i\ Gemengde berichten. den bijbel en der kerkvaders betoogde hij dat het Christendom oorspronkelijk aan de zijde stond der armen en verdrukten, wees er vervolgens op hoe de maatschappij steeds vervormde, dat het grootbedrijf hoe langer hoe meer het kleinbedrijf vervangt wat zal moeten uitloopen op socialisme, d. i. het in bezitnemen van grond en arbeids- middelen door de gemeenschap, en toonde ten glotte aan dat het maatschappelijk leven niet door den godsdienst beheerscht wordt. Waar er geen verdeeldneid heerscht tusschen kapitalisten en middenstanders als zij in eenzelfde onder- neming georganiseerd zijn, behoorden dan volgens hem ook de arbeiders in hun strijd voor het verkrijgen van een menschwaardig bestaan niet in allerlei verschillende vereenigingen behoorende bij die en die kerk georganiseerd te zijn. Bij het debat, waaraan deelgenomen werd door Ds. Van der Kamp, die driemaal het woord verkreeg, kwam de heer Melchers nogmaals op een en ander terug om het in breedere trekken weer te geven. Spreker, zoowel als debater hadden applaus. Philippine, 10 Febr. Naar wij vernemen, zonden er, met het oog op eene meer doelmatige straatverlichting, proeven genomen worden door het gemeentebestunr alhier, met spiritusgloei- lampen. Sas van Gent, 10 Febr. Bij den aanvoer van vee aan de veemarkt alhier, maakte een groote stier zich schuw en wist zich van de lijn los te breken, waama hij het op een loopen zette, over de nieuwe brug den weg naar Selzaete op. Een paar personen die hem wilden grijpen, moesten zich in der haast bergen. Op den weg langs het kanaal naar Selzaete werd hij achtervolgd door een paar fietsrijders, die hem voor wisten te rijden en hem toen in het front traden, maar het dier was zoo woedend, dat het weinig scheelde of een der fietsrijders, die hij achterna zat, liet er het leven bij. Ten einde raad en om verdere gevaren te voorkomen, werd door den eigenaar L. de Vos, uit Oost-Eeclo, de politie gerequireerd, die het dier ter plaatse doodschoot. De stier zou nu geslacht naar Gent worden vervoerd doch bij aan- gifte werd hij door de ambtenaren aangeslagen, die hem hier zullen uitslachten. Te Scherpenisse zon een jongeling een schot lessen op musschen. Opdat een persoon, die in de omgeving was, niet zon verschrikken, werd deze door den schutter gewaarschuwdl Het schot werd gelost en eenige musschen werden getroffen, doch ook de gewaarschnwde persoon, hoewel hij op nog al aanzienlijken afstand van de vogels verwijderd was, werd in een zijner beenen ge troffen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen van een en ander is door de politie proces-verbaal op- In ons vorig nummer werd aan het Utr. Dagbl. een bericht ontleend, dat moest dienen om te laten zien, hoezeer op Zaterdag 31 Januari „alle gezag en organisatie bij de spooTwegen voor het gezag der organisatie van het personeel had plaats gemaakt." Van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, dat dit bericht geheel onjnist is, Een vreeselijk drama is Zondag te Hedik- huizen bij Heusden afgespeeld. Zekere v. d. G. heeft zijn meisje, met hare moeder uit de kerk te Vlijmen komende, dood- geschoten en zichzelf eenige oogenblikken daarna met een geweerschot van het leven beroofd. De beweegredenen moet deze zijn, dat v. d. G., geen toestemming kon bekomen tot een huwelijk. Hij moet zijn plan vooraf aan anderen hebben medegedeeld. nwj" voorstellingen en het bekwame personeel, dat hem bijstond. Doch slechts gedurende de vier eerste jaren was 't hem gelukt zijn troep bijeen te houden. Zoodra de jongelieden ieder vijf a acht honderd dollars hadden overgegaard, waren zij onrustig geworden nog eeuigen tijd hieldeu zij het uit genegenheid voor den ouden Jhon Chinaman bij hem uit, maar ten laatste over weldigde hen het bij alle Chineezen eigenaardige onbedwingbare heimwee, en op zekeren dag reisden zij tegen een billijken vrachtprijs met