Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 14 Maart 1903. 43" Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. No. 4354. T^WHHEIDIE] BLAD. FEUILLETON. Een geel gelaat, een blank gemoed. Telegrafische berichten. 23) RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren was aan de orde het wetsontwerp tot wijziging der Indische Comptabiliteitswet. Bij de algemeene beschouwingen dankte de heer Fock den Minister van Kolonien, die blijkens zijne nota vaarwel zegt het standpunt van de eenheid van financien tusschen Indie en Neder- land, daar die eenheid beeft geleid tot niet te verdedigen toepassingen. Spr. vroeg den Minister te verklaren, hoe zijn opvatting is ten aanzien eener door spr. gewenschte aanvulling van artikel 74 der comptabiliteitswet, in dien zin dat de bestemming der Indische financien altijd zal zijn ten behoeve van Indie, daar niemand meer de politiek der batige sloten verdedigt. Spr. hoopte voorts dat de Minister over eenige jaren wel bereid zal zijn om in plaats van een renteloos voorschot een directe bijdrage aan Indie te verleenen. Verder vroeg hij den heer Van Kol zijne mo Lie aan te houden totdat de Minister verdere gegevens zal hebben verstrekt omtrent de argumenten van den heer Kielstra betreffende de verplichte restitutie van door Indie aan 't moederland geleende gelden. De heer Van Kol achtte het hier voorgestelde luttel en onbeduidend tegenover de ontzettende behoeften van Indie, dat Techt heeft op een deel van de millioenen, vroeger op onrechtmatige wijze aan Indie ontnomen. Spr. achtte zulks een quaestie van eerlijkheid en rechtvaardigheid. Spr. betreurde het, in de nota van den Minister niets te bespeuren van het ernstig streven om eens ernstig te zeggen waarom 't gaat. Omtrent de vraag van eenheid of scheiding der financien komen slechts enkele juridische spitsvondigheden in die nota voor. Toch moet daartusschen een keuze worden gedaan. Na er op gewezen te hebben, dat men zich tot nu toe steeds heeft geplaatst op het standpunt der wettelijke een heid van financien van Indie en Nederland op welk standpunt ook spr. staat stelde spr. zijne motie voor, waarbij de Kamer, van oordeel dat een richtig beheer der Indische geldmidden niet alleen voor de toekomst behoort te worden verzekerd, doch ook de ten aanzien van dat beheer gepleegde tekortkomingen behooren te worden hersteld, haar verlangen uitspreekt dat ten einde definitieve afrekening tusschen Neder- landsch-Indie en het Rjjk in Europa te verkrijgen, van Regeeringswege voorstellan zullen worden gedaan tot intrekking der wetsartikelen be treffende de leeningen van 1883 en 1898, die volgens den voorsteller ten onrechte ten laste Tan Indie zijn gebracht. Eerlijkheid dient betracht tegenover Indie opdat wij met opgegeven hoofd kunnen plaats nemen in de rij der volken. De heer Bos achtte de scheiding tusschen de financien van Nederland en Indie geen wette lijke fout, maar betoogde dat men onverant- woordelijk tegenover Indie heeft gehandeld door de batige sloten aan te wenden ten bate van 't moederland en wanneer Indie tekort kwam de Indische belastingen te verhoogen. Dit moreel onrecht ;dient hersteld. Dit is de bedoeling van 't woord//eereschuld," waarbij de nadruk op 't woord eere dient gelegd, naar Mr. Van Deventer heeft uiteengezet. Een vaste bijdrage keurde spr. goed, mits gepaard aan restitutie van een deel der vroeger genoten millioenen. Het denkbeeld van den Minister om een renteloos voorschot van 30 millioen, te verdeelen over 5 a 6 jaar aan Indie te geven achtte spr. onvoldoende en gevaarljjk. Slechts vluchtig staarde Percy in de groote, hem Spr. bepleitte daarom aanneming der motie- Van Kol. De heer Cremer was tegen de motie-V an Kol, daar men niet