A1 g e m e e a Kieuws- en Advertentieblad 2eeuwscli-Tlaanderin. No. 4350. Donderda^ 5 Maart 1903. 43® Jaar^ang. V 0 0 f Openbaar Lager Onderwijs FEUILLETON. Een geel gelaat, een blank geraoed. Binnenland. Telegrafische berichten. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. TER IIEUZEN. Ten gunste van lerland. De expeditie naar Somaliland mislukt. Roosevelt beschermt de negers. Albaneesche manieren. De vogelverschrikker was even standvastig als een gevangenbewaarder, die met zijn hoofd voor een paardendief borg blijft. En dat tegenover een blanken gentleman 't Is overigens zonde en schande, dat dergelijk volk hier geduld wordt. Ik had den schurk tot riemen willen snijden, maar hield me bedaard. Ik liet hem den armbaud zien en verzocht hem, dien met mijn groet aan miss Lucile te overhandigen. Ik verwaardigde me, met den dikhoofdigeu hond te spreken als met een verstandig mensch. Ik noemde hem mijnheer en bewonderde zijn staart, doch hij keek den armband niet eens aan. Met diepe buigingen beriep hij zich er op, dat door miss Lucile gelast was, alle DRAINEEREN. m /iKVSCHE <01 BUT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bjj alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elkea regel nuer 0,10. Bij directs opgaaf Tan driemaal plaatsing darcelfda ady«rtenl>* *ordde prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsroimte berekend. Mlt bltkd venthqnt Knandaa-, Woeaidif en VrlJdagaTOBd, mltgemmilerd op feertdaaen, btj de Firm* P. a*K»B Vmw Aanvragen om toelating tot de openbare lagere dagscholen in de gemeente TER NEUZEN. kunnen worden gedaan tot 31 lUanrt ISItlt, ter gemeen te-secretarie. Alleen knnnen worden toegelaten kinderen minatens 6 jaar oud of althana in den loop ran djt jaar dien leeftijd bereikende. Ter Neazen, 3 Maart 1903. Burgemeester en Wethondera voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTEKHOFF, Secretaris. Toen nu voor een jaar ongeveer de agitatie in lerland tegen 't Brilscbe bewind plotseling be- denkelijk wies, liet de regeering, steunende op de ^Crimes Act", verschillende Iersche parlements- leden en joumalisten gevangen zetten. Thans heeft ze dezen heeren de vrijheid hergeven, en toezegging gedaan van een zeer aanstaande her- ziening van de agrarische kwestie, waardoor de Iersche boeren meester van hun land zullen worden. Met 't laatste hoopt de Britsche regeering de Iersche nationalisten op haar hand te krijgen. Reeds toonden dezen, toen ze voor 't eerst van de voorgenoineu oplossing van de agrarische kwestie veruamen, zich bereid om de regeering zoo noodig wederkeerig te steunen, en daartoe werd hun toen ook direct gelegenheid gegeven, toen't in't Lager- huis tot stemming kwain over een motie van afkeuring van 't regeeriugsbeleid, speciaal met 't oog op de leger-organisatie. De Iersche tfge- vaardigden verlieteu toen de zaal en redden daarmee het Kabinet. Volgens berichten uit Bombay mag de Britsche expeditie naar Somaliland mislukt heeten. De voorbereidselen, door de Engelscben getroffen, waren niet in overeenstemming met de plaatselijke omstandigheden, welke den grootsten spoed ver- eischten. De Dolle Moellah is naar streken uitge- weken, waar 't niet mogelijk zal zijn, hem te vangen. Had men direct de medewerking van Britsch- Indie ingeroepen, de expeditie kon al haar taak volbracht hebben, en terug zijn. Voorwaar de aanmerkingenop't Britsche oorlogs- beleid, welke in de laatste weken in't parlement werden gehoord, waren niet ongemotiveerd. President Roosevelt, een man van een zeer gedecideerd optreden, heeft de agitatie in de zui- 19) Met een gillenden lach tastte hij in zijn borstzak, haalde er een met fonkelende diamanten bezetten armbaud uit, smeet die met geweld voor zich op den grond en trapte hem woedend in elkander. Nadat hij het prachtige sieraad in eeu vorrn- loozen klomp had veranderd, wierp