No. 4343. A1 g e a e o a Uieuws* ea Adverteatieblad 7 a o r 2MUW8ch*7Uaadtr«&. 43e Ja&r&ang. Dinsdag 17 Februari 11103. FEUILLETON. Een geel gelaat, een blank gemoed. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abouneert zich by alle Boekhandelaars, Poatdirectenren en Brieven- bushouders. AD* I 1 V 1 H 1 1 t Kt Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel mesr f 0,10. B? directe opgaaf ran driemaal plaataing derzelfde advertcnti* word de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Balfour en de wereldvrede. Louden 13 Frbr. Sprekende te Liverpool zei Balfour heden, dat de Monroeleer in Engeland geeu vijandeu had. Het zou een groot voordeel voor de beschaving zijn, wanneer de Vereen. Staten er zich meer aan gelegen lieten liggen om het ».rijzen van moelijkheden tusschen Europeesche en Zuid-Amerikaansche regeeringen te voorkomen, door laatstgenoemden de beginselen der internatio nal wellevendheid beter in acht te doen nemeu. Met betrekking tot de samenwerking met Duitsch- land sprak Balfour krachtig zijn afkeuring uit over het voortdurend aanblazen van international animositeiten, die een groote bron van internatiouale zwakheid waren. De toenemende toepassing van samenwerking der groote mogendheden is onont- beerlijk 70or het behoud des vredes en den voor- uitgang der beschaving. Als voorbeeld wees hij op den toestand der Balkanstaten, die nu bezorgd- heid wekt. Het Europeesch concert is zeker geen meesterstuk, maar toch beter dan afzonderlijk optreden. Chamberlain te Graaff Reinet. Londen, 14 Febr. De Standard" ontvaugt uit Graaff Reiuet het bericht, dat de Afrikaanders zich buiten alle toebereidselen voor de ontvangst van Chamberlain hielden. Zij woonden geen der meetings bij en maakten geen deel uit van de commissie van ontvangst. De scheuring tusschen de Afrikaanders en de Engelschen hier is volkomen. Er zijn geen rnaat- schappelijke betrekkingen tusschen ben, de Bond is almachtighij zet aan tot boycotten of tot uit de hoogte behandelen der Engelschen. ChamberlaiD was niet erg ingenomen met zijn ontvangst en deelde aan de Afrikaander-deputatie mee, dat de Afrikaanders zich hielden alsof zij zijn besluiten niet kenden. Hij had er bij kunnen voegen, dat enkele rebellen van Scheepers, open- lijk oproerige herkenningsteekenen droegen in de straten. Botha, De la Rey en Smuts bedanken voor zetels in den Wetgevenden Raad. Pretoria, 13 Febr. Er wordt meegedeeld, dat de regeering zetels in den Wetgevenden Raad heeft aangeboden aan de generaals Botha, De la Rey en Smuts, die eenstemmig weigerden de eiw ini 12) Percy dacht weder na, terwijl hij in de ver- trouwelijk tot hem opgegeven doordringende oogen poogde te lezen. Evenwel zijn nog niet alle middelen om het verkeer gemakkelijker te maken oumogelijk, sprak hij eindelijk bemoedigend. 'tis waar dat dit middel slechts in bepaalde gevalleu kau aau- gewend worden, maar ge zoudt u daardoor met kundige personen kunnen onderhouden op een wijze, die weiuig meer tijd vordert dan wanneer ge de woorden zoudt uitspreken. Luciles gelaat vertoonde een eigenaardige uit- drukking van verrassiDg en uieuwsgierigheid. Ik spreek in ernst, hernam Percy. Ik be- doel dat ge u kunt bekwamen in de kunst om, in plaats van het langzaam schrijven van letters en woorden, uw gedacbten door teekens even snel als zij ontstaan op het papier te toovereu. Gij hebt waarscbijnlijk gehoord of gelezen van de kunst, die men stenografie noemt. Lucile kuikte toestemmend, terwijl uit haav oogen een helder begrip straalde. Welnu, vervolgde Percy, ge hebt een arts willen raadplegen, en het toeval heeft gewild dat ge u juist tot mij zoudt wenden, die me vroeger met ijver op de studie der stenografie heb toegelegd. Aanvankelijk slechts voornemens die kunst in de academische gehoorzalen aan te wenden, zie ik thans dat de mogelijkheid