Volksweerbaarheid. Handefsberichten. ioogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Afdeeling Ter Neuzen. Openbare vergadering De actie onder het spoorweg- personeel. D A GEN. Voorm. Nam. Donderdag 12 Februari 1.49 2.11 Vrjjdag 13 2.33 2.54 Zaterdag 14 3.17 3.37 Zondag 15 H 3.58 4.18 Jlaandag 16 4.38 4.58 Dinsdag 17 K 5.18 5.37 Woeasdag 18 H 6.— 6.22 IflPiR OnPTIltipn 28 Juli 1901 zijn 1055 IUU.J UjJtl allCH, 0perat. van breuken, in het Getrouwd JOHANNES MARINUS KUILER WILLEMIN A DU PREE, toebehoorende paarden verscheurde, besloot men hem te dooden. De meest. practische manier werd geacht, dit per kanon te doen. Een stuk werd geladen en op eenigen afstand yan den vuurmond een paar stnkken allerbeste qualiteit vleesch neergelegd. Maar de tijger zei heel verstandig//timeo Danaos, houd jelui je vleesch maar zelf" hij kwam niet aan het vleesch, maar vertoonde zich later meermaleu geheel onyerwachts op plaatsen, waar niemand hem had geinviteerd te komen en hij dan ook allesbehal»e welkom was. Het dier is nog in blakenden welstand. Op last yan het parket van St. Etienne is de kantonrechter Perrin, vergezeld van dokter Reynaud, naar Saint-Genis-Terrenoire gegaan om daar een onderzoek in te stellen naar een op- sluitingszaak. In genoemd dorp leeft sedert twintig jaren, yrijwillig of onrrijwillig van de wereld afge- zonderd, een juffrouw Chavane, die 54 jaar oud is. Nooit is zij in die twintig jaar de deur uit geweest. Bij het begin van haar afzondering had juffrouw Chavane een oude dienstbode bij zich. Toen deze stierf kwamen er drie boeren- meiden in dienst, die elkaar alle 24 uuraflossen. Sedert vijf jaar heeft de juffrouw behalve deze drie vrouwen nooil meer een mensch gezien. Zij leeft in een kamer, waar het zoo smerig is, dat het vuil van allerlei aard tot den rand van het ledikant ligt opgestapeld. Het is geen arinoede, die hier iu 't spel is, want het vermogen der oude wordt op tenminste honderdduizend francs geschat, terwiji trouwens de aanwezigheid van drie dienstboden op zichzelf al er op wijst, dat hier iets anders dan gebrek de oorzaak van den zonderlingen, af keerwekkenden toestand is. In den nacht van Zaterdag op Zondag ver- zamelde zich, tijdens een brand in de Frankfort- straat te Berlijn, een groote menigte. De iuspecteur van politie Von Keyserlingh, wien het voortdriugen der politieagenten en het terugwijken der menigte niet snel genoeg ging, werd zeer opgewonden en eischte, dat de menschen ruim baan zouden maken. De menigte beantwoordde die woordeD met ge- schreenw, zoodat Von Keyserlingh al woedender werd, zijn sabel trok en last gaf, dat de agenten dat eveueens zouden doen. Daarop werd de Initenant bij het voortiukken van zijn mansehappen gescheiden. De aanwezigen sloegen met stokken en paraplu's naar hem zijn uniform hing weldra aan Harden, horlogeketting en sabel werden hem afgenomen. Naar men zegt, werd de sabel in het redactiebureau der Vorwarts gebiacht. Tegen 2 uur gelukte het der politie haar inspecteur te bevrijden en naar de wacht te brengen. Deze moet echter nerveus zijn in hoogen graad en eenigen tijd in een sanatorium gaan vertoeven. Te Solingen stierf de arbeider Slechtendahl in het ziekenhuis. De doodkist werd voor de begrafenis gereed gemaakt. Men vergat echter het lijk er in te doen. De talrijke familie volgde de met kransen beladen kist. en de geestelijke hield een treffende lijkrede. Toen de kist in het graf zou neergelaten worden kwamen