Gentengde berichtera. TER NEUZEN, 4 Febraari 1903. Kantongerecht to Ter Neuzen. Het post- en telegraafkantoor alhier is op werkdagen voor het hehandelen van de aangelegen- heden der rijksverzekeringsbank geopend van 8,80 uur voor- tot 2,80 uur namiddag. Uit Poortvliet. wordt gemeld Zaterdagmorgen is het beurtschip van Bergen op Zoom naar Ter Neuzen, schipper Lauret, nabij Strijenham van zijn ankers geslagen en tegen den dijk aangedreven. Bij onderzoek bleek er een lek ontstaan te zijn, zoodat de lading moest gelost worden. Eerst des middags vier unr kon het vaartuig met vereende krachten in de haven gebracht wordenhet was echter te lek om de lading weer in te nemen. Gisteren werden te 's Heerenhoek aannemer van de levering van 350,000 Kg. superphosphaat 14 °/0 oplosbaar, de heer P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor 2,63. 230,000 Kg. ammoniak-superphosphaat de heeren "Weijckman Schipper, te Breskens, voor 7,23. 40,000 Kg. chilisalpeter de heer J. van Arenthals, te Hansweert, voor f 10,41, alles per 100 Kg. Axel, 4 Febr. Gisteren werd alhier door de maatschappij ,/Vooruitgang is ons streven" aau- besteed de levering van a. 315,000 Kg. ammoniak-superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Joppe, le Steenbergen, voor 7,47, Van Ardenne, te Dordrecht, voor 7,26, Weijckman Schipper, te Breskens, voor f 7,22 en D. J. Oggel, te Axel, voor 7,22. Bij loting gegund aan den heer D. J. Oggel. b. Ongeveer 70,000 Kg. chilisalpeter. Hier voor werd het minst ingeschreven door den heer A. G. van der Hooft te Ter Neuzen voor 10,19. Alles berekend per 100 Kg. Uit Middelbnrg wordt gemeld dat men pogingen in het werk stelt om aldaar een anti-rev. partijdag voor dat district te houden. Onder de twee uitgenoodigde sprekers komt v«or Ds. J. van den Berg, predikant te Ter Neuzen. Zitting ran 3 Febraari 1903. Veroordeeld zijn: H. V., schipper te Bouchaute, ter zake van overtreding der Jachtwettot 2 boeten van f 3, subsidiair 3 dagen hechtenis voor elke boete, met verbeurd- verklaring en bevel tot uitlevering en onbruikbaarmaking van het geweer of betaling der waarde ad. f 10, subs. 5 dagen hecht. P. L. C., lenrder te Rouse)aere, E. C. C., leurder te Eecloo, ter zake van IJkwetovertreding ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht., met verbeurdverklaring en vernieling der maat. J. C. K., winkelierster te Axel, ter zake als voren tot eene boete van f 1, snbs. 1 dag hecht., met verbeurdver klaring van het gewicht. J. M., L. A. v. d. H., veldarbeiders te Axel en Zaam»lag, ter zake van overtrading der Leerplichtwetieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. M. v. A., huurkoetsiersknecht, A. J. L. v. W., leurder, beiden te Axel, J. d. D., arbeider te Zaamslag, P. O., J. V., bootwerkers, E. d. K., P. V., veldarbeiders, alien te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. S. J., veldarbeider, A. d. P., J. d. V., bootwerkers te Zaamslag, ter zake als voren bij herbalingieder tot eene boete van f 1, subs 1 dag hecht. W. F. K., veldarbeider, J. K., werkman, beiden te Ter Neuzen, J. v. d. B., veldarbeider te Zaamslag, J. C. P., werkman te Hoek, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. V., veldarbeider te Zaamslag en F. D., veldarbeider te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 3, subs. 3 en 2 dagen hecht. F. W. L., C. C. M., W. P. d. D., J. K., D. P. v. d.V., C. d. R., alien zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het loopen op den spoorweg ieder tot eene boete van f 0,50, subs. I dag hecht. voor elke boete. C. D. d. R., C. d. R., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. K., J. D., J. J. C M.. R A. B., F. W. L., C. C. M., W. P. d. D., alien zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het loopen over eens anders land zonder vergunning ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. W., knecbt te Sas van Gent, ter zake van het laten loopen van kippen op bezaaid land tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. G. P. M. V., slager te Zuiddorpe, ter zake van betrijdcn op een rijwiel zonder lichttot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. F. J., slager