menu puik jong Rundvleesch een HUIS en ERF. zuivere PiaBtaardappelen (Wato), f% i Bekendmaking. a ss ips Hesren Landboawers en vertronwd Belgisch KLAVERZAAD, Rsvelaa: Zaailijnzaad en Kortstroo Erwten, Nederlandsch Tooneel Yan Gent. Handelsbericbten- Hoogwatergetij te Ter Neuzea. Advertentien. VRIJDAG en ZATERDAG Uit de hand te koop: CORRESPONDENT! E. IORR onprntian 28 Juli 1901 zijn 1055 IUJJ upoiaucil, operat_ van breuken, in het Instituut v. Dr Bastin, Fontaine l'Eyfcquegedaan. Op dit hooge getal stierf er geen enkelen. Om u ervan te verzekeren, schrijft aan gemeente-secretaris, Fontaine l'Ev. (Etat-civil). Geen Belg. gesticht kan zulke statist, voortbr. waarschijnl. zonder gelijke in de wereld is. Tot op heden 4974 genez. (sedert 1890). Ondertrouwd ANTON FRANS BERWALD JORIS JACOB, heden het ZAND met tien cent per kar verkoop en reparatie van Naainiachines op afbetciling. PETERSE ACKE, die hij in geval van staking noodig heeft, formules voor bewijzen van toegang en dergelijke, alsmede een geheiine instructie voor de stationchefs. Daarin komt o. a. voor dat, ingeval iemand van het personeel dienst weigert, hij dadelijk geschorst wordt, en een termijn van 4 uur krijgt voor schriftelijke verantwoordingdat zelfs zij die staken en in woningen der maatschappij wonen die op het terrein van den spoorweg staan, tot die terreinen en dus tot hun woningen niet inogen worden toegelaten dat zij die werken, op de stations zullen worden gelogeerd en gevoed, indien zij dat verlangen. Enz. enz. enz. Zoodra het bewnste telegram ontvangen is, moet de stationchef de hulp van den borgemeester inroepen tot handhaving der orde. De manier waarop is geheel in de geheime instructie voor- geschreven. Het mondeling medegedeelde woord is autoriteit. In een ander bericht van //Het Volk" leest men Naar wij uit volkomen betrouwbare bron ver- nemen, is de vorige week aan alle telegraafkantoren van het rijk een geheime instructie gezonden, waarin hun o. a. gelast wordt, bepaaldetelegrammen, die met stakingen in verband staan te weigeren. Wij achten het niet overbodig, er ep te wijzen, dat artikel 8 der telegraafwet in zulke gevallen bepaalt, dat van de weigeriug omniddellijk moet kennis gegeven worden aan den hoogsten ter plaatse aanwezigen burgerlijken overheidspersoon, welke tusschen den telegraafdirecteur en den belanghebbende beslist, terwijl voor die beslissing beroep is op den Minister. De groote langdurige staking der Ameri- kaansche mijnwerkers in Indianapolis in t voor- deel der stakers afgeloopen werd gesteund door een euorme weerstandskas. Op 1 Januari 1902 bedroeg het saldo in kas van den bond 2,742,620 gulden, op 1 Januari 1903 2,567,800 gulden. Door de staking is dus het vermogeu slechts weinig verminderd, 'tgeen te verklareu is uit het feit, dat de ondersteuningskas der stakers van particuliere zijde meer dan 25 ton goods ontving. Op Newfoundland heeft een vreeselijke sneeuwstorm gewoed. Naar uit St. Johns wordt gemeld, zijn twee sneltreinen ingesneeuwd. De passagiers van een dezer treinen bleven vier dagen lang van alle voedingsmiddelen verstoken. Het is vinnig koud op het eiland. Zaterdag wees de thermometer 40 graden onder nul aan. Een exentriek grijsaard te Syracuse in den staat New-York, sedert negen jaar weduwnaar, heeft de zonderlinge gedachte gehad om zijn 83sten verjaardag te vieren met een feestmaal, waaraan hjj houderd weduwen uitnoodigde. De leeftijd der gasten wisselde van 24 tot 84 jaar. De mannelijke sekse was geheel geweerd, met uitzondering van den gastheer. De bediening geschiedde door meisjes, en het diner werd op- geluisterd