BURGrERLIJKE stand! Nederlandsch Tooneel van Gent. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. ST00MB00TDIENST OP DE WESTER-SCHELDE. Uren van vertrek gedurende de maanden FEBRUARI tot en met MAART 1903. De kwestie der Amsfterdamsche gemeente werk lied en. Grooten Schouwburg te Gent. Zaterdag 7 Februari 8.49 9.29 Zondag 8 u 10.13 10.58 Maandag 9 u 11.30 Dinsdag 10 0.2 12.31 Woensdag 11 u 0.59 1.28 Donderdag 12 1.49 S.U Vrjjdag 18 2.83 2.54 West-Europeesche of Spoortijd. CI 1 5" Woensdags zeggeu wil, dat vader Vermey als de door den Toogd aangenomen vader is gedagvaard. Het doel deter inroeping is, dat Mr. Cappeijne door den reohter zal worden in staat gesteld, het bewijs te leveren, dat Vermey de vader van het kind is. Beide partijen zijn toegelaten tot procedure pro deo. Het kiodje is niet tneer in het gasthuis, maar liefderijk opgenomen iu een zeer welgesteld gezin. En fauiille heet het meisje nu Francisca. Kort nadat het uit de couveuse in de gewone atmosfeer was gebracht, werd Francisca door een ziekte van geringe beteekenis aangetast. Daar in zulk geval slechts zeer zelden het kunstmatig tot normale ontwikkeling gebrachte kind een ziekte doorstaat, heeft de kleiue het bewijs geleverd, sen stevig tchepaeltje te zijn. Woensdagochtend te uur had aan de gemeente-gasfabriek te Zaandam een treurig ouge- val plaats. Bij het uitstoomen van ledige teer- tonnen, hetgeen aan boord van het aldaar liggend stoomschip Aurora geschiedde, werd door de felle kracht van den stoom de bodem van een der tonneu uiteengeslagen, waarvan de stukken den stuurman deerlijk verwonden. De gemeente-ontvanger en id. secretaris van Helmoud zijn geschorst aldus uieldt Het Vad. oradat de eerste op een door deze beiden onderteekend stuk indertijd 9500 voor rekeuing van de gemeente Helmoud had opgenomen van de Boerenleeubank te Eindhoven, die voor een groot bed rag deel had genomen in een door Helmoud gesloteu leening. Brieveu van de directie der Leenbank aan burg, en weth. werden door den secretaris ouderschept, en zoo kon 't een tydje geheim gehouden worden, dat het geld was ver- dwenen. Zaterdag barstte de bom. De justitie heeft de zaak in handen. Aan de gemeenteschool Duinstraat te Sche- veningen, hoofd de heer Knoppien, had Woensdag ochtend, zonder dat de onde rwijiers het hadden opgemerkt, een jongen, woonachtig nabij de Witte Brng, een kleine revolver medegebracht. Nauwe- lijks was de klasse begonnen of hij haalde het voorwerp uit zijn zak en liet het zijn makkers zien, toen plotseliug een knal werd gehoord en eeB kogeltje dat er op zat zijn naast hem gezeten aaakker aan den schouder verwondde. De out- stelteuis in de school was aanvankelijk groot. De gekwetste knaap werd in de ziekenverpleging verbonden, waar bl ek dat de verwonding niet ernstig was. Het hoofd der school heeft het wapen afgenomen. De gewonde knaap is na verbonden te zjjn, naar zijn woning iu de Vijzelstraat gebracht. Dat de groote staking te Amsterdam, die met een volledig succes der stakers eindigde, hare nawerking zou doen gevoelen, was te wachten. De georganiseerde arbeiders gevoelen zich thans maehtig, en de tijd gekomen om eischen te stellen, waarvan zij de iuwilliging indien die niet goed- schiks verleend wordt door dwang willen ver- krijgen. En de besturen der organisatie's zijn niet steeds bij machte de onbesuisden, die er, tegen huH belaug in, nu maar op los willen gaan, in bedwang te honden. Dit bleek