BIJVOEGSEL Ter Ueuzenschs Coarant Dinsdag 17 Maart 1903. No. 4355. Gemengde berichten. Binnenland. Het manifest van den Czaar. Een Finsche wraakneming. De Hongaarsche obstructie. Engeland als beschaver. Chamberlain's ontvangst te Southampton. Amnestie voor de bewoners van Natal en Zoeloeland. De Wet. De Unie contra Europa. VAN DE VAN Czaar Nikolaas' manifest wordt door de re- geeringsbladen van de groote Europeesche landen met het gebruikelijke bewonderingssop overgoten. Zoo schrijftde Duitsche, hoog-conservatieve //Post", dat het manifest den zachtzinnigen, verlichtenj waarlijk godvruchtigen geest van den Czaar ademt_ Het vertoont geestesverwantschap met de denk- beelden van Wilhem II, in dit opzicht dat het pleit voor de bevesliging van de zedelijke grond- slagen van leven, huisgezin, school en kerk. En de u Evening Post" zegt, dat de Czaar blijkbaar buiten zijn Miuisters om heeft gehaudeld. Hij heeft de kwestie van het plaatselijk bestuur op billijkheidsgronden overwogen, wat ook het resul- taat moge zijn. Het manifest zal een eervol mo nument van zijn nagedachtenis zijn. Wat uiet regeeringsblad is, ziet daarentegen in 't hervormingsplan meer een maatregel, door de tijdsomstandigheden opgelegd, en verwacht van de voorgenomen hervormingen maar bitter, bitter weinig voor 't Russische volk. Streng, de voorzitter van het hooggerechtshof te Abb, die niet meegedaan had aan het onlangs gemelde verzet der Finsche rechters tegen de nieuwste Russische dwangmaatregelen, beleeft daarvan niet 't minste plezier. Toen hij dezer dagen met zijn vrouw te Helsingfors aankwam, werd hij met gesis en gefluit ontvangen door een aarital menschen ait den gegoeden stand, die hem beletten, een rijtuig te nemen. Geen hotelhouder wilde zijn deuren voor Streng openen, zoodat hij bij een familielid zijn intrek moest nemen. Daarna werd aan dat huis een plakkaat bevestigd met de woorden //Hier woont de verrader Streng". Volgens een bericht uit Pest heeft Keizer Frans Jozef zich bij een hofdiner in de Hongaarsche hoofdstad met verschillende afgevaardigden ouder- houden over de Hongaarsche obstructie. Hij vroeg den afgevaardigde Szentivanyi of door concessies aan de obstructie een einde kon worden gemaakt. Deze noemde toen de verplaatsing der in Oostenrijk iugedeelde Hongaarsche officieren naar Hongarije. Verderde spoedige indiening van het nieuwe militaire strafstelsel, en de invoering van het Hongaarsch in de Hongaarsche regimeuten. Alleen voor 't laatste scheen de Keizer geen ooren te hebben. Weer is in 't Britsche Lagerhuis ter sprake gekomen de beschuldiging, door Engelsche consuls tegen den Belgischen Kongo Staat geuit, wegens daar gepleegde wreedheden op iulanders. De onder-staatssecretaris, lord Cranborne zei, dat de regeeriug geen enkele reden had om te vermoeden, dat de Belgische autoriteit van een en auder wist, en dat de Engelsche regeering van haar kaut op dit oogenblik niet voornemens was om stappeu te doen, welke aan die wreedheden een einde zouden kunnen maken. We] was Belgie echter volgens 't traktaat van Berlijn verplicht, aan de wantoestanden in den Kongo een eind te maken, merkte Cranborne op. Londen, 14 Maart. Chamberlain is heden te Southampton geestdriftig ontvangen. Hij ant- woordde op een toespraak te gelooven, dat een voortdurende vrede in Zuid-Afrika gevestigd is. Hij waarschuwde echter tegen een overschatting van de verkregen resultaten. Hij geloofde voorts, de verzekering te kunnen geven, dat de Boeren- leiders een loyaal deel uitmaken van de bevolkiug van 't Britsche rijk. De Minister achtte 't zijn plicht, politieke gelijkheid in Zuid-Afrika voor Boer en Engelschman toe te staan, en hoopte, dat de Eugelschen en Hollanders zich