A 1 g e n e e n Nieuws- en Advertentieblad Zeeutfsch'Vla&nderen. No. 4347. A anb este ding. VACCINATIE. Bekendmaking. TOO? SCHHLDVORDERIHSEH. Bekend making. Donderdaa: 26 Februari 1903. 43® Jaar^ang. aanbesteden: Schuldvorderingen Rijk, de Provincie en de Gemeente, F EXHALE T 0 N, Een geel gelaat, een blank gemoed. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. het verplaatsen van grond en het leggen en leveren van draineerbuizen, op het nieuwe gedeelte van de Alge- meene Begraafplaats dier gemeente. op Donderdag 28 Februari 1903, Boerenstemmen. Spionnage. Zwitserland en het anarchisme. Wat Italie doen zal in geval van oorlog op den Balkan. TER lEUEESNCHE COIIRAST. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. iDVEITRRTIiJi Van 1 tot 4 regels 0,40, Voor elkea regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaataing duzelfda advartenti* wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrsimte berekend. Wit bind verMhijmt aaanda«., Woemdaa- en Viljdagatond, »itge»onderd op Feeatdaaen, ItiJ de Firm. P. J. ¥116 WBC »A»PK Vtt Burgemeester en Wethoaders van TER NEl- ZEN, zullen op Maandag, 9 Maart a. s., des namiddags 3 uur, in het openbaar ten Raadhuize Plaatselijke aanwijzing op Zaterdag 28 Februari a. s., des voormiddags 9 our. Bestek en t.eekening liggen vanaf heden op de Secretarie ter inzage. Ter Neuzen, 24 Februari 1903. Burgemeester en Wethouders voomoemd, P. MOES, L°. Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend. dat gelegenheid tot gratis vaccinatie en revaccinatie door D. BUIJZE. gemeente-geneesheer aldaar, zal hestaan in de kom der gemeente op Vrijdag 27 Februari 1905, in hot ziokenhuis, 's namiddags half 2 are, en te Slniakil op Zaterdag 28 Februari 1908, in een der lokalen van de open- bare school, 's namiddags half 3 ure. Ter NeuzeD, 24 Februari 1903. Burgemeester en Wethouders voomoemd, P. MOES, L» Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Ter Neuzen, geaien de circulaire van den heer Com missaris der Koningin in deze Provincie van den 20 Februari 1903, A no. 94, 1«« afdeeling; herinneren bij deze de belanghebbenden aan de bepalingen, vervat in de wet van den 8'"'" November 1815 (Staatsblad no. 51), art. 125 der provinciale- en art. 228 der gemeente- wet. volgens welke alle ten laste van het binnen zes maanden, volgende op bet jaar waarover dezelve loopen, zullen moeten worden ingediend bij zoodanige administration of ambtenaren, w« Ike de orders tot bet doen van leverantien of anderszins gegeven hebben, op pcene van te worden gehonden voor verjaard en vernietigdwordende mitsdien een ieder uilgenoodigd, om de Schuldvorderingen i6) Vergeef 't uwen ouden John Chinaman, zei Fo Cbuug bedeesd, maar als ik hem goed be- grepen heb koestert docter Percy het voornrmen, u daardoor het tooneel vaarwel te doen zeggeu. Niet waar, beteekende Luciles hevig hoofd- schudden, en op het papier vervolgde zij Hij is geneesheer en weet dat ik ongeneeslijk ben. Neen, spreek me nimmer weder van hem, Fo, noem zijn naam niet meer, want van hem had ik het 't minst verwacht dat hij mij 't leven ver- bitteren zou. John Chinaman keek bedenkelijk voor zich. Ongeloof en twijfel stonden op zijn gelaat uitge- drukt. Maar de toekomst van rnijn bekoorlijk kind, sprak hij, denkt ge daar niet aan? Uw Fo wordt oud, de dag zal komen dat hij u verlaten moet. Wie zal dan voor a zorgeu Wie zal uw tolk zijn, u voor misverstand behoeden, de menschen afweren, als zij u met hun bewondering halsstarrig vervolgen Ge kunt misschien langer leven dan ik, volgden de woorden elkander snel op het papier, aan een scheiding door den dood behoeven we dus niet te