BIJVOEGSEL Ter Neuzensche Coarant Dinsdag iO Maart 1903. No. 4352. FEUILLETON, Een geel gelaat, een blank geraoed. Landbouwbcrichten. Gemengde beriehten. Engeland.en de Kongo. Onverzoenlijken. Boelganije in angst. Boe Hamara. 21) Chilisalpeter naast Stalmest. VAN DE VAN Gisleren heeft te Londen het licht gezien het reeds lang geleden aangekoudigde boek van den Engelschen //kapitein" Grey Barrows, tegen het bestuur van de Kongostaat gericht. In dit boek- werk //The Curse of Central Afrika" geheeten, 8omt de schrijver, die een ontslagen beambte is van den Kongo-staat en gedreigd had zich met een boek te wreken als hij niet weer in dienst genomen werd allerlei mogelijke en onmoge- lijke misdaden op, wdkejhij ten laste brengt van het gouvernement aldaar, maar welke voor het meerendeel moeten^worden toegeschreven aan den majoor Lothaire, die daarvoor reeds enkele jaren geleden voorbeeldig ter verantwoording is geroepen. Natuurlijk dat dit boek koren op den molen is van die personeu in Engeland, die met een te doorzichtig doel den laatsten tijd aandringen op interventie van Engeland bij de mogeudheden van het Verdrag van Berlijn. Het gouvernement van den Kongo-staat zal een proces wegens laster tegen den schrij ver aan- hangig maken. Reeds was verzocht een gerechtelijk besluit om de publikatie van het boek te verbieden, maar dit werd afgewezen. Er zijn nog allijd vele Boeren-krijgsgevangenen op de Bermuda-eilanden en in Engelsch-Indie, die constand weigerden een verklaring van ouder- werping aan het Britsche gezag te teekenen. De Boertnleiders in Transvaal hebben nu een afgezant, den heer Kelly, tot hen gezonden, om hen te bewegen te teekenen, wijl hun tegenwoordigheid in Zuid-Afrika gewenscht, ja zelfs uoodzakelijk is. De Baelgaarsche regeering heeft dringende vertoogeu tot de Porte gericht over de noodzi- kelijkheid van een oumiddeilijke eu algemeene amuestje voor de politieke misdadigers rn vluch- telingen, in overeenstemming met de bepalingen van het Ojstenrijksch-Russische hervormingsplan. De amnestie zou zeer tot de kalmeering der Macedonische bevolking bijdragen, veleu er van afhouden zich bij de thans gevormde beuden aan te sluiten en vele vluchteliugen, die thaus in Boelgarije zijn, aanmoedigen naar hun haardsteden terug te keeren. In officieele kriugen in Boelgarije wordt ver- klaard, zoo meldt de //Times", dat men al het mogelijke zal doeu om de benden te verhinderen, Macedonie binnen te dringen. lutusschen, men is van oordeel, dat zelfs met de grootst mogelijke W&akzaamhejd men niet in staat zal zijn, de grenzen geheel af te sluiten. De vooitzetting van de militaire voorzorgs- maatregelen van Turkije doet vreezen, dat een overschrijding der grenzen door Macedonische benden door Turkije als de reden tot een oorlogs- verklaring kan worden beschouwd. Volgens een Reuter-telegram is Boe flamara, de Marokkaansche preteudent, gevangen genomen, ■/■gal. m 'irHf Gentlemen, riep hij, ge kunt onmogelijk woeden- der zijn dan ik, daar ik persoonlijk de vernedering van dien schurkachtigen Chinees moest ondergaan, en waarachtig, ouze woede is meer dan billijk. Het meisje moet uit de klauwen van het aziatisch roofdier gered worden, en daartoe zijn wij de mannen. Wij moeten den staat in bescherming nemen, als de daartoe geroepenen te onnoozel zijn, en zullen beginnen met het land van de sprink- hanenplaag der Chineesche koelies te verlossen. Is er eenmaal een begin gemaakt dan zijn er edeldenkende menschen genoeg, om de zaak tot een goed einde te brengen, en er zullen betere dageu komen. Maar ik waarschuw voor overijling. Indien we in de duisternis handelen, is er moge- lijkheid tot vergissingen en zullen onze medeburgers misschien een verkeerde uitlegging aan ouze handeling geven. We moeten daarom op klaar- lichten dag een werk beginnen, dat het zonlicht niet behoeft te vreezen op klaarlichten dag moeten we den Chinees zijn boosaardig verminkte prooi ontrukken en hem vervolgens aan de wraak der menigte overleveren. Omtrent het meest geschikte oogenblik heb ik nog geen besluit genomen. Met een gillend gebrul werd deze toespraak van Standby beantwoord. Plesschen en glazen werden stuk geworpen. 