BIJVOEGSEL Ter Neuzensohs Courant Donderdag 19 Februari 1903. No. 4344. YBBSLAG Gemengde berichten. Landboowberichten. Wat Belgie verkpeeg. Boelgarije heeft zich van vijande- iijkheden te onthouden. De nieuwe Dt<eyfus-zaak. Prinses Louise van Saksen. Een Amerikaansche kruistocht naar de Europeesche wateren. VAN DE VAN Na een geforceerde zitting, die Zaterdag begun en eerst Zondagmorgen vroeg eindigde, heeft het Kabiuet-De Smet zijn ontwerp, strekkende tot verhooging van deu alkohol-accijns, ten eiude dien op koffie geheel te kunnen afschaffen, er door gekregen. Belgie is daarmee het eerste land in Europa, waar de koffie van alle belasting vrij is. Het behoud slechts een geriug reckt op de ge- braude koffie welke, bij den invoer, meerendeels een vervalschte koopwaar verbergt. Het Belgische volk heeft in deze redenen tot tevredenheid. Op de nota met bezwaren der Boelgaarsche Regeering tegen de Turksche krijgstoerustingen in Macedonie, heeft het kabiuet van St. Petersburg geantwoord, dat Boelgarije voor alle dingen zelf voor rust en vrede rnoest zorgen. Het antwoord vaD de Oostenrijksche Regeering was in wel- willeuder bewoordingen vervat, doch had dezelfde strekking. Vertrouwelijke berichten uit de Balkanlanden maken duidelijk, dat er daar werkelijk sterk wordt aangestuurd op het doen uitbreken van ernstige verwikkeliugen, waarbij bijzonderlijk de politieke eerzucht van vorst Ferdinand wordt geprikktld. De //Neue Freie Presse" drukt de volgende verklariugen af aan het adres van Boelgarije, welke de officieele opinie van Oostenrijk-Hongarije over Buelgarije's optreden weergeven. »Een gevaarlijk spel wordt thans in Sofia ge- speeld. De troepen worden gemobiliseerd, beschul- digingen worden geuit tegen Turkije, overdreven berichten van de gebeurtenisseu in Macedonie worden rondgestrooid. //Van dit alles kau slechts het doe! zijn de hervormingsmaatregelen, door Oustenrijk-Hongarije en Rusland voorgesteld, in verdenking te brengen, voordat beproefd is deze hervormingen ten uitvoer te brengen. Deze Boelgaarsche poging zal den Europeeschen vrede niet in gevaar brengen, zelfs als zou de regeering zich wagen aan een Macedonischen oorlog. Wanueer echter Boelgarije, vocr eigen verant- woordelijkheid, zich onaaDgenaamheden in Mace donia op den hals wil halen, dan zet het een- voudig zijn eigeu leven op het spel." Jules Comely heeft in het //Journal de Geneve' een artikel geschreven over de aaustaande ont- hullingen van Jaures over de Dreyfus-zaak. Hierin vertelt hij, dat de voorzitter van den krijgsraad van Rennes, overste Jouaust, nadat het //schuldig" was uitgesproken door de meerderheid der lechters, dezeu vroeg, hoe zij tot zulk een besluit konden komen, daar er toch geen enkel bewijs van schuld geleverd was. Een der rechters, een kapitein, antwoordde d/Wij hebben documenten gezien, welke gij niet kent". Overste Jouaust merkte toen op, dat er dan onregelmatigheden in het proces moesten zijn voorgekomen. De rechters wilden daarna over- stemmen, wat de voorzitter echter weigerde. Een dezer documenten is het bordereau van den Duitschen Keizer, met vervalscht randschrift. In een onderhoud met een medewerker van z/le Peuple" uit Brussel verklaarde Jaures, dat hij niet van plan was de Dreyfus-zaak te doen herleven op groud van nieuwe feiten. Hij wilde slechts een demonstrate op touw tsetten, die be- slissend zal zijn voor de openbaring der waarheid. Hij bewees den journalist, dat sinds 1897 de generate staf en de uationalisten een monster- achtige legende omtrent ,,1'affaire" hebben ver- spreid, welke legende van iuvloed geweest is op het proces te Rennes en de geheele Fransche politiek der laatste zes jaren. Het middelpunt dier legende wordt gevormd door den bovenbedoelden brief van den Duitschen Keizer en door de fotografieen van het