(semengde berichten. Binnenland. Telegrafische berichten. TEIt NEUZEN, 25 Februari 1903. Kanaal Gent-Ter* Neuzen. Het wetsontwerp is hierna aangenomen. Wettelijke maatregelen tegen staking. van den Balkan zon hergeven. Dat is het doel van de pogingen der mogendheden. De mede- werkiug van Italie daartoe zal niet uitblijven maar indien, in strijd met de meest gewettigde verwachtingen, het gezamenlijke optreden van de mogendheden deo noodlottigen gang der gebeur- tenisssn niet mocht kunnen stuiten, indien de brand niet te blusschen ware, zon de Italiaansche regeering zich niet bepalen tot de lijdelijke rol van eenvoudig toesehouwerzq zou dan haar houding regeleu naar verstandige overwegingen, maar tevens alle vastberadenheid toonen welke de omstandigheden mochten vereischen. De regeering zou niet nalaten te waken dat de rechten en de belangen des lands niet werden aangerand. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren was ingekomen een bericht van het overlijden van Dr. Schaepman. De voorzitter is van oordeel, dat de leden der Kamer evenzeer als hij droevig getroffen zullen zijn, toen de tijding kwam dat Dr. Schaepman te Rome bezweken was aan de ziekte, die zijn lichaam sloopte. Zijn stoffelijk overschot rust nu ver van hier op den stillen Godsakker in de Stad des Eeuwigen Levens. Zijn nagedachteuis zal blijven voortleven en niet 't minst hier, waar hy gedurende een kwart eeuw zijn welsprekend woord heeft doen hooren. De voorzitter hnldigde zijn uitstekende geestesgaveu, zijn groote vader- landsliefde, zijn waardeering van tegenstanders, zijn edel karakter. Zijn heengaan zal hier in deze vergaderzaal enook daarbuiten ten zeerste worden betreurd. De heer Kolkman herdacht eveneens met diepen weemoed het heengaan van zijn grooten meester, zijn diepbetreurdeu vriend, wiens groote gaven van geest en hart hij huldigdq, Van zijn eerste optreden in de Kamer af heeft hij zijn geheele wezen gegeven aan het politieke leven. De overiedene stierf zooals hij heeft gewenscht te Rome, dat hij lief had als zijn land, in het boetekleed der Capucijners. De heer Mees huldigde den overiedene als een merkwaardig man van buiteDgewone begaafdheid. In vele vraagstukken pverschreed hij het nentraal gebied verder dan zijn Katholieke partijgenooteD. Namens de Regeering betuigde de Minister van Waterstaat instemming met de wipprden van rouw, hier uitgesproken. Inderdaad, zeide de Minister, de volksvertegen- woordiging heeft in Dr. Schaepman een harer edelste, b<gaafdste, aantrekkelijkste figuren ver- loren. Eerbiedige hulde bracht hij aan den zielverheffenden christendichter, den aanhanger van het Huis van Oranje, den echten Ntderlander, die 't leven van geheel de natie tot't zijne had gemaakt. Onder de ingekomen stukken bevindt zich een wetsontwerp van de vrijzinnig-democratischeKamer- leden wijziging in hoofdstnk III en IV der Grondwet in overweging te nemen. De voorgestelde wijzigingen beoogen 1°. De bevoegdheid der ingezetenen om mede te werken tot verkiezing van leden der Tweede Kamer, van de Provinciate Staten en van de Gemeenteraden voorgoed op breeden grondslag te regelen 2°. De Eerste Kamer der Staten-Generaal op gewijzigden voet samen te stellen 3°. Uit de Grondwet te verwijderen de be- palingen waaroit de politieke onmondigheid der vrouw voortvloeiten 4°. Invoeriug van het stelsel van evenredige veTtegenwoordiging. De voorstellers wenschen artikel 80 der Grond wet aldus te doen lezen //De leden der Staten Generaal worden rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders, die den door de kieswet te bepalen leeftijd hebben bereikt, en de vrouwelijke ingezetenen, tevens Nederlander, die volgeus de bepalingen der kieswet kiesbevoegd zijn." De leeftijd, voor kiesbevoegdheid gevorderd, mag niet beneden een en twintig jaren