A 1 g e a e e n Hieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderon. JAARMARKT No. 4354. Zaterdag 14 Maart 1903. 43e Jaargang. op Wotasdag 1 April 1903, Gemengde berichten. I 1 ABONNBMBNT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EEBSTB BLAD. KOBWACHT, Het I nterpar I e menta i r e Arbitragebureau. Een manifest van den Czaar. De onlusten te Boedapest. \EI/jEVS('IIE Per drie maanden biimen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,4,0. Voor Amerikt 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTKKTISK: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing darielfda advertenti# wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. IK, Hlntl veruhtjat Woeniilaf- en W>lJil«»ir»»on€t, mltijewonderrt op Veestdafen, blj de Firm. P. J¥il DE IEVDI tn TE Begin 9 nre voormiddag. Eindigende 1 ure namiddag. De Burgemeester, C. DIERICK. Brussel, 9 Maart. Het Bureau interparlemen- taire d'arbitrage", samengesteld uit vertegen- woordigers der verschillende rijken kwam heden- ocbtend alhier te zamen om zich uitsluitend bezig te houden met het vastslelleu van de agenda der volgende bijeenkomst in September te Weenen. De afgevaardigdeu constateerden, dat de Haagsche conventie begint toegepast te worden, en zij spraken den wensch uit, clausulen van arbitrage in alle conventies opgenomen te zien. De Deenscbe afgevaardigdeu zullen er op aan- dringen, dat de conferentie van 1904 te Kopenhagen zal zetelen. ENGELAND. Londen, 10 Maart. In zijn begrootingsrede zei heden de Minister van Oorlog in bet Lager- huis De behoeften van het rijk zijn grootelijks toegenomen. De legersterkte, die de Regeering vraagt, is niet te groot voor de taak waartoe het leger geroepen kan worden. Sir H. Campbell-Bannerman zei daartegen, dat naar het oordeel der oppositie de begrooting hooger is dan de toestand van het land recht- vaardigt. Ivor Guest, een conservatief, stelde voor, de aangevraagde legersterkte te verminderen met 27,000 man. Hij keurde de militaire politiek van de regeering af. Gibson Bowles zeiAls wij met Rusland tot een schikking kunnen komen betreffepde onze wederzijdsche belangen in Perzie en Afghanistan, dan is het niet noodig, maatregelen te nemen tegen een inval in Indie. Londen, 11 Maart. Na een opgewekt debat van twee dagen heeft het Lagerhuis het amende- menttot vermindering van de legersterkte verworpen met 245 tegen 154 stemmen. Een achttiental ministerieeleu stemden met de minderheid. Het Huis keurde daarna de door de regeering verlangde legersterkte goed. In den loop van het debat zei Brodrick, dat een vermindering der verlangde sterkte een groote verwarring in het leger zou veroorzaken en's lands weerbaarheid verzwakken zou. Balfour zei, dat bij een oorlog met twee mogendheden de uitzending overwogen zou moeten worden van een leger ter verdediging van Indie, terwijl toch een leger voor aanvallenderwijs optreden elders noodig zou zijn. Het ware dwaasheid te onderstellen, dat nooit een soldaat uit Engeland gezonden zou moeten worden om Indie te verdedigen. St. Petersburg, 12 Maart. De Czaar heeft een manifest uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat Z. M. heeft goed gevonden de inachtneming van het door de fundamenteele wetten van het Russische rijk voorgeschreven gebod van verdraagzaamheid te verzekereu door maatregelen, die, de orthodoxe kerk als de heerschende eerbiedigende, niettemin aan alle onderdanen van ander geloof en vreemde confessien vrijheid van geloof en uitoefening van hun godsdienst toestaan, en dat Z. M. voorts heeft goedgevondeu de uitvoering voort te zetten van de maatregelen tot verbetering van den materieelen toestand der orthodoxe geestelijkheid op het platteland. De werkzaamheid van de instellingen voor