A 1 g e m s s a Hieuws- ea Admteatieblad voor Zeeuwsch-Vlaaad^ret Bekendmaking. No. 4344. Donderdae: 19 Februari 1903. 43e Jaargang. Binnenland. FEUILLETON. Een geel gelaat, een blank geraoed. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant belioort een bijvoogsel. TER NEUZEN, 18 Februari 1903. NEDZENSCHE COIRASfT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. A D V I I T 8 S'T S S: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van dricmaal plaatsing derzelfde advertentie word de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimts berekend. nit Mad renskyat llsnndaK-, Woentdaf- en Vtydagavoad, aHgeiomlerd op feeitdagea, 1>1J de Firms 1*. M. **»P« i* Ta» I.a.g. Burgeineester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de meisjes, die verlaDgen deel te nemen aan het op 2 Maart a. s. aan te vangen herhalingsonderwijs, zich daartoe v6or 28 dezer bij het hoofd der school kunnen aan- melden. Hoek, 11 Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secietaris. Bij de stemming voor de Tweede Kamer in het district Almelo (7362 kiezers) werden gisteren uitgebracht 5908 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 2955. Gekozeu Mr. P. J. M. Aalberse (r.-k.) met 8824 stemmen. Mr. E. B. Bavink teD Cate (lib.) had 1097 stemmen; de heer J. F. Tijhof (soc.-dem.) 9^7. De Haagsche correspondent van het Hbld. meldt De geruchten omtrent het voornemen tot vorming van een Ministerie van landsverdediging, waarvan wij onlangs melding maakten, nemen vasteren vorm aan. Er zouden, onder generaal Bergansius als Minister van bet vereenigde departement, een directeur van oorlog en een directeur van marine worden benoemd. Voor oorlog hoorden wij generaal Kool noemen, voor marine den heer Sluyterman, wiens naam reed8 met de vacature voor marine in verband is gebracht. Thans zijn met spoed onder de wapenen geroepen de miliciens behoorende tot het blijvend gedeelte der lichting 1902, met bepaald verlof in hun woonplaats woonachtig en behoorende tot de regimenten vest.ing-artillerie, het korps pantser- fort-artillerie, het korps pontonuiers, het korps torpedisten en de eompagnieen hospitaal-soldaten. Gisteren slaagden te 's Gravenhage voor het examen nuttige handwerken, de dames S. Bierle van TerNeuzen, C. A. T. Knijff van Zaamslag en C. P. L. Vrielink en C. N. van Dixhooru, beiden van Axel. 13) Zijt ge gaarne danseres vroeg Percy en in zijn ernstige, de grootste scherpzinnigheid verradende oogen lag een uitdrukking van innig leedwezen. Is 't u niet onaangenaam, op het tooneel voor de schouwlustige menigte op te treden Lucile zag op, als zocht zij naar een ver- klaring van deze voor haar raadselachtige woorden. Een zweem van bezorgdheid lag op haar lief gelaat, om terstond weer door 't gevoel van eigenwaarde voortgebrachten glimlach vervangeu te worden. Vervolgens boog zij zich over het papier, en terwijl het potlood sue] er over heen gleed, las Percy Met 't meeste genoegen ben ik danseres, zeker met meer genoegen dan vele anderen, aan wien de gave der spraak niet ontzegd is. Daar ik mij door teekens of door schrift slechts met enkele vertrouwde personen kan onderhouden, is het voor mij verblijdend, somwijlen een talrijke menschenmenigte niet alleen te kunnen onder houden, maar zelfs in een opgewekte stemming te brengen. 