bestaat, er ook in mijn hoedanigheid als arts nut uit te trekken. Ik bezit een tamelijke vaardigheid in benoemiug aan te nemen, niet omdat zij niet met de regeering wilden samenwerken, maar omdat naar hun meening de wijze, waarop de nieuwe raad gevormd zal worden, niet met de heiligste belangen des lands strookt. De mogendheden wenschen geen zelfbestuun voor Macedonie. De meestal goed ingelichte correspondent van de ^Times'" te Parijs seint aan zijn blad, dat het Oostenrijksch-Hongaarsche program ten aanzien van den Balkan, geen voorstel bevat om Macedonie autonomie te geven. In de Londensche en Rus- sische diplomatieke kriugen, welke evenzoo niets liever willen dan het lot der Maeedoniers te verbeteren, schijnt men intnsschen evenmin iets te willen weten van een verandering van den status quo. Deze autonomie aldus wordt ge- redeneerd zou in Servie, Boelgarije, misschien zelfs in Griekenland, den lust doen geboren worden om Macedonie tot zich te trekken, iB elk geval een overmacht te verkrijgen in dat land. Bovendieu blijkt uit de houding van Turkije, dat het niet zijn plan is Macedonie zelfbestuur te geven, dan na een krachtigen weerstand. Yeel gemakkelijker zal het gaan om hervormingen in te voeren, welke toch het lot der Maeedoniers dragelijker zulleu maken. Het spel van geven en nemen te Washington. De onderteekening van de protokollen betreffende Venezuela door de blokkeerende mogendheden, waarbij de blokkade wordt opgeheven, zal thans plaats hebben, nadat Bowen namens Castro alle eerste rangseischen van Duitschland, zegge 792,000 gulden, heeft erkend en er in toegestemd heeft, dat de betaling geschiedt met wissels, die vervallen tusschen 15 Maart en 15 Juli. Als waarborg dienen de douane-ontvangsten van la Guayra en Porto Cabello, waarvan Belgische douanebeambten het beheer overnemen. Zoodra Venezuela uit deze ontvangsten de wissels niet prompt betaalt, worden de Duitsche eischen voor alle anderen voldaan. Ten aanzien van niet-eerste rangs-eischen der blokkeerenden verlangen deze geen vodrraug boven andere bestaande krediteuren, maar wel een af- zouderlijke behandeling, waarbij alle drie de blok keerende mogendheden gemeenschappelijk als een groep van krediteuren zullen optreden en het die kunst, en gaarne ben ik bereid u er mede bekend te maken. Men vindt overigeus slechts weinig personen, die in staat zijn om zulk een onderhoud te voeren. Ik wil 't leeren, stond op 't papier, dat Lucile over de tafel schoof, en uit haar oogen sprak zulk eeu treffend verzoek, dat Percy er aangenaam door getroffen was. Eenige proeven welke hij terstond leverde, door iets sneller te schrijven die hij oogenblikkelijk daarna vertolkte overtuigden de jouge danseres volkomen en toen hij haar verliet, beloofde hij, zijn weinige vrije uren aan haar onderricht te znllen wijdeu. Vanaf dien dag kwam Percy dagelijks, in zoo verre, zijn beroep 't hem verguude. Hij vond eeu oplettende en vluage lesrlinge in Lucile, die verassend vorderingen maakte, waut niet alleen oefende zij zich zoodra zij daartoe ge- legenheid had, maar ook onderwees zij op hare beurt den ouden John Chinaman, die bij de aan ziju volk eigene gave van nabootsing schier ge- lijken tred met haar hield en derhalve niet weinig tot haar vordering in de kunst bijdroeg. Na verloop van nauwelijks vier maanden had zij de bekwaamheid verkregen, zoowel met Percy als met Fo Chung met behulp van de door haar geleerde kunst vlug een onderhoud te kunnen voeren. Hii rmede was het onderricht evenwel nog in 't geheel niet ten einde integendeel, Percy kwam nog dagelijks, om haar verder te oefenen, waarbij hij haar steeds de gelegenheid gaf tot een hart en geest opwekkend levendig onderhoud, een genot, dat haar vroeger was outzegd, zoodat zij het gemis der spraak minder smartelijk gevoelde. Toen op zekeren dag Lucile en Percy elkander hunne