door een damesorkest. Volgens beweren hebben de dames gezworen trouw te blijven aan hun weduwenstaat. Maar auderen, natuurlijk mannen, verklaren daaraau nog niet zoo dadelijk te kunnen gelooven. Uit Parijs wordt gemeld, dat deze week op den staatsspoorweg tusschen de stations Chateau du Loire en Chateau Lavalliere proeven zijn genomen om met behulp van de spoorrails te telefoneeren. Men wil onder het rijden in verbinding blijven metde beide naasle stations en tevens kunnen spreken met elkeu trein, die zich ook tusschen die beide stations bevindt. Het toestel is nog al ingewikkeld. Er is in den trein een afzonderlijke telefoonwagen noodig met een dynamo voor het opwekken van electrischen stroom. De proeven zijn niet geheel zonder succes gebleven. De uitvindiug zou natuurlijk vooral van belang zijn met het oog op ongelukken. Een groot bezwaar is echter, dat bij een ongeluk ook de telefoonwagen niet altijd gespaard zal blijven. Intusschen zullen de proeven worden voortgezetmisschien wordt er iets op gevonden, dat het toestel vereenvoudigd kan worden. Een ontzettende brand heeft Zaterdagavond te Kleineuberg in Westfaleu gewoed. Door den storm werd de brand over het gansche gehucht verbreid, zoodat meer dan 90 huizen in de asch werden gelegd. Nagenoeg alle openbare gebouwen verbrandden. Alleen de pastorie en 5 of 6 huizen bleven gespaard. Ook een groote menigte vee is een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van het ongeval is volkomen onbekend. Een 500tal menschen zijn dakloos. Ook te Hildehausen in den Harz is groote schade aangericht door een brand, die 27 familien dakloos maakte en waarin vee, huisraad en voeder verbrandden. Een koopvrouw te Parijs is eenigen tijd geleden haar geheele fortuin ontstolen, een kapitaaltje van ongeveer 75,000 francs. Het onderzoek heeft geleid tot de arrestatie van een dievenbende van twaalf personen, en is ook het hoofd van die bende in hechtenis genomen. Dat hoofd is niemand anders dau een zeer bekende demi-mondaine, mademoiselle De Gordon, bijge- naamd la Sirene de Reuilly. Zij bewoonde in de rue de Reuilly een zeer deftig gemeubileerde woning, la Eolie Saint-Eloi geheeten. Bij de huiszoeking vond men, onder meer andere zonder linge zaken, een doodskop met het opschrift A mes amants. Die doodskop zat vol goud- stukken. Te Goteborg, in Zweden, bleef een jonge dame onder het dansen in een balzaal met haar japon haken achter de sporen van een offieier. Zij verloor het evenwicht en kwam zoo ongelukkig te vallen, dat een haarspeld haar in de schedel drong. Enkele oogenblikken later is zij overleden. Voor een civiele kamer in Miinchen is een zaakje asnhangig, dat van bijzonder veel pieteit getuigt. Eenigen tijd geleden stierf aldaar een rentenier, die aan ieder van zijn vijf erfgenamen 20,000 mark naliet. De overledene werd op zijn doodsbed gefotografeerd en in een paar Munchener kranten kwam een doodsadveitentie te staan. Door de erfgenamen wordt nu gepleit, om de kosten van de portretten en de advertenties. De weduwe wil de advertentiekosten niet mee betalen, omdat haar naam er niet onder heeft gestaan, en de overige erfgenamen weigeren iets bij te dragen in de kosten der portretten, omdat zij ze niet besteld hebben. De nestor der dokters van Montpellier en waarschijnlijk van heel Frankrijk Dr. David is dezer dagen 103 jaar oud geworden. Hij werd 19 Pluviose van het jaar IN (10 Eebruari 1800) te Murvialles gebooren en oefeude tot zijn 98,ts jaar te Grobels de geneeskunde uitdaarna ging hij wonen bij zijn dochter Montpellier. Hij heeft nog altijd een goeden eetlust en maakt dagelijks