bordereau, met de aanteekeniugen van Wilhelm II er bij. Het heet dat prinses Louise eerst uit het sana torium //Flora" vertrekken zal, als zij vernoinen heeft wat men omtrent haar verhouding tot haar kinderen heeft beslist. Blijkbaar hoopt zij nog steeds door een tijdelijke, vrijwillige scheiding van Giron eeu wending ten goede in die beslissing te brengen. Men gelooft, dat de prinses daarna naar Engeland zal vertrekken. De //Gazette de Lausanne" deelt mee, dat prinses Louise door het gemeeutebestuur van Nyon uitge- noodigd is, legitimatie papieren over te leggen. De prinses heeft, zooals men weet, reeds herhaaldelijk te Dresden en Salzburg om die papieren gevraagd, maar ze niet gekregen. Men zou haar op deze wijze kunnen dwingen, naar Oostenrijk terng te keeren, waar men haar ongetwijfeld zal toelaten. Giron zou dadelijk als //hinderlijk vreemdeling" de grens overgezet worden, als hij haar daar na kwarn, en zoo zou 't Saksisohe hof langs dezen weg toch zijn zin krijgen. Het Amerikaansche marine-departement besloot het geheele eskader, dat in den Noord-Atlantischen Oceaau stationeert, op een kruistocht naar de Europeesche wateren te zenden. De officieele reden is de wensch om oorlogsschepen gelegenheid te geven tot kruistochten op lange afstanden in eskader-formatie, maar men vermoedt, dat de bedoeling van het departement is, de aandacht der mogendheden te vestigen op de, zoo noodig, gereedstaande Amerikaansche marine. Het eskader bestaat uit zeven vlagschepen. Twee maanden lang zullen eerst oefeningen in het schijfschieten worden gehoudeD, daar het marine-departement heeft bepaald, dat elk schip een bepaalden graad van geoefendheid moet hebben voor dat de tocht over den Oceaan kan worden aanvaard. der Onderlinge Verzekerings-Maatschappij tegen Hagelschade in Zeeland, uitgezonderd het voormalig IYe district, over het jaar 1902. Voldoende aan het bepaalde in art. 132° van het reglement hebben wij de eer U verslag te doen over den toestand der Maatschappij gedu- rende het twaalfde boekjaar. Het afgeloopen jaar was voor de Maatschappij weder zeer gunstig, slechts aan drie deelge- nooten, alien te Hoek woonachtig moest f 420,55 voor hagelschade worden uitgekeerd, in tegen- stelling met de jaren 1894, 1896, 1897 en 1900, waarin aanzienlijke sommen voor hagelschade moesten worden uitbetaald. Zij beliepen res- pectievelijk f 2046.02, 2430,63. 8919,54 en f 5492,01. Ook het aantal leden stemt tot tevredenheid 18 deelgenooten traden weder tot de Maatschappij toe en het aantal verzefeerde genieten ver- meerderde nog met 493 gemeten. In 't geheel telt de Maatschappij thans 423 deelgenooten, die 17429 gemeten (7686 H.A.) hebben verzekerd. Yan deze 17429 gemeten zijn er 15984 ver zekerd door 395 deelgenooten, mededeelgerech- tigd in het afzonderlijk helieerd kapitaal (art. 22b rgt.), bestaande uit 19000,— 3 oblisatien Amsterdam 1895, in bewaring bij de Nederlandsche Bank, benevens f 1455.16 gedeponeerd bij de Rijkspostspaarbank, zoodat het aandeel dier deelgenooten in dat afzonderlijk beheerd kapitaal, op 31 December jl. f 1,16 per gemet bedroeg. Gezamenlijk bezitten al de deelgenooten (art. 25 rgt.) bovendien 7000,— 3 ohlisratien Amsterdam 1895 in bewaring bij de Neder landsche Bank, zoomede 708,82 gedeponeerd bij de Rijkspostspaarbank, zoodat het aandeel in dat gemeenschappelijk bezit f 0,40 per gemet bedraagt. In de algemeene vergadering te Ter Neuzen gehouden op den 5en Februari 1902, werden de heeren Alph. Staal te Graauw en Cam. van Waes te Westdorpe met groote meerderheid als bestuursleden herkozen, terwijl laatstgenoemde staande die vergadering door de bestuursleden mede tot Onder-Voorzitter werd herbenoemd. De Voorzitter dien uitslag ter kennis van de aanwezigen brengende, wijdde daarbij een woord van hulde aan den heer Van Waes, van wien