BIJVOEGSEL Tsr Ksuzsnsohe Courant Zaterdag 7 Februari 1903. No. 4339. FEUILLETON. Een geel gelaat, eeu blank gemoed. Binnenland. aeniengde berichten. Venezuela en de mogendheden. De overwinning van den Sultan van SWapokko. Rusland, Engeland en de Suiker- ccnventie. De anti-Duitsche agitatie in Amepika. 7) Prinses Louise. De kv>oonpt»ins van Saksen. RECHTSZASCEN. Arromlissements-rechtbank te Middelburg. VAN DE VAN De Engelsche pers ontving gister eeu officieuze nota, waarin Venezuela's houding tegenover de blokkeerende mogendheden als vrij perfide wordt gekenschetst. Er wordt toch in te kennen ge geven, dat de verbonden mogendheden vol- strekt hun eischen niet wiilen doen v66rgaan aan die der andere landen. Alleen wiilen zij ze bescbouwd zien als afzonderlijke eischen, welke behandeld moeten wordeu tusschen deze mogendheden zelf en Venezuela. Maar nu heeft Venezuela van de in de Ver. Stateu gerezen ontstemming gebruik gemaakt om de zaken anders voor te stellen en tweedracht te zaaien. Niette- min zullen de verbonden mogendheden met open oog voor hun belangen blijven waken. De //Times" verneemt uit Tanger, dat de over- winning vau den sultan blijkbaar overdreven is, daar zijn troepen slechts 92 krijgsgevangenen, benevens 46 afgehouvren hoofden van rebellen hebben meegebracht. De berichten over de al of niet gevangenneming van den pretendent zijn nog altijd met elkaar in strijd. Zoo seint de correspondent van den //Mor- ning Leader" dat Boe Harnara nieuwe stellingen bij Fez heeft ingenomen, tengevolge waarvan men een nieuwen veldslag verwacht. De Spaansche gezant heeft met een renbode berieht ontvangen, dat de pretendeut door de troepen van den Sultan gevangen is genomen. Het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft Ruslaud kennis gegeven, dat de door de Brusselsche Suikerconferentie verrichte arbeid dient te worden geeerbiedigd, en dat het 't nut niet kan inzien van een door Rusland voorgestelde nieuwe bijeenkomst. Bovendien gaf de Engelsche regeering Rusland te kennen, dat het als meest bevoorrechte natie wenscht te wordeu behandeld en met het oog op de bestaande kwestie, geneigd is de handelsbetrekkingen met Rusland te ver- breken. Een zeer belangrijke vereeuiging iu Duitschlaud heeft uit Berlijn geseind naar New-Yoik, om te vragen of er werkelijk in de Ver. Staten zoo'n sterke anti-Duitsche ueiging bestond als de bladen wel durfden beweren. Uit New-York werd daarop ten antwoord gegeven, dat die vijandige stemming niet alleen bestond, doch z6o hevig was, dat zij hoe langer hoe gevaarlijker werd. Intusschen bij de anti-Duitsche strooming blijft 't blijkens een berieht in de //New-York Times" en andere Amerikaansche bladen niet. Engeland, dat 't vuurtje tegen Duitschland zoo wakker heeft aangeslookt, gaat 't nu zelf 66k bij de Amerikanen verbruien. Zoo schrijft b.v. de //New-York Times", dat op stuk van zaken niet Duitschland maar Eugeland verantwoordelijk blijkt te zijn voor de vertraging van de ouderhandeling iuzake Vene zuela en het blad waarschuwt Eugeland niet nog langer 't geduld van de Amerikanen op de proef te stellen. hhw; Lotje stond op. Omtrent de beteekenis van het Engelsche woord come was zij natuurlijk niet in twijfel. Maar toen zij naast den wonderlijken heer voortschreed, gevoelde zij de uitwerking van haar val en was zij afgemat door de hare krachten over- treffende inspanning. Haar geleider die dadelijk bespeurde, hoe moeilijk het gaau haar vie], tilde haar op, en alsof zij zoo liclit ware als een ledig bamboesriet, zette hij haar op zijn rug. Vertrou- welijk sloeg Lotje haar armen om zijn hals, en op zijn op den rug saamgevouwen handen had zij een evenvasle als gemakkelijke zitplaats. En zoo ging de vreemde heer met haar naar de nu eenzame en verlaten laudingsplaats, waar hij zonder moeite den