zijn wandeling. De heer David verzekert zijn lange leven te danken te hebben aan zijn verblijf in de buitenlucht en aan zijn matigheid. Twee- maal is hij ernstig ziek geweesttoen hij 73 jaar was, kreeg hij den typhus en twintig jaar later longontsteking. Hij is een specialiteit in miltziekten en ook nu nog komen vele zieken hem raadplegen. In het Parlement van den Noord-Ameri- kaanscheu staat Kansas is een wet tegen ouge- huwden in behandeling. federe man van minstens 40 en hoogstens 65 jaar oud, die gezond is en niet getrouwd, moet 25 dollars extra-belasting betalen. Yrouwen van 35 jaar tot 50 jaar, die in hetzelfde geval verkeeren, moeten aan dezelfde verplichting voldoen. Alleen zij, die de steun zijn van een gezin, worden vrijgesteld. Het ver- zamelde geld wordt bestemd voor het onderhoud van schohn. Ambtenaars van den staat, die niet trouwen, zullen geen tractement krijgen. Dit laatste besluit slaat op den gouverneur Baily en den vice-president Hanna, die beiden celibatair zijn en in weerwil van tallooze aauzoeken niet besluiten konden in het huwelijksbootje te stappen. IN GEZONDEN STUKKEN. Mynheer de Redacteur Vergnn me 8. v. p. nog een enkel woord naar aanleiding van 't stukje door »Een vriend van goede wegen" in uw blad van 21 dezer geplaatst. Dat ik heden eerst antwoord op 't door n geschrevene, waarde vriend, zal u wel duidelijk zijn. Zeer terecht was uw laatste woord, begrepen U voelde blijkbaar zelve, dat het wel moeite zou kosten u te begrijpen. Dit was dan ook met mij 't geval en het zal hieruit moeten blijken of ik u verstaan heb. Alleieerst zegt u, dat ik een verkiezingsstrijd op 't oog had. AD u daarmee bedoelt, dat ik bij 't scbrijven van mijn vorig stukje aan eene vroegere verkiezing dacht, dan hebt u gelijk dat heb ik trouwens ook geschreven, is 'tniet zoo? Ik heb niet gezegd, dat er verkeerde raadsleden zijn maar wel beweer ik, dat 't geen nu door de meerderheid in onzen Raad werd doorgedreven, niet goed was en zeer ernstige ge- volgen hebben kan. U meent, dat de bijdrage der werklieden zeer gering zal zijn want, zegt u, het grootste deel betaalt geen hoofdelijken omslag. Dit hangt toch waarlijk daar niet alleen van af? De inkomsten der gemeente worden toch niet enkel daaruit getrokken Men kan immers de opcenten op »personeel" verhoogen En nu iets, waarin u mij verbaasd en verblijd hebt. Ver- baasd, want u scheen mij te bestrijden in uw geheele stukje en verblijd, want 't blijkt uit e£n enkelen zin, dat ik me vergis. »Het eene niet doen en't andere niet nalaten." Juist zoo; dat meende ik ook. Het subsidieeren van particuliere wegen niet doen, en het flink onderhouden van eigen wegen niet nalaten. Dat de Binnendijk gebruikt wordt door enkele landbouwers, heb ik zelf reeds geschreven. Dat er daarenboven nog door degelijke negotianten gebruik van gemaakt wordt, weet ik niet. Dit weet ik wel, dat ik onze negotianten niet verdeelen kan in degelijke en niet degelijke en ik zie ook niet in, boe degelijkheid in verband kan staan met't berijden van een dijk. En dan, uw laatste opmerking is al heel wonderlijk. Denkt u soms, dat de bewoners van een calamiteuzen polder geen of maar weinig polderlasten hebben te betalen. Mijn vriend, dan zijt ge miszelfs zeer hooge. En waarom ik mijn vorig scbrijven publiceerde Om'tge- vaarlijke, dat er lag in 't genomen besluit. Nooit heeft de gemeente nu 'trecht meer om, zonder inconsequent te worden, andere polders bijdragen voor het leggen en onderhouden van wegen te weigeren. Het gevaar, 'dat er gevrnagd zal worden, is niet denkbeeldig; want er zijn sommige wegen, in onze gemeente, die