hij bet op de tafel en riep Al moest ik ellendig verbougereu, geen andere zal dezen versmaden armband om den pols dragen. Zes honderd dollars heb ik voor het vod betaald, en iiu heeft het nog een waarde van honderd dollars aan goud. Ik leg er duizend dollars aan erts en geld bij, en het spel kan beginnen. Haltvervolgde hij, toen het verdorveu gezelschap in beweging geraakte en in hun zakken begon te zoekeu, de duizend dollars geef ik heden teu beste miju woord er op maar er komt geen kaart op de tafel, voordat ik gesproken heb. Q« hebt zeker alien van de stomme danseres gehoord, die men gisteren en heden schier ouder bloemen en kransen heeft begraveu Zoo stom als een advocaat, die een gauwdie: wil vrijpleiten, del Philip hem in de rede, zijn uitspraak met een vloek bekrachtigend. Neen, zoo stom als een kikvorsch in den winter, riep Standby woedend ik zweer het in den naam der he.l, het meisje is stom. Dit belet haar echter niet, de schoonste en bekoorlijkste delijke staten der Unie tegen de benoeming van negers voor staatsbetrekkingen krachtig en voor eens en voor altijd afdoende afgekeurd. Hij ver- daarde dat de heele beweging tegen zijn benoeming van Dr. Crum tot ontvanger van Charlestowu hem volkomen koud lieten hij was ook voor't vervolg niet van plan, negers bij sollicitatien uit te sluiten. Bij het benoemeu van ambtenaren zat bij hem voor de kennis en de geschiktheid van den can- didaat. Of die nu een wit of een rood of een zwart gezicht had, daar kou de president zich niet mee bemoeien. Uit Belgrado wordt aan de „Fr. Ztg."geschreven: lier is men van meening, dat de Porte het met de hervormingen niet eerlijk meent, en men maakt dat op uit de houding der Albaneezen, die beslist tegen de hervormingen zijn. Nu hebben de Al baneezen zeer veel in Yildiz-kiosk in te brengen. Onlangs haddeu de Albaneesche notabelen een groote vergadering belegd te Lukowaz in de na- bijheid van Ipek. Hier waren 6000 Albaneezen aanwezig, en men nam er het besluit, zich desnoods met wapengeweld tegen de iuvoering der hervor mingen te verzetten, daar men niet kon toestaan dat den christenen zekere rechten werden toegekend. In een depHche werd den Sultan van dit besluit kennis gegeven, en hem gevraagd zijn trouwe Albaneezen niet te kwetsen, daarhij hen spoedig voor den strijd tegen de ongeloovigen noodig zou hebben. De telegraaf-beambte, wien dat telegram werd aangeboden, weigerde eerst het te verzenden, maar een pak slaag Sracht hem tot andere gedachten. Na de vergadering werden in de straten vreugdeschoten gelost, waarbij eenige *onvoorzichtige" christenen eventjes werden ge- dood. De gendarmerie bleef toeu »voorzichtig- heidshalve" gedurende het bezoek der Albaneezen maar in de kazerne. Men meldt uit den Haag In grooten getale waren Dinsdag de leden van de Tweede Earner naar de verschillende afdeelingen gegaan, ten einde zich bezig te houden met het onderzoek der wetsontwerpen, na de jongste ge- beurteuissen voorgesteld. Op het Binneuhof stonden groepen personen uit den werkmansstand, deukende dat de vergadering publiek was en zij tot de tribune zouden worden toegelaten. Na een tijdje wachtens begrepen zij dat de danseres te zijn, die ooit in California op haar teenen over het tooneel zweefde. We woneu in een vrij land, en zoo iemaud ons behaagt, kan geen sterveliug ons beletten, dit openlijk aan den dag te leggen, allerminst waar het een danseres geldt, die eigeulijk gezegd voor iedereen is, wien het in de hersens komt, zich met haar bezig te houden. Zoo dacht ik erook over, en de voorstelling van heden avond was uauwelijks geeindigd, toen ik naar den 't dichtst in de buurt wouenden juwelier stormde en den armband kocbt, waarvoor een kouingin zich niet zou behoeven te schamen. Ik snelde er mede naar de woning van miss Lucile. Op mijn verzoek haar te mogen spreken ver- scheen een oude