A1 g e a e s a lieuws' @n Admtsatieblad Zeeuwsch-Vlaaadirea. No. 4338. Beroepswet. V 0 0 1 Een geel gelaat, een blank gemoed. Donderdag 5 Februari 1903. 43* Jaar^anjg;. FETJILLETON. Binnenland. Inzending van advebtbntxEjs dvertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. De pretendent-sultan van Marokko verslagen. VENEZUELA. Het Russisch-Persisch handels- verdrag. De Saksische kroonprinses. TER SEIIMSCHE (WRIST. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirectearen en Brieven- bushouders. Van 1 tot 4 regeli 0,40. Voor elken regel meet 0,10. Bij directs opgaaf ran driemaal plaatsing derzslfds adverteame wordt da fr% slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend, mt IiIhi! veracbljnt flaandaji-, Wveitlag. en VrljiiaHaTDDil, alt«exonderd op IVe.tilaKen, by de Kir III m V. M. VII DB MIDI tc Tmr Keiina. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat, ingevolge de artikelen 7 en 10 van het Koninklijk besluit van 8 December 1902 (Staatsblad no. 212) ter uit- voering van art. 16 der Beroepswet door hen is vastgesteld a. het aantal werkgevers, die te zamen een werkgever kunnen aanwijzen om mede te werken tot het opmaken eener voor- dracht voor benoeming tot lid-werkgever of plaatsvervangend lid-werkgever van den raad van beroep op twintig b. het aantal gemachtigden van werkgevers, die te zamen een toerkgever kunnen voordragen voor benoeming tot lid- werkgever en een voor benoeming tot plaatsvervangend led- merkgever van den raad van beroep op ttoee c. het aantal xoerkliedendie te zamen een workman kunnen aanwijzen om mede te werken tot het opmaken eener voordracht voor benoeming tot lid-werkman of plaatsver vangend lid-werkman van den raad van beroep op vijf en twintig d. het aantal gemachtigden van werklieden die te zamen een werkman kunnen voordragen voor benoeming tot lid- werkman en een voor benoeming tot plaatsvervangend lid- werkman van den raad van beroep op vijf. Middelburg, 81 Januari 1903. Gedeputeerde Staten voornoemd, KOEST, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. Voor eensluidend afschrift, De Griffier van Staten, KRUSEMAN. Gevlucht of Diet gevlacht, ziedaar de vraag tea aaazien van den pretendent-sultan van Marokko. Met andere woorden zou die vraag ook kunnen luiden is hij levend aan den beslissenden slag van den 29en ontkomen, of bleef hij dood op 't slagveld achter, dan wel viel hij levend in de handen van zijn tegenstander Op alle drie de vragen is bevestigend geantwoord. De correspondent van de //Daily Mail" te Tanger, die den pretendent gevangeu waant, heeft zelfs al meegedeeld, dat hij te Pez in een kooi werd gezet en gefolterd. Maar zoowel bevestiging hiervan als van de andere mogelijkheden moet voorshands worden afgewacht. De Marokkaansche Minister van Oorlog, El Menebhi, die den geslaagden aanval leidde, is in Engeland geweest en staat bekend om zijn energie. Bijzonderheden betreffende het gevecht zijn nog schaarsch, maar het schijnt, dat het kamp van de rebellen vroeg in den ochtend overrompeld en berend is. Tanger, 2 Februari. Bijzonderheden betreffende den slag van den 29" Januari bevestigen de neder- laag van den pretendent. Het gevecht duurde Nu bewoog zich op eenigeu afstaud iets onder een uit den muur gegroeid bladerendak. Uit de schaduw, waarin hij tot nu toe gelegen had, kwam sen kort, zwaarlijvig wonderlijk gekleed persoon te voorschijn, en met vreemde bewegingen op zonder- ling gefatsoeneerde satijnen schoenen met dikke zolen voorthuppelend naderde hij het met den dood worstelende kind. Hij beschouwde het een poos vervolgens boog hij zich er over heeu, keerde het om en bracht het in een zittende houding terwijl hij tegelijkertijd in gebrokeu Engelsch cenige bemoedigeude woorden sprak. Door deze zachte aanraking misschien herinnerd aan de liefderijke zorg harer ouders, verzamelde Lotje haar laatste krachteu en staarde den vreem- den man aan. Op het eerste gezicht werd zij weder door