hoog gelegen oever besteeg. Hij had Lotje te kennen gegeven, dat hij wilde wachten, totdat de zon was ondergegaan, om in de avondkoelte zijn verblijf op te zoeken, maar werkelijk was 'teen geheel andere reden, die hem bewoog de duisternis af te wachten. Het viel hem smartelijk beschimpt te worden en te moeten hooren, dat men hem spottend nariep </John Chinaman hem zelfs met verrotte vruchten wierp, honden op hem aauhitste cf onder het voorbijgaan aan zijn deftigen staart, het eerbied- waardige kenteeken van zijn afkomst trok. En indien hem nu blanken met het kind op zijn rug gezien hadden, waren zij zeker op hem los- Prinses Louise zal zich voorloopig tegen den eisch tot echtscheiding verzetten, teneinde zich te kunnen beroepen op de Saksische wetgeving, die haar recht geeft op een verwijdering in plaats van een scheiding van haar echtgenoot, waardoor zij rechten op haar kinderen zou kunnen blijvcu doen gelden. En op d^n grondslag vau deze rechten zal zij daarna eerst een eisch tot echt scheiding instelleu. Is deze toegustaan, dan zullen de prinses en Andr6 Giron onmiddellijk weltig huwen. Aldus verklaarde de heer Giron aan een ver- tegenwoordiger der//Newyork Herald" die Dinsdag te Geneve een onderhoud met hem had. De geruchten, dat de kroonprins van Saksen binnenkort van zijn kroon-rechten afstand zal doen, mogen officiens tegengesproken zijn, ze blijven niettemin hardnekkig aanhoudeo. Nu weer deelt de hoofdredacteur van de Chemnitzer //Alg. Ztg.", die de prinses ineerdere malen te Geneve sprak, mee, dat ook de prinses dat afstand- doen voorzag. De prins toch zou na de herseu- schuddiug, die hem op de jacht overkwara, zeer opvliegend en zenuwachtig geworden zijn, 't geen hem nu juist niet geschikter rnaakt als troonopvolger. Men schrijft aan de N. R. Ct. Vrijdag werd door den Minister van Oorlog aan de korpscomrnandauten van de 9 regimenten der iufanterie gesehreven dat het voornemen bestond om, indien de toestand te Amsterdam dit uood- zakelijk mocht maken, de miliciens van h'ei blijvend gedeelte der lichting 1902, die binnen het rijk met verlof waren, onverwijld bij het korps te doen terugkeeren. De korpscommaurlanten zou de mach- tigiug daartoe per telegram geworden. De voor- loopige mededeeling had ten doel aan die chefs de gelegenheid te geven al dadelijk de noodige toebereidselen te treffeu. Zaterdag werd de vooraf aangekondigde last laugs telegrafischen weg ver- strekt. Het gold hier dus niet, zooals in geval van mobilisatie, de oproeping onder de wapenen vau al de verlofgangers van een of meer of van alle licbtingen, maar het tusschentijds intrekkeu van het verlof van een betrekkelijk klein aantal rnan- schappen, die van sommige korpsen met verlof waren gezonden tot einde Maart. Deze manschappeii moesten dus individueel worden verwittigd van hunne verplichting tot onverwijlden terugkeer bij het korps. Zoudag deed de Minister van Oorlog aan de korpscomrnandauten telegrafeeren, dat de mauschap- pen, die reeds van verlof waren teruggekeerd of nog mochteu terugkeeren, dadelijk weder huiswaarts konden vertrekken. Waarschijnlijk zijn er korpscommandanten ge- weest, die tot verwittigiug van den verlofganger de tusscheijkomst van den burgemeester hebben ingeroepen. \an een tijdroovende oproeping onder de wapenen, waartoe opeubare bekendmaking, bij aanplakkiug te doen, geschieden moet, was in dit geval echter geen sprake. Natuurlijk was het een ongerief, dat wegeus staking van den spoorwegdieust een brief zijne hestemming te laat heeft bereikt, evenzeer als staking van den telegraafdieust ongelegenheid zou veroorza:en iu de bezorgiug van telegrammen. Om snel aan den bevolen maatregel ruchtbaarheid te geven, werd niet verzuimd de medewerking in te roepen van de dagbladpers, die daaraan als steeds bereidwillig voldeed. De Minister