Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. lokalen, privaten, zindelijkheid, waschgelegenheden, verwarming, gassen, dampen of stof, drink water, gevaren door werktuigen enz., gereedschappen, steigers, bordessen enz,, werkvloeren, trappen, ladders, liften, hefwerktuigen, kuipen en bakken, ontplofbare stoifen en gassen, elektrische toestelleu en geleidingen. Een paar van die artikelen worden hier over- genomen Art. 136. Gereedschappen, die gevaar kunnen veroorzaken, moeten in goeden staat van onderhoud verkeeren. Art. 137. De steigers met toebehooren moeten voldoen aan den eisch van goed en veilig werk. Art. 141. De ladders, die verplaatsbaar zijn, moeten van beveiligiugsmiddelen tegen uitglijden of te sterk inbuigen zijn voorzien. Hierbij is te bedenken, dat als fabriek of werk- plaats wordt beschouwd en dns binnen de wet valt, //elke open of besloten ruimte waar in of voor eenig bedrijf pleegt gewerkt te worden aan het vervaardigen, veranderen, herstellen, versiereu, afwerken of op andere wijze tot verkoop of ge- bruik geschikt maken van voorwerpen of stoifen of waar in of voor eenig bedrijf voorwerpen of stoifen een daartce strekkende bewerking plegen te ondergaan." (Art 9). Op bouwwerken zijn deze bepalingen dus uiet van toepassing. Art. 13 zegt Onder fabriekeu en werkplaatsen verstaat deze wet ecbter niet c. vaartuigen voor zoover aan boord daarvan geeu andere arbeid verricht wordt dan in of voor het schippers- of visschersbedrijf. Het komt oris voor, dat dus de artikelen be- trelfeude de veiligheid ook het bootwerkersvak oubeschermd laten. In dit hoofdstuk komen de volgende bepalingen voor, ten behoeve van het wiukelpersoneel Art. 177. Voor de jongens, meisjes en vronwen, die in een winkel werkzaam zijn, moeten in den winkel behoorlijke gelegenheden om te zitten aau- wezig zijn. Art. 178. Het aantal gelegenheden om te zitten, mag niet kleiner zijn dan de helft van het aantal jongens, meisjes en vrouwen, dat in den winkel werkzaam is. Art. 179. Het hoofd of de bestuurder van den winkel draagt zorg, dat elk der daarin werk- zame jongens, meisjes en vrouwen van eene in art. 177 bedoelde gelegenheid om te zitten gebruik kan maken gedurende den tijd, waarin die persoon werkzaamheden in den winkel verricht, welke zittende naar behooren kunnen verricht worden. De mededeelingen zullen worden voortgezet. De N. R. Ct. verneemt dat op initiatief van den aartsbisschop een commissie is gevormd om een blijvende hulde aan Dr. Schaepman tot stand te brengen. Leden der commissie zijn Dr. Brouwer, vicaris-generaal van den aartsbis schop Dr. Nolens, lid der Tweede KamerDr. Resemans, professor aan het groot seminarie te Boveudouk monseigneur Wittert van Hoogland, geheirn kamerheer van den Paus, pastoor te 's Gravenhage Dr. Van Zinnicq Bergman, pastoor te Tilburg; Mr. Kolkman, lid der Tweede Earner; Prinzen, Regout en Sassen, leder der Eerste Kamer Visser, lid der Staten van Friesland. lu een onder voorzitterschap van den aartsbis schop gehouden vergadering beeft de commissie besloteo, zoo mogelijk de hulde te doen bestaan in plaatsing van een gedenkteeken op het graf, vestigiug eeuer fundatie voor de zielerust van den overledeue in de kapel van het te stichten Hol- landsche College en oprichting van een monument in het Seminarie te Rijssenburg. Naar men verneemt zal binnenkort bij de posterijen en telegraphie een voor het beambten- personeel gonstiger traktementsregeling worden ingevoerd. Naar de Residentiebode meldt, is den mili- ciens, die het request aan H. M. de Kouiogin onderteekenden, van hoogerhand gelast, dat hun adresbewegitig geen voorlgang hebbe. Wei mogen de miliciens ieder persoonlijk een request bij H. M. indienen de autoriteiten verleeuen hierbij zelfs hun medewerking. De bewaarder der prentverzameling van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, de