KUNSTTANDEN BREUKEN. DE STER. is Dr. H1RSCHEL, A. MASQUELIER, Bierbottelarij en Knnstmineraalwater- Limonadefabriek en Merlandsch Tooneel Yan Gent. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien J. J. KOLIJN, Den eersten W Oeiisdag' Grooten Schouwburg te Gent. o I DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 28 Februari 2.34 2.49 Zondag 1 Maart 3.4 8.21 Maandag 2 3.35 3.52 Dinsdag 3 4.9 4.25 W oensdag 4 a 4.44 5.2 Donderdag 5 n 5.22 5.45 Vrjjdag 6 6.8 6.86 Ondertrouwd DIRK DU PREE heden het ZAND met tien cent per kar Verzending geschiedt franco van iedere maand Chirurgijn en Tandmeester, Moretuslei 27, Antwerpen, te spreken bij Mejuffr. Wed. VAN LEEUW- AARDEN te Ter Neuzen, van 1 tot 6 uur 's nam., speciaal voor het inzetten van Kunst- tanden en Gebitten, volgens het laatste systeem en aan billijke prijzen. Mondstukken door anderen vervaardigd, worden door mij tegen een kleine vergoeding opnieuw gearrangeerd en gegarandiseerd. Breukmeester, Jezusstraat 20, Antwerpen. kunnen opnemen tegen de matige vergoeding van 1,25 tot 1,50 per dag. In midden-Europa schrijft men den regen van stof, die ook daar Zaterdag en Zondag gevallen is (en naar 'tschijnt sterker dan hier) aan hoog- opgejaagd Afrikaansch woestijnzand toe, dat, zooals een bericht nit Munchen zegt ,/zich bij den heerschenden warmen Fohn-wind meermalen aan deze zijde van de Alpen heeft vertoond en ook te Munchen herhaaldelijk gevonden is". Merk- waardig is dat men in de groote stedente Munchen, Londen enz. eerst gedacht heeft aan een geheel plaatselijk rookverschijnselzelfs het Londensche plaveisel kreeg er in sommige bladen de schuld van Maar weldra bleek dat het ver- schijnsel zich over een groot gedeelte, zoo niet geheel Midden- en West-Europa heeft uitgestrekt. Het Starnberger meer, zoo schrijft men uit Munchen, zag er Zondag allervreemdst uit. Het landschap hulde zich in een al dichter en dichter wordenden sluier, geelbruin van kleur en toch hadden de wandelaars volslrekt niet het gevoel dat men bij mislig weer heeft. De lucht was blijkbaar vol stof, maar niet vochtig. Hier in Nederland gebeurt 't uiterst zelden dat een zoo groote boeveelheid stof door hevigen wind wordt overgebracht. De heer Sybrandy te Warga schrijft bus nog, dat reeds Zaterdagmiddagomstreeks drie uur het geheele zuiden, zuidoosten en zuid- westen dof-geel (met bepaalde neiging tot rood) gekleurd was. Het verschil in tint aan den noorde- lijken en den zuidelijken hemel was in't oogvallend. De lucht was geheel bewolkt, het woei hard. Van neergevallen stof of asch werd daar echter niets bemerkt. Uit Ropraz, een dorp in het Zwitsersche kanton Waadtland, wordt melding gemaakt van een afgrijselijk geval van lijkschending. De heele bevolking van het Broyedal is er van ontsteld. Een 19jarig meisje, Rosa Gillieron, de dochter van een oud-afgevaardigde, was verleden week overleden aan hersenontsteking en onder algemeene deelnemiug begraven. Zij was de lieveling van het geheele dorpje geweest. Een paar dagen later vond men haar graf geopeud en het lijk vreeselijk geschonden. Het hoofd en het hart ontbraken, de armen waren van den romp gescheiden en de bnik was opengesneden. Het hoofd is terugge- vonden in een beekvermoed wordt, dat het hart een hond toegeworpen is. Van het misdrijf worden verdacht twee broers, Henri en Louis Caillet, uit het in de buurt ge- legen