te Westdorpe en J. K., metselaar te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag becht. G. T., koopman te Ter Neuzen, ter zake van het rijden met ongemuilkorfde hondentot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. F. d. L., V. A. V., P. d. W., W. F. V., visschers, alien te Philippine, ter zake van het bevisschen der Schelde zonder consent; ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht, voor elke boete. A. A. d. S., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van nachtrumoertot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. J. d. N., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bhet niet sluiten van zijn bierhuis op slnitingstijdtot 2 boeten elk van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete J. P. d. S., werkman, H. K., voermansknecht, beiden te Ter Neuzen, A. F. L., arbeider, L. v. H., metselaar, beiden te Sas van Gent, ter zake van openbare dronkenschap ieder tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. Outslngen van reclilsvervolgiug zijn: J. v. A., veldarbeider te Zaamslag en M. d. J., werkvrouw te Hoek, ter zake van Leerplichtwet-overtreding. Gisteren overleed te Leerdam de heerFrederik Bats, in den ouderdom van i()2 jarenen lOmaanden. Tot zijn jaatste oogenblikken was hij nog in het bezit van al zijne vermogens. Op zijn vijf en zeventigste jaar werd hij door de heeren Mijnssen Co. gepensionneerd als glasblazer. Op zijn twee en twintigste jaar gehuwd, heeft hij 68 jaren lang met zijne vrouw geleefd. Dezer dagen is door de justitie, naar aan- leiding van een bij haar ingediende klacht van M., een der personen, die in verband met het voorgevallene op het »Engelsch kantoor" te Middelburg, in hechtenis zit, een onderzoek in- gesteld naar het volgende feit. Toen M. zijne woning aldaar moest verlaten, had hij daarin, onder berusting van zijn hospita, laten blijven eenige kleederen en gonden voor- werpen. Toen die huspita onlangs overleed, verzocht hij dat zijn eigendommen naar het hnis van be waring zouden worden gebracht. Dit geschiedde en bij onderzoek bleek hem dat eenige goederen ontbraken. De echtgenoot der hospita, daarnaar gevraagd, verklaarde nergens van af te weten, doch de gedane nasporingen der justitie brachten spoedig aan het licht dat bij een koopman en in een hnis van koop met recht van wederinkoop de voorwerpen waren verkocht of beleend. Daar werden zij door den brigadier titulair der rijks- veldwacht J. P. Timmermans in beslag genomen. Deze hoorde daarop den verdachte, die echter bleef ontkenen. Desniettemin waren er zoovele bewijzen tegen hem, dat procesverbaal werd opgemaakt en dat, naar wij vernemen, zjjne zaak thans in instructie is. (M. C.) Men schrijft nit Barneveld Zondagavond is de telegrafist van het tramsta- tion alhier, de heer Postema, door een drietal personen op verraderlijke wijze zeer ernstig mishandeld. Nadat men met een steentje tegen de venstera gegooid had, naar aanleiding waarvan de heer P. zich naar buiten begaf, werd hem aan den hoek van het station eensklaps met een mes een lange en diepe sneae over het gelaat toegebracht. Daarna werd de verwonile door het drietal nog hevig geschopt en geslagen. De politie heeft den vermoedelijken hoofddader den letterzetter G. A. in hechtenis genomen, terwijl ook het bebloede mes in beslag genomen is. Het lijk van den te Spaarndam verdronken gevonden oud-wethonder van Halfweg, den heer De G., is nog niet begraven, daar gebleken is dat hij Vrijdagavond te Spaarndam door drie personen, na een hooggaande ruzie, was mishandeld, en dat deze drie hem na zijn heengaan uit de gemeente hadden gevolgd. In Haarlems omstreken zijn de bloembollen- kweekers begonnen met het gedeeltelijk ontdekken van de bollenvelden. Men kan nog niet nagaan of de vroege en strenge winter schade heeft ver- oorzaakt. Een ongenoemde reiziger beweert ontdekt te hebben, dat het personeel der hotels door de wijze, waarop zij het etiket van hun hotel op de koffers plakken, kameraden elders op de hoogte welen te stellen van de meer of mindere goed- geefschheid der bezitters. Reizigers, die meenen niet beleefd