A 1 g e a e e a ITieuws* en Advertentieblad 2eeuwsch*71aaaderea. No. 4345. Zaterdag 21 Februari 1903. TOO! 43® Jaar^ang. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EEBSTE IBUAJD. De Duitsche wloot in de Amerikaansche wateren. Hoe gaat 'tin Marokko toe? IVIilitaire toerustingen in Rusland. Chamberlain te Paarl koel ontvangen. Prinses Louise. RECHTSZAKEN. Arrondisseiuents-rechtbaiik te Middelhurg. a dagen. Voorm. Nam. Zaterdag 21 Februari 9.2 9.46 Zondag 22 n 10.29 11.9 Maandag 23 11.42 Dinsdag 24 n 0.9 12.33 Woensdag 25 n 0.53 1.13 Donderdag 26 n 1.29 1.46 Vrjjdag 27 2.2 2.13 SECZESSCHE fOIBAVr. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaara, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADlHTISTliSi Van 1 tot 4 regela 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf ran driemaal plaatiing derzelfdt adrertentia word} de prijs slechta tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsroimte berekend. lilt bind rerathljat flaandag-, Woemdag- en Vrijilavnvonil, ■Itfeionderd op FeeatdaRen, tilj ale Firma P. J. VII DK U1DI to To 4rns Nu Venezuela door de Duitsche vioot zoo radicaal tot afbetaling van zijn schulden gedwongen is, en deze vioot nog steeds in de Amerikaansche wateren kruist, is 't vermoeden geopperd, dat Duitschland zich nu ook tot Brazilie en Columbia zal keeren, en met kracht van wapenen ook bij deze lauden op afbetaling van „beeren" zal aan- dringen. De Keizer zou /reeds" maatregelen nemen om aan Columbia vergoeding te vragen voor de ver- liezeu, door Duitschers in den Columbiaanschen opstand geleden en Duitschland zou daartoe toestemraing hebben gekregen van de Vereen. Staten, waaraan het beloofd had, in elk geval de Monroe-leer te zullen eerbiedigen. 't Ligt voor de hand, dat een dergelijk bericht ook direct.tegengesproken wordt. Een Lsffan- telegram uit Washington zegt, dat een hoogge- plaatst ambtenaar de bewering volstrekt onwaar heeft genoemd. 't Is dan ook niet aan te nemen, dat een dergelijk plan maar zoo plotseling zou rijzen en was 't reeds vroeger beraamd, dan zouden we er toch allicht wat van hebben gehoord. Trouwensde Qnie zal na 't gebeurde met Venezuela wel van raeening zijn, dat Europa zich nu al lang genoeg met Amerika heeft bemoeid. Moest 't dezer dagen meegedeeld bericht over een Amerikaansche kruisvaart naar de Europeesche wateren daar al niet op wijzen Uit Tanger werd gister geseind Nadat de pretendent den Marokkaanschen Minister van Oorlog had uitgedaagd, viel deze hem aan en dwong hem den 12" dezer tot een verwoeden slag op 10 uren oostelijk van Ffez. De uitslag van de botsiug is niet bekend, maar Menebhi heeft renboden uitgezonden om nieuwen schietvoorraad. Aan de //Temps" werd heden uit Tanger ge seind, dat de pretendent na weer een gedeelte van zijn strijdmacht verzameld te hebben, de Riata's, bij wien hy de wijk had genomen, heeft verlaten eu zjjn karnp heeft gestagen bij de Ben Hadja, op ongeveer 12 uren gaans van Fez. Den 14" dezer is een gedeelte van de troepen van den Sultan in die richting opgebroken. De //Standard" verneemt uit Sebastopol De enorme ophooping van krijgsvoorradeu hier bewijst, dat Rusland in de lente beslissenden voorvallen in den Balkan verwacht. De Russische troepen zullen dan te Varna en te Boergas lauden, aan- gezien de samenwerking van Roemenie ditmaal twijfelachtig is. De Afrikaanders hebben Chamberlain te Paarl (in de Kaapkolonie) zeer koel ontvangen. Alleen Engelschen hebben het te zijner eere georganiseerde tuinfeest bezocht. De Afrikaanders sloten hun winkels en bleven thuis, toen de berucbte Minister langs den stations- weg het dorp binnenkwam. Er zijn hem toen vijf adressen