schrik overweldigd. Zij zag een klein man in een tot over de knieen hangend blauw kleed, waaronder een zoo wijde broek, dat deze eeu aanhaugsel van het kleed scheen te zijn. Ook de lompe schoenen met dikke zolen ontgingen haar door doodangst gescherpte opmerkzaamheid evenmin als de lange cwarte staart, die, zooals zij bij een wending van den zonderlingen man duidelijk zag, van onder het ronde, veelkleurige vilten hoofddeksel tot ver over de buigiug van de knie reikte. Zijn gelaat was zoo geel als was, en de uithoeken der schuine zwarte oogen liepen naar de slapen van het hoofd terwijl de breede neua lelterlijk iugeklemd was drie uren. Aan beide zijden werd wanhopig ge- vochten, en een groote slachting had plaats. De geheele oorlogstrein en alle kanonnen van den pretendent werden buit gemaakt. Het bericht, dat deze zelf zou zijn gevangen genomen, is onjuist. Men gelooft, dat hij gesneuveld is, en dat de verslagen opstandelingen naar Taza gevlucht zijn. Londen, 2 Februari. Reuter's agentschap ver- neemt, dat in den toestand in Venezuela geen veranderiug gekomen is. Geen voorstel tot een schikking, als waarop te Washington werd gezin- speeld, is ingekomen. Washington, 3 Febr. De vertegenwoordigers der verbonden mogendheden brachten gisteren Bowen een bezoek. Sir Michael Herbert las een telegram voor van lord Lansdowne, waarin deze zich bereid verklaarde, het aanbod van 30 pCt. der douane-ontvaugsten van La Guayra en Puerto Cabello aan te nemen, onder voorwaarde dat de verbonden mogendheden 20 pCt. van die ont- vangsten zouden krijgen en dat 10 pCt. aan de overige crediteuren zou worden afgestaan. Bowen weigerde zonder aarzelen en zich tot sir Michael Herbert wendend deelde hij mede, wat de reden dier weigering was. Hij zeide zelfs in beginsel niet te kunnen aanvaarden de meening, dat een preferentieele behandeling rechtens zou kunnen worden verkregen door het bombardement der blokkeerende mogendheden. Dit zou een beginsel zijn, dat volkomen in strijd zou wezen met de beschaving; en wanneer alle mogendheden er in toestemden zou het op deze wijze in de internationale wetgeving worden opgenomen. Bowen wees er verder op, dat het voorstel het bezwaar opleverde de verbonden mogendheden nog 6 jaar lang verbonden te houden en hij wees er op, dat het groote verbazing en groot leed wezen zon doen entstaan, wanneer algemeen bekend werd dat juist Engeland voorstelde het verbond een oogenblik langer te doen duren dan absoluut noodzakelijk was. Hij stelde daarom voor de beslissing over de preferentieele rechten over te laten aan het Haagsche Hof, en verzocht tevens de blokkade onmiddellijk op te heffen. Bowen's weigering maakt den toestand ernstiger dan ooit te voren. Na de bijeenkomst bezocht Bowen den Minister van Buitenlandsche Zaken Hay, met wien hij een tusschen de vooruitstekende kaakbeenderen en dikke lippen van den grooten mond. En toch lag in dat leelijke gelaat eeu uitdrukking, die op de arme kleine een geruststellende uitwerking had, want op het oogenblik toen de wonderlijke man zijn smalle hand naar de verwarde zwarte haar- lokken van het meisje uitstak, om ze van het bebloedde voorhoofd te strijken, richtte Lotje zich op de knieen en smeekend de handen omhoog heffeud, wilde zij zijn hulp inroepen, om haar bij haar ouders terug te brengen. Maar zij kon geen woord voortbrengen haar tong bleef onbeweeglijk en was als aan het verhemelte gekleefd, zoodat elke poging om die los te maken haar hevige pijn veroorzaakte. De vreemde heer met den langeu ataart onder- vroeg Lotje andermaal, maar zij begreep hem niet. Hij scheen de ourzaak der vruchtelooze pogingen van de kleine om te spreken op te merken, want zacht prevelend ging hij naast haar op het zand zitten en van onder zijn kleed een anauas en een mes te voorschijn halend, schilde hij de sappige vrucht en schoof daarna het eene stukje na het andere tusschen de fraaie tandjes van het meisje. Lotje at gretig en zag geruster in het leelijke gelaat met de goedhartig knippende oogen bij elke bete werd haar zuchten minder zwaar, en ook het zenuwachtig snikken, dat uit haar diep bekommert hart opsteeg, werd zooveel niet meer gehoord. Zij had een gedeelte van de ana nas genuttigd, toen de vriendelijke langstaartige heer een fleschje uit zijn zak haalde en met den inhoud er van de schijfjes besproeide. Hij noemde het vocht brandy, en 't werke zoo bjjtend op de kleine tong, dat haar het water in de oogen kwam. Hij sprak haar vertroostend toe, doch 't baatte besp.