Telegrafische berichten. faemengde berichten. De Tijdsomstandigheden. Koewacht, Tegelijk met de verhooging ran de rechten op den alcohol heeft de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers eene wet aangenomen tot afschaffing van de rechten op ongebrande koffieboonen. De belasting op de koffie heeft het vorige jaar 3,226,460 francs opgebracht, dat is gemiddeld ruim een halven frank per inwoner. De afschaffing van deze belasting werkt dus zeer ten gunste van de Belgische ver- bruikersminder gunstig, ja zelfs nadeelig zal zij werken op de winkeliers inonzegrens-gemeenten. De bewoners aan de overzijde van de grens kochten jaarlijks in onze greDsplaatsen aanzienlijke boeveelheden koffie, die zij in kleine partijen over de grens brachten. Thans zullen deze klanten wel wegblijven, daar zij in het vervolg de koffie in huu eigen woonplaats even goedkoop zullen kunnen Vr-rkrijgen. Daarenboven loopen zij dan geen gevaar door ambtenaren lastig gevallen te worden, want de rechten op gebrande koffieboonen b'ijven bestaan en bedragen 10 franks per 100 kilogram. Zaterdagavond omstreeks 8 uur, trok een troep veesmokkelaars, een 7tal koeien geleidende, uit deze gemeente over de Belgische grenzen. Nog niet lang hadden zij de grens overschreden, of in de zoogenaarode Yerkorting werd de troep over- vallen door 4 douanen, die met den revolver in de hand zich van de koeieD en de geleiders trachtten meester te maken. Spoedig waren twee koeien iD beslag genomen. De smokkelaars wisten echter een dezer weder machtig te worden en 9loegen toen op de vlucht. Een gedeelte bereikte met 3 koeien de Nederlandsche grens, terwijl de anderen, van de verwarring gebruik makende, met de drie andere koeien verder in Belgie trokken. De aan- geslagen koe werd naar het kantoor der invoer- rechten vervoerd en tegen de smokkelaars, waarvan eenigen bekend zijn, werd proces-verbaal opgemaakt. 's (Iravenhage, 2 ilaart. Heden overlegden de socialistische Kametleden hun gedragslijn nopens de sp orweg-ontwerpen. De katholieke Karner- club vergadert heden- en morgen avond. Men verwacht dat de interpellation a. s. Donderdag aan de orde zullen komen. Uit Middelburg meldt men dat in een vergadering van het spoorwegpersoneel der Zeeuw- sche lijn men zich over het algemeen tegen een staking verklaarde, doch wilde trachten langs ordelijken weg aan verschillende bestaande grieven tegemoet te doen komen. Injde stoomzagerij van den heer K. J. M. te Harlingen, had de werkman G. het ongeluk met zijne hand in aanraking te komen met eene cirkelzaag waardoor zijn duim bijna over de geheele lengte in tweeen werd gesueden. Zijne plaats werd ingenomen door den werkman W., ook deze kwam te dicht bij de zaag, met het treurig gevolg, dat het bovenste lid van den duim werd afgesneden. Dezer dagen werd te Castricum een diefstal gepleegd van circa f 500 aan bankpapier. In verbaud daarmee is Vriidag door de politie te Alkmaar gearresteerd en naar het huis van bewariug gebracht zekere vrouw Z., die in hare qualiteit van kaartlegster raad verschafte aan de daders van dezen diefstal en zich tegen ruime belooning belastte met het bewaren van het gestolene. In verhoor genomen beweerde zij van den diefstal niets af te weten. Bij nader onderzoek werd evenwel circa f 200 van het gestolene in hare woning opgespoord. Te Utrecht maakte in een onbewaakt oogen- blik een omstreeks 4jarig meisje zich meester van een stalen vork, die op de tafel lag en ging daarmede aan het spelen. Hierbij had het kind echter het ongelnk te vallen, waarbij de tanden van de vork door het bovenste lid in het rechter- oog drongen. In plaats van nu aanstonds geneeskundige hulp in te roepen, werden allerlei huismiddeltjes aangewend en eerst toen men geen raad meer wist, werd de kleine naar het gasthuis voor ooglijders gebracht, waar al spoedig bleek, dat het oog moest worden verwijderd. Door een viertal officieren van weerbaarheids- corpsen waren de officieren