A 1 g e a e e a Nieuws- ©a Advartsatieblad Zbeuwsch.VUaaderea. No. 4355. Dinsdag: 17 Maart 1903. 43e Ja&rgang. ?00t HATIOHALE MILITIB. HATIOIAIE MIL1TI2. FETJILLETON. Een gee! gelaat, een blank gemoed. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij deze courant belioort een bijvoegsel. SEIIZESSCHE COURAST. Per drie inaanden biniien Ter Neuzen f 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,4.0. Voor Amerik* 1,82*. Meu abonneert zich bij alie Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADTEKTSNTlSSi Van 1 tot 4. regel* 0,40. Voor slken regel meor 0,10. Bjj directs opgaa* y*n driemaal plaatsing derzelfde adver.*r>».» word: de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Qrootere letters worden naar plaatsraimt* berekend. Dit blad ve»*bljet Maandag-, Woeaidag- en VrIJdmgavond, at«ge»onderd op reeitdagen, fcQ de Klrm. P. Vll BB I1KBB ta Ter Meanea. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN gelast CORNELIS JAN LEUNIS, GERARDUS PIETERS en PIETER VAN DER MEER, eee-milicien-verlofgangers dezer gemeente, van de lichting 1901, zich op den 3 April des middags twaalf ure, te berinden aan boord van ID. M». Erertsc te Willernsoordalwaar zij aekleed in de bij hun vertrek met groot verlof medege- noinen militaire kleedingstukken en voorzien van hunne kooi- »oederen, zoomede van hunne zakboekjes, zich moeten aan- melden, teneinde in werkelijken dienst te worden geateld, wovdende hen onder het oog gebracht dat de verlolgauger, die in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen bij zijn latere opkomst zooveel langer in dienst zal worden gehonden en dat, volgens art. I S3 der militiewet, bij, die niet aan de oproeping voldoet, ala de&erteur zal worden behandeld. Alvorens naar Willemsoord te vertrekken zullenzij zich behooren aan te melden bij den ondergeteekende. Ter Neuzen, den 16 Maart 1903. De Bnrgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN gelast FRANCOIS VAN DOESELAAR, milicien-verlofganger dezer gemeente, van de lichting 1897, liehoorende tot de 3e compagnie ho8pitaalsoldaten zich op den 14 April I903, des namiddags vier nre, te bevinden bij zijn garnizoen te Bergen op Zoom, voorzien van zijn verlofpas en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hom, bij iwtrek met grout verlof medegeDomen. teneinde in werkelijken dienst te worden gesteld, wordende hem onder het oog gebracht dat de verlotganger, die in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst zal worden gehouden en dat, volgens art. 183 der militiewet, hij, die niei aan de oproeping voldoet, als descrtrur zal worden behandeld. Alvorens naar Bergen op Zoom te vertrekken. zal hij zich behooren aan te melden bij den ondergeteekende. Tor Neuzen, den 16 Maart 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. TER NEUZEN, 16 Maart 1903. Bij Kon. besluit, zijn met ingang van 1 April, benoemd tot inspecteur der directe belaatingen, invoerrechten en accijnzen te Win9choteu, de heer J. van der Veen, inspecteur derzelfde middelen te Ter Neuzen te Ter Neuzen, de beer A. W. Hoe wonderlijk handelt soma het toeval, aprak hij nadeokend. 't Komt me voor als hoorde ik deze treurige ftimiliegeschiedenis niet voor de eerste utaal. Ja ja, ik herinner me, een reiziger verhaaldc ze mij eena, maar ik hield de ontzettende gebeurtenis, zooals ze me beachreven werd voor een dier verhalen, welke verzonnen worden om de dagbladen te vullen. Nu zal ik er evenwel uader onderzoek naar doen, en mocht ik het een of ander vernemen dat me toeschijnt eenigen troost te kunnen schenken aan een treurend moederhart, dan zal ik het u onverwijld doen weteu. Houdt ge het voor mogelijk dat miju kind nog leeft? vroeg de juffrouw verbleekend, en 'tviel haar moeilijk, die woorden te uit.eu, zoo geweldig beefde zij en zoo onatuimig scheen al haar bloed naar haar hart terng te vloeien. Dat is een netelige vraag, antwoordde Percy peinzend, een vraag, waarop het antwoord tegen- over een treurend moederhart niet zorgvuldig ge- noeg kan overwogen worden. 