in eene Dinsdagavond te A msterdam gehouden vergadering van de aangesloten gemeente- werklieden aldaar. Door den Centralen Raad waren de grieven en de eischen tot loonsverbetering ter kennis van het gemeentebestnur gebracht. En de Centrale Raad der organisatie kon, ofschoon over- tnigd dat het gemeentebestnur die loousverhooging niet op enkele dagen kon afhandelen, niet tegen- houden, dat de vergadering der werklieden besloot als eiseh te stellen dat op de gestelde eischen uiterlijk Maandagavond a. s. een bevredigend ant- woord saoet zijn ontvangen, onder bedreiging met staking. Woensdag werd eene buitengewone vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarin de kwestie besprokeu werd. De burgmeeester gaf een kort overzicht van hetgeea in de laatste dagen is voorgevallen. Daarnit bleek, dat Maandag jl. zes leden van den Centralen Bond van Gemeente-ambtenaren bij hem kwamen en twee zaken wrlangden, nl. onmiddellijk weer in dienst stellen der ontslagen en geschorste aaudrijvers en voorts onmiddellijke in behandeling ueining van voorstellen tot loonsverhooging. Op de vraag wat bedoeld werd met onmiddellijk in behandeling nemen, werd geantwoord liefst op korten termijn, nog korter dan Dinsdagavond gesteld is. De burgemeester zeide dat dit onmogelijk kon geschieden, aangezien daarvoor goedkeuring van den Raad noodig was. En dat wanneer men niet wachten wilde of kon, dan het werk maar moest gestaakt worden. En daarbij wees spreker dan op de groote gevareu, die zich zouden kuunen voordoen bij staking van gasproductie enz. Hij kreeg ook den indruk dat de zes heeren wel overtuigd waren van de rampen, die een algemeene staking zou teweegbrengen. Hierna deelde de voorzitter de loonstaten mede, des morgens bij hem ingekomen, en welker eischen de werklieden v66t Maandag 8 uur wilden inge- willigd zien. Dc voorzitter meent, dat de vraag naar de loonregeling in behandeling is, dus niet in be handeling genomen behoeft te worden. Onmogelijk kan in de gegeven omstandigheden in den gestelden korten tijd antwoord op de eischen gegeven worden. Kwam men met voorstellen om vermiudering van arbeidsduur, hij zou de eerste zijn om de vraag dadelijk in behandeling te nemen, want wanneer men werkt van 's ochtends 6 tot 's nachts 2 uur, zooals spreker in den laatsten tijd deed, dan moet daaraan een einde komen. Het vergaderen op de Beurs stond hij toe, nadat gebleken was, dat geen groot lokaal verkrijgbaar was en op voorwaarde dat de heeren aan de vergadering rapport zouden uitbrengen van de conferentie. Dit kon blijkbaar niet geschieden, daar de vergadering het bestuur overrompelde. De heer Douwes was ook van meening, dat de werklieden ondoordacht hun eisch op zoo korten termiju hebbeu gesteld. Zij moeten dieu dan ook terugnemen en hun geantwoord worden, dat de Raad gaarne hun verlangen wil overwegen, maar dat hem daarvoor de noodige tijd moet gegeven worden. De heer P. Nolting meende eveneens dat de termijn te kort gesteld is en hij geloofde, dat de diecussie iu deze zaak er wel toe bijdragen zal om de gemoederen wat te kalmeeren, vooral wan neer den werklieden te kennen gegeven wordt dat binnenkort een nieuwe loonsregeling in behandeling zal worden genomen. De heer Henri Polak voerde nog het woord en kwarn daarbij tot de conclusie, dat ter voorkoming van catastrophes het noodig is, dat men zich rechtstreeks tot de werklieden zal wenden met de stellige verzekering dat de Raad bereid