van alle Nederlandsche weerbaarheidscorpsen opgeroepen tot een algemeene vergadering op gisteren, Zondag 1 Maart, des namiddags te 2 uur, in Hotel Centraal, te Utrecht. Een 4jarig meisje dat een brug in de Spaarnwouderstraat te Haarlem wilde oversteken, juist toen een wagen van de gemeente-reiniging daar met vaart tegen opreed, had het ongeluk te vallen en de wielen der zwaar geladeu kar over de beentjes te krijgen, zoodat die verbrijzeld werden. Het kind is naar het gasthuis vervoerd. Een brievenbesteller in Zuid-Holland vertelde onlangs aan zijn directeur dat bij toen hij nog postbode was en hij de brievenbus te Kwintsheul moest lichten, daarin een ongefrankeerden brief vondterwijl de postzegel op de bus geplakt was Naar het N. v. N. vemeemt, is bij de administrate van de H. [J. S. M. in de laatste dagen gemiddeld ongeveer vijf duizend gulden per dag minder ingekomen, tengevolge van geringer personen- en goederenvervoer dan gewoonlijk. Uit Friesland wordt gemeld Nu de rijksveldwachters van het Eriesche plat- teland alien opgecommandeerd zijn voorde bewaking van de gebouwen en bruggan der spoorlijnen, is het een goeden tijd voor de wildstroopers. Zij winden er volstrekt geen doekjes om, dat zij er alle nachten, ja ook zelfs bij dag op uitgaau, om de haasjes te verschalken. Natunrlijk trekken zij vooral naar de zoogenaamde heerenjachten", waar het wild ruim is. Dat er heel wat gevangen wordt is te begrijpen. Alles gaat met strikken. Een der stroopers vertelde in een herberg, dat hij een dezer nachten 16 hazen gevangen had en dus ruim 20 had verdiend. Waar die hazen blijven Och, de stroopers weten heel goed, wie onder de burgerij ook wel een gestroopt haasje lust, dat altijd goedkooper is dan in den jachttijd. Bij avond wordt langoor gebracht; de prijs is thans gemiddeld een daalder, met goeden omzet. Men schrijft uit Weert aan de Nieuwe L mb. Koerier. In de herberg van P. L., zaten eenige jongens van het gehucht Boshoven ter gelegenheid van Vastenavondfeesten kalm hun glaasje bier te drinken, toen plotseling een troep van den beruchten Hoogen Steenweg binnenstoof, die de jongens te lijf wilde. Dezen oordeelden 't beste maar heen te gaan en verdwenen voor het tot een treffen kwam. Eenige bierglazen werden slechts stukgeslagen. De Bos- hovensche jongens gingen nu naar de herberg van L. S. te Hushoven en zetten zich daar eveneens neder. Nauwelijks gezeten, kwam onder aauvoering van zekeren 18jarigen S. (in de wandeling Goliath genoemd om zijn heldendaden op snijgebied) de woedende bende ook hier binnen en begon zonder vorm van proces er links en rechts op los te ranselen. De kastelein rnkte een der vechtersbazen een bierglas uit de hand, doch werd op hetzelfde oogenblik ook dusdanig aangegrepen, dat hij met zijn doch ter en twee zoons uit zijD eigen huis moest vluchten om zich hier of daar in veiligheid te stellen. Nu begon de strijd eerst flink. Wederzijds werden messen eu revolvers getrokken (men ziet de heeren waren er op voorbereid) en zoowel binnens- als buitenshuis knalden de schoten en doorkliefden de messen de lncht. De Bos- hovenaren verdedigden zich zoo goed mogelijk doch moesten het onderspit delven daar zij veel minder in aantal waren. Zjj retireerden dan ook uit de gelagkamer, en daar vluchten langs voor- en achterdeur onmogelijk was, aangezien daar posten der kerels stonden, trokken zij in de keuken terug, waar de vrouw des huizes de half- glazen deur dichthield om de woestelingen het binnenkomen te beletten. Doch ook dit hielp niet., de ruiten werden ingeslagen en het paneel ingetrapt, ja zelfs slak men met messen door het ingeslagen glas, zoodat der vrouw zelfs haar jakje geheel opengereten werd. Een klein raampje was het eenige middel tot ontvluchten en hiervan maakten de Boshovenaren dan ook gretig gebruik. Toen de woestelingen hun vijanden ontsnapt zageD, hield ook hun geschiet op en hun slaan met bierglazen en aan touwen bevestigde stukken