zijn. Van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitge- sloten zij wien dat recht bij rechterlijke uitspraak is ontzegd zij die in gevangenschap of hechtenis zijn en zij die bij recbterlijke uitspraak de be- schikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren. De kieswet bepaalt voorts, wie van de uitoefe ning van het kiesrecht zijn uitgesloten, hetzij wegens de gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing hunner verstandelijke vermogens, hetzij wegens volkomen maatschappelijke onzelfstandig- heid, hetzij wegens herhaald willekeurig verzuim in de vervulling hunner staatsburgerlijke ver- plichtingen. De heeren Lucasse en Aalberse werden als leden ge'installeerd. De heer Mees vroeg en verkreeg verlof om op nader te bepalen dag een interpellate te houden, naar aanleiding van de gedeeltelijke staking in het spoorwegverkeer. De heer Troelstra vroeg en verkreeg eveneens verlof tot het vragen op nader te bepalen dag van inlichtingen aan de Regeering omtrent de reden van de buitengewone oproeping van milicieus, naar de verdere plannen van de Regeering daarmee en om te vragen, of de Regeering naar aanleiding van de jongste spoorwegstaking wettelijke maat regeleu denkt te nemen, en zoo ja, welke. De Kamer ging hierop over tot het trekken der afdeelingen en begaf zich daarna naar de sectien tot het benoemen van voorzitters en ondervoorzitters. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Ede (5871 kiezers) zijn uitgebracht 3810 stemmen, waarvan geldig 3729. Volstrekte meerderheid 1865. Gekozen Dr. M. A. Brants (antirev.) met 2437 stemmen. Mr. W. H. de Beaufort (lib.) had 1292 stemmen. National Zeitung zegtVan veischillende zijden wordt het bericht verbreid, dat in Neder- landsche regeeringskringen opzien is gewekt door een in krachtige bewoordingen gestelde nota van de Duitsche regeering aan de Nederlandsche, waarin er tegen geprotesteerd wordt, dat deze ten gevolge van de werkstaking te Amsterdam de in- ternationale spoorwegverbinding gedurende 24 uren liet onderbreken. Naar wij van goedinge- lichte zijde vernemen zegt het Berlijnsche blad is dit bericht gebeel uit de lncht gegrepen. Gisteravond werd alhier in het //Hotel de Commerce" eene uitvoering gegeven door de ge- mengde zangvereeniging »Tot nut en Genoegen". De opkomst der leden was groot, zoodat de zaal spoedig gevuld was met een publiek, dat met voile aandacht genoot van hetgeen door de werkende leden werd ten beste gegeven. De uitvoerders hadden succeszoowel na elk zangnummer, als bij het vallen van het gordijn na de opvoering van het tooneelspel //Men sterfc niet van blijdschap" en het kluchtspel *Een maaltijd met hindernissen", was een algemeen applaus het bewijs, dat de hoorders voldaan waren. In aanmerking genomen de wijze waarop de ver- schillende nummers werden uitgevoerd, was daar ook reden toe. Een bal, waarbij het jolig toeging en dat tot in de kleine uurtjes werd voortgezet, was het slot van dezen avond. Het blijkt dat de geelachtig bruine neerslag die hier Zondagavond den regen vergezelde, over het geheele land is waar genomen. Waaruit het gevallen stof bestaat schijnt nog niet uitgemaakt. Verschillende berichten spreken van vulkanische asch. E^n berichtgever meende den neerslag te moeten wijten aan het stuiven van de bloesems der iepenboomen, dat met groote wolken door de lucht vloog en door den regen tegen den grond werd gestagen. Uit de Engelsche bladen blijkt, dat het ver- schijnsel van den asch-regen of stof-regen van Zondagmiddag zich niet tot ons land bepaald heeft. Ook te Etchingham in Sussex, te Swansea (Wales) en zeker nog op veel andere plaatsen is dergelijk stof gevallen. Terwijl het hier een dofgele tint heeft, wordt de kleur in de Engelsche berichten roodachtig genoemd en een der berichtgevers voegt er bij