dorpje Vucheren. Beiden zijn in hechteuis genomen. Zij staan allerongunstigst bekend het zijn groote wilddieven en men zegt van hen, dat zij in staat zijn even koelbloedig een mensch neer te schieten als een haas. Hun ouders, die wegens een roofmoord op een melkkoopman waren veroordeeld, zijn in de gevangenis gestorven. Het hoofd van de gezworenen, die destijds vonnis velden, was de vader van Rosa Gillieron. De gebroeders Caillet hadden hem daarom wraak ge- zworen het was zijn schuld, zeiden zij, dat hun vader in de gevangenis gekomen was. - Ha'irie Ben Aid, een zeer mooie Turksche prinses, de echtgenoote van den gewezen Turkscheu consul Ali Nouri Bey, heeft zich in het hoofd gezet de Europeesche vrouwenwereld in te lichten omtrent de treurige omstandigheden, waarin haar Oostersche zusters leven. Met dit doel voor oogen maakt zij thaus een rondreis door Europa. Zij is het eerst naar Scandinavie gegaan Kopenhageu en Stockholm hebben al het ongewone schouwspel gehad, een Turksche prinses als pleitbezorgster voor haar vrouwelijke landgenooten te zien optreden. Prinses Hairie spreekt zelve maar weiuig, zij laat meer spreken. Na de toehoorders met een handbeweging gegroet te hebben houdt zij een korte Turksche toespraak en vervolgens neemt zij plaats op het podium. De eigenlijke voordracht wordt gehouden door Anmeghian, een Armenier, een oud-redacteur van de ¥Stamboel," in het Eransch. De prinses spreekt enkel haar moedertaal. Anmeghian vertelt van de opvoeding en het leven der Turksche vrouw. Het onderwijs, dat het Turksche meisje geniet, is uiterst gebrekkig. Het beperkt zich tot het lezen van den korau in heel Turkije zijn nauwelijks 100 vrouwen, die een buitenlandsche gouvernante hebben gehad en dien- tengevolge meer hebben geleerd. De toesiand van afhankelijkheid der Turksche vrouw treedt vooral in het licht bij het huwelijk. Het Turksche meisje is eenvoudig een koopwaar, die verhandeld wordt. Haar ouders beslissen. Het doet er niet toe, of haar toekomstige al dan niet naar haar ziu is, zij moet hem in elk geval nemen. Desnoods wordt zij er door mishandelingen toe gedwongen. Zij kan slechts uiterst moeilijk tot een echtscheiding geraken, terwijl het daarentegen voor den man heel gemakkelijk gaat, zijn vrouw buiten de deur te zetten. En in het huwelijk wordt zij dikwijls slechter behandeld dan een slavin. De slavernij is offiicieal verboden, maar feitelijk wordt er toch wel handel in meisjes gedreven. Ook alle vrouwen des sultans, op een enkele uitzondering na, zijn slavinnen. Dat er in de voordracht niet bijster vriendelijk over den sultan gesproken wordt, ligt voor de hand. De prinses is ongesluierd, zoodat het publiek alle gelegenheid heeft, zich van haar groote schoon- heid te overtuigen. Haar echtgenoot, Ali Nouri JBey, een geboren Zweed, is door Turkscne recht- banken veroordeeld tot een totaal van 101 jaren gevangenisstraf, maar hij geeft de voorkeur aan een vrij leven buiten de grenzen van Turkije. Hij vergezelt nu zijn vrouw op haar rondreis. Anmeghian, de Armenier, verlangt ook niet naar Turkije terughij is veroordeeld tot levanslange gevangenisstraf. Te New-York wordt een hotel met 27 verdiepingen gebouwd, 5 onder de oppervlakte van de straat en 22 er boveu. Er worden 750 slaapkamers in gemaakt, die elk een eigen telefoon krijgen, en 1000 bedienden zullen worden aan- genomen. De ondergrondsche