heer Fokker, te Middelburg, heeft aan de burge- meesters in dat gewest eene circulaire verzonden, waarin hij medewerkiDg verzoekt tot het verzamelen van prentbriefkaarten uit Zeeland, en wel door toezending van een exemplaar der verscheneu kaarten. In de toelichting wordt gezegd, dat op deze wijze eene aardige verzameling zou kunnen aange- legd worden van de verschillende gemeenten uit onze provincie, terwijl er nu door totaal gebrek aan teekeningen zooveel ontbreken. De verzameling zou, uit aardrijkskundig en historisch oogpunt beschouwd, aeer veel aan waarde vrinnen. Daar ook het brandweerbedrijf bq art. 10 der Ongevalleuwet onder de verzekeringsplichtige bedrijven is opgenomen, deden de burgemeesters van verschillende gemeenten, welke een brandweer instelden, van het bestaan daarvan aangifte op de bij ait. 32 voorgeschreven wijze. Aan esnigen hunner decide het bestuur der rijksverzekeringsbank mede, dat zij ten onrechte die aangifte hadden gedaan. Die meening van het bestuur was gegrond op de overwegiug, dat van een brandweerbedrijf in den zin der Onge- vallenwet alleen dan sprake kan zijn, wanneer de personen, die bet uitoefenen, van het blusschen of voorkomen van brand hun vast beroep maken en daarin hun levensonderhoud viuden, doch dat, wanneer deze werkzaamheden ten aanzien van den dagelijkschen arbeid van hen, die ze uitoefenen slechts een bijkomstig karakter dragen, die personen niet geacht kunnen worden het brandweerbedrijf uit te oefenen. Het bestuur heeft bedoelde burgemeesters opge- merkt, dat zij van de beslissing binnen 15 dagen in beroep kunnen komen ingevolge art. 77 der wet. TER NEUZEN, 23 Maart 1903. De heden door Burg, en Weth. vastgestelde kiezerslijst bevat 1349 kiezers voor de Tweede Kamer, 1346 voor de Provinciale Staten en 131S voor den gemeenteraad. Het vorig jaar waren deze cijfers reap. 1293, 1291 en 1273. De Touring-Club de Belgique, die de beide Paascbdagen een tochtje naar Walcheren maakt, zal per trein van Brussel naar Ter Neuzen en vandaar vervolgens per prov. boot naar Vlissingen vertrekken. Van Vlissingen zullen de excursio- nisten een clubtocht door Walcheren houden en behalve te Vlissingen en Middelburg, ook eenigen tijd te Domburg vertoeven. Men schrijft ons Personen, die veel Fraasch geld ontvangen, mogen er wel aan denken, dat tegenwoordig in Belgie, vooral goudstukken van 20 en 10 francs, vervalscht worden. De vervalschers hollen de stukken zoovee! mogelijk in het midden uit en soldeeren dan het gaatje. De uitgeholde stukken zijn te herkenneu aan den doffen klank. Men zij dus gewaarschuwd. In de ,/N. R. Crt." is opgenomen een schrijven van de heeren Ph. J. van Dixhoorn te Axel, Jacs. Dekker te Boschkapelle, S. de Feijter te Axel, Fr. van Hoeve te Axel en J. Vogelvanger te Hulst, van den volgenden inhoud Waar wij verleden jaar ons aan de spits stelden, tot het verkrijgen van meerder politietoezicht in Oostelijk Zeeuwsch-Viaanderen en deze poging met zoo schitterenden uitslag is bekroond geworden, daar willen wij thans de tolk zijn van alle grens- bewoners, om onzen recht hartelijken dank uit te breugen aan H. E. de Ministers van Justitie en Oorlog, die zoo bereidwillig waren, goedgunstig op ons adres te beschikken. Echter is het zeer wel mogelijk, dat met 1 Mei 1903 het zeventiental marechaussees, waaruit de versterking bestaat, weder naar hunne oorspronke- lijke standplaatsen worden gezonden, daar de maatregel door de Ministers genomen slechts bij wijze van proef moest dieneu. Zulks te verijdelen zal evenwel ous doel zijn. lmmers het succes is te groot geweest, dan dat wij ons bij de terugroeping der marechaussees zoo maar lijdelijk zoudeu gedragen. De wintermaanden zijn voorbij en de kippen- en andere diefstallen zijn op de Nederlandsche grens achterwegegebleven, terwijl daarentegeu aan de andere zijde der grens werd gestolen op