lood, die zij voor de gelegenheid meegebracht hadden. Een kijkje op het tooneel dezer wandaden doet iemand gruwen, overal steken en krassen op den muur en kogels er ingeschoten, deuren inge trapt, 20 ruiten verbrijzeld en overal bloedplekken. Dit drama is afgespeeld op geen vijf minuten buiten het centrum der stad en toch geen politie was aanwezig, terwijl toch het corps van politieagenten, onbezoldigde rijksveldwachters en marechaussees te dezer stede werkelijk wel zoo groot is, dat gemakkelijk overal een oogje in het zeil kan gehouden worden. Wonder boveu wonder zijn bij deze uitingen van 20,te eeuwsch kanibalisme geen dooden te betreuren. Nog dient vermeld dat door de bewuste woeste bende voor een veertien dagen voorspeld is „Eer het Aschwoensdag is, wordt een Boshovensche jongen begraven." Zoo viert men in Weert Vastenavond. Het manifest van het Comit6 van Verweer is verschenen. Uitvoerig zet het uiteen, wat de Regeering in haar wetsontwerpen voorstelt, en in zeer scherpe bewoordiugen geeft het afkeuring over die v-oor- stellen te kenneu. En dan zegt het #Volk van Nederland Steeds waart ge trotsch op uw betrekkelijke vrijheid, die hier en daar werkelijk eenigszins gunstig afstak bij den toestand in enkele andere landen. ,/En nu Met 6en ruk trekt men het rad van den vooruitgang terug, en snelt met reuzenschreden het pad der brutaalste reactie op •Reactie wil niemandheeft Dr. Kuyper in de Kamer namens de Regeering gezegd. /.Welk een ongelooflijke hoon •Is dit geen reactie? Wat zou er dan wel moeten gebeuren als men eens wel reactionnair was En aan 't slot, van het stuk leest men Daartegen moet elk wettig middel in vollen omvang worden aangewend Daartegen moeten honderdduizenden stemmen zich vereenigen in e6n grootsch, eendrachtig, verpletterend protest. ,/De dagen van nu af totdat de Kamer haar beslissing heeft genomen, moeten worden gewijd aan de agitatie tegen deze schandelijke plannen, van wier misdadigheid en volksvijandelijkheid de Regeering zich volkomen bewust is." Vrijdag berichtte de Nieuwe Courant dat deze week eene algemeene staking zou uitbreken. De #N. Rott. Ct." verzocht aan haar corres pondent te Utrecht, zich te vergewissen of het bericht juist was, eu ontving daarop het volgende telegram ten antwoord •Naar uit de beste bronnen vernomen wordt is er van een besluit van het Comite van Verweer om de volgende week, wanneer de ontwerp-wetten niet worden ingetrokken, een spoorwegstaking of een algemeene staking te proclameeren, niets bekend. Integendeel heeft het comitd gemeend, in dien zin geen enkel besluit te mogen nemen, om daardoor de Regeering in de gelegenheid te stellen, ons land voor een ramp te behoeden." De mededeeling van de in de laatste woorden aangegeven red en, waarom het comity het beweerde besluit niet genomen heeft, is blijkbaar direct of indirect van het comite of van een zijner leden afkomstig, merkt de redactie daarbij op. De WN. Ct." zelve trok het bericht trouwens Zaterdagochtend, met een betuiging van leedwezen, 66k in. De H. Crt. voegt daaraan toe Ongelooflijk was het bericht dan ook reeds daarom, omdat de 1 eiders der werkliedeubeweging zich tot dusver te beraden toonden, om zoo iets op zulk een volslagen onberedeneerd oogenblik te beginnen, aangenomen dan al dat zij er inder- daad aan denken zouden, het te beproeven. Want wel is de toon van't manifest van't Comite van Verweer fel maar aan krachtuitdrukkingen zijn wij in deze beweging gewend dat daarin heel wat overdrijving wordt gebezigd, is verklaarbaar. Doch het Comit6 spreekt ook weer van •elk wettig middel" en wekt alleen op tot krachtige agitatie en verpletterend protest". Dat een algemeene staking aangenomen dat men haar zou kunnen uitlokken tegenover de Kamer tot niets zou leiden, begrijpt zeker het Comite't allerbest. Het weet 66k wel, dat men ddardoor alleen kan bereiken dat wie nu wellicht nog weifelt dan naar den kaut van de Regeering zou overhellen, dat een