't Zijn de gelukkige oogenblikken mijns levens, wanneer ik aller oogen op mij gevestigd zie en bespeur, dat alle toeschouwers, onverschillig van welken stand in de maatschappij, van welke natie zij zijn of welke taal zij spreken, De Commissaris der Koningin heeft bepaald dat de afleveritfg van de manschappen van de lichting 1903, bestemd voor volledige oefening, zal plaats hebben Donderdag 5 Maart te Vlissin- gen in het gemeentehuis, des voormiddags 11 uur, die der gemeenten in het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen en der gemeente Vlissingen. Vrijdag 6 Maart te Vlissingen in het gemeente huis, des morgens 10 uur, die uit het Oostelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen. De aflevering van de manschappen voor korte oefening is te Vlissingen bepaald op Woensdag 20 Mei. Maandagavond hield de afdeelirig Ter Neuzen, van de vereeniging ^Volksweerbaarheid" alhier, hare jaarvergadering. De rekening over 1902 werd goedgekeurd op een bedrag van f 190,87 in ontvangsten, 121,10 in uitgaven en alzoo met een batig slot van 69,77. Uit het jaarverslag bleek dat door de be- moeiingen van het bestuur een instructeur voor schermen en gymnastiek van elders ter beschikking der gymn. en schermvereeniging ,/Sparta" was gesteld en ook eenmaal per week gymuastiekles werd gegeven voor kinderen van leden. In drie vacatures in het bestuur werd voorzien door de benoeming van de heeren J. van der Peijl, J. F. Koevoets en F. Rijnberg. Na de huishoudelijke werd een openbare ver- gadering gehouden, waarin de voorzitter, de heer J. A. P. Geill eene lezing hield ovar ffVolks- weerbaarheid", daarvoor vrij gevolgd hebbende een opstel van W. E. van Dam van Isselt in no. 58 der volksgeschrifteu van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waarin met verwijzing naar de geschiedenis wordt betoogd, dat het voor het Nederlandsche volk een plicht is, zich weerbaar te maken, om in tyden van gevaar voor het behoud van het vaderland te kunnen optreden. Spreker besloot met de afdeeling in den steun van 't publiek aan te bevelen. De vergadering was matig bezocht. Gisteren hielden De vereenigde handswerk- lieden" hare feestelijke jaarvergaderiug, in hun lokaal in de Donze-Visserstraat, die door vele leden en donateurs met hunne inlroducee's werd bijgewoond. Het programma was uitgebreid en veelbelovend. Door het eere-lid der vereeniging, den heer M. Eijke, werd het jaarverslag omtrent den toestand der vereeniging uitgebracht. Daaruit bleek, dat het aantal donateurs met 3 vermeerderde en ge- middeld 77 bedroeg. Het ledental nam toe met 11 en bedroeg aan het einde van 'tjaar 89. mij begrijpen, als ik opmerk dat zij, al naar- rnate mijne rol is, met mij treuren of met mij jubelen. En dan die bewijzen van welwillendheid van alle zijden, die kransen en bloemen Toch zijn die bewouderde, met bloemen en kransen beloonde uitdrukkingen van het gevoel slechts gekunsteld, zei Percy aarzelend, als viel 't hem zwaar dit oordeel uit te spreken. Gekunsteld ja, antwoordde Lucile snel schrijvende, doch slechts tot op zekere hoogte. Want zoodra ik op het tooneel verschijn, ben ik niet meer de ouderlooze, stomme Lucile, maar geheel de persoou, die ik moet voorstellen, en wier gedachten en gevoelens ik tot de mijne moet maken. Hoe zulk een verwonderlijk snelle ver- andering outstaan kan, is voor mij een raadsel. Maar hoe zou ik aan mijn geheele wezen een smartelijke uitdrukking kunnen geven, indien miju hart niet werkelijk bedroefd was? Hoe zou ik een gevoel van vreugde kunnen toonen, indien miju ziel niet jubelde? Alles geschiedt slechts op bevel, hernam Percy met het doel het gemoed van het jonge meisje op de proef te stellen, om welke kinder- lijke reinheid het gemis vau 't spraakvermogen eenigermate een beschermende wal had gelegd, waartegen tot nu toe alle hare zielevrede bedreigende invloeden onmachtig waren. Op bevel vervul ik nu deze, dan gene rol, vloog het letterlijk onder de kleiue hand te voor- schijn, maar op bevel gevoelens uit te drukken, die mij vreemd zijn, neen, dat zou menimmer mogelijk wezen. Nagaande wat het lidmaatschap aan goeds mede brengt en wat de leden en hunne kinderen