•■eking had, die hem de overtuiging schonk dat zijn houding in overeenstemming was met de meening der Ver. Staten. De Duitsche zaakgelastigde te Caracas is te Washington aangekomen, om besprekingen te houden met den gezant, baron Speck von Sternburg. Washington, 8 Febr. De verbonden mogend heden boden Bowen het voorstel aan, dat s/s van de 80 pCt. der douanerechten van La Guayara en Puerto Cabello zullen worden toegewezen aan de verbonden mogendheden, en dat het overschie- tende 1/3 zal worden gegeven aan de overige mogendheden, die eischen op Venezuela hebben, totdat hare vorderingen zullen zijn afbetaald. Bowen verwierp dit voorstel en verklaarde zich namens de Venezolaansche Regeering bereid de vraag naar Hpreferentieele" behandeling van de eischen der verbonden mogendheden te willen onderwerpen aan de uitspraak van het Internationale Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage. Caracas, 3 Febr. Gisteravond werden revoluti- onaire biljetten in Caracas aangeplakt, waarin werd gezegd, dat de blokkade niet zal worden opgeheven en dat Duitschland niet wil onderhandelen met Castro en derhalve de bevolking van Caracas de raad werd gegeven zich bij de opstandelingen aan te sluiten, die binnenkort tegen de hoofdstad zullen optrekken. De bevolking van Caracas meent, dat deze biljetten noodlottig zullen zijn voor Matos, die beschuldigd wordt, met de vreem- delingen te heulen. Londen, 8 Febr. President Castro zeide tot een correspondent van de New-York Herald, dat naar hij vreest Venezuela de oorzaak worden zal Van een wereldoorlog, wijl Duitschland en Engeland de reeds lang erkende eischen van Frankrijk, Belgie en Spanje op zij willen schuiven. St. Petersburg, 2 Februari. Het Russische Nienwsagentschap verneemt, dat het Russisch- Perzisch handelsverdrag van den 27® October tbans bekrachtigd is. In het bijgevoegde tarief worden nieuwe tolbepalingen vastgesteld. Rus sische waren zijn in PerziS, met uitzondering van de inkomende rechten, aan geen enkele hefting onderworpen. Perzische waren worden, behoudens enkele met name genoemde uitzonderingen, niet meer met uitgaande rechten belast. Het tegenwoordige Perzische uitgaande recht van vijf pCt. wordt geheel afgeschaft, met uit- i miigiwa—m nuwa-w— hem niet, zij kon hem niet verstaan, slechts door gebaren kon hij haar doen begrijpen, dat zij dit vocht noodzakelijk gebruiken moest, om een ge- vaarlijke ziekte te voorkomen. Hoeveel moeite hij ook deed om van zijn be- schermelinge iets nader te vernemen, alles was vruchteloos hij kon geen woord uit haar krijgen. En als het meisje met alle inspanning poogde te spreken, en hij hoopte in het volgend oogen blik haar naam te zullen hooren, drukte zij plotseling blijkbaar door hevige pijnen gefolterd, de handen tegen haar mond en hals, waarbij heete tranen over haar wangen vloeiden en zij de handen uitstak in de richting, waar de zwarte rookkolom door den verblinden glans der ondergaande zon niet meer zichtbaar was. Vader? Moeder vroeg de langstaartige heer eindelijk met deelneming. Lotje knikte bevestigend en weende zoo bitter dat de vreemdeling, niets vertroostends wetende te zeggen, het donkere krulkopje aan zijn borst drukte en met zijn hand zacht streelde. Daarna ging hij, eigenaardig trippelend, naar de steeds hooger stijgende rivier, doopte een doek in het water en ijlde terug, om de wonden zijner be8chermelinge te verkoelen en het