anders kan doen dan be- staande toestanden te aanvaarden. Besloten is na aflo'op van het aanhangige ont- werp, doch niet voor Woensdag, in de afdeelin- gen te onderzoeken, onderscheidene wetsont- werpen o. a. die betreffende indijkingen en droogmakerijen. Verhooging drankaccijns. Nadere bepalingen suikeraccijns, instelling Landbouwraden enz. Naar het Hbl. verneemt, zal de eerste ploeg van het blijvend gedeelte der lichting 1902 bij het wapen der infanterie, die in gewone omstandig- heden op 26 of 27 dezer met groot verlof zou vertrekken, na dien datum krachtens art. 110 der Militiewet 1901, onder de wapenen worden ge- houden. De Minister van Financien heeft wetsont- werpen ingediend*. 1°. tot wijziging van de wet van 2 Mei 1897 tot herzieuing van de belast- bare opbrengst der gebouwde eigendomiien 2°. tot wijziging en verhooging van het Vll4' hoofd- stuk B der staatsbegrooting van 1903. Ter toelichting van het eerstgenoemde wets- outwerp zegt de Minister onder meer dat de her- ziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, volgeus de wet van 2 Mei 1897, zoover gevorderd is dat hare uitkomsten, naar art. 35, in de kadastrale leggers zoudeu moeten worden aangeteekend, en thans alzoo het bedrag der, in het op die aanteekening volgend jaar op de bedoelde eigendommen te heffen belasting, naar art. 36, bij de wet zou moeten worden vastgesteld. De Regeering heeft echter gemeend vooralsnog aan deze artikelen geeue uitvoering te moeten geven. Gednrende de herziening toch ziju ernstige be- zwaren aan het licht gekomen, voortvloeiende uit het bepaalde in art. 2 der gemelde wet. Volgens adressen nit verschillende streken zijn schrille tegenstellingen waargenomen in de schatting i hoeven tegenover die van andere gebouwde eigendommen, en deze tegenstellingen worden over 't algemeen niet toegeschreven aan onjuiste schat- tiugen, maar aan het stelsel in de wet nedergelegd >r het bepalen der belastbare opbrengst van gebouwde eigendommen, tot hoeven behoorende. De vraag aan de hoofdcommissie voor de her ziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, of de uitkomsten verkregen door toepassing van art. 2 der wet, naar haar oordeel kunnen strekken tot vaststelling van het percents- gewijs bedrag der te heffen belasting, is door deze commissie beslist ontkenuend beantwoord Naar aanleiding daarvan acht de Minister wijzi ging van de wet van 2 Mei 1897 een onafwijsbare noodzakelijkheid. Voorgesteld wordt thans o. a. het volgende De belastbare opbrengst vau gebouwen of ge- deelten van gebouwen, welke kennelijk dienen om te worden gebruikt te zamen met gronden waarop landbouw, veeteelt, tuinbouw, boom-, bloem- of bloembollenkweekerij wordt gedreven, wordt, in zoover zij voor woning bestemd zijn, gesteld op de huurwaarde bepaald op den voet van bet eerste, tweede en vierde lid van art. 4 en in zoover zij voor uitoefening van de genoemde bedrijven bestemd zijn, gesteld op de helft der op dien voet bepaalde huurwaarde. In verband hiermede zijn nog andere bepalingen o. a. betreffende beroep tegenover gedaneschattingen enz., voorgesteld. Ter gedeelttfiijke bestrijding der uitgaven, welke de in dit ontwerp voorgestelde wijziging zal te weeg brengen, is een afzonderlijk wetsontwerp tot wijziging van de begrooting voor financien voor 1903 iugediend tengevolge waarvan het eiudcijfer dezer begrooting wordt verhoogd met f 100,000 omdat een vrij groot uantal schattingen doornieuwe moeten worden vervangen. nam niet stond. zachte oogen, en hij wist wie voor Op koeleu toon verzocht hig eenige tooneelkijkers te rnogen zien, en n* een paar schijnbaar met nauwkeurigheid onderzocht te hebben, vroeg hij als terloops Is het eigen fabrikaat, of ontvangt gij ze van andere fabrieken