zouden aansluiten. Te 12 uur 20 kwam Chamberlain te Londen aan. Pietermaritzburg, 13 Maart. Een koninklijke boodschap van den 12dcn verleent gratie aan alle bewoners van Natal en Zoeloeland, beschuldigd van hoogverraad en andere misdrijven, waarover nog geen vonnis geveld is. Generaal De Wet is voornemens, zijn landerijen en hoeve te Wolfshoek te verkoopen en zich elders in de Oranjerivierkolonie te vestigen, in de nabijheid van de Rhenosterrivier. Deze verhuizing houdt de Eugelsche autori- teiten zeer bezig, vooral tengevolge van de bedreiging van opstand, die De Wet tegeuover den heer Chamberlain heeft geuit. De Wet's gangen worden voortdurend en overal op last der autoriteiten nagegaan. De Vereenigde Staten hebben het voorstel van Argentinie afgewezen, strekkende om de gemeen- schappelijke verklaring uit te vaardigen, dat geen Europeesche staat recht heeft zijn inmenging tegenover Amerikaansche staten te gronden op een schuldvordering van Europeesche burgers. Toch betoogt de Amerikaansche pers, dat het voorstel van Argentinie zeer belangrijk is, omdat het de erkenning van de Monroeleer door Argen tinie meebrengt. Argentinie is de eerste Zuid- Amerikaansche staat die het doet. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 Maart 1903, benoemd tot Minister van Marine de schout- bij-nacht A. G. Ellis, directeur en commandant der marine te Willemsoord. Naar de //Stand." van welingelichte zijde verneemt, is de benoeming van den nieuwen Minister van Marine daardoor vertraagd geworden, dat eerst het denkbeeld is overwogen, in hoeverre het mogelijk zou zijn, om de beide departementen van Oorlog en Marine reeds nu tot een departe- ment van Landsverdediging te vereenigen. Het blad meldtOp deze vraag was een practisch antwoordt alleen daardoor te vinden, dat den generaal Bergansius een proef van een tweetal maanden mogelijk werd gemaakten eerst toen na afloop van die proef bleek, dat het niet mogelijk was beide departementen onder een hoofd te brengen, zoolang zij elk voor zich in een afzonderlijk gebouw gevestigd waren, en er geen inogelijkheid bestond om een localiteit te vinden, waariu beide te vereenigen waren, is tot de voordracht van een afzouderlijkeu Minister van Marine overgegaan. De Minister van Oorlog heeft de korps- commandanten uitgenoodigd om de spoedige uit- betaliug zooveel doenlijk te bevorderen van de vergoeding, toegekend aan de huisgenooten of andere familiebetrekkingen, die door het oproepen van de ingelijfden der lichtingen 1900 en 1901, op geheel onverwachte wijze, den voor het gezin onmisbaren kostwinner tijdelijk moeten derven. Bij beschikking van den Minister van Biunen- landsche Zaken is bepaald dat de cominissie, in 1903 belast met het afnemen van de examens ter verkrijging vau de akte van bekwaamheid bedoeld in art. 56 onder a der onderwijswet o. a. zal zitting houden te Middelburg voor de arron- dissementen in de provincie Zeelaud. In die commissie zijn benoemd a. tot lid en voorzitter de schoolopziener in het district Goes b. tot leden de schoolopzieners in het district Rotterdam en de arrondissementen Middelburg, Vlissingeu, Zierikzee en Tholen c. tot leden-plaatsvervangers de schoolop zieners in het district Middelburg en de arron dissementen Ter Neuzen, Hulst en Goes. Uit Utrecht wordt gemeld Vrijdagochtend hadden de heeren J. Oudegeest, C. Kiineken, P. v. d. Linden uit Utrecht en V, Mourik en V. d. Berg, uit Amsterdam, als leden van het hoofdbestuur der Algemeene Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwrgpersoneel een onderhoud met de directie der S. S., over de zoo- genaamde rancune-maatregelen. De bespreking heeft niet tot die oplossing geleid, waarop het hoofdbestuur gehoopt