een inlichtiug waaruit men niet te spoedig gevolg- trekkingen moet maken dat de kleur overeen- komt met die van de asch, afkomstig van de uitbarstingen in West-Indie. Met ingang van 2 Maart a. s. zijn in Zeeland verplaatst de komaaiezen bij 's rijks belastingen L. Michielseti van IJzendijke naar Vlissingen (haven), W. Jansen van Sluis (tijd.) naar IJzen dijke, A. II. Wemmerslager van Hontenisse (tijd.) naar Sluis, waar hij reeds is gedetacheerd, I. M. Looij van St. Jansteen naar Sluis, J. J. deVuijst van Koewacht naar St. Jansteen, J, van Keulen van Breskens (tijd.) doch gedetacheerd te Sas van Gent, naar Koewacht, C. Bunt van Eede naar Hansweert, alwaar hij reeds is gedetacheerd, M. D. J. H. van den Brink van Hoedekenskerke naar Eede, alwaar hij voorloopig is gedetacheerd. Het bericht als zoude Ds. A. W. Voors, te Wolvega, benoemd zijn tot directeur der Wees- inrichting te Neerbosch, wordt door den Ned. tegengesproken. Tot een dusdanige benoeming is alleen een algemeene vergadering bevoegd en deze is nog niet opgeroepen. Koewacht. Het zal voor vele landbouwers eene goede tijding zijn dat er op de Belgische markten meer ievendigheid begint te komeu in den handel van jonge varkens. De vorige week werden op de Eeclosche markt 824 biggen verkocht tegen 18 tot 28 franks per stuk naar ouderdom en kwaliteit. De prijs der vette varkens is steeds van 84 tot 94 centimen per kilo levend gewicht. Te Gent werden de varkens van 70 tot 100 kilos en daar- boven, levend gewogen, verkocht tegen 80 tot 95 centimen naar kwaliteit. In de zuidelijke provincien van ons vaderland wordt bet feest van vastenavoud op vele plaatsen met grooten luister gevierd. Dit jaar is ook hier deze dag niet onopgemerkt voorbijgegaan. Er liepen, vooral op het Belgisch gedeelte, nogal eenige gemaskerden, maar deze trokken niet de algemeene aandacht. Meer belangstelling vonden de volksspelen, door eenige ingezetenen van de wijk Oude Molen ge- organiseerd en waaraan de kiuderen en ook enkele grooteren deelnamen. De spelen bestonden uit mastklimmen, hoepelbollen (voor meisjes), zak- loopen, haringhappen, hardloopen (geblinddoekt) enz. Ieder vermaakte zich kostelijk en 's avonds ging menig arm kind met een mooi kleedingstuk huiswaarts. 's Gravenliage, 25 Eebr. Tweede Kamer. Door de afdeelingen werden benoemd tot voorzitters de heeren Savornin Lohman, Seret, Van Alphen, Heemskerk en Cremer. In behandeling kwam het wetsontwerp betreffende de overeenkomst met Belgie, betreffende de ver- beterins van het kanaal GentTer Neuzen. De heer Roell betoogde, dat het gewenscht ware geweest van Belgie eenige concession te bedingen als equivalent voor onze welwillende houding. Deze spreker, benevens de heeren Hennequin en Fruijtier, hepleitten met klem als onafwijsbaar af, de urgeutic van verbetering der havenwerken te Ter Neuzen in het belang van de geheele streek, opdat de handel van Ter Neuzen niet voor goed wordt geknakt en het scheepvaartverkeer zich niet geheel van Ter Neuzen naar Gent zal verplaatsen. Daarom dient Nederland met verbeteringswerken gereed te zijn, als de nieuwe sluis in gebruik wordt genomen. De Minister van Buitenlandsche zaken bepleitte het belang van het tractaat voor Nederland en verdedigde de sluiting der Belgische grens voor ons vee, met het oog op uitbreiding der veeziekten hier te lande. De Minister van Waterstaat betoogde het onschuldige van de overeenkomst en verzekerde dat Belgie de surtaxe op de spoorwegen zal afschaffen. Hij beloofde overweging wat voor Ter Neuzen te doen is. De Minister is bereid om, ter spoedige oplossing, de zaak der los- en laadkaden te Ter Neuzen af te scheiden van de spoorwegregelingen. De heer Hennequin dankte den Minister voor de toezegging, dat voorziening aanstonds zal worden voorbereid. Besloten werd, na afdoening