Gemengde berichleri. Landboawberichten. Een millioenenjuffrouw. Philippine, 14 Febr. Hedenavond is door het gemeentebestuur een proeve genomen met het gpiritusgloeilicht op de haven. Iiuim dertig meter van de lichtbron was het zoo helder als dag en iedereen kon zich nu overtuigen dat dit licht eene wezenlijke verbetering voor onze ge- meente zou zijn. De andere gewone lantaarns met gloeiende spijkers staken daar bij treurig af. Naar wij vernemen verbranden deze lichten slechts 0,9 cents per unr. Kloosterzande, 14 Febr. Heden besteede en gunde de vereeniging ,/Eigen Hulp" de levering van 209,700 kg. superphosphaat a f 2,48 aan E. P. Staal te St. Jansteen139,000 kg. am- moniak-superphosphaat a 7,24 aan Jos. Rottier te St. Jansteen en 77,200 kg. chilisalpeter a f 10,08^ aan W. Adriaansens te Groenendijk. Biervliet, 13 Febr. Door den rijks- en gemeente- veldwachter alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van wijn en kaas uit een winkel alhier, tegen de gebroeders L. en d. K., vier jongens van 10 tot 16 jaar oud. Toen de politie bij de moeder van L. kwam om de jongens (e hooren, bedreigde deze de politie met een mes en beleedigde hen. Zoo worden de jongens opgevoed door de moeder 't was beter geweest dat ze hare lievelingen een ilinke straf had toegediend. Nu zal ze mogelijk zelf nog terecht moeten staan. Biervliet, 15 Febr. Verleden nacht zijn bij den landbouwer C. alhier van 9 paarden de staarten afgesneden. De politie is de daders reeds op het spoor. Het is te hopen dat zij hun welverdiende straf niet ontloopen voor hun laffe daad, de dieren van het eenigste verweermiddel tegen de vliegen te ontrooven. Men schrijft van de Belgische grenzen aan de Tel. Onae zuidelijke naburen zijn zeer ingenomen met het bericht, dat aan ons ministerie een wets- ontwerp in behandeling is ter bestrijding van de tuberculine onder het ruudvee. In Belgie zijn sinds jaren groote sommen nit- gegeven om deze, voor rnensch en dier gevaarlijke ziekte, te bevechtenterwijl in ons land tot nog toe niets gebeurd is om de ziekte tegen gain. Om die reden zijn door de Belgische regeering aan de grenzen uitgebreide maatregelen genomen om tuberculeus vee uit het land te bouden. Alle Nederlandsche koeien moeten namelijk in de quarantainestallen aan de grens de zoogenaamde tuberculineproef ondergaan, dat is, zij worden door een rijksveearts ingespoten met eene stof, welke den naam van tuberculine draagt. Verminderd de warmtegraad van het ingespoten dier minder dan een graad, twee tienden van den honderd- deeligen thermometer, dan mag het Belgie niet binnenkomen en moet naar het land van herkomst terug. Op die wijze gaan iedere maand een 75 a 100 melkkoeien naar ons land terug, met't kenteeken, dat zij door de veeartsen gevaarlijk voor den Belgischen veestapel worden geacht. Deze koeien worden natuurlijk in Nederland weer verkocht. Nu willen wij niet beweren, dat alle terug- gezondeu koeien lijdende zijn aan tuberculose (de ondervinding heeft meermalen bewezen, dat deze proef aan de Belgische grenzen met onze runderen genomen, niet al te probatum is)toch meenen wij de landbouwers te moeten aanraden geen koeien met gaatjes in het oor te koopen. De commissie van veefokkerij in Zeeland wees er in haar verslag van 1900 reeds op, dat de tuberculeuse koeien meestal het eigendom worden van personen, die niet weten of begrijpen, aan welk gevaar zij hun ander vee blootstellen, en op die wijze een niet te berekenen schade aan den veestapel toebrengen. Dezer dagen ontmoetten wij een veekoopman, die handel dreef ia de aan de grenzen afgewezen koeien. Deze beweerde bij hoog en bij laag, dat deze afgekeurde runderen onder de beste moeten gerekeud worden en vooral voor de kweek bijzonder geschikt zijn. Door deze en dergelijke praatjes en vocral door den goedkooperen prijs laten vele landbouwers zich overhalen deze verdachte dieren in hunne stallen te brengen. Zooals wij boven zeiden, worden