't Zou vermetel zijD, van mogelijkheid, zelfs van waarschijulijkheid te spreken, daar het verrooedeljjk slechts betreft het gehoorde en mialeiden wij ons daaromtrrent niet door de overlevering van moud tot mond misvormde en veranderde ala een herkennings- teeken, als een soort van relequie eener dierbare beweende te be.schouwen. Al ware het slechta de atellige mededeeling waar ik het graf mijner lieveliug kon vindec, ik Udo, adjunct-inspecteur derzelfde middelen te Arnhem. In de vergadering van het uitkeeringsfonda bij ziekte //Hulp in Nood" alhier, op j.l. Zaterdag, werd uitgebracht de rekeuing over het kwartaal December, Januari en Februari. Daaruit bleek dat is ontvangen aan contributie 462,04:aan buitengewone inkomsten f 105,79 totaal 567,88. Dat is uitgegeven aan uiikeerin- gen bij ziekte f 541,21aan bodeloon f 46,35 aan buitengewone nitgaven totaal aan uitgaven 672,431/J. Alzoo een nadeelig slot van 104,60V3. Het saldo der vorige vergadering bedroeg 3297,85, alzoo een aanwezig kapitaal van 3193,24V2- Nadat een 6tal leden wegens wanbetaling waren geroyeerd, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Onder de opgave in de ffKampioen," van uieuwe wegwijzers, door den Alg. Ned. Wielr. Bond geplaatst, komt er ook een voor in de gemeente Hulst, op de spiitsing der wegen komende van HulstSt. JausteenClinge. Voorts is er verlof verleend door 't gemeentebestuur van 'a Heerenhoek tot plaatsing van een wegwijzer in den westelijken berm van den dijk, tegenover den grintweg van Heinkenszaud. Hoek, 14 Maart. Zaterdag is het vaandel der muziekvereeniging yElk naar zijn krachten" alhier ingewijd door eeue muzikale wandeling door alle straten van het dorp en naar het Mauritsfort. Voor het gemeentehuis, waar de Gemeenteraad juist vergaderd was, werd eene serenade gebracht, ingeret door het yWilhelmus" volgens de oude zetting, die ook op het vaandel geschreven staat. Hierop werd de vereeniging toegesproken door den Edelachtbaren heer Burgemeester, die haar geluk wenschte met het vaandel al* geacheuk der inge- zetenen en de hoop uitsprak, dat zij door steeds te handelen in overeenatemming met hare lens z/Elk naar zijn krachten"zich den steun derinwoners waardig moge maken en der gemeente tot eer moge atrekken. Na een woord van dank door den voorzitter der vereeniging, die ook zijn weu9ch er bij voegde, en na eene tweede muzikale hulde, vervolgde de stoet haren weg. Toen men overal geweeat was, werd er midden in de kom gemusiceerd (zeer ten genoege van een groot aantal toehoorders) totdat de duiaternis een eiud aan de pret maakle. zou ze met de innigste dankbaarbeid betoonen, sprak de juffrouw met een diepen zucht. Nogmaals vatte Percy haar hand. Vertrouw op miju goeden wil, zeide hij. En wat de uitkomst mijner navorschingen ook moge zijn, ge zult allea vernemen. Doch tracht nu uw droefheid te matigen, ik betreur het ernstig, die door eeu onoverdachte vraag te hebben opge- wekt. Mijn droefheid eindigt niet, viel de juffrouw hem met onbeschrijflijk zwaarmoedigeu glimlach in de rede, zij is altijd levendig in mij. Zelfs wanneer andere gedacbten mij bezighouden, als ik aan de vreugde denk, die mijn overige kinderen mij veroorzaken, aan den troost, die hun aanblik mij schenkt, kan ik de herinnering aan mijn dood engeltje niet van mij weren, en dit kan ik nog minder doen, wanneer zij door oprechte deeluetning is opgewekt. Geloof mij, er ligt een, zij het ook weemoedig, genot in, mij de verloreae met al haar voortreffelijkheden, mij mijn Lotje met de doukere oogen en het zwart haar voor deu geest te roepen. ledereen bewonderde mijn schoon kind. Ik beminde het te veelmijn liefde ontaardde in hoogmoed. Ik geloofde dat er geeu liever, bevalliger wezen op den aardbol was en daarom werd zij mij op zulk een noodlottige wijze outrukt. Maar vergeef mij, dat ik u zoo lang ophoud. En een der voor haar liggende tooneelkijkers vau de toonbank nemende rijkte zij