schikking er onmogelijk door zou worden gemaakt of althans zeer bemoeilijkt, en dat minstens de Kamer indien de staat van beleg werd afge- kondigd, haar zittingen en dus ook de beslissing over de wetten zon verdagen tot de staking voorbij zou zijn. Daarom verwachten we dan ook van hel gezond verstand des volks, dat dit zijn zaak niet zal bederven. Woensdagnacht waren twee landbouwerszoons van Sint Kruis bij Brngge, geholpen door een knecht, bezig met het ruimen van een beerput. Terwijl zij schepten viel de putketel in den put en een van hen wilde door middel van een ladder neder- dalen om hem er uit te halen. Nauwelijks was hij eenige sporteD afgedaald of hij viel, verstikt door de opstijgende dampen, neer. Zijn broer eu de knecht wilden hem er uithalen, maar zij ondergingen hetzelfde lot. Door spoedige hulp konden z(j er uit gehaald worden, maar de eene broer was reeds een lijk en de toestand van den ander boezemde onrust in. Een recht Amerikaansche brand heeft Donder dag weer eens gewoed en wel in het zoogenaamde z/Roosevelt-gebouw", een huis van acht verdiepingen aan de Broadway te New-York. Het gebouw droeg zijn naam naar den oom van den tegenwoordigen president, die het liet bouwen. Het was een brandvrij gebouw, maar het dak viel in anderhalf uur nadat de brand op de zesde verdieping was uitgebroken, een bewijs van de snelheid, waarmede hij zich verbreidde. Voordat het dak instortte, zag men nit ieder venster vlammeu tot op 40 voet afstands trillen, maar na dat incident brandde 66n ontzetteude vuurzee tot op groote hoogte in de lucht, wat een ijzingwekkend schouwspel vertoonde. Er waren twee stoombrandspuiten watertowers") in werking. Voor het eerst in den loop van verscheidene jaren werd er meer dan een van zulke werktuigen bij een brand gebruikt. Ook persoonlijke ODgelukken deden zich bij het onheil voor. De commandant van de brandweer ter plaatse viel door een luik ornlaag, brak beide beenen en bekwam hevige wonden, tengevolge waarvan hij is overleden. Een twaalftal brand- weerlieden werden bij hun blusschingsarbeid meer of minder door de vlammen verwond. Een andere Amerikaansche brand heeft zich voorgedaan te Lowell (Massachuets), waar het ge bouw van de Burbank in brand geraakte. Ook de naburige huizen werden er door aangestoken en de gansche brandweer der stad werd gerequi- reed. Men gelooft, dat een aantal personen in de vlammen zijn omgekomen. Verscheidenen be- kwamen ook verwondingen, terwijl zij uit het gebouw ontvluchtten, en werden naar het ziekenhuis over- gebracht. Het is bekend hoe sterk bij de Chineezen het verlangen is om in China begraven te worden, als zij buiten hun vaderland sterven. Onlangs verging er in de Chineesche zee een schip dat 470 doodkisten met Chineezen nit Nieuw-Zeelaud naar Canton bracht. Een rijke Cantonees heeft 25,000 piasters aangeboden voor dengeue die de kist met het lijk van een zijner bloedverwanten terug vindt. Het tegenwoordige leven in Zuid-Afrika. Iemand die een reis door Transvaal en de Oranje-kolonie heeft gemaakt, vertelt daarvan aan •Ons Land" het volgende Allen, die een heenkomen hadden, hebben de concentratiekampen reeds verlaten. Slechts de armen, die niet weten, waarheen te gaan of wat te doen, zijn er nog in gebleven. Versch geslacht vleesch is in 't geheel niet te krijgen en alle levensmiddelen zijn bitter dnur. Ossen worden door de regeering aan de boeren voor repatriatie- doeleinden verkocht voor 200 en ezels voor 265. De prijzen der paarden zijn verschillend. De koopers, die niet contant kunnen betalen, moeten een verband op hun vast goed passeeren of een goeden borg geven. Ongelukkig is het thans verschrikkelijk droog in de binnenlanden. Het gevolg is, dat het vee zeer mager is, en men zegt, dat 50 pCt. van de ossen, die inge- voerd wordeD, sterft. Voeder voor die dieren is onverkrijgbaar, daar men in de afgeloopen jaren weinig heeft kunnen ploegen. Dan heerschen er ook veel schurft en droes