behandeld te worden, zegt hij, doen wel bedoelde etiketten tijdig te verwijderen. In eene gemeente in de buurt van Katwijk kwarn op een avoud een man vragen of op het erf van *een boer tot den anderen dag een draai- orgel mocht staan. Het werd toegestaan. Edoch de boer hoorde gekraak in het orgel, liet een veldwachter halen men opende het orgel en toen bleek, dat in het instrument een mans- persoon zat vermoedelijk een handlanger van den bezorger. Tegen dien man werd procesverbaal opgemaakt. Eene familie te Doetinchem kreeg de vorige week bezoek van een kennis uit Arnhem. Eenigen tijd na het vertrek der dame werd uit een kast een bedrag van f 265 vermist, waarvan de be- zoekster werd verdacht. Den anderen dag werd door de politie te Arnhem een onderzoek ingesteld, en het mocht gelukkeu de vrouw tot bekentenis te brengen en een bedreg ven f 185, dat nog in haar bezit was, mede te brengen. Natuurlijk zal zij zich voor den rechter hebben te verantwoorden. Nauwelijks behoort de duelgeschiedenis te Breda tot de historie de justitie heeft er het bijltje bij neergelegd of eeu andere gebeurtenis doet daar van zich spreken. Nu is het een scheikundige wraaknemirig. 't Is ook al weer cherchez la feinme. Zekere meneer, wie is niet bekend, had om een of andere reden een rancune tegen mevrouw v. d. W. of, waarschijnlijker tegen haar dochter. Deze week is hij 's nachts naar haar woning geslopen en heeft in de brievenbus lateu zakken een fleschje, gevuld met pjriet en zoutzuur, zoodat zich het beruchte zwavelwaterstof ontwikkelde. Zooals men weet, verspreidt dit een alleronaangenaamsten gear, die levendig herinnert aan sterk riekende riolen of modderslooten. De stank door het geheele huis was dan ook onhoud- baar en men was dan ook verplicht, trots het vrij gure weer, den geheelen dag al le vensters en deuren zomerachtig geopend te houden. Op bedriegen uit Terwijl te Til burg een wagen met hooi door C. van Bt-rkel aan de waag gewogen werd, bemerkte deze eenige beweging in het hooi. Onmiddellijk stelde hij een onderzoek in, aangezien hij bedrog vermoedde. Op den wagen klimmende ontdekte hij een corpulent man, die zich in het hooi had verborgen, teneinde het gewicht daarvan te ver- meerderen De politie werd er mede in kennis gesteld. De oude mnnten, onlangs te Noordwijkerhout bij het graven in een tuiu gevonden, bleken, naar gemeld wordt, zilveren Philipsdaalders te zijn. Er bevond zich ook een gouden trouwring bij met de voornamen er in gegraveerd. Deze is aange- kocht door den archivaris der gemeente Leiden, Dr. J. C. Overvoorde. Een kantoorbediende van de winkelvereeni- ging Eigen Hulp in de Van Baerlestraat te Amster dam heeft een onaangenaam avontuurtje gehad. Hij had Zaterdagavond omstreeks half zes in de brandkluis begeven, toen de dear daarvan uit aardigheid door een 16jarigen jongen dichtgegooid werd. De deur schoot in het slot en de bediende zat gevangenhem bevrjjden ging niet, daar hij zelf den sleutel in den zak had en de tweede sleutel in 't bezit was van een bestuurslid van de vereeniging, woonachtig te Bussum. Goede raad was duur. Gelukkig bedacht men bijtijds, dat de brandweer er nog wasdeze werd gealarmeerd eu in den 35 c. M. dikken in uur der kluis werd door haar een gat gemaakt, groot genoeg om den gevangene in staat te stellen den sleutel naar buiten te ateken. Toen (het was inmiddels bij tienen geworden) kon de bediende nit zijn neteligen toestand bevrijd worden. Te Haarlem is Zondagnacht ingebroken in het kantoor der meubelfabriek de Phoenix van de firma Noe. Door het indrukken van een rnit heeft men zich toegang verschaft tot het kantoor, en daar eenige vernieling en wanorde aangericht. Er was gereedschap genoeg aanwezig om lessenaars te openen, doch dit is niet geschiedt, zoodat er ook niets vermist wordt. De politie die aan een wraakneming dacht, slaagde er spoedig in den vermoedelijken dader, een vroegeren werkman der firma Noe, aan te houden. Op de trambaan der H. IJ. S. M., tnsschen de Groot-Hertoginnelaan en de Duinstraat te Scheveningen, had Maandag een droevig ongeval plaats. Twee jongens waren te Scheveningen op de treeplank van een