J A1 g e a e e a Uieuws« ea Advertentieblad Zeeuwsch-VUaader s a. 4351. TOO! Zaterdag 7 Maart 1903. 43e Jaar^ang:. Gemengde berichlen. De broodwinner des huizes. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BBBSTB BLAD. De paus in den St. Pieter. De uitgeweken Fransche orden. Engeland's barmhartigheid. Turkije moet zijn gebied behouden. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbsiuk te Middelburg. Kantongerecht te Ter Neuzen. .i ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. V0or Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. C011RA ADTlBTOTlSjl: Van 1 tot 4 regels 0,46. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf ran driemaal plaatsing darzelfds advertentie wordt slechts tweemttl berekend. Grootere letters worden naar plaatsroimte berekend. de prijs mi blml vt-rithljal Unnnilhk-, Woeudag- en Vrljdaaavond, nltfeionderd op VeenldBsen, btj de Klrinn V. M. VAI DM IAIVI Is 1st Sraien. Rome, 8 Maart. De dienst ter viering van het 25jarig pausschap van Leo XTII is heden ochtend in de basiliek van het Vaticaan gehouden. Ondanks den regeu was de menigte zoo talrijk, dat de poorten van de St. Pieter reeds om half 11 gesloten werden. De paus kwara de kerk binnen te midden van geestdriftvolle toejuichingen. Van de sedia gestatoria zegende de paus de schare. De stoet giug door het middenschip. Kardiuaal Langenieux droeg de mis op. De diplomatieke loges waren vol. De mis was om half 1 afgeloopen. De paus zette het Te Deuin in. Na den zegen gegeven te hebben, keerde hij om kwart over eeuen, onder geestdriftvolle toejuichingen, naar zijn woniug terug. De paus zag er goed uit. Bij het komen en gaan stond hij op de sedia gestatoria. De pans was stralend en verrukt over de indrukwekkende betooging. Van de katholieke orden, die het vorig jaar uit Frankrijk werden gezet, gingen er 15 naar Zwitserland. Bij regeeringsbesluit van 19 Augustus 1902 werden deze alle daarop uit het gebied der Eedgenootschap verwezen, en wel op grond van art. 52 der Zwitsersche grondwet, dat zegtvHet oprichten of vestigeu van nieuwe, het wederop- richten van opgeheven orden en kloosters is ver- bodeu." lluu werd eeu termijn van drie maanden toegewezen, om huu zaken af te wikkelen, maar nog steeds was er van dat vertrek niets gekomen. De orden, die nu tot vertrekken door de politie verplicht zullen worden, zijn de dames de Nazareth te Crans, de Soeurs de Jesus-Marie te Montreux, die van Marie-Reparatrice te Monthey, de peres de la Salette te Massonger en de congregation de la Sainte-Famille. Enkele andere orden, die scholen houden, hebben verlof gekregen te blijven tot het eind van het schooljaar, en dan nog twee maanden om hun aangelegenheden te regelen. De gruwel van de concentratiekampen is de Engelschman al weer lang vergeten, althans hij doet »uet alsof". En laugzamerhaud worden zijn oude betoogen weer gehoord, dat Engeland dit moet doen en dat niet moet nalaten, alles uit naam der barmhartigheid. In 't Lagerhuis wees Maindag sir Charles Dilke op de schandelijke toeslauden in den Kongo. Twee Engelsche reizigars hadden daarvan staaltjes verteld En de afgevaardigde vroeg of het Britsche bewind op dit Belgisch gebied niet tusschenbeide wilde treden. Lord Cranborne antwoordde daarop beslist ont- kennend, maar nu hebben de kameis van koophandel zich van deze kwestie meester gemaakt, in't belang van handel en barmhartigheid, en overal ziet men nu in 'tland agitatie tegen de afwijzing van lord Cranborne wekkeu. Boedapest, 3 Maart. In de Hongaarsche Kamer bevestigt Szell, antwoordende op eeu rede van Csavolsky van de Kossuthpartij, zijn vorige mede- deelingen betreffende de reis van Lamsdorf. Het beginsel van de Oostenrijksch-Hongaarsche politiek is handhaviug van den toestand, zooals de iuter- nationale verdragen hem gemaakt hebben, met versterking van de onsfhaukelijkheid der Balkan- staten. Oostenrijk-Hongarije zal beletten, dat eenige groote mogendheid ten nadeele van eenige andere mogendheid op het Balkan-schiereiland overwegenden invloed uitoefent. Lamsdorf s doel was het, de groote lijnen vast te stellen van de hervormingen, die aan Turkije voorgesteld zouden worden. Men is niet afgewekeu