hem aan Percy toe. Deze nam hem werktuigelijk aan hij dacht aan iets anders dan om de deugdzaamheid er van te onderzoeken. Allerlei tooneelen kwamen hem voor den geest, tooneelen van wederzien en geluk, tooneelen van scheiding en smart. Hij zschtte zwaar. Ik zal dezen kijker kiezen, sprak hij einde- Het vaandel is van granaatfluweel en versierd met in gouddraad hoog opgewerkte letters en figuren. Bovenaan prijkt het op zichzelf reeds rnooie wapen der gemeente, in 't midden eenige gekruiste muziekinstrumenten en een openge- slagen muziekboek. In verschillende karakters leest men Fanfarencorps Elk naar zijn krachten geschenk der inwoners Hoek 15 Mei 1901. Het vaandel is keurig afgewerkt en alzoo niet alleen een sieraad voor de vereeniging, maar ook een flinke aanbeveling voor deu fabrikaut, den heer C. M. van Diemen te Dordrecht. Zuamslag, 13 Maart. Heden werd alhier door het bestuur van den Zaamslagpolder aanbesteed, de levering van 600M*. Pruissische grind, metende van 16 c.M. vrij op den wal voor het Schuttershof te Ter Neuzen, Iugeschreven werd door W. Borsje te Papendrecht voor 1,80, J. vau der Bent te Ter Neuzen voor 1,76, J. Adriaansen te Sliedrecht voor f 1,74 en A. de Jonge te Dordrecht voor f 1,68'. Daarna werd door voornoemd bestuur aanbesteed het vervoer van voormelde grind naar aan te wijzen plaatsen in den Zaamslagpolder, waarvoor werd iugeschreven door A. Dieleman voor f 0,95, P. Loof voor f 0,85 en F. Dekker voor f 0,80, alien wonende te Ter Nenzen, en alles per kubieke meter. Gegund aan de laagste inschrijvers. Axel, 14 Maart. Op de heden alhier gehouden stiereukeuring waren aangebracht 6 stieren. Eerste prijs voor de Provinciale subsidie werd toegekend voor stieren, die reeds twee breede tanden haddeu aan den stier van den heer J. de Patter Jz., lanc'l/ouwer te Axel. Tweede prijs aan den stier van den heer Th. Buijsse laudbouwer te Zuiddorpe. Tweede prijs voor stieren die nog geen twee breede tanden haddeD werd toegekend aan den stier van den heer H. Bonte, landbouwerte Koe- wacht. Tot mededinging naar de Rijksbijdrage was slechts een stier aangevoerd, die echter te kort kwatn in de vereischte punten. Door den koopman A. Schelleman alhier, werd nog een koe aangevoerd, die in het rundvee- stamboek werd opgenomen. Axel. De voordracht voor onderwijzer aan de o. 1. s. alhier bestaat in alphabetische orde uit de heeren F. T. vau Putte, van Overslag en F. L. Vink, van Axel. lijk in gedachtenmocht hij me niet bevallen, dan zult ge mij wel toestaan hem te verruilen. Gaarne, mijuheer, ten alien tijde, al kwaamt ge na weken, antwoordde de juffrouw bereidwillig. Percy betaalde, en met een even eerbiedigen ala belangstellenden groet verwijderde hij zich. In de ernstigste gedachten verdiept, wandelde hij weder langzaam door de straten. Hij overwoog rijpelijk alle mogeljjkhedende uitwerking van eeu plotselinge ouverwachte vreugdden invloed op het trouwe moederhart, dat het geluk harer kinderen zoo gaarne voor haar eigen leven koopt. Ten laatste scheen een vast besluit bij hem tot rijpheid gekomen te zijn. Met haastige schreden begaf hij zich naar het hotel, waar Lucile gelo- geerd was. Spoedig daarna was hij in een af- zonderlijke kamer in levendig gesprek met Fo Chung, die hij had doen roepen. De oude Chi naman scheen zijn oogen niet te kunnen gelooven, toen hij Percy voor zich zag. Op zijn lippen zweefden zelfs woorden van berisping die slechts weerhoudeu werden door Percy's dringend verzoek om, zoo hem, Fo Chung, het welzijn zijner be- sehermelinge ter harte ging, hem bedaard aan te hooren. Langer dan een half uur zaten beide mannen met fluisterende stem te raadplegen. En hoe langer het onderhoud aanhield, des te helderder fonkelden de kleine oogen van den Chinees, des te levendiger werden de bewegingen van het ronde gestaarte hoofd, terwijl een goedkeurend lachje bewees dat hij de voorstellen van zijn vriend goedkeurde. Kort nadat Percy het logement verlaten had, ging Fo Chung