Hiouws A1 g e a e e a en Adverteatieblad Zeeuwsch-VUaaderoa. Onderwijzer 4353. Donderdag 12 Maart 1903. 43e -? Binnenland. abonnement TOOT Openbare Vergadering FEUILLETON. Een geel gelaat, een blank gemoed. jw»n tmg. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Ka.nier van Kooph&ndel 011 Fabrieken te Ter NenzeD. de inter pellatien-Mees en Troelstra, naar aanleiding wan de spoorwegstaklng. lEUZESfSCHE COIIRAST. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,32*. Men aboaueert zick bjj alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVERT 8 S T I S Si Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf ran driemaal plaatsing danelfda advartentia wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. salt renahqat en Vri]ila«avoad, Kltgezonilerd op Feentdagec,"hlj de flrma I*« Jf. wt: Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, roepen op sollicitauten ■»oor de betrekking van met verplichte hoofdakte en 23jarigen leeftrjd, op 7»0,- met,.b.gnp de, bez.ldiging .00. de hooH.kte, en-oort. o.er- eenkomstig het wettelijk aantal dienstjaren. Sollicitatiestukken franco in te zenden aan de Burgemeester »OOP 30 Pfiaar* e. k. Ter Neuzen, 9 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. MOES, L°. Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretans. op Donderdag 12 Maart 1903, 's nam. 7 uur. De Voorzitter, J. A. VAN ROMPU. De Secretaris, H. J. VOOREN. der TWEEDE K A WIER. Zitting van Donderdag 10 Maart. Aile tribunes zijn stampvol. Behalve de Minister van Kolonieu zijn Ministers tegenwoordig. De voorzitter deelt mee, dat na afloop interpellation behandeld zal worden het ontwerp tot wijziging der Indische Comptabiliteitswet. Daarna komen in behandeling De Voorzitter wijst er op, dat de wetsontwerpen, naar aanleiding dier slaking ingedieud, hierbij thans niet in debat mogen worden gebracht. De heer Mees zet uileen, dat thans het tydstip is gekomen voor kalm overleg, en het daarom beter is, thans over het gebeurde te spreken, dan onmiddellijk na de laatste dagen van Januan. Het heeft zijn nut, dat opgehelderd worde wat de Regeering in die dageu gedaan en gelaten heeft. Spr. komt hierop tot zijn eerste vraag heeft de Regeering geen aanleiding gehad om voorbereid te zijn op een werkstaking, waariu ook het spoorweg- verkeer dreigde betrokken te worden P Z. i. had de Regeering aanleiding om dit te voorzien, al verklaarde zij, dat de staking haar geheel onver- hoeds overviel. Vooreerst wijst spr. op de meedeeling van prof. Treub, als zou reeds op 2December een be- stuurder der Amsterdamsche veemen met den Minister een onderhoud hebben gehad naar aan leiding van den toestand, en spr. vraagtzijn toen reeds meedeelingen gedaan of gegeveus verstrekt, waarnit het vermoeden kon worden geput, dat de moeilijkheden in het transportbpdrijf te Amsterdam zich veel verder zouden uitstrekken, ook tot'tspoor- wegbedrijf In de tweede plaats wijst spr. op de bekende verklaring van den Minister van Waterstaat in de Kamerzitting van 19 December, en in de derde plaats vraagt hij, of er geen voorteekenen zijn geweest, die bij het departement van Waterstaat konden worden opgemerkt en die wezen op de groote spanning, ook ten aanzien van't spoorweg- bedrijf. Spr. wijst hierbij op de reeds vroeger door de ffVereeniging van Spoorwegpersoneel" herhaaldelijk keubaar gemaakte grieven en de adressen, ook aan de Kamer en de Regeering, die wezen op een zeer bewogen atmosfeer in de spoorwegwereld. Hierna licht spr., door zoo kort mogelijk na te gaan den loop der gebeurtenissen, hun opeen- volging en samenhang, zijn tweede vraag toe Op welk staudpunt heeft de Regeering zich ge- plaatst, toen zij kennis kieeg van het feit, dat in het spoorwegverkeer een gedeeltelijke staking plaats had, en van het gevaar, dat die staking zich