is om binuen den kortst mogehjken tijd de eischen te zullen overwegen en daarop antwoord geven. De heer Waterschoot van der Gracht betreurde het dat geen mededeelingen aangaande het onderhoud met den burgemeester aan de vergadering is gedaau. Uit alles blijkt, dat overijld is gehandeld en met den heer Nolting meent bij dat de werklieden dit zullen inzien. Spreker hoopte dat de bedreigingen niet ten uitvoer zouden worden gelegdmaar mochten de werklieden tot geweld willen overgaan, dan moe8ten alien die tegeuover hen staan zich ook solidair verklaren en dit geweld tegengaan. De voorzitter zeide met genoegen de woorden van de heeren Polak, Nolting en Douwes gehoord te hebben en dat hun voorstellen kunnen bereikt worden, daar B. en W. bereid zijn onmiddellijk de gestelde eischen in behandeling te nemen. Men heeft de iuwilliging der eischen geraamd op 2 ton, doch spreker is bij een vluchtige berekening gekomen op 5 tot 8 ton en de inwilliging zou ten gevolge hebben dat Amsterdam niet meer met andere sleden zal kunnen concurreeren. Mr. Van den Bergh wil het vooistel, door den burgemeester gedaan, publiceereu en daarbij de gteischte loonen. Het publiek kan dan mede over de billijkheid of onbillijkheid oordeelen. Hij meent dat het optreden der werklieden voor velen het krachtigst argument is tegen gemeente- exploitatien, en zouden de gestelde eischen inge- willigd moeten worden, dan zou men geneigd zijn gemeente-exploitatie prijs te geven. De heeren Fabius en Gerritsen verklaarden nog dat, wanneer men na rijp beraad niet tot overeen- stemming kan komen, men dan op het recht moet staan om nakoming van het arbeidscnntract te eischen en bij niet nakoming de weigerachtigen te vervangen, desnoods met de daarvoor bestaande middelen. De heer Gerritsen kwam op tegen de beweriug van den heer Polak, dat in den laatsten tijd niets voor den werkman is gedaan. Hij bestreed het stellen eener motie waarin den werklieden 'n ant woord iu den geest van het door den burgemepster voorgestelde wordt gegeven, want daardoor zou de Raad te kennen geven, dat hij zich had laten intimideeren. Hij heeft nog vertrouwen genoeg in 't gezond verstand der werklieden om geen onmogelijke eischen te stellen. Mr. Kruseman betoogde, dat een bestuur, dat zich door een vergadering over den kop laat werken, geen serieus bestuur kan genoemd worden. Nadat nog de heer Polak had gerepliceerd, en een door hem met anderen ingediende motie had ingetrokken, werd bij acclamatie aangenomen de volgende motie, ingediend door de heeren Kruse man c. s. »De raad verklaart goed te keuren de ver- klaringen van burg, en weth. betreffende de aan- staande herzieniug van het werkliedenreglement en de daarmede samenhaugende salaiisregelingen, en gaat over tot de orde van den dag." Men meldt van gisteravond uit Amsterdam Hedenavond vergaderden verschillende corpora tion van gemeentewerklieden der onderscheidene bedrijven om een nader besluit te nemen ten aan- zien van het gestelde ultimatum iu verband met het in den gemeenteraad gesprokene. Na eene conferentie met den burgemeester nam het bestuur van den Centralen Bond van gemeentewerklieden zich voor in alle geval op eene verlenging van den termijn bij de gezellen aan te dringen. De levendigste actie was in deze dagen waar te nemen onder de gaswerkers. Daarom was het hedenavond van het hoogste belang, welk besluit de gaswerkers zouden nemen. In hunne vergade ring trad onder anderen