iedere maand een 75- a lOOtal koeien als verdacht van tuber culose teruggezonden. Daaruit leiden vele Belgen af, dat een groot deel van ons vee tuberculeus is. Anderen gaan verder en beweren stoutweg dat 10 procent van het Nederlandsche vee aan pokziekte lijdt en vinden daarin een motief om de grenzen gesloten te houden voor den invoer van Neder- landsch vee. Gemakkelijk valt het deze bewering te ont- zenuwen. Vooreerst is de tuberculine-inspuiting niet te vertrouwen. Vele Belgen zijn daar tegenwoordig zelf van overtuigd. Er zijn er, die trachten te bewijzen dat de inspuiting met tuberculine zelfs een gevaarlijk middel is. De heer Fr. van Brussel, landboiywer-afgevaardigde, zei verleden jaar in de Kamer van Volksvertegenwoordigers ,/Gij zoudt niet kunnen gelooven, hoeveel goede koeien door de inspuiting met tuberculine verslecht worden. Deze inspuiting hinderd het vee zdozeer, dat het jtaat te beren en dat het 2 of 3 dagen nadien aan koortsen blootgesteld is." (Zie redevoering van den heer Van Brussel 11 Maart 1902). Ten tweede is het vreemd, dat vele onzer melkkoeien zoo tuberculeus werden bevonden terwijl bij ons vee, dat in de abattoirs van Gent, Brussel, Luik en Antwerpen geslacht wordt, zeiden of nooit kenteekenen voorkomen van pokziekte Voor een paar jaar verklaarde de heer Roevens in een Antwerpsch blad #Ik ken een koopman in vet vee, die dit jaar 2500 Hollandsche ossen te Antwerpen en te Brussel gebracht heeft en geen enkel was door pokziekte aangedaan." Hieruit blijkt, dat de ziekte bij ons vee lang zoo verre niet is doorgedrongen als de voorstanders van het sluiten der grenzen voor ons vee, willen doen voorkomen. Toch zouden wij het ten zeerste toejuichen, als door onze Regeering spoedig maat regelen genomen werden ter bestrijding van de ziekte; vooreerst, omdat het handelsbelang dit dringend eischt en ten tweede omdat, zoo er geene maatregelen getroffen worden, er gevaar bestaat, dat de ziekte in de toekomst ook onder ons vee in ergere mate zal kunnen voorkomen. Men deelt als een bijzonderheid mede, dat Zaterdagmorgen de mailboot *Prins Hendrik" der maatschappij /^Zeeland" te Vlissingen aankwam met niet minder dan 786 zakken Amerikaansche en Engelsche post, waardoor de Noord-Duitsche trein met zes postrijtuigen moest vertrekken. Een gezin te Spaarndam is aan een groot gevaar ontsnapt. Vrijdag in den vroegen uorgen toen zij ontwaakten, waren alien zoozeer bedwelmd dat ze bij het opstaan onmiddellijk neervielen een lOjarige zoon wist gelukkig nog de buitendeur te bereiken en die te openen, waardoor alien weldra weer tot bewustzijn kwamen. Kolendamp uit de kachel was de oorzaak. Zaterdagmorgen is ter hoogte van het Haantje bij Delft, doordat een portier open ging, de heer v. d. V., oud-apotheker, te Dordrecht, uit een tiein gevallen. Hij kwam met zijn hoofc op de rails terecht. De trein werd dadelijk tot stilstand gebracht en teruggestoomd. Per brancard is de heer v. d. V. naar het gasthuis te Delft vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Bij den juwelier Brugsma te Groningen vervoegde zich Donderdag een jongeman, voor- gevende Hoven, hotelhouder in de //Zeven Pro vincien" aldaar te zijn. Hij wilde zijn echtgenoote een horlogeketting cadeau geven en vroeg eenige stuks op zicht. De winkeljuffrouw, niet wetende dat de heer Hoven siids eenigen tijd te Amsterdam woont, gaf den man een twaalftal gauden kettingeu mee, vertegeuwoordigende een waarde van 500. De man is niet teruggekeerd. De politie heeft een onderzoek ingesteld en zij vermoedt, dat zekere Hendrik N., vroeger winkelbgdiende te Groningen, pas ontslagen uit de gevangenis, waar hij wegens verduistering drie jaar had doorgebracht, de op- lichter is. Daar deze per trein in de richting Nieuweschans is vertrokken, is het zeer waarschijn lijk dat hij naar Duitschland is uitgeweken. Te Rotterdam zijn bij toeval vier werklieden bewusteloos gevonden in een onbewoonde tapperij, waar