aangeboden. In zijn antwoord zei Chamberlain //Het is onzeker of de Paarl al of niet regeeringsgezind is, maar het staat vast, dat de tegenst.anders van de regeering de beweging tot schorsing van de grondwet hebben uitgelokt." Prins Frederik Christiaan, 't zoontje van prinses Louise van Saksen, is wederom ingestort. De koorts is heviger teruggekomen en de toestand is zorgwekkend. Een gerucht, dat de prinses het katholieke geloof zou afzwereu wordt niet bevestigd. Ook niet dat zij zich binneukort in Oostenrijk zal gaan vestigen. Tolstoi, die er opmerkzaam op was gemaakt, dat de prinses en Giron vooruamelijk onder den invloed van zijn werken hadden gehandeld, ant- woordde, dat, voor zoover hem bekend, er geen enkele bladzijde in zijn boeken te vinden was, waaruit met recht kon worden opgemaakt, dat hij een handelwijze als die van de prinses sympathie toedroeg. Integendeel, zei Tolstoi, ik wil over de ongelukkige vrouw niet oordeelen, maar zij heeft geheel in strijd gehandeld met de christelijke leer waar die haar voorschreef, eigen geluk niet ten koste van dat van anderen te bemachtigen. Zij heeft 't geluk van haar man, van haar schoonvader en voor alles dat van haar kinderen opgeofferd, om 't zelf deelachtig te kunnen worden aan de zijde van dien charmanten meneer Giron. Dat is mijn idee in deze onverkwikkelijke ge- schiedeuis, die zonder grond de wereld thans bezig houdt. De rechtbank heeft in hare zitting van 20 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken L. K. G., oud 34 j., koopman te Zaamslag, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 15 boete of 10 dagen hechtenis. J. v. L., oud 35 j., landbouwer te Hontenisse, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevangenisstraf. De Rijksverzekeringsbank heeft, naar men verneemt, reeds ruim 300 aanvragen om uitkeering op grond van de Ongevallenwet ontvangen. Door de arrondissements-rechtbank te Mid- delburg is Dinsdag een der in voorloopige hechtenis verblijvende verdachten van verduistering op een der Engelsche kantoren al bier, D. T. G., in ver- band met de ernstige ziekte zijner vrouw, voor- loopig op vrije voeten gesteld. Een aangrijpend ongeluk Te Maren (Noord-Brabant) had een allerdroevigst ongeluk piaats. Schipper J. v. Th. was met zijn zoontje en een nichtje ter kerke zijn schip lag op stroom nabij deo Gelderschen oever, met nog aan boord zijn vrouw eu drie kleine kinderen. waaronder een 7jarig dochtertje. Deze kleuters speelden met een klein foruuisje en waren van plan op hun wijze koffie te zetten Plotseling geraakten de kleeren van het meisje in brand de moeder, doodelijk verschrikt, greep het aan en trachtte het buiten boord onder water te dompelen, doch de afstand van 't hooge boord tot het watervlak was te groot. In een oogenblik was het kind den vnurzuil de lange, mooie haren schroeiden weg, de armen en handen van kind en moeder verbrandden, zo6, dat de huid losliet. Luide haar smart en wanhoop uitgillend, moest nu de arme vrouw haar Beveling wel loslaten #Och, moeke, help me toch 1" steuude nog het martelaresje en de golven sloten zich boven haar hoofdje. Ieder zal zich den verschrikkelijken toestand der arme ouders kunnen voorstellen. Men bedenke daarbij, dat de vrouw in bijzondere omstandigheden verkeert en dat de pijnen aan haar totaal verbrande handen ondraaglijk zijn, hoewel direct geneeskuudige hulp is iugeroepcu. Uit Dordrecht meldt men Gisterenavoud omstreeks acht uur wilde schipper A. de Bot, van Raamsdonk, doch hier gedomicileerd, met zijn tweemaster aakschip //Avontuur", zwaar beladen met oud ijzer, door de opening der spoorweg- brug over de Oude Maas alhier, varen, toen een paar