van de denk- beelden vau de overeenkomst van 1897. Twee groote mogendheden hebben zich verzet tegen de pogingen, om de zaken met geweld te veranderen. Indien echter, ondanks die waarschuwing, Balkan- volken zich tot opstand laten brengen, zal niemand, ook Rusland niet, Turkije beletten dien opstand krachtig te onderdrukken. (Goedkeuring.) Szell ineent aan den Europeescheu vrede een dienst bewezen te hebben. Er dreigt geen enkel gevaar voor het grondgebied van Turkije. De rechtbank heeft in hare zitting van 6 Maart de volgende vonnissen uitgesproken 1°. J. M., 2". J. H. B., 3°. W. J. J., 4°. H. K., 5*. J. K. E., 6°. D. T. G., 7". C. J. E., 8°. M. F. M. M., 9°. Ph. H. 't M., alien book- makersklerken te Middelburg, zijn wegens diefstal, met intninderingbrenging der doorgebrachte hechte- nis, veroordeeld de le tot twee jaren gevaugenisstraf, de 2" tot een jaar gevang. en de overigeu ieder tot negen maanden gevang., met bevel tot teruggave vau al de in beslag genomen postalorders en duizende Engelsche postzegels aan den getuige Stoddart. A. K., oud 36 j., schipper te Sas van Gent, is wegens huisvredebreuk enz. veroord. tot 7 dagen gevang. Zitting van 4 Maart 1903. Veroordeeld zijn: N. W., directeur-gerantderspoor- wegiuaatsehappij GentTer Neuzen, ter zake van het al» bestuurder van een spoorwegdienst remboursementen niet zonder uitstel aan een afzenaer uitbetalen, met bevestiging van het vonnis van 23 Januari jl.tot eene boete van 100, ■ubsidiair 20 dagen hechtenia. L. V., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake ran drankwet- overtredingtot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. J. B., veekoopman te Meirelbeke, ter zake van het van buitenalands rundvee in Nederland invoeren; tot eene boete van 1, subs. 1 dag becht. C. L. d. K., brouwersknecht te Sas van Gent, ter zake van een tol passeeren uiet een rijtnig zonder het verschul- digde tolgeid te betalentot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. A. T., bakker te Ter Neuzen, ter zake van als hoofd van een huisgezin niet niterlijk binnen een maand kenuis geven aan het gemeentebestuur van een lid dat in bet gezin wordt opgenoiuen; tot eene boete van f 2, subs. 1 dag becht. 11. J. B., bakkersknecht te Ter Neuzen, ter zake van het zyne werkelijke woonplaats uit eene gemeente naar eene andere overbrengen zonder aldaar kennis te geven van die over- brenging; tol eerie boete ran f 1 subs. 1 dag hecht. F. H., leurder te Selzaete. S. N., M. N., S. S., alien zonder beroep te Watervliet, ter zake van het bevisschen derSchelde zonder consentieder tot eene boete vau f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. D. v. II., risscher, T. M., arbeider, beiden te Boekhoute, F. G., zonder beroep te IJzendijke, ter zake van het graven van mosselen zonder consentno. 1 en 2 ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht., no. 3 tot eene boete van 3, sabs. 3 dagen becht. F. D., arbeider te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van J I, subs. 1 dag hecht. J. V., J. d. G., J. d. B., arbeiders te Hoek, J. P., work man to Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. J. d. K., J. d. D., G. S., bootwerkers te Ter Neuzen, ter zake van bet rapen van schelpviscb, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. C. A. S., en H. A. M., bootwerkers aldaar, ter zake als voren ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. K. B., varensgezel, J. d. K., werkman, beiden te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. E. Z. E., huisvrouw van C. A. S., ter zake van nacht- rumoer, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. d. G., B. M., schippers, zonder bekende woonplaats, R. H., vrachtrijder, 1). F., voerman, J. P. V., leurder, alien te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen becht. voor elke boete. J. F. v. R., postbesteller, A. v. O., landbouwer, beiden te Ter Neuzen, A. K., schipper, O. A. A W., landbouwer, beiden te Sas van Gent, ti r zake als voren, ieder tot eene boete van J 3, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. M. A. D., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij eerste berhalingtot hecbt. van 3 dagen. Vrijgesprolten