zij eenige reparation hadden te doen. Om den kelder droog te stoken, gebruikten zij een kachel- tje waarin cokes gebrand werden en in het potdicht gesloten benedenhuis ontwikkelde zich nu zooveel kolendamp, dat de meuschen er door bewusteloos zijn geraakt. Toen men zich toegang tot de woning verschaft had, lagen de mannen hier en daar languit op den vloer. Twee kwamen onmiddellijk, de anderen na eenigen tijd bij. Waarschijnlijk hebben alien slechts gedurende korten tijd bewus teloos gelegen. Vrijdagavond is op de spoorbaan nabij het station Reuver het verminkte lijk gevonden van den hulpwachter M. H. H. De ongelukkige is vermoedelijk door den avondsneltrein uit Venloo overreden. In eene Zaterdag op initiatirf van de heeren A. G. A .Everts, P. Joosting, Jhr. Mr. C. Beelaerts van Blokland ea H. de Ranitz te Utrecht belegde en door ruim 300 personen bijgewoonde bijeen- komst van staatsspoorwegpersoneel, uit alle deelen des lands daartoe samengekomen, is, gelijk reeds gemeld, opgericht de Bond van Staatsspoorweg personeel. Deze Bond stelt zich ten doel de belangen zijner leden zoowel in hunne betrekking als aaar- buiten te bevorderen, met inachtneming van een ieders verplichtingen jegens de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Elk streven om invloed uit te oefenen op de godsdienstige of politieke gevoelens der leden is uitgesloten. Genoemde maatschappij heeft zich bereid verklaard den Bond te erkennen. Blijkens berichten is een comite van spoorweg- ambtenaren er in geslaagd, voldoende toezegging van medewerking te ontvangen, om, in geval weder eene staking mocht uitbreken, op ver- schillende trajecten een beperkten dienst te onder- houdeu. De student aan de polytechnische school J. B. van L. richt tot zijn medestudenten een oproep om te komen tot de oprichting van een vrijwilligerscorps, dat dienst zou moeten doen bij atakingen als de nu laatstelijk doorgemaakte. Te Weesp is de schutterij onverwachts samen- geroepen, om de mededeeling te ontvangen, dat zij zich, op last van hoogerhand, gereed moet houden op het eerste bevel onder de wapenen te komen (voorloopig voor de helft), ter bescherming van het stationsgebouw, den toegang tot den spoorweg en de wissels. Ook mogen de schutters tot nader order de plaats hunner woning niet verlaten. (Tel.) Te 's Gravenhage zijn twee grenadiers, be- hoorende tot de opgeroepen miliciens van vorige lichtingen, in voorarrest gesteld, wegens dienst- weigering. Sedert in de Oranje Nassau-kazerne te Amsterdam de miliciens van de iichtingen 1900 en 1901 zijn gehuisvest, is door den regiments- commandant bepaald, dat elken avond van de te Amsterdam in garnizoen liggende drie bataljons van het 7" regiment infanterie, de manschappen om beurten van een der bataljons des avonds de kazerne mogen verlaten op vertoon van een permissie- biljet, terwijl de beide andere bataljons geconsig- neerd blijven. Voor hen, die daar ter stede geen familie of kennissen hebben is deze bepaling niet zoo onaangenaam als voor hen, die nu slechts om de drie avonden enkele uren in den familiekring kunnen doorbrengen. Een gevolg hiervan is dat er thans handel m deze permissiebiljetten in de kazerne wordt gedreven, en er zelfs jongelui zijn die, naar men verzekert, voor 0,75 zoo'n biljei trachten te bemachtigen van een kameraad, die er minder prijs op stelt om uit te gaan. Ook een staking. In het dorp M., niet ver van Breda, werd jl. Zondagmiddag onder het lof (de namiddag-godsdienstoefening bij de katholieken het werk gestaakt door de koorzangers, omdat de pastoor dieu middag een paar knapen wilde laten meezingen, die niet tot het koor behoorden. Midden in den dienst verlieten de stakers de kerk. Men meldt uit Giessendam Als een bewijs van de taaie levenskracht van sommige dieren, kunnen wij mededeelen, dat hier eene kat gedurende 20 dagen onder een hoop h°oi heeft vertoefd, zonder eten en drinken. Door verplaatsing van het hooi werd