kleinere schepen, die juist voor hem uitvoeren, ook door de brugopening wilden. Daar de ,/Avontuur" door de /.Kerkerak" op sleeptouw was genomen, voer zij sneller dan de andere schepen. De schipper, een botsiug willende voor- komen, hield te veel op stuurboordzijde aan, waardoor de //Avontuur" met den kop tegeu het remmiDgwerk der spoorwegbrug opliep en een groot gat in den boeg kreeg. tnmiddels was de sleepboot door de brug geloopen. Daar juist de brug werd dichtgedraaid, liet de »Kerkerak" mast en schoorsteen ueer en stoomde onder het vaste gedeelte van de brug door om de ^Avontuur" uuip te kunnen bieden. De sleepboot bij het schip gekomen, trok de //Avontuur" achteruit, doch tengevolge hiervan nam het schip een zwenking, liep tegen de spanning der brug aan en helde zoo zeer naar eene zijde over, dat het onmiddellijk zonk. Met groote moeite konden de opvarenden man, vrouw, zuster, zes kinderen en knecht zich in de boot redden. Het jongste kind, acht weken oud, liet de moeder in de consternatie uit de armen vallen. Het verdronk en het lijkje is nog niet opgevischt. De #Kerkerak" nam de geredden op en bracht ze te Dordrecht aan wal. De //Avontuur" is verzekerd. Te Bergen-op-Zoom zijn in een maand twee bierbrouwerijen verkocht, die beide gesloopt zullen worden. Een schutter bij de dd. schutterij te 's Hertogenbosch, blijkbaar op bevordering belust, verscheen dezer dagen bij de oefening met korporaalstrepen van krijt op de mouwen. Hem is boete opgelegd. Men schrijft uit Den Haag aan het Hbl. Gelijk r/Het Vaderland" dezer dagen meldde, is aan Dr. Bredius namens een vreensdeling (ver- moedelijk Pierpont Morgan) een kolossaal bedrag geboden voor Rembrandt's //Saul en David", die hier in het Mauritshuis staat. Het was zelfs nog iets meer dan gemeld werd, nl. 100,000 pond sterling, 1,200,000. Vermakelijk is de wijze waarop het aanbod werd ontvangen en afgeslagen. Toen Dr. Bredius van een reis naar Berlijn terugkwam, vernam hij dat iemand hem te spreken bad gevraagd. Den volgenden morgen, toen Dr. Bredius nog te bed lag, schelde de bezoeker weer aan en deed weten dat hij de ^Saul en David" wilde koopen. Bood- schap uit het bed naar de voordeur Is niet te koop. Boodschap van de deur naar het bed Maar hij kan een heel hoog bod doen. Van het bed naar de deur Is niet te koop, al bood hij een millioen. Van de deur naar het bed Hij biedt meer dan een millioen. Van het bed naar de dearGooi hem er ait De hardnekkige kunstlief hebber kreeg Dr. Bredius later echter toch nog te spreken en deed toen zijn bod van 100,000 pond sterling; het bleef evenwel zonder succes. Dezer dagen kreeg de gemeente Ter Aar een bezoek van naar het scheen deftige heeren, die voorgaven belast te zijn met den verkoop van loten voor een loterij, die zou spelen op de zooveelste Staatsloterij, terwijl de kansen om wat te winnen, zoo zij zeiden, bijzonder gunstig waren. In hoofdzaak bezochten zij landbouwers, die hun dan een gulden betaalde kreeg een boekje, dat hij zoTgvuldig bewaren moest en waarin een nummer voorkwam. Bij nader onderzoek is gebleken, dat een en ander pure oplichterij is. Men zij dus op zijn hoede Velen zijn er reeds ingeloopen. De krijgsraad te Dresden heeft een onder- officier wegens beestachtige mishandeling van soldaten veroordeeld tot twee jaar en vijf maanden gevangenisstraf en degradatie. Om van de vele mishandelingen en vernederingen die deze onder- officier zijn manschappen liet ondergaan, slechta enkele te noemen eens liet hij een soldaat die bij het marcheeren zijn mond niet geheel gesloten had, door een kameraad in den mond spuwen, een andermaal liet hij de manschappen de chambree aanvegen met hun