verder zou uitbreiden Spr. vraagt tenslotte: was de Regeering sinds 28 Januari voorbereid en volkomen op de hoogte en wat is er voorge- vallen op de conferentie van 31 Januari tusschen den Minister van Waterstaat en de gedelegeerden van den raad van beheer der H. 1J. S. M. Hierna houdt de heer Troelstra zijn inter- sllatie. Spr. wijst er op, dat wij thans een ge- spannen toestand beleven, zoo ernstig als er sinds 1848 niet is geweest in ons land. Toen waren er hongeroproeren, maar thans staan eenerzijds 26,000 miliciens gereed hun heilloos werk te verrichten, in de pers en in de lucht gaan dreigende geruchten van een staat van beleg de miliciens worden voorbereid opsalvovuur. Daartegenover staat een diepgaande ontroering, een ontwaken en opvlammen van den revolutionairen geest onder de Nederlandsche der De dan 22) De dag brak aan, toen de senora, Standby en Philip nog alleen speelden. Slechts enkele der audere spelers staarden met doffe blikken naar het spel van 't drietal. Maar toen ook de oogen dier toeschouwers door den hen overweldigendeu slaap gesloten waren begon een nieuw spel alleen tusschen Standby en Philip, waarvan de sprakelooze dauseres de prijs zou zijn. Onder de scherp glurende blikken senora speelden zij met ongeraerkte kaarlen. eeue partij volgde de audere, uu aan deze, aau gene zijde helde het geluk, totdat eindelijk de laatste partij ten gunste van Standby besliste Met een vreeselijken vloek erkeude Philip dat zqn tegenstander de partij gewonneu had. Daarna zei hij grimmig Wat dunkt je, Standby, zullen we na om de senora spelen? Dat is overbodig, riep de Mexicaansche met een hoonenden lachik kies zelve mijn minnaars, en zonder dat dit aan onzen gemeeuschappelijken handel schaden zal, verklaar ik mij met lichaam en ziel voor mijn vriend Philip. Terwijl Standby verachtelijk de schouders op- haalde om niet te doen blijken dat hij A" in de toen zij hem over de tafel haar hand toereikte, verdween de uitdrukking van verwondering en ongeloof van zjju doukerrood gekleurd en door hevige aandoeningen bewogen gelaat. Dat blijft zoo afgesproken, riep hij, en een woeste hartstocht deed zjju gezwollen oogen fon- kelen. In alien gevalle is een jonge edelvalk in de hand beter dan tien tortelduiven op het dak. En een trouwe dog aau den ketting beter dan een listige vos op het open veld, beautwoordde de senora lachend het kompliment. En met haar lachte Standby en lachte Philip, alsof twistende kinderen 't omtrent een onschuldige kwestie waren eens geworden. De zon stond reeds hoog aan den hemel, toen de drie booze geesten, te midden van de door en over elkauder liggende afschuwelijke gestalten, met elkander deD buit deelden. ZESDE HOOFDSTUK. In het oogenblik toen het misdadig klaverblad het beruchte lokaal verliet, wandelde doctor Percy door de straten der stad. Eerst den vorigen dag over den landweg te San Francisco aangekomen, had hij nog juist den tijd gehad, den scbouwburg te bezoeken en uit een verwijderde loge, waar hij door haar niet kon opgemerkt wordeu, Lucile te zieu. Vreezende dat het een storenden invloed op haar zou hebben, als zij wist dat hij haar ge- volgd was, beschouwde bij het als zijn duren plicht, woorden° der senora een hem vijandig heimelijk zijn verblijf te San Francisco voor haar een geheim woo en Philin haar aau als be- te houden en eene ontmoeting van zijne opmerkingen Tot.00. arbeiders, zooals in Nederland nog niet is voorge- kornen de mobilisatie voor de werkstaking. It dezen toestand rooet ten spoedigste verande- ring - worden gebracht. Wordt niet van beide fcanten *met beleid en zelfverloochening gewerkt, dan gaan wij een tijdperk van gewelddadige revolutie tegemoet en loopt ons economisch leven gevaar een schok te zullen ondergaan, veel erger dan door de werkstaking vazi enkele