verdiepingen komen in onmiddellijke verbinding met den ondergrond- schen spoorweg, zoodat de gasten gemakkelijk uit hun kamer den trein kunnen bereiken, die ze naar het hoofdstation brengt. Het huis zal 12 millioen kosten. Een Weeuer blad verhaalt, dat in den laatsten tijd in Oostenrijk ijverig wordt gezocht naar oude zakuurwerken, die veel geld waard zijn. Een geval van dien aard wordt aldus medegedeeld. Bij een Weener heer, die een oud horloge in eivorm bezat, een familiestuk, kwam onlangs een bekende vragen, of hij het uurwerk wilde ver- koopen. De eigenaar wist niet dat het veel waard was; het was hem bij de boedelscheiding voor 20 florijnen toebedeeld, maar hij hechtte er aan en wilde het liever houden. De vriend bekeek het uurwerk nog eens goed van binnen en van buiten en bood er 1000 florijnen voor. Nu werd de eigenaar wakker en weigerde stellig. Waren hem 50 florijnen geboden, hij zou het hebben gegeven, zeide hij later; maar nu bemerkte hij dat er meer achter schuilde. Twee dagen later kwam dan ook een bod van 10,000 florijnen. Nu ging hij zelf aan het onderzoeken en bleek hem dat hij eeu //Peter Hele" bezat, een der eerste zakhorloges die te Neurenberg in het begin der 16e eeuw zijn vervaardigd. Weldra kwamen nieuwe aanbiedingen ook uit Zwitserland en Enge- land, en ten slotte kocht het Kensington-Museum het zeldzaam stuk voor 4000. Men zoekt nu in Weenen en elders nog naar meer dergelijke kostbare stukken, ook naar horloges die minder eeuwen tellen. New-York <is een stad die voor de meesten onzer nog behoort tot het rijk van 't onbekende. In zoover kunnen wij, die den Atlantischen Oceaan met zijn overgestoken om het oude Nieuw- Amsterdam eens te bezoeken dan ook niet tegen- spreken die geruchten welke zoo nu en dan uit de Yaukee-millioenenstad tot ons komen. Zoo lazen wij onlangs, dat een der commissarissen van politie, aldaar, met schrik zag, dat de agenten bijna alien een buiteugewone corpulentie te aan- scbouwen gaven. Zou het komen, omdat er tp New-York weinig voor hen te doen is, of omdat zij wat er te doen is, zich gewoonweg weinig aantrekken Hij wilde eens weten, hoe het elders daarmede stond, dus stak hij den Oceaan over, en nam een kijkje in Engeland's hoofdstad. O schrik Hier zag hij bjjna niets dan magere agenten. Nu ging hij op informaties uit. Men vertelde hem o. a., dat deze magerte te wijten was aan het groot aantal zakkenrollers, die Londen tot terrein huuner werkzaamheden hadden gekozen. Dezen maakten wel, dat de //policemen" hun brood niet in ledigheid verdienden. Zij hielden hen zonder ophoudeu bezig en dat voortdurend hollen en draven maakte, dat gezetheid geen vat op de lichamen der openbare veiligheidsbewakers had. De New-Yorksche commissaris moet er een oogen- blik over gedacht hebben zakkenrollers uit te noodigen naar Manhattan-Island over te steken. Dat zou voorwaar een Amerikaansch idee geweest zijn. Dcch de practische Yankee vreesde toch, dat het geneesmiddel erger zou zijn dan de kwaal. Hij heeft nu zijn toevlucht tot een schadeloozer middel genomen. Springen en klauteren staat thans op 't politieprogram. Voor eenige dagen is te Napels overleden zekere Paoli Descortie, die jaren lang stoelen- verhuurder in de Saint-Brigite-kerk aldaar is ge weest. De man was ongetrouwdzijn bloed- verwanten hebben kennis gekregen, dat hen een erfenisje van 500,000 lire wacht. Een