het initiatief tot oprichting dezer Maatschappij is uitgegaan. De gekozenen hebben alien zich hunne verkiezing laten welgevallen De rooster van aftreding der bestuursleden was in het verslag over 1901 abusief en behoorde te worden vermeld, dat overeenkomstig de bepaling van art. 6 van het reglement aftraden met den lsten Maart 1902, de heeren Alph. Staal te Graauw en Cam. van Waes te Westdorpe; en aftredeu met: den l3ten Maart 1903, de heeren C. van Es- broeck te Hengstdijk en L' van Waesberghe- Janssens te Hulst; den l"ten Maart 1904, de heeren E. B. Plas- schaert te St. Jansteen en J.'A. Pateer Ez. te Hontenisse, en den l!ten Maart 1905, de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse. Ten slotte zij opgemerkt, dat deze vereeniging begonnen zonder kapitaal sedert haar kort bestaan reeds voor ongeveer een en twintig duizend gulden 20796,82) hagelschade heeft uitgekeerd, hetgeen reeds voldoende het nuttige harer werking aantoont. Zij mag zich in de gestadige toename van haar ledental verheugen, zoodat gerust kan worden gezegd, dat door het groote nut hetwelk de Maatschappij beoogt, zij zichzelve aanbeveelt en verdere aanbeveling onzerzijds geheel over- bodig is te achten. Het Bestuur, K. J. A. G. COLLOT 'dESCURY, Voorzitter. FRANCOIS VAN WAESBEltGHE, Secretaris. In eene Zuid-Hollandsche gemeente werd dezer dagen, op last vau deu burgemeester, proces- verbaal opgemaakt tegen een lid van den raad aldaar, wegens het ongemuilkorfd laten loopeu van zijn houd, zonder dat vooraf was gewaarschuwd. Het raadslid, hulde brengende aan den dienstijver van den burgemeester, trad nu toevallig ook dezer dagen, met twee van zijne collega's, op in hunne kwaliteit van braudmeesters belast met den schoorsteensckouw, en aan de woning van den burgemeester gekomen, deed laatstgemelde de heeren zelf open en verklaarde plechtig dat zijne schoorsteenen geheel in orde wareunu, aan die verklaring wilden zij volstrekt niet twijfelen, doch zeiden niet onder te willen doen bij den burgemeester, in het vervullen van huu plicht. Zij gingen dus binnen, en constateerden eenstemmigdat zij tot hun leedwezen proces-verbasl moesten opmaken omdat de schoorsteenen niet geveegd waren (Hbl.) Het 4jarig dochtertje van H. te Sittard wist, in een onbewaakt oogenblik de koffiekan te 'bereiken, zette die aau den mond, met het treurig igevolg dat het kind zich inwendig zoo brandde, dat het eenige oogenblikken daarna bezweek. Het N. v. N. meldt Er schijnt bij de regeering wantrouwen te bestaan, met beirekking tot wat met door haar in gebruik gegeven wapens te eeniger tijd kan worden uitgcvoerd. Zoo kwam ons ter oore, dat Zaterdag jl. eene koninklijk goedgekeurde schiet- vereeniging te Amsterdam, wier leden alien behooren tot de gegoede burgerij, beslist geen toekomstige stakers, de haar in bruikleen gegeven Beaumontgeweren heeft moeten inleveren. Wat zeer gewi 1 lig en met bek wamen spoed is geschied. Vermelding verdient dat de regeering ook ge- noegen zou hebben geuomen met de enkele inlevering der sluitstukken. Vrijdag- en Zaterdagavond hebben te Nieuwe- Pekela ongeregeldheden plaats gehad, die, haar oorzaak vonden in het feit, dat een kruidenier aldaar door het publiek beschuldigd wordt van in al te intieme betrekking te hebben geleefd met zijn dienstbode. Zaterdagavond hebben die onge regeldheden een ernstig karakter aangenomen. Een menigte van een paar honderd personen had zich voor de woning van bedoelden kruidenier verzameld, om dezen een ketelmuziek te brengen. Op last van den burgemeester werd de menigte verstrooid en werden de ketelmuziek-instrumenten in beslag geuomen. Tegen acht uur echter kwam er een nieuwe troep van naar schatting 300 persouen, die, toen zij niet voldeed aan de sommatie om uiteen te gaan, door de marechauss^e, gemeeute- en rijksveldwacht