gedachten mededeelden, zat John Chinaman dicht bij het venster ijverig te naaien, terwijl hij opmerkzaam luisterde naar de woorden van den Haagscbe Hof van Arbitrage ever hun rechten nitspraak willen laten doen, als althans Bowen niet nog met weer nieuwe voorstellen komt, waar- door deze kwestie van afzonderlijke behandeling insgelijks te Washington zou kunnen worden beslist. Oogenschijnlijk scheppen Bowen en zijn politieke vrienden te Washington er zeer weinig behageu in, dat in 't algemeen het Haagsche scheidsgerecht, een Eurepeesche rechter dus, in de beslechting van dit Amerikaansch geschil wordt betrokken. De mogelijkheid is dus verre van uitgesloten, dat Bowen inderdaad nog meerdere voorstellen ter geheele afhandeling van de zaak zal doen. Het spel van geven en nemen te Washington eindigt hiermee dus werkelijk zijn voleinding. 't Was een loven en bieden, waarbij Venezuela, steunende op de sympathie van de Unie, nog zoo veel mogelijk in zijn voordeel zocht te bedingen. Aan den anderen kant maakten de blokkeerenden 't Venezuela Diet weinig lastig met hun voor stellen, om de kwestie door't Haagsche Arbitrage- hof te doen beslechten een inmenging van Europa waartegen, als boven gezegd, heel de Unie principieele bezwaren blijft maken. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend dat in het jaar 1903 1°. de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 16 April zal gesloten zijn 2°. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen 3°. de kooieendeu door een kooimaD moeten worden opgesloten of gehonden van 1 April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild 4°. de visscherij zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 April voor zooveel betreft het visschen met het kruisnet en met den hengel en van 16 Maart tot en met 31 Mei voor zooveel betreft het visschen met den zegen of het sleepnet 5°. de visscherij met de overige voor deze provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 Mei; 6°. gedurende den gesloten vischtijd, sub. 50. arts. Sedert de oude man, op Lucile's dringend verlangen, er van had afgezien zijn goochelaars- kunslen in 't openbaar te vertoonen, was hij zwaarlijvig en minder vlug geworden, waarom hij zich nu bezig hield met werkzaamheden, die minder vermoeiend waren en waarmede hij even goed bekend was. Zooals hij veertien jaar geleden in de door pal- men overschaduwde hut op de landengte van Panama voor het hulpelooze meisje het eerste zijden kleedje maakte, vervaardigde hy met be- wonderenswaardige bekwaamheid, naar bijzondere teekeningen, voor de rijk gesalarieerde danseres de prachtige costumes, waarbij hem zijn aange- boren smaak om de kleureu te schakeeren uit- muntend te pas kwam. Ge bezit dus eigenlijk niets meer wat in betrekking tot uw verwijderd vaderland staat, met den naam Lotje ging alles verloren, zei Percy en achter Luciles stoel gaande staan, zag hij naar de op het papier verschijnende teekens. Alleen de herinnering niet, aldus las hij Luciles antwoord, en deze is voorwaar zeer treurig. Wel betreur ik het, mijn waren naam, den naam dien ik zoo dikwijls uit den mond mijner ouders en broertjes hoorde, verloren te hebben, maar hoe kon ik het verhinderen, daar het mij oumoge lijk was hem te doen kennen Er waren toch jareu verstreken voordat ik door Fo's onvermoeide pogingen zoo ver gevorderd was, dat ik mijn waren naam kon schrijven. Maar toen waren alien die mij omgaven, en ook ik zelve zoo aan de door Fo gekozen naam Lucile gewoon geraakt, dat het stilzwijgend bij de oude bleef. Later, toen ik meer begon na te deuken kwam het ver langen bij me op, weder Lotje genoemd te worden, maar dankbaar erkennende dat Fo na den dood mijner ouders in den volsten zin van't woord de vermeld, in de wateren waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van aal of paling doch alleen