het staatskrediet, inzonderheid van de adels- en de boerenbanken, moet gemunt zijn op de ontwikke- ling van den welstand van de edellieden en boeren. Om te komen tot een toetsing van de ten be- hoeve der landelijke bevolking uitgevaardigde wet- ten aan de behoeften dier bevolking, en tot een overwegiug van de verdere verbetering dier wetten en hun aanpassing aan de plaatselijke bijzondere omstandigheden, moeten couferentien van de re- geeringsorganen nitgeschreven worden, waaraan in ruirne mate personen, moeten worden toege- voegd, die het openbare vertrouweu genieten. De grondslag van deze werkzaamheden moet blijven het onaantastbaar gemeentebezit, en voorts moet er naar middelen gestreefd worden, om den boeren het uittreden uit de gemeente te verge- makkelijken. Er moeten onverwijld maatregelen genomen worden tot opheffing van de voor de boeren lastige aansprakelijkheden. De gouvernements en districts- besturen moeten worden hervormd door opdracht van werkzaamheden aan plaatselijke vertegenwoor- digers, Ten-slotte gelast de Keizer den Ministers en den betrokken dieusltakken hem hun overwegingen eu wenschen over de uitvoering van 's Keizers voornemens mee te deelen. De onlusten te Boedapest als protest tegen de invoeriDg van de nieuw voorgestelde legerwetten namen Zondag een nog ernstiger karakter aan dan de eerate berichten deden vermoeden. Een meuigte van 20,000 arbeiders trok ziugend en joelend door de stad. Op het Yrijheidsplein werden van een in aaubouw zijnd huis groote massa's steenen weggehaald en daarmee de politie en de voorbij- gangers gebombardeerd, zoodat velen min of rneer ernstig gewond werden. De bereden politie voerde verscheidene aanvallen op de menigte uiter werden tal van personen in hechtenis genomen en ook een groot aantal gekwetst. Een kleine troep rende nu naar de boulevards terug daar werden een wagen van de electrische tram gebom bardeerd, vensters ingeworpen, voorbijgaugers mishandeld, enz. Tot laat in den avond duurden de ongeregeldheden voort. Later bleek, dat van de gebouwen het meest geleden hadden een paleis van aartshertogin Clothilde en het clublokaal der liberale partij. Te Oudehaske werd een knaap, die op de treeplank wilde springen, door de stoomtram aan- gereden eu dermate gekwetst, dat hij aan de ge- volgen is overleden. Dinsdagmiddag viel te Meerkerk eene 24jarige jongedochter in het water. Toen men haar op het droge had gebracht, was het leven reeds geweken. Een tragisch voorval, echter met komischen afloop, bracht dezer dagen het dorpje Eerde in rep en roer. Een leerling van de herhalingsschool was om- streeks halftien nog niet thuis. Broers en zusters kwamen met brandeude lantaarns naar deu onder- wijzer om inlichtingen. Ook de andere scholieren werden opgezocht en uit den diepen slaap gewekt, maar niemand wist eenige verklaring te geven, en men begon te vreezen, dat de jongeling door de groote duisternis en den harden wind in het water gevallen en verdronken was. De slooten aan weerszijden van den weg werden ouderzocht, doch tevergeefs. De droefheid van moeder, broers en zusters was onbeschrijfelijk. Eindelijk kwam iemand op de gedachte, naar het bed te gaan kijken, en de gewaande dreukeling lag daar gerust te slapen, onbewust van den angst, dien hij zoovelen had berokkend. Thuis gekomen was hij, zonder dat iemand hem bemerkt had, naar bed gegaan. Personen uit Holland loopen tegenwoordig het Friesche platteland af om sneeuwklokjes te koopen. In Friesland noemt men ze „Maart- bloemen." Het is hen om de bollen te doen, doch Stengel, bloem en blad worden mede naar Holland verzonden. Bij zakken vol gaan ze weg en de opkoopers moeten er beste zakeu mee maken. Uit Amsterdam schrijft men Woensdagmiddag zijn de bestuurders der