eeue wijze, die ons deed ver- moedeu, dat de dieven een ander terrein voor hunne nachtelijke ssrooperijen hadden gekozen. En waarom bleven de diefstallen achterwege, van waar die terreinverandering der zoo gevreesde stroopers Eukel eu alleen door de aanwezigheid der marechaussee's, en het aauhoudend surfeilleeren der wachtmeesters, brigadiers en manschappen onder de uhstekende leidiqg van den Luitenant- Districtscommandant den heer Thomson, die op zulk eene uitnemende wijze den dieust wist te regelen, m§t zooveel scheipzinnigheid posten deed uitzetteD en pairouilles organiseerde, dat (om een geijkte term te gebruikeu) uiets door de mazen van het net kon kruipen. Van algemeene be- kendheid is het dat de heer Thomsom zelf meermalen aanwezig was om zijn personeel te coutroleeren en met zijne wakkere manneu te zamen de gevaren, aan hunne betrekking verbonden, manmoedig onder de oogen te zien. Wat wij gevoeleu voor hen die daar storm, wind, regen eu barre wiuterkoude hebben getrotseerd, uren aan uren op eeu post hebben gestaan om onze eigeu- dommen te bewaken, het is een gevoel van eukeJ- dankbaarheid en daarom mag hun een woord van lof hier niet onthouden worden, terwijl wij hun de verzekering geven, dat het Wapen Konink- lijke Marechaussee hier steeds in eere zal blijven. Vau onze zijde zal geen moeite worden gespaard om de versterking te blijven behonden, of althans een meer blijvend karakter aan de detacheering te geven. iloek. De kiezerslijst voor 1903 1904 werd vastgesteld met een getal van 387 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciaie Staten en 389 voor den Gemeenteraad. Hoek, 22 Maart. Heden werd alhier den WelEerw. heer E. Raams van Almkerk in het predikambt bevestigd door den WelEerw. heer Ds. Prins van Geldermalsem naar aanleidiug van 1 Tim. 3 1. Des namiddags hield Zijn WelEerwasrde zijne intrede in de gemeente, naar aanleidiug van 2 Corr. 4 5. Het kerkgebauw was te kleiu om de schare, die van heinde en ver was saamgakomen, te kuunen bevatten. Met ingang van 1 April is tot postbode alhier benoemd A. F. Mannaert van Hulst eu met ingang van denzelfden datum tot postbode van Ter Neuzen naar Zoute Spui, J. P. A. Risseeuw te Sluiskil. Axel, 21 Maart. Heden werd alhier ten overstaan van den notaris Dregmans en ten verzoeke van L. B. A. Rolff Lz. te Axel, in het logement //Het Gulden Vlies" in het openbaar verkocht le koop. Een woonhuis en erf op het Markt- plein, groot 50 centiaren. 2" koop. Een stalletje en erf groot 25 centiaren. Kooper van beide perceelen werd de heer W. Dieleman Wz., herbergier en koopman te Axel, voor de som van f 785. Axel. Zondag namiddag had ten huize van den heer PBcluse albier eene vergadering plaats van de afdeeling Oostelijk Zeeuwsch-Viaanderen van de veree-dging van Hoofden van Scholen in Nederland. Vele leden waren opgekomen. Uit de rekening van den penmugmeester bleek, dat er in de kas der afdeeling een batig saldo was van /9,515. Het bestuur dat voor 2 jaren zitting heeft, moest geheel aftreden. De aftredende secretaris, de heer G. J. Castenmiller te Stoppeldijk, wenschte niet meer in aanmerking te komen. In zijne plaats werd gekozen de heer E. Lauret te Overslag; terwijl de andere bestuursleden herkozen werden. Besloten werd een afgevaardigde te zenden naar de algemeene vergadering welke dit jaar op Zaterdag 11 April te Utrecht gehouden zal worden. Tot afgevaardigde werd gekozen de heer A. de Voider te Hengstdijk en tot plaatsvervanger de heer G. J. de Gier te Boschkapelle. Alsnu ging men over tot bespreking van den beschrijvingsbrief der Algemeene Vergadering. Na eene langdurige beschouwing kwam men over- een den afgevaardigde vrij te laten in het uit- brengen zijuer stemmen over al de voorstellen behalve dat, wat betrekking heeft op de contri- butieregeling. Dadrbij moet hij het amendement van Alkmaar ondersteunen. Boschkapelle. In