tandenborstels. Te Pittsburg werd voor den rechter een zonderling geval gebracht. Een moeder eischte haar kind terug, dat zij aan een tante had toe- vertrouwd maar dat deze wilde behouden als onderpand totdat de moeder een kleine schuld van eenige flesschen melk zou hebben afhetaald. De rechter stelde zonder veel complimenten de moeder weer in 't bezit van haar kind. In de Vereenigde Staten waar anders dan in Amerika zou zoo iets kunnen piaats vinden is te Lawrence iemand redacteur van versctiillende dag- en Zondagsbladen, terwijl hij in de gevangenii zit. Waarschijnlijk zal hij wel de eenige zijn, die vanuit een eel het publiek voorlicht Eerst Lankier, later redacteur eu uitgever van verschillende bladen, moest hij iugevolge zekere overtredingen, in zijn kwaliteit als bankier begaan, eene gevangenisstraf van vijf jaren ondergaan en een ieder verwachtte natuurlijk, dat hij thans voor elken prijs zijne bladen van de hand zou doen. Verre van daar; de heer Jemelt aldus is de naam van het excentrieke heerschap was van meem'ng dat als zijn tijd van ,/zitten" voorbij was, de rechte bloei van zijn bladen eerst zou aanbrekeu, weshalve hij standvastig elk bod, hem gedaan, weigerde. Elken dag ontvangt hij een of meer van zijn redacteurs in zijn eel en bespreekt dan met hen de belangen zijner couranten. Merk- waardig is het, dat hij zijn personeel op het hart gedruxt heeft, niets te schrijven tegen hen, die zijne veroordeeling bewerkt hebben,/doet wat recht is en goed voor ons blad, ik zal zelf later mij wel met hen bezig houden Thans echter, na twee jaren gevangenschap, heeft deze volhardende journalist aan president Roosevelt een verzoekschrift gezonden om gratie, wegens geknakte gezondheid. De volgende mededeeling ontving ,/La Nature" van een harer lezers. De tuinman van den inzender had op een perk 250 tulpenbollen geplant. Toen hij den volgenden morgen de groep nog met enkele exemplaren wilde vermeerderen, waren de bollen verdwenen. Men zeide hem, dat hij maar eens moest zoeken, of er ook een rattengat in den tuin was. Hij vond het, groef het uit en doodde een rat, die op het punt was jongen te werpen. Met graven voortgaande, ontdekte hij op 60 cM. diepte een hoi, dat zorgvuldig bekleed was met hnoi en bladeren, en met dit hoi verbonden twee voor- raadkamers, waarin de 250 bollen netjes waren gerangschiktgeen enkele ontbrak en ze waren alle volkomen gaaf. Het is haast onbegrijpelijk dat een enkele rat in 66a nacht zulk een arbeid heeft kunnen verrichten. Zelfs was het bed, waarin de bollen hadden gestaan, weer gladgemaakt. ZEETIJDINGEN. Van 18 tot en met 19 Febr. 8* e* P VLAG. NAAM. MJ. Van en naar. Lading. Four Ter Nenzent 18 Eng. a.8. Hailing 2199 Londen stakg. idem Astrologer 2580 Leith idem 19 Eng. sch. Marian 318 Plymouth pijpaarde Eng. 8.8. Golfer 1066 London iedig Vao Ter lesien t 18 Eng. a.8. River Lagan 2272 Londen stukg. 19 Eng. barge Major 239 idem ijzer Voor Went I 18 Duit8. 8.8. Neutral 2227 Windau vlas idem National 2388 idem idem Eng. 8.8. Envoy 3829 Reval vl. gr. 19 idem Faraday 2525 New-Castle stakg. idem idem Sea Hound 3085 Londen Eng. barge Queen Mab 273 Duinkerken Iedig Eng. s.8. Truro 3366 Hull stukg. Van Went t 18 Eng. s.a. Sea Serpent 2553 Londen stukg. idem Cuxhaven 2141 Goole idem 19 idem Lizzie 1784 idem zand Dnits. a.s National 2388 Burneiland Iedig Voor Selzaete i 18 Eng. s.8. Commercial 321 iCherbourgh creosoot V an Selzaete t 19 Eng. s.3. Commercial 321 lLonden Iedig Van 18 tot en met 19 Febr. werden langs de OostsluizeH alhier 19 binnenvaartuigen op- en 37 afgeschut; door de Westal. 9 op- en 8 afgeschut. H V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1