stoomtram geklauterd. Een hunner sprong, toen de tram reeds met vrij groote snelheid reed, er van af, met het ongelukkig gevolg, dat hij onder den tramwageu geraakte. Deerlijk verminkt werd de knaap overgebracht naar het Ziekenhuis, waar hij weinigs oogenblikken later overleed. Te Antwerpen is Zaterdag bij een verbouwing van het oude restaurant Bertrant een plafond ingezakt waaraan twee personen aan het werk waren. De mannen werden in den va] meege- sleept en toen zakte ook het plafond der eerste verdieping in. Een van de twee was, wonder genoeg, vrij wel ongedeerd maar de ander was geheel bedolven onder het puin, en toen hij voor den dag werd gehaald, had hij zijn armen en beeuen gebroken en bovendien was zijn hals doorboord door een lat. Hij gaf geen teeken van leven meer. Te Liverpool zijn Donderdagavond vier zeelieden gearresteerd, beschuldigd van muiterij en moord. Zij behoorden tot de bemanning van de Eugelsche bark Veronica" die in December in voile zee in brand geraakte en door de op- varenden in twee booten werd verlatenin de eene namen plaats de kapitein en een paar man, in de andere de rest der bemanning. Van de eerste boot werd nitnmer iets vernomen, de laatste werd bij Tentoia, een klein verlaten eiland op de Braziliaansche knst, opgepikt door het Engelsche stoomschip //Brunswick". Toen dit schip het eilandje naderde zaten de mannen, vier matrozen en een neger-kok aan het strand, brachten hun boot te water en sraeekten den gezagvoerder van de //Brunswick" hun mede te nemen daar zij anders van honger moesten on- komen. Zij werden aan boord genomen en kregen voedsel waarop zij aanvielen als hongerige wolven. Zij verklaarden de eenige overlevenden te zijn van de bark //Veronica" en dat de kapitein, de eerste stuurman en de rest van het volk in een andere boot het schip hadden verlaten, doch dat deze boot was omgeslagen. Vijf dagen lang hadden zij op zee rond gedreven en geleefd van elf beschuiten en een kleine hoeveelheid water. Deze lieden bleken drie Duitschers, een Hollander en e»n Amerikaan te zijn. De //Brunswick" arriveerde kort daarop te Lissabon en nu vertelde de neger-kok den kapitein in vertrouwen, dat het door de matrozen gegeven verhaal valsch was. Hij verklaarde, dat een gedeelte van het volk onder leiding van den Duitschen bootsman aan het muiten was geslagen en kapitein en eerste stuurman hadden vermoord. Men liet hem (den neger) in leven, opdat hij zou kunnen koken, doch dreigde hem overhoop te zullen steken, wanneer hij hen verried. Een paar dagen later begonnen de moordenaars ook de hand a/.n hunne kameraden te slaan. Zij wachtten daartoe steeds den nacht af en sloegen dan, zonder onderscheid des persoous, den eerste den beste die onder hun bereik lag te slapen, met een sjorhout de hersens in. Het eerste slacht,- offer was een jongen, op hem volgden betrekkelijk snel zeven kameraden. Binneu enkele dagen was de slachting afgeloopen en telkens werd het slachtoffer dood of bewusteloos oogenblikkelijk onmeedoogend over boord gesmeten. Daarop werd de //Veronica" geheel geplunderd, het kompas uit het kaartenhuis gehaald en beschuiten, vleesch en water en ook een zeil in een der booten gebracht. Daarmede werd 20 December het schip verlaten, doch dit eerst nog in brand gestoken. Vijf dagen dreef men rond, kwarn toen in het gezicht van Tentoia en ging daar aan land. De kapitein van de /Brunswick" rapporteerde aaa den Engelschen consul te Lissabon, die de lieden deed gevangen nemen en naar Liverpool overbrengen. 1 arijsche duels, drie op een morgen, maar zonder ernstige ongelukken. Maandagochtend ging een gezelschap duellanten naar een sport- gebouw in het Bois de Boulonge om daar twee duelzaken uit te vechten. Het eene was tusschen Alberdeque en Colline; het tweede tusschen Carillo, den journalist die zijn ontslag nam als lid van de Spaansche academie naar aanleiding van de aangifte der Humberts, en Pardo. Groot was echter hun verbazing toen ze op het bedoelde terrein ook nog twee andere heeren vonden, die al bezig waren. Ze zouden dan maar eerst wachten. Eindelijk, na een uur kreeg een der strijders kramp en werd het duel gestaakt, zonder bloed. Toen begonnen Alberdeque en Colline, van wie de laatste aan den arm werd gewond en daarna de twee Spanjaarden, van wie na enkele rainuten Carillo een niet ernstige steek in zijn arm kreeg. Voor Februari voorspelt Jules Capre wiens voorspellingen voor de tweede helft van Jamiari maar matig uitkwamen in de eerste dagen daling van den barometer, met zeer lagen stand op den 4sdan, bij stijgenden luchtdruk, heldere en koele dagen tot den 8" voor west- en midden- Europa. Van 8 tot 10 Februari N.