't Was alsof aan een troep van honger woedend zijude wilde dieren een stuk warm, bloedig vleesch was getoond geworden, en alleen de door Standby aangevoerde redenen weerhielden de aanwezigen, nog in dat oogenblik wat we zoo grif maar niet gelooven want ten eerste moet ieder bericht uit Marokko blijkens de ondervinding eenige malen bevestigd zijn, wil 't eenig vertrouwen verdienen. In de tweede plaats ligt 't voor de hand, dat de prsfendent er wel voor zorgen zal niet levend in de hauden van zijn doodsvijanden te vallen. In Marokko zijn de kwellingen die men krooupretendenten bereidt, niet gering. In 't algemeen komen krijgsgevangenen er in Marokko niet malsch af. De troepeu van den Sultan die overwinnend uit den jingstsn strijd kwamen, brachlen gister tachtig afgeslagen hoofden te Pez binnen, en voorts een vijftig gevangenen. Boe Hamara's zonnescherm, het teeken van zijn waardigheid, viel met zijn geheele kamp en twee vroeger door hem veroverde kauonnen nog verder in handen van de regeeriugstroepen. Dus ook Chili op stalmest hooren we vragen door sommige lezers van ons vorig opstel En we antwoorden waarom niet Ten eerste is met stalmest niet zoo heel veel stikstof in den grond gebraeht. Veeltijds maar 5 K.G. op elke 1000 K.G. Wie dus bemest met 25000 K G. stalmest per II.A. leverde daarmee nog slechts 125 K.G. stikstof aan den bodeni. Laten we nu eens ver- onderstellen dat dit om de twee jaar geschiedt. Per oogst is dan slechts 62$ K.G. beschikbaar. En voor een heel gewone tarweoogst zal stellig wel 80 K.G. stikstof noodig wezen. Alzoo siaan we voor een te kort van 17$ K.G. En nu hebben we zeer zeker onze bemesting n'et karig gerekend. Bovendien zijn we van de veronderstelling uitgegaan, dat al de stikstof uit den mcst, den stalmest namelijk, de planten ten goede zal komen. Ongetwijfeld is dit niet het geval. Want de vorm, waarin het bedoelde el ment in stalmest voorkomt is die van organische stikstof of van ammoniakstikstof. Noch de eene, noch de andere vorm is voor het gebruik gereed. Beiden moeten vooraf veranderen in salpeterstikstof, zij moeten omgezet worden in verbindingen, min of meer over- eenkomende met het Chilisalpeter. Daarvoor is de levens- werkzaamheid van zoogenaamde bacterien noodig, die een deel der stikstof voor zichzelve gebruiken. Zoodoemle zal het te kort, waarvan we zooeven spraken, nog grooter worden. Hoe kunnen we dit aanvullen Gij raadt het al, niet waar; Chilisalpeter is bij uilstek geschikt, om genoemd tekort aan te vullen. Elke 100 K.G- er van levert reels ruim 15 K G. stikstof en waarop het vooral aaukoml, 15 K G. stikstof, die terstond opneembaar is, die dadelijk dienst kan doen in 't plantonliehaam. Die eigenschap mag in het voorjaar nimmer uit het oog verloren worden. De planteD beginnen dan te groeien of ze vangen opnieuw daarmee aan, zooals de wintergranen. Maar hoe licht kan het dan niet gebeuren, dat de hoeveelheid salpeterstikstof in den grond uiterst gering is. Want in 't koude jaargetijde werken de straksgenoemde bacterien heel niet. De sterkste stalmcstbemesting in 't najail* verzvkert dus nog niet een voldoende voorraad salpeterstikstof in het voorjaar. De eenige handelsmest, die dit wel doet is Chili salpeter. Door het coinite van verweer tegen de inge- diende atakingswetten was de Zoudag van 8 Maart bestemd om in het geheele land protest-meetings te houden. Te Rotterdam hadden er niet minder dan acht plaats, vijf des middags en drie des avonds welke de een meer, de andere minder bezocht werden en grootendeels door nieuwsgierigen werden bijgewoond. In het Verkooplokaal voerde de socialistische mevrouw RolandHoist het woord voor een talrijk publiek, maar toeu de bekeude oude heer Domela Nieuwenhuis optrad, was reeds de zaal voor twee derde leeggeloopen. En zoo ging het ook in de andere vergaderlokalen. Het publiek begint trouwens genoeg te krijgen van de agitatie. Alles verliep in goede orde. Vrijdagavond kregen twee meisjes op de Maaskade te Rotterdam een zoo hevigeu twist met ■.»