bedienden uit het ziekenhuis toesnellen om de treurende familie de vergissing te berichten. Inbraak met dynamiet. Ip het bierhuis //Excelsior", op de avenue de la Grande Armee te Parijs, is eergisterochtend ongeveer 4 uur, kort na het sluiten der zaak, ingebroken. De brandkast, die 5000 francs bevatte, werd met be- hulp van dynamiet geopend. Het schijnt dat in Engeland de vos in hooge eere gehouden wordt met het oog op de lange jachten, waarvoor men veel van die slimme roofdieren noodig heeft, zoodat men ze dikwijls uit het vasteland moet importeeren. De weinige die men echter in Engeland nog heeft over ge houden worden zorgvuldig bewaard. Niet alleen worden ze niet gedood, maar men tracht ze goed te verzorgen en men verhaalt zelfs, dat een jager die bij ongeluk een vos schoot meenende dat het een haas was van zijn gastheer een kolossale uit- brander kreeg en zijn vrienden hem maandenlang niet groetten en negeerden. Wanneer een jachtopziener een vos ontdekt worden alle mogelijke voorzorgsmaatregelen ge- nomen, om hem goed tegen te houden enz. te beschutten en werd getracht hem met speciaal daarvoor gedresseerde honden langzamerhand voor de jacht af te richten, waardoor men uitstekend voor het doel geschikte en moeilijk te snappen roodharige reiutjes krijgt. Zooals men weet is het in Engeland meer om jacht- en ruitergenot dan wel om //reintje" zelf te doen. Het ophoopen van ongehoorde vermogens. Het senaatslid voor Massachusetts Hoar heeft in 't begin dezer maand een merkwaardige rede gehouden over de ophooping van ongehoorde vermogens en de daarmee verbonden gevaren voor de republiek. Hij verklaarde dat de man met 1000 millioen dollars er reeds is (daarmee bedoelde hij blijkbaar John D. Rockefeller,) em hij uitte de gegronde vrees dat enkele personen of familien met zulke ongehoorde bezittingen een verderfelijken invloed op de lotgevallen der republiek zouden kunnen uitoefenen. Nog gevaarlijker zijn echter - zoo betoogde Hoar de groote corporation, de trusts, die niet slechts iedere vrije niting van de economische bedrijvigheid trachten te verstikken, maar die ook in politiek opzicht zich reeds doen gevoelen. Spreker voorzag den tijd, dat de repu bliek door de leiders van deze reuzencorporatieu nog eens geregeerd zou worden. Daarom moet zoo spoedig mogelijk iets gebeuren om aan de werkzaamheden der trusts een grens te stellen. Met dat doel nu heeft Hoar een wetsontwerp gereed gemaakt dat, naar hij meent, aan de grove misbruiken paal en perk zal stellen. Vooreerst steit hij de voorwaarde, dat de z. g. trusts en alle firma's, die tusschenstaats of nit- voerbandel drijven, verplicht zullen zijn om jaarlijks den staat van bun bedrijf en vermogen te publi- ceeren en ten tweede, dat gevoelige straffen zulke personen zullen treffen, die zich tot onderdrukking van de vrije concurrentie of het creeeren van monopolies verbindeu. Aan personen of corpo ration, die de wet meermalen overtreden hebben, kan het verder uitoefenen van eenig bedrijf ontzegd en verhinderd worden. In het wets ontwerp is de persoonlijke aansprakelijkheid van de bestuursleden of commissarissen eener corporatie, zoowel in strafrechtelijken als in burgerrechtelijken zin, uitdrukkelijk vastgesteld. De bill vau Hoar zal vermoedelijk in deze congreszitting geen wet worden, daar het congres nog met te veel anderen wetgevenden arbeid overladen is. Op het eind der vorige en begin dezer week is door de spoorwegambtenaren op verschillende