onder de paarden en ezels. Het leven op de dorpen is verschrikkelijk duur. Huishuur is bijna 100 pCt. hooger dan voor den oorlog. Alle dorpen zijn stikkend vol, en de treinen brengen nog dagelijks meer menschen aan. Onder gewone omstandigheden heeft men bij nieuwjaar al groen-mieliesmaar dit jaar, wegens de droogte, zijn de mielieplanten reeds verdroogd. De regeering is bezig, groote dammen te laten bouwen, o. a. een te Bethulie en een anderen te Kroonstad. Veel kapitaal wordt aan die dammen besteed. De vraag is echter, of die dammen water genoeg zullen krijgen om vol te worden. Te Potchefstroom heeft de regeering grond gekocht en gehuurd voor 20 jaar/ Men is van plan, dezen grond in perceelen uit te geven aan huurders. Het is bemoedigend om te zien, hoe dat de bevolkiDg tracht, zichzelven te helpen, en om weer op de been te komen. De landbouwers hebben echter met groote moeilijkheden tekampen." In aansluiting hiermede meldt een Reuter- telegram nit Bloemfontein, dat de droogte in de Oranjerivier-kolonie thans ten einde is en het in de rneeste districten nog net bijtijds geregend heeft om het planten van mielies mogelijk te maken. Het heet, dat het veldgewas mooi staat, maar dat sprinkhanen er veel kwaad hebben aangericht. I'1 de 1 lorastraat te Ramsgate is eeu geheim- zinnige moord gepleegd. Het huis van een metselaar, Samuei Henson geheeten, werd gedeeltelijk vernield door een ontploffing van schietkatoen, en toen de politie het huis binnenging, vond zij den metselaar en zijn vrouw beiden ernstig aan den hals gewond en hun 21jarigen zoon dood. De toestand van de vrouw schijnt hopelooS te zijn. Er moet tusschen man en vrouw een eenigszins gespannen verhouding hebben bestaan. De vulkaan Popocatepetl, het fraaie woord beteekentrookende berg die zooals reeds gemeld werd, door een Amerikaanscb syndicaat is gekocht, voor 1,000,000, om de zwavellagen er op te ontgiunen, heeft siuds menschenheugenis geen vuur gebraakt. Maar men weet nooit, wat zoo'n oude vulkaan nog eens in het hoofd kan krijgen. De Standard brengt in herinnering, dat lange jaren zwavel en andere minerale stoffen gehaald werden uit den krater van een ouden vulkaan op de Lipari-eilanden. Het ging altijd gtfed, de berg scheen er in te berusten. Maar eindelijk, in 1888, geheel onver- wacht, teekende hij ten krachtigste protest aau tegen het gewroet in zijn ingewandenmet een flinke uitbarsting verwijderde hij opeens alle menschenwerk uit ziju biunenste. Vrijdag is in den hevigen storm op de kust van Bretagne nabjj Feuntenet vergaan het Engelsche stoomschip Ottercaph, thuis behoorende te Sunder land. Het was een koleuschip van slechts 546 ton. Men vermoedt dat er 30 man, passagiers en equipage, aan boord waren, die vermoedelijk alien verdronken zijn. Zeven lijken zijn tot dusver gevonden. Het schip sloeg stuk zoodra het op de kust liep. Vrijdag heeft het in Engeland, vooral langs de westkust, zoo hevig gestormd, dat de Menai-brug die Wales verbindt met het eiland Anglesey, beschadigd werd de telegrafische gemeenschap met Ierland werd gestoord. Bij Morecambe-baai werd een trein letterlijk van de rails gelicht en omge- worpen, 32 menschen zijn bij die ramp gekwetst. Overal op de kust zijn schepen vergaan en men vreest dat tal van menschen omgekomen zijn. De gentleman-chimpansee •Consul" is tegen- woordig een van de grootste aantrekkelijkheden van Louden. Hij is er opgesloten in den dieren- tuin en dagelijks gaan groote massa's belang- stellenden naar 't aardige dier kijken, dat wel gemanierder dan eenige aap ter wereld is. Consul eet en drinkt als een welopge»oed kind en is te vinden voor een lichte sigaar. Hij speelt met voorliefde voetbal, rijdt voor zijn pleizier op een driewieler en niets dat hem daarbij meer vermaakt dan de alarmbel. Eindelijk laat Consul zich ook gaarne fotografeeren o. a. met •smoking" en witte das en men verwondert er zich alleen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2