«U mm J .O! I 111 J .ALL I1S iliiiimml |»- uaar Luciles woning te gaau en met het vermoorden der gehate Chineezeu te beginnen. De verlrapte armband lag nog altoos op de tafel. Komaan, Standby, riep Philip en wierp een achtkant goudstuk op de tafel, voor den dag met de kaarten. Vijftig dollars tegen den armband Voor den dag met de kaarten Zestig dollars tegen het vod riepen anderen. Ik zet vijftig dollars tegen de diamanten alleen Kaarten kaarten en een bowle whiskey en champange schreeuwde men weer van een anderen kant. Aangenomen zei Standby, en door een ont- zettend gejuich begroet, legde hij een dikke brieven- tasch en zware, voile beurs naast den armband. Hier is goud en daar zijn banknoten zoo echt als er ooit uit de schatkamer van Oom Sam zijn gekomen. En kaarten 't Is tegen mijugrond- stelling, met mijn eigen kaarten te spelen. Alles moet zijn eisch hebben. Van alle zijden werden nu kleine pakjes op de tafel geworpen, waarvan eenige reeds gebruikte, andere nieuwe kaarten bevatten. Als onwillekeurig greep Standby het pakje, 't welk hij als dat van Philip herkende, en tegenover de senora plaats nemend, schudde hij dadelijk de kaarten. M<-t de grootste onverschilligheid verzocht hij het ge- zelsjhap, den inzet te bepalen, en eenige minuten later was het spel in vollen gang. Nu heerschte een akelige stiltemen hoorde alleen de stem van Standby, die bedaard de kaarten opriep, het rammeleu van het goud en geklater der ineeuge- vouwen banknoten. Nu en dan veruam men vluchtige aanmerkingen en afgrijselijke, nu eens triomfeereud, dan weder tooruig uitgebraakte vloeken, waarmede men de heen en weer geschoven inzetten begeleidde. Vervolgens werden de glazen elkaar, dat de politie het raadzaam oordeelde haar ter kalmeering naar het bureau op de Nassaukade over te brengen. Daar bleek, dat zij de ouderlijke woning resp. te Antwerpen en te Ter Neuzeu wareu ontloopen. Zij vertoefden te Rotterdam in een woning aan het Prins Frederikplein, doch zijn thaus naar haar ouders teruggezonden. Te Someren (N.-Br.) hadden eenige per- sonen een weddenschap aangegaan, wie in den korlsten tijd zestig bossen graan kon dorschen. Een hunner is daarbij, tengevolge van te groote krachtsinspanning, plotseling achterover gevallen bloed vloeide hem uit neus en mond, en weldra had hij den geest gegeven. De rechtbank te Leeuwarden heeft den veehouder Johannes J., te Akkerwoude, die zijn aan een zuivelfabriek geleverde melk met ongeveer 25 pCt. //spoel water" had vermengd, veroordeeld tot 7 dagen gevangenis, met last tot openbaar- making van het vonnis in de #Leeuwarder Ct." Het Duitsche oorlogsschip Charlotte, komende van Venezuela, is Zaterdagmorgen op de reede te Vlissingen gearriveerd. Het schip zal in de haven ligplaats nemen en een tiental dagen aldaar vertoeven. In de gemeente Idaarderadeel werd door verbreking van afsluiting ingebroken in eene opeubare school. De inbraak geschiedde bij nacht en alleen vond de dief gading in den vorm van meer of min afgewerkte kousen, borstrokjes, broekjps enz., resultaten van het ouderwijs in de nuttige handwerken. De dief zit zeer waarschijnlijk uu al te Heerenveen achter deur en grendel. De politie te Drachten voud nl. in een slaapstte een ontslagen kolocist uit Veenhuizen, in het bezit van inbrekerswerktuigen, en die verschillende miuiatuur-kleedingstukken verkocht. Vanwaar hij die had wist hij niet zoo zei hij waarom de politie de hand op hem legde en naar Heeren veen transporteerde. Na verhoor is hij in voor- loopige hechteuis gesteld. Hij moet reeds meer- malen als verpleegde te Veenhuizen geweestzijn, en werd ook eerder wegens diefstal veroordeeld. Naar De Resideutiebode verneemt, zal de leeraar Jhr. Mr. Berensteyn, reserve-officier te Amersfoort, die een stakenden machinist op het station aldaar zou hebben