gevolge de postregeling voor 1 April a. s. zal alsdan onze bus gelicht worden des morgens circa vijf uur, en kan die lichting dan om zes uur uit Stoppeldijk vertrekken. Voorzeker is deze regeling een groote vooruit- gang, anders was hier de laatste lichting om 4 uur n. m. zoodat men steeds naar het hulpkantoor te Stoppeldijk moest, wilde men iets den volgenden dag per eerste zending verzonden hebben. Omtrent de tweede lichting der bus is nog niets bekend Stoppeldijk. Tot postbode vail hier op Bosch kapelle en tevens voor een deel dezer gemeente, is benoemd de heer L. v. d. Ende, thans hulp- bode te Kuitaart. Door het O. M. bij de Rotterd. Rechtbank werd Zaterdag 8 jaar gevorderd tegen den be- ruchten pepergooier Strubbe, die in een onbewoond benedenhuis in den afgelegen Spoorsingel te Rotterdam den kassiersbediende Smit van de Dordtsche Bank had gelokt, om hem van zijn geld te berooven. De man kreeg toen een zak met peper op zijn jas, doordat S. misgooide en daardoor in de val liep. Uit Hoogeveen wordt aan de P. D. C. gemeld Vrijdagochtend heeft zekeren B., aan de Schut- streek alhier, zijn zwager H. a bout portant dood- geschoten. Naar men zegt had eerstgenoemde reeds langen tijd, last van H., die hem o. a. bemoeilijkte in zijn vaxscheepsjager B. heeft zich zelf na de daad onmiddellijk bij de mare chaussee aangegeven. Vrijdagochtend wilde de verslagene zijn zwager en echtgenoote met een mes te lijf de vrouw werd daarbij verwond schoof tusschen haar en den aanrander een kruiwagen en, toen deze daarover wilde om .zijn zwager te kunnen steken, moet laatstgenoemde, om daaraan te ontkomen, als tegenweer zijn revolver hebben afgeschoten. le Genemuiden heeft de burgemeester een gulden in beslag genomen met de beeltenis van Koning Willem II en wegens vermoeden vau valschheid ter ouderzoek aan 's rijks munt opge- zonden. BHjkeus ontvangen uitspraak van den Goutroleur-generaal dier inrichting is het muntstuk valsch en vervaardigd in nabootsing van echie rijksmuntspecie. Te Den Holder is het zoontje van den torpedomaker Hangaerd, een vierjarig knaapje, spelende in de werfgracht geraakt en verdronken. Het lijkje werd later opgehaald. Een rijke bedelaar. Aan de Admiraliteitskade te Rotterdam wekte langen tijd een bedelaar met een houten been het medslijdeu op. Daar thans uitgehkt is dat de man huisbaas is en een rijk bestaan heeft met het verhuren van bootjes, heeft ij zijn baantje van kant gezet. Voor de rochthank te Roermond heeft de 70jarige G. K. uit Venlo terechtgestaan, beschul- digd van in de zitting van den Raad vaa beroep voor de Viirmogensbelasting op 12 December 1900 eeu valsche verklaring te hebben afgelegd. Hij had toen nl. verklaard, dat zijn vermogensaangifte voor 1900/01 juist was, zonder iets te verzwijgen, en dat de waarde van het aangegeven vermogen op het juiste bedrag was gesteld, waarna later nit de successieaangifte bij het overlijden zijner echtgenoote bleek dat te weinig was aangegeven aan effecten en het totaalcijfer van het vermogen dienteugevolge veel te laag. e'sc^^e» met het oog op den hoogen leeftijd van beklaagde, slechts een maand gevange- nisstraf. Naar men van particuliere zijde aan de A. Lt. schrijft, was door de Rijksverzekeringsbank naar statistieke gegevens gerekend op 200 tot 400 ongevallen per week. Gemiddeld moeten er evenwel 160 per dag aangegeven worden, wat dus de raming verre overtreft en misschien eerlang de premies zal doen stijgen. Er zijn fabrieken die, hebben ger6kend' viJf 0Dge]ukken per dag Uit Dinxperlo wordt aan de Arnh. Ct. ge- gemeld Het groote misbruik van sterkeu drank dat hier gemaakt wordt is vooral te wij ten aan de goedkoope jenever, die men in het aangrenzende Pruisische Suderwick kon krijgen. Bekomt meo den drank geborgd, dan wordt de verleiding nog grooter. Sedert kort nu is het tappen van borrels op erediet