met aalkorven en met een aal- haak voorziene dobbers, zal mogen plaats hebben. Men meldt Zaterdag 28 Februari zullen de verschillende mosselzaadbanken op de Ooster-en Wester-Schelde welke sedert October geopend waren voor de pnblieke visscherij, weer gesloten worden. Op die banken is dit jaar, zeer ten nadeele van de Zeenwsche mosselvisscherij, bijnageen zaadgevallen. De visschers zullen daarom weer wel verplicht zijn zaad van de Zuiderzee of van Engeland te betrekken, hetwelk echter van mindere qnaliteit is dan het Zeenwsche zaad en dan ook slechts magere mossels oplevert. TER NEUZEN, 16 Februari 1903. Zaterdag werd alhier door den bouwkuudige P. C. van der Hooft aanbesteed het verbouwen van een pakhuis, staande in de Javastraat alhier. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. J. de Bree voor 362J. A. Meertens voor f 356 J. van der Velden voor 335 H. van der Velden voor 830Joris Kolijn voor 312; J. A. Rijnberg voor 299,75; C. de Maree voor 295; F. van der Peijl voor f 290 J. P. Casteleijn voor 286W. Verlinde Jacz. voor 280 W. P. Nieuwelink voor 269 M. J. van Kerkvoort voor f 268,60A. C. Rijnberg voor 234 en P. Fraanje voor 233. Gegund aan den minsten inschrijver. Sas ran Gent, 16 Febr. Hedenmorgen dreigda aan de spiegelglasfabriek alhier eene werkstaking. De werkzaamheden aan los- en laadplaatsen, welke voorheen altijd door Belgische werklieden werden verricht, zijn thans door aanbestediug overgegaan in handen van Nederlandsche werklieden, waarvoor hedenmorgen een ploeg volk van Ter Neuzen gekomen was. Deze durfde echter het werk niet beginnen, daar zoowel de arbeiders van binnen als van buiten de fabriek, alien Belgen, eene dreigende houding aannamen. Eerst toen de politie ter plaatse verscheen, konden de Ter Neuzensche werklieden beginnen, waarna de vroegere Belgische lossers langzamerhand aftrokken. Daar nog meerdere moeilijkheden worden ver- wacht, blijft het terrein onder bewaking der politie. plaats van vader en moeder bij mij had bekleed, besefte ik dat ik hem ook het recht moest laten mij naar zijn zin te noemen. Zelfs als hij tot een Chineeschen naam zijn toevlucht genomen had, zon ik daarover niet misnoegd zijn geweest. 't Is een trouwe ziel, die goede Fo Chung, zei Percy, een vluchtigen blik op John Chinaman werpende, die alleen aan de op ziju schoot liggen- de kersroode stof zijne aandacht scheen te wijden. Ik gevoel recht bitter hoe onrechtvaardig men handelt door over de gestaarte zonen van het zoogenaamde Hemelsche Rijk over 't algemeen met zooveel minachting te spreken. O, bleef het nog maar bij 't beoordeelen schreef Lucile haastig. Vaak worden zij ook slecht behandeld en beleedigd. Zij hebben inder daad veel gebreken, doch niet zooveel meer dan andere natieu dat deze zich daarom als vol maakt tegenover hen mogen stellen. Meermalen is 't gebenrd dat men den goeden Fo Chung van kinderroof beschuldigde, vooral in de eerste jaren dat ik bij hem was. Hij kwam daardoor vaak in een neteligen toestand. Als Chinees vond hij bij niemand geloof, ik was niet in staat mij op voldoende wijze verstaanbaar te maken, en ware de oude man niet zoo schrander geweest om voor mij een soort van pas te doen opstellen, dan zou ik hem zeker zijn ontrnkt geworden, en hem zou men misschien in de gevaugenis geworpen hebben. Ik huiver bij de gedachte wat van mij zou geworden zijn, indien men mij hulpeloos in de wereld had gestooten. Later gelnkte het ons in betrekking te komen bij onzen tegenwoordigen patroon, aan wiens liefderijke zorg ik het te danken heb, dat ik voor de toekomst niet behoef te vreezen. (Wordt vervolgd.) TEB VEIZEtSdlE (OIRtV ir ■>14 M»|) rerwhljat Maaailag., Wocn.it »t{- en Vrfjila^avond, altaeionderd op feeatdaaen, blj de Ftrma P. 3 VAM Dm BABWJT TTmr Kvn Mg_Wi l| III BIABDKDiDDtnWB W

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1