plaatsen druk vergaderd. Te Utrecht, Rotterdam en Den Haag werd de volgende motie aange- nomen z/De vergadering, gehoord bebbende de be- sprekingen, spreekt hare goedkeuring uit over 't beleid van 'l hooflbestuur in de afgeloopen staking uit den wensch dat, nadat de eenheid in de vak- organisatie binnen den kortst mogelijken tijd zal zijn tot stand gebracht, het noodige zal worden gedaan om verbetering te brengen in de luonen en in den arbeidsduur van 't personeel, opdat aan de meest dririgende eischen zoo spoedig mogelijk worde tegemoet gekomenverzet zich bij voor- baat tegen alien aanslag op hnnne persoonlijke vrijheid en hnn recbt van vereeniging, waarop in een deel der pers wordt aangedrongen stelt volkomen vertrouwen in 't doorzicht van't boofd- bestuur om ter afwering van dat gevaar de maat- regelen te nemen, die het noodig acht, en doet een beroep op de gansche Nederlandsche arbeiders- beweging om als een man de organisatie tegen elke aanranding te verdedigen." Door J. Zegers en 8 andere ambtenaren van het Staatsspoor en de Holl. IJzeren spoorweg- maatschappij is het volgende manifest verspreid Kameraden! Door onze Maatschappijen is heden op de ge houden conferentie het volgende op ons verzoek toegezegd 1°. De tirannieke eisch der federatie, welke gesttld zal worden om nimmer personeel in dienst te nemen dan aangeslotenen bij deze federatie, zal nooit worden toegestaan. 2°. Allen Recht en Plichters en verder personeel dat bij staking trouw blijft aan de Maat- schappij en niet anders dan door overmacht zwicht, zal toch het voile loon worden uit- betaald. 3°. Onze organisatie is erkend en zal steeds met hare billijke verzoeken en klachten door de Directie welwillend worden gehoord. Kameraden, wij moeten in deze dageu van opwinding, ondanks alle dreigeraenten trouw blijven op onzen post! Laten wij dankbaar zijn voor het spoorbrood, dat wij eten Het spoorwegpersoneel heeft zich gehaat gemaakt bij het publiek en zijn naam geschandvlekt door socialistische woeliugen. Laten wij dien naam weer in zijn oude eer herstellen. Al wat zich in dezen bewogen tijd onder de sociaal-democratische geweldenarij wil ontworstelen, gelieve zijn naam op te zenden aan een der ondergeteekenden. Zelfs de gepensionneerden roepen wij op, hun werk kan nog te pas komen Nederland zal een rustig spoorwegverkeer hebben Yoorts is door een 3tal gepensioneerden de volgende oproeping gedaan Kameraden, Het land is in beroering en onrust. De spoor- wegstaking heeft reeds duizenden guldens verlies aan de kleine burgerij en den werkmansstand berokkend. Door de socialistische woelingen kan er eerst- daags nog meer ellende door zulk een staking veroorzaakt worden. Wij roepen u alien op! Met vastgelegde wissels en een bewaakten weg kunnen nog velen van u het handel hanteeren en de treinen langs de vroeger door u bereden wegen bedienen. Geeft uwe namen op aan een der ondergeteeken den. Als de jonge macbinisten bang zijn voor de rooie bent, die op't oogenblik onzen goeden, ouden dierbaren spoorwagen wil bemachtigen, wij hebben nog op meer dan 65jarigen leeftijd moed genoeg om die kwajongensbaldadigheden tegen te gaan. Omtrent een onderhoud, dat Jhr. Mr. C. Beelaerts van Blokland, iuspecteur van den centralen dienst der Exploitalie-maatschappij Zaterdag jl. te 's Gravenhage met eenige beambten had, verneemt men dat de bedoelde inspecteur aan enkele beambten, uitsluitend werkzaam zijn aan het station, zooals