jeugdig advocaat uit Cesena (midden- Italie), die den 16 dezer de bestijging van den Gran Sasso ondernam, ofschoon zijn medeleden van de Romeinsche Alpenclub, die met de streek bekend waren, hem dit sterk hadden afgeraden, met het oog op het jaargetijde, is met twee gidsen nabij den Guado delta Portella door een sneeuw- storm overvallen en omgekotuen. De lijken werden eenige dagen later teruggevonden. De orkaan in den Stillen Oceaan heeft, volgens de laatste berichten uit Tahiti, ontzettende verwoestingen aangericht op de Mendana- en de Paumotu-groephet aantal personen, die veron- gelukten, wordt op meer dau duizend geschat. Vooral het eiland Hikuero moet geweldig geleden hebben 500 menschen werden daar door de golven meegesleurd. De kracht van den wind was z6o hevig, dat huizen werden weggerukt, boomen ontworteld, alle plantengroei vernield en een paniek onder de bevolking aangericht werd. Onder- tusschen steeg de vloed tot een ongekende hoogte. Op het eiland Maketea bleef, naar beweerd wordt, slechts een enkele vrouw van alle inboorlingeu in leven. Het Fransche stoomschip //Excelsior" bracht 400 geredden naar Tahiti en andere schepan verrichten soortgelijken reddingsarbeid. De bevolking der meeste bergdorpen neemt opvallend af. Vele inwoners vertoonen eene bij - zondere neiging om hunne kinderen naar de steden te doen verhuizen, waar zij meenen, dat de strijd om het bestaan gemakkelijker te strijden is. Maar het volgende is waarschijnlijk wel een unicum. Dezei dagen heeft de laatste bewoonster van het derp Seranon, dat gelegen is in het noordelijk gedeelte der vlakte, welke doorsneden wordt door den straatweg van Grasse naar Castellane, zich ook naar elders begeven. Twee negentigjarigen hadden reeds meer dan veertig jaar het vreedzaam dorpsleven te Seranon genoten. Zij waren ook niet van plan ooit hunne penaten naar elders over te brengen. Niets is echter meer aan verandering onderhevig dan de besluiten der menschen. Onlangs stierf de man. Zijn weduwe heeft zich nu genoodzaakt gezien haar voornemen, de plek waar zij zoolang geleeft had trouw te blijven, op te geven. Zij heeft zich teruggetrokken bij hare kinderen, die een stad aan de Middelandsche Zee bewonen. En nu ligt Seranon daar eenzaam en verlaten. De Berlijnsche kwakzalver Nardenkoetter, die door zijn bedriegerijen een inkomentje had van 2 a 300,000 mark per jaar, is tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld, 3600 mark boete en 5 jaar verlies van burgerrechten. Dr. Kronheim, als medeplichtige heeft 6 maanden gevangenisstraf en 1 jaar verlies van burgerrechten gekregen de apotheker Klesper werd vrijgesproken. Volksbibliotheken in spoorwagons. De directie der spoorwegen in Denemarken heeft het plan opgevat, de wagens III" klasse te voorzien van nuttige lectuur, waarvan alle reizigers kosteloos kunnen gebruik maken. In Zweden zijn zulke trein-bibliotheken reeds ingevoerd. Daar heeft men niet alleen wetenschappelijke werken ter beschikking van dc reizigers gesteld, maar ook boeken tot geestesontspanning, populaire moderne klassieken, enz. En geregeld wordt er voor afwisseling gezorgd. Uit Guadalajaro wordt een hevige uitbar- sting van den Colima-vulkaan op 24 Februari gemeld. De vulkaan werkt nog. Door de uit- stroomende lava zijn vele hoeven verwoest. De bewoners in een omtrek van vijftig mijlen werden door een paniek bevangen. Velen