toegejnicht hij heeft later het feit weersproken zich deswege voor een raad van eer hebben te verantwoordeu. Terwijl de vrouw van den timmerman P. W. K. te Havikkerwaard bij de Steeg een pot met kokend water van de kachel nam en in het woonvertrek plaatste, viel het bijna 3 jarig zoontje dat spelende achteruit liep, in den pot. Na een vreeselijk lijden is het kind kort daarop aan de brandwonden overleden. Uit Diuxperloo wordt aan de Zutph. Ct. geineld In de Heurne werd Vrijdag bij een landbouwer een aauslagbiljet in de grondbelasting bezorgd ten bedrage van deu cent. Om zulk een bedrag in te vordereu moet heel wat rnoeite gedaan worden. Toch schijnen in deze gemeente meer- dere gevallen voor te komen, dat zulk een gering bedrag moet betaald worden. Men meldt uit Urk: Zaterdagnacht zijn weder 32,50 van den oulangs gepleegden diefstal onder de deur naar binnen geschoven. De bestolen visscher is thaus weder in het bezit van het geheele vermiste bedrag 432,50). Ondanks de nasporingen der politie zijn de dieven nog onbekend. Mejuffrouw N. Lettinga te Berlikum, de bekeude houtsnijdster, kreeg oulangs uit den Haag weder gevuld, om de stamelende tongen te bevoch- tigen. Waarheen men blikte, overal zag men afgrijselijk verwrongen gelaatslrekken, harde, knokkige vuisten, uit fijne, gekreukte manchetten te voorschijn komende, en zachle, aan den arbeid vreemde handen, die in zonderlinge tegenstelling waren met verkleurde en versleten wollen hemden. Doch goud stond beiden ten dienste, zoowel de harde vuist als de zachte hand, en vuist en hand waren beiden even dicht bij de korte, gevaarlijke wapens, om 't een of ander ingebeeld recht met nadruk te verdedigen. Behalve Philip en Standby wonnen alle spelers, en de senora was het gelukkigste. De moed steeg, de inzet werd verdubbeld. Philip geleek een woedenden dog, die aan den hem kluisterendeu ketting rukte. Standby vertrok geen spier van zijn gelaat, zelfs niet toen de senora met een be daard uitgesproken Va batque de stilte verbrak. Toegestemd, zei Standby onverschillig. Hij legde de kaarten neder, en onder den grijnslach der aanwezigen haalde de senora de laatste inzet van Standby naar zich toe. Ik beloofde duizend dollars en den armband te wagen, en ik heb mijn woord gehouden, ant- woordde Standby met onverstoorbare kalmte, toen men hem vroeg om de bank te vernieuwen. Wil een ander de bank overnemen, dan zal ik gaarne medespelen, al rnocht het me ook andermaal duizend dollars kosten. Komaan, senora Emilia De senora 1 klonk het oorverdooveud in de roudte, toen men zag dat de Mexicaansche bedaard de kaarten opnam. Drie hoera's voor de schoonste senora, die ooit de zakken van een Californier lichter heeft gemaakt. We wagen er onzen laatsten cent aan, zonder den minsten spijt te gevoelen, als hij in haar zak verdwijnt. En van alle zijden werden groote inzetten over de tafel geschoven, de opdracht, een geheel in gereedheid zijnd spinne- wiel van oud Priesch model met alle bijbehoorende zaken, zooals windblok, hespel (tweeerlei soort) enz. op te sporen en versierd met het passrnde suijwerk, naar de dame, die de bestelling deed, op te zenden. Jongstleden Vrijdag vertrok het bestelde en reeds Diusdagavond had mej. L. een postwissel en een vriendelijk schrijven terug ont- vangen, welke haar beide alle reden tot blijdschap en tevredenheid gaven. Uit den brief bleek toch de ingenomenheid der //Mevrouw voor wie het spinnewiel was bestemd geweest en die uiemand auders was dan Hare Majesteit de Koningin-Moeder Er werd mej. Lettinga voile vrijheid gegeven, deze haar bereide verrassing te vertellen aan wie zij maar dacht dat er belang in stellen zou. Te Termunten (Gr.) wendde zich iemand met cgepasporteerden eerbied" tot de gemeenteraad om benoemd te worden tot wegwerker. Tot zijne aanbeveling vermeldde hij ££nmaal te hebben gesolliciteerd voor veldwachter, maar niet benoemd te zijn door het groot getal sollicitanten. Ook had hij een keer exarnen gedaan voor commies bij 's rijks belastingeu, maar