uren van 't spoorwegpersoneel is veroorzaakt. Een spoor- wegstakiug dreigt thans, die zeker met staking in 't transportbedrijf zal gepaard gaan. De inter national federatie van de transportbedrijven is reeds bezig met het nemen van maatregelen om stelling te nemen in dien strijd de secretaris dier federatie heeft tot de leden van den bond een rondschrijven gericht om steun voor de stakers, en uit Engeland alleen reeds is een ton gouds per week toegezegd. Waar nu de mogelijkheid bestaat dat er burger- bloed zal vloeien, moest de Regeering voorkomen al wat niet noodzakelijk voortvloeit uit de afgeloopen gebenrtenissen. Spr. wil nu meewerken om conflicten te voor komen, de bestaande spanning spoedig te be- eiudigen en nieuwe botsingen te voorkomen. Zijn interpellate strekt hiertoe en om aan te dringen op beperking tot een minimum van de geleden geldelijke schade en om de slachtoffers van de staking in hun vorige positie te herstellen. Spr. doet eenige grepen uit de grieven van het spoorwegpersoneel, dat reeds ongeveer 13 jaren tevergeefs om verbetering aanklopte, wat spr. de schuld achtte van het Nederlandsche volk in zijn organen de pers en de wetgeving. Hieraan is ook de staking te wijten, en aan de hooghartige houding van de directie der H. IJ. S. M. tegen- over de spoorwegvereenigingen. Deze staking was niet het werk van eenige raddraaiers en had allerminst een politiek of sociaal-democratisch karakter. Overdrijving was aanwezig bij de bourgeoisie, die sprak van een ffcoup d'etat", van verplaatsing van 't gezag overdrijving ook bij de arbeiders, die nu in de staking een alles verbeterend wondermiddel zagen, van welke overdrijving echterde gemeentearbeiders te Amsterdam zijn teruggekomen. Onder den indruk dier psychische overdrijving heeft men een optreden gekregen van de groote, vooral de conservatieve pers, dat zeer nadeelig heeft gewerkt en waaraan spr. de tegenwoordige spanning toeschrijft. In 't bijzonder wijst spr. op den machtigen invloed van den redacteur van de flNederlander" op de Regeering. lang wilde hij haar heimelijk gadeslaan, om ten alien tijde gereed te zijn, wanneer hij meende dat zij zijne hulp behoefde. Hij kende Califor nia toch genoeg, om de gevaren niet te min te achten die, die een door buitengewone schoonheid uitmuntend meisje bedreigdeD, wat meer is, eene dauseres, die niet alleen niet in staat was met iedereen een onderhoud te voeren, maar wier eenige vertrouweling en beschermer een lid was van de natie, waaraan in het Goudland alle recht was ontzegd. Percy's uit deze overwegingen voortspruitende onrust ging gepaard met de innigste bewondering welke Lucile's bekoorlijke verschijning op hem had teweeggebracht, toen hij in zijn schuilhoek haar over 't tooneel zag zweven. Evenals te New-Or leans werd zij ook hier gehuldigd en als onder bloemen begraven. Maar hij werd pijnlijk be wogen, toen hij opmerkte dat de toeschouwers hier tot zeer verschillende standen behoorden, eu naast de het vreedzame kuustgenot huldigende burgers zich lieden bevonden, wier woeste manier van toe- juichen volkomen overeenkomstig was met de in de mijndistricten gewone bandeloosheid. Den volgenden dag ging hij uit, om een tooneel- kijker te koopen. Spoedig had hij den winkel van een werktuigkundige gevondeu. Hij stond voor de groote winkelruit, waarachter allerlei instrumenten waren ten toon gesteld, zag toevallig naar het uithangbord boven de deur eu deed van verrassing een schrede achteruit. Theodoor Waldbeck, fabrikant van optische werktnigen. Reparation worden zorgvuldig nitge- roerd en oude instrumenten in betaling genomen, Die artikelen hebben bij de spoorwegarbeiders den indruk gewekt dat de Regeering hun organi- saties wilde worgen. Dit gaf aanleiding tot den bekenden oproep van Petter om bij indiening van