gestolde bloed, van het lieve gelaat, de armen en handen weg te wisschen. En toen Lotje ruimer begon te ademen gaf hij haar door gebaren te kennen, dat hij het ondergaan der zon wilde afwachten, om in de avondkoelte naar zijn vriendelijk verblijf te wandelen. Lotje zag nu van alle verdere moeite af om zich door de spraak verstaanbaar uit te drukken want elke poging daartoe veioorzaakte haar de hevigate pijn. zondering van de in het tarief opgenomen gevallen. Rusland staat voor de niet in het tarief opge nomen Perzische waren de meest begunstigings- bepaling toe. Perzie schaft de wegbelastingen af, uitgezonderd die op de nieuw te maken straatwegen. Voorts is bepaald, dat het pacht-systeem bij de tollen in Perzie wordt afgeschaft. De tolleu zullen voortaan worden gei'nd door regeeringsambtenaren aan de grenzen. De Saksische kroonprinses heeft, wegens haar uitstooting uit de vorstelijke huizen van Oostenrijk en Saksen, een scherpen brief aan haar vader geschreven, waarin zij aanspraak maakt op haar recht om zich als zijn echte dochter Louise van Toskana te noemen, en om in deze hoedanigheid haar papieren, geboorte akte enz. op te vragen, welke de Oostenrijksche overheid haar tot dusver geweigerd heeft. Bij de gisteren te Middelburg gehouden verkiezing van een lid van de Tweede Kamer zijn officieel candidaat gesteld de heeren J. A. Berg- meijer (soc.-dem.) en Mr. C. Lucasse (a.-r.) aftr. Men meldt, dat het 29" zuider zendingsfeest dit jaar zal gehouden worden op Woensdag 8 Juli in de bosschen van baron Van der Feltz, te Oisterwijk. De H. Ct. schrijft Hoe onbeholpen we, na zeventig jaren oefening in vredestijd, aog zijn met wat er in tijd van gevaar zou moeten geschieden, is bij de //klein- mobilisatie-proef" van Zaterdag weer eens gebleken. De Minister van Oorlog achtte't dien dag noodig, de miliciens van een lichting (1902) op te roepen, en alleen nog maar de infanterie. Hun opkomst scheen Zaterdag al noodig. Zondag zou ware 't op de spoorwegen anders geloopen hun opkomen voor een deel zelfs feitelijk onmogelijk zijn geweest. Toch geschiedde de oproeping aan de burge- meesters per brief. Deze bleef waarschijnlijk liggen, omdat ergeen treinen waren om de post te vervoeren. Maandagmorgen, toen verscheiden burgemeesters de aanschrijving nog niet eens hadden ontvangen, kregen ze van de korpskommandanten een telegram, dat de opkomst niet meer noodig was. Instinctmatig de bedoeling van den vreemdeling vattende, om haar gedachten af te leiden van alles wat haar verdriet veroorzaakte, zag zij opmerk- zaam naar hem, toen hij uit de op den grond liggende kittelsteentjes een twaalftal koos en die met ongelooflijke vlugheid in de lucht wierp en weder ving, zonder dat een enkel ter aarde viel. Plotseling verdwenen alle steentjes, zoo hoog wierp hij ze, en toen hij zijn wijde mouw schudde vielen ze in den school van Lotje, wier oogen van verbazing nog grooter schenen te worden en op wier lief gelaat een flauwe glimlach kwam. Vervolgens nam hij een stokje, en zijn roode muts omhoog werpend, liet hij, de muts zacht met het stokje slaande, ze ter hoogte van zijn gelaat in de lncht zweven en als een rad draaien, zoodat het scheen alsof het oude vilten hoofd deksel leefde en een eigen wil bezat. En toen de muts eindelijk nog eens werd opgeworpen en neervallend, behoorlijk op zijn half geschoien hoofd terecht kwam, daalde de bloedroode zon in de zee onder, en oogenblikkelijk viel de duisl-ruis. Daar waar de zon was ondergegaan vormde zi^h een nevel, die duidelijk zichtbaar was wanneer blauw- achtige bliksemstralen er door heen schoien, en met toenemend geraas braken de golven, din door de in de nabijheid liggende eilanden van haar vernielende kracht beroofd waren, tegen het met schulpen bedekte strand. Kom, zei de heer met den staart tot Lotje, kom mede, het onweer nadert, en de kleine miss heeft behoefte aan slaap op een zacht bedj-. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1