van Oorlog doet thaus een onder- gestormd, om 't hem te ontrukken, misschieu wel om hem wegeus kinderroof te lyuchen en op te hangen om dan het kind aan deu eersten den besten schrauderen speculaut te verkoopen, die naar goedvinden met haar zou haudelen. Want wie zou gelooven dat ook in de borst van een ellendigen schuiuoogigen Chinees een hart woonde, zelfs warm kloppen kon Wie zou het denk- beeld hebben opgegeven, dat de verachte gale zouen van bet ,/groot Hemelsche Rijk" met eeu ander doel de aarde bewooudeu, dan om de be voorrechte blanke rassen als slaven te dienen en daarvoor naar hartelust door die blanken rnishan- deld te wordeu 0, over dat alles had John Chinaman goed uagedacht, en mocht hij ook de beschimpingen gelaten verdragen en zich door de vlucht kunnen redden en door latere verklaringeu van alle verdeuking kunnen zuiveren, wat zou er indien men haar ontrukte, van het kind worden, van het lieve meisje met haar felle zielesmart die haar den dood berokkenen zou en slechts door liefde en oprechte, warme deelneming kon ver- zacht worden Toen John Chinaman met zijn lichten last den naasten weg naar het bosch insloeg, was het ge heel donker geworden. Wel fonkelden de sterren aan het firmament, maar in het Westen stapelden de wolken zich hemelhoog op en werden onop- houdelijk doorkliefd door schitterende bliksem- schichten. Een scherpe wind ruischte hoi in de kruinen der dicht gebladerde boomen. De dieren van het woud waren onrustig; het dreigend on- weer voor gevoeleud, gaven zij luide hun vrees eu ontstelteuis te kennen, de zwarte wildernis zoek instellen naar de wijze waarop zijne last- geving is uifgevoerd. Ware de maatregel, terwijl hij in gang was, niet afgelast, dan zouden alle verlofgangers zeker binnen tweemaal vier-en-twiutig uur na de uit- vaardiging van het bevel, bij hun korps of bij het korps, t dichtst bij hunne wooplaats gelegen, van verlof zijn teruggekeerd. De heer \an Hasselt, de hoofdbestuurder der H. IJ. S. M., heeft aan het personeel de volgende kennisgeving uitgevaardigd //Nu de betreurenswaardige gebeurtenissen, welke in ons midden hebben plaats gehad, achter ons l'ggeu, is het mij eeu behoefte om aan het per soneel der maatschappij, dat ten koste van groote inspanning getracht heeft den spoorwegdienst zoo lang en zoo goed mogelijk gaande te houden, zoo mede aan diegenen, die gaarue hadden wiilen werken, maar daarin werden belet, mijn oprechten dank te betuigeu. z/Ik stel er prijs op, ter kennis van het geheele personeel te brengen, dat alleen het diep besef, dat het algemeen belang door een geheele opheffing van het spoorwegverkeer in de ergste mate zou zijn benadeeld, den Raad van Administrate heeft doen besluiten, toe te geven aan het verlangen van Let stakeude personeel, ten -einde ons land - een dergelijke ramp te bewaren. De medewerking van de ondernemingen, voor welke het stakende personeel geen wagens wenschte te rangeeren, heeft het den Raad van Administrate niet onmogelijk gemaakt, dit ernstige besluit te nemen. Geleid door de groote belangen van stad eu laud, welke door de staking vau den dienst op het spel werden gezet, hebben die ondernemin gen ons namelijk in staat gesteld, aan den wensch van het personeel te voldoeu, zonder in strijd te geraken met de Spoorwegwet en de op de maat- schappij rusteude verplichtiugen. z/Het is mijn vurige wensch dat, nu de staking geeindigd is, het geheele personeel er toe zal sameuwerken, dat de dienst even als vroeger worde □itgeuefend met inachtneming van de te geven orders, gegrond op de reglementen der maatschappij en de bepalingeu der wet." De Anti-sociaal-democratische vereeninging van spoorwegpersoneel /Recht en Plicht" te Utrecht heeft de volgende rnotie aaDgenomen. z/De vereeniging teekent uitdrukkelijk protest aau tegen de treurige