denken. Ik verdien meer dan ik met den besten wil verteren kan, Miju besparingen groeien met elken dag aan. En zijt ge eenmaal zoo oud, dat het trekken van de eene naar de andere plaats u wclke hij ten laste van bet Rijk, de Provincie of de Gemeente, over 1902 mocht hebben, zoo spoedig mogelijk in te dienen, en daartoe den uitersten termyn, bij de wet vaslgeateld. zijnde den laatsten Juni uanstaande, niet af te wachten. Ter Neuzen, den 25 Februari 1903. Burgemeester en Wethouders voomoemd, P. MOES, L° Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat gelegenheid tot VACCINATIE zal worden gegeven tusschen 1 en 2 ure 's namiddags voor degenen, die wonen in de kom, Hasjesstraat en Mauritsfort op Vrijdag 27 Februari daarna, op denzelfden tijd voor degenen, die wonen in het Paradijs, Boerengat en de Knol. Beide dagen ten huize van den gemeente- geneesheer. Hoek, den 12 Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voomoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREG MANS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders vaD HOEK maken bekend, dat de meisjes, die verlangen deel te nemen aan het op 2 Maart a. s. aan te vangen herhalingsonderwijs, zich daartoe vdor 28 dezer bij het hoofd der school kunnen aan- melden. Hoek, 11 Februari 1908. Burgemeester en Wethoaders voomoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. »Lsud en Volk", het orgaan van de Boeren in Transvaal, de stem van het Afrikaander volk, verklaart zich allerminst ingenomen met Chamber lain's bezoek aan Zuid-Afrika. Na 'a Ministers millioenenrede te Johannesburg, regelende de oorlogsbijdrage van Transvaal, schreef het blad »Er waren andere zaken voor de afhandeling waarvan wij zijn komst hierheen met verlangen tegemoet zagen, doch wij geloofden toen nog met het one eigen kinderlijk geloof uit de hoop ge- te veel vermoeien zou, dan nemen we rust en koopen een landhuisje met een tuin. Dan zullen we bloemen kweeken, duiven en hoenders houden gij schildert de muren onzer kamers met draken, pauwen en reigers, opdat ge u in uw vaderland zoudt wanen en niet langer wenschen, aan gene zijde van den Grooten Oceaan uw dagen rustig te slijten, en mocht uw laatste uur voor het mijne slaan, Fo, dau hebt ge reeds lang voor een plaatsvervanger gezorgd, die uw ouderlooze Lucile met dezelfde liefde zal ter zijde staan als gij zoo- vele jaren gedaan hebt. John Chinaman knikte goedkeurend, toen hij deze verklaring gelezen had. Op zijn breed ge laat lag een uitdrukking van vreugde en genoegen. Mijn Lucile is een zeer verstaudig meisje geworden, sprak hij. Ik ben niet jong meer en denk derhalve geheel anders dan een meisje van uw jaren. Ge moet zelve het best weten wat u dienstig is. Beslis dus. Zooals ge wilt zal ge- schieden. Maar waarheen zullen we ons begeven zoo ge er bij volhardt, New-Orleans te verlaten Lucile schreef met vaste band Met dankbaarheid ben ik aan Mr. Suttler ver- knocht. Hij heeft me op zijne kosten doen opleiden en daarvoor ben ik hem vergoeding schuldig. Zoo lang ik bij zijn tooneelgezelschap ben, heeft hij door mij veel winst behaald hij heeft het mijzelf gezegd. Hij zou me na in andere schouw- burgen als gast kunnen doen optreden. Onlangs sprak hij me daarover. Ik wees echter zijn voor- stel af, omdat ik hem ongaarne verliet en den omgang met docter Percy niet wilde afbreken. Maar 't is nog niet te last, ik behoef mjj slecbts boren, dat het hoofddoel zijner sending zon zijn srte verzoenen wat vijandig tegenover elkaar staat". Nu hij onze grenzen verlaten heeft zonder ons eenige reden tot erkentelijkheid te laten, weten wij dat hij als de imperiale belastinggaarder