had. Het verzoek van den heer J. Oudegeest, voorzitter van de Nederlandsche vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel om eervol ontslag als ambtenaar met een maand verlof zonder behoud van bezoldiging, is door de directie der Exploitatie- maatschappij ingewilligd. De machinist der H. IJ. S. M., F. H. Petter, voorzitter der Ned. Yer. van spoor- en tramweg personeel, ongesteld door overspanning, zal naar Laag-Soeren worden overgebracht, ten einde daar, volgens de bestaande bepalingen, voor rekening van het ondersteuningsfonds der maatschappij, eenigen tijd te worden verpleegd. (Hbld.). De Havenarbeider meldt dat de organisatie door de goedheid van enkele kapitalisten de be schikking heeft over eenige duizenden balen meel en ettelijke honderden balen rijst, boonen, erwten enz., die bestemd zijn voor de gezinnen der stakers, als de staking uitbreekt. Het Yolksdagblad deelt mede, dat de Inter nationale Federalie van transportarbeiders te Londen heeft besloten om, ingeval de Nederlandsche arbei- ders mochten worden genoodzaakt het werk te staken ten einde de invoering der dwangwetten te beletten, ons land geheel af te sluiteu van het buitenland. Als een bewijs hoe nadeeligen invloed de sociale overspanning, welke wij thans doorleven, niet slechts op de gemoederen doch ook op de welvaart uitoefent, deelt de Resb. het volgende mede In een welvarend dorp van Zuid-Holland is sinds lang tot den bouw eener villa besloten en de plannen zijn gereed. Ondershands werd echter tot nog toe haast niet voor de uitvoering inge- schreven, daar de aannemers beducht zijn niet in staat te wezen het benoodigde materiaal aan te voeren. Om dezelfde reden durft men evenmin tot een openbare aanbesteding overgaan. Uit Heerlen wordt gemeld, dat een werk- man, werkzaam bij het maken van eene water- put in de kolenmijn Eijgelshoven, Zaterdag onder neerstortend zand is bedolven. Het lijk is nog niet gevonden. Men schrijft uit Hardinxveld Donderdag geraakte, in het bovendeel onzer gemeente, het bijna driejarig dochtertje van den heer V. in een onbewaakt oogenblik al spelende in het water en verdronk. Het kind werd door de moeder gevonden. Men schrijft aan de N. R. C. Donderdag deden zich bij 400 verpleegden van Veenhuizen II, verschijnselen van braking en buikloop voor. Vermoedelijk is de oorzaak in het voedsel gelegen geweest, maar met zekerheid is het niet te zeggen. Vreezend dat het ver- schijnsel zich bij nog meerderen zou kunnen voordoen, liet de directie voor de geheele bevolking van het gesticht, 1600 man sterk, geneesmiddelen in gereedheid houden, maar deze bleken verder niet noodig te zijn. Uit Amsterdam meldt men Door een nog onbekend gebleven oorzaak is hedennacht een vrachtboot op Venlo, liggende aan den Kloveniersburgwal bij de Raamgracht, plofseliug vrij snel gezonken. Des nachts om een uur was de eigenaar nog aan boord geweest en had alles in orde bevonden. Omstreeks 2 uur werd het ongeluk ontdekt door een voorbijgaand politieagfnt. Men verkeert in het onzekere om- trent den scheepsjongen J. v. Geijn. Men wist niet beter, of de jongen was om 12 uur in de kajuit naar kooi gfgaan. Iledenochtend echter heeft men zoo goed en kwaad als 't ging de kajuit met een dreg onderzocht en ook het bedde- goed uit de kooi te voorschijn gebracht, echter zonder deu jongen te vinden. De vermiste dekknecht of scheepsjongen is 23 jaar oud en behoort thuis te Grave. Ook hedenmiddag had men het lijk nog niet gevonden, wel de jas en broek van den jongen. Waarschijnlijk is hij dus wel te kooi gegaan en verdronken. Er is echter nog een kleine kans, dat hij wakker geworden en gevlucht is. Nader meldt men Omstreeks half vijf heeft men het lijk van J. van Geijn, den