dan in de vorige bepalingen is vastgesteld. De werktijd voor mannen in fabrieken en werk plaatsen wordt als regel op 11 uren per etmaal gesteld. Bij algemeenen maatregel van bestuur kan het aantal werkuren bepaald worden op 8, 9 of 10 per etmaal voor mannen, werkzaam in bepaald aangewezen bedrijven, waar zij aan schadelijke invloeden ziju blootgesteld. Bepalingen zijn opgenomen, waardoor arbeid van mannen des nachts gedurende 8 achtereen- volgende uren is nitgesloten, tenzij en voor zoover de geregelde gang der productie het verrichten van arbeid noodzakfflijk maakt. Bepalingen omtrent de rusttijden zijn daarbij opgenomen. Bijzondere bepalingen worden voorgesteld om trent den arbeidsduur voor mannen in brood- bakkerijen de werkzaamheden mogen niet vodr 5 uur 's voormiddags aanvangen hoogstens twee- maal 's weeks, maar niet meer dan 60 maal in een kalenderjaar mag het aantal werkuren worden vastgesteld op a. ten hoogste lS1/^ indien de Stil, stil, oude vriend, zei Percy vertroostend, terwijl hij den toestand van den mishandelde nauw- keurig onderzocht, er is nog redding mogelijk. Maar ge moet te bed gelegd en dadelijk verbonden wordeu. En zich tot den 'tdichtst bij hem staanden persoon wendend, riep hijTracht dadelijk een rijtuig te krijgeu, de grootste spoed is noodzakelijk. En Philip brulde met al de kracht zijner iongen Een rijtuig Een rijtuig Die kreet werd naar alle zijden herhaald, en weldra werd het ratelen van een rijtuig gehoord, dat in de nabijheid had staan wachten en nu voorzichtig zich een weg door de menigte baande naar de groep, waarop honderden toeschouwers met deelneming den blik gericht hadden. Lucile had geen woord meer gesproken. Zich zacht uit de omarming harer ouders losmakende, knielde zij weder bij haar doodelijk gewonden vaderlijken vriend neder. Zij meende Percy gezien en ziju stem gehoord te hebben, maar nu zij hem bij den ongelukkigen Fo Chung geknield zag liggen en dezen met de grootste oplettendheid zijn zorg zag wijden, nu verfde een helder rood haar wangen. Haar blikken ontmoetten die van Fo Chung; zijn kalme en tevreden glimlach be- drooghaar ten aanzien van zijn toestand, en zich geheel aan haar gevoel van dankbaarheid over- gevend, reikte zij Percy de hand. Lucile is niet meer stom, fluisterde Fo Chung. Spreek slechts een enkel woord, Lucile De dokter zegt dat ge uw spraak niet meer ver- liezen zult. Slechts &n woord, Lucile, tot den ouden, trouwen John Chinaman Lucile scheen niet meer te weten, dat zij hare ouders geroepen had, want angstig, als vertrouwde zij haar kracht niet, bewoog zij de lippen. Dokter Percy, sprak zij zacht en moeilijk, arbeidsduur op andere werkdagen het aantal van 10y2 uur niet overschrijdtb. ten hoogste 16, indien de arbeidaduur op andere werkdagen het aantal van 10 uur niet overschrijdt. Is ingevolge het bepaalde onder a. of b. het aantal werkuren op meer dan 11 vastgesteld, dan msgen de werk zaamheden op dien dag aanvangen op zijn vroegst te 2 uur des nachts. De gemeenteraad kan onder kom'nklijke goed keuriug ten aanzien van den arbeidsduur van mannen in winkels voorschriften vaststellen. Deze voorschriften bepalen of zij zich tot alle of totsommige winkels uitstrekken. Voorts kunnen zij behelzen a. eene bepaling van het aantal werkurenb. eene aanwijzing van het uur van aanvang en dat van einde van den arbeid c. bepalingen omtrent rusttijden, welke tusschen de werkuren moeten worden toegekend. De, ingevolge a. en b. vast te stellen, voor schriften behoeven niet voor alle dagen eene ge- lijke regeling te bevatten. Afzonderlijke bepalingen hebben betrekking op den arbeidsduur van personen, werkzaam bij een openbaar middel van vervoer, waaronder hier niet zijn te verstaan de spoorwegen, vallende onder de wet van 1875. Een openbaar middel van vervoer mag niet in werking zijn dan nadat door de betrokken Minister eene regeling van dienst- en rusttijden is goed- gekenrd. De in de vorige alinea bedoelde regeling moet zich niet alleeu uitstrekken over de personen, die op het o. m. v. v. dienst doen of wier werkzaamheden op de veiligheid van het verkeer van invloed kunnen zijn, maar ook over de personen, die in dienst van de onderneming werkzaam ziju ten be- hoeve van het o. m. v. v. Wat de Zondagsiust betreft, vermelden wij de volgenden bepalingen In eene inrichting, waarin een tak van fabrieks- of bandwerksnijverheid wordt uitgeoefend, mag op Zondag geen arbeid worden verricht. Voor een persoon, behoorende tot een kerk- genootschap, hetwelk den wekelijkschen rustdag niet op Zondag viert, treed in de plaats van het rerbod van het vorig artikel dat om arbeid te verrichten in het etmaal, door de godsdienstige vereeniging, waartoe hij behoort, als wekelijkschen rustdag aangenomen, indien hij aan het hoofd of den bestuurder der inrichting zijn verlangen daartoe heeft te kennen gegeven. maar toch duidelijk, red hemen vreugdetranen glinsterden in haar oogeu, toen zij ontwaarde dat zij, na zoovele jaren stom te zijn geweest, werkelijk de spraak teruggekregen had. Dienstvaardige handen hadden intusschen het portier van het rijtuig geopend. Als ware hij zoo licht als een jong kind, tilde Philip den bloedenden Chung op, en door Percy geholpen, droeg hij hem naar het rijtuig, waar hij hem zacht op de achterbank legde. Om niet hiuderlijk te zijn, was Percy een paar schreden teruggegaan. Van deze gelegeuheid maakte de bandiet uit de mijndistrikten gebruik om, over den Chinees gebogen, hem toe te fluisteren John Chinaman, ik behoor tot de schurken, die u vervolgden, maar ik was opgehitst door den verfoeilijksten leugenaar, die ooit de waarheid verkracht. Wei heb ik tot de vervolging meegewerkt, maar ik heb u met geen viuger aangeraakt, om u leed te doen. En toch is het mij als had ik op een braaf mensch een moord gepleegdik heb u immer als een rechtschapen, eerlijk man leeren kennen, John Chinaman Ach ik moet mij verwijderen Gauw, John Chinaman geef me de hand en zeg dat je mij vergeeft. Gauw, gauwDokterriep hij Percy toe, de arme man ligt nog niet gemakkelijk. De dokter snelde naar de andere zijde van het rijtuig en opende het portier hij zag dat Fo Chungs hand in die van den forschen man rustte, die kort tevoren hem den uitgang door het venster belet had, en hoorde Fo ChuDg met moeite stamelen Alles is nu goedOm der wille van het meisje had ik nog meer willen lijden. Allen vergeef ik. Mijn Lucile is niet langer stom. Zijn hand zonk laDgs zijne zijde neer. Philip

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1