Eigen fabrikaat, antwoordde de juffrouw. Ik drijf de winkelzaken, en mijn man verlaat ge- durende deu dag de werkplaats alleen dan wanneer remand hem persoonlijk wenscht te sprekeu. Werkt uw man alleen P vroeg Percy weder. Neeuhij heeft drie trouwe en vlijtige helpers, en wel in onze kinderen twee zonen eu een dochter, die als het ware met de zaak opgroeiden en hulp van vreemden overbodig rnaken. Met hun jonge oogen zijn zij vooral voor het glasslijpen geschikt en daarm zeer bedreveu, zoodat ik met 't volste vertrouwen hun werk kan aanbevelen. Onderzoek dezen lonneelkijkerelk deel er van is door hun handen gegaan. Percy nam den hern toegereikten kijker, en hem voor zijn oogen brengeud, keek hij door het tenster naar een verwijderden schoor- sleen. Hij zag er door zonder hem te stelleu of te weten wat hij er eindelijk door wilde zien, want hij had moeite zijn aandoening te bedwingeu. TER NEUZEN, 13 Maart 1903. De heer Mr. P. C. J. Hennequin, lid van de Tweede Kamer en burgemeester der gemeenten Aardenburg en St. Kruis, hoopt binnenkort zijn 25jarig jubileum als hoofd van laatstgenoemde gemeente te herdenken. Woensdag werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg aanbesteed het uitnemen der waaierdeuren in het buitenhoofd der Westschutsluis te Ter Neuzen en het inhangen der reserve waaierdeuren. Raming f 1800. Minste inschrijver was, zooals wij reeds meldden, de heer J. Lindeuberg Cz. te Wemeldinge voor 1520. Verder werd ingeschreven door de heeren A. Tholens Dz. te Ter Neuzen voor 1941, A. Boogaard te Sliedrecht voor 1640 en G.J. Balkenstein te Ter Neuzen voor f 1620. Het blijkt dat de dijk van den Koningin- Emmapolder, onder de gemeente Graanw, bij de aatste stormen meer schade heeft beloopen dan men oorsproDkelijk meende. Met kracht is men aan het herstellen gegaan en daarbij tot de ont- dekking gekomen, dat allicht een kleine f 4000 met deze herstelling gemoeid is. Boschkapelle, 11 Maart. Toen de landbouwer A. v. V. alhier des morgens zijn stal binnen trad vond hij twee paardeu dood liggen. De dieren hadden zich verhangen. Met een touw gebonden, was het eene over het andere heen gestapt en toen nu het liggende dier zich oprichtte, waren de touwen te kort en wildeu niet breken met het noodlottige gevolg, dat de dieren elkaar de keel dicht trokken. Naar men zegt was er slechts een verzekerd. Pauluspolder. Mejuffrouw M. R. Keizer, dochter van het hoofd der school alhier, leerlinge aan de R. K. Kweekschool voor onderwijzeressen te Dongen, slaagde voor de aete nuttige hand- werken te Breda. Biervliet. Diusdag werd alhier aanbesteed het aanleggen vau een grintbaan, lang 1270 meter, en het maken van een keibestrating ter lengte van 2200 meter. Inschrijvers voor den grintweg waren de heeren F. G. Hoevenagel te Biervliet voor 2237, A. Raes te IJzendijke voor 2229 en J. de Ruijscher te Biervliet voor f 2095. Voor den steenweg schreven in de heeren A. de Wael te Sas van Gent voor f 15,460, D. de Doelder voor f 13,900, A. Tholens voor 13,384, J. Jansen voor f 13,382 en J. de Bree voor 13,200. In massa schreven in de heeren J. de Jonge te Middelburg voor 19,200, J. Foudraine te Goes voor f 19,000, V. Willeans te Selzaete voor 18,932, A. du Burck te Breskens voor 17,915, A. van Male te Schoondijke voor 17,807, A. de Wael voor f 17,570, K. de Vos voor f 17,450, J. Jansen voor f 16,575, J. Lindenberg te Wemeldinge voor f 16,200, J. Rottier te St. Jansteen voor f 15,620, A. Tholens voor 15,200 en J. de Bree voor 15,100, aan wien beide perceelen gegund zijn. De inschrijvers, wier woonplaats niet is genoemd, wonen te Ter Neuzen. Biervliet. De voordracht voor onderwijzer aan school A is alfabetisch opgemaakt uit de heeren P. Luleijn, Groede J. Maarleveld, Bier vliet I. J. van Rosevelt, Schoondijke en L. van Tiggele te Poortvliet. Er waren 13 sollicitanten. De betrekking geldt de vacatnre, ontstaan door Lucile had hem toch verteld dat zij twee broertjes en een znsje had hadde hij dus nog eenigen twijfel gehad, dan zou die thans geheel verdwenen zijn. 