zij verlost zij leefde nog. In de gemeente Smallingerland hebben een weduwnaar en eene weduwe besloten samen een huwelijk aan te gaan. Hij is vader van 10, zij moeder van 17 kinderen. In de heide bij Surhuisterveen (Fr.) kreeg een vader ruzie met zijn zoon en zijn schoonzoon. Het kwam tot een vechtpartij, en de vader werd ten slotte met een geweer zoo op hoofd en rug ge stagen, dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en de man niet buiten levens gevaar moet zijn. In den afgeloopen winter stond de dijk, loopende van den rijksweg 's Hertogenbosch Fledel naar de buurt Gerven, welke buurt behoort tot de gemeente 's Hertogenbosch en met die plaats geen anderen gemeenschapsweg heeft dan genoemden dijk, onder water. Na den hoogen waterstand bleek in dien dijk een gat gestagen, zoodat rijtuigen er niet konden passeeren. Dit gat nu is dezer dagen door deschoolkinderen dichtgemaakt. De kleuters hebben zich dapper gehouden. De rijtuigen kunnen weer passeeren. Men vermoedt dat nu ook wel eens gemeente- arbeiders, na zich weken te hebben laten wachten, ter ptaatse zullen verschijnen, hetgeen nog wel noodig is. De jongens hebben zich vocr hun arbeid behoorlijk laten betalen. Ze hebben een hoofdelijken omslag voor alle inwoners van Gerven gemaakt ad vijf cent per hoofd. Men schrijft uit Schiedam Er schijnt aan de ongelukken in branderijen en fabrieken hier ter stede geen einde te komen. Bedroeg het aantal ongelukken vroeger gemiddeld een per week, sedert 1 Februari, den dag, waarop de Ongevallenwet 1901 is in werking getreden, is het zoo ongeveer geklommen tot e6n per dag. t Begon reeds Maandag, toen een brandersknecht door een trapgat viel en inwendig gekwetst werd weggebrachtvervolgens de smid H. J. B., die in zijn werkplaats viel en zich aan zijne voeten bezeerdede brandersknecht P. Z., die onder een steliing werkzaam was en heet water over zijne voeten kreegde brandersknecht W. C. K., die uitgleed en in een gistbak viel, en hierbij ernstige brandwonden bekwam aan armen, beenen en halsde werkman A. H., die bij het lossen van boomstammen in een houtzagerij zich ernstig aan de vingers bezeerde, door ze tusschen twee boomstammen te klemmen, en ten slotte de gist- zifter C. de V., die van een ketel viel en zijDe beenen bezeerde. 't Is wel eigenaardig, dat, nu de werklieden volgens de Ongevallenwet een uitkeering krijgen, de ongevallen zoo zijn toegenomen. 't Zou ook de reden kunnen zijn, dat dergelijke kleine onge- ukken vroeger onbekend bleven. De correspondent te Amersfoort van het Hbld. schrijft Amersfoort heeft zijn millioenenjuffrouw. Vrij geruimen tijd geleden kwam hier een als dame gekleed persoon, gelijk de eigenaardige politie-term luidt, en wist zich zoo door haar innemend optreden als haar groote vroomheid, alras het vertrouwen te verwerven van een braaf burgergezin, waar zij aanvankelijk bezoeken af- legde, doch al spoedig in huis ging wonen. Met stukjes en beetjes werden de nieuwe hnis- geuooten nu ingewijd in de toekomst der dame die vertelde dat haar een zeer groote erfenis te wachten stond en zij nu dezen, dan genen advo- caat moest raadplegen. Inderdaad kwamen ertelkens brieven het vertelde bevestigen brieven, door haar zelve geschreven en waarop zelfs postmerken en bestellersteekeu keurig waren nagebootst. Geen wonder was het dan ook 't geval van Jaunetje Struijk is immers al zoo tang geleden en de wereld wil bedrogen worden dat er geld werd geleend, enz.wel niet tot aanzienlijke be- drageu, maar toch voldoende om ten langeu leste de debutante-millioenenjuffrouw te doen vervolgen wegens oplichting. Bij een in verband hiermee ingesteld onderzoek bleek haar ^brand- en in- braakvnj geldkistje in plaats van bypotheek-akten en papieren van waarde niets van dien aard te bevatten. Niet alleen bij de huislieden werden leeningen gesloten, maar ook bij hun geestverwanten, die met brieven werden bestormd zoodra de schatkist der dame leegraakte. De