wanordelijkheden bij het spoorwegverkeer van de laatste dagenontkeut ten sterkste dat de Recht-en-Plichters gemeene zaak hebben gemaakt met deze onbezonnen staking spreekt haar diepe verontwaardiging uit over de pressie en laffe bedreigingen, die door de socialisten zijn gebruikt om dit machtsvertoon te maken j ziet haar gevoelens vertolkt in de waardige houding van een der leden van het hoofdbestuur, den hoofdconducteur S. S., B. J. Nibbelke, die zich met zijn vlaggestok door een tiental socialisten heenwerkte, om op lastgeving van zijn inspecteur den trein van Amsterdam uair den Haag te kunnen begeleiden en gaat over tot de orde van den dag.' Te Amsterdam hebben zich 600 nieuwe leden aangesloten bij de spoorwegorganisaties. Zullen de leiders nu de massa in de hand kunnen houden? Te Grouingen is in een vergadering vau spoorpersoneel besloten, de grieven te formuleeren en die aan het hoofdbestuur mede te deelen, tnet verzoek om deze eischen, in verband met die van andere afdeelingen, als //ultimatum" aan de direc- ties te stellen, binnen drie weken te beanlwoorden. Te Zwolle nam men een soortgelijk besluit. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is ingedieud een wetsoutwerp tot toekenning vau een renteloos voorschot uit's Rijks schatkist ten behoe.ve van den aanleg en het iu ww11,1 -- ..I J nil im van hun angstkreten akelig doende weergalmen. Lotje meende te droomeu. Vaster klemde zij de armen om den hals van haar bescbermer, vaster drukte deze den lichten last tegen zich, en zacht sprak hij haar moed en troost toe. Lotje verstond er geen woord van, maar uit de diepe zuchten, die nu en dan uit haar borst opstegen, bleek dat de klank zijner stem een weldadige werkin'g op haar had, dat haar smart verminderde, haar dood- angst meer en meer plaats maakte voor eeu ge- voel vau behagelijke zekerheid. Zij sloot de oogen om het telkens terugkeereud weerlicht niet te zien. Dan hief zij ze weder op, om te aanschouweu, hoe het doukere bladerdak voor een oogeublik in een gewelf van beweeglijke, foukelende srna- ragden verauderde, om dadelijk weder in eeu on- doorzichtbare duisternis terug te zinken. Zij was niet bevreesd voor deu geheimzinnigen weg, waarop zij was en dacht evenmin aan de mogelijkheid om te verdwalen, haar gedachten zweefden naar de zee, waar haar ouders en broertjes en zusjes op de golven gesliugerd werden en haar misschien als dood beweenden. Och, hadden zij slechts met zekerheid geweten dat zij nog leefde, zich in een veilige hoede bevoud 1 Hoe sloten, bij die gedachte haar armen zich vaster om den breeden hals vau haar beschermer, terwijl John Chinaman tevreden lachte en een poosje op een drafje liep, doch voorzichtig, zoo voorzichtig als droeg hij, naar het gebruik in zijn hemelsch vaderland, op zijn schouder aan een langen, buigenden bamboesstaak twee tot aan den rand gevulde wateremmers, waaruit hij geeu droppel wilde storteu. exploitatie brengen van een spoorweg van Middelburg naar I'omburg, met een zijtak van Koudekerke naar Vlissingen. Uit de memorie van toelichtiug blijkt dat het ontwerp waarvoor thans door de betrokken streek voldoende steuu is verleend, bestaat uit een hoofd- lijn, loopende vau Middelburg over Koudekerke en Biggekerke, tnsschen Meliskerke en Zontelande door, langs Westkapelle en Aagtekerke naar Dom- burg, met eene zijlijn, loopende van Koudekerke naar lissingen en aldaar aansluitende aan het station van den Staatsspoorweg. Beide lijnen zijn ontworpeu met eene spoorwijdte van 1,067 M. De lengte van de hoofdlijn bedraagt ongeveer 21 K. M., die van de zijlijn 6.5 K. M. De kosten van aanleg en het in exploitatie brengen zijn geraamd op f 750,000 (ongeveer 27,000 per K. M.) Door de toekenning van een renteloos voorschot uit s Rijks schatkist ten bedrage van 1js der aanleg- kosten, tot