't Is een uitmuntend instrument, sprak hij na een lange pauze, terwijl hij een anderen kijker maar als er zoo groote keuze is, weet men wat men uemeu zal. 't Zal moelijk zijn, een groot onderscheid te ontdekkeD, antwoordde de juffrouw met een flauw glimlachje, of 't moet de montuur betreffen. Maar, voerde Percy daartegen aan, voor 't gezicht van verschillende personen, zal de eene kijker beter ziju dan de andere. Uw kinderen zijn dus alien in de zaak? Een groot voordeel in een land, waar bekwame werklieden zeldzaam en vlijt en volharding meer of min van oogenblik- kelijke gemoedstemming of omstaudigheden afhanke- lijk zijn. Bestaat uw gezin uit drie kinderen vervolgde Percy, en hij keek weer naar den schoor- steeri, of zijn er nog jonger familieleden, om in de zaak opgeleid te worden 'tis geheel mijn gezin, antwoordde de juffrouw schier klaukloos. En toen Percy zich weder naar de toonbauk keerde, bespeurde hij dat de smarte- lijke trek op haar bleek gelaat nog scherper uit- kwam. O vergeving, zei hij vrieudelijk, ik vermoedde niet dat ik door mijn onbescheiden vraag de herin- nering aan dierbare dooden opwekte. Ach, ware het slechts een doode zuchtte de juffrouw en onwillekeurig voegde zij er zacht bij Er is iets amartelijker, veel smartelijker. Percy legde den tooueelkijker ueer en zag de het vertrek van den heer A. J. Taveun-r i.a»r Ter Neuzen met 1 Maart. Was ods bestuur tijdig gereed met oproeping en voordracht, dank zij den schoolopziener in het arrondissement Ter Neuzen, had die voordracht heel wat voeten in de aarde. '8 Gravenhage, 13 Maart. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over het wetsontwerp tot wijziging der Indische comptabiliteitswet, is ver- worpen, met 58 tegen 14 stemmen de motie-Van Kol, voor restitutie der Ieeningeu van 1883 en 1898, die volgens den voorsteller ten onrechte ten laste van Indie zijn gebracht. Na verwerping, met 57 tegen 16 stemmen, van het amendement-Bos om in de cousiderans uit- drukkelijk te bepalen, dat de geldmiddelen van Indie niet anders behooren te worden bestemd, dan ten bate van Indie, werd het wetsontwerp aaDgenomen. De Kamerzittingen zijn tot nadere oproeping verdaagd. Men verzekert dat de nieuwe Minister van Marine vermoedelijk zal zijn de Schout hij nacht Ellis, commandant bij de marine te Willemsoord. De rechtbank heeft in hare zitting van 13 Maart het volgend vonnis uitgesproken P. L. v. d. B., oud 25 j., veldarbeider te Sint Jansteen, is wegens diefstal vrijgesproken. Het Gerechtshof in Den Haag bevestigde gisteren het vrijsprekend vonnis der rechtbauk aldaar in de zaak van het Zeeuwsche meisje Neeltje Lokerse, vervolgd wegens poging tot doodslag door het afschieten vau een revolver in het gebouw van het kantongerecht op den zaak- waamemer Burghont. Gisteren vierde mevr. de wed. Abrahams te Kampen haar 104el1 verjaardag. Mevr. Abrahams is blind en doof. Aan de 104jarige, die met haar 77jarige dochter woont werd door het muziekkorps rDe broederband" een serenade gebracht; de gausche buurt vlagde. Naar wij vernemen, heeft de regeering maat- regelen getroffen om in geval van eene hernieuwde spoorwegstaking de beschikking te hebben over antomobielen. Zijn wij wel ingelicht, dan kan in elk geval ook het Comite van Verweer op hulp van automobilisten rekenen (voor het vervoer van sprekers en manifesten). (De Fiets.) De firma Jonker Zonen, in de Haar- lemmer Houttuinen te Amsterdam, bij wie