i A. L. S., bootwerker te Ter Nenzen, ter zake van openbare dronkenschap en nachtrumoer. Je kant er mee sukkelen Iemand in het oostelijk kwartier van Den Haag had, met het oog op eveutueele werkstakiug, een tamelijken voorraad leveusmiddeleu opgedaan en in een weinig gehruikte serre geborgen. Gelijk bekend is, zijn in dat stadsgedeelte ontzaglijk veel muizen. De huisgenooten maakten dezer dagen de op- merking, dat men tegeuwoordig zoo weinig vau die muizen merkte. Een bezoek aau de serre, waar de proviandzakken en hammen lagen, leverde echter 't bewijs dat er nog geen staking was gekomen in de muizeuwereld 't scheen wel dat alle tnuizeu van de Landvoogden- buurt georganiseerd waren Men meldt uit Wijhe aan de Zw. Ct. Als vervolg op het bericht betrekkelijk een gepleegden doodslag, kan nog het volgende worden getneld Eenige jongens, waaronder de verslagene G. v. M. en zekere H. J. L., 16 jaar oud, waren Maandagmiddag omstreeks 4 uur met elkaar aan 't stoeien. Daarbij schijnt v. M. L. met zand te hebben gegooid, waardoor deze k^aad werd, en een dennenhout greep, waarmede hij, na er een stnk te hebben afgebroken v. M. tegen het hoofd heeft gestagen. Deze is na eenigen tijd naar huis gegaan, voelde zich onwel en is, na zich met water wat verfrischt te hebben, naar bed gegaan. Later op den avond, toen hij is beginnen te braken, heeft men Dr. De Groot van hier ontboden, die constateerde, dat hij een opzwelling aan't hoofd had, vermoedelijk ontstaan door den slag met het hout, waaraan wellicht een punt van een tak zat. Omstreeks half twaalf is de ongelukkige overleden. Het lijk is onder politietoezicht naar 't lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats alhier vervoerd, terwijl de dader door de marechaussee in arrest is gesteld, in afwachting van dejustitie te Zutphen, die hier wordt verwacht. De verdachte H. J. L. is op last der rechtbank door de marechaussee naar Zutphen overgebracht. Men schrijft Te Leeuwarden is men begonnen de eieren te verkoopen bij het gewicht, wat veel bijval vindt. Er is dan ook veel voor te zeggen. Het is de billijkste manier van verkoopen, want worden de eieren bij den tel verkocht, zooals tot nu toe bijna altijd en overal geschiedde, dan krijgt men een zeer verschillende hoeveelheid waar voor zijn geld en van kwaliteit kan hier geen sprake zijn de groote eieren zijn niet beter, omdat ze groot, en de kleine niet omdat ze klein zijn. Dat het ver- schil in gewicht nog al wat bedraagt, blijkt hieruit dat men voor een kilo eieren noodig heeft 14 groote, 17 middelmatige of 20 22 kleine. We willen nog aannemen, dat het gewicht der schalen bij deze hoeveelheden dezelfde is, maar is dat niet gelijk, dan zullen de kleinste eieren nog wel het grootste gewicht aan dit onbruikbaar omhnlsel hebben. Het blijkt dus voldoende, dat de verkoop van eieren bij het gewicht billijkheidshalve de voorkeur verdient boven dien bij den tel. Wie zal in onze omgeving den stoot geven om dien in te voeren De prijs per kilo is niet moeilijk te bepalen, daar hij moet gelijk gesteld worden aan dien van 17 stuks, berekend volgens den raarktprijs per 100, omdat die geacht mogen worden dooreen genomen van middelmatige grootte te zijn. We hebben dus slechts den regel van drieen toe te passen en te vragen als 100 eieren bijvoorbeeld 3 gulden kosten. hoe veel kosten dan 17 eieren? Naar dien prijs zal dus 1 kilo 51 cent kosten. Een kustvaarder heeft een bezoek gebracht aan het onbekende schip, dat waarschijnlijk 24 December 1902 gestrand is en thans ligt op Noordwestplaat, westwaarts Rottum. Het is een kof en heeft in alle deelen steenkolen, zoodat het waarschijnlijk is, dat de lading daaruit bestaan heeft. Kenteekenen, waaruit men de herkomst van het schip kon nagaan, waren niet te vinden, maar de deelen die op Rottum zijn aangespoeld, geven daartoe wellicht gereede aanleiding. Het wrak zinkt steeds dieper in het zeezand weg en het duurt niet lang meer, of het is daar- ouder grooteudeels of geheel bedolven. Stockholm krijgt in haar voornaamste straten rijdende restauraties, tweewielige wagenljes met warme schotels, die op eeu tafeltje, aan het wagentje bevestigd, worden opgediend. De