als spreker op de heer Domela Nieuwenhuis, die, de omstandigheden in aanmerking nemende, tot verlenging van den g stelden termijn adviseerde. Ofschoon een vrij groot deel der aanwezigeu tot uitstel niet wel gezind bleek, werd toch eene motie aangenomen, waarbij men vaststelde, dat, hoezeer men meende in zijn recht te staan en de schuld van den kri- titken toestaud geheel op Burg, en Weth. en den raad te mogen werpen, daar men twee jarenlang tevergeefs op dedringend gevraagde lotsverbetering had gewacht, men den raad 14 dagen langer tijd zal gunnen. De termijn is dus door de gaswerkersVerlengd tot Maandag 23 dezer. In de vergadering der vereeniging van werk lieden bij de gemeentelijke waterleidiogen is daarentegen besloten, het besluitDinsdagavond op de Beurs genomen, te handhaven en dus zich te houden aan den datum van Maandag 9 dezer. Het bleek ons, dat de besturen der onderscheidene vereenigingen geen onderling overleg hadden gepleegd ter voorbereiding van de hedenavond gehouden vergaderingen. Daaraan zal wel deze tegenstrijdigheid voor een groot deel zijn toe te schrijven. Omtrent de door de gemeentelijke werklieden te Amsterdam gestelde eischen, verneemt //Het Volk" dat wat het loon betreft gemiddeld van 20 30 pet. verhooging wordt gevraagd. De burgemeester van Amsterdam heeft Woensdag- avond ten stadhuize ontboden voorzitter en secre taris van den Centralen Bond van gemeente werklieden. Naar wij vernemen, heeft het hoofd der gemeente den beiden bestuurderen medegedeeld hetgeen 's middags in den raad was besproken en hun nog eens op het onverantwoordelijke van een staking van gemeentewerklieden gewezen. De beide bestuurders hebben, zoo vernamen wij, voor zich toegegeven dat een staking niet ver- standig te noemen was, doch overigens verklaard daarom niet te kunnen instaan dat alle groepen van werklieden die meening zouden deelen. Hulst. Huwelijks-aangiften. 7 Jan. Petrus Johannes Marinus de Koek, oud 25 j., jm. en Maria Rosalia de Silva, oud 26 j., jd. 31 Jan. Dominions Hillaert, oud 44 j., jm. en Johanna Louisa de Zaegher, oud 35 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen.ji 28 Jan. Petrus Johannes Marinus de Kock, oud 25 j.,jm. en Maria Rosalia de Silva, oud 26 j., jd. Geboorten. 1 Jan. Joseph Pelrus, z. van Aloijsius Antonius Rodrigo en van Maria^Sophia Annemans. Pieter Jeizes, z. van Laurens Johannes Wage en van Pietertje Reijenga. 2 Jan. Maria Louisa, d. van Andreas Ghisleen Thijs en van Maria Felicita Mortier. 4 Jan.'jJMaria Leonia Philomcna, d. van Oscar Adela Steijaert en van Coleta Smet. 6 Jan. Charles Jacobus|Josephine, z. van JosephusJFranciscus,"van de Wulle en van Mathilda Maria Kramers. 11 Jan. Paulina Francisca, d. van Jules HendrikusjJMarinus Willekens en van Nathalia de Schrijver. 15 Jan. Godfried Louis Desird, z. van Adolf JustinusJjJosiassen'fen van Elisabeth Bannier. 17 Jan. Leonie, d. van Josephus Verberckmoes en van Apolonia Johanna Magnus. 24 Jan. Edumond Franijois, z. van Wouterius Lambertns de Koning en vanJAngeli a van Craenenhroeck. 30 Jan. Silvester Josephus, z. van Pesird Frederik Adolf August Pieter Josiassen en van Francisca de Kort. Overlijden. 1 Jan. Paulina Victoria"Koemans, oud 1 m., d. van Eduardus Judocus en van Maria Petronella Pieters. 3 Jan. Petrus Franciscus Baart, oud 7 m z. van Jacobus Krancies Baart en van Anna Catharina Jeannetta Bonte. 10 Jan. Anna Constantia Martens, oud 74 j., wed. van Jacobus Hillaert. 