daar kunnen genieten, moet het, zeide spreker, be- vreemding wekken, dat niet veel meer personen lid worden, dat nog niet meer donateurs zich opdoen om het goede te steunen en mede te werken tot de verheffing van den ambachtstand, die hier toont wat zij kan en zeker wat zij wil. Om niet of tegen zeer geringe kosten wordt gelegenheid gegeven tot het leeren der beginselen van rekenen en handteekenen, of wel kunnen de op die gebieden reeds verkregen kundigheden worden voortgezet, welke kundigheden in de tegenwoordige tijden als nuttig en onontbeerlijk mogen worden genoemd, om een bekwaam ambachts- man te worden. Aan het bestuur en aan de onderwijzers, de heeren J. Bierle en L. de Bruijne, werd dank gebracht voor hetgeen in deze door hen is verricht. Ook het tot de vereeniging behoorend onder- steuningsfonds bij ziekte, zou reden moeten zijn, dat meerderen toetraden, omdat men daardoor de zekerheid heeft, dat, wanneer door ziekte van het hoofd des gezins de verdiensten stilstaan, toch dagelijks of wekelijks een bedrag te ontvangen, en moeder de vrouw niet geheel met leege handen moet zitten, juist op een tijd dat in het gezin nog meer dan anders noodig is. En dat geld is dan geen aalmoes, doch geld dat men zelf heeft helpen bijeenbrengen, gespaarde penningen dus. Door gelukkige omstandigheden behoefde dit fonds slechts f 86,10 uit te keeren. De afdeeling zang »Geduld Overwint" die aan de leden zoo menigen genoeglijken avond verschafte op gebied van zang en tooneel, aan wie spreker, benevei)8 aan haren directeur, de heer Bierle, daarvoor hulde bracht, telde in het afgeloopen jaar gemiddeld 45 leden en 55 donateurs. Hare inkomsten bedroegen f 131,40, de uitgaven 130,20V,. De inkomsten der hoofdvereeniging bedroegen 1006,38, waaronder: contribute gewone leden f 430,50, idem donateurs 230,25, zaalhuur 185, betalende lessen f 23,25, saldo van het buffet 188,127g. Onder de uitgaven werden vermeldintrest hyp. leening voor het gebouw f 112,50, onderhoud 125, salaris onderwijzers cursussen 112,40, idem directeur zangafdeeling 50, gestort in het ziekenfonds (de helft der contribute van de ge wone leden) 215,25. Met inbegrip van een bedrag van 109,221/3 aan in 1901 onbetaald gebleven rekeningen en een bedrag van f 45,96 op de spaarbank belegd wordt he< totaal der uitgaven 1006,371/,- In aanmerking genomen En toch is men over 't algemeen geneigd, bij de beoordeeliug van haar huiselijk leven het talent van tooneelkunstenaressen tot maatstaf te nemen, sprak Percy bedachtzaam. En alles, alles voor spel en misleiding te houden, elken blik, elke beweging ook zelfs dan wanneer wij meenen dat ze door niemand worden opgemerkt vroeg Lucile op papier. Percy zag peinzend op de veelzeggende teekens. Blijkbaar griefde het hem, smartelijke overwegingen bij zijn lieve leerlinge op te wekken, want zijn stem klonk aangedaan, toen hij, als aan een geheimzinnige macht gehoorzamend, zeide Zijn de lieden te berispen die, met minder helderen blik begaafd, hen die zij op het tooneel bewonderen als onafscheidelijk van hunne kunst- begaafdheid beschouwen Lucile richtte zich op. Een onbeschrijflijk smeekenden blik sprak uit haar oogen. Toen boog zij, als aan een plotseling opkomende gedachte toegevend, zich over het papier en Percy, die nieuwsgierig de beweging van het potlood volgde, las Tot heden heb ik nooit over mijn positie in de maatschappij nagedachtgeen enkel oogen- blik bezorgd geweest, dat ik door iemand in de wereld ongunstig beooideeld zou worden. Waar- om wilt gij, aan wien ik zoo onuitsprekelijk veel dank verschuldigd ben zoo iets bij mij opwekken Waarom wilt ge mij het vertrouwen ontnemen, waarmede ik steeds voor de toeschouwers ver- scheen? Ach, doe dat niet, ik bid er n om. Zeg, dat