restauratierijders mogen geen sterkedrank en bier verkoopen. Het Siniliaansche roo vers bed rijf mag gevaarlijk wezen, het is ook buitengewoon loonend. De grondeigenaar Spano, die ruim veertien dagen geleden in de buurt van Marsala door roovers aangehouden en naar de bergen meegesleept werd, heeft hun, om weer losgelaten te worden, 250,000 lire moeten betalen. De eisch der roovers was aanvankelijk 500,000 lire. Zij stelden zich ten slotte met de helft daarvan tevreden, maar stonden er op, dat zij in klinkende munt betaald zouden worden, bankbiljetten, als zijnde soms valsch, wenschten zij niet in betaling aan te nemen. Spano keerde daarop naar Marsala terug en werd natuurlijk dadelijk door den prefect, die vergeefsche moeite gedaan had om hem met geweld uit de handen der roovers te bevrijden, omtreut zijn avontuur ondervraagd. Maar Spano weigerde beslist eenige inlichting te geven, aangezien hij met de dood was bedreigd, wanneer hij zich voor 3 Maart ook maar met een woord over de zaak uitliet. Men vermoedt, dat de roovers reeds op weg zijn naar het buitenland. Huu hoofdmannen behooren waarschijnlijk tot de aristocratische kriu- gen van Marsala. AANBESTEDING. Op Vrijdag 20 Maart, des voormiddags te 11 uur, in de Abdij te Middelburg, van Het onderhouden van- en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de Rijks- gebouwen in de Abdij te Middelburg, van deu dag der goedkeuring van de aanbestediug tot en met 81 December 1904. De heer C. van Baalen, van beroep timmerman en wonende 24 NieuwehaveD, Gouda, had met ijver gewerkt om in het onderhoud ran zijn huisgezin te voorzien en bekommerde zich eerder om ziju werk dan om zijn gezondheid van den anderen kant heeft zijn ambacht er ook veel toe bijgedragen tot de vermindering zijner krachten en eenige on- gevallen in zijn lichaamsgestel kunnen veroorzaken. Te veel arbeid is noodlottig voor den sterksten man en er zijn weinig lichaamsgestellen die op den langen duur tegen te groote vermoeienis niet bezwijken. Sedert tien maanden gevoelde de heer Van Baalen hevige pijnen in de beenen, zulks was begonnen door waterzucht in de knieen, en de pijnen namen van dag tot dag toe, het werd zelfs zoo erg dat hij niet meer werken kon en gedurende vijftien weken te huis is gebleven. Een zijner vrienden, hem in dien toestand ziende, raadde hem de Pink Pillen aan, hij volgde de behandeling gedurende eenigen tijd en weldra gevoelde hij de pijnen verminderen en na verloop van eenigen tijd kon hij zijn werk als voorheen met den zelfden ijver weder hervattten. Indien mij datzelfde weder mocht voorkomen, zoo ver- haalde hij aan onzen verslaggever, zal ik mij heiinneren het goede dat de Pink Pillen van Dr. Williams mij gedaan hebben en ze terstoud weder aanwenden en u kunt mijn beterschap aan een ieder bekend maken want zij hebben mij de kracht en lust tot werkeu weer teruggegeven teneinde in bet onderhoud van vrouw en kroost te voorzien. De overdreven arbeid veroorzaakt allerlei soort ziekten, put het geheele lichaamsgestel uit en is de oorzaak van bloedarmoede, bleekzucht, zenuw- ziekte en algemeene verzwakking. De verschijnselen dezer ziekten bestaan in hoofdpijnen, duizeligheden. pijnen in rug, lendeneu en beeneu, stekeu in de zijde, verlies van eetlust, slaap en krachten. Dat alles zal verdwijnen door de herstelling van het bloed dat geen een geneesmiddel op zoo'n krachtige wijze znl teweeg brengen als de Pink Pillen van Dr. Williams. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandrin- gen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomeu, want gelijk alle goede producten worden ook de Pink Pillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aange- geven of zoo gij maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen, de heer Snabibe. Prijs 1,75 de doosf 9,per 6 doozen. Vercrijgbaar bij Snabii.ie, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Ter Neuzen en omstreken bij JOH. DE ROOS, K 157, Vlasmarkt, Middelburg. X i ,ii Door den heer Joh. de Roos is als wederver- kooper der Pink Pillen voor TER NEUZEN en omstreken aangesteld A. VAN OVERBEEKE LEUNIS, Westkolkstraat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1