slechts gekomen was om met de mijnmagnaten de oorlogsrekening te vereffenen, en voor het overige te vpraten". Welke vruchten de onder- vinding die hij hier opgedaan heeft nog dragen mocht, schijnt van minder belang bij de ont- uuchtering, die ons te beurt viel. Onze schuld is het niet dat wij er ten leste in gingen gelooven, en hem in staat waanden, zich boven de harts- tochten en vooroordeelen van het verleden te verheffen, doch de bittere teleurstelling, die met ziju komst ons deel werd, is des te gevoeliger naarmate zij onverdiend en ongezocht was. Is het Boerenvolk er teleurgesteld afgekomen, zoo kan dit echter niet gezegd worden van de kapitalisten met het alleszins bevredigend accoordje, waarop de zaak tusschen hen en de rijksregeering geschikt is. En verderop schrijft yLand en Volk" ,pln zijn toespraken alhier heeft de heer Chamberlain zich meermalen schuldig gemaakt aan het bezigen van de afgezaagdste platheden, wanneer het aankwam op algemeene verzekeringen, die het Britsche rijk tot middelpunt en het heelal voor grens hebben, doch hij had ons toch dat muffig gezegde omtrent tfde fout van den Afrikaanderstam" kunnen besparen. En ook zijn beschouwingen omtrent den onmisbaren ^sympathe- tischen en onzelfzuchtigen lord Milner waren, als zoovele andere, een beetje ongelukkig In Wilhelmshaven moet men op het spoor zijn gekomen van een ernstig geval van spionnage. De kapitein ter zee Karper wordt beschuldigd verschillende boekjes verkocht te hebben, met de verklariug van de geheime seinen der Duitsche marine. Een proces is hangende en onder de getm'gen a charge zijn de gewezen chef van de admiraliteit Stolz, admiraal Diderichs en kapitein Lans, kommandant van de kanonneerboot //litis", evenals een gesluierde jonge dame, die tot den geheimen inlichtingendieDst schijnt te behooren. De Zwitsersche departementen van politie en justitie hebben aan den Raad van State over- gelegd een uitgezochte verzameling van anarchis- lische ariikelen en boekjes, welke in Zwitserland meer te haasten, om mij reisvaardig te maken en alles is in orde. Zonder 't minste opzien te baren, verlaat ik deze plaats, en dan behoef ik niet te vreezen, Percy weder te ontmoeten. Verre van hem verwijderd, zal ik zijn heillooze woorden vergeten en mijn levensvreugd terug erlangen. Maar waarheen Lucile, waarheen vroeg John Chinaman bezorgd. Uw naam is vermaard, Percy zal mijn lief dochtertje volgen. Spoor- wegen en stoomschepen doorkruisen het laud in alle richtingen. Lucile reikte met haar hand over de tafel en schreef het op voor den Chinees liggend papier Wat zou hem er toe bewegen, mij te volgen en een ander papier voor zich leggend, ging zij bedachtzaam voortWij reizen naar Kalifornie. Daar zal ik veilig voor hem zijn. Voorloopig ver- bind ik me, in overeenstemming met Mr. Suttler, voor zes maaDden. Na een zoo lang tijdsverloop zijn de nu ontstane indrukken aitgewischtik keer naar hier terug, en mocht ik hem wederzien, dan zal 't mij weinig kosten, hem als een vreemde te begroeten. Dus naar Kalifornie, zei John Chinaman nadenkend 't is een verre reis, en de omstandig- heden zijn daar anders dan hier. Doch het zij zoo. Waar mijn goudgevederde paradijsvogel heen- trekt, daar is ook de bestemming van den ouden Fo, en een dame en kunstenares van uw rang is overal zeker van de voorkomenste ontvangst. Wanneer vertrekken wij Met het eerst van hier vertrekkend schip naar Havanna daar gaan we aan bourd van een stoomboot naar New-York, schreef Lucile. Ik uitgegeven zijn. De Raad van State, getroffen door het gevaarlijke van dergelijke propaganda, heeft daarop in voorbereiding genomen eeu wets- ontwerp ter