met getrokken sabel uiteeu- gedreven werd. Maar toen was de gesehiedenis nog niet uit. Een troepje van ongeveer twintig personen was naar de overzijde van het water gegaan, nadat men door het opeudraaien der brug de politie belet had daar te komen. Van uit dat troepje is op de politie een revoiverschot gelr.st, dat niemand raakte en met steeneu gegooid, waardoor de nachtwacht De Haan aan het been getroffen werd. Omniddeliijk daarop hebben de brigadier der marechaussde Veen, de rijksveldwachter Alting en de gemeenteveldwachter Hansema een revoiverschot op de menschen aan de overzijde gelost of en met welke gevolgeu is niet bekend. De avond is verder kalm voorhijgegaan. De brigade marechaussee te Nieuwe-Pekela is iumiddels versterkt. In oostelijk Drente zijn de zoogenaamde spiunerijen thans in vollen gang. Elkeu avond verschijnen meisjes in teue der huizen, waar zij door eenige jongens worden bezocht. Bij zoodanige bijeenkomst te Gasselte verscheen een zwarte snorder. 't Was iemand die te veel sterken drank had gebruikt zoodat hij door zijne kameraden op een kruiwagen vervoerd werd, die hem iu eenen smidswinkel behoorlijk zwart gemaakt hadden, waarna zij hem de boerenkeuken binnen reden, waar de meisjes bijeen waren. Het bezoek gaf tot eene groote hilariteit aanleiding. Door spelde- prikken en eene mime toediening van koud water werd hij zoodanig ontnuchterd, dat hij huiswaarts keerde. De les was zoo gevoelig dat de man den volgenden avond behoorlijk gereiuigd voor de spinsters verscheen, waar hij nu meer gelukkig was in de keuze naar een der meisjes. Te Tilburg werd Zondag het plan tot op richting eeuer //Ned. R. K. vereeniging van spoor- en trampersoneel" besproken. De leden van de vereeniging //Recht en Plichi" opposeerden nog al tegen de oprichting dezer nieuwe vereeniging, die naar hun meening overbodig is, daar Recht en Plicht" overwegend Roomsch-Katholiek is. In een vergadering, Zondag a. s. in het St. Jozefshuis te Utrecht te houden, zal een defiuitieve beslissing genomen worden in zske de al of niet oprichting der vereeniging. Kornt deze tot stand, dan zullen Protestanten, naar men meldt, in haar midden z/hospitanten" kunnen zijn, deelende in alle rechten, behalve het stemrecht. Op de Oudegracht te Utrecht werd Zondag- avond 11 ure, eeu buitenman, die een beetje te diep in het glaasje gckeken had, staande gehouden door een tamelijk jonge vrouw, met verzoek haar te willen zeggen hoe laat het was. Nadat bereid- willig aan haar verzoek was voldaan, ging de vrouw weer heen, waarop ook het boertje zijn weg wilde vervolgen, hetgeen hem echter belet werd door een man, die hem bij den arm greep en van hem verlangde te weten welke afspraak hij zoo juist met diens vrouw had gehad. Van schrik bijna geheel nuchter geworden, vertelde de man wat er was gebeurd, hetgeen de ander aan- vankelijk niet wilde gelooven, doch ten slotte zich liet overtuigen en den buitenman de hand gevende, zich haastig verwijderde in dezelfde richting, waarin ook de vrouw was gegaan. Kort na het vertrek van den man, bemerkte het boertje echter dat zijn borloge met ketting waren ver- dwenen en deed daarvan aangifte bij de politie, die echter maar een gebrekkig onderzoek kon instellen, doordien de man, noch zijn eigendom, uoch de beide personen met wie hij in aanraking was geweest, naar behooren wist te omschrijven. Iq de inrijpoort van de firma W. C. Loomans, Boschstraat te Breda, stond in den nacht van Zaterdag op Zondag een vol geladen wagen met kruidenierswareu en eenige kisten lucifers. Deze zou Maandagmorgen vervoerd worden. De diepe smalle gang was aan beide uitgangen door zware deuren afgesloten. Boven bevindt zich een ruime zolder, waar groote hoevtelheden grossierswaren liggen opgestapeld. Des nachts circa half een brak in dien wagen, evenwel niet