veel aan onderhoud kosten. U schijnt te meenen, dat ik geen vriend ben van goede wegen Zeer zeker, maar ook van rechte. Mijnheer de Redacteur, mijn dank. Hoek, 24 Eebruari 1903. V. Mijnheer de Redacteur Het zij mij vergund den inzender V. te antwoorden op zijn ingezonden stuk, voorkomende in uw nummer van Donderdag 19 Februari 1903. Wat betreft het Raadsverslag, het is u mijnheer V. zeker wel bekend dat de verslaggever op dag en uur der jongste Raadsvergadering zijne ambtsplichten moest vervullen Toch bewijst ge in het vervolg van uw schrijven met het verhandelde in die vergadering vrij wel op de hoogte te zijn, zoodat u in dezen het verwijt niet treft, dat vele Hoekenaren door bewoners der buurtgemeenten soms, en, ik meen niet altijd ten onrechte, naar het hoofd wordt geworpen, dat ze hun tijd ten achter zijn. Doch dat verslag blijkt bij u niet de hoofdzaak te zijn. Hoofdzaak is het besluit, in die ver gadering bij meerderheid van stemmen genomen, tot het verleenen van eene jaarlijksche bijdrage aan zekere polders in de kosten van onderhoud en aflossing van de kosten van aanleg van eene keibaan op den Binnendijk. Moet ge daarover zoo toornen dat ge den polderbesturen toeroept wendt u tot het gemeentebestuur om eene bijdrage voor verbetering uwer wegen Was het b.v. den Nieuw Neuzen- of Koudenpolder, aan welke een bijdrage werd toegezegd, ik zou u volkomen gelijk geven doch hier geldt't in gemeenschap met de eerste polders een hoofdweg te verharden. Reeds nu is den grindweg van den Oud Westenrijkpolder totaal stuk gereden, en wat zal het zijn wanneer de haven- werken te Ter Neuzen eens gereed zijn Dan zal het ver- voer naar Sluiskil nog sterk toenemen, daar het station Sluiskil, doordat het zoo gemakkelijk te bereiken is, en nauwelijks zoo ver van het dorp Hoek afligt als het station Ter Neuzen, het voor een zeer groot deel der gemeente Hoek het aangewezen station is voor levering van aardappels en dergelijke. En daar er van het dorp Hoek geen verharde verbindingsweg naar Sluiskil bestaat die bestand is tegen het vervoer van aardappelen en suikerbieten, zou ik het tot stand komen van een keibaan op den Binnendijk voor een groot deel der gemeente eene zeer gewenschte verbetering achten, wanneer het de gemeente niet al te veel moet kosten. Want wanneer de kanaalwerken te Ter Neuzen, die voor de groote zeevaart worden aangelegd, eens gereed zijn, zal het te bezien staan, of de autoriteiten zullen toestaan, dat daar binnenschepen laden en lossen zoodat de suikerbieten die tegenwoordig aan den Hoekschen weg worden gebracht, dan minstens zullen moeten worden gevoerd tot aan den weg van den Goesschenpolder, zoodat ook daarvoor de Binnendijk indien verhard, goede diensten zou kunnen bewijzen, daar de land bouwers uit slechts enkele polders langs den nieuwen kanaal- arm zullen rijden tot aan die losplaats. En, waar u vooral den nadrnk legt op het behartigen der belangen van den werkman, meen ik te mogen beweren dat u mistast, daar door verbeterde verbindingswegen de verbouw van bovengenoemde producten, n.l. bieten en aardappels, waarin door den werk man het meeste geld wordt verdiend, nog zal toenemen, zoodat ik meen, dat het aanleggen van goede wegen wel terdege in het belang ook van den werkman is. Doch door het aanroeren van een verkiezings-advertentie, meen ik dat u met vuur hebt gespeeld, wat een zeer gevaarlijk spel is, daar men zich licht zelf branden kan. U M. d. R. dankende voor de mij verleende plaatsruimte teeken ik Hoogachtend, EEN HOEKENAAR, die den Redacteur voile vrijheid laat zijn naam te noemen aan ieder die hem