-W. wind met sneeuwvooral op 9 Februari zeer onaan genaam weder, en evenzoo van den 10" tot den 29m, met zwaren wind uit W. en N.-W. en lage temperatuur 18 en 14 Februari bijzonder slecht. De laatste week brengt dan hoogen druk over west-, noord- en midden-Europa met koel, helder weer, terwijl zuid-Europa dan slecht weer heeft te wachten, altijd indien de voorspelling uitkomt. In verschillende gedeelten van noordelijk Europa treedt dezen winter een der grootste vij- anden der visschers, de zeehond, in zulk een groot aantal op, dat hij voor sommige streken reeds gevaarlijk is geworden. Menigten zeehonden maken het Kanaal en de kusten van Zweden en Noor- wegen ouveilig. Ook uit Denemarken komen klachten over het optreden der schadelijke dieren, maar onrustbarend zijn deze vooral voor de noor- delijke kusten van Noorwegen, waar zij in vroege1" ongekende massa's verschenen zijn en de visschen verdrijven. Daarbij moet men bedenken, dat de Noorsche visscherij kustvisscherij is, want reeds van oudsher komen groote scharen visschen de fjorden binnen, zoodat de Noren niet over behoefden te gaan tot de kostbare diepzeevisscherij. Welk een ontzettende mededingers de visschers echter in de zeehonden hebben, blijkt hieruit, dat een stoomboot, die op vangst uitging, met 7000 angels een bnit thuis bracht van 16 magere grondvisschen De visschersbevolking is er dan ook ten deele treurig aan toe en men verwacht, dat het Stort hing (Parlement) zich met de zaak zal bemoeien. De visschers schrijven de oorzaak van het in m&ssa optreden der zeehonden toe aan de jacht op walvisschen, die zoo goed als uitgeroeid zijn op de Noorsche kusten, want waar walvisschen zijn, zoo meent men, komen geen zeehonden. Intusschen zijn de gevoelens dienaangaande zeer verschillend. Anderen meenen, dat de zeehonden naar het zuiden zijn gedreven door het poolijs, dat dezen winter in groote hoeveelheden wordt gezien. Het water is bij Noorwegen thans zeer kond, zoodat de zeehond zich er in zijn element gevoelt. In minder kond water krijgt hij schurft, uitslag en wonden. Zeker is het echter, dat de zeehonden hun voornaamste broeiplaatsen hebben in de Witte Zee, waar de visschers vroeger honderd duizenden dezer dieren vingen voordat deze vangst door de Russische regeering verboden werd. Zaterdagmiddag had er een ernstig ongelnk plaats met de beroemde Mumbles-reddingsboot in de Swansea-baai. De bemanning van het stoom schip //Christina" had om hulp geseind. De reddingsboot had te kampen met de geweldige branding en de opvarenden hadden bij Port Talbot reeds een keer hun poging op moeten geven. Zij herhaalden die echter, met het noodlottig gevolg, dat de boot tegen de steenen pier stootte en omsloeg. Van de 14 opvarenden verdronken er 6, alien huisvaders, op een na, en van 40 tot 60jarigen leeftijd. De geredden, die alien jonger zijn, werden uit hun benarde positie geholpen door middel van touwen. Twee hunner hebben reeds zestien jaren geleden een dergelijk avontuur gehad met de toemnalige Mumblesboot. (De Mumbles is een vuurtoren voor de Swansea-baai). Een jonge man uit Bochum (Pr.) was voor laDge jaren naar Noord-Amerika vertrokken, zijne vrouw en zijn eenigst zoontje achterlatende. Dezer dagen outving de politie in zijn voormalige woon- plaats van het gerecht te Philadelphia het bericht, dat de man aldaar was overleden en hij zijne vrouw tot erfgename van zijn nagelaten kapitaal, groot 180,000 dollar, had gemaakt. Daar de vrouw reeds overleden is, valt het geheele vermogen ten deel aan den zoon, die met bergbouw een sober stnkje brood verdient.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2