A1 g e a e e a Uieuws- en Advertentieblad 2eenwscb'YUftaderen, too r 4352. Dinsda^ 10 Maart 1^03. 43e «Iwan^ Gemengde berichten. Binnenland. Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave^ Bij deze courant behoort een bijvoegsel. VKIitEVNCIIE COURAfET Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVIBTENTlfiN: Van 1 tot 4 regeis 0,40. Voor alien regel meter f 0,10, Bij directe cpgaaf yan driemaai plaatsing dsrzelfds adyertentia wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Wl« blad Teriahljal yinnmtWoemdaii- ea VTydagaTonil, aUgexonclerd op Feetililagen, Mj Klrmw P. J. BK H. M. de Koningin en Prins Hendrik hebben Vrijdag een manoeuvre in het vuur van het regiment grenadiers en jagers in de vlakte van Waalsdorp bijgewoond. De Koningin was vergezeld van baronesse Rengers en baron Van Tuyll van Serooskerken en een ordonnance en ging per rijtuig naar 't terrein de Prins, vergezeld van kapitein Van Suchtelen van de Haere, ieed in generaals-nniform er te paard heen. Bij aankomst op de vlakte werd H. M. ont- vangen door den kolonel Jhr. Van der Goes, die, met den Prins H. M. geleidde naar een heuveltop, vanwaar men het gevechtsterreiu goed kon overzien, maar waar het zoo hard waaide, dat H. M., die in donkergroen wandeltoilet was, meermalen halverweg het duin beschutting zocht. Nadat de kolonel H. M. eenige inlichtingen had gegeven omtrent den loop van het gevecht, eindigde de slag bij het duin waarop H. M. zich bevoud. Na de manoeuvre begaf H. M. zich met den Prins naar het grasveld voor het gebouw van de Normaal Schietschool, terwijl de troepeu zich samentrokken voor een defile. In het kwartier dat daaraan voorafging wandelde H. M. met den Prins op en neer. Met de muziek aan het hoofd defileerde daarop de troepen voor de Vorstin en den Prins. Bij het passeeren van elken bataljons- commandant en van het Vaandel boog H. M. en hracht de Prins bet militair saluut. Na afloop keerde de Konit.gin weder per rijtuig en de Prins te paard paleiswaarts. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Kamer toegezonden een verzameling der politierechtelijke bepalingen, waaraan de iuvoer van vee in verschillende landen van Europa ge- bonden is, zoomede een tabellarisch overzicht der bij dien invoer te betaleu rechteu. Tevens is door hem in afschrift overgelegd een schrijven van den Belgischen gezant van 12 Februari jl. met twee bijlagen, betreffende de behandeling van ons vee en vleesch bij invoer in Belgie. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank heeft aan een werkgever meegedeeld, wat te verstaan is onder „volslagen werkman". Het antwoord luidt „dat als volslagen werklieden kunnen worden beschouwd volwassen personen, die het vak, het- welk zij uitoefenen, kennen, waarbij echter in het oog moet worden gehouden, dat men onder ^volslagen werklieden" ook aantreft personen, die omdat zij meer of minder krachtig zijn, meer of minder bekwaam, en dus meer of minder dan het geraiddelde loon van den volslageu werkman verdienen". Of men hierdoor nu heel veel wijzer wordt, laten we onbeoordeeid. (H. C.) TER NEUZEN, 9 Maart 1903. Zondagmiddag vergaderde de Roomsch-Katho- lieke kiesvereenigiug //Ter Neuzen". Een 40tal leden waren ter vergadering aanwezig. Een nieuw reglement werd vastgesteld. Het Bestuur dat ingevolge het nieuwe reglement collectief moest aftreden, werd, met uitzondering van den penningmeester N. J. Imandt, weder herkozen. Nog werd op voorstel van een 5tal leden be- sloten, aansluiting te verkrijgen tot de Centrale Kiesvereeniging te Hulst. De Kiesvereeniging telt thans 112 leden, terwijl het bestuur bestaat uit de heeren A. Thielman, voorzitter, Th. Fermont, onder-voorz., F. Werps, secretaris, H. Hamerlinck, penningmeester, A. B. de Meijer, F. Daelman, J. Koch, H. Anjoul en H. R. Kramer, commissarissen. Naar wij vernemen is onze voormalige stad- genoote, mej. C. van Nuenen, thans te Etten (N.