vraagt. Hoek, 25 Febr. 1903. Aan //Een Zeeuwsch handelaar". Plaatsgebrek noodzaakt ons uw stuk tot een volgend nummer uit te stellen. Red. Directie: H. WANNYN. Zondag 1 Maart a. s., te 2 ure, dagvertooning aan verminderde prijzen, opvoering van ROBERT EN BERTRAND of DE LUSTIGE VAGEBON- DEN, kluchtspel met zang in 5 bedrijven naar het Duitsch van Rader. Hnlst, 23 Eebruari. Middenprijs per 100 kilo Tarwe 7,50 Rogge /6,60 Wintergerst 7,25; Zomergent fHaver/8,Erwten f 9,Paardenboonea f 8,Duivenboonen f 9, Witteboonen f 11,50 Bruineboonen f 9,50 Boekweit fLijnzaad f 14,Aardappels f 3,50 Koolzaad per zak van 106 liters fBoter per kilo 1,30 Eieren per 26 stnks f 0,80. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 19 stnks hoorn- vee, 32 varkens. Verkocht11 stnks hoornvee, 18 varkens. KOERH VAN Belgisch per 100 fr. Engelsch per HET GELD. f 48,£t 48,05 v 12,h n 12,10 ZEETIJDINGEN. Van 23 tot en met 24 Febr. VLAG. NAAM. M3 Van en uaar. Lading. Van T.-r Heaien 23 Eng. 9.9. River Lagan 2272 Xonden atnkg. V H09 Henti 23 Eng. s.8. Derwent 2349 Goole stukg. 24 DllitS. 9.9. Herma 1136 Doire ledig Eng. 9.8. Paradox 1630 Yarmouth idem Eng. bark Ancon 4115 Iquique salpeter Belg. 8.8. Bernard 399 Ostende ledig V <*a 24 Deen. 8.8. Frode 5802 iBleyth ledig Van 23 tot en met 24 Febr. werden langs de Oostsluizen alhier 12 binnenvaartuigen op- en 14 afgeschut; door de Westsl. 5 op- en 6 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 26 Februari Vrij dag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 27 28 1 2 3 4 Maart EN CLASINA MOENS. Ter Neuzen, den 23 Februari 1903. Huwelijks-voltrekking12 Maart e. k. Zaamslag. Tholen. Poortvliet. Heden overleed onze innig geliefde eenige zoon, broeder, behuwdbroeder en kleinzoon in den ouderdom van 21 jaar en 8 maanden. P. J. WISSE. A. M. J. WISSEVerplanke. B. C. DE RIJCKE—Wisse. J. L. DE RIJCKE. C. A. ODINK—Wisse. H. W. ODINK. Wed. J. J. VERPLANKE. Zaamslag, 25 Februari 1903. Ook nameus wederzijdsche familie, betuigen wij onzen hartelijken dank voor de bewijzen van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden. P. v. REMORTEL. C. v. REMORTELPubliekhuijsbn. Rotterdam, 24 Febr. 1908. Het Bestuur der waterkeering van de calaroi- teuze Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders maakt bekend, dat de ontworpen begrooting der inkomsten en uitgaven van het waterschap, opgericht voor het besturen, beheeren en bekostigen van de zeewering en oeververdediging van bovengemelde polders, over het dienstjaar 1903/04, met de memorie tot toelichting, gedarende acht dagen, van Don derdag 26 dezer af, is nedergelegd ten kantore van den Secretaris-Ontvanger te Zaamslag, ter inzage van de besturen en grondeigenaren der polders, die bij de zeewering en oeververdediging van dit waterschap zijn betrokken, en voorts tegen betaling der kosten voor hea verkrijgbaar gesteld. Zaamslag, 14 Februari 1903. F. DE RUIJTER, Voorzitter. WORTMAN, Secretaris- Ontvanger. Ondergeteekenden brengen door deze ter kennis van hun clientele dat vanaf is verhoogd. FR. DEKKER Az. J. A. DONZE Jz. Ter Neuzen, 23 Febr. 1908. Ondergeteekenden berichten, dat zij vanaf heden zich aanbevelen voor Dijkstraat F 218. Ter Neuzen. te bekomen a 60 cent de kilo, aan huis. Aanbevelend, J. ZEGERS—DE BREE, Donze-Visserstraat. Te bevragen bij A. SCHEELE, Tholens- straat, Ter Neuzen. gegroeid in den Van Lijndenpolder. Boschkapelle. LEENDERT DEES, Van Lijndenpolder. te bevragen bij WILLEM DEES, Sluiskil. een jaar, gegroeid in den Zaanislagpolder, hij JACOBUS DIELEMAN Pz. te Zaamslag.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 3