een koop- vaardijschip af, om in het *rijk van 't midden zich als welgestelde lieden te vestigen. Tenge- volge hiervan was de goede Fo Chung, die niet van zijn heerlijk ontwikkelde pleegdochter wilde scheiden, genoodzaakteen ondergeschiktebetrekking te zoeken. Maar als had de beschermgeest der ongelukkige weeze ook hem onder zijne hoede genomen, wilde het toeval dat hij een goede be- trekking kreeg bij een balletmeester, die, op het eerste gezicht een buitengewoon talent in Lotje ontdekkende, het zich ten nutte wilde maken. Nu hadden Fo Chung en zijn pleegdochter reeds tien jaar bij den balletmeester doorgebracht en een menschlievende behandeling genoten. Veertien jaren Een eeuwigheid, wanneer zij voor het kind in 't verschiet liggen, eene korte spanne tijds, wanneer de gedachten der toover- achtig bloeiende maagd over het verleden zweven. (Wordt vervolgd.) Nader wordt gemeld De 28jarige G. v. d. Griend wilde naar het schijnt met geweld aan de 17jarige Bertha van Hemert zijne liefde opdringen. Het schijnt, dat het meisje zich daaraan niet geheel heeft kunnen of durven onttrekken, daar v. d. G., ongunstig bekend stond. Toen zij Zondag met hare moeder den dienst in de Herv. kerk te Vlijmen had bijgewoond, werden zij nabij Hedikhuizen door v. d. G. op- gewacht, die vroeg Bertha alleen te spreken. De moeder meende dit niet te moeten toestaan, waarop v. d. G. dreigde Bertha te zullen dood- schieten. Toen zij nog een eind gegaan waren, legde v. d. G. zijn geweer aan en schoot het meisje naast haar moeder neer. Hij liep toen een weilaud in, zette het geweer op grond, trapte het met den voet af en kreeg de voile lading in den buik. Hoewel hij nog leefde is hij te half twaalf '8 nachts overleden. De toestand der moeder was onbeschrijfelijk. De inwoners van ons klein dorpje zijn met deernis en afgrijzen over dit gruwelstuk vervuld. De marechaussde uit Heusden stelde direct een onderzoek in. Een executoriale verkoop van een inboedel ter invordering vaD schoolgeld, Maandag te Schie dam gehouden, bracht in het geheel op zeventien centen. De meubelen brachten per stuk een cent, soms een halven cent op. De werkstaking aan de machinefabriek te Zaandam breidt zich uit. Maandag heeft tusschen den patroon, den heer Westermann en een stakers- comitd eene samenspreking plaats gehad, die echter niet tot eene oplossing heeft geleid. Thans hebben ook de werklieden van de ijzergieterij uit solidari- teitsgevoel het werk neergelegd. Ter gelegenheid van eene staking op de cartonnagefabriek van Mortelmans in Den Haag, werd tegen een baas op de fabriek de beschuldiging gericht, dat hij zich tegenover de meisjes onzedelijke uitdrukkingen had veroorloofd. Als gevolg van deze beschuldiging heeft Dinsdagochtend in de fabriek een treurig voorval plaats gevonden Bedoelde baas, de 25jarige W. v. B., schijnt op straat herhaaldelijk over deze beschuldiging te zijn lastig gevallen en heeft zich dat zoo aange- trokken, dat hij Dinsdagochtend in de fabriek een poging tot zelfmoord heeft gepleegd. Om ruim 10 uur werd plotseling een knal gehoord en toen men boven kwam, vond men v. B. op het privaat. Hij had zich door een revolverschot in de borst verwond. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en de onge' lukkige, wiens toestand ernstigis, naar het Roomsch- Katholieke Ziekenhuis overgebracht. Op het privaat werden twee brieven gevonden In &>n, gericht tot den patroon, verklaarde v. B. dat het leven hem door de zware beschuldiging tegen hem geuit, schier ondraaglijk was geworden dat hij slapelooze nachten doorbracht. In gelijken geest liet hij zich uit in een anderen brief, aan een vriend gericht. Het voorval verwekte natuurlijk in de fabriek groote ontsteltenis. De nog aan den arbeid zijnde jongens en meisjes werden na het gebeurde naar huis gestuurd, zoodat aan de fabriek gisteren niet gewerkt werd. Naar men verneemt, bestaat bij den