-B.) benoemd tot onderwijzeres aan de op te richten R.-K. school te Axel. In den vroegen morgen van den 22 1'ebr. j.l. vervoegden zich bij den winkelier D. onder West- dorpe een tweetal hem oubekende yrouwspersoneu, die door de vrouw des huizes, op hun verzoek, boterhammen met koffie werden verstrekt. Eenigen tijd na hun vertrek vermiste vrouw D. uit hare woning een omslagdoek, een zooge- naamde sjaal. Daar zij alle reden had om te vermoeden, dat die vrouwspersonen hieraan niet vreemd waren, deed zij destijds van hare ontdekking aangifte bij de politie. Door deze moet nu gister dien doek zijn terug- gevonden, verborgen onder een hoop steenen, achter de woning van een zekeren De L., aan den Baandijk alhier. Een van die twee vrouwspersonen, T. genaamd, een schoonzuster van dien De L. moet, naar men zegt, bekeud hebben, dien doek bij vrouw D. ontvreemd en hem achter de woning van haar zwager verborgen te hebben. De doek is door de politie in beslag genomen en tegen T. is proces-verbaal opgemaakt. Bovengenoemde De L. leefde sedert eenigen tijd in een minder goede verstandhouding met zijn daar mede in de buurt wonenden schoonvader T. Scheldpartijen van weerszijden waren vaak aan de orde van den dag, doch overigens bleef het daar nog al bij. Gisteren echter, toen De L., die, naar men zegt, nog&l aardig aan Bacchus geofferd had, in den namiddag de woning van zijn schoon vader passeerde en toen meende, dat men hem daarbinnen nariep, ontstak hij daarover zoodanig in woede, dat hij een eind hout van schooupapa's heining afrukte en daarmede al de ruiten 16 in getal in diens woning aan stukken sloeg, terwijl ook het houtwerk der ramen niet werd gespaard. Bevreesd voor erger, was T. zijne woning langs eeu achterdeur outvlucht en de hulp der politie gaan inroepen. Toen deze echter ter plaatse kwam, was sinjeur schoonzoon reeds vertrokken. Een paar bureu, het vandalisme moede, badden den man zijn wapen, in casu het eind hout, ontuomen en hem met behulp van zijne ega naar zijne woning getroond. De L. zal zich thans voor de wijze waarop hij nu van zijne anti-schoonvadersgeiiudheid blijk heeft gegeven, ongetwijfeld voor den rechter hebben te verantwoorden. Als de drank is in den man, is de wijsheid in de kan, zegt het spreekwoord en zoo was het ook hier weer. Door genoemden De L. werd gisteren ook nog de fiets van een wielrijder, die hem naar zijn zin wat te nabij kwam, stukgeslagen. Men schrijft uit het district Oostburg aau de Midd. Ct. Donderdag werden de lotelingen van de lichting 1908, afkomstig uit dit district, te Vlissingeu ingedeeld en na voorlezing der krijgsartikelen met verlof naar huis gezonden. Dat dit gebeuren zou wist ieder loteling maar dat men hen zonder eteu zou wegzenden, wisten zij niet. Zelfs werd aan hen, die naar Biervliet moesten, geen vervoerbewijzen afgegeven tot IJzen- dijke, zoodat zij moesten marcheeren van Breskens naar Biervliet, en aan de lotelingen uit IJzendijke werden ze slechts tot Schoondijke verstrekt. Als men nu weet dat verscheidene jongens niets meer hadden gegeten sedert zes uur des morgens en niet weder thuis konden zijn vdor zeven uur des avonds, dan kan men nagaan wat er gemopperd werd. Kweekt men op zulk een wijze geen haat tegen het militairisme Zaamslag, 9 Maart. Tot predikant bij kerk B alhier is beroepen, Ds. J. Yisser te Oostkapelle. Tot onderwijzer aan de bijzondere school te Leiderdorp is benoemd de heer J. van Stralen, thans onderwijzer aan de bijzondere school in het dorp alhier. Koewacht. In het Noorden van Belgie is tegenwoordig veel vraag naar fokvee voor den aanstaanden weidegang en daar het Nederlandsch vee daar goed aangeschreveu staat, maken de veesmokkelaars in de laatste dagen goede zaken. Jammer voor hen, dat ook de douanen steeds