Alge- meene Nederlaudsche vereeniging van Spoor- en ^rarnwegpersoneel, Oudegeest, Kiineken, Van den Berg en Van Monrik, in de gelegenheid geweest met de direclie der H. IJ. S. M. te spreken over maatregelen, tegen enkele beambten genomen. De directie weigerde den conducteur Lenz uit Apel- doorn weer in dienst te nemen, omdat deze ont- slagen was wegens insubordinatie. De geschorste machinist Schraa te Hoorn zal tijdelijk teruggezet worden tot treinsmid met behoud van zijn loon als machinist. Andere gevallen zal de directie verder onder- zoeken. Dinsdagmiddag kwam te Purmerend van Amsterdam aan de stoomboot Odin, komende van Christiania en beladen met hout voor de firma Brantjes Co. aldaar. Dit schip zou gelost worden door acht bootwerkers van Amsterdam en 4 losse werklieden uit Purmerend. Eerstgenoemden waren reeds vroeger met de tram gekomen, om terstond na aankomst van 't stoomschip met 't lossen te kunnen aanvangen. Een en ander was echter niet naar den zin der werklieden, die te Amsterdam in den regel met 't lossen van hout- schepen belast zijn. Deze Amsterdamsche bootwerkers hadden ook 't vorig jaar te Purmerend eenige stoomschepen gelost, zonder door de Purmerenders bemoeilijkt te zijn. Thans zou 't anders zijn. Die Amsterdamsche bootwerkers waren vonderkruipers" en men zou hunne werkzaamheden niet gedoogen. Inmiddels lag de boot aan den Beemslerdijk gemeerd om te lossen. Daar 't volk een dreigende honding aannam en langs den dijk te hoop was geloopen, tele- phoueerden de bootwerkers naar den voorzitter van ,/Recht en Plicht" om raad. Deze beloofde on- middellijk te zullen komen met de tram, die om half vier te Purmerend aankwam. Intusschen was 't volk vrij wat rumoerig geworden, doch werd door rijks- en gemeentepolitie in bedwang gehouden. Ongeveer een paar uren na de aankomst der boot stapten de bootwerkers, door de politie beschermd, zonder stoornis in de roeiboot en werden op 't schip gebracht. De voorzitter kwam op den beloofden tijd aan en werd mede naar 't schip gebracht. Hij hield daar een korte conferentie met zijn leden en met den heer Spraakman van Amsterdam, aannemer van 't lossen, waar»an de uitslag was, dat de Amsterdammers hun werk tegen behoorlijke vergoeding neerlegden en acht Purmerenders hunne plaatsen zouderv innemen, op voorwaarde, dat ze 't werk tot tevredenheid van genoemden aannemer zouden verrichten. Onmiddellijk toog de Purmerender ploeg om vier uur aan 't werk, waarna de honderdeu nieuws- gierigen stadwaarts gingen en orde en rust her- stelde. (H. blad.) Een afschuwelijk ongeluk met den petroleum- trein bij Olean in den staat New-York is ver- oorzaakt door een botsing, waardoor een der petroleumwagens brak. Dadelijk outstoud er brand, en een groot aantal toeschouwers stond langs den spoorweg te kijken toen plotseling een geweldige ontploffing plaats had, gevolgd door twee anderen, waardoor alle wagens in brand stonden. De vlammen schoten in alle richtingen door de menigte. Men zag mannen en jougens wegloopen in vlammende kleeren als menschelijke toortsen. Ze wierpen zich op den grond en trachten de vlammen uit te dooven. Maar spoedig lagen de meesten stil. Het aantal dooden wordt op 25 geschat, maar van de 40 gewonden is de toestand van velen hopeloos. Sommige zijn verdronken toen ze bij hun vlucht in een beek sprongen. Van de 14 gevonden lijkeu konden slechts drieherkend worden. De nood in Dalmatie is langzamerhand zoo hoog gestegen, dat in een deel van het district Knin de menschen van boomschors en wilde kruiden leven. Er is te Weenen waarlijk niet te vroeg een commissie gevormd om gelden voor de nood- lijdenden bijeen te brengen. De Kroatische Oud- heidkundige Vereeniging heeft harerzijds besloten tot het doen van opgravingen