Chinees, die mij zeide dat zijn meesteres stom was eu geen bezoek ontviug. Ik bood den aziatischen perkamentkleurige vijftig dollars, ik bood hem honderd, als hij me bij miss Licile wilde toelaten maar, alles vruchteloos. deuren niet zouden geopend worden en verlieten j de plaats. De vergadering der afdeelingen, vanochtend om elf uur bijeengekomen, benoemde tot rapporteurs omtrent de wetsontwerpen tot aanvulling en wijziging van het Wetboek van Strafrecht, ver- hoogiug van het VHIe hoofdstuk der Staatsbe- grooting van 1903 en het instellen van een onderzoek ten aanzien van de rechtsverhoudingen enz. van het spoorwegpersoneel de heereD de Savornin Lohman, Drucker, Nolens, Heemskerk en Van der Vlucht. TER NEUZEN, 4 Maart 1903. Voor een staanplaats op de Markt gedurende de a. 8. kermis alhier werd ingeschreven door de heeren J. Smits, wafelkraam, f 10,Fratantiano, velocipedemolen, 20,Gebrs. Albert, elec- trische bioscoop, 82,50; Damman, panorama, 9,80 F. Janvier, open caroussel, 51,50 de laatste met inbegrip van het gewoon marktgeld. De plaats voor een stoomcaroussel was bereids onderhandsch toegewezen aan L. van Bergen te Roermond, voor f 604 boven het gewone plaatsgeld. Voor de levering van 840 M3. Duitsche onderhoudsgrind ten behoeve van den Pierssens- polder werd ingeschreven door: de Griudmaat- schappij te Utrecht, voor 1,83P. A. Dolk te Dordrecht, voor f 1,80C. Adriaanse te Sliedrecht, voor 1,79G. Verhelst te Ter Neuzen, voor /"1,78; alles per M3. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Hedenmiddag stootte het met steenen geladen tjalkschip van schipper P. Paulnsse op de steenen van den Westelijken havendam lek. Er was al heel wat water in 't schip eer men vhet ougeval ontdekte. Het gelukte den schipper spoedig het lek, in den boeg, te vinden en voorloopig te stoppen. Ondertusschen was men begonneu met pompen en bleef het schip drijvende, dat in de Oosthaven getrokken werd, om in de met laagwater droog- vallende gemeentehaven het lek te repareeren. Sluiskil. Ter gelegenheid van het 25jarig Pausschap van Z. H. Leo XIII en het 50jarig herstel der Hierarchie in Nederland wapperdeu van het klooster, van de kerk en van zeer vele woningen alhier de vlaggen. Het feest werd ook in de kerk der Eerw. Paters Capucijnen gevierd door 'topdragen van eene plechtige H. Mis en het zingen van een feestlied door de R. K. be- volkir.g. dergelijke voorwerpen af te wijzen dat miss Lucile nog nooit geschenken had aangenomen en het nimmer zou aannemen. Wat moest ik doen Om de zaak niet voor het vervolg te bederveu, ging ik heen, maar ik wil gehangen worden, als ik het 't perkamenten gezicht niet betaald zet. Langer dan een uur liep ik voor miss Lucile's venster heen en weer. De gordijnen waren neer- gelaten. Zooals ik aan de schaduwen zag, was de schuinoogige schurk voortdurend bij haar. Duidelijk kon ik onderscheiden, dat zij zich door gebaren verstaaubaar maakte, terwijl de stem van den Chinees als het piepen van een ongesmeerd wageurad door het geopende venster naar buiten drong. Miss Lucile is stom, maar niet doof. Alles bedrog en misleiding hernam Philip, halstarrig bij zijn meening volhardende, bedrog eu humbug. Indien in plaats van den Chinees een onzer als kamerheer den dienst bij haar deed en als een verliefde tortelduif kirde, zou't spoedig blijken of haar al dan niet de gave der spraak ontbreekt. Tegeuwoordig verdroogt niet licht de tong van een jong meisje. Tenzij men die had uitgesneden en in den schoorsteen te drogen hing, riepjde senora lacbend. Dat is ook mijne meening, nam Standby weder driftig het woord, men heeft haar de tong uitgesneden. En wie heeft die gruwelijke misdaad begaan Niemand auders dan de Chinees. Wie heeft ooit gehoord dat een dier verachte gestaarte kerels bij een jonge blanke danseres de betrekking van zaakwaarnemer vervulde? En hij zou haar