heer Mortelmans het voornemen om van den inhoud der brieven kennis te geven aan den officier van justitie. Zaterdag heeft te Nijmegen een droevig ongeval plaats gegrepen. De jongeheer S., wegens tijdelijke afwezigheid der zijnen gelogeerd bij de familie De V., schoot al spelende met een flobert den twaalfjarigen De V., door de borst. Eerst Zondag is de kogel door Dr. Haspels verwijderd kunnen wordenmen vreest zeer voor het leven van den knaap. Een ernstig misdrijf is, volgens het ,/N. v. N.", ter kennis van de justitie gebracht. Naar wij nl. vernemen zijn van Amsterdam uit per post, naar de noordelijke plaatsen in ons land, o. a. naar Heerenveen, ongeteekende gedrukte stukken gezonden aan de miliciens van de lichtingen 1900 en 1901, die, zooals men weet, onder de wapenen moeten komen, waariu wordt aangespoord tot dieustweigering. De officier van justitie te Heerenveen heeft een onderzoek ingesteld naar aanleiding van deze aan- sporing tot muiterij. Men schrijft aan de Resb. uit Roelofarends veen De groeute-inzouter H. v. R. ontving na afloop van de uienvillers-campagne, dezer dagen van een dertigtal in zijn dienst gearbeid hebbende meisjes een reuzenkoek ten geschenke, prijkende met het volgende opschrift in suiker »Nu 't uienvillen is ten end, Doen we U dezen koek present; Wij geven daarmee ook te kennen, Dat we volstrekt geen stakers benne." Men meldt uit Deventer aan de Zutph. Ct Maandagmorgen kwam de gehuwde werkman Baars ten huize zijner moeder in de Walstraat alhier, om als naar gewoonte in het schaftuur koffie te drinken. Tot zijne groote ontsteltenis vond hij zijn moeder met een bebloed en opge- zwollen gezicht, met reeds koude ledematen leven- loos op een waschtobbe liggen. Daar de vrouw alleen met een kostganger woonde en deze laatste, Maandagmorgen om 7 uur bij een buurvrouw kokend water had gehaald, zonder over het overlijden zijner kostvrouw te spreken, rees het vermoeden bij de politie op, dat hier een misdaad in het spel was, en nam zij den kostganger in arrest. De buren van vrouw B. verklaren dat Zondag- avond tot laat in den nacht eene sterke woorden- wisseling tusschen beiden had plaats gehad. Volgens de ^Tel." zou de heer Lindley, ingenieur te Frankfort, die met de heeren J. van Hasselt en prof. Saltet B. en W. van Amsterdam van advies diende op het rapport van den directeur der waterleidingen, den heer Pennink, omtrent de drinkwatervoorziening, bij het gemeente- bestuur een rekening voor zijn bemoeiingen hebben ingediend van f 20,000. Volgens het blad zou de heer Lindley twee keeren in gezelschap van de beide andere heeren een excursie naar de Veluwe hebben gemaakt. In een kamertje in de Koningspoort te Utrecht bemerkte men Dinsdagnacht 12 uur dat brand was ontstaan. In allerijl schoten de buren toe, die, toen zij zagen dat het forceeren van de deur te veel opouthoud zou geven, een ruit in- sloegen en het vertrek binnen drongen. Hier wachtte hen een afschuwelijk schouwspel. De 68jarige bewoonster G. S. vond men geheel verkoold en met brandwonden overdekt ineen- gedoken op den grond liggen. Geen enkel teeken van leven was meer te bespeuren. Slapende op haar stoel zijn blijkbaar haar kleederen in aan- raking gekomen met het vuur in de stoof, waarop zij haar voeten geplaatst had. Wellicht zonder goed besef te hebben gehad van haar vreeselijken dood is zij gestorven. Eenige meubels die in brand waren geraakt werden met eenige emmers water gebluscht. Het lijk van het vrouwtje werd naar het politie- bureau gebracht. De burgemeester van Oud-Beierland heeft aan zijn jonge dorpelingen een koopje geleverd. Door verkeerde opvatting van het Regeerings- telegram heeft hij de miliciens der lichtingen 1900 en 1901 aangeschreven, dat zij zich Zaterdag- ochtend naar hun garnizoenen moesten begeven maar daar aangekomeu, werden de te-vroegkomers weer naar huis gezonden, met last om zich heden weer aan te