13 Jan. Maria Anna Buijl, oud 81 j., wed. van Jan Baptist van de Velde. 18 Jan. Ludovicus Fran ciscus van den Bossche, oud w., z. van Petrus Joannes en van Sophia Maria Heijman. 23 Jan Helena Charlotta Isa bella Smit, oud 18 m„ d. van Honore (overl.) en van Rosalia de Poorter. Celestina Maria Catharina Janssens, oud 59 j., wed. van Pieter Johannes Coolsens. 26 Jan. Joannes Fran ciscus van Roijen, oud 57 j., weduwn. van Victoria Schuddings. Hontenisse. Huwelijks-aangiften. 16.Tan. Aloijsius Fruijtier, oud 30 j., jm. en Anna Maria Perdaan, oud 26 j., jd. Petrus van Hnffel, oud 30 j., weduwn. en Mathilda Pauwels, oud 29 j, jd. Eduardus Alphonsus de Waal, oud 39j.,jm. en Anna Maria Louisa Hiel, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Jan. Petrus Johannes Baart, oud 25 j., jm. en Rosalia van Hcese, oud 21 j., jd. Jan Francies van den Bosch, oud 32 j.,jm. en Isabella de Maagt, oud 31 j., jd. Petrus Augustinus van Mieghetn, oud 27 j., jm. en Maria Elisabeth Weemaes, oud 21 j., jd. Pelrus Johannes Janssens,oud 22 j jm. en Christina Carolina Steijne, oud 28 j., jd. 24 Jan. Petrus Johannes Baart. oud 26 j., jm. en Philomena Eijsackers, oud 30 j., jd. Joseph Cappen- dijk, oud 29 j., jm. en Anna Maria Dobbelaar, oud 27 j., jd. si Jan. Aloijsius Frujjtier, oud 80 j., jm. en Anna Maria Perdaan, oud 26 j., jd. Petrus van Huffel, oud 30 j., weduwn. en Mathilda Pauwels, oud 29 j., jd. Eduardus Alphonsus de Waal, oud 39 j., jm. en Anna Maria Louisa Hiel, oud 20 j„ jd. Geboorten. 17 Jan. Josephus, z. van Jan Francies Pauwels en van Mathilda Crombeen. 21 Jan. Franciscus Eligius, z. van Cornelia Maas en van Apolonia Duerinck. 25 Jan. Ludovicus Jacobus Gerardus, z. van Jan Francies de Mast en van Isabella Maria van Jole. Johannes Cornelis, z. van Jacobus Johannes Jansen en van Johanna Helena de Zwart. Overlijden. 21 Jnn. Josephus Pauwels, oud 5 d., z. van Jan Francies en van Mathilda Crombeen 24 Jan. Alphonsus van Sikkelerus, oud 6 m., z. van Francies'en'van Johanna Bogaert. 28 Jan. Jacobus Fruijtier, oud 28 j., z. van Gillis Fruijtier en van Cornelia van Sikkelerus (overl.). Moeivaclit. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Jan. Eugenius Sturtewagen, oud 31 j., jm. en Ulalia Vlijminck, oud 30 j jd. 28 Jan. Edmundus De Letter (van Sinay, Belgie),oud 28 j., jm. en Emma Maria Cortvriendt, oud 26 j jd. Geboorten. 17 Jan. Raphat'l, z. van Alphonsius van den Berge en van Antonia Maria Verplancke. 18 Jan. Fran ciscus Doniinicns Camillus, z. van Joannes Baptiste van der Sijpe en van Emma Leonia Maria Verschoren. Magdalena, d. van Eduardus Leonardus Roggeman en van Josephina Baert. 22 Jan. Maria Cyrilla Irma Ghislaene. d. van Albert Ferdinand Joseph Marie Dierick en van Irma Maria Josephina Plasschaert. 26 Jan. Honorc Auguste, z. van Ursula Helena de Paepe. Leontina Theresia Maria, d. van Petrus Vercauteren en van Anastasia Jacobs. 27 Jan. Maria Leonia, d. van Carolus Ludovicus Dominicus Swarteld en van Josephina Maria Baert. 30 Jan. Joseph Maria, z. van Emilius David en van Clementina Maria van de Vijver. 31 Jan. Alphons Arthur, z. van Petrus Martinet en van Leonia van Acker. Overlijden. 16 Jan. Alexander van Hecke, oud 55 j., z. van Augustus Franciscus en van Antonja de Bruijne. Ooseiiixxe. Huwelijks-voltrekkingen 23 Jan. Josephus van der Velpen, oud 32 j., jm. en Rozalia Morens, oud 81 j., jd. Petrus Francies de Vijlder, oud 45 j., weduwn. en Apolonia de Waal, oud 27 j., jd. Geboorten. 