voor vijf weken het geheele vrouwelijke personeel wegliep, omdat de firma eene opzichteres niet uit de koffielezerij wilde verwijderen, heeft al dien tijd gewacht of de vrouwen en meisjes ook terug zouden komen. Deze echter bleven vol- standig weigeren, en deden al wat zij konden, om het in dienst nemen van nieuw personeel te verhindereu. Dinsdag zagen zij, die voor de fabriek waren geposteerd, plotseling al de ongesorteerde koffis uit de fabriek halen en naar elders vervoeren. Verzet kon tegen de sterke politiemacht niet baten, en de firma was noch persoonlijk, noch per telefoon te genaken. Hierna is de fabriek voorloopig gesloteu. Bij de behandeling van eene diefstalzaak voor de rechtbank te Tiel ziju twee getuigen a decharge en een a charge op vermoeden van meineed ge- arressteerd vrouw met innige deelueming in het gelaat. Ge moet veel treurigs ondervonden hebben, sprak hij op een toon, die hlijkbaar tot het hart der juffrouw doordrong, want zij blikte tot hem op, en ontroerd door de uitdruking van zijn gelaat antwoordde zij met beveude lippen lets zoo treurigs dat hoe lang het ook reeds geleden is, de herinnering er aan noch door onze gunstige uiterlijke omstandigheden, noch door den bloeienden toestand onzer overgebleTen kinderen kan uitgewischt geworden. Als vreesde zij door haar aandoening overweldigd te zullen worden, ging zij zich weder met de instrumenten bezighouden, toen Percy's gevoelvolle stem het treurend moederhart tot nieuwe uitstorting harer smart aandreef. Ge hebt dus een geliefd kind in hartverscheu- rende omstandighedeu verloren vroeg hij deel- nemend. Ik verloor het in den volsteu zin vau't woord, antwoordde de juffrouw, als onwillekeurig ge- drongen het gesprek te vervolgen. Ik heb mijn oudste dochtertje verloren, en niet op een wijze, die vergund zou hebben haar gebroken oogen toe te drukkeu hoewel de dood niet lang gedraald zal hebben, zijn kille hand op het arme, kleine hart te leggen maar ik verloor haar van mijn zijde, in een verwijderd land, waar teedere, jeugdige wezens bij elke schrede met een noodlottig einde worden bedreigd. Doch ook in een minder ge- vaarlijke omgeving zou de schnk, aan de borst der ouders ontrukt te ztjn, haar gedood hebben. Waar gebeurde dat? Bij onze afreis, nu veertieu jaar geleden, van de landeDgte van Panama naar hier. Hebt ge nooit iets omtrent de betreurde vernomen Neen, nooit, zuchtte de juffrouw, met moeite haar tranen bedwingende. En zijn de uoodige nasporingen gedaan We deden wat in ons verinogen was. Maar doordien het schip waarop we ons bevonden strandde, werden onze nasporingen vertraagd. De personen, op wier hulp en medewerkiug wij daarbij meenden te mogen rekenen, lieten niets van zich hooren, en toen de omstandighedeu eindelijk toe- lieten dat mijn man zich naar Panama begaf, is een geheel jaar verstreken. Hij verkreeg slechts de bevestiging van't geen menschenlievende reizigers, die van Panama kwamen, ons verhaalden. Waar mijn man ook onderzoek deed, niemand herin- nerde zich, daar ooit een verloren kind gezieu of er in gehoord te hebbeu. Zou mijn engeltje in den droom door den dood zijn verrast geworden Vruchteloos poogde ik mij te overreden dat de god- delijke barmhartigheid het lijden van mijn kind verzachtte. De vreeselijkste gedachten folteren mij onverpoosd en vervolgen mij dag en nacht. Zij wischte de tranen van haar iugevallen wangen en wilde weer een paar instrumenten bergen, toen Percy haar de hand reikte. Maar hij waagde het niet haar aan te zien, want hij, de ervaren arts, die zoo vaak geleerd had zijn aandoening te verbergen, vreesde door zijn blik de leveudige hoop te verraden, die zijn hart zoo snel deed kloppen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 5