van de aanhangige wetsontwerpen, in de afdeelingen te onderzoeken verschillende wetsontwerpen, o. a. dat tot wijziging van de gemeentewet, dat houdende nadere be palingen in zake de mijn-ontginning en decen- tralisatie in Indie. Het ontwerp tot verhooging van de drank-accijns zal niet nu, maar later gelijktijdig met de nadere bepalingen betreffende de suiker-accijns worden onderzocht. Bij de regeling der werkzaamheden drong de heer Borgesius aan op spoedige behandeling der interpellation. De Minister Kuijper diende daarop in verband met de spoorwegstaking der laatste dagen 3 wets ontwerpen in, ter behandeling op morgennamiddag 3£ uur. Door den Minister werd namens de Regeering bij de indiening der wetsontwerpen, o. a. het volgende medegedeeld De stoorni8 in den spoorwegdienst op einde Januari, overviel de Regeering, die geheel op verweer onvoorbereid was, en daarom greep de Regeering opzettelijk niet op het eigen oogeublik in. Toen na het eerste verzet de overmoed zelfs in sociale en politieke bedreiging oversloeg, re- quireerde de bevoegde autoriteit krijgsvolk, dat er niet was, vandaar geschiedde toen oproeping der militie, ter voorkoming van verdere gruwelen als van Durgerdam. Lof brengende aan de ingelijfden voor de prompte opkomst, meent de Regeering, dat in de bij de staking geopenbaarde leemten in de staatsinrich- ting en wetgeving moet worden voorzien, vooral wegens het bijzondere karakter der spoorwegstaking, in vergelijking van de gewone worsteling tusscbeu patroons en werklieden. Noodzakelijk is daarom optreden tegen een onbezonnen aanslag op de geheele maatschappij, waardoor de volkswelvaart zou worden opgeofferd aan een zucht naar klassen-invloed en politieke dwingelandij. Tegen dit gevaar acht de Regeering noodig ten eerste een spoorwegbrigade ter verzekering van 's Rijks spoorwegdienst in geval van nood ten tweede ter aaukweeking van een anderen geest in het personeel, tegemoetkoming aan recht- matige grieven. Tot onderzoek daarvan zalt worden ingesteld eene staatscommissie, tot regeling van de rechts- positie en dienstvoorwaarden van het personeel. Een onderzoek is te noodzakelijker om, wat misdadig is, tot misdrijf te kunnen stempelen, zoowel in het belang der persoonlijke vrijheid als om een einde te maken aan den toestand dat plichtsverzaking ten nadeele van een publieke zaak straffeloos kan geschieden. Voor elk dezer drie maatregelen doet de Regeering een ernstig beroep op den steun van alle partijen, tot handhaving der wettige huisorde. De Regeering ontkent eenig reactionair doel hiermede. Zij blijft op sociale hervormingeu aansturen, maar in aller belang wenscht zij krachtig het wettig gezag te haudhaven. Middelbnrg, 25 Fsbr. Heden had alhier aan het gebouw van het Provinciaal bestuur de aan- besteding plaats van 1*. Het voortzetten van de herstelling der hoordvoorziening van het kanaal door Walcheren. Raming 10,000. Minste inschrijver was de heer Jan Jansen, te Ter Neuzen voor 7675. 2°. Het leveren en storten van steen tot ver- dediging van den kop van de Westnol der aanleg- en losplaats voor visschers in den Brakman bij de Isabellasluis. Raming 905. Minste in schrijver was de heer A. Tholens Dingz. te Ter Neuzen voor 968. Te 's Hertogenbosch is Zondagavond zekere B. in zijne woning van de trap gevallen. Hij bleef op de plaats dood. De geneesheer constateerde schedelbreuk. Zondagavond ongeveer 9 uur zijn in de zoogenaamde Zijstukken (gemeente Onstwedde) twee jongelieden G. v. O. en J. P. uit het Alteveer te water geraakt en verdronken. Een heer, wiens hoed Zondagavond op de Marnixkade te Amsterdam in het water woei, ge- raakte zeif te water, toen hij trachtte zijn hoofd- deksel te krijgen hij werd bewusteloos opgehaald en in een huis binnengebracht. Nadat de levena- geesten weer waren opgewekt, is