25 Jan. Remi Hijppolite Julien. z. van Joannes Francies Dierick en van Florentia Maria van Waas. 29 Jan. Rosalia Dorothea, d. van Josephus Dobbelaar en van Louiza Verschuren. 31 Jan. Johannes Paules Christiaan, z. van Johannes Godefridus Rademakers en van FranciscajMaria de Bakker. Overlyden. 18 Jan. Jacobus de Waal, oud 80 j., echtg, van Maria Tottd. Directie: H. WANNYN. Op Zmdag 8 Februari a.s., te 2 ure, 2<le opvoering van DE SMEDERSBAAS, looneelspe] in 5 be drijven, naar het Fransch van Georges Ohnet en des 's avonds te 7 ure, 24,te opvoering van DE BRUID DER ZEE. Directie: PAUL BOEDRT. Zondag 8 Febr. a. s., des namiddags 2 ure, opvoering van MESSALINE, trag^die Ivrique, in 4 bedrijven en 5 tafereelen woorden van Arrnand Silvestre en Eug. Morand, muziek van Isidore de Lever. ZEETIJDINGEN. Van 4 tot en met 5 Febr. VLAG. NAA11. M'1. Vausnnaar, Ladi g. 4 Eng. s.s. idem 5 Eng. sch. Eng. s.s. idem idem Rus. s.s. Eng. s.s. i lem Deen. s.s Eng. s.s. Deens. s.s. Eng. s.s. idem Deens. sch. Eng. sch. Deens. s.s. Eng, s.s. Duits. s.s. Eng. s.s. Eng. s.s. Van Tt-r keatcu I Golfer 1066 Louden River Lagan 2272 idem Elfride 895 idem iner (>eul i Lisette Ptarmigan Paradox Amur Faraday Abbotsford Nordsjoen Sea Hound Amalienborg Truro Don 2048 3492 1630 40 2 2525 2979 3771 3085 3803 8366 2658 Goole Manchester Dover Ileval New-Castle Leith Windau Londen Windau Hull Goole macadam stukg. phosph. kolen stukg. ledig vl. hout stukg. idem rl. en h. stukg. vlas stukg. idem 5 Eng. sch. Van 4 Oo8tsluizen afgeschut 1 an t.enl i Skirner 694 Sunderland [cement MargaretMurray 521 idem 4238 idem 2553 Londen 1603 Bremen 2349 Goole 12043 idem Vail HcUaele 721 I Dieppe tot en met 5 Febr. werden laugs de alhier 28 binnenvaartuigen op- en 24 door de Westsl. 12 op-en 3 afgeschut. Lars Kru e Sea Serpent Hero Derwent Lisette Alembic phosph. ledig stukg. ledig stukg. ledig creesoot DAGEN. Voorm. Nam. H V H J Van Vlissingen naar Breskens vm Breskens naar Vlissingen Ter Neuzen naar Borsselen Borsselen naar Vlissingen Vlissingen naar Borsselen Borsselen naar Ter Neuzen u Van 5,- 7,30 9,30 5,30 8,— 10,— 5,15 7,80e) 5,85 7,50e)f) 6,10d) 9,10e)f) 6,30d) f) Ter Neuzen naar Hoedekenskerke vm. Hoedekenskerke naar Ter Neuzen en vm. ll,50a)b) nm. 12,15a) 10,25 nm. 10,55 u 11,50b) Dm. 12,30a) nm. 3,50 8,10 8,50 nm. 8,80c) h 3,55 l,65g) 2,15a) 3,30c) Deze reizen worden des ZONDAGS niet gemaakt. By vertraging van trein 11,44 kunnen booten naar Breskens, Borsselen en Ter Neuzen ten liuogste Cm minuton wachten. Bij vertraging van treiu 3,23 wachten de booten van 3,30 naar Broskeus, Borsselen en Ter Neuzen ten lio»{g«te lis minuten. Des WOENSDAGS vertrekt de boot van 6,10 van Vlissingen naar Borsselen en Ter Neuzen om 6,40. Deze reizen worden des ZONDAGS en des WOENSDAGS niet gemaakt. Op de reis van 9,10 uit Vlissingen wordt te Borsselen niet aangelegd. Bij vertraging van trein 1,25 te Ter Neuzen wacht de boot van 1,55 van Ter Neuzen naar Borsselen en Vlissingen ten lioogste SO minnten. Omnibus tusschen de aanlegplaats der stoombooten en het spoorwegstation te Ter Neuzen ad 15 cent per persoon en per rit. Tusschen VlissingenBreskens, Vlissingen—Borsselen, VlissingenTer Neuzen, Breskens—Ter Neuzen, Borsselen— Ter Nenzen en omgekeerd, worden retourkaarten afgegeven, geldig voor vier dagen, als de abonnementskaartea per maand. a) l»> O S)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 6