verlieten Manzanillo uit vrees voor een vloedgolf. De uitbarsting ging van aardbevingen vergezeld. Directie: H. WANNYN. Zondag 1 Maart a. s., te 2 ure, dagvertooning aan verminderde prijzen, opvoering van ROBERT EN BERTRAND of DE LUSTIGE VAGEBON- DEN, kluchtspel met zang in 5 bedrijven naar het Duitsch van Rader. DirectiePAUL BOEDRT. Op Zondag 1 Maart a. s., des namiddags 2 uur, groote dagvoorstelling, opvoering van MESSA- LINE, lyrisch drama in 4 bedrijven en 5 tafe- reelen van Arm. Silvestre en Eug. Morand, muziek van Isidore de Lara. ZEETIJDINGEN. Van 25 tot en met 26 Febr. S VLAG. NAAM. M'. Vanennaar. Lading. 25 26 26 25 26 Eng. s.8. idem idem idem Eng. s.8. idem Duits. s.8. EngAiarge Eng. 8.8. idem Duit8.8.8. Eng. s.s. idem Dnits. s.s. Belg. s.8. Eng. s.s. V»«r Ter Heaien i Hummersea Hailing Golfer Whimbrel 1524 Skinningrove ijzer 2199 Londen stukg. 1066 idem ledig 2514 [Liverpool stukg. Van Ter Vemev Hummersea Golfer I 1066 lLonden Voak' Cent i Electra Dannebrog Sea Honnd Truro 1514 jSkinniugrore ledig macadam 3571 Windau 25? Duinkerken 3085 Londen 3366 Hull Van Cent i Hercules Sea Serpent Derwent llerma Handel Egret 3103 Danzig 2553 Londen 2340 Goole 1136 Newport 2035 Stokton 3492 Liverpool hout ledig stukg. idem phosph. 8tukg. idem aardapp. cement stukg. Van 25 tot en met 26 Febr. werden langs de Oostsluizen alhier 19 binnenvaartuigen op-en 13 afgeschutdoor de Westsl. 5 op- en 6 afgeschut. AANltESTEDINGEN. Op Woensdag 4 Maart a. s., des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van Het voortzetten van de herstelling der boordvoorziening van het kanaal door Zuid- Beveland. (Raming 5000). Op Vrijdag 6 Maart a. s., des voormiddags ten 10- ure, aan hetzelfde gebouw, van Het onderhouden van- en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Goes, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 December 1904. (Raming f 1600). Op Woensdag 11 Maart a. s., des voormiddags ten 11 ure, aan hetzelfde gebouw, van: Het uitnemen der waaierdeuren in het buitenhoofd der Westschutsluis te Ter Neuzen en het inhaugen der reserve waaierdeuren. (Raming f 1800). EN SUZANNA J. DE BREE. FRANCOIS J. v. d. PLASSCHE EN JANNA J. DE BREE. H Ter Neuzen, 27 Februari 1903. Algemeene kennisgeving. Ondergeteekenden brengen door deze ter kennis van hun clientele dat vauaf is verhoogd. FR. DEKKER Az. J. A. DONZE Jz. Ter Neuzen, 23 Febr. 1903. De ondergeteekende bericht aan H.H. hotel- houders, herbergiers, winkeliers en particulieren van Ter Neuzen en omstreken dat hij een fabriek heeft opgericht tot het vervaardigen van LIMO- NADES en aanverwante artikelen. Hopende door te concurreeren in kwaliteit en prijs en door nette en vlugge bediening ieders goedkeuring te verwerven, beveel ik mij minzaam in ieders gunst aan. Uw dw. dienaar, Ter Neuzen, Donze-Visserstraat. Tevens handelaar in verschillende soorten BIEREN, op fust en heele en halve flesschen. Dr. HIRSCHEL komt op aanvraag ten huize der kalanten zonder verhooging van prijs. Genezing zonder operatie door den nieuwen band van Is den eersten Woensdag van iedere maand te spreken hij Mej. de Wed. VAN LEEUWAARDEN, Noordstraat (Schotschenhoek), Ter Neuzen, van des voormiddags 10 tot 's na middags 1 ure. Ook is hij aan huis te ontbieden. Specialiteit in CEINTURES, ELASTIEKE KOUSEN, CORSETTEN enz. enz.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 6