aanvnlling van de Bondswet van 1894, dat de bedreigde straffen verzwaard, en, in navolging van de Fransche wetgeving, de misdaden en misdrijven noemt waarvan de ver- heerlijkiug of verdediging even strafbaar gesteld wordt als het feit zelf. Rome, 23 Febr. Morin, de(waarnemende) Minister van Buitenlandsche Zaken, verklaart in de Kamer in antwoord op de interpellates over de Mace- donische kwestie, dat de mogendheden, dietussehen- beide kwamen op het Congres te Berlijn, alle reden hadden om te gelooven dat het traktaat van 1878 aan het Balkanschiereiland een stand- vastigen staatkundigen toestand zou verzekeren. Het traktaat legde de Porte de verpliehting op, om in de provincies van Enropeesch Turkije organieke reglementen toe te passen. Men dacht dat deze reglementen oude misbruiken terzijde zouden stellen en een einde zouden maken aan de ras- en godsdiensttwisten. Maar de gemengds commissie, die de reglementen moesten voorbe- reiden, zijn nooit in functie geweest. Het land bleef bestuurd op een wijze die spreker niet wil kwalificeeren. Italie was de rol die het spelen moest, duidelijk aangewezen door zijn recht als mede-onderteeke- neade mogendheid van de traktaten en door den vasten wil om bij te dragen tot de handhaving van den vrede. Ook heeft men te Konstantinopel of Sofia nooit vriendschappelijken raad gegeven, of Italie voegde zijn stem bij die van de andere mogendheden. Ongelukkiglijk werd geen enkele maatregel genomen, om in den hachelijken toestand in de provincies van Europeesch-Turkije verbete- ring te brengen. Wij waren dus verheugd toen wij hoorden van het initiatief bij de laatste samen- spreking te Weenen, tusschen de Russische en Oostenrijksch-Hongaarsche Ministers van Buiten landsche Zaken. Indien, zooals men hoopt, de Boelgaarschs regeering in staat is, voet bij stuk te houden door in het vorstendom het brandpunt te smoren van een beweging die het land aan de ernstigste ver- wikkelingen zou kunnen blootstellen, en indien de Porte te bekwamer tijd de verplichtiugen, dis zij tegenover Europa op zich genomen heeft, nakomt, zal de tegenwoordige crisis tot een oplossing kunnen leiden welke vrede en rust aan de volken behoef slechts mijn besluit bekend te maken, en niets staat mij in den weg. Zooals vanzelf spreekt houden wij de zaak geheim. Zijn we vertrokken, dan mag het ruchtbaar worden waarheen we ons begeven, daD bekommer ik me er niet meer om. Dat zal nog zes dagen dnren, rekende John Chinaman uit, zoo onverschillig alsof't geen verre reis, maar slecbts een korte wandeling betrof, en de docter zal komen en naar u vragen. Wat moet ik hem zeggen, zoo ge hem volstrekt niet wilt wederzien Luciles voorhoofd werd bewolkt. Zij dacht aan de genoeglijke oogenblikken, die zij in het gezel- schap van haar vriend Percy had doorgebracht, hoeveel moeite hij zich gegeven had om haar het verkeer met anderen gemakkelijker te maken en meer om haar geest te vormen. Doch eenige oogenblikken later kwam haar de heriunering aan haar laatste onderhoud met hem weder helder voor den geest. Haar anders zoo levendige oogen staarden somber voor zich, vast drukte zij de lippen op elkander. Wijs hem af, schreef zij met zoo hevige ontroering dat haar pen het papier doorboorde. Ge zijt vindingrijk, verzin de eene of andere vol- doende reden. Zeg dat ik ongesteld ben, dat ik in een stemming ben die me niet geschikt maakt om een bezoek te ontvangen. Zeg wat ge wilt, maar laat hem niet bij mij binnen noch hem, noch een ander. 't Zal me buitendien moeite ge- noeg kosten, tot den laatsten dag mijn taak op het tooneel te vervullen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1