gij uw woorden niet ernstig gemeend het achterstallige van 1901 is dus de financieele toestand niet ongunstig te noemen. Met het goed slot van vorige jaren heeft het ondersteuningsfonds bij ziekte thans in kas 525,48. Spreker eindigde met het uiten van de beste wenschen voor den bloei der vereeniging, voor het welzijn van bestuur en leden. Het programma werd nu vervolgd met het zingen van liederen door de zangafdeeling en het opvoeren van verschillende blijspelen en voor- drachten, zoo voor heeren als dames, die, de een wat meer, de ander wat minder, in den smaak vielen. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de verschillende dames en heeren, die daar voor hunne krachten disponibel hadden gesteld, hun beste beentje voorzetten, maar ook dat zij succes van hun werk hadden, want de hoorders waren, blijkens het algemeen applaus, dankbaar en voldaan. Ook onze beste wenschen voor den bloei der vereeniging. Gisterenavond werden een aantal ingezetenen, die voor hunne electrische verlicbting Nernst- lampen bezigen in het duister gezet, daar de lampen, door een defect aan de geleiding oubruik- baar werden. De gloeilampen bleven ongestoord licht geven. Hoek. In zijne vergadering van j.l. Donder dag besloot de Raad dezer gemeente eene sub- sidie te verleenen ad 250, gedurende 20 jaar, aan de polders Oud- en Nie'uw-Westenrijk, onder voorwaarde dat die polders den weg over den Binnendijk zullen bekeien. Vastgesteld werd eene verordening, houdende bepalingen op het bouwen, het vernieuwen en het in gebruik nemen van woningen. Op sommige punten werd hierbij van het advies der ge- zondheidscommissie afgeweken. Goedgekeurd werd de rekening van het Bur- gerlijk Armbestuur over 1902. Zaamslag, 17 Febr. Heden werd alhier door Burg, en Weth. dezer gemeente aanbesteed het uitdiepeu der haven aan den Margarethapolder, waaruit ongeveer 2400 Ms. grond moet worden verwijderd. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. Faas h 0,50, C. Sol h 0,27 en J. Florus e. a. h 0,23% per M3. Naar men ons van goed ingelichte zijde meedeelt is het bericht in een ander blad, dat plannen zouden worden ingediend voor het bouwen van een raadhuis alhier, beslist onwaar. De be- lastingplichtigen kunnen dus vooralsnog gerust zijn. hebt, dat ik mag blijven voortgaan te leven zoo- als 't mij tot een lieve, aangename gewoonte ge- worden is. Of zoudt ge slechts uw eigen oordeel te kennen gegeven hebben Zoudt gij zelf mijn oprechtheid betwijfelen, ook de betuiging mijner innigste dankbaarheid met sommige mijner voor- stellingen op het tooneel vergelijken? Meer en meer had Percy zich tot Lucile neer- gebogen, zoo laag dat zijn lippen heur zwart haar raakten. En in zijn oogen schitterde een uitdruk king van zegepraal. Neen, miss Lucile, sprak hij bewogen, zoodra zij met schrijven geeindigd had, en vriendelijk en geruststellend blikte hij in haar geheel tot hem gewend gelaat, waaraan de ontroering nog verhoogde schoonheid schunkneen, ik ben de laatste, die aan uw oprechtheid zou twijfelen. Dat ik aan ons gesprek deze wending gaf, ge- schiedde alleen om u op de proef te stellen en mij te overtuigen, dat uw tegenwoordige werkkring bij u geen smartelijke herinneringen zal opwekken, wanneer gij een anderen werkkring kiest, die u in staat stelt geluk en zegen om u te verspreiden. Dit gezegd hebbende, zag hij zijn leerlinge opmerkzaam aan, als om haar antwoord op haar gelaat te lezen, nog voordat zij het zou nederge- schreven hebben. Maar Luciles gelaat verloor de uitdrukking van kinderlijk vertrouwen niet. Wel scheeu zij peinzend, alsof haar geest zich met de oplossing van een plotseling aan haar opgegeven raadsel bezig hield. (WoTdt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1