dekknecht vau het in deu Klove niersburgwal gezonken stoomschip, in het vooronder gevonden het is in de lijkenmand naar het politiebureau in het oude gymnasium gebracht. Vader en zoon. Onlangs zaten's avonds in een spoorcoupe zes heeren. Een verliet den trein en daarvan maakte een der overigen, een jouge man, gebruik om wat gemakkelijker te gaan zitten en een dutje te doen. Eerst haalde hij een brieventasch uit den zak, keek den inhoud na en stak de tasch toen weder bij zich. Nauwelijks was hij iugedut, of zijn buurman, een oud heertje, zeide tot de medereizigers//Hoe onvoorzichtig zijn toch de jongelui. U hebt zelf gezien hoe opzichtig mijn zoon zijn brieventasch heeft uitge- haald en weer bij zich gestoken. Maar ik zal hem een lesje geven, geen van u zal mij zeker verraden." En hij bong zich zachtjes over den slaper heen en haalde behendig de brieventasch uit den zak en stak die bij zich. Aan een volgend station stapte hij uit den trein, zou'der dat iemand er op lette, daar hij zijn koffertje achterliet. Maar een uur later aan een groot station, werd de jonge man wakker, greep naar zijn tasch en vond die natuurlijk niet. De overigen begonnen te lachen, maar hij zijde dat het ernst was er waren 2000 fiorijnen in. //Maak u maar niet bezorgd", zoo stelde een der reizigers hem gerust, yhet is maar een grap. Het geld heeft uw vader meegeuomen". //Mijn vader Pmaar die is al 15 jaar dood." De hvader" was een gauwdief, die zijn koffertje zonder inhoud van waarde had achtergelaten, om met de rijk gevulde brieventasch aan deu loop te gaan. Hij heeft er echter niet lang genot van gehad. Want terstond werd geseind en binnen 24 uren zat de »vader" in de gevangenis. Vrijdagmorgen waren twee marechaussee's uit Boxtel te Liempde in de buurt Olland op surveillance, toen zij in de verte een strooper met jachtgeweer zagen, die echter spoedig in de paardenstal eener naburige boerderij verdween. Volgens bewering vau den bewoner, was dit voor de politie verboden terreiu. Een der politie- beambten zou nu spoedig hulp van den burge- meester der betrokken gemeente inroepen en versterking halen, terwijl de ander zoolang als belegeraar zou dienst doen. De weg naar St. Oedenrode is echter lang en moeilijk; met bovendien twee onwillige paarden. Laat in den namiddag ziet de geduldige wachter zijn kameraad met de noodige machtiging en met versterking opdagen. Spoedig werd nu de eenige ingang van het ge- bouwtje geopend, en aan den achterkant zag men een flink, versch gemaakt gat in het stroodak. De vogel was gevlogen en niet meer te vinden. De politie te Dusseldorp heeft drie handelaars in blanke slavinnen aangehouden, die op groote schaal meisjes, zoogenaamd als kelnerinnen, naar Nederland troonden. Uit Rome wordt gemeld, dat gravin Donigo Donderdag in den tuin van haar villa te Trevisa is vermoord door haar tuinier. Met een snoeimes sloeg de man haar het hoofd af, dat tusschen de rozestruiken rolde. De man zegt het gedaan te hebben, omdat de gravin hem een zak koren voor zijn kinderen geweigerd had. De Parijsche //Temps" verhaalt 't volgende merkwaardige geval. Een tamme kraai kon vrij door een tuin rond- vliegen, waar zich een broedinrichting bevond en de kuikens zoodra zij uit den dop waren gekomen achter een tralienet werden geplaatst. Men vond er herhaaldelijk doode kuikens met afgebeten kop. Eerst hield men ratten voor de schuldigen, maar later bleek de kraai de moordenaar te zijn. Men zag nl. hoe zij stukjes vleesch tegen de tralies legde, dan op zijde ging staan zoo dat de kuikens haar niet konden zien en zoodra er een den kop door de tralies stak om het vleesch te pakken, toeschoot, met den snavel het kuikeu een slag gaf en den kop afscheurde. Te