melden. Bij terugkomst in de gemeente gingen zij naar den burgemeester om teruggaaf van hun reis-, verblijf- en verteringskosten. Aan de Havenarbeider ontleent het H.blad Nieuwendam, Durgerdam en Schellingwoude leveren geregeld een groot contingent onderkruipers wanneer de bootwerkers te Amsterdam in strijd zijn met hunne patroons. Wij hebben besloten hieraan voorgoed een eind te maken op de volgende manier De ingezetenen van Nieuwendam, Durgerdam en Schellingwoude leven hoofdzakelijk van Amsterdam. Dagelijks toch ziet men hier talrijke menschen met bootjes aankomen, om visch, eieren enz. te venten aan de inwoners van Amsterdam. Deze menschen, nu, komen voor een groot deel uit bedoelde plaatsjes en, wanneer zij de koppen nu niet bij elkaar steken en zorgen dat hunne mede- ingezetenen geen onderkruipersdiensten verrichten ten nadeele van de bootwerkers, zullen zij worden geboycot. Dagelijks zullen de venters dan gevolgd worden door onze posten, en de kooplustigen van Amsterdam een waarschuwing ontvangen om niet te koopen van hen, wier mede-ingezetenen de bootwerkers zoozeer benadeelen in hunnen strijd om lotsver betering. Men zij dus gewaarschuwd en neme maatregelen om de onderkruiperij uit Nieuwendam, Durgerdam en Schellingwoude te beletten, en anders van hen geen eieren, visch, melk enz. meer te Amsterdam. De van-dag-tot-dag-schrijver in het Handelsblad heeft bezwaar tegen dezen maatregel. De schrijver legt dezen maatregel aldus uit Dit wil zeggen, dat, indien de melkboeren en vischventers van de overzijde van het IJ niet met geweld hun vrienden, verwanten en dorpsgenooten beletten 's winters, als er geen werk is, dit in Amsterdam aan te nemen, hun belet zal worden hun brood te verdienen in de hoofdstad. Vele helden zullen den melkboer omringen om door vreesaanjaging de burgerij te beletten van hem te koopen. De buitenlui vernemen nu wat ze te wachten hebben van de dwingelandij van een zeker soort van werklieden der groote steden, als de sociale Republiek er eens is vervolgt hij. Maar die is er nu nog niet! En wij kunnen den melkboeren en vischventers van de overzijde mededeelen, dat deze schandelijke bedreiging der dwingelanden, welke een deel van ons werkvolk bezig is ten troon te heffen, niet zal worden uitgevoerd, zoolang er in Nederland's hoofdstad politie en rechters zijn en in het vaderland genoeg militairen om de uitspraak der rechtbank te doen eerbiedigen. Van alle zijden zouden vrijwilligers zich aau- bieden om de politie te helpen de boeren, die hun melk en visch hier brengen, te beschermen tegen de dwingelanden, die ons oude vrijheids- lievende land tot schande en vloek zijn. De Echo de Paris verhaalt de volgende zonderlinge gescbiedenis Een politiechef te Warschau had onlaogs eenige valsche munters gearresteerd, en bij hen een groote hoeveelheid valsche bankbiljetten in beslag genomen. Hij vond ze blijkbaar zoo goed nage- maakt dat hij ze ten deele behield en een poosje later aan een Berlijnsche bank omzette in echt geld. De directeur der Duitsche bank kreeg echter spoedig uit Rusland de mededeeling dat zijn bank biljetten valsch waren. Hij reisde naar een van zijn collega's over de grens en kreeg van deze den raad om te gaan iuformeeren bij een der chefs van de politie te Warschau, die zeer ervaren in die dingen zou zijn en onlangs nog een dergelijke zaak aan het licht gebracht. De bankier ging naar Warschau en vond daar tot zijn schrik den man die hem de valsche biljetten heeft weten te geven. De politieman verloor echter zijn tegenwoordigheid van geest niet. Hij belde om een paar politieagenten, liet den ont- hutsten bankier arresteeren en in de doos stoppen, en toen die er weer uit kwam, was de politiechef gevlncht. Een boschwachter van Saint-Hubert, Belgie, ging naar het station om te Neufchateau te ge- tuigen tegen een persoon, die vervolgd werd voor overtreding. Eensklaps zag hij een