perren-controleurs, wisselwachters, ladingmeesters enz. (doch aan geen enkelen beambte van het machine-personeel) mededeeling deed dat bij de directie een denkheeld is gerijpt tot stichting van een geheel nieuwe vereeniging of liever organisatie van staatsspoorpersoueel, dat andere beginselen is toegedaan dan de bestaande socialistische organi satie, en dat, waar er grieven zijn of lotsverbetering gewenscht wordt, op ordelievende wijze de directie met een en ander wil in kennis stellen. Jhr. Beelaerts van Blokland bepaalde er zich toe, het personeel in beperkten getale met het voornemen der directie in kennis te stellen, ten einde later de beambten, met wie hij over deze zaak gesproken heeft, te kunnen oproepen tot eene groote vergadering te Utrecht, waarin de oprichting van zulk een contra-federatie zal besproken worden. Ook op andere stations heeft Jhr. Beelaerts zulke samensprekingen gehad. Dit plan werd door den voorzitter der federatie, den heer Oudgeest, in de te 's Gravenhage ge houden vergadering besproken. Hij zeide voor de toekomst niet te vreezen. Die nieuwe vereeuiging zou, evenals Recht en Plicht wel spoedig in den grond gehoord zijn. Van enkele plaatsen komen berichten van het oprichten van afdeelingen van den bond van spoor wegambtenaren en ook van de anti-socialistische vereeniging »Recht en Plicht." Zij die er op rekeuden dat, nu het ultimatum der Amsterdamsche gemeentewerklieden was ver- daagd, de oproeping der miliciens van 1900 en 1901 nog ter elfder ure zou worden afgekommandeerd zijn teleurgesteld. De miliciens zijn naar hun corps vertrokken. Integendeel blijkt uit alles dat de Regeering den toestand nog niet gunstig inziet. Steeds wordt het garnizoen te Amsterdam nog versterkt- en blijkens particuliere berichten wordt in alle garnizoensplaatsen alles gereed gehouden om op het eerste berieht onmiddellijk te vertrekken. De schrijver der Haagsche Kroniek in de N. Gron. Ct. zegt, dat tijdens de spoorwegstaking met den commandant van het wapen der genie en met den chef van den Generalen Staf, zoomede met den oud-majoor Pop van dien staf, thans waarn. directeur-generaal der posterijen en telegrafie, alles was overlegd en alles zoo geregeld dat, inge- val vau nood, ingevolge art. 50 der Spoorwegwet, met het door de directie ter beschikking te stellen materieel, door genietroepen het geregeld brieven- vervoer en, in geval van wanorde, ook't transport van troepen kon worden verzorgd. Het Hoofdbestuur der anti-militaristische propa- ganda-veneniging, gevestigd te Delft, heeft de volgende motie aangenomen Het Hoofdbestuur der anti-militaristische propa- gauda-vereeniging, kennis genomen hebbende van de oproeping, onder de wapenen van een belangrijk deel van het leger, spreekt zijn bezorgdheid uit over den toestand. Het hoopt en verwacht, dat Z.Exc. de Minister van Oorlog en alle militaire autoriteiten niet dan in de niterste noodzakelijkheid en alleen in geval van werkelijke aantasting der wettelijke voor- schrifteu of der persoonlijke veiligheid tot het gebruik dier troepen zullen overgaan, het vertrouwt, dat bedacht zal worden, dat er op 't oogenblik geen sprake is van oproer of verzet tegen de wet, slechts van het gebruik maken door een deel des volks van zijne wettige rechten, het vertrouwt evenzeer, dat de arbeiders hunne rnstige en waardige houding zullen weten te be- wareu en niet de minste aanleiding zullen geven tot het optreden van militair geweld, dat zij zich zullen