een maximum van 250,000, zal de totstaudkoming der onderneiniug geheel verzekerd worden. -De-reehtbwnk heeft iu -hare zitting vau 6 Febr., de volgende vonnissen uitgesproken 1°. T. F. E. v. G., oud 16 j.2°. E. P. v. G., oud 15 j.3°. A. v. G., oud 12 j., alien zonder beroep te Ciinge, zijn wegens strooperij ieder veroordeeld tot 5 dagen gevaugeuisstraf. J. J. d. C., oud 21 j., werkman te Ciinge, is wegens mishandeling vrijgesproken. L. Z., oud 57 j., bierhuishouder te Ter Neuzen, is wegens overtreding van eene politieverordening te Ter Neuzen veroordeeld tot f 5 boete of 1 dag hechteuis. Twee vletterlieden te IJmuiden, die Donder- dagnacht een birnenkoinende boot aanklampten, zijn verdronken, doordat de boot achteruit sloeg en hun vlet verbrijzelde. De eene, Piet Heilig, was vader van zeven kinderen. d. M., klerk bij de //Ned. Tramweg- Maatscbappij", sedert jareu in dienst bij de maatschappij, o. a. als chef te Joure en later te Veenwouden, wordt verdacht van diefstal. Als chef ontving hij des Yrijdags van hijt hoofdbureau te Heerenveen een zak geld voor het uitbetalen van de loonen aan de beambten. Eenigeu tijd geleden meldde V. d. M., dat in dien zak f 40 te weinig was gevonden. Door de directie werd eeu enderzoek ingesteldhet bleek, dat de zak van o.ideren losgesneden en weer ^vaslgenaaid was. De personen, die den zak vervoerd hadden werden gehoord ook V. d. M., die pertinent ontkende. Naar aanleiding van deze ontkenuing gaf de directie vau het geval kennis aan de justiiie en deze vond genoeg aanwijziugen om V d. M. aan te houden. Hij was intusschen door de directie der N. T. M. gedegradeerd eu als klerk overgpplaatst naar de Lemmer, om dienst te doen als ambulant ambtenaar. Voor eenigen tijd werd uit een zak, waarin een storting voor het hoofdbureau bewaard werd, 50 vermist. Deze zak passeerde o. a. het station Veeuwouden, waar V. d. M. toen nog statiouchef was. Toen was echter aari den zak niets te zien. De man is vader van drie kinderen. Uit Amsterdam meld men Mr. J. Cappeyne van de Cappello heeft thans als voogd van het als Fransciscus Gerardus Vermey in het Buitengasthuis ingeschreven meisje, voor het kind den weltigen staat ingeroepen, hetgeeu tn-ITCTEIimifr,■mum Daarbij schenen zijn oogen, boe klein en schuin zij ook waren, de eigenschap van die eens nachtuils te hebben, zoo vast wareu zijn schredeu, met zooveel zekerheid volgde hij de kronkeliugen vau het doukere pad en zoo zorgvuldig beschermde hij zijn last tegen de pijnlijke aaurakiug van de aan weerszijden van den weg neerhangende takken. t Gebeurde slechts zelden, dat eeu palmwaaier over het iu den nacht gehulde krulkopje streelend heenstreek, of een zacht gekerfd varenblad de gtoeiende waugen van het kind liefkozend verkoelde. Lotje had echter eeii gewaarwordiug alsof werkelijk handen de handen harer ouders en broertjes en zusjes zacht en beschermend over haar heeugleden. Daarbij veruain zij uit het ruischend bosch zonderlinge kieten, nu scherp en doordringend, dan heesch krassend eu brominend, zelfs brullend, en in al die kreten meende zij, zonder te verschrikken, haar naam te hooren. //LQtje hier, //Lotje" daar, beurtelings dicht bij en ver af, hoog in de kruinen der boomen, waar apen en verschrikte vogels een besch«rmend plekje zochten, en dicht langs den grond, waar allerlei dieren angstig door het kreupelhout drongeu. z/Lotje hier, //Lotje" daar, zoo duidelijk dat haar geduldig. voortlrippeleudeu beschermer haar naam, dien zij zelve niet kon uilspreken, had moeten leeren kennen, ware hij niet zoo in gedachten verdiept geweest. Aldus was een half uur verstreken, toen John chinaman minder haastig begon voort te gaan eu zelfs nu en dan bleef stilstaan, om een helder lichtenden bliksemstraal af te wachten. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 5