bij de lucifers, brand uit. Natuurlijk werd dit niet zoo gauw outdekt, doch zoodra de alarmseinen gegeven waren, is de groote poort aan de straat met alle kracht gerameid, daarna werd de wagen uit de poort op de straat gereden. Hoog sloegen de vlammen uit het brandeude voertuig op. Na krachtig werken gelukte het de brandweer het vuur te dooven. De spuit der politie was er het eerst, daarna kwam die van den kring. Doch terwijl de eene spuit nog met den wagen bezig was, heeft de andere leeds het brandeiide perceel te bestrijden. Juist naast de gang lagen op een kamertje een tweetal kinderen van den heer Loomans te slapen. Precies op tijd zijn de kleiuen nog kunnen gered worden, want de vlammen lekten reeds aan't venster- hout. Het is een feit, dat, zoo de kiuderen daar nog 5 minuten hadden verbleveu, de stumperds levend verbrand waren geworden. Half geklged zijn zij naar buiten gevlucht en liefderijk opgenomen door de overwonende familie Smits. Toen de zolder eenmaal was doorgebrand vielen de ge- scheurde en verbraude zakken rijst, mout enz. met massa's naar beneden. Na een paar uren was men deu brand meester. Men schrijft uit Groningen aan de N. C. Dr. G. C. Nijhoff, hoogleeraar in verloskunde en gynaecologie aan de universiteit alhier, heeft zich de vorige week bij het naaien eeuer woude van een patiente in de hand geprikt. Eenigen tijd daarna zwol de hand op. Men kan zich deu schrik van den professor voorstellen, als men weet, dat hij vroeger assistent is geweest van een hoogleeraar, die eenige jaren geledeu tengevolge van bloedvergiftiging is overledeu. Prof. Nijhoff heeft de hand laten opereeren, maar een tweede operatie is noodig gebleken. Eeu patriarchale familie. De patriarchale families, waarin de vader zijn nakomeliugen ziet tot in het derde geslacht, zijn al zeldzaam, maar nog zeldzamer zal er een familie gevondeu worden, meldt de Limb. Koerier als die, waarvan de heer Kocken, hoofd der openbare school te Heel en Panheel, die dezer dagen zijn 60jarig feest als hoofd vierde, de stamvader is. Van zijn 12 kiuderen ziju er nog 9 in leven, alien gehuwd deze negen families hebben thans gezamenlijk 50 kinderen, waarvan er 6 in het huwelijk zijn getreden, en op hunne beurt reeds 12 kinderen hebben. Het ouaste achterkleinkind telt ruim 12 jaren. De beer Kocken is alzoo de stamvader van 71 nu nog in leven zijude kinderen, klein-achterkleinkinderen. Telt men bij dit getal de aangehuwde kinderen en kleinkinderen, dan stijgt het getal tot 87, welke alien den heer Kocken vader ofgrootvader kunnen noemen. Zeer sterk en gezond van gestel kan de waardige 83jarige grijsaard nog lang genoeg leven, om zijn nakomelingen tot in het vierde geslacht te zien, wat ongetwijfeld alien, die den krassen ouden heer kennen, hem van harte zullen toewenschen. Op den Absteder Voordijk te Utrecht woont een reeds bejaarde arme weduwe, die in den laatsten tijd, wegens haar zonderlinge gedragingen, veel vau zich doet spreken. Zij bewoond namelijk een beneden achterkamer van een onaanzienlijk huisje en heeft, niettegenstaande deze beperkte ruimte en dat zijzelve door familie en kerk moet worden ondersteund, nog elf kostgaugers, dat wil zeggen hunden, bij zich iuwonen. Te midden harer lievelingen, eet, driukt en slaapt zij, terwijl voor ieder ander haar deor hermetisch gesloten blijft. Geen der beestjes komt ooit op de straat, waarvan een natuurlijk gevolg is, dat de reinheid in het vertrek nogal te wenschen laat en er steeds een ondraaglijke lucht heerscbt. Tevergeefs heeft de politie reeds herhaaldelijk getracht in dien toestand verandering te brengen, daar het oudje noch voor overreding, noch voor bedreigingen vatbaar is. Toch kan die toestand niet blijven voortduren en is het dan ook te verwachten, dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 5