de straat op. Hij had een brief voor de vrouw van den werktuigkandige in de hand. De betrekkiug geldt de vacature, outstaari door het overlijden van den heer O. Z. Vrieliuk. Slechts 2 sollicitanten haddeu zich aaugeiueld. Koewacht. Het gaat de smokkelaars tegen- woordig niet voor den wind. Het toezicht aan de grenzen is zdo streng geworden, dat in de laatste veertien dagen eeu viertal bekeuringen hebben plaats gehad en verschillende dieren in beslag zijn genomen. Vrijdagmorgen wilden eenige smokkelaars een tweetal schoone vaarzen uit deze gemeente fraudu- leus naar Belgie voeren. Zij waren nog geen kwartier over de grens, of in de zoogenaamde Baggertsdreef werden zij door de alhier ge- stationeerde douanen overvallen. Een gevecht ontstond, waarbij de ambtenaren van huune vuur- wapenen gebrnik maakten. De twee vaarzen vielen in handen der ambtenaren terwij! de smokkelaars haastig op de vlucht sloegen. Naar men wil, moet zelfs (sen der mannen gewond zijn. De aangeslagen vaarzen zijn naar Selzaete overgebracht, waar thans 8 Nederlandsche runderen, 6 varkens, 200 kilo krenten en een groot aantal sigaren, alles van smokkelhandel afkomstig op het kantoor der invoerrechten gedeponeerd zijn. Eenige ingezetenen van het Belgisch gedeelte dezer gemeente hebben zich onder voorzitterschap, van den heer Ed. Pisce, lid van den gemeenteraad van Moerbeke, tot eene commissie gevormd om de rnarkt van paarden, koeien en varkens, welke jaarlijks tegelijk met die van het Nederlandsch gedeelte wordt gehouden, tot grooter bloei te brengen. Door milde bijdragen daartoe in staat gesteld, besloot de commissie geldprijzen uit te loven voor de beste paarden, koeien en varkens, terwijl een jury van deskundigen benoemd wefd, die de aangevoerde dieren zal keuren. De landbouwers uit de omliggende Belgische gemeenten zullen met deze besluiten in kennis gesteld worden. Zuiddorpe. De diefstallen zijn hier wederom aan de orde van den dag. Bij den werkman B. Lansen is nit eene kast een bed rag van oDgeveer 30 gulden ontvreemd. De dief moet zich door middel van een valschen sleutel toegang tot het woonhuis hebben verschaft daar van inbraak geen spoor was te vinden. Bij den landbouwer L. Casteels zijn reeds een 4tal keeren steenkolen gehaald. Wanneer men na bedenkt dat de mare- ehauss^e elke nacht op dienst is, dan kan men ver- onderstellen dat de dieven ook op hunne hoede zijn. Zooveel in mijn vermogen is luidde de brief, voldoe ik aan mijn belofte. De persoon over wien ik gesproken heb, weet inderdaad veel, wat misschien op aw verloren dochter betrekking heeft. Doch vreezende misverstand te veroorzaken, en veronderstellende dat gij gaarne in de gelegen- heid gesteld zult zijn zelve den persoon vragen te doeD, neem ik de vrijheid u en uw echtgenoot een samenkomst met hem voor te stellen, en verzoek u, u precies te twaalf uren, naar het achtergebouw van den schouwburg te begeven. Wandel daar zoolang heen en weer totdat de repetitie van het hedenavond te geven ballet is afgeloopen en de tooneelspelers den schouwburg verlaten. Het overige is mijn zaak. Wees nauw- keurig op den bepaalden tijd, ook ik zal het geschikte oogenblik niet verzuiinen. Met den oprechten wensch dat mijn geringe bemoeiingen een goed resultaat mogen hebben teeken ik mij De eigenaar van den in uw magazijn gekocbten tooneelkijker. John Chinaman bracht den brief behoorlijk over. Hij draaide een poosje om de juffrouw en haar man, dien zij geroepen had, opmerkzaam en met belangstelliDg te beschouwen en zich heime- lijk in de opgewondenheid van beiden te ver- lustigen. Yervolgens trippelde hij de deur uit, om blijmoedig te lachen en naar zijn lieveling terug te snellen. Maar hoe opgewonden de ge staarte oude beer ook was, zelfs Lucile, die hem kende, bespeurde niets bijzonders aan hem, zoo ernstig en deftig waren zijn bewegingen, zoo af- gemeten lnidden zijn antwoorden op de hem. schriftelijk gedane vragen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 3