brieven zullen wellicht een zeer kostbaar materiaal vormen voor een andere instructie tegen deze groote huichelaarster en bedriegster. Zij schreef o. a. aan een der predikanten om dezen mee te deelen, dat haar broeder was over laden en schetste daarin op hartroerende wijze dieus zalig afsterven. Welnu, die broeder is nog springlevend en niet eens ziek geweest. Ioen de instructie wegens oplichting tegen haar was geopend, heeft ze getrachl een polsader te openen, doch zoodra er wat bloed te voorschijn kwam alarm gemaakt. Ze werd aanstouds geholpen en is nu opgenomen in het Aldegondegasthuis, van waar ze binnenkort naar Utrecht wordt over- gebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Ook is gebleken dat ze, voor Amersfoort de eer genoot haar als inwoonster te hebben, collec- tante is geweest voor een der Zendingsgenoot- schappen en dat ze de daarvoor ingezamelde gelden heeftverteerd op een snoepreisie door Zwitserland. 1 De politie deed gisterenochtend onderzoek in de door haar bewoonde kamers en heeft, behalve het daar gevonden materiaal, inmiddels een groot aantal brieven teruggevraagd van personen die door haar werden ingelicht omtrent den stand der erfenis-quaestie. Nader wordt gemeld De millioenenjuffrouw is Zaterdagochtend naar Utrecht overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld, voorloopig onder beschuldiging van oplichting, doch wie weet wat er nog zal volgen, als bewezen zal kunnen worden wat men deze simulante aanwrijft, en naar het schijnt niet geheel en al zonder reden ten laste legt. Hoe siuw zij is, moge hieruit blijkeo, dat achtereenvolgens twee doctoreu bij haar groote hartszwakte hebben geconstateerd. De politie vond de oorzaak tot den zwakken hartslag fles- schen, watten en windsels met bloed, dat zij zich zelven heeft afgetapt eer de dokter haar kwam bezoeken. Zoodra de geneesheer weg was, ver- zocht zij om eieren en melk om het gestoorde evenwichl te herstellen. Hoe deze bedriegster, die om haar doel eerder te bereiken, huichelde zeer vroom te zijn, er in staagde het vertrouwen der geloovigen te winnen moge wel hieruit blijken dat zij een burgergezin voor omstreeks 200 oplichtte. Toen zij omstreeks Mei des vorigen jaars hier kwam, was zij aan beide zijden mank. In huis zoowel als op straat, bijna een gansch jaar achtereen, heeft zij dat mankloopen volgehouden, tot het in haar kraam te pas kwam, op eens genezen te zijn. Als wel van zelf spreekt, verkondigde zij eens- klaps dat zij na een vurig gebed hoop op beter- schap had gekregen. De hier verworven nieuwe vrienden verheugden zich met haar in haar gods- vruchten waarlijk, op eens was de mankheid geheel geweken. Maar erger, veel erger nog dan al dit schandelijk bedrog is de verdenking, die hoe langer zoo 1 aider wordt uitgesproken, dat zij de personen die door haar omtrent de erfenis-quaestie waren ingelicht, naar het leven heeft geslaan. Wat hiervan zij, zal de justitieele expertise hebben uit te maken. Een feit is het, dat tal van personen, die brieven van haar ontvingen, op eens zware hoofdpijn kregen, niet alleen hij of zij die den brief opende, doch ook de overigeu die in de kamer waren. Ook zij, die tijdens een barer weder gesimuleerde ziekten bij haar waakten, en, op haar verzoek, de kamer steeds in halfdonker moesten hullen, werden steeds on- passelijk, tot ten slotte niemand meer wilde waken. De zieke werd toen ook eensklaps beter. Indien door het scheikundig onderzoek bewe zen kan worden wat ,/men" hier als reeds vast- staand beschouwt, dan zal deze rechtszaak er een worden welke stof geeft tot een roman in een oneindig aantal deelen. Een roman waarin helaas deze vrouw een rol speelt, den mensch volkomen onwaardig. De afdeelingec der Belgische Kamer hebben let voorstel van den heer Denis aangenomen, waardoor de kooplieden en winkeliers verplichl worden stoelen aan de winkeljuffers te geven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2