op hun post zijn en den invoer van Nederlandsch fokvee zien te beletten. Dit ondervonden Donderdagavond een troep veesmokkelaars, die uit deze gemeente een 7 tal runderen frauduleus in Belgie wilden voeren. Op de hoogte van Moerbeke-brug ontmoeten 7v »?nige ambtenaren, die met den revolver in de hand op desmokkelaars aanvielen, die aanstonds op de vlucht sloegen. De ambtenaren konden drie vaarzen in beslag nemende andere bereikten de Nederlandsche grens. De aangeslagen vaarzen zijn naar Selzaete ver- voerd, waar ze, na keuring, ten voordeele van de Staat zullen worden verkocht. Hengstdijk. Mej. M. L. de Voider van hier, slaagde dezer dagen te Utrecht voor het examen in de nuttige handwerken. *8 Gravenhage, 9 Maart. Wanneer de heer Troelstra wegens zijne ongesteldheid morgen de Kamerzitting nog niet kan bijwonen, dan zal in zijne plaats de heer Schaper de interpellate houden. De vereeniging van handelaars in buiten- landsch meel laat een adres rondgaan, tegen de bedreiging van de persoonlijke vrijheid, die de Regeeringsvoorstellen naar haar inzien tot schade van handel en nijverheid voorhoudt. In verschillende plaatsen van ons land werden gisteren protestmeetings gehouden, waarin motie's werden aangenomen tegen de stakiugsvoorstellen der Regeering. Ook vermelden enkele berichten het zenden v oi .tie's van arbeidersvereenigingen, hetuigende sympathie met het regeeringsbeleid in deze dagen. Over den ,/aschregen" meldt het Meteoro- logisch Instituut Na den zoogenaamden aschregen van 2123 Februari jl. kwamen ook bij het Instituut van verschillende zij den monsters van de gevallen stof in. Op ons verzoek was Dr. J. Lorie te Utrecht zoo welwillend, deze monsters te onder- zoeken en ons zijn bevinding mede te deelen. Dit antwoord luidt als volgt *Op den eersten blik herinnerde mij een toege zonden monster aan //loss", een uiterst fijne grondsoort, bestaande uit kwarts, klei, kalk en min of meer ijzerverbindingen. Ook in ons land komt die, in het zuiden van Limburg, voor en werd door Staring, om die reden, op de geologische kaart als ,/Limburgsche klei" aan- gegeven. Zij moet wel onderscheiden worden van de klei, die de Maas nog heden in het alluviale dal afzet, en is veel ouder dan deze, aangezien zij alleen op de hoogvlakten, ten zuiden ongeveer van Sittard, wordt aangetroffen. In Belgie wordt zij ook gevonden en is daar als //limon de Hesbaye" bekend. Ook in de Rijnprovincien en Westfalen, ten zuiden van Essen, wordt zij gevonden. Door bebouwing en verweering van dezen loss wordt de kalk opgelost en trekt naar de diepte, waarbij de loss tevens een donkerder, meer bruinachtige kleur aanneemt. z/Onder het mikroskoop vertoonde de //asch", vooral na uitkoken met zuur, waardoor het ijzer opgelost wordt, een groot aan tal zeer kleine, glasheldere splintertjes, die een vrij zwakkleuren- spel vertoonen, zwakker dan van kwarts, waaraan zij overigens het meest doen denken. z/Een eveneens uitgekookt monstertje loss vertoonde een merkbaar sterker kleurenspel, wat intusschen het gevolg was van de meerdere grootte der kwartssplintertjes. Tusschen deze grootere splintertjes lagen echter ook een aantal kleinere, die zoo goed als volkomen op die van de //asch" geleken. Een meer zorgvuldig ver- vaardigd preparaat van de asch, in Canada- balsem, deed het kleurenspel veel krachtiger te voorschijn komen, zoodat m. i. de identiteit der j/asch"-scherfjes met kwarts is aangetoond. z/Mijn conclusie is dusde //asch" is min of meer verweerde (van kalk beroofde) loss, die hier of daar door een hoos is opgezogen. Ge- durende het zweven in de lucht zijn gaandeweg de grootere, zwaardere stukjes neergevallen en tenslotte, in ons land, ook het fijnere. Het is volstrekt niet noodig, dat het oorsprongspunt ergens zuidwestelijk moet gezocht worden, omdat een zuidwestenwind de asch heeft