houden binnen de perken der laudswetten, en het dringt er bij alle militairen, meerderen en mansehappen ten ernstigste op aan, nooit tot overhaaste of tactelooze maatregelea over te gaan en geen aanleiding te geven tot het opwekken der hartstochten, waarvan de gevolgen niet te overzieu zijn. Het vertrouwt ten slotte, dat de opgeroepen miliciens zich rustig naar hunne standplaatsen zullen begeven, en niet door onberadeu dienst- weigering zichzelf en anderen in gevaar zullen brengen, daarbij aanleiding gevende tot strenge maatregelen van de zijde der autoriteiten, wat de spanning slechts zou verhoogen, dat zij hun bedaardheid eu overleg niet zullen verliezen en zich daarom vooral in dezen tijd zullen onthouden van elk gebruik van sterken drank. Hulst, 9 Februari. Middeoprijs per 100 kilo Tarwe f 7,50 Rogge fft,25 Wintergerst t 7,50; Zomergerst f Haver f 6,Erwten f 9,Paarden boonea f 8,Duivenboonen f 8,50 Witteboonen f 10,25 Bruineboonen f 8,50 Boekweit f Lijnzaad f 13,25 Aardappels 3,75 Koolzuad per zak van 106 liters f Boter per kilo 1,15 Eieren per 26 stnks f 0,90. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld22 stuks hoorn- vee, 18 varkens, 1 schaap. Verkocht15 stuks hoornvee, 12 varkens, 1 schaap. KOERS VAN Belgisch per 100 fr. Engelsch per HET GELD. 48,k 48,05 12,— 12,10 ZEETIJDINGEN. Van 9 tot en met 10 Febr. VLAG. NAAM. M". Vsn«n liaar. Ladi g. 10 Eng. s.s. 9 Eng. 8.9. idem 10 Eng. sch. 10 Eng. s.s. 9 Eng. s.s. Van 9 Oostsluizeu afgeschut Van Ten Weaien Frederation I 2232 Callee Vooi hxhuven Dolphine Amy Wenf i 2141 Goole stukg. 987 Londen ledig 539 |Fowey pijpaarde Vno laent i Dolphine I 987 [Liverpool cement Voor Seliaete i Alchymist 1079 (Amsterdam creosoot tot en met 10 Febr. werden langs de alhier 14 binnenvaartuigen op- en 26 door de Westsl. 1 op- en 1 afgeschut. ledig Instituut v. Dr Bastin, Fontaine l'Evi'quegedaan. Op dit hooge getal stierf er geen enkelen. Om u ervan te verzekeren, schrijft aan gemeente-secretaris, Fontaine l'Ev. (Etat-civil). Geen Belg. gesticht kan zulke statist, voortbr. waarschijnl. zonder gelijke in de wereld is. Tot op heden 4974 genez. (sedert 1890). Op den 14 Februari a. s. hopen onze geliefde ouders de Heer FRANCISCUS SOLLEVELD EN Mejuffronw ANTJE SOLLEVELDHunbker, hun 40jarig huwelijksfeest te herdenken. Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. AMSTERDAM, Lijnbaausgracht N°. 226, 3e etage. EN MARGARETHA HUINEMAN, die, ook namens wederzijdsche familie, hunnen hartelijken (lank betnigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Ter Neuzen, 10 Febr. 1903. *3.* Heden overleed zacht en kalm onze geliefde zuster, behuwdzuster en taute, weduwe H. J. Valk, in den ouderdom van ruim 78 jaar. Uit aller naam, G. J. SCHOONAKKER. Ter Neuzen, 7 Februari 1903. Gisterenavond nam de Heere onverwachts tot onze diepe droefheid onze kleinste lieveling tot zich. Middelburg, 9 Februari 1903. Mr. P. DIELEMAN. Mevr. C. DIELEMANMagendans. Rouwmsites worden niet afgewacht. Mijn welgemeenden dank aan alien, die mij blijken van belangstelling toonden op mijn 90st<n geboortedag. In het bijzonder aan de vele Sluiskillenaren. Slaiskil, 10 Februari 1903. P. KIELMAN. ALGEMEENE VERGADERING op Maan- dag 16 Februari a. s., des avonds zeven ure, op de bovenzaal van het ^Hotel de Commerce", bij den heer J. Michielsen. Des avonds 8 ure waarin zal worden gehouden eene lezing over Volksweerbaarheid.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 3