hij per rijtuig Daar zijn woning op den Haarlemmerweg gebracht, maar MaaDdagnacht is hij overleden. Zondagmiddag kwam schipper Kik met een aakje cokes van Middelharnis naar Helvoet ge- varen. Aan boord had hij den 25jarigen Jacobus Fabriek, die bij het uitbrengen van de fok het ongeluk had te struikelen, over boord te vallen en na enkele minuten zwemmens in de diepte te verdwijnen. Het ongeluk gebeurde op 5 a 600 meter van het hoofd der marine-haven. Het lijk is nog niet gevonden. In een huisje aan het Hoogezand in den Haag werd Maandagochtend het verkoolde lijk eener 80jarige vrouw gevonden. Vermoedelijk is de vrouw in aanraking gekomen met vuur in een test, en had zij de kracbt niet meer om om hulp te roepen. Naar het j/N. v. N." verneemt zijn van Zaterdag op Zondag te Amsterdam alle post- kantoren bewaakt geworden, omdat het geruchl geloopen had dat kwaadwilligen misdadige plannen daartegen hadden. Er is echter niets verdachts bespeurd. Het aantal stokers aan boord van de Evertsen bedraagt, naar het blad meldt, op dit oogenblik het vierdnbbele van de normale sterkte. Een koopman uit Rotterdam, tevens beroeps- of amateur-goochelaar vertoonde eenige kunstjes in een cafe in de Vinkenburgstraat te Utrecht. Dat de man knap in zijD vak was, bleek spoedig; hij wist zelfs twee gnldenstukken, die men hem tot het doen van toeren geleend had, behendig weg te goocheien, zoo behendig, dat ze niet meer terug te vinden waren, zelfs niet door de politie, die gewaarschuwd was, doch de man op vrije voeten moest stellen. Een ongewone drukte heeft voor een paar uren in het anders zoo rustige Koog a. d. Zaan geheerscht. Daar woonde nl. een zekere V., die tot gevangenisstraf veroordeeld was, doch geen lust had die te ondergaan. De politie was derhalve opgedragen hem te vatten, zoodra hij zich buitenshuis bevond. Daartoe kwam Vrijdag gelegenheid. Twee rijksveldwachteis arresteerden hem op straat, doch V., verzette zich zoodanig, zelfs met de tanden, dat het hem gelukte los te komen en te vluchteD, door in de sloot te springen en over te zwemmen. Nu kwamen 7 rijksveld- wachters om hem met geweld te arresteeren. V. verschool zich onder den vloer zijner woning en had geen lust er onder uit te komen. Derhalve werd nagenoeg de geheele vloer opengebroken, waarna het gelukte den arrestaut te transporteereu. Eenigen tijd geleden is te Groningen op verzoek van de marechausseo aangehouden zekere L., de chemicus, die ten koste van hoteliers en cafehouders een vroolijk leventje leidde. Het is echter gebleken, dat de man zijne praktijken zoo uitvoert, dat hij door de mazen der strafwet heen- kruipt. Intusschen wordt hij in het Politieblad gesignaleerd als iemand, voor wien hoteliers en koffiehuishouders op hunne hoede dienen te zijn. Uit berichten in de bladen blijkt dat aan de verschillende spoorwegstations of aan den spoorweg gelegen plaatsen, maatregelen zijn of worden genomen, om bij een eventueele staking van het spoorwegpersoneel den dienst te kunnen voortzetten en verstoring der orde te voorkomen. Alle burgemeesters van gemeenten, alwaar spoorwegstations zijn, hebben van regeerinswege bericht ontvangen, den 248ttn dezer en de volgende dagen, tot nadere kenuisgeving, hun gemeente niet te verlaten. Men leest in //Het Volk" Van absoluut vertrouwbare zijde wordt ons het volgende gemeld Aan alle stationchefs is door de directies een geheim pakket gezonden, dat ze niet mogen openen dan in drie gevallen 1°. als een staking op het punt staat uit te breken voor dat de chef den algemeenen dienst in kennis heeft kunnen stellen 2°. als een staking uitgebroken is 3°. als de chef van de directie een telegram krijgt, inhoudende een mondeliug medegedeeld woord. Het pakket in kwestie bevat allerhande stukken

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2