te Plavno, waar men merkwaardige ontdekkingen hoopt te doen, terwijl in den vorrn van werkverschaffing weten- schap en liefdadigheid elkaar tegelijkerlijd de hand reiken. In Engeland, het dorado der clubs, is volgens de Frankf. Ztg. een nieuwe club opgericht, die zich noemtvrouwenvereeniging ter bevordering van de koelheid tegen de mannen. De statuten der vereeniging staan wel vriendschap voor de mannen toe, maar die vriendschap mag niet vont- aarden" in liefde. Op een specialiteiten-tooneel te Londen werd dezer dagen een pianospelende poedel vertoond alsof er al niet meer dan genoeg pianospelende menschen zijn. Het dier deed heel kalm en heel goed zijn werk, tot een brutale jougen van de galerij riepffCaro, een poes, pak zeToen had de poedel genoeg van de piano, hij sprong van ziju bankje en liep snuffelend over het tooneel. Maar de piano speelde ook zonder den hond doorHet bedrog was ontdektde piano werd electrisch bespeeld. Den volgenden avond prijkte de pianospelende poedel niet meer op het programma. Een eigenaardige orgeldraaister vertoont zich tegenwoordig in de Londensche straten. Het is een 30jarige dame, elegant in- 't zwart gekleed. Zij wordt vergezeld door een meisje van 14 jaren, ook zeer netjes gekleed, en een jongen duwt haar piano-orgel voort, waaraan een bordje hangt, hetwelk vermeldt, dat het doel der orgel draaister is, geld te verzamelen voor het betalen van haars vaders schulden. De orgeldraaister zamelt gemiddeld 2 shillings in op elke plek, waar zij stil staat om te draaien. In een Engelsche kerk, zoo meldt de Magdeburger Zeitnng, bemerkte de geestelijke van den kansel, dat een paartje onder de godsdienst- oefening liefkoozingen wisselde. Verontwaardigd gaf hij terstond te kenneu dat hij de beide jongelui den volgenden Zondag met name noemen zou, indien zij niet na de preek in de sacristie kwamen om ver- giffenis te vragen. Vervolgeus ging hij voort met zijn preek. Na de godsdienstoefening was hij niet weinig verrast, voor de deur van de sacristie niet minder dan zes wachtende paartjes te zien staan. Te Parijs is in een groot magazijn een rijke dame gearresteerd, die betrapt werd op het weg- nemen van een voorwerp van de toonbank. Op het politiebureau vertelde ze onder tranen datze alles kon koopen wat zij wilde bebben maar dat haar een onvoorkomelijke lust beheerschte om te stelen. Ze leed daaronder vreeselijk en durfda niet alleen uitgaan. Toevallig was haar gewone metgezel dien dag niet medegegaan Haar verhaal bleek waar te ziju en toen de dame de artikelen betaald had, trok de winkelier de klacht in, en werd zij weer vrijgelaten. ZEETIJDINGEN. Van 11 tot en met 12 Maart. OS q| VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading Voor Ter Ken sen t 11 Eng. s.s. ltiver Lagan 2272 Londen stukg. Van Ter Hei<en 11 Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stukg. 12 idem Golfer 1006 idem macadam Vnnr Cent 11 Eng. 8.8. Whimbrel 2514 Manchester stukg. idem Bleu Bell 1608 Plymouth ledig 12 Deen. s.s. Frisia 4812 Riga hout vl. Eng. s.s. Faraday 2525 New-Castle stukg. Belg. 8.8. Flandria 1248 Goole idem Eng. s.s. Truro 3366 Hull idem Deen. 8.8. Sjaelland 3977 Windau vlas Eng. s.s. Sea Qonnd 3085 Londen stukg. Van 6-enl i 11 Eng. s.s. Sea Serpent 1 2553 Londen stukg. idem Cuxhaven 2141 Goole idem Deen. s.s. Vera 3110 Burntisland ledig Belg. s.s. Jules Henry 400 Zee idem 12 Eng. s.s. Egret 3492 Liverpool stukg. Voor leliaete i 11 Eng. s.s. Commercial 1 321 iCaen creoaoot Van Selznetet 12 Eng. 8.8. Commercial j 321 Londen ledig Van 11 tot en met 12 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 25 binnenvaartuigen op- en 34 afgeschutdoor de Westsl. 4 op- en 7 afgeschtit.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1