een stakingswet naar Den Haag op te trekken, waaraan een blad de uitlegging gaf, dat men het Parlement wilde bedreigen. Dit noodlottig mis- verstand gaf volgens spr. aanleiding tot het onder de wapenen roepen der miliciens, terwijl toch nooit een bedreiging bedoeld was, maar slechts een indrukwekkende demonstrate. Spr. acht dit onder de wapenen roepen dan ook volkomen ongegrond, althans niet gerecht- vaardigd door de verklaring van Minister Kuyper bij de indiening der stakingsontwerpen. Daar gebrek, geldverspilling en noodeloos verhoogen der spanning de gevolgen dier oproepiug zijn, dringt spr. op een meer gemotiveerde Regeerings- verklaring aan tot rechtvaardiging van dien oproep. De ffgruwel van Durgerdam" was een gewone overtreding der Strafwet, die allerminst met ds spoorwegstaking in verband stond. Bij de conservatieve staatslieden, die met vuur hebben gespeeld en bij de Regeering die haar tijd niet heeft weten af te wachten, berust de verantwoordelijkheid voor die oproeping. De Regeering was bezield door een soort wraakgevoel of gezagsfanatisme. Spr. acht het een oud, maar wreed recept, te vertrouwen op de uiterste gewelddadigheid der machtsmiddelen. Was de Regeering niet gekomen met wetten, dat zouden wij nu rustig bij elkander zijn en zon de Regeering in slaat zijn geweest om bij de Novelle op het Strafwetboek te zijner tijd voorstellen te doen. Spr. erkent, dat de Regeering tot haastgeprikkeld is door de haar gedane verwijfen, dat zij't gezag niet handhaafde, doch meent, dat thans nog onheilen te voorkomen zijn door een normale oplossing. Spr. vraagt de Regeering of het plan bestaat militairen te verplichten, bij een eventueele staking in het spoorwegbedrijf dienst te doen in plaata van stakende machinisten enz., en zoo ja, op welks wettelijke bepalingen dit zou steunen. Spr. acht dit niet van Staatsbelang, niet overeenkomstig den aard van het leger, inmoreel en bovenal gevaarlijk voor de veiligheid. Voorts kan de Minister geen toezegging doen, met het oog op de groote kosten dezer buiten gewone oproepingen (1 ton ongeveer per dag, volgens spr.), de herhalingsoefeningen (schiet- oefeningen, manoeuvres enz.) der lichtingen '97, '98 en 1900 voor dit jaar te laten vervallen? Voorts acht spr. het noodzakelijk, dat wat meer s hij verscheiden malen, om zich te overtuigen dat zijn oogen hem niet bedrogen. Waldbeck, mompelde hij, Lotje Waldbeck Er is geen twijfel aan. Een hoogere macht be- stuurde haar, bestuurde mijn schreden. Hoewel zijn hart geweldig klopte, verliet hem ook nu zijn bedaarheid niet, en hij besefte dat hij niet overeild te werk moest gaan. In diep nadenken liep hij verder. Hij riep zich alles voor den geest wat hij gedurende zijn omgang met Lucile omtrent haar verleden vernomen had. Er was niet aan te twijfelen, dat de nauwste banden bestonden tusschen de verloren Lotje en den eigenaar van die winkel. De arme landver- huizersfamilie was niet door de golven verslonden, maar gered geworden en, na het bereiken van d« plaats harer bestemming, door vlijt en spaarzaam- heid tot welvaart gekomen. Verscheidene vragen drongen zich aan hem op Was de geheele familie het gevaar ontkomen Had wellicht een enkel overgebleven lid de zaak opgericht Kon het hoofd der familie de zaak niet later aan een ander hebben overgedaan en reeds lang ten grave zijn gedaald Terwijl hij in de nabijheid van den winkel op en neer l ep, overwoog hij dit alles rijpelijk. Eindelijk kon hij de onzekerheid niet langer verdragen. Op alles voorbereid, ging hij den winkel binnen. Een vrouw van middelbare jaren, wier vriendelijk gelaat, de sporen van veeljarig ongeneeslijk ziele- lijden vertoonde, en die eeuvoudig maar net in 't zwart gekleed was, vroeg hem beleefd wat hij begeerde. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1