in Pruisen verboden. De tapper kan bij overtreding zijn vergunniug verliezen. Het ophouden van borgen zal wel bijdragen om het drankmisbrnik hier te verminderen. Te Steenbergen doet zich het geval voor, dat niet de werklieden, maar de werkgevers staken. Bij een gehouden aanbesteding van woonhuizen weigerden namelijk de aannemers in te schrijven, omdat bij vorige aanbestediDgen de minste in- schrijvers geen aannemers waren geworden. Het gevolg hiervan is nu, dat vele arbeiders elders werk gaan zoeken. Een 18jarige strooper uit Ter-Apel werd door een marechaussee betrapt en achterhaald. loen de politiebeambte hem op een meter afstand was genaderd, keerde de jongen zich om en richtte zijn geladen geweer op den marechaussee. 't Liep zonder ongelukken af; maar op grond dat de strooper waarschijnlijk het voornemen heeft gehad, den politieman te dooden, heeft het O. M. bij de rechtbank te Winschoten 2^ jaar gevangeuisstraf voor hem geeischt. Zaterdagmiddag om half een ontstond te Rotterdam brand op de tabakszolders van het pakhuispand Zeevaart aan de Scheepmakershaven tusschen de Glashaven en de Bierhaven. Geweldige rookkolommen baanden zich een weg over het centrum der stad en tal van spuiten rukten nit om den brand te blusschen. De brand bleef dan ook beperkt tot de 2e en 3* ver- dieping. Naar schatting bevonden zich daar ruim 2000 pakken tabak, toebehoorende aan de firma Koch Co., alles verzekerd, terwijl een hoeveel- heid koffie der firma Heckhausen, welke voor f 12,000 was verzekerd, mede voor een deel verloren ging. In den linkervleugel van het gebouw bevonden zich uitsluitend goederen van het Handelsveem, het Leidsche Veem en tabak der firma P. v. d. A rend, welke mede veel water- schade bekwamen, evenals de drukkerij van den z/Nederlander" aan de Oranjestraat, waar de slangeu der stoomspuiten over heen waren gelegd. Er was een talrijk publiek aanwezig. Van vlammen was niets te bespeuren, alleen een ge- weldigen rook. Als groote zeldzaamheid kan worden mede- gedeeld, dat bij den heer Van Amstel in diens tuin aan den Kloppersingel te Haarlem een abrikozeboom in vollen bloei staat. Donderdagavond hoorde men, tijdens de opvoering van „Werther" in het theatre Sarah Bernhardt te Parijs, plotseliDg in de zaal een luiden knal. Een toeschouwster van een der eerste rangen had zich met een revolver voor de borst geschoten. Een oogwenk heerschte in de zaal de grootste opgewondenheid, die eerst bedaarde, toen men vernam, dat de dochter van de wan- hopige vrouw, die de bedoeling van haar moeder begrepen had, de kogels in de revolver door proppen vervangen had. Maar eeu oogenblik te voren had de ongelukkige den inhoud van een fleschje laudanum leeggedronken, zoodat zij zich van pijn kronkelde in de armen der omringende personen. Dr. Pozzi verleende de eerste geneeskundige hulp en liet de lijderes overbrengen naar het ziekenhuis, waar men er in geslaagd is haar toestand te verbeteren, Chapman, eigenlijk Klosowski geheeten, de herbergier die te Londen terecht heeft gestaan wegens den moord op drie vrouwen, met wie hij geleefd had en die hij met antimoniuin vergiftigde, is Donderdag ter dood veroordeeld. In de Stefanskerk te Weenen is het Maria- beeld aan het hoogaltaar, een geschenk van Keizeriu Eleonora, Donderdagnacht gedeeltelijk van zijn rijken juweelentooi beroofd. De dief, die zich had laten binnensluiten, heeft zijn hand aan den rechterkant door het ijzeren hek voor het beeld weten te wringen en sloop's morgens vroeg het openen der kerk Haar buiten, voor een waarde vau 20,000 kronen aan juweelen medenemende. Toen zes arbeiders vaa Hannover zich Donderdag naar han werkplaatsen aan de beneden- Elbe wilden begeven, werd hun bootje door den Zuid-Westerstorm tegen den oevergeworpen, waarbij oinsloeg. Vier der opvarenden verdronken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2