Tsjenstochau in Russisch-Polen zal een gedenkteeken worden opgericht voor wijlen Alexan der II, die op 19 Februari 1861 de lijfeigeuschap ophief in eigenlijk Rusland en op 19 Februari 1864 de boeren in het Weichselgebied emaii- cipeerde. Voor dat monument worden van overheids- wege onder de boeren giften ingezameld. Men vertelt, dat een aantal Poolsche boeren gevraagd hebben aan de plaatselijke overheid om voor een aan de gift evenredigen tijd te mogen gaan zitten, daar het geld thans zoo schaarsch is Een dank- bare bijdrage subs, zooveel dagen hechtenis dus. De politie in Moskau heeft een prachtige vangst gedaan. Ze was te weten gekomen, wanneer een bekend lid van de Moskauer dieven- bende juffrouw Elisabeth T. jarig was, en in de verwachting, dat de galant collega's van de jonge dame dezen dag niet onopgemerkt zouden lateu voorbijgaan, omsingelde de geheime politie haar huis. Inderdaad duurde het uiet lang, of er hield een deftige equipage stiler stapten twee heeren uit, de een in ingeuieurs-uuiform, de andere in civiel, naar de nieuwste mode. De //ingenieur" was een gevaarlijke dief, naar wien de politie al lang gezocht had. Beiden werden in alle stilte in hechtenis genomen. Zij waren nauwelijks achter slot en™grendel gebracht, of er hield een tweede rijtuig stil, waarin een hoogst elegant ge- kleed heer zat. Het was een oude bekende bij de politie een der messt gevreesde paardendieven. Ook hij werd iugerekeud. Na hem volgde, slechts enkele minuten later, een gemeeue oude landlooper die vroeger al eens naar Siberie was gezonden maar ontvlucht was. Er kwamen er nog meer, de meesten per rijtuig; de jonge dame scheen in haar kring zeer gezien te zijn en de beurzen der heeren dieven stonden hun blijkbaar toe zich te laten rijden. Allen werden door de politie met open armen ontvangen. Tot besluit werden de jarige Elisabeth en een vriendin, een lislige winkeldievegge, in hechtenis genomen. Naar luid van de berichten neemt het vuurspuwen van de Vesuvius toe. Volgens den correspondent der Daily Telegraph te Rome begin- nen zelfs de menschen, die om de helling wonen en voor geen klein gerucht meer vervaard zijn, nu toch ook bang te worden. Op pleinen en in kerken hokken zij bij elkaar en smeeken knielend den Hemel om hun leven en goed te sparen. Sommigen meent de sorrespondent keeren zelfs tot het heidendom terug en richten hun gebeden tot de Vesuvius zelf. De Etoile Beige verneemt, dat er Zondag 8 en Maandag 9 Maart in Brussel gezocht is naar een Russische vrouw, die in een der Europeesche hoofdsteden een Stradivarius ter waarde van 100,000 francs tracht te verkoopen, welke ge- stolen is uit het winterpaleis te St. Petersburg. Een Russische detective heeft de vrouw al ver- geefs gezocht in Londen, Parijs en Berlijn. Zij is in Brussel geweest, maar toen de Russische politieman daar kwam, was zij alweer verdwenen. Hij hoopt haar nu in Weenen te vinden. Men vermoedt, dat de kostbare viool door iemand uit de omgeving van den Tsaar is ontvreemd, en dat de gezochte vrouw het liefje van den dief is. De Australische Revieuw of Reviews spreekt van den zeer belangrijken uitvoer van konijnen uit Australia. Wat vroeger een vloek was, is een zegen gewordeu. Eenige jaren geleden was het kouijn nog de schrik en de plaag van heel de landelijke bevolking vau Australia. Op allerlei wijzen werd getracht deze zeer vruchtbare dieren uit te roeien. Maar sedert heeft men geleerd van het konijn profijt te trekken. Verleden jaar werden alleen uit Victoria 3 millioen konijnen, in bevroren toestand, naar de Londensche markt gezonden, en werden in Londen 20 millioen Australische konijnenvelleu verkocht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1