aangevoerd. Wie weet, hoe lang die fijne stof in de iucht heeft rondgezweefd »Aan een verband met de asch van den Montagne Pelee behoeft niet gedacht te worden die ziet er anders uit." Op den sneltrein van Nederland naar Bazel die 's avonds om 6 uur 10 min. van Keulen ver- trekt, is Woensdagavond tusschen de stations Nippes en Longerich een revolver afgeschoten. De kogel drong door het raampje in een waggon van den Badenschen staatsspoor en bleef in het behang laDgs den wand zitten. Gelukkig werd geen reiziger gekwetst. De politie is nog dpnzelfden avond een streng ouderzoek begonnen in den ge- heelen omtrek, tot nog toe is dit echter vergeefsch geweest. Omdat de remtoestellen van Westinghoosa weleens haperen, heeft het Belgische spoorwtgbe- stuur andere toestellen bij wijze van proefneming gebruikt in de stations van Brussel-Noord en Antwerpen, en deze na goedkeuring aangenomen. Deze toestellen zijn zoo geconstrueerd dat alle ongevallen voorkomen worden. Een rijk Chinees loofde onlangs 120,000 gulden uit, om de lijkeu van op Nieuw-Zeeland gestorven landgenooten naar het vaderland terug te brengen. Het stoomschip //Bentuor" echter, dat met deze eigenaardige lading naar China voer, verging met 600 kisten. Thans zijn weer 120,000 gulden uitgeloofd, om deze op te visschen 30,000 gulden zijn in het bijzonder voor het lijk van een zeker schatrijk Chinees bestemd. Dinsdag heeft aan het Stettiner station te Berlijn een hevige ontploffing plaats gehad. Het geheele locomotiefhuis werd vernield een werkmau is gedood en velen werden gewond. In den spoortrein van Belgrado naar Boeda- pest is een beambte van de Oostenrijksch-Hon- gaarsche Bank door een dame, die met hem in dezelfden coupt: zat, door middel van een met chloroform gedrenkten zakdoek in slaap gebracht. Toen de man wakker werd, miste hij f 30,000 en eenige checqs. De //dame" was verdwenen. De Dusseldorfertentoonstelling, had in tegenstelling met de meeste tentoonstellingen, bij de sluiting een batig saldo in kas. Het overschot bedroeg 660,000 gulden. Het grootste deel hiervan is geschonken aan musea te Elberfeld, Munchen en Dortmund. De stad Dusseldorf kreeg 60,000 gulden als fonds voor later te houden industrietentoonstelliDgeu. In het dorp Converse, in den Amerikaanschen staat Indiana, heeft de eigenaar van een grooten winkel, Norton genaamd, die aan godsdienstwaanzin lijdt, zijn zaak opeens zoo ingericht //als Christus gedaan zou hebben." Hij wil niet langer tabak verkoopen en niet meer winst maken dan hij voor zijn levensonderhoud noodig heeft. Als hij 's morgens zooveel heeft verdiend, verkoopt hij 's middags tegen inkoopsprijs. Arme menschen ontvangen de winkelwaren gratis, en elken dag deelt hij 200 brooden uit. De toeloop bij Norton was zoo groot, dat de politie moest optredeu om de orde te handhaven. De Russische vorst Urusoff, gewezen gezant van Rusland te Parijs, werd op zijn doorreis naar het vaderland aan het grensstadje Eydkuhnen, op aanwijzing van een treinbeambte, teruggertiepen, toen hij het douanekantoor reeds verlaten had. Bij nader onderzoek bleek hij vijf pond zijde zorgvuldig onder de kleederen verstopt te hebben die hij onbelast in Rusland wilde brengen. Nadat de vorst het vijfvoud van het inkomende recht betaald had kon hij zijn reis voortzetten. Omtrent de verwoestingen, welke een storm- vloed in de maand Januari op de Toeamotoe- eilanden heeft aangericht, zijn thans de eerste uitvoerige berichten in Europa gekomen. Ze zijn van den kapitein van de Fransche stoomboot Excelsior, die geregeld tusschen Tahiti en de Toeamotoe-eilanden vaart. Hij heeft de eerste hulp geboden en rapporteert aan de direclie van de stoombootmaatschappij te Bordeaux, in welker dienst hij is, onder meer het volgende Ik ben den 22sten Januari van Anaa naar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1