ondergeschikte zijn Neen, hij is haar heer en Maandagmiddag kwam te Hanswecrt de sleepboot Noordster met 3 sleepschepen van Gent. Even v6or de haven te Hansweert brak de tros en sloeg een der schepen de walepont Gam- betta, schipper Hellebosch, geladen met gips, tegen den zeedijk. De twee andere schepen werden door de sleepbooten Tenace en Alerte veilig biunen- gebracht. De Gambetta was echter niet door de booten te bereiken. Het schip, dat niet verzekerd is, maakt veel water. De bemanuing heeft zich in de roeiboot gered. Koewacht. Dinsdag is in deze gemeente bet ;!eest van Z. H. den Paus gevierd. Op uit- drukkelijk verlangen der kerkelijke overheid, had let feest, wegens den Vasten, hoofdzakelijk alleen een kerkelijk karakter. Van vele huizen, zoowel op Nederlaudsch als Belgisch grondgebied, wapperde de nationale vlag, hier en daar met de pauselijke kleuren versierd. Om 9 unr had een plechtige dienst plaats, waarin bijna alle geloovigen tegenwoordig waren. Paus Leo XIII is de derde paus, die ge durende 25 jaar aan het hoofd der Eatholieke cerk staat, de vorige paus Pius IX was de tweede deze vierde zijn zilveren feest, zooals velen zich nog zullen herinneren, in 1871. 's Gravenliage, 4 Maart. De algemeene indruk, tot dusver over het afdeelingsonderzoek omtrent de stakingsontwerpen verkregen, is, dat de meerder- heid zoo noodig de ontwerpen onveranderd zal goedkeuren, terwijl de minderheid tot verzekering en handhaving van de orde in de loekomst, de voorgestelde enquete voldoende acht. Meerdere waarborgen voor de bescherming der vrijheid van arbeid, werden ook door de minderheid noodig geacht. Men schrijft aan de N. R. C. Als men de landbouwers op de Zeeuwsche eilanden en in den weathoek van Noord-Brabant hoort spreken over het droogleggen van gronden door draineeren, dan luidt het oordeel over het verkregen resultaat nog al uiteenloopend. De een roemt over den Snellen waterafvoer, de ander klaagt en hondt 't er voor, dat de buizon op sommige punten verstopt zitten, toegeweld door wat te zanderigen grond, die, gelijk nn wel blijkt, zich voor draineeren niet leent. De buizen moeten er weer uit, en werkelijk graven sommigen op de Brabantsehe Klei de buizen weder op, die met zoo hooge kosten er in gelegd zijn. Deskundigen nu verklaren het ongunstig oordeel over het draineeren te bejammeren, juist wijl het slechte resultaat in meester. En dat is een schande voor alle Chris tenen. Ja, 'tis schande voor alle Christenen. Slaat hem dood Aan de galg met hem Een boom is ook goed 1 Haalt hem uit zijn bed en sleept hem bij zijn staart door de straten brulden de aanwezigen, totdat Standby weer vervolgde Ja, de schoone Lucile is zijn eigendom, zijn slavin Een blank meisje de slavin van een verachtelijken Chinees En avond aan avond ver- lustigen zich de eerzame burgers bij haar voorstel- lingen, zonder de waarheid te vermoeden. Men zegt dat zij als een kind in zijn handen gevallen is. Ja, dat is zij. Maar hij heeft haar gestolen en haar tong verminkt, om zich tegen ontdekking te vrijwaren, en 't is de plicht van ieder vrij man, haar aan't monster te ontrukken en in zijn be scherming te nemen. Zij verdient stapels goud, en die gele spitsboef steekt ze op. En wie weet wat ze bovendien nog te lijden heeftHad ik tot haar kunnen naderen, zij zou gewis niet ge- weigerd hebben, van een gentleman zulk een armband aan te nemen en dien te zijner eer bij de volgende voorstelling te drageD. Maar als een kettinghond ligt de kerel voor haar deur, en dat mogen we niet dulden als we geen medeplich- tigen willeu zijn van dien perkamentkleurigen zoon van 't Hemelscke Rijk. We zijn burgers van een vrijen staat, en als zoodanig zeg ik Weg met den Chinees En dan zullen we eens zien of de schoone Lucile zich nog langer in geheim- zinnigheid zal hullen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1