was niet geslaagd. Wat de oorzaak daarvan was, v'rmeldde het adres niet. Drie jaar geleden werd J. L., Dijveraar te Hal, verdacht een som van 2 millioen ontvreemd te hebben ten nadeele vau zijne schuldeischers en uit dien hoofde werd hij voor de correctioneele rechtbank gedaagd. Hij werd veroordeeld tot 11 jaar gevaDgenis maar hij slaagde er in, te ontvluchten en Griekeu- laod te bereiken. Eeuigen tijd geleden kwam J. L. terug en hij bood aan, de twee millioen aan de curators van ziju failliet uit te betalen want hij was er in geslaagd, gedurende dien tijd in de mijnnijverheid zijne fortuin te herwinnen. Het parket liet hem in vrijheid, maar de zaak kwam toch opnieuw voor de rechtbank voor outvreemding eu bankroet. Voor de eerste beschuldiging werd hij vrijgesproken, maar voor de tweede is hij veroordeeld tot 6 maanden gevangenis. J. L. g»at in beroep tegen dit vonnis. Te Munchen is een opzienbarend proces aan den gang tegen zekere juffrouw Heusler, dedirec- trice van een stift. Meer dan tachtig getuigen zijn gedagvaard. Donderdag toen de zaak voor het eerst behandeld werd, kreeg men al een zonderlingen kijk op de gebruiken en toestauden in het stift. Niettegeu- staande uitsluitend bejaarde dames van voornamen stand in het stift hun intrek hebben, gebruikte de directrice, naar zij zelve moest bekennen, uit- drukkingen zoo ruw, dat menig sergeant zou blozen als hij ze op het kazerne-plein in zijn mond nam. De directrice wordt beschuldigd, in een kop koffie van eeD dienstbode zoutzuur gegoten te hebben, omdat zij vreesde dat het meisje de over- heid in kennis zou stellen met de schandalige toestauden in het stift. Het meisje, Miona Wagner geheeten, kwam Donderdag wankelend en aan den arm van een auder de zaal binnen en men nam haar zittend den eed af. Zij ontkende dat zij zelf zoutzuur ingenomen had of de directrice eeu poets had willen bakken. Haar geweten, zeide zij, was zuiver. De directrice had, om zichzelf schoon te wasschen, het meisje ook beschuldigd van het stelen van bier en gezegd dat zij erg onmatig was. Minna Wagner loochende dit ook. De verdediger van de directrice trachtte haar echter in het nauw te brengen, met de hooge bierrekeningen voor «<BW ill Ill ■■llllfl III—W I HI I I W—IIM die, zoo zij wonnen, de bank gewis zwaar zouden schokken. Glimlachend zag de senora de kring rond, als om het bedrag der inzetten vluchtig te berekenen. Slechts een oplettend waarnemer had kunnen opmerken, dat zij daarbij een wraakgierigen blik op Standby wierp, die door bet verheerlijken der sprakelooze danseres haar woede had opgewekt. Daarna wendde zij zich tot Philip, om hem door een vertrouwelijken weuk tot spelen aan te sporen. Eenige minuten hield het woeste geraas aan. Met de grootste onverschilligheid schudde de senora de kaarten. Zoodra zij ze echter voor den naast haar zittende op de tafel legde, om af te nemen, outstond als door een tooverslag een diepe stilte. Het spel begon. 't Geluk, dat tot nu toe de senora had begunstigd, verliet haar ook nu niet. Van alle zijden vloeideu haar goud eu baukpapier toe in dezelfde mate en als in een wezenlijke razernij ontaardend, nam de speelwoede harer omgeving toe. Daarbij deden flesschen en glazen de rondte en hoorde men afwisselend vloeken en lachen. 't Was een helsch tooneel. Niettemin klonk de heldere stem der senora onverauderlijk koel, als zij de kaarten opriep. Zij wist dat haar kunde haar beschermde, en dat de eerste hand, die zich tegen haar mocht opheffen, voor eeu wig verlamd zou worden. Strakker staarden He oogen, heescber meer stamelend werden de verwenschingen uitge- bracht. Wie weldra zijn laatsten iuzet zou moeteu wagen, zocht vergoeding in het genot van be- dwelmende dranken, die op bevel der senora telkens werden rondgediend. De eene struikroover en dief uit de mijndistricten, die hier zijn meester had gevonden, zakte na den ander van zijn stoel, om den volgenden dag arm en ellendig te oniwaken. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 5