man naderen, die hij in de duisternis het was 6 uur's mor- gens meende te herkennen als de man tegen wien hij getuigen ging. Hij riep hem toe stil te staan. Maar daar de andere voortging, zonder zelfs te autwoorden, ve.r- loor de wachter zijn koelbloedigheid en schoot, daar hij meende dat die persoon hem wilde aan- vallen. De andere viel, doodelijk gekwetst, neer. Het schot had de aandacht der omliggende bewoners gewekt, en toen deze met lantaarus kwamen, her- kenden zij in den getroffene een vreedzamen dienst - knecht, die naar den stal ging om de paarden van zijn meester te verzorgen. De uitbarstingen van den Pele op het eiland Martinique blijven aauhouden. De top van den krater verandert onophoudelijk en voortdurend worden brandende gesteenten naar buiten ge- worpen. Staking overalTe Chicago heeft een staking van liftbedienden in vijftien magazijnen, waar twintig duizend handen aan het werk zijn grooten last veroorzaakt. Een politie-inspecteur te Parijs ging met verschillende agenten uit om een Italiaan aan te houden, Hamard genaamd, beticht van poging tot moord. De man deed alsof hij zich wilde overgeven, naderde de agenten met uitgestoken handen, doch eer men iets kon vermoeden greep hij een mes en bracht den inspecteur twee steken toe in den buik, zoodat deze ineeuzakte en uitriep Hij heeft mij gedood. De moordenaar, gebruik makende van de ver- rassing door deze onverwachte daad teweeggebracht, vluchtte Daar de binnenplaats van het huis. De agenten, die hem volgden, moesten een gevaarlijken strijd met hem aangaan om zich van hem meester te maken. De toestand van den inspecteur, een man van slechts 25 jaar, is bijna hopeloos. Te Zegge (N.-Br.) wist des morgens een land- looper de woning van den herbergier Jongeneelen, midden in het dorp, binnen te sluipen fti aldaar op het kamertje te komen, waar de kinderen en de dienstmeid sliepen. Oogenblikkelijk ging hij alles doorsnufi'elen. Terwijl hij daarmede bezig was, bemerkte hij, dat op een der bedsteden een kind met aandacht zijne handelingen naging. Terstond dreigde hij het kind te zullen wurgen, indien het durfde roepen. De meid, die in de nabijheid was en op het kamertje hoorde prateu, dacht dat het kind riep en gings eens zien. Vlug verschool de deug- niet zich achter een beddedeurtje en het kind durfde uit angst niets zeggen. Daarop vertrok het meisje en even daarna ook de indringer. Toen begon het kind zoo Hard zij kon te schreeuwen en nu ontdekte men wat gebeurd was. De meid, zonder om te zien snelde hem achterop en had hem spoedig te pakken. Zij liet niet los, totdat politie kwam opdagen, die den indringer inrekende, die nog in het bezit was van het door hem gestolene. De »Temps" heeft in Tonkin een officier als correspondent aangesteld. Aan dien medewerker dankt het blad dit tijgervejhaal. Op zekeren avond onderscheidde een officier, die in donker thuis kwam, iets rossigs, dat voor zijn deur lag uitgestrekt. Denkende met een hond te doen te hebben, gaf hij het dier een schop, maar hij zou gewaar worden, dat men dieren nooit kwaad mag doen. Want zie, het beest sprong hem dadelijk naar de keel en toen bleek, dat het geen hond, maar een tijger was. De officier was een soort van Hercules, greep het roofdier bij den strot en wist het zoolang vast te houden, totdat er hulp kwam. De klauwen waren echter al z6o diep in zijn schouders gedrongen, dat de aangevallene een paar dagen na het avontuur aan zijn wonden overleed. Dezelfde schrijver verhaalt van nog meer overlast door tijgers aan het illustre Fransche leger aan- gedaan, een moet zelfs de oubeschaamdheid zod ver hebben gedreven, dat hij zich aan niets meer of minder dan de Fransche vlag vergreep. Dit voorval maakte diepen indruk op den officier- correspondent en zijn krijgsmakkers, en toen de onverlaat (de tijger) ook een paar aan de Republiek

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2